Αδυναμια εξισωσης λογω φυσιολογιας τυμπανου?

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Αδυναμια εξισωσης λογω φυσιολογιας τυμπανου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Τετ 19 Ιουν 2019, 22:23

Παλικαρια καλησπερα,

μετα απο επισκεψη σε ωριλα ήρθε και η πλήρης απογοήτευση..."Δυστυχώς δύτης δε θα γίνεις ποτέ" μου ανέφερε μετά την εξέταση και σα να μου κόπηκαν τα πόδια...

Απο πιτσιρικας κολυμπωντας ολα τα καλοκαίρια στη θάλασσα ψευτοψαρεύοντας θυμάμαι πως προσπαθούσα να εξισώσω τα αυτιά μου κλείνοντας τη μύτη μάταια ομως. Ενημερωση και πληροφόρηση δεν υπήρχε τότε...αν κατι εκανα λάθος δεν το εμαθα ποτέ.

Αποχή λοιπόν απο το "σπορ" για παρα πολλά χρόνια μέχρι πριν 4 χρόνια όπου ειπα να δοκιμάσω και πάλι το ψαροντούφεκο και να αφήσω το ψάρεμα απο τη βάρκα. Εξοπλίστηκα πλήρως λοιπόν (βαρίδια, στολή , τουφέκια κτλ) και παμε πάλι απο την αρχή.

Δοκιμάζοντας όμως να εξισώσω ποτέ δεν τα κατάφερα...αρα βουτιές με πόνο στο αριστερό αυτί ενω φυσάω συνεχόμενα κατα την βουτιά είναι μονόδρομος τα τελευταία αυτά χρονια οπου περιορίζομαι σε κολυμπητό στα 4-6 περίπου μέτρα.

Σημερινή επίσκεψη σε 2ο ωριλά (πριν 2 χρονια σε διαφορετικο ωριλά εντοπίσαμε λιγο στραβό διαφραγμα) λοιπόν και μου ανέφερε μετα την εξέταση οτι λόγω των τυμπανων μου που εχουν ηδη μια αρνητική πίεση, δε θα μπορέσω να εξισώσω μεσα στην θαλασσα...τουλαχιστον αυτό μου εδωσε να καταλαβω. Οι ευσταχιανες φαινονται οκ (οι ακρες τους στο στομα τουλαχιστον) ομως το τυμπανο ειναι αυτο που με περιοριζει μαλλον απο τις αποτομες αλλαγες πιεσης.

Η ευσταχιανη μεσα που επικοινωνέι με το τύμπανο δε ξερουμε αν εχει καποιο θέμα αλλα οπως και να εχει απογοητεύτηκα πλήρως...η μήπως όχι?

Εχει ακουσει κανεις για την περιπτωση του να μη μπορει να εξισώσει καθόλου λόγω φυσιολογίας του τυμπάνου? Αν φυσιξω εξω απο τονερο δε θα επρεπε να ακουω το κρακ κρακ που ακουω στα τυμπανα μου ειπε. Παρολα αυτά τύμπανα κτλ στην εξεταση δειχνουν καλά (ομως εχω στραβο διάφραγμα και πρησμένες κόγχες λόγω του περιβάλλοντος εργασίας μου)

Μηπως να δοκιμασω το μπαλονάκι για τις ευσταχιανές μόνος μου μηπως και θελουν "εξασκιση"? Μηπως να δοκιμάσω και νεο ωριλά...πχ Λουλούδη?

Σορρυ που δε τεκμηριώνω με λεπτομέρειες πολλές τι και πώς αλλα η κουβέντα του ήταν "βαριά" και τα όνειρα για ψαρεμα στα 10-15 μέτρα σβήνει σιγά σιγά...
Δημητρης

tonisc4
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης Λ.

Re: Αδυναμια εξισωσης λογω φυσιολογιας τυμπανου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tonisc4 » Τετ 19 Ιουν 2019, 22:51

Καλησπέρα φίλε.
Καταρχήν μην ζορίσεις σε καμία περίπτωση το αυτί σου από την στιγμή που δε σου βγαίνει η εξίσωση, θα πάθεις ζημιά που θα σου μείνει μόνιμη και θα το μετανιώνεις μια ζωή.
Καλύτερα ψάξου σε εξειδικευμένο ιατρό για να σου πει στα σίγουρα το αν θα μπορέσεις να συνεχίσεις η όχι το ψαροτουφεκό. Αυτός και μόνο θα σου δώσει την σωστή απάντηση στο πρόβλημα σου.

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Τετ 19 Ιουν 2019, 23:14

Θα πήγαινες ποτέ στο καφενείο, να ζητήσεις ιατρικές συμβουλές για κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας που σου δυσκολεύει τη ζωή? Ρητορικό το ερώτημα, προφανώς στον ειδικό γιατρό θα πήγαινες.
Αρα, τηλέφωνο αυριο σε καταδυτικό ιατρό για ραντεβού (ηδη ξέρεις) και μετά αν θες απλά μοιράζεσαι την εμπειρία σου εδώ στο καφενείο.

Μόνο εκείνος θα σου πει αν και τί μπορείς να κάνεις. Ρώτα τον και για ασκήσεις ή όποια άλλη θεραπεία κρίνει ΕΚΕΙΝΟΣ σκόπιμο. Εξέφρασε του την επιθυμία σου να καταδύεσαι, σίγουρα θα σε καταλάβει και θα σου προτείνει το καλυτερο για την υγεία σου, αφού κανεις τις αναλογες εξετάσεις.
Ό,τι και να σου πει καποιος εδώ μέσα από την εμπειρία του, μπορει να σε βοηθησει αλλά μπορει και να σου δημιουργησει σοβαρότερο προλημα αν το εφαρμώσεις. Το να καταστέψεις τα αυτιά σου ειναι συνήθως ένα "κρακ" μακρυα, αν κανεις βεβιασμένη προσπάθεια εξίσωσης ή εφαρμωσεις ασκήσεις που είδες/άκουσες κάπου.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Πέμ 20 Ιουν 2019, 08:20

Καλημερα,

αδικο δεν εχεις. Απλα ειπα να δοκιμασω κανα 2 γιατρους στην περιοχή μου αρχικα ελπιζοντας που θα μου εδιναν καποιες λύσεις πχ μπαλονακι ωτοβεντ για εξασκηση αντι για πόρισμα πως δεν μπορω να εξισωνω.

Σιγουρα θελει προσοχη...γιατι σε προσπαθεια μου να "ξεβραχωσω" μεγαλο σαργο για να κατεβω λιιιγο ακομη ωστε να φτασω τη βεργα μου με εντονο πονο στο αριστερο αυτι, καταφερα να "βουλωσω" το αυτι μου για καμια βδομαδα...επανηλθε βεββαια μονο του αλλα καταλαβα πως δεν σε παιρνει ουτε για πλακα να πιεζεσαι παραπανω λογω αυξημενου κινδυνου τραυματισμου.

Παντως αναρωτιεμαι αν εχει αντιμετωπίσει κανεις το ίδιο πρόβλημα, γιαυτο και ξεκίνησα το παραπάνω ποστ.

Ειδωμεν :)
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 20 Ιουν 2019, 12:52

Το έχω ξαναγράψει Πολλές φορές:
Ποτέ για κατάδυση σε μη καταδυτικό ΩΡΛ,και εμένα με είχε απογοητεύσει ένας προ ετών,ο δε καταδυτικός.. απλά με επανέφερε στο νερό.
Αφού έχεις υπόψη σου το Λουλούδη, γραμμή για το ιατρείο, χωρίς δεύτερη σκέψη.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 20 Ιουν 2019, 15:01

Γιατρος δέν ειμαι, οποτε δέ θα σου απαντησω κατι σχετικο με τα αυτια σου.
Ψαροτουφεκας ομως ειμαι και απλα θα διαφωνησω στο κομματι του "δεν μπορω να ψαρεψω".
Μια χαρα ψαρεμα κανεις και στα ρηχα.
Μια χαρα ψαρια εχει και στα ρηχα.
Και οταν εννοουμε ρηχα (γιατι καπου μας εχει φαει και η υπερβολη) , μιλαω για τα original ρηχα. 0 εως 4 μετρα ΠΧ.

Συνεπως αν δεν εχεις καποιο αλλο θεμα υγειας, ψαρευεις ανετα και οσο χρονο θες!

Τωρα αν προφανως θες να βαθυνεις, οκ...συμβουλεψου τους ειδικους-γιατρους και προχωρας παρακατω :)

Ευχομαι να βγαλεις ακρη φιλε μου συντομα!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Πέμ 20 Ιουν 2019, 17:21

Παλικάρια συμφωνώ με τα παραπάνω και ήδη έκλεισα ραντεβού με Λουλούδη απο βδομάδα για να βγάλουμε κάποια άκρη.

Ο έρωτας με τη γαλανή κρατάει απο μικρό παιδί. 'Άλλωστε τα τελευταία τρία χρόνια που ξεκίνησα ξανά το ψαροντούφεκο τους καλοκαιρινούς μήνες, γέμισα με τοσο όμορφες εικόνες αλλα και θηράματα που δεν περίμενα ποτέ να συναντήσω στα ρηχά...ειδικά πέρυσι σε συναντήσεις με μεγάλους ροφούς όπου ξαφνικά ακούς μόνο την ταχυκαρδία σου ενώ αυτοί χάνονται βαθιά στα θαλάμια τους...σου μένουν χαραγμένες για πάντα στη μνήμη.

Ε κάπου εκεί απογοητεύεσαι που δε μπορείς να κατέβεις λίγα μέτρα ακόμη ώστε να σου δωθεί η ευκαιρία για βολή ή έστω να τους αντικρίσεις...

Για να δουμε...
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Πέμ 20 Ιουν 2019, 18:08

Καλησπέρα και από μένα.
Έχω τραβήξει και γω διάφορα με τους μετωπιαίους.
Έχω κάνει και μια εγχείρηση για διάφραγμα σε μια περίοδο που είχα βουλώσει τελείως.
Γενικά είμαι και γώ λίγο σφιχτός.
Μετά την εγχείρηση πήγα σε καμία δεκαριά οριλά και μέχρι ότι δεν θα ξαναβουτήξω ποτέ μου είπαν κάποιοι..
Αφού δεν είδα προκοπή, πήγα και σε υπερβαρικό γιατρό, και βλέποντας την απελπισία μου με κράτησε 2 ώρες για ψηλή κουβέντα.
Ποιο πολύ από όλα με βοήθησε η συντηρητική αντιμετώπιση που μου πρότεινε αυτός.
Γενικά με κατεύθυνε στα παρακάτω.
Δουλεύω με σκόνες (ειδικά παλιότερα πολύ)
Πάντα μάσκα στην δουλεία.
Ποτέ στην μηχανή χωρίς κράνος, ή στη βάρκα χωρίς σκουφάκι. Πολύ βασικό.
Ζεστά μπάνια κάθε βράδυ, προσοχή στις υγρασίες (έδιωξα το 180 λίτρων ενυδρείο μου με απαίτηση του).
Για το τσιγάρο δε χρειάζεται να πω έτσι?
Έχοντας κάνει αμέτρητες πλύσεις, κατέληξα να μην κάνω ποτέ πριν από ψάρεμα (3 με 4 μέρες), γιατί μου ερέθιζαν τον βλεννογόνο.
Τώρα ποια τις χρησιμοποιώ μόνο μετά από κρυώματα, μιας και διώχνουν πολύ ποιο γρήγορα τις παχιές βλέννες, και γενικά επιταχύνουν σημαντικά την ανάρρωση.
Στην αρχή του καλοκαιριού που βαθαίνουν οι βουτιές, για 5, 6 ψαρέματα (ανάλογα πώς θα πάει) παίρνω και γώ ένα αντισταμινικό το πρωί πριν φύγω από το σπίτι.
Αυτά τα ολίγα , και ελπίζω να βελτιωθούν τα πράγματα και για σένα.

Το παραπάνω το εγραψα παλιότερα για κάποιον αλλο φίλο. Δεν ειναι ακριβώς το θέμα σου αλλα εχει βασικά πράγματα μέσα.
Γενικά και εγώ ειμαι πολύ σφιχτος στις εξισώσεις. Ποτε δεν κατάφερα να εξισώσω με τον κλασικό τρόπο (κρατημα μύτης και φύσιμα)
Εγώ εξισώνω κρατώντας την μύτη και παράλληλα καταπίνωντας. Δοκίμασε το και αυτό.
Κατα τ αλλα, οτι εγραψαν και οι αποπάνω. Αφου ηδη εχεις και ραντεβού, μια χαρά. :hello:
υ.γ δεν μπορείς να φανταστείς καν τι ψάρια εχουν βγεί με επιφανειακά καρτέρια κατα καιρούς.. ;)

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Παρ 21 Ιουν 2019, 10:37

Καλημερα και ευχαριστώ για τις συμβουλές,

ταυτίζομαι σε αρκετά πραγματα βλέπω.
Και εμενα η δουλειά μου ειναι σε εργοστάσιο (Τεχνικη εταιρία) επομένως εχουμε αρκετά αιωρούμενα σωματίδια (καπνός απο παντογράφους, ηλεκτροσυγκολλήσεις, τροχίσματα κτλ). Βεββαια καθομαι και στο γραφείο επομένως ολο το 10-11ωρο μου δεν ειναι μεσα στην παραγωγή. Τα τελευταία χρονια που μαζευτηκα απο τα εργοτάξια και κατεληξα στο εργοστάσιο αρχισαν τα ρουθουνια μου να ειναι λιγο πιο κλειστά και καθε πρωι να εχω λιγες μιξούλες (διαφανης μυξουλα-χειμωνα και καλοκαιρι). Η εξεταση σε 2 ωριλαδες μεχρι στιγμής εχει δειξει λιγο στραβο διαφραγμα και τις κογχες πιο διογκωμενες με αποτελεσμα οπως μουπε προχθες ο γιατρος να μην αναπνεεις τοσο σωστα (πληρως) κατι που μελλοντικα ισως χρειαστει επεμβαση, ισως νιώθω κοπωση κτλ...
Αυτο βεββαια ασχετο με τις ευσταχιανες κτλ τις οποιες βλεπει καλα οπως και τα τυμπανα (περα απο την ατακα του οτι δε θα μπορω να εξισωνω...) Δοκιμασα ρινικο σπρει χωρις καποια βελτιωση (κορτιζονουχο). Δοκιμασα ρινικες πλυσεις και ειδα ελαχιστη βελτιωση σε οτι αφορα την βελτιωση της αναπνοης. Ολα αυτα ξαναγραφω πως δεν εχουν σχεση με την εξισωση πιεσης (η τουλαχιστον ετσι νομιζω)

Εχω καταφερε να εξισωσω ελαχιστες φορες για μια εξισωση παντα...Πιτσιρικος θυμαμαι οτι οντως μου πετυχε η εξισωση καταπινοντας. Το θυμαμαι μεχρι σημερα φαντασου. Βλεπω πως αν κανω αργη καταδυση πρεσσαροντας συνεχομενα κατεβαινω μεχρι πχ τα οχτώ -εννια μετρα (το μετρησα φετος με το σχοινι της σημαδουρας) αλλα εκει ξεμενω απο πνευμονια και απο πονο στο αριστερο αυτί. Φυσωντας στην επιφανεια ακουω το κρακ κρακι (πρωτα δεξι και μετα αριστερο αυτί) αλλα μεσα στην θαλασσα ενω φυσαω δεν ακουω τιποτα. Αν ειχα καλη απνοια δηλαδη ισως να μπορουσα να κερδισω καποια μετρα βαθος ομως τα 4ωρα και 5ωρα ψαρεματα κολυμπητού λογικα σε κουραζουν και κρατας ψηλά τους παλμους της καρδιας (εκτιμω). Τελος πριν κανα 2 χρόνια βουτια για να πιασω κοχύλι και πονος κανενας!!! τεραστια ανακουφηση μεχρι που ενιωσα τσιμπιμα στο μετωπο-πονο και ανεβηκα επιφανεια. Κατα τη διαρκεια των βουτιών βγαζω πορτοκαλι μυξες αρα υποθετω καποια αγγεια ισως σπανε μεσα στη μυτη.

Αναμονη μεχρι την αλλη εβδομαδα οπου ελπιζω ο γιατρος να εχει χρονο να ασχοληθεί...γιατι οι περισσοτεροι κοιτουν να σε "¨διωξουν¨" το συντομοτερο δυνατο :shock:
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 21 Ιουν 2019, 10:58

γεια σου φιλε μου1
λοιπον,στραβο διαφραγμα εχει η πλειονοτητα! οταν ημασταν μικροι ολα και κατι βουτιες με τα μουτρα εγιναν και κοπανουσαμε την μυτη μας! λιγοι ειναι οι τυχεροι που την γλυτωσαν!!
τωρα, πρησμενες κογχες εχω και γω.εκανα υπερηχους ,λειζερ,αλλα πολυ μικρη διαφορα! μολις ανεβαινει η πιεση ,πρηζονται περισσοτερο με αποτελεσμα να μικραινει η διοδος του αερα! το πρηξιμο προχωρα και προς τις ευσταχιανες με αποτελεσμα οι βλεννες(οταν ειναι παχυρευστες απο ελειψη υγρων) να κολανε στατοιχωματα και να μη μπορω να εξισωσω.επομενως θελει πολυ νερο στη διαρκεια του ψαρεματος!!! εννοειτε οτι οι εξισωσεις θαναι πιο δυσκολες οσο κατεβαινουμε σε μετρα!εσυ προφανως εχεις προβλημε και με τους μετωπειεους αφου εννοιωσες πονο!
εννοειτε οτι οταν πας στον γιατρο θα στα εξηγησει ολα! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Παρ 28 Ιουν 2019, 14:20

Καλησπερα παλικαρια,

χθες μετα την ολιγολεπτη επισκεψη στον γιατρο, μου ζητηθηκε να κανω αξονικη.

Προφανως για να εχει εικονα της καταστασης των κοιλωματων του αναπνευστικου εκτιμω. Αρα με την πρωτη ευκαιρια παω για αξονικη και ξανα επισκεψη οπου ελπιζω να κανουμε καποια προοδο.
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Παρ 28 Ιουν 2019, 15:32

KOSTAS STI έγραψε:γεια σου φιλε μου1
λοιπον,στραβο διαφραγμα εχει η πλειονοτητα! οταν ημασταν μικροι ολα και κατι βουτιες με τα μουτρα εγιναν και κοπανουσαμε την μυτη μας! λιγοι ειναι οι τυχεροι που την γλυτωσαν!!
τωρα, πρησμενες κογχες εχω και γω.εκανα υπερηχους ,λειζερ,αλλα πολυ μικρη διαφορα! μολις ανεβαινει η πιεση ,πρηζονται περισσοτερο με αποτελεσμα να μικραινει η διοδος του αερα! το πρηξιμο προχωρα και προς τις ευσταχιανες με αποτελεσμα οι βλεννες(οταν ειναι παχυρευστες απο ελειψη υγρων) να κολανε στατοιχωματα και να μη μπορω να εξισωσω.επομενως θελει πολυ νερο στη διαρκεια του ψαρεματος!!! εννοειτε οτι οι εξισωσεις θαναι πιο δυσκολες οσο κατεβαινουμε σε μετρα!εσυ προφανως εχεις προβλημε και με τους μετωπειεους αφου εννοιωσες πονο!
εννοειτε οτι οταν πας στον γιατρο θα στα εξηγησει ολα! ;)
καλα για στραβο διαφραγμα αστο. Οποιος εχει δει ενα βιντεακι μου ειδε τη μυτη ολοστραβη και παρολα αυτα εξισωνω χωρις χερι
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Παρ 28 Ιουν 2019, 17:08

κι εγω με στραβο διαφραγμα εξισωνα επαρκώς, αλλα οταν πριν 12 χρονια εκανα χειρουργείο 3σε1 (καυτηριασμός κογχών, ευθειαση διαφραγματος και αμυγδαλεκτωμη) οι εξισωσεις γιναν πολυ ευκολοτερες. Αλλα περαν της ευκολότερης εξισωσης, το βασικο ηταν οτι σταματησα να αναπνεω σα δεινοσαυρος. Δε θα ξεχασω ποτε την εκπληξη μου οταν μου εβγαλε ο γιατρος τα ταμπον απο τη μυτη και ανεπνευσα πρωτη φορα ανεμπόδιστα. Ζαλιστηκα!

Βρωμογκαζε σου ευχομαι τα καλυτερα, ηδη προχωρας σωστα.
Για πλυσεις γενικά, το θαλασσινό νερο ειναι το καλυτερο. Υπαρχει και στα φαρμακεια (Physiomer) και μαλιστα αυτο μου ειχε προτεινει ο γιατρος ακομα και μετεγχειρητικα. Εναλλακτικα και νομιζω πιο οικονομικα, φυσιολογικος ορος σε αμπουλες των 30ml, ή και σε συσκευασια λιτρου χρησιμοποιοντας το πλαστικο μερος μιας μικρης συριγγας για απλικατέρ.
Τα αλλα αποσυμφορητικα τα εκοψα εδω και χρονια, μονο κακο κανουν.
Γενικά εχει σχεση και με την ευκολια εξίσωσης, αν εχει βλενα στο συστημα δεν εξισωνει σωστα, οπως πχ μετα απο κρύωμα. Ακόμα και τα πολυ βρωμικα αυτιά κανουν κακο, προκαλουν συχνοτερα ωτιτιδα.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Παρ 28 Ιουν 2019, 18:01

Οφείλεις να εχεις οσο πιο καθαρη μυτη απο πριν και να φυσας ανα διαστήματα να καθαριζει οτι μαζευει στο ψαρεμα.
μερος της βλενας στη μυτη πιεζεται με την εξισωση στις ευσταχιανες, προκαλώντας πολλαπλα προβληματα κυρίως μολυνσεις και δυσκολία εξισωσης.
Ενας ρόλος των ευσταχιανων ειναι να αποβαλουν βλέννα απο το μεσο αυτί. Οταν εξισωνεις και εχεις μυξες γινεται αντίθετα, δηλαδη καποια βλεννα μπαινει στο αυτι.

Γενικά τη μύξα τη θελουμε διάφανη-διαυγή και ρευστη.
Για τα αιματα και τα περιεργα χρωματα που λες μετεφερε τα στο γιατρο, οπως και για τον πονο στα ιγμορια. Με αυτα και με τις εξετασεις θα εχει καλη εικονα.
Παντως, κιτρινη ή πράσσινη μυξα σημαινει μόλυνση, ροζ=φρεσκο αιμα, καφετί="πεθαμενο αίμα", λευκή και θωλή ειναι συνηθως απο κρυολόγημα ή χαμηλη υγρασια μεσα στη μυτη.
Αν σου φαινεται πορτοκαλί ίσως να ειναι μιξ από πύον και αίμα, δεν το ξερω με σιγουριά ομως.

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Παρ 12 Ιούλ 2019, 10:01

Καλημέρα παλικάρια,

χθες επισκευθηκα τον γνωστό γιατρό οπου και μελετησε την αξονική μου.
Τα καλά νέα ειναι οτι βρήκε την αξονική παρα πολύ καλή. Δηλαδή δεν εντόπισε κανένα πρόβλημα σωματικό. Ουτε σε ευσταχιανές , ουτε σε κογχες κτλ που θα μπορούσαν να με δυσκολέψουν στις εξισώσεις. Ολα καλά λοιπόν.

Τα "ασχημα" νέα ειναι οτι δεν βρέθηκε κάποια λύση (άμεση). Πολύ σωστά μου πρότεινε πως ειναι θεμα ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ και προπόνησης. Ισως να είμαι σφιγμένος γενικά στην καθημερινότητα μου και αυτό να με δυσκολεύει. Εκπαίδευση λοιπόν σε σχολή όπου θα με βοηθήσουν στις σωστές τεχνικές εξίσωσης και όχι μόνο.
Για περισσότερες λεπτομέρειες μου πρότεινε να κάνω μια κουβέντα με τον γνωστό Τάσο που έχει το κατάστημα του στο ίδιο κτίριο για όσους γνωρίζουν. Υπάρχει και ενα gadget όπως κατάλαβα που φυσάς και μετράει πίεση στα αυτία κτλ κτλ. Δυστυχώς χθές έλειπε ο Τάσος και μάλλον θα πρέπει να ξαναπάω Γέρακα να κάνουμε μια κουβέντα.

Αρα πρέπει να δρομολογήσω μια σχολή κατάδυσης πχ Calich? κτλ η όποια θα με βόλευε με τα "δύσκολα" ωράρια της δουλειάς μου, αν όχι τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες, σίγουρα όμως πρίν κρυώσουν πολύ τα νερά.

Θα μπορούσα να γυμνάσω λίγο τις ευσταχιανές μου με το γνωστό συστημα με το μπαλονάκι? Έχει κανείς κάποια εμπειρία απο αυτό- πώς χρησιμοποιείται κτλ? Το Οτοβεντ που διαβάζω? 'Ωστε σε επόμενα μπάνια (όχι ψαρέματα) να αρχίσω να πειραματίζομαι λίγο ακόμα με την εξίσωση.

Ευχαριστώ
Δημητρης

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”