Πρωτη Open Cell στολη σωστη συντηρηση και αποθηκευση

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
vags21
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης

Πρωτη Open Cell στολη σωστη συντηρηση και αποθηκευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vags21 » Κυρ 23 Ιουν 2019, 22:21

Καλησπερα σε ολο το team. Μετα απο πολλα χρονια με στολες απο φοδρα αποφασισα να αλλαξω και να παω σε στολη φοδρα/ξυρισμενη open cell . Μολις παρελαβα μια seac sub 5mm με το υλικο yamamoto 38 που απο φιλους και συναδελφους εχω ακουσει τα καλυτερα.

Τωρα διαβαζω πολλες και διαφορετικες αποψεις για καλη χρηση, συντηρηση και αποθηκευση.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1)τι να προτιμησω για να μπει; Σαμπουαν, conditioner μαλλιων, καποιο ειδικο λιπαντικο ισως;
2)περα απο το καλο πλυσιμο με νερο μετα την βουτια ποσο συχνα πρεπει να την πλενω με betadin και με ποιο τροπο;
3 )με το θεμα αποθηκευσης τωρα...βλεπω οι πολλοι προτεινουν να την κανεις ρολλό και γινεται ενα μικρο πακετακι ενω αλλοι λενε σε φαρδια κρεμαστρα; Τι ειναι καλυτερο;

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια

Nionios_gr

Re: Πρωτη Open Cell στολη σωστη συντηρηση και αποθηκευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nionios_gr » Δευ 24 Ιουν 2019, 00:26

Εγώ για να φορέσω τη στολή χρησιμοποιώ σαμπουάν για τα μαλιά γιατι αυτό που θές είναι να κάνει αφρό ώστε να γλιστράει.Μου χει τύχει σε ψάρεμα να ξεχάσω το σαπούνι και το μόνο που βρήκα εύκαιρο ήταν άβα για τα πιάτα και μια χαρά κατάφερα να τη φορέσω απλά δεν κάνει καλό να χρησιμοποιείς συστηματικά τόσο σκληρά σαπούνια γιατί λογικά την χαλάνε.Επίσης και με νερό μπορείς να τη φορέσεις ειδικά το καλοκαίρι αλλα θα ζοριστείς παραπάνω και θα ζορίσεις και τη στολή χωρίς λόγο.Προτίμησε ενα σαμπουάν με ουδέτερο ph.

Τη στολή τη πλένω μια φορά το χρόνο πριν την αποθηκεύσω.Τη βάζω σε μια λεκάνη με νερό και ρίχνω απορρυπαντίκο για μάλλινα ρούχα ώστε να μη θέλει τρίψιμο.Αυτό το κάνω για να μαλακώσει η στολή.Μετά αν θέλω απολύμανση της βάζω Detol για τα ρούχα και τη ξεπλένω καλά.Τώρα για μπεταντίν που λες δε το χω δοκιμάσει αλλά δε νομίζω οτι χρειάζεται γιατί δεν είναι για υφάσματα ενω το Detol εχει ειδικο προϊον για αυτά.

Για να την αποθηκεύσω την βάζω σε κρεμάστρες και την κρεμάω σε σημείο που δεν πατικώνεται,δεν θές να τη πάρεις μετά από έξι μήνες και να είναι σα σιδερωμένη.Επίσης το μέρος που θα την βάλεις πρόσεχε να μην έχει πολύ φως.

vags21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vags21 » Δευ 24 Ιουν 2019, 01:44

Ευχαριστω φιλε μου για τις χρησιμες πληροφοριες. Για το οτι πχ ατο youtube οι περισαοτεροι τια κανουν ρολο κατι πρεπει να σημαινει για το υλικο. Ισως να μην κανει σημαδια στη στολη η κρεμαστρα εσωτερικα....δε ξερω

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 24 Ιουν 2019, 08:36

Καλημέρα,
ξέπλυμα με νερό μετά από τα ψαρέματα και αν θες 1-2 φορές το χρόνο βάλε σε μια λεκάνη για ρούχα λίγο dettol και αστην κανα μισάωρο.
Το betadin είναι πολύ δυνατό και δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις,άσε που δεν ξέρω να σου πω πως αντιδρά με το νεοπρέν.
Για την αποθήκευση εγώ την λ/ξ την βάζω μια κρεμάστρα στο σακάκι αν θες μπορείς να βάλεις λίγο ταλκ.
Για το παντελόνι,περνάω ανάμεσα από την κουκούλα τα παντζάκια δεξιά και αριστερά,φαντάσου σα να κουβαλάς κάποιον στους ώμους και την κρεμάω ύστερα.
Τα τελευταία 5 χρόνια με την λεία έτσι το κάνω και όλα μια χαρά.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Dimitropo21
Ονοματεπώνυμο: Δημητροπουλος Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitropo21 » Δευ 24 Ιουν 2019, 22:54

xareas έγραψε:Καλημέρα,
ξέπλυμα με νερό μετά από τα ψαρέματα και αν θες 1-2 φορές το χρόνο βάλε σε μια λεκάνη για ρούχα λίγο dettol και αστην κανα μισάωρο.
Το betadin είναι πολύ δυνατό και δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις,άσε που δεν ξέρω να σου πω πως αντιδρά με το νεοπρέν.
Για την αποθήκευση εγώ την λ/ξ την βάζω μια κρεμάστρα στο σακάκι αν θες μπορείς να βάλεις λίγο ταλκ.
Για το παντελόνι,περνάω ανάμεσα από την κουκούλα τα παντζάκια δεξιά και αριστερά,φαντάσου σα να κουβαλάς κάποιον στους ώμους και την κρεμάω ύστερα.
Τα τελευταία 5 χρόνια με την λεία έτσι το κάνω και όλα μια χαρά.

Πολυ χρησιμες σουμβουλες παιδια.. Ευχαριστούμε εμεις οι απειροι!!! :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
Lykourgos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lykourgos » Τρί 25 Ιουν 2019, 09:55

Το σαμπουάν που θα διαλέξεις να είναι αυτο που κάνεις κι εσύ μπάνιο,είτε είναι για σώμα είτε για τα μαλλιά.Ο λόγος γιατί μπορεί να σου προκαλέσει ερεθισμους και σπυράκια σε στήθος και μασχάλες συνήθως.ειδικα σε μασχάλες είναι αρκετα έντονος ο πόνος. Τακτικό ξέπλυμα με γλυκό νερό και στέγνωμα σε σκιά κι από τις δύο πλευρές. Προσωπικά συνηθίζω να βάζω μαλακτικό ρούχων και πιο συχνά ντιτολ για τους μύκητες που προέρχονται από την υγρασία . :hello:
κι αν δεν βγάλουμε λέπι....υπάρχουν και τα σουβλάκια...

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 25 Ιουν 2019, 16:18

Lykourgos έγραψε: και πιο συχνά ντιτολ για τους μύκητες που προέρχονται από την υγρασία . :hello:
Παρένθεση:
Παιδιά γενικά μιλώντας και όχι μόνο για τις στολές μην το παρακάνετε με την το dettol και αλλά αντισηπτικά γιατί τα μικρόβια που έρχεται σε επαφή ένας άνθρωπος που δεν δουλεύει σε νοσοκομείο ή κάτι αντίστοιχο
με ένα απλό καλό πλύσιμο των χεριών είσαι μια χαρά και δεν είναι επικίνδυνα για την υγεία μας.
Γίνεται άσκοπη και κακή χρήση τέτοιων προϊόντων και το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο με αυτό της κακής χρήσης αντιβιωτικών.
Αν πλένεις τη στολή μετά από κάθε ψάρεμα με νερό,δεν χρειάζεσαι αντισηπτικό.
Τόσα χρόνια να έχω βάλει 2 φορές και αυτό ζήτημα να είναι.

vags21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vags21 » Τετ 26 Ιουν 2019, 01:46

Παιδια πραγματικα ευχαριστω για τις μεχρι τωρα πληροφοριες.
Τωρα σχετικα με το πλυσιμο για τους μυκητες καλυτερα ειναι το πλυσιμο να γινεται με κρυο η χλιαρο νερο; Επισης κανεις δεν αναφερε καποια ειδικα σαμπουαν-λιπαντικα που υπαρχουν στο εμποριο. Για αυτα τι γνωμη εχετε; Εχουν καποιο νοημα;
Τωρα σχετικα με την αποθηκευση, λογω του πολυ περιορισμενου χωρου στην ντουλαπα και του γεγονοτος οτι η στολη Θα ειναι πιεσμενη με τα υπολοιπα ρουχα, σκεφτομαι σοβαρα την προταση που βλεπω youtube να την κανω ρολο και να την βαζω στη σακουλα της. Το εχει δοκιμασει καποιος;

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 26 Ιουν 2019, 08:56

vags21 έγραψε:Παιδια πραγματικα ευχαριστω για τις μεχρι τωρα πληροφοριες.
Τωρα σχετικα με το πλυσιμο για τους μυκητες καλυτερα ειναι το πλυσιμο να γινεται με κρυο η χλιαρο νερο; Επισης κανεις δεν αναφερε καποια ειδικα σαμπουαν-λιπαντικα που υπαρχουν στο εμποριο. Για αυτα τι γνωμη εχετε; Εχουν καποιο νοημα;
Τωρα σχετικα με την αποθηκευση, λογω του πολυ περιορισμενου χωρου στην ντουλαπα και του γεγονοτος οτι η στολη Θα ειναι πιεσμενη με τα υπολοιπα ρουχα, σκεφτομαι σοβαρα την προταση που βλεπω youtube να την κανω ρολο και να την βαζω στη σακουλα της. Το εχει δοκιμασει καποιος;
Κρύο νερό για πλύσιμο πάντα.
Όσο για το σαμπουάν βάζε αυτό που κάνεις μπάνιο και θα είσαι μια χαρά.
Για το τύλιγμα δεν έχω ιδέα,ούτε που το ήξερα να σου πω την αλήθεια μου.
http://inblue.gr/%CF%83%CF%84%CE%BF%CE% ... -synthrhsh
Βρήκα αυτό στο site της Inblue .

Nikolas r.
Ονοματεπώνυμο: Nick roum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolas r. » Τετ 26 Ιουν 2019, 11:36

Για να τη φορεσεις αρκει ενα απλο σαμπουαν σωματος ας πουμε εγω εχω παντα μεσα στη τσαντα μου ενα μικρο αφρολουτρο προδερμ
Περαν του κλασικου πλυσιματος καλο θα ηταν να κανεις και αλλα δυο πραγματακια ενα για να σου κρατησει περισσοτερο η στολη και ενα για θεμα υγειας
1) να την αφηνεις ανα 10 ας πουμε ψαρεματα ενα ολοκληρο βραδυ μεσα σε νερο ωστε να φευγει τελειως το αλατι απο τους πορους της στολης
2) να την πλενεις με ντετολ ωστε να τη απολυμαινεις οσο περισσοτερο μπορεις και να μην κινδυνευεις απο δερματολογικες παθησεις.
Ο καλός ψαράς δεν είναι αυτός που πιάνει πολλα ψάρια είναι αυτός που γυρνάει σπίτι του

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Τετ 26 Ιουν 2019, 15:19

1)baby shampoo-αφρολουτρο (οχι πια δακρυα) με ουδετερο ph διαλυμενο σε νερο (το χειμωνα ζεστο θα το εκτιμησεις παραπανω). Απαγορευεται καθε ειδους λιπαντικο. Έναλλακτικά το καλοκαιρι σκετο νερακι της θαλασσας αν κοτάς (το πιο οικολογικο και για το δερμα σου και για το περιβαλλον) αν και ειναι λιγο πιο δυσκολο να μπει. Κανεις αυστηρα και μονο απαλες/ευγενικες κινησεις οσο τη βαζεις-βγαζεις χρησιμοποιώντας τις παλαμες χωρις να βαζεις πιεση σε δακτυλα/νυχια (οπως βαζουν οι γυναικες τα καλσον, περιπου... ).
2) Απαλό πλυσιμο με κρυο ή χλιαρο νερο, τη μουλιαζεις σε καθαρο νερο για μερικες ωρες ή ολη τη νυχτα, ποτέ δε στίβεις επειτα στεγνωμα αυστηρα και μονο σε σκιά, οσο κι αν βιαζεσαι , ξαπλωτη (ή κρεμασμενη οπως περιγραφει στο link της inblue) και ποτε κρεμασμενη απο μανταλακια ή διπλωμένη στην απλώστρα... Βetadin (κανονικο ή scrub/σαπουνι) ειτε detol 1-2 φορές το χρόνο αρκει ( ας πουμε ανα 5-10 ψαρεματα ή στο τελος της σεζον, αναλογα ποσο συχνα βουτας, αν κατουρας μεσα, αν εισαι επιρρεπης σε δερματικα, κλπ). Πρωτα διαλυουμε το χημικο στο νερο της μπανιερας και μετα βαζουμε μεσα τη στολη, δεν το πεταμε απο πανω χυμα. 1-2 ωρες ειναι αρκετα και μετα ξανα καλό/απαλο ξεπλυμα και μουλιασμα σε καθαρο νερο. Μπορεις να τ'αφησεις και παραπανω, μα σε καθε περιπτωση προσεξε συνολικα μεχρι να στεγνωσει να μην ξεπερασει τις 2 μερες υγρη η στολη και να εχει μουλιασει μετα σε καθαρο νερο αρκετα να φυγουν ολα (αλατια, αντισηπτικα, κλπ). Μια φορα εβαλα detol (δε με πειθει πολυ), παντα betadin χρησιμοποιουσα χωρις θεματα 1 φορα το χρόνο (ναι κυριοι της συχνης αντισηψιας, ειμαι απλυτος βρωμοχίπης :D ).
3) για εμένα, φαρδιά κρεμαστρα και να μην πιεζεται απο πουθενα στη ντουλαπα παραμενει το καλυτερο. Ρολο μονο αν ειναι να μπει σε σακο για τη μεταφορα, που αν εισαι με αμαξι μπορεις να το αποφυγεις και αυτο στο πηγαινε τουλαχιστον. Το ρολο γινεται γιατι αν τη διπλωσεις κανονικα σα ρουχο, "καταρρεουν" μονιμα οι κυψελιδες του νεοπρεν οπου κανεις τσακιση, με αποτελεσμα να χανει τοπικα σε θερμομόνωση και ισως και σε αντοχη και εφαρμογη.

Ο ηλιος στο στεγνωμα ειναι αυτο που καταστρεφει τις στολές. Το αλατι που μένει επισης ειναι καταστροφικο. Τα περισσότερα απορυπαντικά ρουχων επισης ειναι βλαβερα. Αρα βαλεις δε βαλεις betadin/detol, το βασικο ειναι να μη μενει αλατι ή χημικά (καλο μουλιασμα σε καθαρο νερο δις και τρις αν θες), να μην το παρακανεις στις ποσοτητες (στη μπανιερα μου 1-2 καπακια betadin αρκουν) και να μη στεγνωνει στον ηλιο. Οταν ειναι να μεινει για καιρο αβουτηχτη, πρεπει να κανεις το καλυτερο δυνατο πλυσιμο/μουλιασμα, ειτε βαλεις αντισηπτικα ειτε οχι. Το νεοπρεν ειναι σπογγώδες υλικο και κραταει μεσα του πολυ πράμα κι ας μη το βλεπεις.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τετ 26 Ιουν 2019, 17:04

Πόσο καιρό σας κρατάει μια στολή με την φροντίδα που περιγράφετε ? Εμένα στα 6 χρόνια αν την γυρίσεις ανάποδα βλέπεις ότι σε σημεία έχουν φύγει κομμάτια νεοπρέν( μάλλον από τρίψιμο?) και έχει και τρύπα.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Τετ 26 Ιουν 2019, 19:43

Παιδια μην τρελενομαστε πολυ με τις στολες λες και ειναι μεταξενιες. Καταρχας μετα τον πρωτο χρονο χανουν ολες τη θερμομονωση γιατι αρχιζει σπαει η φυσαλιδα αναλογα και τη χρηση της βεβαια. Πιο πολυ θελει προσοχη στο βαλε βγαλε παρα στα αλλα. Τα υπολοιπα οπως λενε ενα καλο ξεπλυμα με νερο. Ντετολ βαζω μια φορα στο τοσο ανα δεκαπεντε ψαρεματα μπορει και παραπανω και αν πχ φυγει το κατουρητηρι και φυγουν ουρα μεσα. Αποθηκευση σε μια κρεμαστρα σκιερο μερος και μακρυα απο θερμοκρασιες.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Τετ 26 Ιουν 2019, 21:20

xareas έγραψε: Παρένθεση:
Παιδιά γενικά μιλώντας και όχι μόνο για τις στολές μην το παρακάνετε με την το dettol και αλλά αντισηπτικά γιατί τα μικρόβια που έρχεται σε επαφή ένας άνθρωπος που δεν δουλεύει σε νοσοκομείο ή κάτι αντίστοιχο
με ένα απλό καλό πλύσιμο των χεριών είσαι μια χαρά και δεν είναι επικίνδυνα για την υγεία μας.
Γίνεται άσκοπη και κακή χρήση τέτοιων προϊόντων και το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο με αυτό της κακής χρήσης αντιβιωτικών.
Αν πλένεις τη στολή μετά από κάθε ψάρεμα με νερό,δεν χρειάζεσαι αντισηπτικό.
Τόσα χρόνια να έχω βάλει 2 φορές και αυτό ζήτημα να είναι.
Xareas, γενικά καλα τα λες αλλα εχω μια ένσταση. :read: Οταν πλένουμε τη στολη με αντισηπτικο και μετα την ξεπλενουμε/μουλιάζουμε καλα με καθαρο νερο, το όποιο αντισηπτικο ξεπλένεται οποτε δεν το βαζουμε επανω μας (που εκει θα ηταν κακη η συχνη χρήση όπως πολύ σωστα λες, αν πλενομαστε με αυτα ολη την ωρα, περισσοτερο κακο κανουμε παρά καλο). Το μονο αρνητικό που βλεπω εγω ειναι οτι ίσως να φθείρει τη στολή γρηγορότερα αν και προσωπικά δεν το ξερω με σιγουρια, καθως 1 φορα το χρονο βαζω betadin, καποια στιγμη μπορει και 2 και ποτέ συχνότερα, οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης. Δες ακόμα το επιχείρημα μου παρακάτω στην απαντηση μου στον vags21 γιατί θεωρώ ασκοπη την πολυ συχνη χρηση αντισηπτικού αφού βουτάμε στη θαλασσα που εχει ιωδιο ("αραιωμένο betadin" δηλαδη :D ).

vags21 έγραψε:Παιδια πραγματικα ευχαριστω για τις μεχρι τωρα πληροφοριες.
Για λίγο βαθύτερο/αποτελεσματικότερο καθαρισμο χρησιμοποιεις χλιαρο (δες αν θες το Υ.Γ. για λεπτομερειες). Ουτε το κρυο ουτε το χλιαρο νερο σκοτωνουν μυκητες, απλα με μηχανικό τρόπο αφαιρουν καποιους μυκητες και αλλες βρωμιές ή και μικροοργανισμους. Ενα μικρό μερος τους δηλαδή.
Τα υπολοιπα, δηλαδή όσα επιβίωσαν απο το ιώδιο της θάλασσας και παρεμειναν στη στολή μετα το ξεπλυμα με καθαρο κρυο ή χλιαρο νερο, ελπιζεις να την ακουσουν απο τα αντισηπτικά.
Μην ξεχνας η θαλασσα ειναι γεμάτη ιώδιο που είναι το αντισηπτικο συστατικο του betadin.... https://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/betadine :read:
Αρα σε καθε βουτια η στολή μα και ολοκληροι, περναμε απο ενα βαθμο αντισηψίας μονο που βουταμε στη θαλασσα. :yahoo:
Για να αποφύγεις δημιουργία αποικιών στη στολή σου, να την πλένεις καλά καθε φορά και να φροντιζεις να στεγνώνει οσο πιο γρηγορα. Για τους μυκητες, ειναι φιλος το υγρο περιβαλλον, αρα απεφυγε το εφαρμόζοντας οσο συντομοτερο στεγνωμα (οσο γινεται αναλογα την εποχη), 100% στεγνωμα πριν μπει ντουλαπα και φρόντισε η ντουλαπα και ο χωρος σου να εχει χαμηλη υγρασια. Υπάρχουν και σκευάσματα με κρυσταλλους που μειωνουν την υγρασια στη ντουλαπα, ακομα και στο Jumbo τα πουλανε. Ταυτοχρονα με χαμηλότερη υγρασια αποθηκευσης, θα κρατήσει το μεγιστο το νεοπρεν.

Ενας λόγος να χρησιμοποιεις συχνοτερα αντισηπτικά για πλύσιμο στολής, ειναι αν βουτας σε μολυσμενα νερα (που δε νομίζω...). Τη μοναδική φορά που βουτηξα στο πασαλιμάνι για υποβρυχια εργασία σε ρεμέτζο (με "άτυπη" αδεια/κάλυψη από τον μαρινέρο της Ζεας) σκέφτηκα ακόμα και να την κάψω τη στολή μετα και να μπω κι εγω στη φωτια μαζι... :mrgreen:
Δευτερος λόγος να εχεις καποιο δερματικο θεμα που μπορει να παει απο το ενα μερος του σωματος στο αλλο. Τοτε ρωτα δερματολογο να σου πει αν βοηθανε τα αντισηπτικά, καθως μπορεί και να του κλάνουν μια μαντρα...ή να το κανουν και χειρότερα.

Για τα ειδικά σαμπουάν/gel/κλπ εχω μια άποψη. Αν σε τρωει η τσέπη σου και δε σε νοιάζει να εξαρτάσαι απο εξειδικευμένα προϊόντα, τότε ναι ισως να λενε. Δεν τα εχω δοκιμασει μα πιστευω θα κανουν τη δουλεια. Ομως μορουδιακο αφρολουτρο πουλανε παντου, ειναι πολυ φθηνο και ταυτοχρονα φιλικό στο δερμα ακομα και στα ματια σου αν πεσει. Μια φορα, αφού το ειχα ηδη για αλλες χρησεις... :-" , δοκίμασα gel λιπαντικό υδατικής βάσης χωρις αρωμα (απο sex shop, και η Durex βγαζει, ειναι φιλικά προς τα λατεξ προφυλακτικά και λογικα και στο νεοπρεν) και η αισθηση που μ' άφησε στο δερμα αφου εβγαλα τη στολή ηταν αθλια. Στο φορεμα ομως γλιστραγε πολυ καλα. Υποθετω αυτα τα ειδικα που λενε gel λιπαντικο για στολες, παρομοια θα ειναι.

Βαλε το λινκ στο youtube να δουμε κι εμεις τι βιντεο/διαδικασια ειδες ακριβως. Παντως κι ετσι να το κανεις, η στολη να μη πιεζεται ουτε να εχει ρουχα απο πάνω. Προσωπικά οταν καποτε δεν ειχα χωρο, φρόντισα να κανω (χαριζοντας, αλλαζοντας θεσεις, κλπ) καθως οι στολες μου κοστίζουν παραπάνω και ειναι πολυ πιο ευαισθητες αλλά και σημαντικες συναισθηματικά για εμενα απο οποιοδηποτε παλτο/μπουφαν, κοστουμι, πουκαμισο, κλπ.

Υ.Γ. Χοντρικά, το χλιαρο νερο καθαρίζει "γρηγορότερα"/καλυτερα το νεοπρεν καθως, η ιδια ποσοτητα νερου που διεισδυει στο νεοπρεν, εχει τη δυνατοτητα να "σπάει" λιγο περισσότερο αλάτι και "βρωμιές" σε σχεση με το κρυο, γιαυτο το προτιμαμε. Πιο ειδικα, το χλιαρο νερο βοηθά γιατί αυξάνει ελαφρά τη διαλυτότητα του αλατιου και αλλων στερεών στο νερο. Δηλαδή μια αλφα ποσοτητα νερου σε μεγαλυτερη θερμοκρασία μπορει να διαλυσει ελαφρα περισσοτερο αλάτι. Αν το εκανες πειραμα σε ενα δοχειο με νερο υπο αναδευση, θα εβλεπες οτι σε μια πεπερασμενη ποσότητα κρυου νερού μπορεί να διαλυθει πληρως (ομογενες μειγμα/διαλυμα) συγκεκριμένη ποσότητα αλατιου (σημειο κορεσμού) και απο κει και περα οσο παραπανω αλατι βαζεις αυτο καθεται στον πατο ως ιζημα (ετερογενες μειγμα/υπερκορεσμός). Αν αυξήσεις τη θερμοκρασία του νερου χωρις να αυξησεις την ποσοτητα του, τοτε θα διαλυθει λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα αλατιου σε σχεση με πριν, πρωτού να αρχισεις να βλεπεις αλατι ως ίζημα στον πατο του δοχειου.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Πέμ 27 Ιουν 2019, 15:26

εγώ πάντως τις πετάω χύμα στον πάτο της ντουλάπας κι όπως κάτσουν :)

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”