Όταν το πράμα στραβώσει

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Όταν το πράμα στραβώσει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 16 Αύγ 2022, 15:52

Τελικά, ολα πηγαν καλά κι εστω με λιγο... pias- kol, το σκαφος θα ειναι ετοιμο για το ψαρεματακι μετα της θυγατρος. Αξια: ανεκτίμητη :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τρί 16 Αύγ 2022, 16:39

Έτσι ψάρευα και γώ Δημήτρη αλλά πλέον 10 μέτρα πιο ρηχά γιατί δεν μπορώ όχι γιατί δεν θέλω...απλά προσοχή.Οσο για την αναποδιά με το σκάφος υπάρχουν και χειρότερα εγώ χθες απόγευμα γύρισα βγάζω ψυγείο ψαροτουφεκο από το αμάξι και αφήνω στο πορτ μπαγκαζ τσάντα και ζώνη λόγω κούρασης.Σημερα το πρωί πάω να ανοίξω και δεν έμπαινε το κλειδί ο αφαλός διαλυμένος αλλά ευτυχώς δεν το άνοιξαν και αυτά όχι στις διακοπές αλλά στην πυλωτη της πολυκατοικίας...

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 16 Αύγ 2022, 19:02

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τρί 16 Αύγ 2022, 15:52
Τελικά, ολα πηγαν καλά κι εστω με λιγο... pias- kol, το σκαφος θα ειναι ετοιμο για το ψαρεματακι μετα της θυγατρος. Αξια: ανεκτίμητη :grin:
Γι'αυτη την αξία ζούμε Άρη μου, έρχεται απ'το εξωτερικό και το πρώτο πράγμα που με έβαλε να τσεκαρω ήταν τα ψαρικα της!! :D

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 16 Αύγ 2022, 19:07

GiorgosS έγραψε:
Τρί 16 Αύγ 2022, 16:39
Έτσι ψάρευα και γώ Δημήτρη αλλά πλέον 10 μέτρα πιο ρηχά γιατί δεν μπορώ όχι γιατί δεν θέλω...απλά προσοχή.Οσο για την αναποδιά με το σκάφος υπάρχουν και χειρότερα εγώ χθες απόγευμα γύρισα βγάζω ψυγείο ψαροτουφεκο από το αμάξι και αφήνω στο πορτ μπαγκαζ τσάντα και ζώνη λόγω κούρασης.Σημερα το πρωί πάω να ανοίξω και δεν έμπαινε το κλειδί ο αφαλός διαλυμένος αλλά ευτυχώς δεν το άνοιξαν και αυτά όχι στις διακοπές αλλά στην πυλωτη της πολυκατοικίας...
Γιώργο η αναποδιες είναι μέσα στη ζωή, αλλά οι αντοχές μας πλέον δεν είναι οι ίδιες όπως παλιά. Θυμάμαι εποχές που για μονοήμερο ψάρεμα φορτωνα φουσκωτό στην σχάρα, μηχανή στο πορτμπαγκάζ, πήγαινα και γυρνούσα! Πάνε αυτά. ..

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Πέμ 18 Αύγ 2022, 09:06

Δημήτρη καλημέρα!
Ωραίες οι βαθιές βουτιές αλλά όπως περιγράφεις έχουν τις δυσκολίες τους....
Εγώ λέω όταν το πράγμα στραβώσει , κάνεις μια προσπάθεια χωρίς ρίσκο δηλαδή ελεγχόμενη και αν δεν , τα παρατάς και πας σπιτάκι σου κύριος!
Όσο για το σκάφος δεν έχει να κατέβεις για σπρώξιμο οπότε μην παίρνεις τέτοιο ρίσκο!
Ο καλός ο καπετάνιος προβλέπει τις καταστάσεις :hello:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

furbygr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από furbygr » Πέμ 18 Αύγ 2022, 10:00

Ολα καλα
Το πλανο βουτιάς οσο τελειο κι αν είναι μπορει να ανατραπει λιγα μετρα κατω απο την επιφανεια

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 18 Αύγ 2022, 10:19

furbygr έγραψε:
Πέμ 18 Αύγ 2022, 10:00
Ολα καλα
Το πλανο βουτιάς οσο τελειο κι αν είναι μπορει να ανατραπει λιγα μετρα κατω απο την επιφανεια
Φίλε μου δυστυχως είναι όπως τα λες, και απ'ότι διαβάζω έχουν ανατραπεί πολλά πλάνα φέτος...

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 18 Αύγ 2022, 10:21

GoRaN έγραψε:
Πέμ 18 Αύγ 2022, 09:06
Δημήτρη καλημέρα!
Ωραίες οι βαθιές βουτιές αλλά όπως περιγράφεις έχουν τις δυσκολίες τους....
Εγώ λέω όταν το πράγμα στραβώσει , κάνεις μια προσπάθεια χωρίς ρίσκο δηλαδή ελεγχόμενη και αν δεν , τα παρατάς και πας σπιτάκι σου κύριος!
Όσο για το σκάφος δεν έχει να κατέβεις για σπρώξιμο οπότε μην παίρνεις τέτοιο ρίσκο!
Ο καλός ο καπετάνιος προβλέπει τις καταστάσεις :hello:
Έτσι, η μάνα του φευγατου δεν έκλαψε ποτέ που λένε! Η βάρκα είναι δαρδιζα ήδη για επισκευή!

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Δευ 22 Αύγ 2022, 10:43

μητσαρα μεγάλη μαγκιά η επιλεκτικοτητα στο ψαροντούφεκο...
προσοχή φιλαράκι, ναρκωτικό μεγάλο η θάλασσα , μεγάλο βάθος και μπουρδέλο ο βυθός στην
στηρα , ειμαι βέβαιος ότι αξιολόγησες σωστά την κατάσταση για να βουτήξεις αλλά θέλει προσοχη...
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 22 Αύγ 2022, 11:05

mitsosub έγραψε:
Δευ 22 Αύγ 2022, 10:43
μητσαρα μεγάλη μαγκιά η επιλεκτικοτητα στο ψαροντούφεκο...
προσοχή φιλαράκι, ναρκωτικό μεγάλο η θάλασσα , μεγάλο βάθος και μπουρδέλο ο βυθός στην
στηρα , ειμαι βέβαιος ότι αξιολόγησες σωστά την κατάσταση για να βουτήξεις αλλά θέλει προσοχη...
Μητσε καλησπέρα απ'τη Μεθώνη. Εδώ καταλαβαίνω πόσο απίστευτα μάγκας είσαι που βγάζεις αυτές τις συναγριδαρες. Έχει κι εδώ, ψάρια βαθιά και δύσκολα. Δυστυχώς λόγω σκαφών δεν μπορώ να ξεμακρυνω πέραν των 30 μέτρων απ'τα βράχια

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”