υγρο για ξεθαμπωμα μασκας

Κάτι νεο κυκλοφορεί.
nikos72
Ονοματεπώνυμο: nikos bibos

υγρο για ξεθαμπωμα μασκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos72 » Πέμ 04 Ιουν 2020, 08:09

καλημερα σας παιδια , ξεκιναει σιγα σιγα η νεα περιοδος ψαρεματος επιτελους. ενα κοινο προβλημα που ολοι αντιμετωπιζουμε, ειναι το θαμπωμα της μασκας. Θυμαμαι πριν καιρο ειχα δοκιμάσει υγρό πιάτων είναι αρκετά αποτελεσματικό αλλα είναι και λίγο τοξικό κι αρχικά με ενοχλούσε στα μάτια.
Τι θα λέγατε ότι έχω να πεοτείνω ένα υγρό πιάτων που είναι οικολογικό?? υπερσυμπυκνωμένο το οποίο , θα καθαρίζει τέλεια την μάσκα σας και πολύ οικονομικό.
Όποιος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου , ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: υγρο για ξεθαμπωμα μασκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 04 Ιουν 2020, 12:04

nikos72 έγραψε:
Πέμ 04 Ιουν 2020, 08:09
καλημερα σας παιδια , ξεκιναει σιγα σιγα η νεα περιοδος ψαρεματος επιτελους. ενα κοινο προβλημα που ολοι αντιμετωπιζουμε, ειναι το θαμπωμα της μασκας. Θυμαμαι πριν καιρο ειχα δοκιμάσει υγρό πιάτων είναι αρκετά αποτελεσματικό αλλα είναι και λίγο τοξικό κι αρχικά με ενοχλούσε στα μάτια.
Τι θα λέγατε ότι έχω να πεοτείνω ένα υγρό πιάτων που είναι οικολογικό?? υπερσυμπυκνωμένο το οποίο , θα καθαρίζει τέλεια την μάσκα σας και πολύ οικονομικό.
καλημερα !

Δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησεις καποιο υγρο και να ξοδευεσαι ασκοπα.
Δοκιμασε με ενα αναπτηρα , αρχικα να "καψεις" τα τζαμακια εσωτερικα και μετα να τα καθαρισεις με ενα πανι.

Αν αυτο δεν πετυχει , τότε δοκιμασε να βαζεις οδοντοκρεμα το βραδυ πριν την βουτια εσωτερικα, και να την ξεπλενεις καλα πριν μπεις στη θαλασσα.

Αν και αυτό δεν δουλεύει , τότε μήπως κάνεις κάποιο λάθος στη διαδικασία που τη φοράς...πριν την βάλεις , φτύνεις εσωτερικά με μπόλικο σάλιο..την τρίβεις καλά..ξεμπλενεις με νερακι θαλασσινο , δέν ξεχναμε να ριξουμε νερο στα μουτρα μας πριν την φορεσουμε , και ξεκιναμε το ψαρεμα .

Και μετα με την ησυχια σου διαβασε και εδω αναλυτικα οτι σου εγραψα παραπανω εγω συνοπτικα. :hello:

viewtopic.php?f=19&t=61429&p=694422&hil ... B1#p694422
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 04 Ιουν 2020, 13:27

Ο,τι είπε ο συνάδελφος πιο πάνω είναι απολύτως σωστό. Βασικό να την καθαρίζεις με μπόλικο σάλιο πριν την φορέσεις, και πάντα ΠΡΙΝ την βρέξεις. Επίσης η οδοντόκρεμα αν η μάσκα είναι καινούργια είναι αποτελεσματική. Μην πετάς τα λεφτά σου σε αντιθαμβωτικά, είναι εντελώς περιττό. Στο παρελθόν είχα παρατηρήσει κι εγώ ότι κάποιες συγκεκριμένες μάσκες ανοιχτής σιλικόνης, θαμπώνανε, αν έχεις τέτοια νομίζω ο,τι και να κάνεις θα έχεις πρόβλημα. Αγόρασε μαύρη μικρού όγκου, όλες οι εταιρείες έχουν και θα κάνεις την δουλειά σου.

nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Πέμ 04 Ιουν 2020, 14:01

Και ένα μικρό μπουκαλάκι σαπουναδα στην σημαδούρα

Γιατί αν βγεις για ξεκούραση και ξαναμπείς θα θολώσει ρίχνεις λίγο τρίβεις ξεπλένεις και έτοιμος
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 04 Ιουν 2020, 16:12

matador23 έγραψε:
Πέμ 04 Ιουν 2020, 12:04
nikos72 έγραψε:
Πέμ 04 Ιουν 2020, 08:09
καλημερα !

Δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησεις καποιο υγρο και να ξοδευεσαι ασκοπα.
Δοκιμασε με ενα αναπτηρα , αρχικα να "καψεις" τα τζαμακια εσωτερικα και μετα να τα καθαρισεις με ενα πανι.

Αν αυτο δεν πετυχει , τότε δοκιμασε να βαζεις οδοντοκρεμα το βραδυ πριν την βουτια εσωτερικα, και να την ξεπλενεις καλα πριν μπεις στη θαλασσα.

Αν και αυτό δεν δουλεύει , τότε μήπως κάνεις κάποιο λάθος στη διαδικασία που τη φοράς...πριν την βάλεις , φτύνεις εσωτερικά με μπόλικο σάλιο..την τρίβεις καλά..ξεμπλενεις με νερακι θαλασσινο , δέν ξεχναμε να ριξουμε νερο στα μουτρα μας πριν την φορεσουμε , και ξεκιναμε το ψαρεμα .

Και μετα με την ησυχια σου διαβασε και εδω αναλυτικα οτι σου εγραψα παραπανω εγω συνοπτικα. :hello:

viewtopic.php?f=19&t=61429&p=694422&hil ... B1#p694422
κατα 99.999999% τελειωσες και δεν χρειαζεσε τιποτα αλλο
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Πέμ 04 Ιουν 2020, 16:50

Λιγο πολυ ΟΛΟΙ οταν αγοραζουμε τις μασκες τις καιμε και τις τριβουμε με οδοντοκρεμα.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ομως το θόλωμα δεν το αποφευγεις παντα...
Για καμποσο καιρο αγοραζα σπρει αντιθαμβωτικό με αριστα αποτελεσματα. Καποια στιγμή ομως δεν βρήκα το ιδιο και αγορασα δυο τρια αλλης μαρκας με κακα αποτελεσματα και τσουξιμο καμια φορα στα ματια.

Με λιγο ψαχτηρι στο ιντερνετ σε φορουμ καταδυσεων διαβασα για το johnsons kai johnsons. Ναι το γνωστο σαμπουαν στην κιτρινη συσκευασια.
Με την πρωτη ευκαιρια πηρα ενα τελειωμενο μπουκαλακι αντιθαμβωτικου και εριξα μιση ποσοτητα σαμπουαν και μιση νερο.

Τ Ε Λ Ο Σ

με μηδαμινό κοστος. Το παιρνω μαζι στην σημαδουρα και αν για καποιο λογο θαμπωσει ξανα η μερικως μετα απο πολυωρα κολυμπητα, βγαζω τη μασκα, την τιναζω...ψεκαζω μπολικο παντου, ξεπλενω και τη φοραω.

Τ Ε Λ Ο Σ (το ξαναγραφω)

Φυσικα παντα δοκιμαζα σαλια, φυκια,. πατατες, πλυσιμο προσωπου στο παρελθον κτλ...και παλι ομως το θαμπωμα ερχοταν μια στο τοσο. Με το σαμπουανακι λυνεις το προβλημα σου. Googlαρε το να επιβεβαιωσεις τα παραπανω... :wave:
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 04 Ιουν 2020, 17:50

brwmogazos έγραψε:
Πέμ 04 Ιουν 2020, 16:50
Λιγο πολυ ΟΛΟΙ οταν αγοραζουμε τις μασκες τις καιμε και τις τριβουμε με οδοντοκρεμα.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ομως το θόλωμα δεν το αποφευγεις παντα...
Για καμποσο καιρο αγοραζα σπρει αντιθαμβωτικό με αριστα αποτελεσματα. Καποια στιγμή ομως δεν βρήκα το ιδιο και αγορασα δυο τρια αλλης μαρκας με κακα αποτελεσματα και τσουξιμο καμια φορα στα ματια.

Με λιγο ψαχτηρι στο ιντερνετ σε φορουμ καταδυσεων διαβασα για το johnsons kai johnsons. Ναι το γνωστο σαμπουαν στην κιτρινη συσκευασια.
Με την πρωτη ευκαιρια πηρα ενα τελειωμενο μπουκαλακι αντιθαμβωτικου και εριξα μιση ποσοτητα σαμπουαν και μιση νερο.

Τ Ε Λ Ο Σ

με μηδαμινό κοστος. Το παιρνω μαζι στην σημαδουρα και αν για καποιο λογο θαμπωσει ξανα η μερικως μετα απο πολυωρα κολυμπητα, βγαζω τη μασκα, την τιναζω...ψεκαζω μπολικο παντου, ξεπλενω και τη φοραω.

Τ Ε Λ Ο Σ (το ξαναγραφω)

Φυσικα παντα δοκιμαζα σαλια, φυκια,. πατατες, πλυσιμο προσωπου στο παρελθον κτλ...και παλι ομως το θαμπωμα ερχοταν μια στο τοσο. Με το σαμπουανακι λυνεις το προβλημα σου. Googlαρε το να επιβεβαιωσεις τα παραπανω... :wave:

ενδιαφέρον αν και όπως διαβάζω ξαναθάμπωνει ,προσωπικά όμως με το σάλιο σε στεγνά τζάμια και μετά ένα δύο ξεπλύματα μόνον δεν είχα ποτέ πρόβλημα θαμπώματος
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Παρ 05 Ιουν 2020, 14:25

Προσωπικα σπανια μου ξαναθαμπωνει αλλα γενικοτερα οτι και να κανουμε, ειτε σαλιωμα ειτε σπρει, πρεπει η μασκα να ειναι καθαρη!
Αν δηλαδη η μασκα ειναι παρατημενη μεσα σε σκονες και δεν την πλυνουμε καλα ωστε να αποθηκευτει καθαρη, αν ψεκασεις πριν τη βουτια με βρωμικη μασκα δεν εχεις σωστη καλυψη των τζαμιων(φιλμ) με αποτελεσμα να θαμπωνει.
Δημητρης

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Παρ 05 Ιουν 2020, 14:55

Ξέπλυμα με νερό,φτύσιμο,τρίψιμο και λίγο νερό στη μούρη και δεν θολώνει εκτός αν την βγάλω για ώρα.
Αν μου έχει ξεφύγει κανα μικρό σημείο το περνάω με το γάντι όπως είναι βρεγμένο και καθαρίζει.
Δεν θυμάμαι αν την έχει κάψει ο αδερφός μου την μάσκα γιατί του την έχω φάει σφαίρα. :yahoo:
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Επιστροφή στο “Νεα προϊόντα, Διαφήμιση”