Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 28 Μάιος 2020, 20:59

d&s-divers έγραψε:
Πέμ 28 Μάιος 2020, 19:30
Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την Γερμανία με την Ελλάδα.Η σύγκριση είναι αδόκιμη για πολλούς κοινωνικοοικονομικούς λόγους.
Σήμερα διάβασα πάλι άρθρο για διαμελησμένα δελφίνια.Ιστορίες για δυναμιτιστές ή δικούς μας μανάβηδες...όσες θέλετε.Αλλά όχι γραπτά...κατ' ιδίαν :)
Απο το μακρινό 1981 που μπήκα με δικό μου εξοπλισμό στο νερό έχουν αλλάξει τα πάντα της γαλανής προς το χειρότερο.
Αλλά μήπως και στους άλλους τομείς της ζωής μας έχουν μείνει όλα ίδια;Που είναι τα χελιδόνια;Οι κέφαλοι οι λιμανίσιοι;Πίνει κανείς πλέον νερό απο βρύση;Είχαν τα σπίτια μας στα χωριά κλειδαριές;
Στην παλιά μου γειτονιά στην Θεσσαλονίκη οι αλάνες έγιναν 5όροφες πολυκατοικίες...τα παιδιά παίζουν μέσα απο τις οθόνες.Είχαμε εναν χοντρό στην τάξη...όλοι τον κορόιδευαν...κακώς...τώρα όλοι τα παιδιά έχουν τάσεις παχυσαρκίας...κάνουν μπούλιγκ για άλλους λόγους...και ...και...
Μήπως ΟΛΑ αλλάζουν;Γιατί η θάλασσα να αποτελεί εξαίρεση;
Μήπως ο Μόλτένι δεν λεει όλη την αλήθεια;Και στα πάρκα τους μέσα ψαρεύουν κι απο όλα...
Κι έρχονταν και μας πουλούσαν ηθική...Αφού τα είχαν διαλύσει ΟΛΑ στην Πατρίδα τους, έρχονταν σε μας τους ιθαγενείς και τα ρήμαζαν κι εδώ...Τζάμπα διακοπές με ψάρια...Κάποια στιγμή βέβαια τους φτάσαμε, να μην πω τους ξεπεράσαμε και πάνε αλλού να συνεχίσουν το αποικιακό κυνήγι τους.
Στην φαιδρή πορτοκαλέα, όπου καταργήθηκαν οι άδειες για να ψαρεύουν χωρίς φόβο απο τα νοικιασμένα ιστιοπλο'ι'κά, ο αγνός ερασιτέχνης δεν έχει ελπίδα.
Εχουν όμως οι δυναμίτες, οι μακελλάρηδες επαγγελματίες, οι δικοί μας που πουλάν απο βίντεο μέχρι λέπι...
Αυτά... :hello:
Α, γειά σου. Μεγάλο μέρος της πικρής αλήθειας... :hello:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Πέμ 28 Μάιος 2020, 22:56

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 28 Μάιος 2020, 20:59
d&s-divers έγραψε:
Πέμ 28 Μάιος 2020, 19:30
Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την Γερμανία με την Ελλάδα.Η σύγκριση είναι αδόκιμη για πολλούς κοινωνικοοικονομικούς λόγους.
Σήμερα διάβασα πάλι άρθρο για διαμελησμένα δελφίνια.Ιστορίες για δυναμιτιστές ή δικούς μας μανάβηδες...όσες θέλετε.Αλλά όχι γραπτά...κατ' ιδίαν :)
Απο το μακρινό 1981 που μπήκα με δικό μου εξοπλισμό στο νερό έχουν αλλάξει τα πάντα της γαλανής προς το χειρότερο.
Αλλά μήπως και στους άλλους τομείς της ζωής μας έχουν μείνει όλα ίδια;Που είναι τα χελιδόνια;Οι κέφαλοι οι λιμανίσιοι;Πίνει κανείς πλέον νερό απο βρύση;Είχαν τα σπίτια μας στα χωριά κλειδαριές;
Στην παλιά μου γειτονιά στην Θεσσαλονίκη οι αλάνες έγιναν 5όροφες πολυκατοικίες...τα παιδιά παίζουν μέσα απο τις οθόνες.Είχαμε εναν χοντρό στην τάξη...όλοι τον κορόιδευαν...κακώς...τώρα όλοι τα παιδιά έχουν τάσεις παχυσαρκίας...κάνουν μπούλιγκ για άλλους λόγους...και ...και...
Μήπως ΟΛΑ αλλάζουν;Γιατί η θάλασσα να αποτελεί εξαίρεση;
Μήπως ο Μόλτένι δεν λεει όλη την αλήθεια;Και στα πάρκα τους μέσα ψαρεύουν κι απο όλα...
Κι έρχονταν και μας πουλούσαν ηθική...Αφού τα είχαν διαλύσει ΟΛΑ στην Πατρίδα τους, έρχονταν σε μας τους ιθαγενείς και τα ρήμαζαν κι εδώ...Τζάμπα διακοπές με ψάρια...Κάποια στιγμή βέβαια τους φτάσαμε, να μην πω τους ξεπεράσαμε και πάνε αλλού να συνεχίσουν το αποικιακό κυνήγι τους.
Στην φαιδρή πορτοκαλέα, όπου καταργήθηκαν οι άδειες για να ψαρεύουν χωρίς φόβο απο τα νοικιασμένα ιστιοπλο'ι'κά, ο αγνός ερασιτέχνης δεν έχει ελπίδα.
Εχουν όμως οι δυναμίτες, οι μακελλάρηδες επαγγελματίες, οι δικοί μας που πουλάν απο βίντεο μέχρι λέπι...
Αυτά... :hello:
Α, γειά σου. Μεγάλο μέρος της πικρής αλήθειας... :hello:

Και .............. και ................και ................................. πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν τους πιάνει η απαγόρευση και ένα σωρό άλλα πράγματα ........................ τα ίδια λέμε συνέχεια και τα λέμε μεταξύ μας ................................................

Στο τέλος θα την πληρώσουμε ..............................και αυτοί θα συνεχίσουν να κάνουν αυτό που κάνουν ......................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 29 Μάιος 2020, 13:14

michalis1958 έγραψε:
Πέμ 28 Μάιος 2020, 20:24
Από όπου και να πιάσει κανείς το θέμα , απογοητεύεται. Στην θάλασσα η ασυδοσία επικρατεί και η νομιμότητα αντιμετωπίζεται με γελάκια και απαξιωτικά σχόλια. Όσο δεν υπάρχει αξιόπιστος και αποτελεσματικός ελεγκτικός μηχανισμός ,όσες βελτιώσεις στην αλιευτική νομοθεσία και να προτείνει κάποιος , είναι άδικος κόπος. Νομίζω ότι από κει ξεκινάνε όλα.
Εγώ κατοικώ σε ένα νησί που είναι διοικητικό κέντρο και έχει όλες τις υπηρεσίες και τους ελεγκτικούς μηχανισμούς που μπορεί να φαντασθεί κανείς : Λιμεναρχείο , αστυνομία , τροχαία , ΟΠΚΕ , ΔΙΑΣ κλπ , κλπ. Η παραβατικότητα πάει σύννεφο. Έτσι ήταν και πριν πλακώσουν και όλες οι φυλές του κόσμου , για να μην έχουμε να λέμε ότι φταίνε (μόνο) αυτοί. Λείπει η σωστή νοοτροπία. Γερμανοί καλβινιστές δεν θα γίνουμε ποτέ , αλλά εμείς έχουμε πιάσει το άλλο άκρο. Κάτι πήγε να γίνει με την μηχανογράφηση των τροχαίων ελέγχων και παραβάσεων , αλλά αν είναι γνωστό το όργανο.....σε ρωτάει πριν κάνει τον έλεγχο. Άν τον κάνει σωστά (και είναι γνωστός) του κόβεις την καλημέρα , αν όχι ...."α τον π@@@@η , εμένα βρήκε??" και τρέχεις να κάνεις ένσταση , μπας και βρεις κανένα γνωστό στην υπηρεσία , να ..."μεριμνήσει".
Και επειδή αναφέραμε την "μαναβική" και το νυχτερινό. Οι περισσότεροι, συστηματικοί ή περιστασιακοί ,που ήξερα-ξέρω είναι μια χαρά στα οικονομικά τους. Δημόσιοι υπάλληλοι , κάποιοι ένστολοι ,κάποιοι πετυχημένοι έμποροι και ελ. επαγγελματίες,μέχρι και για παπά άκουσα και μάλιστα μπροστά του , μέσα στο ......λιμεναρχείο , όπου γινόταν και η σχετική πλάκα :shock: . Ναι , υπάρχουν κι οι φτωχοδιάβολοι που έχουν ξεμείνει από μεροκάματο και ό,τι βγάλουν , φεύγει στην γειτονιά για το μεροφάι. Όλοι, σχεδόν , μια χαρά παιδιά , με την καλημέρα και το καλαμπούρι.
Συναντηθήκαμε με ένα συστηματικό νυχτερινό μια φορά , προς μεγάλη μου έκπληξη.
-Ρε τί γυρεύεις εδώ τέτοια ώρα , ρωτώ , θα πάθεις καμιά ηλίαση!!
Γέλια αυτός..
-Με τραβολογάει τούτος ο μ@@@@@ς , για το ζευγάρι του , που γελούσε κι αυτός!!!
Μου έλεγε απογοητευμένος ένας Αθηναίος φίλος , που ερχόταν στο νησί και κάναμε μερικά ψαρέματα παρέα , για ένα ψάρεμα που είχε κάνει με ένα σταρ του ψαροτούφεκου , πολύ γνωστό γενικά , αλλά και στον καφενέ εδώ. Για τις βουτιές που γινόταν μόνο πάνω από τα σημάδια που είχε στο GPS, για το τηλέφωνο στην ψαροταβέρνα αμέσως μετά το ανέβασμα ενός ψαριού, για τις κάλπικες φωτό για την δημόσια εικόνα.....
Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι , π.χ. δεν θα πρέπει να επικροτούμε την προσπάθεια να στηθούν μερικά καταδυτικά πάρκα στην χώρα , ή να γίνουν οι απαγορεύσεις πιό στοχευμένες. Απλά να ξέρουμε ότι ο δρόμος είναι μακρύς και το μπόλιασμα της σωστής νοοτροπίας , περνάει μέσα και από τα fora και τα social media. Κρατάτε το επίπεδο ψηλά παιδιά !!!!
Α γιασου
Συμφωνώ και στα τελευταία που θα φερουν συνάλλαγμα στην χώρα αν λειτουργούν σωστά
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ftsak
Ονοματεπώνυμο: fil tsak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ftsak » Κυρ 31 Μάιος 2020, 17:37

Οι μισοί μιλούν για την " παράλογη απαγόρευση του μαιου" και οι άλλοι μισοί εκνευρίζονται όταν βλέπουν κάποιον να μην την λογαριάζει ε δεν βγάζεις ακρη

Επιστροφή στο “Χαλαρά”