Αδυναμια εξισωσης λογω φυσιολογιας τυμπανου?

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: Αδυναμια εξισωσης λογω φυσιολογιας τυμπανου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 12 Ιούλ 2019, 11:34

brwmogazos έγραψε:Καλημέρα παλικάρια,

χθες επισκευθηκα τον γνωστό γιατρό οπου και μελετησε την αξονική μου.
Τα καλά νέα ειναι οτι βρήκε την αξονική παρα πολύ καλή. Δηλαδή δεν εντόπισε κανένα πρόβλημα σωματικό. Ουτε σε ευσταχιανές , ουτε σε κογχες κτλ που θα μπορούσαν να με δυσκολέψουν στις εξισώσεις. Ολα καλά λοιπόν.

Τα "ασχημα" νέα ειναι οτι δεν βρέθηκε κάποια λύση (άμεση). Πολύ σωστά μου πρότεινε πως ειναι θεμα ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ και προπόνησης. Ισως να είμαι σφιγμένος γενικά στην καθημερινότητα μου και αυτό να με δυσκολεύει. Εκπαίδευση λοιπόν σε σχολή όπου θα με βοηθήσουν στις σωστές τεχνικές εξίσωσης και όχι μόνο.
Για περισσότερες λεπτομέρειες μου πρότεινε να κάνω μια κουβέντα με τον γνωστό Τάσο που έχει το κατάστημα του στο ίδιο κτίριο για όσους γνωρίζουν. Υπάρχει και ενα gadget όπως κατάλαβα που φυσάς και μετράει πίεση στα αυτία κτλ κτλ. Δυστυχώς χθές έλειπε ο Τάσος και μάλλον θα πρέπει να ξαναπάω Γέρακα να κάνουμε μια κουβέντα.

Αρα πρέπει να δρομολογήσω μια σχολή κατάδυσης πχ Calich? κτλ η όποια θα με βόλευε με τα "δύσκολα" ωράρια της δουλειάς μου, αν όχι τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες, σίγουρα όμως πρίν κρυώσουν πολύ τα νερά.

Θα μπορούσα να γυμνάσω λίγο τις ευσταχιανές μου με το γνωστό συστημα με το μπαλονάκι? Έχει κανείς κάποια εμπειρία απο αυτό- πώς χρησιμοποιείται κτλ? Το Οτοβεντ που διαβάζω? 'Ωστε σε επόμενα μπάνια (όχι ψαρέματα) να αρχίσω να πειραματίζομαι λίγο ακόμα με την εξίσωση.

Ευχαριστώ
Χαλαρωση και συχνη επαφη με το νερο.
Οσο συχνοτερα βουτας , τοσο ευκολοτερα θα βρεις το ιδανικο συνδιασμο για να εξισωνεις ανετα χωρις αγχος!

Υδροβιοτητα και χαλαρωση!

Πηγαινε για μπανιο...
κανε μερικες βουτιες, χωρις οπλο..χωρις αγχος..χαλαρα.Θα δεις οτι ολα θα πανε καλα.Θα συνηθισεις.Θα προσαρμοστεις.Θα βρεις το κουμπι και μετα θα εισαι οκ.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 12 Ιούλ 2019, 12:12

Μια χαρά!
Έχεις λίγο χρόνο μέχρι να αντιληφθείς πως δουλεύει το ΩΡΛ σύστημα, ωστόσο θα βρεις άκρη.Το σχολείο εννοείται θα σε βοηθήσει.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Παρ 12 Ιούλ 2019, 16:52

Ωραιος φιλε, κι ας μη σε ξερω προσωπικα, χαρηκα πολυ! Η λύση βρέθηκε αφού εισαι σωματικά εντάξει, αλλά η λυση θελει προσπάθεια και χρόνο απο πλευράς σου. Εκπαιδευση και προπόνηση χωρίς αγχος, χωρις πίεση για τα μετρα (και χωρις οπλο καλυτερα) και ολα καλα θα πανε.
Χαλαρωση, χαλάρωση και παλι χαλαρωση. Ειναι το Α και το Ω!
Η αυξημένη υδροβιότητα και η πληρης ενεργοποίηση του καταδυτικού αντανακλαστικού, ερχεται με τη συχνη επαφη μεν (ακομα και με το κολυμπι), αλλά εφαρμόζοντας σωστες πρακτικες υποβρυχίως δε (σχολείο), μα και με την καταλληλη ψυχολογία.

Πριν ξεκινήσεις με ειδικες ασκησεις-μπαλονακια φτιάξε την τεχνική σου και διεύρυνε τις γνώσεις σου στην ελ. κατάδυση. Ενας καλος δασκαλος θα σε βοηθησει σε αυτο.
Υπάρχουν ταυτοχρονα και καταπληκτικα βιβλία σε θεματα φυσιολογίας ακομα και στα ελληνικά, οπως του κου Δεοτοράκη.
Προφανώς μιλάς για τη σχολή του κου Χάλαρη, εκει (λεει στο site) διδάσκει και ο δρ. Λουλούδης μα και άλλοι εκπαιδευτες. Κοίτα (και) τί σε βολεύει σε αποστάσεις αν και τα θεωρητικα ειναι συνηθως το μεγιστο 3-5 μαθηματα σε 1ο και 2ο επιπεδο, αρα μικρο το κακο ακομα και μακρυα να σου πεφτει. Δε θα σου προτείνω κανεναν, θα διάλεγα δασκαλο με βαση την εμπειρία του στο χώρο αλλα και ανάλογα πως θα μου φαινόταν απο την προσωπικη επαφη, ακόμα κι αν εκανα 2 ωρες να φτασω στη σχολη καθε φορα. Μίλα τους από την αρχη για το προβλημα σου, αλλά και για τον περιορισμένο ελευθερο χρόνο. Υπάρχουν πολλοί (παλιοι και νεοι) δασκαλοι γυρω στην Αττικη, εχεις επιλογες.

Τελικά με αυτα που σου ελεγε ο ΩΡΛ για την μονιμη αρνητικη πιεση του τυμπανου σου τί παίζει? Ετσι αεριτζιδικα τα ελεγε? Ισχυει τελικα??? Η απλα δεν ειναι τοσο προβλημα?
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Άβαταρ μέλους
Hellas Freedivers
Ονοματεπώνυμο: Κώστας Μαδούρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hellas Freedivers » Παρ 12 Ιούλ 2019, 22:44

Καλησπέρα στο φίλο και την ομάδα.
Ένα από τα πιο κλασικά "προβλήματα" που αντιμετωπίζω ως εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης σε μαθητές 1ου επιπέδου είναι η δυσκολία στις εξισώσεις.
Σχεδόν ποτέ δεν είναι θέμα κακής φυσιολογίας του ρινικού συστήματος, αλλά ξεκάθαρα θέμα εκπαίδευσης ώστε να αντιληφθείτε πως πραγματικά πρέπει να γίνονται οι εξισώσεις.
Μερικές φορές νομίζουμε ότι εξισώνουμε, αλλά τελικά απλά σφιγγόμαστε μπλοκάροντας τον αέρα να φτάσει εκεί που πρέπει.
Στη σχολή μου εφαρμόζω κάποιους πρακτικούς τρόπους για να είμαι 100% σίγουρος για το αν ισχύει το παραπάνω ή όχι, άρα και που πρέπει να επικεντρωθώ για την επίλυση του προβλήματος.

Αν θέλεις μπορείς να έρθεις μια μέρα που θα έχω μάθημα στη θάλασσα για να δω την περίπτωσή σου και να σου πω τι πρέπει να κάνεις από κει και πέρα.

Φιλικά,
Κώστας Μαδούρος
AIDA International Master Instructor

--- http://www.hellasfreedivers.gr ---
Freediving & Spearfishing Activities

www.hellasfreedivers.gr

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Σάβ 13 Ιούλ 2019, 11:16

Καλημερα παλικάρια,

ευχαριστώ για τις συμβουλές και την στήριξη.

(Παναγιώτη και εγω Χαιδάρι μένω-νοικιάζω και εχω ¨εντοπίσει¨ 2-3 sti να κυκλοφορούν...ελπίζω να είσαι ενας απο αυτούς :D )

Κώστα σε ευχαριστώ παρα πολύ για την πρόταση. Όντως πιστεύω οτι σφίγγομαι πολύ κατα την κατάδυση είτε φυσαω εντονα και σφιγγομαι μαζι με αποτελεσμα να κλείνουν οι ευσταχιανές? Μερικές φορές οταν οριζοντιωθώ ακουω να περναει με σφυριγμα (αρα πολυ στενή διοδος) αερας και στο αριστερο αυτι και με ανακουφίζει. Σιγουρα θα πρεπει να παρακολουθήσω σεμινάρια-σχολή καταδύσεων για να αποκτήσω και γνώσεις στον τομέα της ασφάλειας. Ψαρεύω μόνος δυστυχώς αλλα ρηχό κολυμπητό όπως είπα και δε ρισκάρω. Παρολα αυτά σιγουρα ενα ζευγάρι ακόμη και σε τόσο ρηχά νερά θα σε βοηθήσει αν χρειαστείς κάτι. Συνήθως ακολουθώ ξέρες που σβήνουν σε άμμο εκει στα 10 + μέτρα επομένως γνωρίζοντας οτι δεν μπορώ να κατέβω πάνω απο 4-6 μέτρα επιχειρώ βολές κάθετες σχεδόν...Πλέον δεν ρίχνω αν δεν έρθω πολύ κοντά στο θήραμα γιατι με τόσο μικρή επιφάνεια για να το πετύχεις (πχ στο "σβερκο") το ρίσκο να το πληγώσεις και να φύγει είναι μεγάλο. Εχω συναντήσει μαύρα που ενω μπήκαν στο θαλάμι τους είτε δεν έριξα για να μην βραχώσουν και δε μπορώ να ανακτήσω το ψάρι+τη βέργα είτε γιατι δεν μπορούσα να φτασω στο θαλάμι τους για να κοιτάξω.

Ολα αυτα οπως αντιλαμβάνεστε σου στερούν τη μισή χαρά ενός "μεγάλου" θηράματος κυρίως γιατι δεν μπορώ να κατεβω μερικά μέτρα ακόμη πριν δηλαδή αρχίσουν να με περιορίζουν τα πνευμόνια μου.

Σήμερα προμηθεύτικα το otovent-μπαλονάκι και θα το ξεκινήσω σιγά σιγά.

Σχετικά με τη γνωμάτευση του δεύτερου και πιο πρόσφατου Ιατρού, δεν επαληθεύτηκε κάτι απο τον Λουλούδη. Βεββαια και στον πρώτο απο τους 3 ωρυλάδες που πήγα, δεν εντοπίστηκε κάτι (και μου ελεγξε και τα τύμπανα με όργανο). Ίσως λόγια του αέρα? Ίσως λάθος γνωμάτευση? Δε θα μάθω ποτέ.

Πρεπει να βρώ χρόνο για προπόνηση και μόνος και για σχολή. Για ψάρεμα με βλέπω πλέον για τέλη Αυγούστου (φορτος εργασίας) οπου σίγουρα στα κολυμπητά δε θα κολυμπάει ούτε 'χάνος'. Τουλάχιστον ελπίζω για κάποια βελτίωση ώς τότε.
Πάλι καλά που η γαλανή σε γεμίζει με τόσο όμορφες εικόνες, που και ψάρια να μη χτυπήσεις, συναντήσεις με χελώνες κτλ σε "ταξιδεύουν"...
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Σάβ 13 Ιούλ 2019, 18:31

:lol: φιλε βρωμογκαζε Δημήτρη πολύ θα 'θελα...ονειρικο το impreza (και το forester), μα με μια χάρβαλη γρια μοτο τσουλάω, την KLEρη. Δεν ειναι panos_sti, αλλά panos_ti, απο τα αρχικά του επωνύμου μου :D . Αν ετυχε να περασες ποτέ απο τη γειτονια θα 'χεις δει την κιτρινη βαρκα μου που μαραζώνει στη στερια. Ειμαι ντόπιο φρούτο, γεννημα-θρεμα, το "σήμερα" παει στο οτι συνήθως δουλευω σε αλλα μερη μεσα στη σεζον. Δυστυχως φετος εχω πολυ χρονο προς το παρον, έμεινα πισω. Κι εγω μονος βουταω ως επι το πλειστον. Αφού ειμαστε γειτονες μιλαμε απο ΠΜ να γνωριστουμε απο κοντα όποτε ευκαιρείς, κι ισως βουτηξουμε μαζι εστω και μετα το καλοκαιρι.
Μην ανησυχεις, κατι θα μεινει και μετα τον Αυγουστο, η θαλασσα δε θα σ'αφησει ετσι. Ασε που μετα τον Σεπτέμβρη ειναι ακομα καλυτερα λογω της μειωμένης ανθρωπινης δραστηριότητας.
Τα πιο ωραια και δυσκολα ψαρια ειναι στα ρηχα! Και στα 20 πχ να εξίσωνες οριακα, παλι ενα μαυρο μπορει να σε κοροιδευε απο τα 23+... Αν μπεις στο τριπακι αυτο, μπορεις να χασεις ευκολα τα ορια/υγεια/ζωη σου.

Σιγουρα δε μπορω να διορθωσω τα λαθη σου ή να σου δειξω οπως ο Κωστας ή καποιος εκπαιδευτης, ομως αν συναντηθουμε και στη στερια ακομα μπορω να σου δειξω τους τρόπους που εξισωνω εγω. Εφαρμόζω 2-3 διαφορετικες τεχνικες ή συνδυασμο τους αναλογα πως νοιωθω καλυτερα, χωρις να ειμαι καν σιγουρος πως λεγονται επίσημα καθως εμαθα εμπειρικα απο μικρος με καθοδηγηση παλιοτερων ψαροντουφεκαδων και πειραματισμο.

Κι εμενα οταν για οποιονδήποτε λογο αποτυγχανει η εξισωση, μολις γυρισω οριζόντια βελτιωνεται λιγο η κατασταση. Αν γυρισεις με το κεφαλι πανω (ορθιος) θα δεις οτι θα εξισωνεις πολυ καλα, αλλα δε γινεται να βουτας ετσι... Ειναι ομως μια λυση αναγκης οταν το προβλημα προκύπτει στην τελευταια εξισωση κοντα στο βυθο, ειδικα αν στηνεσαι για καρτερι γινεται τελειως φυσικα. Αν ομως κανεις κατωκέφαλη προσεγγιση θαλαμιου ή σε πλαναρισμα, ειναι αδυνατο να εξισωνεις ετσι ακομα κι αν το προβλημα προκυπτει μονο στην τελευταια εξισωση, σου χαλαει ολη τη ροη.
Ισως και να μην εκανε λαθος τοτε ο ΩΡΛ, η αρνητικη πιεση μπορει να ειχε μεινει απο την τελευταια σου βουτια ή ακομα κι αν ειχες ανεβει-κατεβει κανα βουνο, αεροπλανο κλπ. Αν δε δουλευει τελεια το συστημα (πχ προηγουμενο μπουκωμα-κρυολογημα) μπορει να συμβει ευκολα. Το οτι σου εκανε αδικα την καρδια περβολι ηταν το θεμα...

Αν δεν το 'χεις δει ηδη, δες το βιντεο με τα 6 tips του Κώστα, ειναι πολυ σημαντικα: https://youtu.be/v0XHhVFPLlM
Το μονο που μου ερχεται να προσθέσω σαν κλασσικο λαθος αρχαρίων ειναι να μην κοιτας τον βυθο οσο καταδύεσαι. Δεν ξέρω γιατι, ουτε αν ισχυει σε ολες τις τεχνικες εξισωσης, μα οταν το κεφαλι μου ειναι στη φυσικη του θεση εξισωνω πιο ευκολα. Θα ηθελα ενα σχόλιο απο τον Κωστα ή οποιον αλλον ξερει, γιατι συμβαινει αυτό ή αν ειναι ιδεα μου.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Άβαταρ μέλους
Hellas Freedivers
Ονοματεπώνυμο: Κώστας Μαδούρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hellas Freedivers » Σάβ 13 Ιούλ 2019, 19:25

panosti έγραψε:Το μονο που μου ερχεται να προσθέσω σαν κλασσικο λαθος αρχαρίων ειναι να μην κοιτας τον βυθο οσο καταδύεσαι. Δεν ξέρω γιατι, ουτε αν ισχυει σε ολες τις τεχνικες εξισωσης, μα οταν το κεφαλι μου ειναι στη φυσικη του θεση εξισωνω πιο ευκολα. Θα ηθελα ενα σχόλιο απο τον Κωστα ή οποιον αλλον ξερει, γιατι συμβαινει αυτό ή αν ειναι ιδεα μου.

Αυτό που παρατήρησες είναι μια από τις πολύ σημαντικές συμβουλές που δίνω στους εκπαιδευόμενους.
Δηλαδή να "καταπολεμήσεις" τη φυσική τάση να κοιτάς το βυθό καθώς καταδύεσαι. Αυτή η μικρή αλλαγή στην κλίση του κεφαλιού επηρεάζει αρνητικά 4 σημεία στη βουτιά μας και ένα από αυτά είναι και οι εξισώσεις !
:!: Ιδανικά θα έχεις και ελαφρά χαμηλωμένο το κεφάλι προς το στήθος για καλύτερες εξισώσεις.
Freediving & Spearfishing Activities

www.hellasfreedivers.gr

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 10:10

Δεν με προβληματισε ποτε καμμια καθοδος προς τον βυθο χειμωνες η καλοκαιρια να βλεπω βυθο κατεβαινοντας.ισως αυτο συμβαινει σε καποιους που εχουν προβλημα ανατομιας .

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Δευ 15 Ιούλ 2019, 07:00

Σεβαστη η εμπειρική παρατήρησή σου Βασιλη, γιαυτό και σε πληροφορω πως δεν εχω κανενα προβλημα ανατομιας, καρατσεκαρισμενα. Ισως κοιτας το βυθο με τον "σωστο" τροπο, δηλαδη κλεφτά χωρις να εκτεινεις το πιγουνι ή εισαι τυχερός και κανεις εξισωση αυτοματα, ή μπορει να καταδύεσαι υπο γωνια, ή δεν ξερω τί. Νομιζω και στην εξισωση βαλσαβα δεν δημιουργει μεγαλο θεμα αφου εκει μενει ανοιχτη η επιγλωτιδα, αλλα αυτό το γραφω με καθε επιφυλαξη καθως σπανια την εφαρμόζω (εως ποτέ) και ταυτοχρονα προσπαθω να κραταω τη σωστη σταση σωματος απο τοτε που μου εδειξαν ποιο ειναι το σωστο...

Προσπάθησε να ξεροκαταπιεις με τεντωμενο κεφαλι τερμα επανω-πίσω και θα δεις οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο. Η τραχεία που ειναι πολυ δυσκαμπτη, οταν τεντωσει σπρωχνει το μηλο του αδαμ και δυσκολευει το κλεισιμο της επιγλωτίδας, με αρνητικές συνεπειες (και) στην εξισωση. Δεν την κανει παντα αδύνατη, τη δυσκολευει ομως, αρα αν προσθεσεις και την γενικότερη έλλειψη τεχνικης καποιου αρχάριου μπορει να καταστει ως και αδυνατο να εξισωσει.

Σε καθε περιπτωση, ειτε σου προκαλει εσενα προβλημα στην εξισωση ειτε οχι, ειναι λαθος να κοιτας το βυθο για διαφορους λογους αφού εκτός από αυξημένη δυσκολία στην εξίσωση προκαλεί:
i) αυξημενη οπισθέλκουσα, άρα σπαταλάς ενεργεια,
ii) λαθος υδροδυναμικη πορεια, άρα κανεις λαθoς πεδιλια για να διορθωνεις την πορεια σου ώστε να παραμενει καθετη, δηλαδη κι αλλη χαμενη ενεργεια (κάνοντας σωστη πεδιλιά με το προσωπο κατω καταδυεσαι υπο γωνια),
iii) αυξανει τον κίνδυνο για πνευμονικο βαρότραυμα (ή τραχείας) οσο βαθαίνουμε.

Δεν τα λεω αεριτζίδικα αυτά. Οι Umberto Pelizzari και Stefano Tovaglieri στο εγχειριδιο της Apnea Academy, o Oli Christen στα εγχειριδια της AIDA, ο Erez Beatus στα εγχειριδια της Apnea International και κατα συνεπεια σχεδον ολοι οι εκπαιδευτες ελευθερης παγκοσμίως, έτσι διδάσκουν.
Αν δεν με πιστευεις, δες σελιδα 45 στο παρακατω που τα αναφερει ολα συνοπτικα (και το προβλημα στην εξισωση): https://www.apnea-international.org/wp- ... 1.2015.pdf.
Στο επόμενο δες σελιδα 31 ειδικα για την εξισωση Frenzel και σελ. 21 ειδικα για το πνευμονικό βαροτραυμα: https://www.apnea-international.org/wp- ... pdf?x75558
Μπορεις αντιστοιχα να ψαξεις και τα AIDA Freediving manual (Oli Christen) και Manual of freediving (Pelizzari-Tovaglieri) να δεις κι εκει τί γραφουν πανω στο θεμα θεση κεφαλής-σταση σωματος.

Ενας έξτρα 5ος λόγος που δε διδασκεται στα σχολεια-βιβλία: στο πλαναρισμα και γενικά κατα την προσεγγιση στο βυθό βοηθαει να κοιτάς κλεφτα και οχι καθετα το βυθο για να μην τρομαζεις τα ψαρια, αν θυμαμαι καλά απο σχετικό σεμινάριο ψαροντουφεκου των Ζωνομέση-Δούναβη. Προσωπικα το εφαρμοζα ηδη πριν το ακουσω, πλαναρω σα να ειμαι πολυ ντροπαλος και να "φοβάμαι" την αμεση επαφη με τα ματια ή και την κατα μετωπο προσεγγιση, σαν να αδιαφορώ για το ψαρι/ψάρια που εχω εντωμπίσει. Συνηθως πιανει.

money taker
Ονοματεπώνυμο: Chrisganos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από money taker » Δευ 15 Ιούλ 2019, 13:59

Χωρις να θελω να γινω ο ηλιθιος της παρεας...ειχα πριν απο χρονια το ιδιο προβλημα...δεν εξισωνα με τιποτε...να σκεφτεις οτι το πρωτο level της AIDA το πηρα με βουτια στα 10 μετρα χωρις να εξισωσω, απνοια ΤΕΡΑΣΤΙΑ για πλακα///εξισωση μηδεν..ετρεχα και εγω σε γιατρους απο εδω και απο εκει...οχι ανατομικο, οχι εποεμβαση στο διαφραγμα οχι το ενα οχι το αλλο σε σημειο που σκεφτομουν να εγκαταλειψω...ομως επειδη μεσα στο νερο μεγαλωσα γιατι ημουν κολυμβητης χρονια σε μεγαλη ομαδα δεν μπορουσα να τα παρατησω ετσι...εβγαλα ακρη με την βοηθεια ενος πολυ πολυ καλου γιατρου...ακου τι καναμε και απο τοτε βουταω οσο θελω ΕΓΩ σε ΤΟΡ φορμα φτανω και 30 μετρα συν....εβαλε ο ανθρωπος καμερες με εψαξε καλα και επειδη ειναι και ο ιδιος δυτης μου ειπε οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην εξισωνω απλα πρεπει να βρεθει ο τροπος...ο τροπος τελικα βρεθηκε...πλυσιμο καλό την μυτη με νερο και αλατουχο διαλειμα, και εξισωση απο το πρωτο μετρο...στην αρχη επρεπε να βρω πως...με την βοηθεια του αρχισα να δοκιμαζω διαφορα...η βαλσαβα σε εμενα ενω τωρα δουλευει στην αρχη δεν δουλευε...επρεπε να μαθω να κανω φρετζελ...το κολπο που βρηκα ειναι το εξης...ξεκινουσα με μια γωνια καποιες μοιρες την βουτια και οχι κατακορυφα, εκανα εξισωση απο το πρωτο μερος και ταυτοχρονα το κεφαλι μου δεξια...δουλεψε με λιγη προσπαθεια και πειραματα...τωρα πλεον οταν παω θαλασσα συνεχεια δεν χρειαζομαι καν εξισωση καθως λιγο να βενταζουρω την μασκα και γινεται η εξισωση μονη της....απλα δοκιμασε χωρις να πονας και χωρις να κινδυνευεις διαφορα κολπα πρωτα στα ρηχα...κανε βουτιες στα 4 μετρα συνεχεια που δεν υπαρχει κινδυνος και δοκιμαζε τεχνικες...εαν εξισωσεις στα 4 μετρα στα 20 θα ειναι πιο ευκολο...η δυσκολη ειναι η πρωτη εξισωση που η μεταβολη της πιεσης ειναι βιαιη η επομενες ειναι πολυ πιο ανετες.

Άβαταρ μέλους
xriman
Ονοματεπώνυμο: Μανωλας Χρηστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xriman » Δευ 15 Ιούλ 2019, 19:59

Αν έχει ήδη αναφερθεί να με συγχωρείτε αλλά νομίζω πως όχι,βοηθάει επίσης πολύ τουλάχιστον εμένα να κάνεις συχνές εξισώσεις για παράδειγμα βρες ένα ρυθμό του στυλ ανα τρία δευτερα είναι πιο εύκολο να εξισώσεις με την μεμβράνη λίγο πιεσμένη παρά να έχει πιεστεί πολύ κ να χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και φυσικά ισχύει η πρώτη στην επιφάνεια.
Πίνω μόνο μία μπύρα έτσι για το καλό....

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Τρί 30 Ιούλ 2019, 10:13

Καλημερα παλικαρια,

τελος Ιουλιου πλεον και μετραω μολις 3 μπανια οπου μολις προχθες πηρα πεδιλα μαζι (οχι βαρη) και στο Αλεποχωρι προσπαθησα να πειραματιστω παλι. Πρωτες βουτιες και το αριστερο αυτι εξακολουθει να ποναει οσο κατεβαινω.

Αυτο που δειχνει να δουλευει με πολυ δυσκολια ειναι να ξεκιναω βουτια με πχ κλήση 30 μοιρών προς τον βυθό, να οριζοντιονομαι και εκει να προσπαθώ να εξισωσω οπου μολις ξεροκαταπιω (με δυσκολια) να ακουγεται ο αερας που περναει με δυσκολια στα αυτια μεσω ευσταχιανων προφανως. Βεββαια δειχνει να μην επαρκει η ποσοτητα αερα που περναει αφου αν καταφερω και ξεροκαταπιω παλι ξαναπερναει αερας (ακουγεται αυτο το σφυριγμα σα να περναει απο στενη οπη αερας). Κατα την αναδυση αν προσπαθησω να φυσιξω εξισωνω σιγα σιγα σε βαθμο που νιωθω πιεση μεγαλυτερη μεσα στο αυτι (η τουλαχιστον ετσι νομιζω).

Καπου εκει ξεμενεις απο οξυγονο αρα στα 4-5 μετρα το πολυ εισαι για επιστροφη στην επιφανεια. Δοκιμασα κανα 2ωρακι μεσα στο νερο και "κλακ" στα αυτια οσο φυσαω δεν βλεπω να ακουω εκτος και αν ειμαι στην επιφανεια. Αερας περναει μολις σηκωνω το κεφαλι προς τα επανω καθως φυσαω οπως και οταν ξεροκαταπιω. Σε καθετη καταδυση με το σαγονι κοντα στο στηθος δεν ακουγεται να περνα αερας στα αυτια.

Πηρα και otovent αλλα απο αμελεια μου δεν εχω ασχοληθει να το χρησιμοποιήσω. Κυριως γιατι λογω της ζεστης τις τελευταιες ημερες κοιμαμαι με ανεμιστηρα το βραδια επομενως το πρωι εχω μυξουλες. Αρα φοβαμαι μηπως μολυνω τα αυτια? χρησιμοποιόντας το otovent.

Θα το δοκιμασω σημερα ομως καθως το ΣΚ θα κατεβω Νοτια Ελλαδα για την πρωτη βουτια με ψαροντουφεκο πλεον. Πλεον με αυτα που μου γραφετε και διαβαζω και αλλοι αντιμετωπιζουν-σαν το ιδιο θεμα να εξισωνουν με το κεφαλι προς την επιφανεια η να δοκιμαζουν βουτιες με αργη προσεγγιση προς το βυθο. Ελπιζω με το otovent να βοηθηθω στις εξισωσεις γιατι δεν θα ηθελα να ξεκινησω σεμιναριο και να φρακαρω στις εξισωσεις.
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 30 Ιούλ 2019, 11:55

brwmogazos έγραψε:Καλημερα παλικαρια,

τελος Ιουλιου πλεον και μετραω μολις 3 μπανια οπου μολις προχθες πηρα πεδιλα μαζι (οχι βαρη) και στο Αλεποχωρι προσπαθησα να πειραματιστω παλι. Πρωτες βουτιες α)και το αριστερο αυτι εξακολουθει να ποναει οσο κατεβαινω.

Αυτο που δειχνει να δουλευει με πολυ δυσκολια ειναι B να ξεκιναω βουτια με πχ κλήση 30 μοιρών προς τον βυθό, να οριζοντιονομαι και εκει να προσπαθώ να εξισωσω οπου μολις ξεροκαταπιω (με δυσκολια) να ακουγεται ο αερας που περναει με δυσκολια στα αυτια μεσω ευσταχιανων προφανως. Βεββαια δειχνει να μην επαρκει η ποσοτητα αερα που περναει αφου αν καταφερω και ξεροκαταπιω παλι ξαναπερναει αερας (ακουγεται αυτο το σφυριγμα σα να περναει απο στενη οπη αερας). gΚατα την αναδυση αν προσπαθησω να φυσιξω εξισωνω σιγα σιγα σε βαθμο που νιωθω πιεση μεγαλυτερη μεσα στο αυτι (η τουλαχιστον ετσι νομιζω).

Καπου εκει ξεμενεις απο οξυγονο αρα στα 4-5 μετρα το πολυ εισαι για επιστροφη στην επιφανεια. Δοκιμασα κανα 2ωρακι μεσα στο νερο και "κλακ" στα αυτια οσο φυσαω δεν βλεπω να ακουω εκτος και αν ειμαι στην επιφανεια. Αερας περναει μολις σηκωνω το κεφαλι προς τα επανω καθως φυσαω οπως και οταν ξεροκαταπιω. Σε καθετη καταδυση με το σαγονι κοντα στο στηθος δεν ακουγεται να περνα αερας στα αυτια.

Πηρα και otovent αλλα απο αμελεια μου δεν εχω ασχοληθει να το χρησιμοποιήσω. dΚυριως γιατι λογω της ζεστης τις τελευταιες ημερες κοιμαμαι με ανεμιστηρα το βραδια επομενως το πρωι εχω μυξουλες. Αρα φοβαμαι μηπως μολυνω τα αυτια? χρησιμοποιόντας το otovent.

Θα το δοκιμασω σημερα ομως καθως το ΣΚ θα κατεβω Νοτια Ελλαδα για την πρωτη βουτια με ψαροντουφεκο πλεον. Πλεον με αυτα που μου γραφετε και διαβαζω και αλλοι αντιμετωπιζουν-σαν το ιδιο θεμα να εξισωνουν με το κεφαλι προς την επιφανεια η να δοκιμαζουν βουτιες με αργη προσεγγιση προς το βυθο. Ελπιζω με το otovent να βοηθηθω στις εξισωσεις γιατι δεν θα ηθελα να ξεκινησω σεμιναριο και να φρακαρω στις εξισωσεις.
α)εννοειτε οτι μολις αρχιζει να πονα το αυτι,φευγουμε πανω !!!!
β)εννοειτε οτι ξεκιναμε εξισωσεις απο επιφανεια και οριζοντια !!
γ)ανεβαινοντας δεν πιεζουμε για εξισωση αφου η πιεση μειωνεται!κινδυνος για ρηξη στο τυμπανο!
δ)οι βλενες και κυριως οι πυκνορευστες κολανε στις ηδη πρησμενες ευσταχιανες και δεν μπορει να περασει ο αερας!!
δοκιμασε ενα vicks σπρευ πριν να μπεις στο νερο.θα ανοιξει τις διοδους αερα και θα μπορεσεις να εξισωσεις.
ομως θελει και πολυ νερο να ρευστοποιηθουν οι βλενες!
αυτο το παθαινω και γω μετα απο κρυωμα και οταν ειμαι στο κρυο νερο πολλες ωρες.
αμα με το βικς κανεις δουλεια ,τοτε πρεπει να βρεις τροπο να περιορισεις τις πυκνορευστες βλενες! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Τρί 30 Ιούλ 2019, 15:32

brwmogazos έγραψε: Κατα την αναδυση αν προσπαθησω να φυσιξω εξισωνω σιγα σιγα σε βαθμο που νιωθω πιεση μεγαλυτερη μεσα στο αυτι (η τουλαχιστον ετσι νομιζω).
ΜΗΝ εξισώνεις οσο αναδύεσαι, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ. ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ! οσο αναδυεσαι η εξωτερικη πιεση μειωνεται αρα η πιεση μεσα στο αυτί αυξάνεται, αν κανεις χειρισμο εξισωσης κατα την αναδυση (με την εξισωση αυξανεται η πιεση εσωτερικα στο αυτι) κινδυνεύεις να καταστρεψεις τα αυτια σου (ρηξη τυμπάνου). Στην αναδυση τα αυτια εξισώνουν αυτόματα και μονο, εγω αν νοιωσω ενοχληση-πονο κατα την αναδυση σημαινει ειτε οτι εχω καιρο να βουτηξω και οι ευσταχιανες μου δεν δουλευουν καλα, ειτε οτι εχει περασει βλενα μεσα στο αυτι αρα παλι οι ευσταχιανες δεν δουλευουν οπως πρεπει, μειωνω την ταχυτητα αναδυσης και βελτιωνεται ενω αν συνεχισει και με ενοχλει πολυ (πόνος) και μετα απο μειωση της ταχυτητας αναδυσης, ακυρωνω καθε βουτια για τη μερα. Σε καμια περιπτωση δεν προπαθω να εξισωσω οσο αναδυομαι, μόνο χειρότερα τα κανει!

Να ξερεις οτι ενα σπασμενο τυμπανο κατω απο το νερο (από πιεση να κατεβεις ενω πονας, είτε από βεβιασμένη εξίσωση, ειτε απο προσπαθεια εξισωσης κατα την αναδυση), με την εισοδο νερού στο μέσο αυτι θα σου προκαλεσει αποπροσανατολισμο-ζαλαδα και μπορεί να μεινεις για παντα εκει αφου δεν θα καταλαβαινεις που ειναι το πανω και που το κατω...
(ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ!) Tip αν ποτέ παθεις ιλιγγο ενω εισαι σε άπνοια: ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, προσπαθεις να αγνοήσεις το συστημα ισσοροπιας του οργανισμου σου και να προσανατολιστεις μονο με τα ματια ωστε να φτασεις στην επιφανεια. Δεν ειναι καθολου ευκολο ουτε στη στερια, ποσο μαλλον στο νερο. Δεν κανεις αποτομες αλλαγες θεσης του κεφαλιου γιατι οξυνουν τον ιλιγγο και μπορει να "μαυρισουν" ολα. Βγαζεις μερικές μπουρμπουλίθρες και τις ακολουθεις ως την επιφάνεια (Προσοχη! ελαχιστος αερας αρκει, μη μεινεις από αερα...), γενικα δεν ειναι σωστο να εκπνεεις πριν βγαλεις το κεφαλι απο το νερο γιατι αυξανει την πιθανοτητα υποξιας (βλεπε νομος του Νταλτον,κλπ εδω: viewtopic.php?f=0&t=59170) αλλα σε τετοια περιπτωση 1-2 μπουρμπουλίθρες μπορει να σου σωσουν τη ζωή αφού σου "δείχνουν" που ειναι το πανω.
Εχω παθει ιλιγγο θεσης (η κακια στιγμη που λεμε, οχι από σπασμενο τυμπανο δεν εχω τραυματισει τοσο τα αυτια μου ποτέ) και εκανα αμάν να ανέβω από τα 5 μετρα... ημουν μονος (πολυ πιο επικυνδηνο). Ευτυχως δεν με ξαφνιασε γιατι ειχα ξανα εμπειρια απο ιλιγγο στη στερια στο παρελθον (καλοηθης παροξυσμικός ιλλιγγος θεσης) και ηξερα πως να μην το κανω χειροτερα! φτανωντας λιγο πριν την επιφανεια μου ηρθε αναγουλα, ευτυχως δεν εκανα εμετο (ηταν και αδειο το στομαχι προφανως) πραγμα πολυ επικυνδηνο υποβρυχιως, αλλά και παλι ξερασα μεχρι να φτασω στη στερια όπου με τεράστια δυσκολία βγηκα από το νερο. Μετα δεν μπορουσα ούτε να οδηγήσω, αγγαρεψα φιλο που ηρθε και με μαζεψε... Τουλαχιστον ειχα ηδη ενα (σχετικά) καλο ψαρι στην ψαροβελονα που το φαγαμε παρεα την αλλη μερα.

Αυτες οι μυξουλες που περιγραφεις ειναι το χειροτερο, απο τετοια "κρυοματάκια" μου εχουν χαλάσει ψαρεματα.
Κανονικα όσο περναει η ωρα θα πρεπει να εξισωνεις πιο ευκολα. Αφου συμβαινει το αντιθετο, 100% βλεννες μπαινουν στις ευσταχιανες σου και σου δυσκολευουν κι αλλο την εξισωση. Καλο καθαρισμο από βλενες απο πριν και κατα τη διαρκεια και απέφυγε τα "κρυοματάκια". Δυστυχως aircondition και ανεμιστηρες ειναι διάβολοι! Μπορει να γινει και από τον αερα που σε χτυπά στην επιφανεια μετα απο ωρα ειδκα οταν εισαι με γυμνο κεφαλι, χωρις κουκούλα-σκουφακι.
Μην ξεχνας πανω απο όλα, εκτος απο τα υπόλοιπα, τις περισσοτερες φορες ειναι θεμα τεχνικής. Δρομολόγησε την ανάλογη εκπαιδευση με δασκαλο, οχι μονο για την εξισωση αλλα πρωτιστα για την ασφάλειά σου.

Ο κωστας_στι στα ειπε πολυ σωστα. Θα επαναλαβω: δεν πιεζεις ποτέ για να εξισωσεις, αν δε βγαινει η εξισωση βουρ για επιφανεια ή μενεις εκει και οχι παρακατω. Εξισωνεις ΠΑΝΤΑ πριν νοιωσεις ενοχληση-πονο, από την επιφανεια η πρωτη εξισωση. Αν νοιωσεις πονο, αναδύεσαι κατεθειαν. Δεν εξισώνεις ΠΟΤΕ κατα την αναδυση. Οι βλενες καταστρεφουν την εξισωση αφου δεν αφηνουν τις ευσταχιανες να δουλεψουν οπως πρεπει.

Καντο με το πασο σου, φτανε εκει που εξισωνεις και μεινε σε αυτο το βαθος οσο χρονο σου επιτρεπει η ανασα σου, βουτα ξανα και ξανα στο ιδιο βαθος (αν εκανες πχ βουτια 1 λεπτο, τοτε 2 λεπτα θα καθεσαι για επαναφορα στην επιφανεια πριν την επομενη βουτια). Μετα δοκιμασε να πας λιγο πιο κατω, αν εισαι οκ μενεις εκει και κανεις παλι μερικες βουτιες αλλιως κανεις πισω και επαναλαμβανεις στο μικροτερο βαθος. Μετα ξανα δοκιμαζεις αλλο 1 μετρο παρακατω και φτου κι απτην αρχη καθε φορα που βαθαινεις εστω και κατα μια εξισωση. Ετσι σταδιακα (εφοσον δε γεμιζει με βλενα το αυτι) θα προσαρμόζεται και θα δουλευει ολο και καλυτερα το ολο συστημα και θα συνηθησεις ετσι να εξισωνεις. Πρωτη εξισωση στην επιφανεια απαλά και με πολυ προσοχη, πριν τις τελευταιες ανασες. Οσον αφορα τις σωστες ανασες, πρεπει να ειναι αργές-χαλαρες-αβιαστες και χρόνος εκπνοης διπλάσιος από τον χρονο εισπνοης, αλλιως κανεις υπεραερισμο (κακο πραμα).

Καλές βουτιές και ασφαλείς αναδύσεις!

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τετ 31 Ιούλ 2019, 12:27

Βρε λεβεντη αφου δε τα καταφερνεις με το κεφαλι κατω..
γιατι δε βαζεις ενα σχοινι να το πιασεις και να καταδυθεις με το κεφαλι πανω και να δοκιμασεις σιγα σιγα τις εξισωσεις σου ?
Ετσι θα μαθεις την εξισωση σωστα και μετα θα τη δοκιμασεις στη καθοδο με το κεφαλι κατω .... :hello:
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”