ΤΟΠΙΚΙΣΜΟΣ.....

Relax time.......off topic!!
X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

ΤΟΠΙΚΙΣΜΟΣ.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Τρί 19 Μάιος 2020, 11:51

Τοπικισμός...
Μία έννοια , μία συμπεριφορά μερίδας συνανθρώπων μας που θεωρούν ότι το μέρος που κατοικούν και η ευρύτερη περιοχή που δραστηροποιούνται είναι τσιφλίκι τους και μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να βρίσκονται εκεί.
Το φαινόμενο το έζησα πολύ έντονα όταν πήγαινα για κυνήγι και πολλές φορές είχαν απειληθεί και ανθρώπινες ζωές μπροστά στις καλές φυλάχτρες...είτε πρόκειται για τσίχλα,φάσσα τρυγόνια κλπ.Είχαν ντουφεκηθεί μπροστά μου, συγγενείς μου, μετά από λογομαχία για την καλό πόστο που πρόλαβε ο πρωτευουσιάνος.Ευτυχώς η απόσταση ήταν λίγο μακρυά και τα εννιάρα σκάγια ,λίγο έτσουξαν την πλάτη του θείου μου....
Δεν περίμενα ποτέ να το ζήσω και στη θάλασσα αυτό το φαινόμενο.Και όμως φίλοι μου , η ανθρώπινη φύση δεν σταματά πότε να μας εκλπήσει.Αφορμή λοιπόν για να γράψω αυτό το κείμενο ήταν η σημερινή μέρα.
Κάποιες πληροφορίες που είχα από συνάδελφο στην δουλειά,με οδήγησαν σε ένα κοντινό μέρος στην Αττική, που σε βάθος λίγων μέτρων κάνει σαργούς , μπάφες ,λαβράκια και μαναλάκια.Ο στόχος ήταν ένα δίωρο το πρωί με το χάραμα για λίγο οφθαλμόλουτρο με σκοπό κατά τις 9 να είμαι πίσω για τις δουλειές που είχα να κάνω....
Έτσι λοιπόν ξεκίνησα χαράματα μιας και ήθελα να είμαι στο νερό με την ανατολή.Ένας τυπικός έλεγχος στα πράγματα μου επιβεβαίωσε ότι όλα ήταν στο αμάξι από την Κυριακή που μας πέρασε .Παρεπιμπτόντως είχα πάει με καλή παρέα στα Διαπόρια και μετά κάτω από το Σοφικό και κολατσιό....
Φτάνοντας κοντά στον τόπο συνιδητοποιώ ότι δεν έχω πάρει σημαδούρα. Μικρό το κακό όμως καθώς οι βουτιές θα ήταν δίπλα σε παραλία που κάνουν πολλοί μπάνιο και σε απόσταση μέγιστη τα 100 μέτρα από την ακτή.Δίπλα σε κάποια ρεμέντζα θα έκανα τα καρτεράκια.
Καθώς έχω βάλει ήδη την στολή και επωμίζομαι τα βάρη πλάτης,έρχεται ένα κύριος με ένα γερμανικό ποιμενικό και ακολουθεί η στιχομυθία.
Κ: Κύριος με σκύλο, Α:Ανδρέας.

Κ: Το ξέρεις ότι απαγορευεται το ψαροντούφεκο τον Μάιο;
Α: Καλημέρα,και βέβαια το ξέρω.
Κ: Εγώ τί είμαι ; Μ@λάκας που δεν βουτάω:
Α: Μα δεν απαγορεύεται η βουτιά.
Κ: Είπα να βγάλω μια βόλτα το σκυλί και να πάω στην υπηρεσία μου ήσυχος.Μην πέσεις.
Α: Μα δεν απαγορεύεται η βουτιά σας λέω.
Κ: Κοίτα είμαι 25 χρόνια ψαροντουφεκάς,μην πας να με δουλέψεις.Θα πας για βουτιά και βάζεις στολή και βάρη και μαχαίρι ρε μεγάλε;
Α : Μα το μαχαίρι επιβάλλεται να το έχουμε σε οποαδήποτε δραστηρότητα υποθαλάσσια κάνουμε.
Κ : Στο λέω με το καλό μην πέσεις , αντρίκια σου μιλάω,έλα στην 1η Ιουνίου και κάνε όσες βουτιές θέλεις.Μην πέσεις.Ξέρεις τί γινόταν εδώ την Κυριακή;Μάζευα τα σκουπίδια σε όλη την παραλία που άφηναν οι άλλοι.
Α: Και εγώ φίλε μου έχω ένα μήνα που καθαρίζω το βουνό συνέχεια και πάλι το βρωμίζουν. Δεν μπορείς να αλλάξεις τα μυαλά κάποιων ανθρώπων.Κάντε αυτό που εσείς νομίζετε ότι έιναι σωστό.

Έχοντας ανοιχτό το πορτ μπαγκαζ του αυτοκινήτου του λέω.

Α: Ελάτε να δείτε στο αμάξι , δεν έχω ψαροντούφεκο.
Κ: Τελικά θα πέσεις;Για τελευταία φορά στο λέω μην πέσεις.
Α: Γιατί τί θα γίνει θα καλέσετε το Λιμενικό;
Κ: Όχι δεν θα καλέσω λιμενικό αλλά σου λέω να μην πέσεις , άσε με να πάω ήσυχος στην υπηρεσία μου.
Κ: Καλά φίλε μου καλά.....

Όπως καταλαβαίνεται ο τόνος του συγκεκριμένου κυρίου ήταν πολύ επιθετικός και εριστικός.
Τα τελευταία χρόνια και λόγω της ενασχόλησης μου αν θέλετε με το Καράτε , έχω ηρεμήσει αρκετά και δεν μπαίνω σε διαδικασίες που δεν ξέρω που θα οδηγήσουν. Κάποια άλλα χρόνια είναι σίγουρο ότι θα τον είχα βουτήξει από τον λαιμό.Παρόλαυτα ήμουν αρκετά ήρεμος και δεν έδωσα συνέχεια στο γεγονός .Περίμενα να φύγει να πάει να πιάσει δουλειά στην υπηρεσία του και μετά εννοείται ότι μπήκα και έκανα για μια ωρίτσα τις βουτιές μου και έφυγα.
Από το βίντεο που θα ανεβάσω καταλαβαίνεται γιατί ο συγκεκριμένος ήθελε να με διώξει από το μέρος. Το μόνο σίγουρο είναι ότι 1η Ιουνίου,αν και δεν είχα σκοπό να πάω εκεί ,τώρα θα πάω έτσι για το γαμωτο...χαχαχαχα.
Να είμαστε καλά παλικάρια να έχουμε την υγεία μας να βουτάμε και τα ψάρια θα τα βρούμε όπου και να είναι...

https://www.youtube.com/watch?v=4bTKTXm ... e=youtu.be

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: ΤΟΠΙΚΙΣΜΟΣ.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 19 Μάιος 2020, 12:31

....αμα εισαι και κοντα,πας καθε μερα για μια βδομαδα ,να του σπασεις τα νευρα !! :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 19 Μάιος 2020, 12:41

Δυστυχώς αυτοί που έχουν τέτοιο ύφος είναι πολλοί και το χειρότερο είναι ότι είναι ημιμαθείς.
Στην θέση σου θα του έλεγα να κοιτάει την δουλειά του και αν πιστεύει ότι παρανομώ να φωνάξει το λιμενικό να κάνει έλεγχο.
Το κομμάτι πάντως φαίνεται πολλά υποσχόμενο και ωραία διαμόρφωση με τα δέντρα,πολύ διαφορετικό από ότι έχω δει.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 19 Μάιος 2020, 13:02

Στείλε μου με π.μ. ένα στίγμα και θα καθαρίσω εγώ για σένα :mrgreen:
Υ.Γ. Κάνουμε το χόμπι ΜΟΝΟ για να χαλαρώσουμε και για την ψυχική μας υγεία και ευεξία , γι αυτό μην χαλιέστε με τον καθένα , κοιτάξτε να περνάτε καλά και αγνοήστε τους απλά :thumbsup:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 19 Μάιος 2020, 13:10

έχω παθει και χειροτερα.....απο Αουγκανους έχουμε αρκετους , δοξα το Θεο..!

Προσωπικα, τους αγνοω όσο μπορω , με τη λογικη ντυνομαι βουταω οσο γηρογοροτερα μπορω.
Βεβαια μενω με την ανησυχια μή μου κανουν καμια ζημια στο αμαξι...αλλα οκ.Μεχρι τωρα δεν ειχαμε τετοια περιστατικα.

Ιστοριουλα με ζευγαρι παλαιας κοπης , που ειχα παει για ψαρεμα.
Βγαινοντας στη παραλια, ηρθε ενας "ντοπιος" να μας κανει παρατηρηση γιατι βουτηξαμε εκει...μπλα μπλα μπλα....μήν τα πολυλογω...εβγαλε το ζευγαρι απο τη γαμπα ενα καταδυτικο μαχαιρι που ειχε μαζι

( καπως σαν αυτο ηταν)
ραμβο.jpg
φυγε του λεει..θα σε ξεκοιλιασω.....

Νταξ...εφυγε...
γρηγορα...
βασικα εξαφανιστηκε...
παιζει μετα απο 3-4 χρονια ακομα να τρεχει :lol: :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 19 Μάιος 2020, 13:39

matador23 έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 13:10
έχω παθει και χειροτερα.....απο Αουγκανους έχουμε αρκετους , δοξα το Θεο..!

Προσωπικα, τους αγνοω όσο μπορω , με τη λογικη ντυνομαι βουταω οσο γηρογοροτερα μπορω.
Βεβαια μενω με την ανησυχια μή μου κανουν καμια ζημια στο αμαξι...αλλα οκ.Μεχρι τωρα δεν ειχαμε τετοια περιστατικα.

Ιστοριουλα με ζευγαρι παλαιας κοπης , που ειχα παει για ψαρεμα.
Βγαινοντας στη παραλια, ηρθε ενας "ντοπιος" να μας κανει παρατηρηση γιατι βουτηξαμε εκει...μπλα μπλα μπλα....μήν τα πολυλογω...εβγαλε το ζευγαρι απο τη γαμπα ενα καταδυτικο μαχαιρι που ειχε μαζι

( καπως σαν αυτο ηταν)

ραμβο.jpg

Νταξ...εφυγε...
γρηγορα...
βασικα εξαφανιστηκε...
Φίλε λάθος, έτσι κάνουνε και στην Κρήτη "φύγε θα σε ξεκοιλίασω" και ξεκοιλιάζονται στ' αλήθεια, άνευ λόγου και αιτίας. Δεν έχει νόημα όλο αυτό, στην καλύτερη θα μπορούσαν να σου κάνουν ζημιά στο αυτοκίνητο και να σε ταλαιπωρήσουν και στην χειρότερη, να πάνε στο χωριό και να επιτρέψουν με τα φιλαράκια τους. Νομίζω το παιδί αντέδρασε ψύχραιμα και ώριμα, αποφεύγοντας δυσάρεστες καταστάσεις. Όταν είσαι νόμιμος και σωστός είσαι πάντα από πάνω, τώρα τον κομπλεξικό του στυλ "η θάλασσα μου", απλά τον βάζεις στην θέση του με τον λόγο. Στο φινάλε την βουτιά την κάνουμε για να ηρεμήσουμε και να αποφορτιστούμε και όχι για να λύσουμε τα ψυχολογικά του κάθε κομπλεξικού.

gnikolud
Ονοματεπώνυμο: G N

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gnikolud » Τετ 20 Μάιος 2020, 21:12

Ανάλογα το μέρος που ζει ο καθένας, πυκνοκατοικημένο ή μη καταλαβαίνει και τον προσωπικό του χώρο διαφορετικά. Για αυτό και σε περιοχές με συνωστισμό οι άνθρωποι τείνουν να θεωρούν τον προσωπικό τους χώρο λίγα εκατοστά ενώ το αντίθετο συμβαίνει σε αραιοκατηκοιμένες περιοχές. Σε επαρχίες δε κάτι παθαίνουν μόλις δουν ξένο στα μέρη τους.. Εμένα συνήθως μου στέλνουν το Λιμενικό είτε είμαι κολυμπητά ή με βάρκα και το αστείο στη δεύτερη περίπτωση είναι ότι όλες τις άλλες βάρκες με τα παπούδια που πάνε καθημερινά και δεν έχουν ούτε σωστικά, ούτε τίποτε δεν τους ελέγχουν καν..
Το να αποφεύγεις τις μάχες δεν είναι δειλία αλλά νίκη και νομίζω ο συνάδελφος ορθά έπραξε. Υπάρχει και κάτι που λέγεται verbal aikido, αναζητήστε το κάποια στιγμή..

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 20 Μάιος 2020, 21:27

gnikolud έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 21:12
Ανάλογα το μέρος που ζει ο καθένας, πυκνοκατοικημένο ή μη καταλαβαίνει και τον προσωπικό του χώρο διαφορετικά. Για αυτό και σε περιοχές με συνωστισμό οι άνθρωποι τείνουν να θεωρούν τον προσωπικό τους χώρο λίγα εκατοστά ενώ το αντίθετο συμβαίνει σε αραιοκατηκοιμένες περιοχές. Σε επαρχίες δε κάτι παθαίνουν μόλις δουν ξένο στα μέρη τους.. Εμένα συνήθως μου στέλνουν το Λιμενικό είτε είμαι κολυμπητά ή με βάρκα και το αστείο στη δεύτερη περίπτωση είναι ότι όλες τις άλλες βάρκες με τα παπούδια που πάνε καθημερινά και δεν έχουν ούτε σωστικά, ούτε τίποτε δεν τους ελέγχουν καν..
Το να αποφεύγεις τις μάχες δεν είναι δειλία αλλά νίκη και νομίζω ο συνάδελφος ορθά έπραξε. Υπάρχει και κάτι που λέγεται verbal aikido, αναζητήστε το κάποια στιγμή..
Όντως κάπως έτσι έχουν τα πράγματα... Το κακό είναι ότι όταν πάμε στη θάλασσα πάμε για να ηρεμήσουμε , χαλαρώσουμε κλπ κάνοντας κάτι που αγαπάμε, αν προηγηθεί ένα τετοιο σκηνικό, η ηρεμία και η χαλάρωση πάνε περίπατο, κατι που είναι και άχημο και άδικο...
Πολύ ενδιαφέρουσα πραγματικά η πρόταση για το verbal aikido, με την επιφύλαξη οτι αν ο άλλος είναι εμμονικά ηλίθιος είναι απίθανο να μπορέσει κάποιος χωρίς εξαιρετικό ταλέντο στο χειρισμό της επικοινωνίας αλλά και ιώβεια υπομονή να τα καταφέρει :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 20 Μάιος 2020, 21:29

matador23 έγραψε:

...
μπλα....μήν τα πολυλογω...εβγαλε το ζευγαρι απο τη γαμπα ενα καταδυτικο μαχαιρι που ειχε μαζι

( καπως σαν αυτο ηταν)

ραμβο.jpg

Νταξ...εφυγε...
γρηγορα...
βασικα εξαφανιστηκε...

Ωραίο Μαχαίρι Κώστα...!!!
ΜΑΧΑΙΡΙ.jpg
Τέτοια Διάφορα, έχω κι εγώ πολλά στη Συλλογή μου...!!!

Και πάντα χρειάζονται τέτοιες Συλλογές... :)

:hello:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 20 Μάιος 2020, 21:37

Καλά τα μαχαίρια δε λέω, καθαρίζεις και ...΄΄΄φρούτα΄΄ αν χρειαστεί :mrgreen:
Αλλά, όπως μου αρέσει να λέω, εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο:
(από το 10΄΄ το... κυρίως θέμα) :yahoo:
https://youtu.be/ua_TZ84hmEA
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 20 Μάιος 2020, 22:05

CapetanThomas έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 21:29
matador23 έγραψε:

...
μπλα....μήν τα πολυλογω...εβγαλε το ζευγαρι απο τη γαμπα ενα καταδυτικο μαχαιρι που ειχε μαζι

( καπως σαν αυτο ηταν)

ραμβο.jpg

Νταξ...εφυγε...
γρηγορα...
βασικα εξαφανιστηκε...

ΜΑΧΑΙΡΙ.jpg

Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από εσένα κομμαντος!!!! :hello:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 20 Μάιος 2020, 22:18

stelarasA'MAK έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 22:05
CapetanThomas έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 21:29
matador23 έγραψε:

...

( καπως σαν αυτο ηταν)

ραμβο.jpg

Νταξ...εφυγε...
γρηγορα...
βασικα εξαφανιστηκε...

ΜΑΧΑΙΡΙ.jpg

Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από εσένα κομμαντος!!!! :hello:

Γειά σου Στελλάρα μου...

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 20 Μάιος 2020, 22:20

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 21:37
Καλά τα μαχαίρια δε λέω, καθαρίζεις και ...΄΄΄φρούτα΄΄ αν χρειαστεί :mrgreen:
Αλλά, όπως μου αρέσει να λέω, εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο:
(από το 10΄΄ το... κυρίως θέμα) :yahoo:
https://youtu.be/ua_TZ84hmEA
Αρη, Τα πολύ όμορφα σε άλλη Σελίδα... :)

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τετ 20 Μάιος 2020, 22:40

Οντως ωραιο μερος .. γεματο ζωη. Ισως ηθελε ο τυπος να το κρατησει ετσι .
Ισως το συντηρει χρονια για να παιρνει κανενα ψαρι... και οταν ειδε αλλον ψαροντουφεκα να τρομαξε...
Δε κανουμε και λιγα οι του σιναφιου μας ...
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Επιστροφή στο “Χαλαρά”