Ψαροβελονα

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
venou

Ψαροβελονα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από venou » Τρί 12 Ιούλ 2016, 13:52

Καλησπερα,
Η ψαροβελονα ειναι ενα απολυτως απαραιτητο εργαλειο στο χομπυ μας και συνισταται εναντι της ψαροσακουλας! Η ψαροσακουλα θεωρω δεν ειναι βολικη καθως επισης πιστευω οτι ειναι και επικινδυνη..μπορει να πιαστει στα βραχια ας πουμε. Ο προβληματισμος μου ειναι το που εχουμε τη ψαροβελονα. Βλέπω καποιους κ την εχουν πανω στη ζωνη βαρων τους..αυτο δεν ειναι επικυνδυνο.;;..Μια σμερνα η ενας σκύλος πιο σπανια θα μυρισει το αιμα κ πιθανον να ερθει κατα πανω μας. Δεν ειναι καλυτερα η ψαροβελονα λοιπον να βρισκεται δεμενη στη σημαδουρα..μακρια μας.

Καλες αναδυσεις!!
Β.

Άβαταρ μέλους
Prwtaris
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Να μη σε νoιάζογλου

Re: Ψαροβελονα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prwtaris » Τρί 12 Ιούλ 2016, 15:56

Καλώς το κορίτσι! Ναι , κατ εμέ καλύτερα στη σημαδούρα η ψαροβελόνα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο σκαλώματα και τέτοια. :thumbsup:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 12 Ιούλ 2016, 16:06

Prwtaris έγραψε:Καλώς το κορίτσι! Ναι , κατ εμέ καλύτερα στη σημαδούρα η ψαροβελόνα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο σκαλώματα και τέτοια. :thumbsup:
Συμφωνώ απολύτως.
Πάντως εάν κάποια στιγμή χρησιμοποιήσεις ψαροβελόνα ζώνης, φρόντισε τουλάχιστον ένα τμήμα του νήματός της να είναι δυνατό να το σπάσεις με ένα δυνατό τράβηγμα. Όχι νταϊνίμα, κέβλαρ, συρματόσχοινα ή πεντάχοντρες πετονιές :)
Το ίδιο ισχύει εννοείται και για το ΄΄λουράκι΄΄ του φακού, εάν είσαι από τους ΄΄αμαρτωλούς΄΄ που χρησιμοποιούν. Εδώ η καλύτερη λύση είναι το λεπτό λαστιχόσχοινο που σε κάποια ΄΄στραβή΄΄ θα ανοίξει και θα απελευθερωθείς άμεσα.
Εν κατακλείδει, καλύτερα να χάσεις κάποια στιγμή μερικά ψάρια ή το φακό σου παρά... :wave:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

venou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από venou » Τρί 12 Ιούλ 2016, 16:52

Μωρε εγω στη σημαδουρα την εχω πάντα...Φακο δε χρησιμοποιώ..ωστόσο συμφωνω με το λαστιχοσκοινο...Απλα βλέπω στα βιντεο βελονες στη μεση κ απορω...! Οπως και απορώ...δεν ειναι καλυτερα η σημαδουρα να ειναι δεμενη πανω μας αντι πονταριστή;;; εγω δεμενη την εχω, 15 μετρα σκοινακι σε ανεμη και μια χαρα!!

Β.

Άβαταρ μέλους
thanasis28
Ονοματεπώνυμο: thanos athanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanasis28 » Τρί 12 Ιούλ 2016, 16:59

venou έγραψε:Μωρε εγω στη σημαδουρα την εχω πάντα...Φακο δε χρησιμοποιώ..ωστόσο συμφωνω με το λαστιχοσκοινο...Απλα βλέπω στα βιντεο βελονες στη μεση κ απορω...! Οπως και απορώ...δεν ειναι καλυτερα η σημαδουρα να ειναι δεμενη πανω μας αντι πονταριστή;;; εγω δεμενη την εχω, 15 μετρα σκοινακι σε ανεμη και μια χαρα!!

Β.
Ε ναι ψαροσακούλες και ψαροβελόνες ποτέ πάνω μας μήπως μπλεχτουν... Με τη σημαδούρα όμως δενόμαστε άνετα . και με γερό κόμπο, ναυτικό..!

Εννοείται πως ΠΟΤΕ δε δενόμαστε με τη σημαδούρα... :hello:

Άβαταρ μέλους
heisenberg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από heisenberg » Τρί 12 Ιούλ 2016, 17:04

Δεμενη σημαδουρα πανω μας ποτε [-X

Ειναι απο τα χειροτερα που μπορεις να κανεις, η ψαροβελονα στην μεση δεν ειναι προβλημα μπορεις να εχεις μια μικρη σε μηκος νηματος( ή πετονιας) για δευτερη παντα για περιπτωση που ειναι λιγο μακρια η σημαδουρα π.χ.
Αλλα δεσιμο στη ζωνη την σημαδουρα ποτε [-X . Ενα βαρυδι ποντισης το οποιο κλιπαρεται ευκολα στην ζωνη (υπαρχου πολλες ετοιμες λυσεις αλλα και πατεντες) για ταχεια απελευθερωση. :good:

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 12 Ιούλ 2016, 17:06

venou έγραψε:Μωρε εγω στη σημαδουρα την εχω πάντα...Φακο δε χρησιμοποιώ..ωστόσο συμφωνω με το λαστιχοσκοινο...Απλα βλέπω στα βιντεο βελονες στη μεση κ απορω...! Οπως και απορώ...δεν ειναι καλυτερα η σημαδουρα να ειναι δεμενη πανω μας αντι πονταριστή;;; εγω δεμενη την εχω, 15 μετρα σκοινακι σε ανεμη και μια χαρα!!

Β.
Η σημαδούρα είναι...must :mrgreen: για πολλούς λόγους, όμως, ενώ όταν κολυμπάς και την έχεις πάνω σου δεν δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα, εάν καταδύεσαι με αυτήν πολλές φορές μπλέκεται στα πόδια/πέδιλα. Επίσης, εάν υπάρχει κάποιο από αυτά τα καταραμένα παραγάδια ΄΄φαντάσματα, η κάποια προεξοχή σε βράχο και πιαστεί εκεί το σκοινί της σημαδούρας σου την ώρα που αναδύεσαι, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος. Μην θεωρήσεις ότι πάντα κατά την ανάδυση θα έχεις τη διαύγεια και ηρεμία να λύσεις απλά τη ζώνη(της οποίας η αγκράφα μπορεί να έχει πάει στην πλάτη ακόμη και στις ελαστικές).
Γενικώς, η απόλυτη υιοθέτηση του Νόμου του Μέρφι μας γλυτώνει από πολλλλλλλά! :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

venou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από venou » Τρί 12 Ιούλ 2016, 17:49

Δε ξερω παιδια..προβληματιστηκα τωρα. Εγω ανεκαθεν εδενα τη σημαδουρα στη ζωνη με κλιπακι βεβαια...απο τη πισω μερια..αναμεσα στα βαριδια..μπαινει-βγαινει...κ οσες φορες χρειαστηκε που χρειαστηκε 2-3 απασφαλισα τη ζωνη...ζωνη ταχειας απελευθερωσης..οχι με τρυπες!και συν τοις αλλοις ποτε δε με ενοχλησε σε βουτια. Δε κανω καρτερια βεβαια, που πιθανον εκει οντως να ενοχλει..

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”