Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 19 Μάιος 2020, 19:39

stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 19:31
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 18:41
Βρε παιδιά, εκπλήσσομαι και δυστυχώς όχι ευχάριστα...
Ακόμη και αν δεχτεί κάποιος την -όποια- λογική όσων προτείνετε ή σκέφτεστε, η σκληρή τραγματικότητα δεν αφήνει περιθώρια...

Δύο λέξεις: απαγόρευση Θερμαϊκού.
Δεν στηρίχτηκε σε κάποια μελέτη όπως επιβαλλόταν. Εν μία νυκτί επιβλήθηκε και το κυριότερο ούτε πρόσφερε τίποτε στα 10 χρόνια της ούτε επρόκειτο βέβαια να προσφέρει τίποτε. (Επ αυτού, ανάλυση όση και όποτε θέλετε...)
Απλά επέφερε άπειρες ταλαιπωρίες στους περιξ του κόλπου ψαροκυνηγούς.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, ΤΙ ειναι αυτό που σας κάνει αισιόδοξους ότι για οποιοδήποτε νέο περιοριστικό/απαγορευτικό για εμάς μέτρο θα προηγηθεί λογικός σχεδιασμός σε πραγματικά επιστημονική βάση και οτι πραγματικός στόχος θα ειναι η αειφορία στη θάλασσα; :shock:
ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ; :banghead:
Άρη,επί της ουσίας μόνο όσοι είμαστε πολλά χρόνια στη θάλασσα , παρακολουθώντας να επιβάλλονται μέτρα επί μέτρων,μπορούμε να πούμε αν όντως επεβλήθησαν κάποια,και φέραν αποτελέσματα.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.
Αναφέρθηκαν τα πάρκα,πόσοι έχουν διαβάσει το άρθρο του Γ.Βλαχου,που ξεσκεπάζει το σκεπτικό με το οποίο δημιουργήθηκε στις Σποράδες και είχαν σκοπό να κάνουν και στις Κυκλάδες????
Παραγωγή βιοκαυσίμων από ποσειδωνιες-δημιουργια καταδυτικών πάρκων αναψυχής για τουρίστες-οι ντόπιοι επαγγελματίες ψαρεύουν κανονικά-οι ερασιτέχνες ΣΤΗΝ ΑΠΈΞΩ....
Απορώ τι δεν καταλαβαίνουμε..
Στέλιο, προσπαθώ ειλικρινά να ειμαι αισιόδοξος ακόμη και στις πολυ στραβές...
Ε, εδώ στην περίπτωσή μας δεν τα καταφέρνω :)
Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση και ξεφεύγει από τα όρια ενός φόρουμ, το θέμα του δικαιώματος΄/μονοπωλίου στη θάλασσα, ποιός -οιοί το έχουν, που το...βρήκαν, ποιός τους το ΄΄χάρισε΄΄, γιατί δεν τους φτάνει και θελουν κι άλλο/όλο, τι ειναι η φύση, ποιός θα τη διαχειριστεί σωστά και ποιός για (κατω από το τραπέζι και κρυμμένο μέσα σε τόμους ολόκληρους αποπροσανατολιστικής νομοθεσίας) τεράστιο όφελος και άλλα τετοια όμορφα... :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 19 Μάιος 2020, 22:38

paranoia έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 17:15
Όταν συζητάμε για το αν ένα εργαλείο είναι φύσει καταστροφικό είναι ένα πράγμα και όταν συζηταμε αν συγκεκριμένες συμπεριφορές ειναι καταστροφικές, είναι τελείως άλλο πράγμα και πολύ καλό εφ'εξής θα είναι να μην τα μπερδεύουμε, προπάντων για το καλό του περιβάλλοντος. Το ψαροτούφεκο ως εργαλείο μαζί με το πεζόβολο παραμένουν μακράν τα μη ζημιογόνα και απόλυτα επιλεκτικά εργαλεία από τη φύση τους. Η όποια ζημιά γίνεται με αυτά, είναι καθαρά θέμα του εκάστωτε χρήστη. Γι' αυτό και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Στον αντίποδα, υπάρχουν εργαλεία φύσει καταστροφικά και όσο καλή θέληση και να έχει ο χρήστης κάνουν ζημιά, θέλει δε θέλει ο χρήστης.

Ας τελειώσει όμως το παραμύθι με τις ευθύνες του κάθε ενός, κάθε φορά που συζητιέται η ουσία ενός νόμου ή η ζημιά ενός εργαλείου γιατί απλά πετάμε τη μπάλα αλλού. Και βέβαια και το αντίθετο. Όποτε κρίνεται μια συμεριφορά να μένουμε στην κριτική αυτής και όχι να λέμε για τα εργαλεία των άλλων κλάδων ή την ανουσιότητα κάποιων νόμων ως άλλοθι για κάκιστες πρακτικές. Έχει καταντήσει κουραστική αυτή η ιστορία που ανακατεύονται συμεριφορές και νοοτροποίες με την αξιολόγιση των εργαλείων ή και την ουσία/αποδοτικότητα των νόμων.

Άμα καταλάβούμε ότι αυτα τα δύο είναι διαφορετικά θέματα, κάπου θα βγει η συζήτηση, αλλιώς δεν...
Φίλε Παράνοια διαφωνώ.

Το ψαροντούφεκο ξαναγράφω ήταν κάποτε ο λιγοτερο καταστροφικός τρόπος.
Τότε που οι ψαρονουφεκάδες ήταν 1.000...
Τότε που από τους 1.000 οι 50 ψάρευαν βαθειά.
Τότε που από τους 50 οι 20 ψάρευαν χειμώνα καλοκαίρι.
Δεν ισχύουν πλέον αυτά.
Και πολλά άλλα ακόμα όπως:
Πολλοί ψαροντουφεκάδες έχουνα σκάφη.
Πολλοί έχουν πάνω στα σκάφη τους υπερβυθόμετρα επαγγελματικού τύπου.
Και όλα τα παραπάνω είναι ΝΟΜΙΜΑ.

Άρα το ψαροντούφεκο μπορέι θεωρήτικα να είναι το λιγότερο καταστροφικό και επειλεκτικό μέσο, στην πράξη όμως το οικοσύστημα ΔΕΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙ!

Και να σου πω κι εγώ κάτι που έχω βαρεθεί?

Να φταίνε πάντα μα πάντα οι άλλοι.
:hello:
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 19 Μάιος 2020, 22:44

Να ξεκαθαρίσω κάτι:

Δεν είμαι υπέρ νέων περιορισμών που να αφορούν ΜΟΝΟ εμάς.
Ούτε υπέρ πολιτικών που έχουν μόνο σκοπό το κέρδος του ιδιώτη και των πολυεθνικών. Βλ. Γιάννης Βλάχος και πάρκα.

Άρα....

Σκεφτείτε πάλι πως για ακόμη μια φορά το θέμα ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ και έχει να κάνει με τις επιλογές μας...
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Τρί 19 Μάιος 2020, 23:12

tsaounlee έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 22:38
paranoia έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 17:15
Όταν συζητάμε για το αν ένα εργαλείο είναι φύσει καταστροφικό είναι ένα πράγμα και όταν συζηταμε αν συγκεκριμένες συμπεριφορές ειναι καταστροφικές, είναι τελείως άλλο πράγμα και πολύ καλό εφ'εξής θα είναι να μην τα μπερδεύουμε, προπάντων για το καλό του περιβάλλοντος. Το ψαροτούφεκο ως εργαλείο μαζί με το πεζόβολο παραμένουν μακράν τα μη ζημιογόνα και απόλυτα επιλεκτικά εργαλεία από τη φύση τους. Η όποια ζημιά γίνεται με αυτά, είναι καθαρά θέμα του εκάστωτε χρήστη. Γι' αυτό και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Στον αντίποδα, υπάρχουν εργαλεία φύσει καταστροφικά και όσο καλή θέληση και να έχει ο χρήστης κάνουν ζημιά, θέλει δε θέλει ο χρήστης.

Ας τελειώσει όμως το παραμύθι με τις ευθύνες του κάθε ενός, κάθε φορά που συζητιέται η ουσία ενός νόμου ή η ζημιά ενός εργαλείου γιατί απλά πετάμε τη μπάλα αλλού. Και βέβαια και το αντίθετο. Όποτε κρίνεται μια συμεριφορά να μένουμε στην κριτική αυτής και όχι να λέμε για τα εργαλεία των άλλων κλάδων ή την ανουσιότητα κάποιων νόμων ως άλλοθι για κάκιστες πρακτικές. Έχει καταντήσει κουραστική αυτή η ιστορία που ανακατεύονται συμεριφορές και νοοτροποίες με την αξιολόγιση των εργαλείων ή και την ουσία/αποδοτικότητα των νόμων.

Άμα καταλάβούμε ότι αυτα τα δύο είναι διαφορετικά θέματα, κάπου θα βγει η συζήτηση, αλλιώς δεν...
Φίλε Παράνοια διαφωνώ.

Το ψαροντούφεκο ξαναγράφω ήταν κάποτε ο λιγοτερο καταστροφικός τρόπος.
Τότε που οι ψαρονουφεκάδες ήταν 1.000...
Τότε που από τους 1.000 οι 50 ψάρευαν βαθειά.
Τότε που από τους 50 οι 20 ψάρευαν χειμώνα καλοκαίρι.
Δεν ισχύουν πλέον αυτά.
Και πολλά άλλα ακόμα όπως:
Πολλοί ψαροντουφεκάδες έχουνα σκάφη.
Πολλοί έχουν πάνω στα σκάφη τους υπερβυθόμετρα επαγγελματικού τύπου.
Και όλα τα παραπάνω είναι ΝΟΜΙΜΑ.

Άρα το ψαροντούφεκο μπορέι θεωρήτικα να είναι το λιγότερο καταστροφικό και επειλεκτικό μέσο, στην πράξη όμως το οικοσύστημα ΔΕΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙ!

Ακόμα και με στρατιωτικά πλευρικά και πολυκαναλα σοναρ να ήταν νομιμο να ψαρεύουν το εργαλείο ψαροτουφεκο δεν θα ήταν το πρόβλημα αλλά το σκούπισμα των ανηλίκων και η υπερβολικές ψαριες. Την ευθύνη και πάλι θα την έφερε αυτός που πατάει την σκανδάλη ασταμάτητα και δεν ξέρει πότε τελείωσε το ψαρεμα. Αυτό δεν είναι υποκειμενικό. Πως να το κάνουμε.

Το εργαλείο είναι και παραμένει το πιο επιλεκτικο. Όποιος το χρησιμοποιεί λάθος φταίει και πρέπει να την πληρώσει οπωσδήποτε. Αυτός οχι το μέσο.

Αν πάλι ένα μέσο είναι καταστροφικό όπως και να χει πρέπει να τεθεί εκτός νόμου, οπωσδήποτε είτε μας αρέσει είτε όχι.

Πως θα σου φαίνονταν να απαγορεύει το αυτοκίνητο επειδή κάποιοι κάνουν κόντρες; Και προφανώς το ερώτημα είναι ρητορικό. Στον αντίποδα, πώς θα ήταν αν επιτρέπονταν άκρως επικίνδυνα οχήματα χωρίς καμία προδιαγραφή επειδή έλα μωρέ και οι οδηγοί κάνουν μ@λ@κίες. Μια απ τα ίδια υποθέτω.

Το εργαλείο το άξιολογουμε βάσει το ποσό καταστρεπτικό είναι από τη φύση του. Ομοίως και τον χρήστη που εφαρμόζει καταστροφικές πρακτικές. Δεν τον νομιμοποιούμε επειδή τα εργαλεία του είναι νόμιμα.

Νομίζω πως αυτά πρέπει να είναι ξεκάθαρα. Διαφορετικά ούτε το ένα λύνεται ούτε το άλλο.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 20 Μάιος 2020, 00:35

Κι εγώ έχω βαρεθεί να φταίνε πάντα οι άλλοι, γιατί αυτός είναι και ο πιό σίγουρος τρόπος να βγάλουμε την ουρά μας απ' έξω.
Ας δεχτούμε λοιπόν ότι φταίμε όλοι γιατί φταίμε όλοι, άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο.
Το θέμα της περίφημης 'ατομικής ευθύνης' του καθενός -τόσο επίκαιρο λόγω κωρονοϊου- νομίζω ότι τελικά δεν μας οδηγεί πουθενά, για τον απλούστατο λόγο ότι αρκεί ένας ανεύθυνος για να καταστρέψει όλο το οικοδόμημα. Πόσες φορές δεν έχω αφήσει χταποδάκια και μικρά μαύρα για να βρω άδεια θαλάμια και καμακωμένα μωρά στην επιστροφή. Επειδή (ευτυχώς) δεν ζούμε υπό καθεστώς αναρχίας, πρέπει η Πολιτεία να περιφρουρήσει δημόσια αγαθά, μέσα στα οποία είναι και ο ενάλιος πλούτος. Να τον περιφρουρήσει με κανόνες και να εξασφαλίσει την εφαρμογή των κανόνων αυτών. Όπως και να το κάνουμε εφ' όσον οι πληθυσμοί των ψαριών έχουν μειωθεί δραματικά, οι κανόνες αυτοί θα πρέπει να εξασφαλίζουν ότι οι πληθυσμοί και συγκεκριμένα είδη ψαριών που κινδυνεύουν θα συνεχίσουν να υπάρχουν και στο μέλλον. Με πολύ απλά λόγια, θα πρέπει να πιάνονται λιγότερα ψάρια, είτε μας αρέσει, είτε όχι.

Δεν είμαι καθόλου ρομαντικός και ξέρω ότι τους βυθούς που με αξίωσε κάποτε ο θεός να θαυμάσω, δεν πρόκειται να τους ξαναδώ εφεξής. Ωστόσο όπως λέει και το τραγούδι νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να "σώσουμε ο,τιδήποτε και αν σώζεται", έστω και αν το τίμημα που θα κληθούμε να πληρώσουμε δεν θα είναι ευχάριστο για μας. Δεν είμαι αντίθετος με καμία πρόταση η ιδέα θα βοηθήσει στο να σωθούν οι θάλασσες μας, είτε αυτό λέγεται ιδιώτες, είτε πάρκα, είτε ο δίαβολος ο ίδιος. Αν ο μόνος τρόπος είναι να έρχονται οι τουρίστες να βλέπουν τους ζωντανούς βυθούς μας και τα ψάρια μας, εγώ λέω ναι. Όλα φαίνονται καλά, ψάρια υπάρχουν ακόμα, αλλά μία ωραία πρωϊα θα ξυπνήσουμε και θα έχουμε γίνει Ιταλία που βουτάνε στα τριάντα μέτρα για να πιάσουν μία σμέρνα.

Και κάτι τελευταίο για τους επαγγελματίες ψαράδες. Μπορεί κάποτε να έπιαναν τόνους ψάρια και να ζούσαν άνετα, αλλά αυτές οι εποχές ανήκουν πλεον στο παρελθόν. Και οι επιχειρήσεις που πουλούσαν γραφομηχανές έβγαζαν κάποτε εκατομμύρια και μετά πτώχευσαν. Πρέπει λοιπόν εκτός από τις ποσοστόσεις και τα άλλα καλά, να δωθούν κίνητρα, να αποζημιωθούν δίκαια και στην συντριπτική τους πλειοψηφία να ασκήσουν μία άλλη δραστηριότητα. Προσωπικά ντρέπομαι να έχω στην βελόνα μου περισσότερα και καλύτερα ψάρια κάνοντας απλώς το κέφι μου, από κάποιον που ζει από αυτό.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 20 Μάιος 2020, 08:31

paranoia έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 23:12
Το εργαλείο το άξιολογουμε βάσει το ποσό καταστρεπτικό είναι από τη φύση του. Ομοίως και τον χρήστη που εφαρμόζει καταστροφικές πρακτικές. Δεν τον νομιμοποιούμε επειδή τα εργαλεία του είναι νόμιμα.

Νομίζω πως αυτά πρέπει να είναι ξεκάθαρα. Διαφορετικά ούτε το ένα λύνεται ούτε το άλλο.
Συμφωνώ απόλυτα για τον διαχωρισμό ο οποίος είναι προφανής κατ'εμέ.
Για να αλλάξει κάτι στο τοπίο θα πρέπει να υπάρξει πολιτική βούληση όπως σε όλα η οποία φαίνεται να μην υπάρχει ούτε για τα προσχήματα.
Μόνο η συσπείρωση σε συλλόγους θα αλλάξει κάτι ή τουλάχιστον θα θέσει βάσεις για πίεση.
Κάτι πάει να γίνει στο FB αλλά κρατώ μικρό καλάθι,μακάρι να διαψευστώ πανηγυρικά.
tsaounlee έγραψε:

Εγώ από την άλλη έχω βαρεθεί να μου χρεώνουν πράγματα που κάνει μια μειοψηφία ή μια ομάδα ανθρώπων που δεν ανήκω.
Έχω πάρει μικρά ψάρια στις αρχές αλλά κηδείες δεν έχω κάνει,ούτε έχω μαναβέψει,ούτε μπουκάλα,ούτε νυχτερινό.
Το κομμάτι που φταίω το αναλαμβάνω,αν κάνουν όλοι το ίδιο θα γίνουν όλα καλύτερα.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 20 Μάιος 2020, 10:05

xareas έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 08:31
paranoia έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 23:12

Συμφωνώ απόλυτα για τον διαχωρισμό ο οποίος είναι προφανής κατ'εμέ.
Για να αλλάξει κάτι στο τοπίο θα πρέπει να υπάρξει πολιτική βούληση όπως σε όλα η οποία φαίνεται να μην υπάρχει ούτε για τα προσχήματα.
Μόνο η συσπείρωση σε συλλόγους θα αλλάξει κάτι ή τουλάχιστον θα θέσει βάσεις για πίεση.
Κάτι πάει να γίνει στο FB αλλά κρατώ μικρό καλάθι,μακάρι να διαψευστώ πανηγυρικά.
tsaounlee έγραψε:

Εγώ από την άλλη έχω βαρεθεί να μου χρεώνουν πράγματα που κάνει μια μειοψηφία ή μια ομάδα ανθρώπων που δεν ανήκω.
Έχω πάρει μικρά ψάρια στις αρχές αλλά κηδείες δεν έχω κάνει,ούτε έχω μαναβέψει,ούτε μπουκάλα,ούτε νυχτερινό.
Το κομμάτι που φταίω το αναλαμβάνω,αν κάνουν όλοι το ίδιο θα γίνουν όλα καλύτερα.
Αυτο ρε Χαρη .Αυτο!!
Μιλαμε για το χομπι μας.

ΠΡΩΤΗ δουλεια ειναι να αποβάλλουμε αυτους που "μαγαριζουν" το χομπι μας με τη λεζαντα του ψαροτουφεκα, ενω στην ουσια δέν ειναι ψαροτουφεκαδες!

Ξεκιναμε απο αυτο.

Επιστροφή στα βασικά, με ενημέρωση και προβολή του ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΑ και τα πλεονεκτήματα της συγκεκριμένης μεθόδου αλιείας.

Τοσο απλα.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 20 Μάιος 2020, 10:38

ας το πω και γω λιγο πιο απλα !
τις δικες μου τις μαλακιες δεν μ'ενοχλει να τις πληρωσω!
των αλλων ομως μ'ενοχλει και πολυ μαλιστα !!!
ειναι κατι σαν την επιλεκτικη εφαρμογη των νομων και του συνταγματος!
ολοι οι πολιτες ειναι ισοι !!!!!!
εδω στην ελλαδα καποιοι ειναι πιο ισοι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ε! οχι !!! :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 20 Μάιος 2020, 11:51

Ποιοι η τρόποι να αποκτήσει ο πολίτης την παιδεία που θα εφαρμόζει στην ζωή του και στο χόμπυ του σύμφωνα με αυτά που η πλειοψηφία εδώ μέσα πολύ σωστά ζητάει και γράφει ???
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 20 Μάιος 2020, 12:54

KOSTAS STI έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 10:38
thalassa50 έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 11:51
Ποιοι η τρόποι να αποκτήσει ο πολίτης την παιδεία που θα εφαρμόζει στην ζωή του και στο χόμπυ του σύμφωνα με αυτά που η πλειοψηφία εδώ μέσα πολύ σωστά ζητάει και γράφει ???

Τόσα χρονια Γιαννη και Κωστα , συμφωνουμε οτι θα πρεπει το κρατος να αρχισει να εφαρμοζει τους νομους .
Συμφωνουμε 100% σε αυτο.

ΑΛΛΑ : επειδη , ξερουμε ολοι οτι το συστημα χρονια τωρα ειναι διατρητο και με παθογενειες που πολύ δυσκολα θα εξαλειφθουν , πρεπει να αρχισουμε να κανουμε εμεις , αντι να περιμενουμε αυτους.

Απλα βασικα πραγματακια τα οποια ξερετε και εσεις και εχετε βιωσει εδω μεσα στο φορουμ:

Θεματα οπως υπερψαριες.

Δές αντιδρασεις εδω μεσα , αν καποιος ανεβασει κατι υπερβολικο.

Δες συζητησεις για τα μαυρα και πως πλεον ολοι κατανοουμε οτι πρεπει να τα προστατευσουμε .( γνωστες παλιοτερες ιστοριες με αρμαθιες ροφων)

Δες πχ, θεματα με φακο στο ψαρεμα.Παλια ηταν οι περισσοτεροι με ενα φακο.Πλεον ακομα και οι φανατικοι του φακου , γινανε υπερμαχοι της μή προβολης.

Δες πλεον πόσοι πανε για ψαρεμα και παραλληλα μαζευουν σκουπιδια!

Φτιαχνουμε τα του οίκου μας πρωτα. .

Οπως γινεται και στην οικογενεια μας.
Μπορει ολη η κοινωνια να εχει παραστρατησει, αλλα εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να προσπαθησουμε για την οικογενεια μας.
Να δωσουμε το σωστο παραδειγμα.
Να μαθουμε τους νεους το σωστο τροπο.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 20 Μάιος 2020, 13:49

Μιας και μιλάμε για παιδεία, υπάρχουν στην νέα γενιά ψαροντουφεκάδων παιδιά με ήθος και αρχές. Βουτάνε πραγματικά όμορφα και πιάνουν ψάρια έξω από την τρύπα, με καρτέρια, με πλαναρίσματα, με συρτά, όλες τεχνικές δύσκολες που απαιτούν μαγκιά και ικανότητες. Τα θηράματα πάντα εκλεκτά, τις περισσότερες φορές ανεβαίνουν στη επιφάνεια με την ίδια βουτιά, και θανατώνονται με σεβασμό και χωρίς ταλαιπωρία. Υπάρχουν πολλά τέτοια παιδιά, τα οποία χαίρεσαι να τα βλέπεις και να τους μιλάς. Αυτά τα παιδιά είναι το μέλλον του ψαροντούφεκου.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 20 Μάιος 2020, 13:53

matador23 έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 12:54
KOSTAS STI έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

Τόσα χρονια Γιαννη και Κωστα , συμφωνουμε οτι θα πρεπει το κρατος να αρχισει να εφαρμοζει τους νομους .
Συμφωνουμε 100% σε αυτο.

ΑΛΛΑ : επειδη , ξερουμε ολοι οτι το συστημα χρονια τωρα ειναι διατρητο και με παθογενειες που πολύ δυσκολα θα εξαλειφθουν , πρεπει να αρχισουμε να κανουμε εμεις , αντι να περιμενουμε αυτους.

Απλα βασικα πραγματακια τα οποια ξερετε και εσεις και εχετε βιωσει εδω μεσα στο φορουμ:

Θεματα οπως υπερψαριες.

Δες συζητησεις για τα μαυρα και πως πλεον ολοι κατανοουμε οτι πρεπει να τα προστατευσουμε .( γνωστες παλιοτερες ιστοριες με αρμαθιες ροφων)

Δες πχ, θεματα με φακο στο ψαρεμα.Παλια ηταν οι περισσοτεροι με ενα φακο.Πλεον ακομα και οι φανατικοι του φακου , γινανε υπερμαχοι της μή προβολης.

Φτιαχνουμε τα του οίκου μας πρωτα. .

Μπορει ολη η κοινωνια να εχει παραστρατησει, αλλα εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να προσπαθησουμε για την οικογενεια μας.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 20 Μάιος 2020, 19:48

thalassa50 έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 13:53
matador23 έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 12:54
KOSTAS STI έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

Συμφωνουμε 100% σε αυτο.

Θεματα οπως υπερψαριες.

[b]Φτιαχνουμε τα του οίκου μας πρωτα.[/b] .

Φτιαχνουμε τα του οίκου μας πρωτα ,το γραφω απο το 2008 που ειμαι εδω στο φορουμ και μετα απο 12 χρονια τα πραγματα εχουν χειροτερευσει και εμεις συνεχιζουμε τα λιγοστα με μονοψηφιο νουμερο συμμετοχης ατομα να παλευουμε
υπερψαριες????απλα πιστευω ακράδαντα οτι δεν δημοσιευονται πλεον και παρα πολλοι παιρνουν τα μετρα τους αλλα και αντιδρουν τα συνηθες λιγοστα ατομα παντα εδω στο φορουμ
Δεν ειναι ασχημα αυτα που γραφεις και σαφεστατα τα εφαρμοζουμε εδω στο φορουμακι μας και βεβαια ειδαμε νεα παιδια να γινονται συνετοί και σωστοι ψαροτουφεκαδες και ειναι πολυ ευχαριστο αυτο αλλα δεν αρκει ,απλα θεωρω οτι θα παρουν παααααρα πολλα χρονια δεκαετιες καλυτερα .Χρειαζομαστε αμεσα μετρα και αυτα επιτυγχανονται μονον οργανομενα ,οποτε αν δεν πιεσουμε οργανωμένα το κρατος με σωστες τεκμηριομενες αποψεις δεν πρόκειται ποτε να αλλαξει κατι .Διοτι Απλα δεν γινετε αν δεν θελει ενα ΜΗ πιεσμενο απο ομαδα-ομαδες κοσμο το κρατος ,δεν γινετε ,και το κρατος δεν θελει να αλλαξει την νοοτροπια αυτη διοτι βολευει ολους εκει στον ευρύτερο δημοσιο τομεα μα ολους ,απο τα πολυ χαμηλα μεχρι πολυ ψηλα ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ. και αυτο αποδείχθηκε φετος με τον κορονοιοι οπου η αστυνομια και λιμενικο εκαναν αυτα που επρεπε δυστυχως ομως μονον μετα απο πολιτικη βουληση και εντολη.μολις ξεχαστηκε ο περιορισμος ξανα ενα μπαχαλο και χαος παντου .Δυστυχως αυτοι ειμαστε ,παραδειγματα δεν μας αρεσει να βλεπουμε και να παιρνουμε ιδεες απο αλλα κρατη ωστε να εχουμε παντα το σωστο και αποδεδειγμένα το ποιο διαπιστωμένο οτι αποδίδει μετρο για λογους που πολυ απλα ειναι για αλλο τοπικ .
Το κακο ειναι οτι καλοεμαθα εκει που ημουν τρεις μηνες και μολις με εβλεπαν η οδηγοι απο μακρυα οτι ισως να ηθελα να περασω την διαβαση πεζων που ηταν ακομα 15 -20 μετρα μακρια μου σταματαγαν ολοι και με κοιταγαν στα ματια να δουν αν θα περασω η οχι :D ,και τωρα εδω ελλαδα οπου ηρθαμε χτες το πρωι και μολις περασει η 14ημερη καραντινα (παροτι βρεθηκαμε αρνητικοί στο τεστ αρα υγιέστατοι) και ξαναπερπατησω στους ελληνικους δρομους θα ξαναρχησω να τσακωνομαι με τους ελληνες οδηγους που σταματανε σε διαβαση (και ας εχεις πρασινο σαν πεζος)μονον για να δουνε αν σε πατησαν η οχι :D

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 20 Μάιος 2020, 20:52

thalassa50 έγραψε:
Πρώτα πρέπει να γραφτεί ένα κείμενο τύπου διακήρυξης όπου θα αναφέρεται σαφώς τι θεωρούμαι υγιές ερασιτεχνικό ψαροντούφεκο και πως πρέπει να γίνεται έτσι ώστε και το χόμπι μας να κάνουμε και τη συγκεκριμένη τροφή μας να εξασφαλίζουμε και την αειφορία της θάλασσας να προστατεύουμε και παράδειγμα προς τις νεότερες γενιές να αποτελέσει.
Αυτό το κείμενο πρέπει να είναι σύντομο ενώ ταυτόχρονα πρέπει να είναι εύληπτο και κατανοητό από όλους. Θα πρέπει να μπει σε κάποια θέση κεντρικά στην σελίδα του φόρουμ ώστε να το διαβάζει οποιοσδήποτε και ειδικά νέοι επισκέπτες ή πιθανά νέα μέλη. Έτσι δεν θα υπάρχουν παρανοήσεις και θα είναι κατευθείαν ξεκάθαρα τα πράγματα εξ' αρχής για όλους. Θα είναι η ταυτότητα του φόρουμ. Οι ζυμώσεις που γίνονται τόσα χρόνια νομίζω ότι έχουν δείξει ένα δρόμο. Δεν είναι ανάγκη να ταυτιζόμαστε σε όλα 100%. Στα μεγάλα βασικά θέματα που μας απασχολούν νομίζω έχουμε ομοφωνία.
Από τη στιγμή που θα νοικοκυρευτούμε εμείς εδώ πέρα, όπως ήδη αναφέρθηκε, θα μπορούμε να προωθούμε και να προβάλουμε τις ιδέες μας και παραέξω.
Πόσο θα μας λαμβάνουν υπόψη τους αυτοί που λαμβάνουν αποφάσεις και καθορίζουν τις τύχες μας, εξαρτάται από τη δύναμη και τα επιχειρήματα που δείχνουμε.
Από την άλλη όμως και μόνο να δώσουμε μια τάση και μια κατεύθυνση στα νέα παιδιά είναι ήδη ένα κέρδος.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 20 Μάιος 2020, 21:15

Psarogiatros έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 20:52
thalassa50 έγραψε:
Πρώτα πρέπει να γραφτεί ένα κείμενο τύπου διακήρυξης όπου θα αναφέρεται σαφώς τι θεωρούμαι υγιές ερασιτεχνικό ψαροντούφεκο και πως πρέπει να γίνεται έτσι ώστε και το χόμπι μας να κάνουμε και τη συγκεκριμένη τροφή μας να εξασφαλίζουμε και την αειφορία της θάλασσας να προστατεύουμε και παράδειγμα προς τις νεότερες γενιές να αποτελέσει.
Αυτό το κείμενο πρέπει να είναι σύντομο ενώ ταυτόχρονα πρέπει να είναι εύληπτο και κατανοητό από όλους. Θα πρέπει να μπει σε κάποια θέση κεντρικά στην σελίδα του φόρουμ ώστε να το διαβάζει οποιοσδήποτε και ειδικά νέοι επισκέπτες ή πιθανά νέα μέλη. Έτσι δεν θα υπάρχουν παρανοήσεις και θα είναι κατευθείαν ξεκάθαρα τα πράγματα εξ' αρχής για όλους. Θα είναι η ταυτότητα του φόρουμ. Οι ζυμώσεις που γίνονται τόσα χρόνια νομίζω ότι έχουν δείξει ένα δρόμο. Δεν είναι ανάγκη να ταυτιζόμαστε σε όλα 100%. Στα μεγάλα βασικά θέματα που μας απασχολούν νομίζω έχουμε ομοφωνία.
Από τη στιγμή που θα νοικοκυρευτούμε εμείς εδώ πέρα, όπως ήδη αναφέρθηκε, θα μπορούμε να προωθούμε και να προβάλουμε τις ιδέες μας και παραέξω.
Πόσο θα μας λαμβάνουν υπόψη τους αυτοί που λαμβάνουν αποφάσεις και καθορίζουν τις τύχες μας, εξαρτάται από τη δύναμη και τα επιχειρήματα που δείχνουμε.
Από την άλλη όμως και μόνο να δώσουμε μια τάση και μια κατεύθυνση στα νέα παιδιά είναι ήδη ένα κέρδος.
Χμμμ, αν και -μάλλον- καθήμενος, ορθώς εμίλησες! :grin:
Καιρός είναι να συντάξουμε και να αναρτήσουμε κατι τέτοιο :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Επιστροφή στο “Χαλαρά”