Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 27 Μάιος 2020, 11:44

να πω και παλι αυτο που ειπε ο ιστορικος πριν απο χιλιαδες χρονια?
....ο καθε λαος ειναι αξιος της μοιρας του .-
λες για τα παρκα στην ιταλια. εκει εφαρμοζονται οι νομοι!
το καλοκαιρι ολοι οι οι ιταλοι ερχονται κυριως στο ιονιο για παρανομη αλιεια !!! :this:
το λιμενικο? εχει εντολες να μην αφηνει λαθρομεταναστες να φυγουν απο ελλαδα !!! :evil:
αυτο κανει το λιμενικο! μαλλον αυτη τη δουλεια τους βαζουν να κανουν!!!
ολη η μεσσογειος εχει ψαρια στις ακτες,εκτος απο την ελλαδα! ](*,)
εχουμε και την απαγορευση μαιου για να περισσεψουν τα ψαρια !(εδω θελει εικονιδιο την χειρα με τα πεντε ορφανα!)
δυστυχως αυτο μας αξιζει ,αφου αυτο επιλεγουμε !!!
αυτες οι προτασεις ποναει χερι κοβουμε το κεφαλι,ειναι οτι καλυτερο για τους κυβερνωντες !
προς θεου! μη τους βαζετε τετοιες ιδεες!τετοιες (μονο)κατεβαζουν κι'αυτοι !!! :rules:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 27 Μάιος 2020, 11:57

Τις προάλλες είχα μία συζήτηση με τον φίλο και συνάδελφο Δημήτρη Μαρκάτο, και πρόσφατα με τον Βασίλη Ζωνομέση. Αν κρίνω από αυτά που άκουσα, αυτά που λέμε εδώ θα φαίνονται χάδι σε αυτά που δρομολογούνται προσεχώς. Ο μόνος λόγος που δεν έχουν γίνει ακόμα, είναι ότι υπάρχει ένα ισχυρό λόμπυ επαγγελματιών - εμπόρων που θα κλείσουν τα μαγαζιά τους.

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 27 Μάιος 2020, 12:03

dimitrikotz έγραψε:
Τετ 27 Μάιος 2020, 11:57
Τις προάλλες είχα μία συζήτηση με τον φίλο και συνάδελφο Δημήτρη Μαρκάτο, και πρόσφατα με τον Βασίλη Ζωνομέση. Αν κρίνω από αυτά που άκουσα, αυτά που λέμε εδώ θα φαίνονται χάδι σε αυτά που δρομολογούνται προσεχώς. Ο μόνος λόγος που δεν έχουν γίνει ακόμα, είναι ότι υπάρχει ένα ισχυρό λόμπυ επαγγελματιών - εμπόρων που θα κλείσουν τα μαγαζιά τους.
Κάποια στιγμή στο παρελθόν το είχα αναφέρει σαν ένα πρώτο μέτρο πίεσης : Την οργάνωση των επαγγελματιών του χώρου . Είτε αυτοί είναι μαγαζιά με είδη για ψαροτουφεκο, είτε κατασκευαστές όπλων είτε στόλων είτε εκπαιδευτές ελευθερης ... κτλ κτλ.

Η αναγνωρισιμότητα τους είναι αρκετά μεγαλύτερη σε σχέση με το κάθε ένα απο εμάς.
Η επιρροή τους προφανώς το ίδιο.

Ένας ισχυρός πυρήνας με αυτούς νομίζω θα μπορούσε να διεκδικήσει σχεδόν τα πάντα!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

mavrkos
Ονοματεπώνυμο: mavrkos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mavrkos » Τετ 27 Μάιος 2020, 12:27

Φίλε Κώστα συνονόματε δεν διαφωνω σε αυτα που λές και ίσα ίσα , το είπα και εγω οτι οι ιταλοι ερχονταν κάποτε στην Ελλάδα και αποδεκάτιζαν τους ροφους
κατα χιλιάδες .
Ομως το να μην τους βάζουμε ιδέες τι εννοείς ?
Δεν συμφωνεις οτι η Ελλάδα χρειάζεται οποσδήποτε προστατευόμενες θαλάσσιες περιοχές όπως όλος ο
πολιτισμένος κόσμος ?

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 27 Μάιος 2020, 12:41

mavrkos έγραψε:
Τετ 27 Μάιος 2020, 12:27
Φίλε Κώστα συνονόματε δεν διαφωνω σε αυτα που λές και ίσα ίσα , το είπα και εγω οτι οι ιταλοι ερχονταν κάποτε στην Ελλάδα και αποδεκάτιζαν τους ροφους
κατα χιλιάδες .
Ομως το να μην τους βάζουμε ιδέες τι εννοείς ?
Δεν συμφωνεις οτι η Ελλάδα χρειάζεται οποσδήποτε προστατευόμενες θαλάσσιες περιοχές όπως όλος ο
πολιτισμένος κόσμος ?
ναι !συμφωνω!
για του τυπου ποναει χερι κοβεις κεφαλι λεω!!
οπως αυτο που λες,το βραδυ να μην επιτρεπεται η κυκλοφορια μη επαγγελματικων σκαφων !!
κατι τετοιο ουτε οι ιδιοι οι <<επαγγελματιες>> δεν τολμανε να το ζητησουν! με λετε τεοια !!!!!
βγαζουμε μονοι τα ματακια μας !!!!!!!! :rules:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Τετ 27 Μάιος 2020, 13:05

Αυτά τα περί 10 χρόνια φυλακή χωρίς αναστολή συγχωρέστε με άλλα είναι λόγια του αέρα και δεν ξέρω πως άλλα μου κάθεται και λίγο στο στομάχι

Και στο Ιραν αν κλέψεις πορτοφόλι σου κόβουν το χέρι (παράδειγμα)....Τι σημαίνει; Ότι είναι σωστός ο νόμος ή ποινή;
Δικαστής ή νομοθέτης δεν είμαι αλλά οι ποινές για παραβάσεις βγαίνουν με κάποια λογική....δεν βγαίνουν με βάση πόσο άχτι έχει ο δικαστής σε αυτόν που παρανομεί.

Αν υπήρχε αυξημένη περιπολία ακόμα και το ελάχιστο χρηματικό προστιμο ΟΛΟΙ θα το σέβονταν.

Παράδειγμα; Covid-19.....παντού έλεγχος παρόλα αυτά ελάχιστες παραβάσεις και για μια ποινή των 150 ευρώ.

Το δε πάσχα; που ήταν και αφαίρεση πινακίδων; Μπορει και καμία παραβαση.

Αντε και το έκανες μια φορά...δεύτερη δεν τολμούσες!!

GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τετ 27 Μάιος 2020, 14:29

stelarasA'MAK έγραψε:
Τετ 27 Μάιος 2020, 00:26
Ή ακόμα μας πείθει το παραμύθι των αυγωμενων συναγρίδων???
Προσωπικά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία του να ανοίξω ένα κείμενο μόνο και μόνο για να γράψω παραμύθι.

Η κουβέντα σου με θίγει προσωπικά.

Τα ψάρια που είδα, ναί ήταν όντως αυγωμένα αφού οι κοιλιές τους ήταν εμφανώς πρησμένες.
Σε καινούρια βάρκα μπήκα!

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τετ 27 Μάιος 2020, 15:21

Psarogiatros έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 20:52

Πρώτα πρέπει να γραφτεί ένα κείμενο τύπου διακήρυξης όπου θα αναφέρεται σαφώς τι θεωρούμαι υγιές ερασιτεχνικό ψαροντούφεκο και πως πρέπει να γίνεται έτσι ώστε και το χόμπι μας να κάνουμε και τη συγκεκριμένη τροφή μας να εξασφαλίζουμε και την αειφορία της θάλασσας να προστατεύουμε και παράδειγμα προς τις νεότερες γενιές να αποτελέσει.
Αυτό το κείμενο πρέπει να είναι σύντομο ενώ ταυτόχρονα πρέπει να είναι εύληπτο και κατανοητό από όλους. Θα πρέπει να μπει σε κάποια θέση κεντρικά στην σελίδα του φόρουμ ώστε να το διαβάζει οποιοσδήποτε και ειδικά νέοι επισκέπτες ή πιθανά νέα μέλη. Έτσι δεν θα υπάρχουν παρανοήσεις και θα είναι κατευθείαν ξεκάθαρα τα πράγματα εξ' αρχής για όλους. Θα είναι η ταυτότητα του φόρουμ. Οι ζυμώσεις που γίνονται τόσα χρόνια νομίζω ότι έχουν δείξει ένα δρόμο. Δεν είναι ανάγκη να ταυτιζόμαστε σε όλα 100%. Στα μεγάλα βασικά θέματα που μας απασχολούν νομίζω έχουμε ομοφωνία.
Από τη στιγμή που θα νοικοκυρευτούμε εμείς εδώ πέρα, όπως ήδη αναφέρθηκε, θα μπορούμε να προωθούμε και να προβάλουμε τις ιδέες μας και παραέξω.
Πόσο θα μας λαμβάνουν υπόψη τους αυτοί που λαμβάνουν αποφάσεις και καθορίζουν τις τύχες μας, εξαρτάται από τη δύναμη και τα επιχειρήματα που δείχνουμε.
Από την άλλη όμως και μόνο να δώσουμε μια τάση και μια κατεύθυνση στα νέα παιδιά είναι ήδη ένα κέρδος.
:-k

Δεν έχετε σκοπό να μας αφήσετε κάνα ρεπό φέτος..
:D
Γιατρέ... Στα προσεχως :good:

Goran δεν είναι ανάγκη κάθε φορά που να θίγεσαι προσωπικά. Μπορεί να είναι πολλοί που σίγουρα ταυτίζονται με τη θέση σου,άσχετα που δε γράφουν, να είσαι σιγουρος.
(Καλά είναι γνωστό ότι υπάρχουν αυγωμενες συναγρίδες το Μάιο.)
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 27 Μάιος 2020, 15:43

mojo έγραψε:
Τετ 27 Μάιος 2020, 15:21

Δεν έχετε σκοπό να μας αφήσετε κάνα ρεπό φέτος..
:D
Γιατρέ... Στα προσεχως

Goran δεν είναι ανάγκη κάθε φορά που να θίγεσαι προσωπικά. Μπορεί να είναι πολλοί που σίγουρα ταυτίζονται με τη θέση σου,άσχετα που δε γράφουν, να είσαι σιγουρος.
(Καλά είναι γνωστό ότι υπάρχουν αυγωμενες συναγρίδες το Μάιο.)
Αφού αντέχετε ρε,για αυτό και σας δίνουμε δουλειά. :mrgreen:
Πολ μπροστ ο Γιατρός για ακόμα μια φορά,το είπα σε άλλο ποστ.
Goran δεν νομίζω ότι αναφέρεται σε εσένα προσωπικά ο Στέλιος,δεν είμαι στο μυαλό του αλλά δεν εξέλαβα κάτι τέτοιο.
Δεν ξέρω αν αναπαράγονται οι συναγρίδες τον Μάιο,αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα για την απαγόρευση.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

mavrkos
Ονοματεπώνυμο: mavrkos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mavrkos » Τετ 27 Μάιος 2020, 16:30

" για του τυπου ποναει χερι κοβεις κεφαλι λεω!!
οπως αυτο που λες,το βραδυ να μην επιτρεπεται η κυκλοφορια μη επαγγελματικων σκαφων !!
κατι τετοιο ουτε οι ιδιοι οι <<επαγγελματιες>> δεν τολμανε να το ζητησουν! με λετε τεοια !!!!!
βγαζουμε μονοι τα ματακια μας !!!!!!!! "

Συγνώμη αλλα δεν αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα .
Γιατί να βγαινει ο ερασιτέχνης τη νύχτα με βάρκα να κάνει τι ?
Γιατι οι περισσοτεροι που ξερω που βγαινουν νυχτα κάνουν πυροφάνι και καθε λογής αλλη παρανομία .
Αφου λοιπόν δεν γίνονται ανθρωποι πρέπει κοψει κεφάλι . δεν γίνεται αλλιώς.
θα πάρει η μπαλα και τους σωστούς όπως και εμένα , αλλα δεν με νοιάζει αρκει αυτοι να μην βιάζουν τη θάλασσα.

Οσο για τις αυστηρές ποινές μάλλον αρκετοι δεν γνωρίζετε τι σημαίνει δυναμίτης στη θάλασσα όταν ψαρεύεις κοντά .
Ευχομαι να μην το πάθετε ποτέ .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 27 Μάιος 2020, 16:46

Μια που μιλάμε για Ιταλούς άλλο σκηνικό, Ελαφόνησος πάρα πολλά χρόνια πριν, δεν θυμάμαι πόσα, αλλά θυμάμαι το συμβάν. Παρέα Ιταλών είναι στην παραλία, τα ψαροντούφεκα χύμα κάτω στην άμμο και παρά δίπλα ένα κουβάς σφουγγαρίσματος. Πλησιάζω από περιέργεια και βλέπω τον κουβά τίγκα στα νεογέννητα ροφάκια, μιλάμε για 200 γρ. ίσως και λιγότερο. Πρέπει να ήταν μέσα τουλάχιστον 50 ροφάκια. Είμαι άνθρωπος ήπιων τόνων γενικά, αλλά έγιναν έξαλλος με αυτό το θέαμα. Δεν θα πω τι έγινε, δεν έχει σημασία κιόλας, αλλά το αναφέρω ενδεικτικά. Αυτά περί Ιταλών, σέβονται τον τόπο τους, αλλά οι περισσότεροι δεν σέβονται τον δικό μας τόπο. Ίσως και να μην είναι θέμα τόπου, αλλά θέμα ανθρώπου τελικά. Δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που επιδίδεται σε αυτό το χόμπυ και να μην τρέφει απεριόριστο θαυμασμό αλλά και σεβασμό στο 'θήραμα' του.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 27 Μάιος 2020, 18:34

GoRaN έγραψε:
Τετ 27 Μάιος 2020, 14:29
stelarasA'MAK έγραψε:
Τετ 27 Μάιος 2020, 00:26
Ή ακόμα μας πείθει το παραμύθι των αυγωμενων συναγρίδων???
Προσωπικά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία του να ανοίξω ένα κείμενο μόνο και μόνο για να γράψω παραμύθι.

Η κουβέντα σου με θίγει προσωπικά.

Τα ψάρια που είδα, ναί ήταν όντως αυγωμένα αφού οι κοιλιές τους ήταν εμφανώς πρησμένες.
Χαίρομαι που τουλάχιστον δύο άτομα αντελήφθησαν ότι δεν ξύπνησα πρωί πρωί με σκοπό να σε θίξω προσωπικά...
Όποιον άσχετο με το θέμα ρωτήσεις , γιατί άραγε επελέγη ο Μάιος ,αυτό ακριβώς απαντάει:"γιατί.. αναπαράγονται τα ψάρια..."
Αγαπητέ GoRaN, ναι ξέρω ότι η συναγριδες τώρα έχουν αυγα.Ειχαν και τον Απρίλιο θα έχουν και τον Ιούνιο.Η αμφισβήτηση και αναφορά στο παραμύθι έγινε για το λόγο ύπαρξης του νόμου και όχι για να σε αμφισβητήσω.

dimitrikotz, για ότι σε ενημέρωσαν οι προαναφερθέντες από εσένα πριν,καλό θα ήταν να μας έδινες μια , έστω,γενική πρόγευση...
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 27 Μάιος 2020, 19:22

pda έγραψε:
Τετ 27 Μάιος 2020, 13:05
Αυτά τα περί 10 χρόνια φυλακή χωρίς αναστολή συγχωρέστε με άλλα είναι λόγια του αέρα και δεν ξέρω πως άλλα μου κάθεται και λίγο στο στομάχι

Και στο Ιραν αν κλέψεις πορτοφόλι σου κόβουν το χέρι (παράδειγμα)....Τι σημαίνει; Ότι είναι σωστός ο νόμος ή ποινή;
Δικαστής ή νομοθέτης δεν είμαι αλλά οι ποινές για παραβάσεις βγαίνουν με κάποια λογική....δεν βγαίνουν με βάση πόσο άχτι έχει ο δικαστής σε αυτόν που παρανομεί.

Αν υπήρχε αυξημένη περιπολία ακόμα και το ελάχιστο χρηματικό προστιμο ΟΛΟΙ θα το σέβονταν.

Παράδειγμα; Covid-19.....παντού έλεγχος παρόλα αυτά ελάχιστες παραβάσεις και για μια ποινή των 150 ευρώ.

Το δε πάσχα; που ήταν και αφαίρεση πινακίδων; Μπορει και καμία παραβαση.

Αντε και το έκανες μια φορά...δεύτερη δεν τολμούσες!!
Α για σου :hello:
όταν έκανα την ερώτηση << Μια ερώτηση μόνον,Γιατί και πώς δούλεψαν τα μέτρα στην Ιταλία ????>>> στον φίλο mavrkos ,αυτό ακριβώς είχα (και έχω πάντα)στο μυαλό μου και αυτή την απάντηση περίμενα

Ιδού η λύση ,αλλά :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 27 Μάιος 2020, 19:28

dimitrikotz έγραψε:
Τετ 27 Μάιος 2020, 16:46
Μια που μιλάμε για Ιταλούς άλλο σκηνικό, Ελαφόνησος πάρα πολλά χρόνια πριν, δεν θυμάμαι πόσα, αλλά θυμάμαι το συμβάν. Παρέα Ιταλών είναι στην παραλία, τα ψαροντούφεκα χύμα κάτω στην άμμο και παρά δίπλα ένα κουβάς σφουγγαρίσματος. Πλησιάζω από περιέργεια και βλέπω τον κουβά τίγκα στα νεογέννητα ροφάκια, μιλάμε για 200 γρ. ίσως και λιγότερο. Πρέπει να ήταν μέσα τουλάχιστον 50 ροφάκια. Είμαι άνθρωπος ήπιων τόνων γενικά, αλλά έγιναν έξαλλος με αυτό το θέαμα. Δεν θα πω τι έγινε, δεν έχει σημασία κιόλας, αλλά το αναφέρω ενδεικτικά. Αυτά περί Ιταλών, σέβονται τον τόπο τους, αλλά οι περισσότεροι δεν σέβονται τον δικό μας τόπο. Ίσως και να μην είναι θέμα τόπου, αλλά θέμα ανθρώπου τελικά. Δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που επιδίδεται σε αυτό το χόμπυ και να μην τρέφει απεριόριστο θαυμασμό αλλά και σεβασμό στο 'θήραμα' του.
νομίζω ότι ο άνθρωπος είναι σαν ένα μωρό παιδί ,αν βρει αδιαφορία από τους γονείς στο σπίτι θα τα κάνει άνω κάτω όλα ,αν όμως η γονείς προσέξουν ελέγχουν της κινήσεις του και τον καθοδηγούν και γνωρίζει ότι αν τον δουν κάηκε θα ξέρει τα όρια του και θα προσέξει
νομίζω καταλάβατε τι θέλω να πω
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 27 Μάιος 2020, 19:35

:good:
dimitrikotz έγραψε:
Τετ 27 Μάιος 2020, 16:46
Δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που επιδίδεται σε αυτό το χόμπυ και να μην τρέφει απεριόριστο θαυμασμό αλλά και σεβασμό στο 'θήραμα' του.

Αυτό πρέπει να μαθαίνουν πρώτα όλοι όσοι ξεκινάνε το ψαροτουφεκο !!!
Αυτό πρέπει να δείχνουμε !
Αυτό πρέπει να διδάσκουμε !
Αυτό πρέπει να προωθήσουμε όσοι έχουμε δημόσιο βήμα !
Φόρουμ !
Ατομικά !
Συλλογικά !
Τέλος !
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Επιστροφή στο “Χαλαρά”