Θέμα Greeklish....

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
miker
Δημοσιεύσεις: 1665
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 10:34
Ονοματεπώνυμο: Tsako
Τοποθεσία: Ναξο

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τετ 25 Αύγ 2010, 12:20

Δεν θυμαμαι αλλα στους ορους υπαρχει απαγορευση ή ειναι απλως προαιρετικό ???

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Δημοσιεύσεις: 5875
Εγγραφή: Τρί 14 Νοέμ 2006, 18:43
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης
Τοποθεσία: Οπου υπάρχει θάλασσα.

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Τετ 25 Αύγ 2010, 12:51

Προαιρετικό μόνο (κακώς κατα την προσωπική μου γνώμη), γι' αυτό και ειναι παράκληση.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
miker
Δημοσιεύσεις: 1665
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 10:34
Ονοματεπώνυμο: Tsako
Τοποθεσία: Ναξο

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τετ 25 Αύγ 2010, 13:03

πιστευω οτι σωστα ειναι προαιρετικα!
Θα προτιμουσα να ηταν στα αγγλικα παρα στα ελληνοαγγλικα!

lemming
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Δευ 08 Ιαν 2007, 18:09
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lemming » Τετ 25 Αύγ 2010, 13:29

Πάνο και Miker, καταλαβαίνω ότι κάποιοι δυσκολεύονται να διαβάσουν greeklish.
Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί αυτοί που ενοχλούνται από τα greeklish βγάζουν μάτια τους για να δούνε τι λέει ο άλλος! Ας γράφει ο καθένας ό,τι και όπως θέλει και σε όποιον αρέσει διαβάζει σε όποιον δεν αρέσει ας τα προσπερνάει.

Για παράδειγμα, εμένα δε μου αρέσει που ανοίγουν συνεχεια τοπικ με τα ιδια και τα ιδια: Πως στήνω το 75αρι μου? 83 ή 84 εκατοστά να κόψω το σωλήνα? Τι είναι σημαδούρα? Ερωτήσεις δηλαδη που αμα ψάξει κάποιος στο φόροθμ θα βρει τουλαχιστον 30 σελίδες με απαντήσεις. Από την άλλη ας ανοίγουν όσα τέτοια τόπικ θέλουνε. Απλά εγώ δε τα διαβάζω!

Άβαταρ μέλους
miker
Δημοσιεύσεις: 1665
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 10:34
Ονοματεπώνυμο: Tsako
Τοποθεσία: Ναξο

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τετ 25 Αύγ 2010, 13:42

lemming έγραψε:Πάνο και Miker, καταλαβαίνω ότι κάποιοι δυσκολεύονται να διαβάσουν greeklish.
Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί αυτοί που ενοχλούνται από τα greeklish βγάζουν μάτια τους για να δούνε τι λέει ο άλλος! Ας γράφει ο καθένας ό,τι και όπως θέλει και σε όποιον αρέσει διαβάζει σε όποιον δεν αρέσει ας τα προσπερνάει.

Για παράδειγμα, εμένα δε μου αρέσει που ανοίγουν συνεχεια τοπικ με τα ιδια και τα ιδια: Πως στήνω το 75αρι μου? 83 ή 84 εκατοστά να κόψω το σωλήνα? Τι είναι σημαδούρα? Ερωτήσεις δηλαδη που αμα ψάξει κάποιος στο φόροθμ θα βρει τουλαχιστον 30 σελίδες με απαντήσεις. Από την άλλη ας ανοίγουν όσα τέτοια τόπικ θέλουνε. Απλά εγώ δε τα διαβάζω!
Μαζι σου! Για αυτο και λεω οτι καλός ειναι προαιρετικό και οχι υποχρεωτικο τα ελληνοαγγλικα!

Άβαταρ μέλους
PanEx
Δημοσιεύσεις: 15135
Εγγραφή: Σάβ 11 Νοέμ 2006, 15:21
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τετ 25 Αύγ 2010, 15:50

Θανάσ,
Άλλο πράγμα είναι να μην διαβάζεις ένα θέμα που έχει τίτλο πχ. τη βελτίωση στο 90άρι και άλλο να πρέπει να διαβασεις τα γκρίκλις σε μιά απάντηση από ένα θέμα που σ'ένδιαφέρει,ειδικά άν κάποιος απαντάει σε μέρος από αυτή(quote).
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
Trelos
Δημοσιεύσεις: 4226
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 10:17

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Τετ 25 Αύγ 2010, 16:07

ι αμ νοτ σουρ χου ις ραιτιγκ γρικλις ιν δις φορουμ βατ ιφ ι φαιντ ουτ ι γιουλ κικ δερ αςς, αντερστανδ;;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
Prwtaris
Δημοσιεύσεις: 5443
Εγγραφή: Δευ 06 Ιούλ 2009, 16:20
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Να μη σε νoιάζογλου
Τοποθεσία: Όπου φυσάει ο άνεμος...

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prwtaris » Τετ 25 Αύγ 2010, 16:13

Trelos έγραψε:ι αμ νοτ σουρ χου ις ραιτιγκ γρικλις ιν δις φορουμ βατ ιφ ι φαιντ ουτ ι γιουλ κικ δερ αςς, αντερστανδ;;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Γιές ινντίιντ losTre !!!! Αι ντόντ θίνκ δατ δέ'ι' ρισπέκτ γιουρ οθόριτυ !!!! Κίλλ 'εμ οοοοοοολ !!!! :lol: :lol: :lol:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
volkan
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: Πέμ 13 Νοέμ 2008, 00:10
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Καφαντάρης
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από volkan » Τετ 25 Αύγ 2010, 22:19

Τον Σεπτέμβριο 1994 ο δρ. Χένρυ Κίσιγκερ μιλώντας σε ξενοδοχείο της Ουάσιγκτον σε τελετή βράβευσής του ενώπιον κορυφαίων στρατιωτικών, πολιτικών και επιχειρηματικών παραγόντων της Αμερικανικής ελίτ, έκανε την εξής εκπληκτική δήλωση:
"Ο λαός των Γκρεκών είναι αναρχικός και δύσκολος να τιθασευθή. Γι' αυτό πρέπει να τον χτυπήσουμε βαθιά στις πολιτιστικές του ρίζες. Τότε ίσως αναγκασθή να συμμορφωθή. Εννοώ να πλήξουμε τη γλώσσα του, την θρησκεία του, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε την δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, ώστε να μην μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, στην Ανατολική Μεσόγειο και στην Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή την νευραλγική περιοχή στρατηγικής σημασίας για μας"

Και αγγλικά για αυτούς που δεν μας καταλαβαίνουν!!!

"The Greek people are anarchic and difficult to tame. For this reason we must strike deep into their cultural roots: Perhaps then we can force them to conform. I mean, of course, to strike at their language, their religion, their cultural and historical reserves, so that we can neutralize their ability to develop, to distinguish themselves, or to prevail; thereby removing them as an obstacle to our strategically vital plans in the Balkans, the Mediterranean, and the Middle East"

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτή η δήλωση, αλλά βλέπω πως πολλά από αυτά τα στοιχεία που μας χαρακτηρίζουν σαν λαό εν μέρη αλλοιώνονται.

georgefok
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Τρί 29 Ιουν 2010, 23:06
Ονοματεπώνυμο: george

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgefok » Πέμ 26 Αύγ 2010, 00:20

Καλα αυτα λιγο κ@λαδικα μου κανουν, δηλαδη τι περιμεναμε το νετ για να αλλοιωθουμε ως λαος? τοσα χρονια κ προ υπολογιστων εποχη κ τοσες ξενοφερτες συνηθειες που εχουμε αποκτησει, σιγα να μην μας φταινε τα γκρικλις για την καταντια μας... Λογικο επακολουθο της παγκοσμιοποιησης να γινουμε ολοι ιδιοι ως ενα σημειο, γιατι τα ηθη κ τα εθιμα του Ελληνα δυσκολο να αφανιστουν απο εξωτερικους παραγοντες(θα ελεγα οτι απο μονοι μας τα απωθουμε, η απλα η νεα γενια τα απωθει κ καποτε θα χαθουν).
Απλα το θεμα εχει φτασει στο απροχωρητο πλεον. Προσπαθεις να διαβασεις κ σου βγαινουν τα ματια, ολα ενα αλλοκοτο κειμενο...καμμια φορα μου ερχεται να τραβηξω μπουνια στην οθονη, να παρω μια φλατ με την ευκαιρια... Τιποτα, πλεον δεν θα διαβαζω τα ποστ με γκρικλις κ αν γινοταν να διαγραφονται θα ηταν ακομη καλυτερα οπως ισχυει σε αλλα φορουμ...

Άβαταρ μέλους
paraktios
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Σάβ 27 Σεπ 2008, 08:07
Τοποθεσία: πελλοπονησος

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paraktios » Πέμ 26 Αύγ 2010, 08:03

Ρε σεις παιδιά υπάρχουν και κανόνες (γραφής) στα greeklish-δηλ πως γράφουμε τπ ωμεγα η το ου τις λίγες φορές που έχω προσπαθήσει να γράψω έχω προβληματιστεί :scratch: Στο κάτω κάτω να το μάθουμε κι'αυτό κι'άς είναι λάθος :D

Άβαταρ μέλους
kakofoniks
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 30 Νοέμ 2006, 06:58
Τοποθεσία: afonos me siksilou gonia

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kakofoniks » Πέμ 26 Αύγ 2010, 08:04

ayto sas xalase?!!!
"siga min klapso
siga min fovitho"
viewtopic.php?t=800&start=0

Άβαταρ μέλους
paraktios
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Σάβ 27 Σεπ 2008, 08:07
Τοποθεσία: πελλοπονησος

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paraktios » Πέμ 26 Αύγ 2010, 08:39

kakofoniks έγραψε:ayto sas xalase?!!!
poio .. :scratch: i pio?

Άβαταρ μέλους
volkan
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: Πέμ 13 Νοέμ 2008, 00:10
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Καφαντάρης
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από volkan » Πέμ 26 Αύγ 2010, 08:41

Με χαλάει, φιλοξενούμενοι του φόρουμ να μην σέβονται την παράκληση των διαχειριστών.

Άβαταρ μέλους
kakofoniks
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 30 Νοέμ 2006, 06:58
Τοποθεσία: afonos me siksilou gonia

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kakofoniks » Πέμ 26 Αύγ 2010, 08:49

emena me xala i iperaliefsi kai i genoktonia kai as ifistate apo lektores panepistimiou....ekei oi anoxes sas omos den einai idies..!!
"siga min klapso
siga min fovitho"
viewtopic.php?t=800&start=0

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”