Μια άλλη άποψη

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Re: Μια άλλη άποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 18:37

CapetanThomas έγραψε:
Τετ 09 Σεπ 2020, 18:53
Αρχισα να σε διαβάζω…
Και σε διάβαζα…
Και σε ξαναδιάβαζα…

Κι ήταν, σάν να άκουγα την Φωνή σου…

Κι απορροφήθηκα…
Και βυθίστηκα…
Και χάθηκα…

Μέσα σε Εικόνες…
Μέσα σε Ηχους και υπόκωφες Βοές…
Μέσα σε Παφλασμούς Κυμάτων…
Μέσα στην Ευωδιά της Αλμύρας…

Πανάκριβο κι Ανεκτίμητο Μάθημα απ΄τον Σοφό Καθηγητή…

Ξαφνικά, ένα απλό συνηθισμένο Δωμάτιο,

τόσο μαγευτικά μοσχοβόλησε Θάλασσα

:hello:
Καπετάνιε νομίζω θα άξιζε να γράψεις ένα βιβλίο για τη θάλασσα που τόσο αγαπάς. Με τον ωραίο τρόπο γραφής σου θεωρώ ότι θα ήταν κόσμημα για το κόσμο μας. Αυτό θα μοσχοβολούσε πραγματικά.
:hello: :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 18:39

--xristos-- έγραψε:
Τετ 09 Σεπ 2020, 19:04
Στα 35 40 οι στηρες χαζεύουν σαν τους χανους, μπορεί επειδή μαθαίνουν σε λίγα χρόνια να πρέπει τις κυνηγήσεις στα 50 για να σταθούν ? Ενδιαφέρουσα οπτική. Ωραία ψάρια όπως πάντα .
Η στήρα είναι από τα ψάρια που μαθαίνει πολύ εύκολα. Βλέπω στήρες σε καρτέρι που πλέον δεν έρχονται, αλλά ούτε και κάθονται. Απλά φεύγουν γιατί έχουν μάθει ότι το καρτέρι μετατρέπεται σε συρτό πολύ εύκολα :shock:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 18:41

KOSTAS STI έγραψε:
Τετ 09 Σεπ 2020, 19:10
Σταυρακη ,δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο !
οσο για απαγορευσεις ειμαι σιγουρος 99,9999 % θα εφαρμοστουν (αν) μονο επιλεκτικα !οπως φυσικα συμβαινει και τωρα,γιατι ουτε οι κυβερνωντες εχουν αλλαξει ,αλλα ουτε και μεις που τους ψηφιζουμε ! :banghead:
ολα ερχονται με σωστη παιδεια ! και επειδη δεν προβλεπεται καποια βελτιωση αυτης ,αλλα τουναντιον γινεται φανερη υποβαθμιση ! πολυ δε περισσοτερο μας κοροιδευουν στα μουτρα μας χωρις ιχνος ντροπης και φοβου!!!
αλλα τι να φοβηθουν? ποιον? αυτους που τους ψηφιζουν οσα και να κλεβουν ,οσα και να κανουν?
αρα να ευελπιστουμε οτι μετα 100 χρονια θα βελτιωθει ο ελληνας και θα δουμε και μεις κανα ψαρακι !!! :mrgreen:

.......γιατρε σε λιγες μερες μαζευω τα πρωτα σταφυλια απο το Βιδιανο σας !!θα το κανω ρακι !(δεν το λεω τσιπουρο γιατι μας απαγορεψαν την λεξη και γω το λεω οπως οι παπουδες μου στον Ποντο !)
αμα αριβαρεις ,θα το γευθεις !! :grin:
Κώστα μην απογοητεύεσαι. Εμείς εδώ θα κάνουμε την προσπάθειά μας. Όπως είπα κάτι συγκροτημένο έρχεται. Θα αφορά συνολικά την αντίληψή μας για το ερασιτεχνικό υποβρύχιο κυνήγι.
Προς το παρόν μόνο να ελπίζω μπορώ ότι θα έρθω προς τα πάνω να πιούμε παρέα!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 18:43

GoRaN έγραψε:
Τετ 09 Σεπ 2020, 21:33
Πολύ ωραία προσέγγιση του θέματος και όντως μια άλλη άποψη.
Απο τότε που οι επαγγελματίες και οι ερασιτέχνες απόκτησαν ηλεκτρονικά μέσα δε γλυτώνει τίποτα δυστυχώς.
Ο γιατρός ανέφερε τους επαγγελματίες εγώ θα αναφέρω κάποιους "διάσημους" του ψαροντούφεκου.
Πόσες φορές έχετε δεί βίντεο που βουτάνε και ξαφνικά βρίσκονται πάνω από το ψάρι ακριβώς και με μια τουφεκιά όλα έχουν γίνει τέλεια.
Να το δείς σε ένα , δύο άντε τρία βίντεο να το δεχτώ ότι είναι τυχαίο , αλλά για κοιτάξτε πόσα τυχαία τέτοια βίντεο παίζουν.
Έχω να πώ πως δόθηκε η γνώση στους πολλούς αφειδώς και δεν θα έπρεπε , γιατί όπως φαίνεται χρησιμοποιείται με εντελώς λάθος τρόπο.
Όσο για τα μαγιάτικα κάθε πέρσι και καλύτερα...
Ναι. Έτσι είναι!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 18:45

Navaho έγραψε:
Τετ 09 Σεπ 2020, 22:31
Τωρα πες.. μπορεις να μη το σπουδασεις αυτο το παιδι; :rotfl:
Περαν της πλακας και των φωτογραφιων που μας αραδιασες συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου και θα προσθεσω και τον παραγοντα της μολυνσης που ολοι μας παρατηρουμε
να έχεις υπόψη σου ότι η μείωση γενικά των ψαριών στη νότια Κρήτη παρατηρείται κυρίως στις περιοχές όπου έχει κοντά θερμοκήπια!!! Αυτή είναι πάλι μια εμπειρική καθαρά παρατήρηση δική μου!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 18:48

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 10 Σεπ 2020, 01:32
Ωστόσο κάνω κάποιες σκόρπιες σκέψεις, όχι ως αντίλογο αλλά ως συνεισφορά στον γενικότερο προβληματισμό:
dimitrikotz έγραψε:
1. Σίγουρα η εξέλιξη της τεχνολογίας και η χρησιμοποίηση της από τους επαγγελματίες με σκοπό την αύξηση των αλιευμάτων κάνει τεράστια για να μην πω ανεπανόρθωτη ζημιά. Εχω δει εικόνες που προσωπικά εμένα μου προκαλούν αποτροπιασμό. Θα μου πείτε μπροστά σ' αυτό, εμείς φαντάζουμε σαν τον Γιάννη Αγιάννη που για ένα καρβέλι ψωμί πέρασε μία ζωή στην φυλακή. Όμως δεν είναι έτσι ακριβώς γιατί ζημιά ιδίως στην παράκτιες ζώνες κάνουμε και εμείς, μικρότερη μεν, αλλά ζημιά. Ο καστανάς που τον πιάσανε να πουλάει κάστανα χωρίς άδεια, δεν μπορεί να επικαλεστεί στο δικαστήριο ότι υπάρχουν φοροφυγάδες που έχουν καταχραστεί δισεκατομμύρια και κανείς δεν τους πειράζει, παραβίασε τον νόμο και θα καταδικασθεί. Dura lex sed lex!
Διαβάζω στο φόρουμ που το γράφουν κι άλλοι, αλλά βλέπω και με τα μάτια μου ότι το να προσπαθήσω να κάνω κάτι στην λεγόμενη ρηχή ζώνη, είναι περίπου μάταιος κόπος, από την στιγμή που τα λίγα ψάρια που μένουν προκειμένου να γλιτώσουν ... έχουν πάρει τον κατήφορο. Επί της εποχής μου, δηλαδή τα πολύ παλιά χρόνια, η κύρια αρετή που χρειαζόταν ο ψαροκυνηγός ήταν η υδροβιότητα και η αγάπη για την θάλασσα, τώρα ο ψαροκυνηγός πρέπει να είναι αθλητής, να κατεβαίνει τουλάχιστον 35 μέτρα και μετά όλα τ' αλλα. Θα μου πείτε υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά και αυτές επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Τα λίγα ψάρια που έχουν μείνει στην ρηχή ζώνη είναι κάτι σαν πυρηνικοί επιστήμονες πλέον!! Αυτό που έγραψε ο γιατρός με τα μαγιάτικα το έχω βιώσει κι εγώ ακριβώς έτσι, αισθάνομαι ότι πορευόμαστε σε μία αρνητική πορεία που χρόνο με τον χρόνο γίνεται χειρότερη. Κι αυτό δεν αλλάζει ό,τι και να γράφουμε εδώ πέρα..
Συμφωνώ
dimitrikotz έγραψε:

2. Και πάμε τώρα στον ροφό. Συμφωνώ ότι το ψάρι αυτό ίσως να μην έχει τις ικανότητες, την σβελτάδα, τα αντανακλαστικά άλλων ψαριών, ίσως να είναι καταδικασμένος από τον νόμο της εξέλιξης, αλλά .... υπάρχει και αντίλογος. Ο ροφός για μένα είναι το σήμα κατατεθέν των ελληνικών ή αν θέλετε των μεσογειακών θαλασσών, είναι ο βασιλιάς όπως και να το κάνουμε. Μπορεί όντως να είναι μπουμπουνοκέφαλος, μπορεί όντως να μην είναι σε θέση να εξασφαλίσει την επιβίωση του, αλλά ποιός πραγματικά ψαροντουφεκάς θα μπορούσε να πέσει στην θάλασσα χωρίς να έχει μία βάσιμη προσδοκία συνάντησης με αυτό το υπέροχο ψάρι? Θα είμασταν ικανοποιημένοι αν βουτούσαμε σε μία θάλασσα χωρίς καθόλους ροφούς, αλλά με αρκετές σφηρίδες και στήρες? Εγώ προσωπικά όχι, θα ήθελα να τους βλέπω χωρίς κατ' ανάγκην να τους πιάνω. Βγάζω εντελώς από την εξίσωση το χρησιμοθηρικό επιχείρημα ότι η παρουσία φέρνει άλλα ψάρια, και μένω σε αυτό που πραγματικά πιστεύω, ότι η απλή παρουσία του μου είναι αρκετή! Δεν λέω ότι δεν τους πιάνω, ψαράς είμαι κι εγώ και αυτό που μου επιτρέπει ο νόμος θα το κάνω, ωστόσο αν κάποτε αποφασίζονταν να μην τους πιάνουμε, δεν θα με χαλούσε καθολου...
Κανένας ψαροντουφεκάς, ούτε γενικά άνθρωπος που ασχολείται με τη φύση και ειδικά τη θάλασσα θα ήθελα να δει τη θάλασσα χωρίς ροφό. Κανένας ποτέ δεν είπε, ούτε υπονόησε κάτι τέτοιο. Ξαναλέω η προστασία της θάλασσας κατά την άποψή μου δεν περνάει μόνο από την προστασία του ροφού και τυχόν απαγόρευσή του ειδικά αν είναι μονομερής. Αν δώσουμε αυτό το «εργαλείο» σε όποιον βρίσκεται σε θέση λήψης αποφάσεων, αυτός θα καυχιέται ότι κάτι έκανε, ο ροφός δεν θα έχει προστατευτεί τελικά και οι λίγοι που θα θέλουμε να είμαστε νομοταγείς θα έχουμε χάσει ένα είδος από το κυνήγι μας. Και εγώ προσωπικά αν μου πουν μην ψαρεύεις ροφό, θα το τηρήσω. Θα κυνηγήσω πολλά άλλα ψάρια όπως ούτως ή άλλως κάνω συνεχώς κατά προτίμηση.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 18:49

thalassa50 έγραψε:
Πέμ 10 Σεπ 2020, 10:46
Η απόψεις μου συγκλίνουν με αυτές του Κωστή STI και Δημήτρη (dimitrikotz) απόλυτα
Θεωρώ όμως ότι η παιδεία ναι μεν ξεκινάει από το σπίτι,αλλά ξεκινάει και από το κράτος ,διότι το γαϊδούρι 50αρης 60αρης θα είχε αποκτήσει παιδεία αν υπήρχε σοβαρός κρατικός έλεγχος έτσι θα την είχε μεταδώσει και στα παιδιά του εγγόνια του (πρόσεξε παιδί μου δεν πάμε ανάποδα στον μονόδρομο ούτε με ποδήλατο ,ενώ τώρα πάνε όλη η φαμιλυ με τα ποδήλατα ανάποδα τον μονόδρομο και περνάμε και με κόκκινο και κανείς δεν δίνει σημασία )
Δεύτερον,σίγουρα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα θεωρητικά κάνουν ζημιά ,γράφω θεωρητικά διότι σε ένα κράτος σοβαρό αυτό κάνει και καλό διότι δίνει την ευκαιρία και σε επιστήμονες να κάνουν χρήση αυτού για επιστημονικά δεδομένα και να συνεργαστούν με το κράτος που θα διευθύνει τους επαγγελματίες ψαράδες σε τόπους δίχως πρόβλημα και αποτρέποντας τους σε τόπους που έχουν πρόβλημα έως ότου αυτοί φτιάξουν ηρεμήσουν και ξαναγεμίσουν με ψάρια και αυτό θα γίνεται συνεχώς αλλάζοντας η επαγγελματίες τόπους με οδηγίες κράτους (είχα δει ντοκιμαντέρ από Αμερική αν θυμάμαι καλά )Που να γίνει αυτό στην Ελλάδα ????? :-({|=
Τριτον,σαφώς θεωρώ ότι είμαστε υπεύθυνοι για την καταστροφή της παράκτιας ζώνης αφού δεν αφήνουμε τίποτα να μεγαλώσει και τίποτα πίσω μας ,τουλάχιστον τα 42 χρόνια στο ψαροτούφεκο αυτό μου αποδεικνύουν .Είμαστε πλέον πααααρα πολλοί και εμείς και η από στεριά ,η πλειοψηφία από εμάς σκουπίζει τα πάντα στο διάβα της και το ίδιο κανουν και η στεριανοι με τα καλάμια και πετονιές η τελευταίοι δε έχουν καταστρέψει και ποτάμια και λίμνες όπου τα δίχτυα πάνε σύννεφο (και στην θάλασσα βεβαίως βεβαίως )
Τριτον,τρεις μήνες συνεχως Γερμανία φέτος στην κόρη μου και εφόσον το χωριό είχε ένα ωραίο ποτάμι είπα να βγάλω άδεια αλιείας (δεν τολμάς εκεί να παρανομησεις σαφέστατα ) να περνάω την ώρα μου ,έλα όμως που εκεί έχουν σύστημα και ελέγχους από ειδικούς φιίλοι μου και δεν μπορούσα να πάρω διότι η περιοχή στην οποία ανηκα είχε συμπληρώσει τον αριθμό ερασιτεχνών ψαράδων που αντέχει το ποτάμι σε αυτή τη περιοχή.Καντε τώρα μια σύγκριση με εδώ ????? Και πείτε μου γιατί δεν έχουμε ψάρια :hello:
Η ιστορία λέει ότι με το που ήρθε ο άνθρωπος στην γη κατατρόπωσε τους άλλους πληθυσμούς και επικράτησε στην γη ,κάποιες ανεπτυγμένες χώρες και μη βέβαια ξύπνησαν και είδαν τι καταστροφή έχουν κάνει και προσπαθούν να σώσουν ότι σώζεται,η Ελλάς δεν ανοίκει σε αυτές της χώρες δυστυχώς και ούτε η πολίτες της στο γιατί ????το γράφει πολύ πολύ ωραία ο STI .
Ο ροφος μπορεί να θεωρείτε μπουνταλας όπως γράφει ο φίλος παραπάνω ,αλλά νομίζω ότι μπουνταλαδες αποδεικνυωμαστε εμείς κ;ι όχι ο ροφος :hello:
Για την παιδεία συμφωνώ με 1000%. Από κει ξεκινούν όλα. Αυτό που έχει χάσει η πατρίδα μας τα τελευταία χρόνια. Την παιδεία από το σπίτι και από το σχολείο.-
Τα προβλήματά μας ως χώρα τα ξέρουμε. Για τη Γερμανία γνωρίζω πάρα πολλά πράγματα αφού ζουν εκεί και τα δύο παιδιά μου 7 χρόνια τώρα, οπότε πηγαινοέρχομαι τακτικά. Ναι δεν επιτρέπονται μηχανοκίνητα τηλεκατευθυνόμενα σε λιμνούλες που έχουν πάπιες. Ναι, υπάρχει ειδική υπηρεσία που ταΐζει τα ψάρια σε μια διακοσμητική λίμνη έξω από το σπίτι των παιδιών.
Ναι είμαστε μπουνταλάδες όχι γιατί πραγματικά είμαστε. Είμαστε γιατί ο καθένας κοιτάζει το μικροσυμφέρον του, το μικρόκοσμό του, το μικρό οικοσύστημά του και δεν προσπαθεί να σχεδιάσει ολοκληρωμένη διαχείριση όσον αφορά στο περιβάλλον ή να πειθαρχήσει σε τέτοιους σχεδιασμούς.
Ξαναλέω όπως έγραψα και αλλού, ο ροφός, οι ερασιτέχνες, οι επαγγελματίες, η πολιτεία είναι τα δέντρα στο δάσος. Ξαναλέω όπως έγραψα και εδώ, ότι ο ροφός, είναι πρόβλημα. Δεν είναι το μόνο (για τη θάλασσα μιλάω). Αν το δούμε αποσπασματικά θα βγούμε χαμένοι και εμείς και ο ροφός.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 18:56

stelarasA'MAK έγραψε:
Πέμ 10 Σεπ 2020, 12:08
1) Γιατί συγκρίνεις την αλιευτική πίεση που δέχεται ο ροφός με αυτήν της συναγριδας και του μαγιατικου???
Το μαγιάτικο ως καθαρά πελαγίσιο, και η συναγριδα ως "ημιβενθικο"(δικός μου όρος), είναι πολύ ευκολότερο να αλιευθουν μαζικά με δίχτυα,ο ροφός στον ύφαλο ,αν δεν γίνουν στοχευμένες ενέργειες,είτε νόμιμες είτε παράνομες,δεν τον πιάνει η τράτα,ο κόσμος να χαλάσει.Και οι μεγάλες τσιπούρες εχουν εξαφανιστεί περίπου μία δεκαετία στη Αττική...δύσκολα να πιστέψω ότι πιάστηκαν όλες.Μηπως λόγω πίεσης,αναγκάστηκαν να αλλάξουν περάσματα στις ετήσιες μετακινήσεις τους????Και το ίδιο συμβαίνει και με τα μαγιάτικα??!!
Το προηγούμενο τοπικ,άνοιξε όχι με το σκεπτικό "σώστε το ροφό,τον χάνουμε τον κακομοίρη",αλλά με το σκεπτικό "ξαναεπιτρεψτε του να ζήσει ρηχά,ΘΑ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΡΆΚΤΙΑ ΟΙΚΟΣΥΣΤΉΜΑΤΑ!!''
Ο ροφός ξαναλέω πιάνεται μαζικά από τα χοντροπαράγαδα την περίοδο από Μάρτιο μέχρι Ιούνιο με δόλωμα σαρδέλα ή φρίσα. Οι τσιπούρες πιάνονται σε περάσματα από δίχτυα ή ρηχά παραγάδια σε τόπους αναπαραγωγής που πιάνονται οι μάνες με κάτι δολώματα που άμα τα δεις θα θες και συ να τα φας. :lol: Τα γρι γρι και οι τράτες που γυρίζουν και ψάχνουν στα πελαγα ακριβώς αυτό ψάχνουν. Να βρουν τα περάσματα των ψαριών πιυ έχουν αλλάξει. Και όταν τα βρουν, γιατί έχουν χρόνο να ψάχνουν ώρες και μέρες προκειμένου να βρουν ένα κοπάδι μαγιάτικα 5 τόνων, τότε το ξεκληρίζουν και το πουλάνε με 5-6 ευρώ χονδρική.
Άλλα ψάρια όπως ο σαργός έχει αλλάξει τελείως συμπεριφορά. Από κει που έβλεπε τον ψαροντουφεκά και έψαχνε να βρει πέτρα να τρυπώσει, τώρα εξαφανίζεται. Θέλει πολύ τεχνικό ψάρεμα για να πιάσεις το σαργό στο ανοιχτό νερό με ψαροντούφεκο. Δεν συζητάμε για νυχτερινό ή και μέρα τραβηχτό που είναι ο θάνατός του. Έμαθε να ζει σε μεγάλα κοπάδια στα μισόνερα και μετακινείται ρηχά μόνο για να φάει το βράδυ όπου εκεί περιμένει το ρηχό ψιλό παραγάδι με δόλωμα καραβιδάκι…

stelarasA'MAK έγραψε:
Πέμ 10 Σεπ 2020, 12:08
2)Οι συρταδοροι στον Αργολικό,ανέκαθεν ένα ψάρι έπιαναν και θα πιάνουν: Σφυρίδες!!!Ούτε σπάνιο ,ούτε ...χωροκτητικο.
Σε τι βάθος βγήκε αν επιτρέπεται η πρώτη σου σφυρίδα????
Μέχρι και το 2000 οι ψαροκυνηγοι που κατέβαιναν κάτω από το 25(γιατί μόνο εκεί έχει σφυρίδες,γιαλο δεν είχε ποτέ ,ούτε θα έχει) ήταν ελάχιστοι.Απο τότε, περίπου,που τα θηράματα μειθωκαν και οι επιδόσεις..εκτοξεύονται χρόνο με το χρόνο, είναι λογικό όλο και περισσότεροι ψαροντουφεκαδες να αποκτούν πρόσβαση στη σφυρίδα..
Αλήθεια τώρα,τον έχεις τόσο ...χαζό το ροφό???
Να κάτσει να... ανταγωνίζεται τη σφυρίδα?
Αν είναι μεγαλύτερος,απλά θα τη διώξει,αν είναι πολύ μεγαλύτερος,απλά θα τη .. φάει!!!Αν είναι μικρότερος θα την κοπανησει!!!Η φύση πάντα επιλέγει την ησσονα προσπάθεια,ιδίως για το ροφό...
Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα,ως φύσει κυρίαρχος ,να ...την κοπαναει τελευταίος στη θέα του ψαροντουφεκα,οπότε...μήπως έτσι τον.."εκτοπίζουν" οι σφυρίδες????
Το ότι έχει μείνει πίσω στην εξέλιξη,αυτό είναι αλήθεια.
Ωστόσο,στα βαθιά επιβιώνει μια χαρά...με εξαφάνιση ΔΕΝ κινδυνεύει.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΊΝΑΙ,το ξαναγράφω,ΝΑ ΕΠΑΝΈΛΘΕΙ ΣΤΑ ΡΗΧΆ,ΝΑ ΖΩΝΤΑΝΈΨΟΥΝ ΟΙ ΤΌΠΟΙ!!!!!!!
υγ: την προηγούμενη εβδομάδα στη Τζιά..ο μοναδικός ροφός που είδα... κατηφόρησε με τη μία...έμαθε βλέπεις!!!
Δεν είναι χωροκατακτικό ψάρι η σφυρίδα? που έχει αποικήσει όλη σχεδόν την Ελλάδα, έφυγε από τη λασπούρα και αρχίζεις και τη βλέπεις πλέον παντού? να σου πω ένα σωρό μέρη που έχει αποικίσει τελευταία.
Άλλα ψάρια επαναλαμβάνω, πολλαπλασιάζονται ταχύτερα, εξελίσσονται ευκολότερα, τρέφονται ευκολότερα. Η εικόνα που βλέπω αυτό μου λέει. Μιλάω με πολύ κόσμο από όλη την Ελλάδα για ψάρεμα-ψαροντούφεκο. Αυτή είναι η εικόνα που σχηματίζω. Ο ψαροντουφεκάς κάνει τη μικρότερη ζημιά από όλα τα άλλα μέσα και συνθήκες.
Οι σφυρίδες πάνε σε όλα τα βάθη. Έχω πιάσει σφυρίδα σε 7-8 μέτρα νερό.
Χρειάζεται γενικότερη σχεδίαση για να ξαναγυρίσει ο ροφός στα ρηχά. Εξάλλου αυτό θέλω και γω. Να μπορώ να βρίσκω και ρηχά ψάρια όταν γεράσω. :mrgreen:
Πολλές ερωτήσεις Στέλιο. Δε σε προλαβαίνω!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 19:00

michalis1958 έγραψε:
Πέμ 10 Σεπ 2020, 10:38
Οι απόψεις του γιατρού έχουν άλλο ειδικό βάρος , απλά εγώ θα παρατηρήσω ότι ο ροφός έγινε ""μπουνταλάς" και κινδυνεύει από την εξέλιξη , γιατί εμείς πήραμε ένα ψαροτούφεκο και αρχίσαμε να τον κυνηγάμε. Προηγουμένως δεν νομίζω να υπήρχε θέμα. Αυτό πιστεύω κάνει ακόμα κρισιμότερη την δική μας συμβολή στην διατήρησή του.
Είπαμε ότι ο άνθρωπος είναι το πιο άγριο θηρίο της φύσης. Εμείς οι ψαροντουφεκάδες είμαστε ένα μικρός τελευταίος τροχός στα γρανάζια της καταστροφής. Πρέπει να βοηθήσουμε με συντονισμένες προσπάθειες προς την κεντρική πολιτεία με προτάσεις ολοκληρωμένες που δεν θα μπορούν να αμφισβητηθούν από κανένα!
Έτσι ξεκινά μια προσπάθεια! Σγα σγα!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 19:01

spearjgeo7 έγραψε:
Πέμ 10 Σεπ 2020, 17:03
Ειδικου βαρους! :hello: :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Σεπ 2020, 19:03

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 10 Σεπ 2020, 17:31
Πάρα πολύ ενδιαφέροντα τα κατατεθέντα παιδιά... :)
Πιστεύω πολύ σύντομα θα έχουμε να συζητάμε σε ένα πολύ διευρυμένο φάσμα που αφορά την υποβρύχια αλιεία και την αειφορία της θάλασσας!

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Πέμ 10 Σεπ 2020, 22:52

Έχουμε μιλήσει πολλές φορές για αυτά τα θέματα .......................................................

Σου είπα ότι έχω σκοπό να μην ξαναποστάρω ψάρια πουθενά γιατί θεωρώ ότι κάνω κακό σ αυτό που κάνουμε .............................................

Μπορεί ότι βάζουμε και νιώθουμε όμορφα να το μοιραστούμε με την παρέα μας εδώ να γυρίσει μπούμερανγκ με την ανάλογη χρήση από τα ανάλογα κέντρα ..................

Πάμε σε αυτό που έγραψες και με βρίσκει σε όλα σύμφωνο .............. είναι πράγματα που κουβεντιάζουμε και αναλύουμε πολλές φορές αλλά μέχρι εκεί γιατί είμαστε πολύ λίγοι γενικώς ...........................................

Κάτι που για μένα είναι σημαντικό στην αλλοίωση των τόπων και στον αριθμό των ψαριών που βλέπουμε είναι οι αλλαγές που έχει υποστεί η θάλασσα και μορφολογικά .....................................................

Θα πω για τα μέρη μου γιατί αυτά ξέρω πολύ καλά αν και από κουβέντες ξέρω ότι ισχύει το ίδιο σε πάρα πολλά μέρη ...................................

Ο βυθός μέχρι την ζώνη των 20 μέτρων και ίσως λίγο παρακάτω έχει νεκρώσει από την βλάστηση που είχε , όλοι οι τόποι έχουν γίνει καραφλοί και με μια σκόνη πούδρα που διαχέεται παντού με το παραμικρό .........................................

Μαζί με αυτό χάθηκαν και οι αχινοί βασικοί τροφοί των σαργών .......................................

Η έλλειψη των φυτών ( οβρία τα λέγαμε εμείς ) άφησε όλα τα ρηχά θαλάμια ανοικτά στο φώς χωρίς σκιές που θα κρυφτούν τα ψάρια για να καρτερέψουν να τραφούν να γεννήσουν ..........................................................

Ο βυθός πλέον μοιάζει ποιό πολύ με σφυριδότοπο παρά με Κυκλαδίτικο κατρακύλι με ότι αυτό συνεπάγεται για τα είδη που θα τον εποικίσουν ................

Οι σφυρίδες υπήρχαν και πρίν αλλά σε πολύ βαθύτερα νερά μιας και στην ακτογραμμή κυριαρχούσε ο ροφός , μαζί με το κυνήγι και την αλλαγή του βυθού ο ροφός έφυγε για βαθύτερα ( όσοι έχουν μείνει και είναι αρκετοί ) και ήρθαν τα ψάρια που ζούσαν βαθύτερα και τα ευνοεί η σύσταση του βυθού ...................

Είναι πράγματα που έχω παρατηρήσει και θεωρώ ότι έχουν κάποια βάση και λογική χωρίς να είμαι επιστήμονας ............................

Η θάλασσα μας αλλάζει και μαζί πρέπει να αλλάζουμε κι εμείς ...................... τον τρόπο ας τον βρεί ο καθένας μόνος του ...........................

Κωστάκη STI κράτα καβάτζα ρακί ..................... σε λίγο καιρό θα ανηφορίσω για δουλειά 2- 3 μέρες και θα προσπαθήσω να βρώ χρόνο να σε βρώ ................ :cool:

Καπετάνιο μου ...................... εσένα θα σε βρώ σίγουρα ...................................... :good:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Παρ 11 Σεπ 2020, 00:53

Εγώ πιστεύω ότι ο Σταύρος είναι μια πολύτιμη πληροφορία που κινείται στο φόρουμ στο θέμα του ροφού συγκεκριμένα.
Όντας άνθρωπος που είχε έως τώρα εκατοντάδες συναντήσεις με αυτό το είδος, συνδυάζει ειδικά και σύνθετα στοιχεία όπως: ωριμότητα , εμπειρία , επιστημονική κατάρτιση και το πιο σημαντικο (για την περίπτωση) εξαιρετική κυνηγετική ικανοτητα,
δημιουργεί ένα προφίλ ανθρώπου που αν μη τι άλλο, τα συμπεράσματά του θα έπρεπε να εξεταστουν σε βάθος και να αξιοποιηθούν, γιατί εκ των πραγμάτων αποτελεί μια σπανιότατη περιπτωση, για να μη πω μοναδική.
Όταν υπάρχει ένα τέτοιο προφίλ ψαροντουφεκά που έχει τριβή με το είδος σε βάθος 35ετιας σε διάφορα γεωγραφικά μέρη, σε διαφορετικά είδη βυθού και σε όλες τις εποχές του χρόνου, η άποψη είναι ειδικού βάρους και εδραιωμένη σε υπαρκτές αξιολογημενες εμπειρίες και γεγονότα.

Γιατρέ θα έχουμε πολλά να πουμε.

Τα ψάρια σου ένα κι ενα

Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Παρ 11 Σεπ 2020, 11:01

σιγά να μην ασχοληθούμε με τα ψάρια του Γιατρού,
πόσο άλλο πια ... :mrgreen: :grin:

εγώ θα ασχοληθώ με το κείμενο και θα επιχειρηματολογήσω επί αυτού.

λοιπόν,
είναι σαν να ρουφάς βελουτέ ψαρόσουπα με ότι ψάρι μπορεί να βγάζει ελληνική θάλασσα,
φτιαγμένη από χέρι σεφ 40+ χρόνων στο κουρμπέτι,

αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο,

να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Παρ 11 Σεπ 2020, 11:09

Σοβαρή ανάλυση, για θέματα τα οποία δύσκολα αναλύονται. Δε μπορεί παρά να συμφωνήσει κανείς ότι χρειάζονται σχεδιασμένες κινήσεις και όχι μέτρα στο πόδι.

Για τα ψάρια δε λέω τίποτα... :shock:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”