Ασφάλεια μετά τη καραντίνα - πόσο μας επηρέασε ?

Προπονητική,διατροφή,..........
Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Ασφάλεια μετά τη καραντίνα - πόσο μας επηρέασε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 09 Μαρ 2021, 11:51

Καλημέρα στους συνάδελφους !
Δυστυχώς μετά από τόση αποχή απο τη θάλασσα πολλά έχουν αλλάξει σωματικά και ψυχικά.

Προσωπικά , έβαλα επιπλέον 5+ κιλά ((εσάς πόσο σας επηρέασε η αποχή ?? )), σχεδόν 12ωρο καθημερινά είμαι καθιστός...και πλέον εφόσον ΟΛΟΙ βλέπουμε φως στο τούνελ ,
θες η άνοδος της θερμοκρασίας , θες οι εμβολιασμοί , θες οτι όπως και πέρσι κάποια στιγμή θα ανοίξουν σχεδόν τα πάντα , πρέπει να κινηθεί η αγορά , τα χόμπι οι μετακινήσεις, θα έρθει και η στιγμή που θα πάμε θάλασσα......

Η ψυχολογία θα είναι στα ύψη , ο ενθουσιασμός θα είναι μεγάλος....σωματικά όμως???
Εκει τί κάνουμε , τι κάνετε ή τι προτείνεται για μια ομαλή επαναφορά ?

Αν υπάρχουν εκπαιδευτές που διαβάζουν θα ήθελα την άποψη τους για αυτή την απότομη επαναφορά στη γαλανή που θα έχουμε οι περισσότεροι !
Ακόμα και απο γιατρούς , γυμναστές θα ήταν ωραία να ακούσουμε την άποψη τους.

Μήπως θα ήταν καλό μετά από τόσο μεγάλη αποχή , όσοι αποφεύγουμε ή αμελήσαμε κάποια τσεκ απ , εξετάσεις αίματος , καρδιές , κτλ να κάνουμε προληπτικά ΠΡΙΝ ξαναβουτηξουμε ?

Γιατι καλά γκρινιάζουμε για την απαγόρευση , αλλά επειδή κάθε χρόνο χάνουμε αρκετούς συναδέλφους απο πνιγμούς , υπο νορμάλ συνθήκες σκεφτείτε φέτος τί μπορει να συμβεί.

Των φρονίμων τα παιδιά λέγανε οι μεγαλύτεροι ...Ας το κάνουμε πράξη και εμείς. :hello:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Ασφάλεια μετά τη καραντίνα - πόσο μας επηρέασε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 09 Μαρ 2021, 12:06

matador23 έγραψε:
Τρί 09 Μαρ 2021, 11:51
Δυστυχώς μετά από τόση αποχή απο τη θάλασσα πολλά έχουν αλλάξει σωματικά και ψυχικά.

Προσωπικά , έβαλα επιπλέον 5+ κιλά ((εσάς πόσο σας επηρέασε η αποχή ?? )), σχεδόν 12ωρο καθημερινά είμαι καθιστός...και πλέον εφόσον ΟΛΟΙ βλέπουμε φως στο τούνελ ,
θες η άνοδος της θερμοκρασίας , θες οι εμβολιασμοί , θες οτι όπως και πέρσι κάποια στιγμή θα ανοίξουν σχεδόν τα πάντα , πρέπει να κινηθεί η αγορά , τα χόμπι οι μετακινήσεις, θα έρθει και η στιγμή που θα πάμε θάλασσα......

Η ψυχολογία θα είναι στα ύψη , ο ενθουσιασμός θα είναι μεγάλος....σωματικά όμως???

Αν υπάρχουν εκπαιδευτές που διαβάζουν θα ήθελα την άποψη τους για αυτή την απότομη επαναφορά στη γαλανή που θα έχουμε οι περισσότεροι !

Μήπως θα ήταν καλό μετά από τόσο μεγάλη αποχή , όσοι αποφεύγουμε ή αμελήσαμε κάποια τσεκ απ , εξετάσεις αίματος , καρδιές , κτλ να κάνουμε προληπτικά ΠΡΙΝ ξαναβουτηξουμε ?

Γιατι καλά γκρινιάζουμε για την απαγόρευση , αλλά επειδή κάθε χρόνο χάνουμε αρκετούς συναδέλφους απο πνιγμούς , υπο νορμάλ συνθήκες σκεφτείτε φέτος τί μπορει να συμβεί.

Των φρονίμων τα παιδιά λέγανε οι μεγαλύτεροι ...Ας το κάνουμε πράξη και εμείς. :hello:
καποια στιγμη .....ισως.......
αλλα γενικα σε βρισκω,...πως να το πω?....υπερβολικα αισιοδοξο? ρομαντικο? ...νια αυτο ειναι !!! εδω που ζουμε !!! :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
jimmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Τρί 09 Μαρ 2021, 12:06

matador23 έγραψε:
Προσωπικά , έβαλα επιπλέον 5+ κιλά
ξέχασες το 1 μπροστά από το 5... :-({|=
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2021

Άβαταρ μέλους
matador23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 09 Μαρ 2021, 12:13

jimmy έγραψε:
Τρί 09 Μαρ 2021, 12:06
matador23 έγραψε:
Προσωπικά , έβαλα επιπλέον 5+ κιλά
ξέχασες το 1 μπροστά από το 5... :-({|=
μιλάμε για τα φετινά μωρε :mrgreen:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη

Άβαταρ μέλους
matador23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 09 Μαρ 2021, 12:14

KOSTAS STI έγραψε:
Τρί 09 Μαρ 2021, 12:06
matador23 έγραψε:

καποια στιγμη .....ισως.......
αλλα γενικα σε βρισκω,...πως να το πω?....υπερβολικα αισιοδοξο? ρομαντικο? ...νια αυτο ειναι !!! εδω που ζουμε !!! :evil:
Θα ανοίξουν Κωστή.
Απρίλη θα ψαρεύουμε ολοι!

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Τρί 09 Μαρ 2021, 12:37

Εγω οσο μπορω παω τρεχω κανα μισαωρακι 2-3 φορες τη βδομαδα και κανω απνοιες σπιτι παλι οσο προλαβαινω...

Οταν με το καλο επιστρεψουμε ο καθενας πιστευω μπορει να καταλαβει τα ορια του οταν θα βρεθει μες το νερο.

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Τρί 09 Μαρ 2021, 13:38

Τα κιλακια τα έχουμε τα 5 στην τσέπη όλοι.(ελπίζω να μην ψάχνουμε για στολή)..
Από απνοιες νιώθω χειρότερα από ποτέ..κοινώς ότι αφήνεις σε αφήνει..

Το ζητούμενο είναι να μην υπερεκτιμήσουμε τις δυνατότητες μας μετά από τόσο καιρό απουσίας με οποιοδήποτε τραγικό η όχι επακόλουθο..μην ξεχνάμε πως οι "νομοταγείς" έχουν σχεδόν ένα χρόνο να βραχούν.
Ας ελπίσουμε να τελειώσει αυτή η κατάσταση..κουραστήκαμε!!
Real eyes,realize,real lies..

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 09 Μαρ 2021, 17:53

1. Ασκήσεις αναπνοών για τους πνεύμονες και το διάφραγμα.

2. Απνοιες Ο2 και co2 με τα διάφορα app που υπάρχουν στα Android και ios

3. Γυμναστική, ότι μπορεί ο καθένας. Σχοινάκι, βάρη, kettlebell, ποδήλατα, κάμψεις, κοιλιακούς, συνδυασμό των παραπάνω. Προσωπικά κάνω λίγα βάρη, με πολύ καλό ζέσταμα (προσοχή ρεμάλια μην τραυματιστείτε) γιατί σε μένα δουλεύει πιο καλά ο μεταβολισμός με την αναεροβική προπόνηση και διατηρούμε σε φόρμα.

4. Διατροφή. Αν δεν προσέξετε τη διατροφή σας, ξεχάστε και τα παραπάνω. Μετά τις 9 το βράδυ ένα γιαουρτάκι (πρόβειο αυστηρά) με λιναροσπορο, λίγο αβοκάντο, καμιά σταφίδα ή αυτά τα μοντέρνα τα κοτζιμπερι και μέλι και στις δέκα χαμομήλι.

Αυτά κάνω εγώ. Τώρα αν μπορείτε να πάτε σε πισίνα, μέσα σε δύο μήνες θα φτιάχνατε πολύ καλή φυσική κατάσταση, αρκεί βέβαια να ξέρετε τι κάνετε και μιλάω για σωστό τρόπο κολύμβησης και όχι αναγκαστικά άπνοιες, στατικές και δυναμικες.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το πιάσει, είναι εύκολο θαρρώ...

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τρί 09 Μαρ 2021, 19:20

Πολύ σημαντικό! όταν ξεκινίσουμε πάλι δεν λέμε βουταγα το καλοκαίρι 50 άρα τώρα μια δυο βουτιές παλι 50.
Σιγά, σιγά μου έλεγε ενας παλιός Ιταλός ψαροτουφεκάς ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 09 Μαρ 2021, 20:46

βαδην στα βουνα και λαγκαδια δεν τα εκοψα ποτε,οποτε απο φυσικη κατασταση δεν εχει αλλαξει κατι ,παμε καλα ,απνοια ομως :D ??????
Σιγα σιγα οπως πολυ σωστα ειπε ο ιταλος στον χρηστο :) τον απριλη που ανοιξουν το ψαρεμα οπως λεει ο ματαντορι :)
Ποιον απριλιο ομως δεν μας ειπε ο matadori :D
ΠΟΙΟΝ ??? :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 09 Μαρ 2021, 21:16

Καλησπέρες :)
Επίκαιρο το θέμα και φλέγον θα έλεγα καθώς η ...επιστροφή μας στη θάλασσα θα ερθει αργά ή γρήγορα (γρήγορα ευχομαι ) και θα πρέπει να γίνει ομαλά και με προσοχή...

Η μετάβαση από τον HOMO CANAPEDIUS που καταντήσαμε στον παλιό καλό ΗΟΜΟ DELPHINUS που ήμασταν, δεν θα ειναι ούτε αυτόματη ούτε άμεση.

Δυστυχώς, η φυσιολογία μας δεν επιτρέπει την ΄΄αποθήκευση΄΄ των προπονητικών οφελών τα οποία κατακτήσαμε με εξάσκηση και αφορά όλες τις αξίες της φυσικής μας κατάστασης, ειτε δύναμη, ειτε αντοχή κλπ. Ας σημειωθεί, ότι για όσο μεγαλύτερο διάστημα είχαμε διατηρήσει ένα καλό επίπεδο, τόσο πιό εύκολα και σε συντομότερο χρονικό διάστημα θα μπορέσουμε (όχι άμεσα αλλά σταδιακά πάντα) στην προτέρα κατάστασή μας.

Κάποια από αυτά που αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω ισχύουν και πέρα από τα γενικώς γνωστά για την απόκτηση και διατήρηση μια καλής γενικής φυσικής κατάστασης ως βάση για να ΄΄χτίσουμε΄΄ ότι πιό εξειδικευμένο μας ενδιαφέρει, οι συνδυασμοί προπονητικών μεθόδων και μέσων μπορούν να μας προσφέρουν σύνθετα οφέλη. Για παράδειγμα, η άσκηση με βάρη, όταν γινεται σε μορφή εντονης διαλειματικής, εκτός από τους κυρίως στόχους της άσκησης με αντίσταση, μπορεί να μας αποφέρει και καρδιοαναπνευστικά οφέλη κάτι που πιστωνόταν στην κυκλικής μορφής άσκηση παλιότερα.

Οπότε, ακόμη κι αν δεν εχετε πολύ χρόνο ή κατάλληλους χώρους κοντά στο σπίτι, μπορείτε να ασκηθείτε με απλές ασκήσεις αντίστασης με το βαρος του σώματος, έχοντας ως βάση τις ασκήσεις κορμού (κοιλιακούς ραχιαίους σαφώς) και πους απς, κλασικες ασκήσεις αλτήρων για τα χέρια(αν δεν εχετε αλτήρες, έχετε ζώνες βαρών κύριοι! :grin: ) και για τα πόδια πέρα από ημικαθίσματα, ακροστασίες κλπ, αφήστε το ασανσέρι που είναι και covidoεπικίνδυνο και ανεβοκατεβαίνετε με τις σκάλες, καλό κάνει :thumbsup:

Και φυσικά, όπως είπανε και οι προλαλήσαντες, σιγά σιγά τα μέτρα και σταδιακά αυξήστε τους χρόνους άπνοιας στις βουτιές σας. Δωστε στον οργανισμό σας το χρόνο να επανέλθει ομαλά και να επαναπροσαρμοστεί σε αυτά που του ζητάμε... :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Ανδρέας spearfishing
Ονοματεπώνυμο: Ανδρέας αυγουστινατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας spearfishing » Τετ 10 Μαρ 2021, 00:10

Συμφωνώ και εγώ σε όλα! Τρέξιμο στην φύση και διατάσεις τα έχω στο πρόγραμμα καθημερινά καθώς και κοιλιακούς, πους απς, ραγχιαιους. Μου έχει λείψει και το γυμναστήριο αλλά τι να κάνουμε και έτσι κάνουμε δουλίτσα! Επίσης έχω βάλει στο πρόγραμμα μου και κάποιες ασκήσεις yoga και αναπνοων που μου έχει δείξει κάποιος γνωστής και πολύ καλός φίλος που προσωπικά εμένα έχει θετικά αποτελέσματα! Το θέμα είναι να επιστρέψουμε στην θάλασσα, άμα επιστρέψουμε με το καλό όλα θα έρθουν σιγά σιγά όπως είπατε και εσείς! :hello:
Λίγα δευτερόλεπτα ασφυξίας για μια ανάσα ελευθερίας!

X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Τετ 10 Μαρ 2021, 08:39

Κώστα όπως ξέρεις την ίδια δουλειά περίπου κάνω και εγώ...
Τώρα με κάποιες αναβαθμίσεις που κάναμε στο δίκτυο έιχα τρελά ωράρια.
Βάλε ότι έχω μία κόρη που δίνει Πανελλήνιες και μία μικρότερη στην πρώτη Λυκείου και έχω αναλάβει το διάβασμα στα Χημεία,Φυσική Μαθηματικά...
Αλλά προλαβαίνω και κάνω τρέξιμο πάνω στο βουνό ,αρκετή πεζοπορία και αν έχει χάλια καιρό δουλευω άπνοιες στον διάδρομο.
Μέχρι να ανοίξουν πάλι οι σύλλογοι και να ξεκινήσω πάλι το Καράτε.
Στα κιλά μου είμαι καλά ,ψιλοπροσέχω την διατροφή μου ,αλλά σίγουρα η επιστροφή στην γαλανή όπως είπαν και τα παιδιά πρέπει να γίνει σιγά σιγά.

Άβαταρ μέλους
matador23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 10 Μαρ 2021, 10:51

X.A έγραψε:
Τετ 10 Μαρ 2021, 08:39
Κώστα όπως ξέρεις την ίδια δουλειά περίπου κάνω και εγώ...
Τώρα με κάποιες αναβαθμίσεις που κάναμε στο δίκτυο έιχα τρελά ωράρια.
Βάλε ότι έχω μία κόρη που δίνει Πανελλήνιες και μία μικρότερη στην πρώτη Λυκείου και έχω αναλάβει το διάβασμα στα Χημεία,Φυσική Μαθηματικά...
Αλλά προλαβαίνω και κάνω τρέξιμο πάνω στο βουνό ,αρκετή πεζοπορία και αν έχει χάλια καιρό δουλευω άπνοιες στον διάδρομο.
Μέχρι να ανοίξουν πάλι οι σύλλογοι και να ξεκινήσω πάλι το Καράτε.
Στα κιλά μου είμαι καλά ,ψιλοπροσέχω την διατροφή μου ,αλλά σίγουρα η επιστροφή στην γαλανή όπως είπαν και τα παιδιά πρέπει να γίνει σιγά σιγά.
Καλη επιτυχία στη κορη σου Ανδρεα!
Δύσκολη χρονιά , εχω αρκετούς μαθητές φετος, απο το Νοέμβριο διαδικτυακά, αδικημένη χρονιά , εχω και καλους-δυνατους μαθητες που δειχνουν μία παραιτηση ψυχολογικη...προσπαθω οσο μπορω να τους κραταω ζεστους..

τεσπα..μεγαλη κουβεντα.
καλη επιτυχια και παλι!

Για το θεμα, πλεον εχω και εγω βαλει λιγο προγραμμα , περπατημα για αρχη και ελαφρυ τρεξιμο να ριξω λιγο το εξτρα βάρος.

Για τη διατροφη το παλευω, αλλα δεν μου πολυβγαινει , αληθεια ειναι .

Θα ειναι δυσκολη η επαναφορα για όλους!
--xristos-- έγραψε:
Τρί 09 Μαρ 2021, 19:20
Πολύ σημαντικό! όταν ξεκινίσουμε πάλι δεν λέμε βουταγα το καλοκαίρι 50 άρα τώρα μια δυο βουτιές παλι 50.
Σιγά, σιγά μου έλεγε ενας παλιός Ιταλός ψαροτουφεκάς ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ

Πολυ σωστά Χρηστο!! :hello:
Με ρεγουλο στην αρχη και σιγα σιγα να επανελθει ο οργανισμος.
Το σοκ , θα ειναι μεγαλο για ολο το κορμι μετα απο τοσο καιρο αποχης!

Άβαταρ μέλους
matador23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 10 Μαρ 2021, 10:52

hariska έγραψε:
Τρί 09 Μαρ 2021, 17:53

2. Απνοιες Ο2 και co2 με τα διάφορα app που υπάρχουν στα Android και ios

Χαρη για δωσε κανενα συγκεκριμενο να κατεβασω να κανω και εγω δοκιμες.
Σε ευχαριστω! :hello:

Επιστροφή στο “Επιδόσεις και τεχνικές”