Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Relax time.......off topic!!
nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Re: Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Τρί 19 Μάιος 2020, 16:11

Για να έχει ουσία η απαγόρευση πρέπει τον Μάη να απαγορεύονται τα πάντα, το να επιτρέπεις ένα σωρό τρόπους και να απαγορεύεις τον λιγότερο καταστροφικό ειναι χαζό .

Ακόμα και για επαγγελματίες θα μπορούσαν κάθε Μάη να απαγορεύουν μια ζώνη και τον επόμενο να ανοίγει εκεί και να κλείνει παραδίπλα.

Τρόποι υπάρχουν πολλοί αλλά πρέπει ο νομοθέτης να είναι σχετικός με το αντικείμενο και να συμβουλευτεί επιστήμονες.
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τρί 19 Μάιος 2020, 16:28

xareas έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 15:54
GoRaN έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 14:32
Δηλαδή ρε παιδιά οι συναγρίδες που το φετινό Μάϊο είναι αυγομένες , τουλάχιστον όσα ψάρια έχω δεί στις προπονήσεις μου , οι περισσότεροι από εσάς εδώ μέσα μου λέτε ότι η απαγόρευση είναι παράλογη.
Συγγνώμη αν ανέβασα ένα ποστ που ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου , δεν θα ξανά επαναληφθεί.

Επίσης παρακαλώ τη διαχείριση του φόρουμ για την διαγραφή μου, δεν θέλω να ανήκω σε μια ομάδα που δεν με εκφράζει....

Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Θεωρείς ότι δεν είναι παράλογη αφού υπάρχουν αυγωμένες συναγρίδες τον Μάιο και δεν θα δεχτούν πίεση από εμάς σαν ψάρεμα.
Τα λαβράκια?
Οι ροφοί?
Οι σαργοί?
Τα γοφάρια?
Όλα τα αλλά είδη αναπαράγονται και είναι αυγωμένα τώρα?
Αυτό λέμε,για να υπάρχει λόγος να απαγορευθεί τον Μάιο πρέπει να στο τεκμηριώσουν και ότι τα ψάρια αναπαράγονται τώρα προφανώς δεν είναι επιχείρημα γιατί το αντικρούει η ιχθυολογία σαν επιστήμη.
Αν όντως θέλουν να νομοθετήσουν απαγόρευση για την προστασία των αποθεμάτων να το κάνουν αλλά με τεκμήρια επιστημονικά.
Απαγόρευση αλιείας του κάθε είδους για κάποιο διάστημα στην περίοδο αναπαραγωγής του.
Και το βασικό η απαγόρευση θα πρέπει να είναι καθολική.
Μην μου πεις ότι είναι λογικό το ψαροντούφεκο να απαγορεύεται και όλα τα αλλά ερασιτεχνικα να επιτρέπονται πέρα από το παραγάδι(αφήνω τους επαγγελματίες έξω γιατί είναι μεγάλη κουβέντα).
Φίλε συμφωνώ ότι θα πρέπει κάθε είδος να έχει εποχή απαγόρευσης και γιατί όχι κάποια περίοδο καθολική.
Επίσης όσο αφορά τα άλλα αλιευτικά εργαλεία που είπες για το Μάϊο , ναί κάνουν και αυτά ζημιά κατά τη γνώμη μου, όμως το θέμα είναι πρωτίστως τι κάνουμε εμείς σαν χομπίστες και όχι οι άλλοι.
Δηλαδή , ας φτιάξουμε πρώτα το δικό μας κομμάτι και μετά ας πιάσουμε τους άλλους ερασιτέχνες.
Το να πετάμε συνέχεια το μπαλάκι στους άλλους, χωρίς πρώτα να έχουμε αναλογιστεί τις δικές μας ευθύνες και υποχρεώσεις , με πράξεις και όχι με λόγια δεν προάγει τίποτα και κανέναν.
Σε καινούρια βάρκα μπήκα!

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 19 Μάιος 2020, 16:41

minasevoix έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 14:00
Εγώ θα ήμουν υπέρ της άρσης της απαγόρευσης του Μαΐου αν γινόντουσαν συνεχείς έλεγχοι από το λιμενικό σώμα όλο τον χρόνο. Από την στιγμή που δεν μας ελέγχουν ( εμένα προσωπικά ποτέ ) , καλά κάνουν και απαγορεύουν τον Μάιο και θα έπρεπε να απαγορεύουν και Σεπτέμβρη και Δεκέμβρη για παράδειγμα για να ηρεμεί ο τόπος. Απαγόρευση κάθε είδους αλιείας από ερασιτέχνες. Από την άλλη αν γινόντουσαν έλεγχοι και πέφταν τα πρόστιμα βροχή , δεν θα υπήρχε η ανάγκη της απαγόρευσης για να ανασάνει το σύστημα.
Υ.Γ. Εκτός από το ψαροτούφεκο απαγορεύουν και τα παραγάδια τον Μάιο
+1.000.000!!!!!!
:hello:

Ποσό μεγάλη χαρά και ικανοποίηση να διαβάζεις αυτά ακριβώς που ήθελες να γράψεις!!!

Ευχαριστώ αδελφέ!
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 19 Μάιος 2020, 16:44

Επίσης λεβεντόπαιδα το ψαροντούφεκο ήταν κάποτε-πριν πολλά πολλά χρόνια- ο λιγότερο καταστροφικός τρόπος αλιείας.
Πάει αυτό.
Τωρα κάνει και αυτός ζημιά.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 19 Μάιος 2020, 16:47

GoRaN έγραψε:

Επίσης παρακαλώ τη διαχείριση του φόρουμ για την διαγραφή μου, δεν θέλω να ανήκω σε μια ομάδα που δεν με εκφράζει....

Κάτσε εδώ που είσαι!!!
Δεν έχεις να πας πουθενά.
Σε χρειαζόμαστε.
Εμείς οι λίγοι.
Μπας και γίνουμε πολλοί!

Αλλιώς θα μείνεις μόνος σου.
Και μπορεί η μοναξιά να είναι κάποις φορές ωραία και να γλυτώνεις το καφριλίκι...
αλλά δεν θα μπορέσεις να βοηθήσεις αυτό που αγαπάς:
Τη θάλασσα!

Ακου και εμένα.
Τα έχω περάσει... :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsaounlee την Τρί 19 Μάιος 2020, 16:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 19 Μάιος 2020, 16:51

GoRaN έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 16:28
xareas έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 15:54
GoRaN έγραψε:
Δηλαδή ρε παιδιά οι συναγρίδες που το φετινό Μάϊο είναι αυγομένες , τουλάχιστον όσα ψάρια έχω δεί στις προπονήσεις μου , οι περισσότεροι από εσάς εδώ μέσα μου λέτε ότι η απαγόρευση είναι παράλογη.
Συγγνώμη αν ανέβασα ένα ποστ που ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου , δεν θα ξανά επαναληφθεί.

Θεωρείς ότι δεν είναι παράλογη αφού υπάρχουν αυγωμένες συναγρίδες τον Μάιο και δεν θα δεχτούν πίεση από εμάς σαν ψάρεμα.
Τα λαβράκια?
Οι ροφοί?
Οι σαργοί?
Τα γοφάρια?
Όλα τα αλλά είδη αναπαράγονται και είναι αυγωμένα τώρα?
Αυτό λέμε,για να υπάρχει λόγος να απαγορευθεί τον Μάιο πρέπει να στο τεκμηριώσουν και ότι τα ψάρια αναπαράγονται τώρα προφανώς δεν είναι επιχείρημα γιατί το αντικρούει η ιχθυολογία σαν επιστήμη.
Αν όντως θέλουν να νομοθετήσουν απαγόρευση για την προστασία των αποθεμάτων να το κάνουν αλλά με τεκμήρια επιστημονικά.
Απαγόρευση αλιείας του κάθε είδους για κάποιο διάστημα στην περίοδο αναπαραγωγής του.
Και το βασικό η απαγόρευση θα πρέπει να είναι καθολική.
Μην μου πεις ότι είναι λογικό το ψαροντούφεκο να απαγορεύεται και όλα τα αλλά ερασιτεχνικα να επιτρέπονται πέρα από το παραγάδι(αφήνω τους επαγγελματίες έξω γιατί είναι μεγάλη κουβέντα).
Φίλε συμφωνώ ότι θα πρέπει κάθε είδος να έχει εποχή απαγόρευσης και γιατί όχι κάποια περίοδο καθολική.
Επίσης όσο αφορά τα άλλα αλιευτικά εργαλεία που είπες για το Μάϊο , ναί κάνουν και αυτά ζημιά κατά τη γνώμη μου, όμως το θέμα είναι πρωτίστως τι κάνουμε εμείς σαν χομπίστες και όχι οι άλλοι.
Δηλαδή , ας φτιάξουμε πρώτα το δικό μας κομμάτι και μετά ας πιάσουμε τους άλλους ερασιτέχνες.
Το να πετάμε συνέχεια το μπαλάκι στους άλλους, χωρίς πρώτα να έχουμε αναλογιστεί τις δικές μας ευθύνες και υποχρεώσεις , με πράξεις και όχι με λόγια δεν προάγει τίποτα και κανέναν.
Δεν νομίζω ότι κάποιος προσπαθεί να αποποιηθεί ευθύνες σε αυτό το ποστ.
Δεν δέχομαι ότι έχω ευθύνη για τις κηδείες που έχουν ανέβει εδώ παλιότερα όπως και οι άλλοι συνχομπιστές πέρα από αυτόν που τα ντουφέκισε.

Εσύ προσωπικά παρανομείς κατ'εξακολούθηση σε ότι αφορά το ψαροντούφεκο?(Δεν το νομίζω)
Εγώ όχι και αν ξεφύγω σε κιλά(μια-δύο φορές τον χρόνο και αν) την επόμενη δεν θα πάρω ούτε τα οριακά ψάρια.

Για να φτιάξουμε το κομμάτι μας,πρέπει να μαζευτούμε πολλοί,να ξεκινήσουμε κουβέντα με κάποιον επίσημο φορέα γιατί άλλο να είναι ούτε 1000 νοματαίοι και άλλο κάποιοι χιλιάδες.
Αναπόφευκτα θα συγκριθείς με άλλους ερασιτέχνες γιατί αυτοί μπορούν ακόμα και τον Μάιο να ψαρεύουν με ότι περιορισμούς έχουν.
Δεν πιστεύεις ότι σε κοροϊδεύει και σε θεωρεί χαζό αυτός που νομοθέτησε?
Εγώ έτσι νιώθω.
Όσο για πράξεις πιστεύω πλέον και με την καινούρια ομάδα διαχείρησης πάμε πολύ καλά γενικά σαν ήθος και πρόσωπο που θέλουμε να δείξουμε ότι έχουμε σαν κοινότητα και τα ακραία/παράνομα στοιχεία τα έχουμε αποβάλει.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τρί 19 Μάιος 2020, 16:54

tsaounlee έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 16:47
GoRaN έγραψε:

Κάτσε εδώ που είσαι!!!
Δεν έχεις να πας πουθενά.
Σε χρειαζόμαστε.
Εμείς οι λίγοι.
Μπας και γίνουμε πολλοί!

Αλλιώς θα μείνεις μόνος σου.
Και μπορεί η μοναξιά να είναι κάποις φορές ωραία και να γλυτώνεις το καφριλίκι...
αλλά δεν θα μπορέσεις να βοηθήσεις αυτό που αγαπάς:
Τη θάλασα!

Ακου και εμένα.
Τα έχω περάσει... :)
Μόνος είμαι φίλε μου αρκετά χρόνια τώρα γιατί με των πολλών τη λογική δε συμφωνώ καθόλου.
Σπάνια βρίσκω ομοϊδεάτες μου....
Σε καινούρια βάρκα μπήκα!

X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Τρί 19 Μάιος 2020, 16:55

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
συμφωνώ με το πλείστο των απαντήσεων σε ότι αφορά τον νόμο και την παραλογία που τον διέπει.
Το θέμα κύριοι είναι τί μπορούμε να κάνουμε εμείς σαν ερασιτέχνες αλιείς ή σαν χομπίστες αν θέλετε.Δίνω μία ιδέα αν και δεν ξέρω πως και πότε μπορεί να πραγματοποιηθεί.
Επίσης συγχωρέστε με την αγνοια μου αν υπάρχει ήδη κάτι τέτοιο.
Θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν σύλλογο-κετρική διοίκηση ο οποίος θα έχει δυναμική , λόγο και θα μπορεί μέσα από
διάφορες συνελέυσεις να βγάζει αποφάσεις και να χαράσει στρατηγικές.Θα μου πείτε τώρα ότι υπάρχουν ανά την επικράτεια πολλοί σύλλογοι
που δραστηροποιούνται σε πολλά θέματα και έχουν παράξει αξιοθαύμαστο έργο.Δεν θα ήταν όμως πολύ πιο ωραίο και σοφό όλοι αυτοί να ανήκουν σε μία
κεντρική διοίκηση που θα είναι υπεύθυνη και υπόλογη αν θέλετε απέναντι μας; Θεωρώ ότι στις τάξεις μας ανήκουν αρκετές χιλιάδες άτομα τα οποία θα ήθελαν να ακουστεί η φωνή τους.Φανταστείτε μία δήλωση υπογεγραμμένη από 50 χιλιάδες ψαροντουφεκάδες ,που να αναφερεται στην ουσία και την πρακτικότητα του ηλίθιου αυτού νόμου...
Σαφέστατα και πεποίθηση μου είναι ότι είμαστε αρκετοί περισσότεροι ....

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Τρί 19 Μάιος 2020, 17:15

tsaounlee έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 16:44
Επίσης λεβεντόπαιδα το ψαροντούφεκο ήταν κάποτε-πριν πολλά πολλά χρόνια- ο λιγότερο καταστροφικός τρόπος αλιείας.
Πάει αυτό.

Όταν συζητάμε για το αν ένα εργαλείο είναι φύσει καταστροφικό είναι ένα πράγμα και όταν συζηταμε αν συγκεκριμένες συμπεριφορές ειναι καταστροφικές, είναι τελείως άλλο πράγμα και πολύ καλό εφ'εξής θα είναι να μην τα μπερδεύουμε, προπάντων για το καλό του περιβάλλοντος. Το ψαροτούφεκο ως εργαλείο μαζί με το πεζόβολο παραμένουν μακράν τα μη ζημιογόνα και απόλυτα επιλεκτικά εργαλεία από τη φύση τους. Η όποια ζημιά γίνεται με αυτά, είναι καθαρά θέμα του εκάστωτε χρήστη. Γι' αυτό και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Στον αντίποδα, υπάρχουν εργαλεία φύσει καταστροφικά και όσο καλή θέληση και να έχει ο χρήστης κάνουν ζημιά, θέλει δε θέλει ο χρήστης.

Ας τελειώσει όμως το παραμύθι με τις ευθύνες του κάθε ενός, κάθε φορά που συζητιέται η ουσία ενός νόμου ή η ζημιά ενός εργαλείου γιατί απλά πετάμε τη μπάλα αλλού. Και βέβαια και το αντίθετο. Όποτε κρίνεται μια συμεριφορά να μένουμε στην κριτική αυτής και όχι να λέμε για τα εργαλεία των άλλων κλάδων ή την ανουσιότητα κάποιων νόμων ως άλλοθι για κάκιστες πρακτικές. Έχει καταντήσει κουραστική αυτή η ιστορία που ανακατεύονται συμεριφορές και νοοτροποίες με την αξιολόγιση των εργαλείων ή και την ουσία/αποδοτικότητα των νόμων.

Άμα καταλάβούμε ότι αυτα τα δύο είναι διαφορετικά θέματα, κάπου θα βγει η συζήτηση, αλλιώς δεν...

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 19 Μάιος 2020, 17:22

paranoia έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 17:15
tsaounlee έγραψε:
Πάει αυτό.

Όταν συζητάμε για το αν ένα εργαλείο είναι φύσει καταστροφικό είναι ένα πράγμα και όταν συζηταμε αν συγκεκριμένες συμπεριφορές ειναι καταστροφικές, είναι τελείως άλλο πράγμα και πολύ καλό εφ'εξής θα είναι να μην τα μπερδεύουμε, προπάντων για το καλό του περιβάλλοντος. Το ψαροτούφεκο ως εργαλείο μαζί με το πεζόβολο παραμένουν μακράν τα μη ζημιογόνα και απόλυτα επιλεκτικά εργαλεία από τη φύση τους. Η όποια ζημιά γίνεται με αυτά, είναι καθαρά θέμα του εκάστωτε χρήστη. Γι' αυτό και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Στον αντίποδα, υπάρχουν εργαλεία φύσει καταστροφικά και όσο καλή θέληση και να έχει ο χρήστης κάνουν ζημιά, θέλει δε θέλει ο χρήστης.

Ας τελειώσει όμως το παραμύθι με τις ευθύνες του κάθε ενός, κάθε φορά που συζητιέται η ουσία ενός νόμου ή η ζημιά ενός εργαλείου γιατί απλά πετάμε τη μπάλα αλλού. Και βέβαια και το αντίθετο. Όποτε κρίνεται μια συμεριφορά να μένουμε στην κριτική αυτής και όχι να λέμε για τα εργαλεία των άλλων κλάδων ή την ανουσιότητα κάποιων νόμων ως άλλοθι για κάκιστες πρακτικές. Έχει καταντήσει κουραστική αυτή η ιστορία που ανακατεύονται συμεριφορές και νοοτροποίες με την αξιολόγιση των εργαλείων ή και την ουσία/αποδοτικότητα των νόμων.

Άμα καταλάβούμε ότι αυτα τα δύο είναι διαφορετικά θέματα, κάπου θα βγει η συζήτηση, αλλιώς δεν...

Με κάλυψες πλήρως !
Πιστεύω ότι ο διαχωρισμός έχει αρχίσει να γίνεται εδώ στο φόρουμ και κοιτάμε αισιόδοξα και με άλλο μάτι πλέον το μέλλον του ψαροτουφεκου .
Το έγραψα και νωρίτερα .
Η επιλεκτικότητα και ο πλέον οικολογικός τρόπος αλιείας ήταν είναι και θα είναι το ψαροτουφεκο .Πανω σε αυτό μπορούν να χτιστούν πολύ ωραία πράγματα .
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 19 Μάιος 2020, 18:01

paranoia έγραψε:
tsaounlee έγραψε:
Πάει αυτό.

:-k
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 19 Μάιος 2020, 18:23

Πολύ χρήσιμη κουβέντα και ενδιαφέρουσες απόψεις. Αν και νέος στο φόρουμ έχω ήδη κατ' επανάληψιν τονίσει ότι το να πιάνω ψάρια είναι το τελευταίο που μ΄ενδιαφέρει, αυτό που έχει για μένα κεφαλαιώδη σημασία είναι να βλέπω ψάρια, και να συνεχίζω να τα βλέπω στο μέλλον. Επιγραμματικά (περιορίζομαι για λόγους οικονομίας της συζήτησης στα του οίκου μας, το ψαροντούφεκο):

1. Άποψη μου και νομίζω όχι αιρετική ότι το κυνήγι του ροφού πρέπει να απαγορευτεί ολοκληρωτικά. Η αύξηση του αριθμού των ροφών θα λειτουργήσει ευεργετικά στο οικοσύστημα με πολλαπλά οφέλη για όλους όσους αγαπάνε/ασχολούνται με την θάλασσα.

2. Είναι αυτονόητο ότι η απαγόρευση της αλιείας του κάθε είδους ψαριού θα πρέπει να γίνεται κατά την περίοδο που το συγκεκριμένο είδος αναπαράγεται και όχι συλλήβδην τον Μαϊο. Η όποια νομοπαρασκευαστική επιτροπή συσταθεί να περιλαμβάνει και ιχθυολόγους. Πάντως παρά το γεγονός ότι πράγματι υπάρχει ένας παραλογισμός στην απαγόρευση του Μαϊου, όλοι έχουμε διαπιστώσει πόσο καλό κάνει στην θάλασσα, η έστω και μικρή αυτή αγρανάπαυση.

3 Όπως στην ηπειρωτική χώρα υπάρχουν π.χ. οι δασικοί χάρτες, έτσι να υπάρχουν και για την θάλασσα 'θαλάσσιοι χάρτες". Να θεσμοθετηθούν ευρείες ζώνες οι οποίες θα χαρακτηρισθούν θαλάσσια πάρκα και θα τυγχάνουν ειδικού καθεστώτος. Θα επιτρέπεται το ψάρεμα σε αυτές, αλλά με περιορισμούς ως προς την ποσότητα και τα είδη. Το έχω γράψει και αλλού ότι δεν βρίσκω αλυσιτελή την ιδέα κατά την είσοδο μας στις περιοχές αυτές να θεωρούμε κάποιο σχετικό βιβλιάριο αλιείας, και κατά την έξοδο μας, να δηλώνουμε τα ψάρια που πιάνουμε και να καταβάλουμε κάποιο ποσό ανά είδος/βάρος. Τα ποσά αυτά θα κατατίθενται σε ένα ειδικό ταμείο για την προστασία της θαλάσσιας ζωής. Δεν θα είναι ένας ακόμα 'κεφαλικός φόρος', θα είναι χρήματα που θα πηγαίνουν σε αυτό που αγαπάμε. Η ιδέα δεν είναι πρωτότυπη αλλά έχω διαπιστώσει ιδίοις όμμασι πόσο καλά λειτουργεί στην ισορροπία της φύσης. Επιστημονικές μελέτες τεκμηριώνουν ότι 3/4 των αλιευμάτων βρίσκονται στα όρια της κατάρρευσης ή έχουν εξαφανιστεί. Είναι πρακτικά δύσκολο, αλλά θεωρώ ότι μπορεί να γίνει αν υπάρξει πολιτική βούληση γιαυτό.

4. Για να εφαρμοστεί το παραπάνω, πρέπει να ενισχυθεί το λιμενικό σώμα τόσο ποσοτικά όσο και ποιοτικά. Σε κάθε πάρκο θα υπάρχει και από ένας λιμενικός σταθμός, πλήρως επανδρωμένος από ικανό προσωπικό που γνωρίζει το αντικείμενο και την νομοθεσία. Θα έχουν στην διάθεση τους επαρκή πλωτά και επίγεια μέσα, θα είναι ανεξάρτητοι ως αρχή και τα πρόστιμα που θα επιβάλλονται δεν θα μπαλώνουν τα κρατικά ελλείμματα, αλλά θα πηγαίνουν και αυτά στο θαλάσσιο ταμείο.

5. Εναρμόνιση της νομοθεσίας με την θέσπιση ανάλογων σύγχρονων κανόνων και για την επαγγελματική αλιεία, γιατί ο σκοπός δεν είναι να αυξηθεί η ύλη των επαγγελματιών, αλλά να διασωθεί η θάλασσα. Ενίσχυση του καταδυτικού τουρισμού με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αν οι επαγγελματίες καταλάβουν ότι θα έχουν πολύ μεγαλύτερο εισόδημα ασχολούμενοι με τον καταδυτικό τουρισμό και διαμορφώσουν τα καϊκια τους αναλόγως, αυτό θα ήταν ένα ακόμα βήμα. Επ' αυτού αν και η εικόνα των ιχθυοτροφείων μου προκαλεί απέχθεια, θεωρώ ότι η ύπαρξη τους είναι ιδιαίτερα σημαντική για την διατήρηση των άγριων ψαριών.

6. Έκτο και σημαντικότερο, αλλαγή της δικής μας νοοτροπίας. Δεν θέλω να παραστήσω τον οικολόγο γιατί σε όλα αυτά τα χρόνια που ψαρεύω έχω πιάσει άπειρα ψάρια, και έχω κάνει και εγώ τα εγκλήματα μου. Δεν έχω ακόμα πάθει κορεσμό, αλλά πλέον έχω γίνει πολύ πιο επιλεκτικός και τα ήδη ασθενή κυνηγετικά μου ένστικτα, αμβλύνονται όλο και περισσότερο όσο μεγαλώνω. Στο μυαλό μου έρχεται συνεχώς το παράδειγμα της Ινδίας στις αρχές του 20ου αιώνα. Την περίοδο εκείνη η άρχουσα τάξη της εποχής είχε ως χόμπυ το κυνήγι της τίγρης. Ήταν τόσο ανηλεές που σε ελάχιστο χρόνο, οι τίγρεις βρέθηκαν στο κατώφλι της εξαφάνισης. Πώς διατηρήθηκαν μέχρι σήμερα? Οι ίδιοι οι διώκτες τους ανέλαβαν την προστασία τους, έκαναν πάρκα, σταμάτησαν να τις κυνηγάνε και έτσι διατηρήθηκαν μέχρι σήμερα. Μου φαίνεται κάπως περίεργο αλλά τελειώνοντας θα πω ότι τα ψάρια που θυμάμαι περισσότερο, αυτά που μου έχουν αφήσει μία θετική ανάμνηση, δεν είναι αυτά που έχω πιάσει, αλλά αυτά που για κάποιο λόγο έχασα και τελικά έζησαν, αυτά είναι που θυμάμαι και χαμογελώ.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 19 Μάιος 2020, 18:41

Βρε παιδιά, εκπλήσσομαι και δυστυχώς όχι ευχάριστα...
Ακόμη και αν δεχτεί κάποιος την -όποια- λογική όσων προτείνετε ή σκέφτεστε, η σκληρή τραγματικότητα δεν αφήνει περιθώρια...

Δύο λέξεις: απαγόρευση Θερμαϊκού.
Δεν στηρίχτηκε σε κάποια μελέτη όπως επιβαλλόταν. Εν μία νυκτί επιβλήθηκε και το κυριότερο ούτε πρόσφερε τίποτε στα 10 χρόνια της ούτε επρόκειτο βέβαια να προσφέρει τίποτε. (Επ αυτού, ανάλυση όση και όποτε θέλετε...)
Απλά επέφερε άπειρες ταλαιπωρίες στους περιξ του κόλπου ψαροκυνηγούς.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, ΤΙ ειναι αυτό που σας κάνει αισιόδοξους ότι για οποιοδήποτε νέο περιοριστικό/απαγορευτικό για εμάς μέτρο θα προηγηθεί λογικός σχεδιασμός σε πραγματικά επιστημονική βάση και οτι πραγματικός στόχος θα ειναι η αειφορία στη θάλασσα; :shock:
ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ; :banghead:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Τρί 19 Μάιος 2020, 18:58

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 18:01
paranoia έγραψε:
tsaounlee έγραψε:
Πάει αυτό.

:-k
Τι είναι Άρη, γιατί είσαι σκεφτικός;

Για να προλάβω, λέω ότι πρέπει να διευθετηθούν και τα δύο ζητήματα, απλά πρέπει να διαχωριστούν και να μην μπλέκονται. Δυστυχώς κάποτε, παλιότερα, όταν γινόταν συζήτηση περί κακών συμπεριφορών υπήρχε πάντα η ατάκα άλλοθι (σε αρκετές περιπτώσεις και από ερασιτέχνες που είχαν λερωμένη τη φωλιά τους) περί κακών επαγγελματιών που κάνουν μεγαλύτερη ζημιά, με αποτέλεσμα να δικαιολογούνται πολλά χάλια. Τα τελευταία χρόνια, υπάρχει έντονα, η πολύ εμετική τάση να γίνεται το ανάποδο. Όποτε πάει η συζήτηση στα μαζικά καταστροφικά εργαλεία και στους παρωχημένους συντεχνιακούς νόμους που τα επιτρέπουν ή που απαγορεύουν παραλόγως άλλα και άλλα (πχ Θερμαϊκός, Μάιος κτλ), πετάγονται κάποιοι και τινάζουν τη συζήτηση στον αέρα (και εδώ και παντού), με χαριτωμενιές και φιλοσοφίες περί κακών συμπεριφορών από ερασιτέχνες μαζί με κωμικές προσωπικές απόψεις που στερούνται πλήρως επιστημονικής γνώσης και τελικά ποτέ δεν γίνεται τίποτα και καμία συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά.

Αυτό επισημαίνω, να μην μπλέκονται τα διαφορετικά ζητήματα. Όταν λέμε για απαράδεχτες συμπεριφορές δικών μας να λέμε για αυτές χωρίς δικαιολογίες περί αλλων κλάδων, και ομοίως όταν αξιολογούμε/ κρίνουμε απαράδεχτους νόμους και απαράδεχτα εργαλεία, να λείπουν οι φιλοσοφικές μπούρδες περί προσωπικής ευυθύνης και ζημιάς που κάνει ο ερασιτέχνης και λοιπούς δικηγορίστικους ελιγμούς, που το μόνο που κάνουν είναι να διασπάνε και να κουράζουν τη συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 19 Μάιος 2020, 19:31

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 18:41
Βρε παιδιά, εκπλήσσομαι και δυστυχώς όχι ευχάριστα...
Ακόμη και αν δεχτεί κάποιος την -όποια- λογική όσων προτείνετε ή σκέφτεστε, η σκληρή τραγματικότητα δεν αφήνει περιθώρια...

Δύο λέξεις: απαγόρευση Θερμαϊκού.
Δεν στηρίχτηκε σε κάποια μελέτη όπως επιβαλλόταν. Εν μία νυκτί επιβλήθηκε και το κυριότερο ούτε πρόσφερε τίποτε στα 10 χρόνια της ούτε επρόκειτο βέβαια να προσφέρει τίποτε. (Επ αυτού, ανάλυση όση και όποτε θέλετε...)
Απλά επέφερε άπειρες ταλαιπωρίες στους περιξ του κόλπου ψαροκυνηγούς.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, ΤΙ ειναι αυτό που σας κάνει αισιόδοξους ότι για οποιοδήποτε νέο περιοριστικό/απαγορευτικό για εμάς μέτρο θα προηγηθεί λογικός σχεδιασμός σε πραγματικά επιστημονική βάση και οτι πραγματικός στόχος θα ειναι η αειφορία στη θάλασσα; :shock:
ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ; :banghead:
Άρη,επί της ουσίας μόνο όσοι είμαστε πολλά χρόνια στη θάλασσα , παρακολουθώντας να επιβάλλονται μέτρα επί μέτρων,μπορούμε να πούμε αν όντως επεβλήθησαν κάποια,και φέραν αποτελέσματα.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.
Αναφέρθηκαν τα πάρκα,πόσοι έχουν διαβάσει το άρθρο του Γ.Βλαχου,που ξεσκεπάζει το σκεπτικό με το οποίο δημιουργήθηκε στις Σποράδες και είχαν σκοπό να κάνουν και στις Κυκλάδες????
Παραγωγή βιοκαυσίμων από ποσειδωνιες-δημιουργια καταδυτικών πάρκων αναψυχής για τουρίστες-οι ντόπιοι επαγγελματίες ψαρεύουν κανονικά-οι ερασιτέχνες ΣΤΗΝ ΑΠΈΞΩ....
Απορώ τι δεν καταλαβαίνουμε..
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Επιστροφή στο “Χαλαρά”