Κόλλημα χειρολαβής σε φουσκωτό pvc

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου

Κόλλημα χειρολαβής σε φουσκωτό pvc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 18:45

Καλησπέρα , θέλω να κολλήσω μια χειρολαβη και μια σκοινοπιάστρα που μου ξεκολλήσε σε φουσκωτό pvc, επειδή δεν το έχω ξανακάνει , θα ήθελα να μάθω τι διαλυτικό να χρησιμοποιήσω για να βγάλω την παλιά κόλλα συν οποιαδήποτε τιπ /βοήθεια από όποιον το έχει ξανακανει
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Re: Κόλλημα χειρολαβής σε φουσκωτό pvc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 19:43

Καλησπέρα ......................... σε ΥΠΑΛΟΝ έχω κάνει αρκετές επεμβάσεις μικρής κλίμακας .....................................

Καλό είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στον ΑΝΔΡΕΟΥ που πουλάει κόλλες και υλικά να σου πουν τι χρειάζεται ......................................

Σίγουρα θέλεις σημάδεμα με ταινία για την θέση που θα μπεί ........................ καλό καθάρισμα οι παλιές κόλλες με ασετόν και ίσως γυαλόχαρτο ....................... πάλι καλό καθάρισμα και μετά η διαδικασία για το κόλλημα ....................................

Δύσκολο δεν είναι .....................αλλά και εύκολο δεν είναι .......................................

Πάρε αν μπορείς σωστές οδηγίες και να τις ακολουθήσεις ..................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ Π

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 21:42

Τρίψιμο και ασετον ή μεκ. Απομόνωσε καλά την περιοχή με χαρτοταινία και μην το παρακάνεις ούτε στο τρίψιμο ούτε στους διαλύτες.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 22:50

mitsosub έγραψε:
Σάβ 02 Ιούλ 2022, 18:45
Καλησπέρα , θέλω να κολλήσω μια χειρολαβη και μια σκοινοπιάστρα που μου ξεκολλήσε σε φουσκωτό pvc, επειδή δεν το έχω ξανακάνει , θα ήθελα να μάθω τι διαλυτικό να χρησιμοποιήσω για να βγάλω την παλιά κόλλα συν οποιαδήποτε τιπ /βοήθεια από όποιον το έχει ξανακανει
ισως διαλυτικο νιτρου σε στουπι για της παλαιες κολλες και καλο ξεπλυμα μετα [αυτο ενδύκνειται για hypalon αλλα δεν ξερω για πλαστικο ]και μετα τριψιμο με σμιριδοπανο ελαφρα και κολλα στα σημεια που θα κολλησεις ,περιμενεις 15-20 λεπτα και μολις ακουμπας με το δαχτυλο και δεν κολλα ξανα περασμα κολλα ,μολις ακουμπας με το δαχτυλο και δεν κολλα? ενώνεις πατοντας πιεζοντας δυνατα.ετοιμο για σκληρη χρηση μετα απο δυο μερες.Η κολλα με καταλυτη για πλαστικο υφασμα,λενε και για ζεσταμα με πιστολακι πριν ενωσεις??
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

tankard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tankard » Κυρ 03 Ιούλ 2022, 00:23

(με έντονη γραμματοσειρά οι διαφορές)

Οδηγίες:
Τρίβουμε προσεκτικά και τις 2 επιφάνειες που πρόκειται να συγκολληθούν με γυαλόχαρτο(80-100)
Καθαρίζουμε με Aceton
Αναμειγνύουμε τη κόλλα CM-888 με τον καταλύτη στην αναλογία που αναγράφεται(5-8%)
Απλώνουμε ενα χέρι και στις 2 επιφάνειες και περιμένουμε να στεγνώσει πλήρως(2-6 ώρες)
Απλώνουμε μια ακόμη επίστρωση, περιμένουμε 15-20 λέπτα
Θερμαίνουμε με πιστόλι θερμού αέρα μεχρι να μαλακώσει το υλικό και αμέσως συγκολλούμε τις 2 επιφάνειες.Τις κρατάμε πιεσμένες για 24 ώρες ωστε να επιτευχθεί η πλήρης σκλήρυνση τους.

Χρόνος χρήσης έτοιμου μείγματος (20οC) : 15-20 λεπτά.
Χρόνος πλήρους σκλήρυνσης : 24 ώρες τουλάχιστον.
πηγή

Οδηγίες χρήσης:
Καθαρίστε πολύ καλά με ασετόν τις επιφάνειες που πρόκειται να κολλήσετε.
Αναμείξτε κόλλα με καταλύτη Desmodur RC ή RFE σε αναλογία 8-10% (80-100gr ανά κιλό).
Απλώστε με πινέλο μια λεπτή στρώση στις προς συγκόλληση επιφάνειες χωρίς να τις εφάψετε.
Περιμένετε 4 έως 12 ώρες να στεγνώσει η κόλλα, κάντε ένα νέο μείγμα και επαλείψτε ξανά τις επιφάνειες.
Περιμένετε πάλι 15-20 λεπτά ώστε να τραβήξει η κόλλα και εξατμιστούν οι διαλύτες.
Ακολούθως θερμάνετε τις επιφάνειες με πιστόλι θερμού αέρα (60-70°C) ώστε να ενεργοποιηθεί το υλικό.
Τέλος εφάψτε τις επιφάνειες θερμαίνοντας και εξωτερικά αν χρειαστεί και πιέστε καλά για 24 ώρες.
Η διαδικασία πλήρους σκλήρυνσης θεωρείται ολοκληρωμένη σε 48 ώρες.
Πηγή

Και ένα Link που έχει αναλυτικές οδηγίες και εικόνες: http://www.polymarine.com/wp-content/up ... ek-www.pdf

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Κυρ 03 Ιούλ 2022, 08:22

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ ολους
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”