Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Relax time.......off topic!!
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Δευ 18 Μάιος 2020, 19:07

Μετά λύπης μου τον τελευταίο καιρό διαπιστώνω ότι υπάρχει ένας σεβαστός αριθμός ψαροντουφεκάδων που επισκέπτονται την ευρύτερη περιοχή της Κορινθίας ( βλέπε Ηραίο και πάρα πίσω ) με σκοπό όχι τη διενέργεια προπόνησης αλλά την αλιεία.
Οι δύο περιπτώσεις που συνάντησα ήταν από Αθήνα , τα παιδιά φουλ οργανωμένα με τα όπλα τους , και αποφάνθηκαν ότι είχαν έρθει για σκοποβολή σε στόχους!
Μια άλλη περίπτωση πάλι από Αθήνα βγήκαν και κάλυψαν γρήγορα γρήγορα τα όπλα τους σε πετσέτα.
Και το καλύτερο το έχω για το τέλος !
Άλλο ένα ζευγάρι με όλα τα κομφόρ είχαν έρθει από Καρδίτσα! Καλό;;;

Φίλε ψαροντούφεκα εσύ πού πας για προπόνηση όλο το Μάϊο και περιμένεις πως και πως την πρώτη του Ιούνη μην περιμένεις και πολλές εκπλήξεις Ε!...
Σε καινούρια βάρκα μπήκα!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: Για κάποιους η απαγόρευση δεν μετράει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 18 Μάιος 2020, 19:35

νομιζω οτι δεν ειναι τωρινο το φαινομενο αλλα ειναι κατι που γινεται καθε χρονο σε ολη τη χωρα ,κατι που εχει συζητηθει αρκετες φορες εδω και υπαρχουν παρα πολλες αποψεις περι της απαγορευσης μαιου σεβαστες κατα τα αλλα ,αλλα ονομος ειναι σαφεις αρεσει δεν αρεσει
Τωρα το θεμα προπόνηση σε σταθερο η μη στοχο ποσώς ενδιαφερει το λιμενικο αν τους πιασει και καλα κανει :)
Δυστυχως ομως τα τελευταια δεκα χρονια κρισης η ελεγχοι ειναι ανυπαρκτη και το γνωριζουν αυτο με αποτελεσμα να το εκμεταλλεύονται παρα πολυ
Να σου πω ομως οτι εδω ψαρευουν με πληρη εξοπλισμο ολο το ετος ακομα και καλοκαιρακι στην πειραικη οπου απαγορευεται ακομα και το καλαμι και απλη πετονια απο τα βραχια :)
Η συνηθίζεις την θεα αυτη η αρχιζεις της καταγγελιες στο 108 :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

GoRaN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Δευ 18 Μάιος 2020, 23:32

Να συνηθίσω στη θέα του τέρατος μάλλον όχι καθ' ότι είμαι από τη φύση μου αντιδραστικός χαρακτήρας.
Θα το ψάξω για το πώς μπορώ να πράξω καλύτερα σε τέτοιου είδους περιστατικά.
Όσο συνηθίζεις στην εικόνα του τέρατος αυτό κάποια στιγμή έρχεται και σε τρώει...

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 18 Μάιος 2020, 23:42

Ξέρω πολύ κόσμο που πηγαίνει, κάποιοι φίλοι μάλιστα μου πρότειναν να πάω μαζί τους. Παρά το γεγονός ότι έχω πάθει στερητικό το βρίσκω βλακώδες να μην μπορείς να περιμένεις λίγες μέρες και να ρισκάρεις να σε πιάσουν άνευ λόγου. Εξάλλου το ψάρεμα σημαίνει, χαλάρωση, ηρεμία, επαφή με την φύση. Αν είναι να βουτάς με την ψυχή στο στόμα, μην βουτάς καθόλου. Πάντως τα δύο σαββατοκύριακα που πήγα για προπόνηση, μιά χαρά πέρασα.

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Τρί 19 Μάιος 2020, 09:35

Πέρα απ το ρίσκο του να σε πιάσουν, πείτε μου ενα λόγο να μην πάει κάποιος Μάιο.
Σοβαρά όμως.Με επιχειρήματα.

Το οτι "το λέει ο νόμος" δεν είναι επιχείρημα ουσίας.Εδω κι οι ίδιοι οι λιμενικοί ξέρουν οτι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα ο συγκεκριμένος νόμος.

Αλλα ας παραβλέψουμε το καθαρά νομικό κομμάτι κι ας πούμε για την ουσία.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 19 Μάιος 2020, 11:12

Johnkokk έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 09:35
Πέρα απ το ρίσκο του να σε πιάσουν, πείτε μου ενα λόγο να μην πάει κάποιος Μάιο.
Σοβαρά όμως.Με επιχειρήματα.

Το οτι "το λέει ο νόμος" δεν είναι επιχείρημα ουσίας.Εδω κι οι ίδιοι οι λιμενικοί ξέρουν οτι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα ο συγκεκριμένος νόμος.

Αλλα ας παραβλέψουμε το καθαρά νομικό κομμάτι κι ας πούμε για την ουσία.
ουσιαστικος λογος δεν υπαρχει ,ουτε και ηθικος!!
αφου μπορουμε να επιλεξουμε τι θα τουφεκισουμε,μπορουμε ν'αφησουμε τα ετοιμογενα ψαρια ολο τον χρονο!
φυσικα οχι στο 100% .
αρα το ψ/τ που ειναι η επιλεκτικοτερη μορφη αλιειας θα πρεπει να επιτρεπεται ολο τον χρονο και τα αλλα μεσα ν'απαγορευονται ειτε εποχιακα ,ειτε με τα ειδη των ψαριων!
εδω στο ελλαδισταν ομως το καθε λαμογιο περναει τσοντα στις δυο το βραδυ ενα νομο σαν τροπολογια σε εντελως ασχετη περιπτωση ,ωστε να μη ξερει κανεις το ψηφιζομενο!! :evil:
παραδειγματα?χιλιαδες!!! σιγουρα ο καθενας ξερει απο καμποσα!!!..............σταματαω!!
αρχιζει και μ'ανεβαινει η πιεση !!! :oops:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 19 Μάιος 2020, 11:22

Όχι μόνο δεν έχει κανένα νόημα ο νέος νόμος (καθόσον ο νομοθέτης πρέπει να εξηγεί το σκεπτικό του),αλλά όσοι.."ξέρουν" τι θα κάνουν από δω και μπρος,ας αναλογιστούν αν θα ήταν προτιμότερο να πέσει ένα διαδικτυακό "συρμα", και να μαζεύονταν 1000-2000 ψαροντοφεκαδες,και να έπεφταν στο νερό την ίδια ώρα...για ψάρεμα Μάιο μήνα..τι θα έκανε το ΛΣ,θα τους μάζευε όλους???..... Μήπως έτσι θα παίρναμε πίσω κάτι που μας στερούν δεκαετίες????
Αλήθεια,όσοι ..σκανδαλίζονται με όσους βρίσκουν το κουράγιο και αψηφούν τη συγκεκριμένη απαγόρευση, ξέρουν ποιος , πότε και γιατί την επέβαλλε??????
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Τρί 19 Μάιος 2020, 12:22

stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 11:22

Αλήθεια,όσοι ..σκανδαλίζονται με όσους βρίσκουν το κουράγιο και αψηφούν τη συγκεκριμένη απαγόρευση, ξέρουν ποιος , πότε και γιατί την επέβαλλε??????
Όχι.Υπάρχει ακόμα σε πολλούς η άποψη οτι, η απαγόρευση του Μαιου προστατεύει τα ψάρια.
Αμα το πιασω με ψαροντουφεκο κανω ζημιά, αμα το πιασω με τζίγκινγκ δεν υπάρχει πρόβλημα. :-k

Σαφως κι είμαι υπέρ του να υπάρχουν νόμοι, οι οποίοι όμως να έχουν ουσία και νόημα.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 19 Μάιος 2020, 12:53

Παράλογος νομός,χωρίς επιστημονική επιβεβαίωση και στήριξη απλά γιατί έτσι.
Τώρα το έτσι μπορεί να είναι συμφέροντα,μπορεί να είναι πίεση,μπορεί να είναι εκβιασμός αλλά ποσώς με ενδιαφέρει προσωπικά.
Το βέλτιστο για εμένα,έρευνα για την περίοδο αναπαραγωγής του κάθε είδους και απαγόρευση αλιείας,όπως γίνεται στο κυνήγι στην στεριά.
Όταν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο δεν θα υπάρχει περιθώριο αμφισβήτησης και θα είναι συνάμα ηθικό ή πιο ηθικό.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 19 Μάιος 2020, 13:03

xareas έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 12:53
Παράλογος νομός,χωρίς επιστημονική επιβεβαίωση και στήριξη απλά γιατί έτσι.
Τώρα το έτσι μπορεί να είναι συμφέροντα,μπορεί να είναι πίεση,μπορεί να είναι εκβιασμός αλλά ποσώς με ενδιαφέρει προσωπικά.
Το βέλτιστο για εμένα,έρευνα για την περίοδο αναπαραγωγής του κάθε είδους και απαγόρευση αλιείας,όπως γίνεται στο κυνήγι στην στεριά.
Όταν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο δεν θα υπάρχει περιθώριο αμφισβήτησης και θα είναι συνάμα ηθικό ή πιο ηθικό.
Ειναι σε υπερθετικό βαθμό πιό συνθετο το θεμα αναπαραγωγής των ψαριων , σε σχεση με το κυνηγι .
Ασε που σε αρκετα ειδη ο κυκλος δεν ειναι καν σταθερος.

Στη βαση λοιπον που υπαρχει ο νομος , πρεπει να τηρείτε.

Στο αν διαφωνουμε και εχουμε αντιθεση αποψη, πρεπει να υπαρχει ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ αντιδραση ,όχι κατηγορώντας τους επαγγελματιες (κουρασε αρκετα αυτο και δεν ειναι πλεον εποικοδομητικο) ΑΛΛΑ με προτασεις σοβαρες, επειστημονικα αποδεδειγμενες και με ισχυρο υποβαθρο βλ Σωματεια-Συλλογοι ακομα και celebrities με γνωριμιες που θα μπορουσαν να πιεσουν "γνωστους" .

Μονο ετσι δείχνεις το σωστο δρομο σε αυτους που νομοθετουν και μπορεις να διεκδικησεις.

Οσο παραμενουμε "αβουλοι ερασιτεχνες" που μας νοιαζει μόνο η εφημερη χαρα του ΣΚ που θα ψαρεψουμε, στο μελλον θα φαμε μουτ με κεπ , που λενε στο χωριο μου :mrgreen:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 19 Μάιος 2020, 14:00

Εγώ θα ήμουν υπέρ της άρσης της απαγόρευσης του Μαΐου αν γινόντουσαν συνεχείς έλεγχοι από το λιμενικό σώμα όλο τον χρόνο. Από την στιγμή που δεν μας ελέγχουν ( εμένα προσωπικά ποτέ ) , καλά κάνουν και απαγορεύουν τον Μάιο και θα έπρεπε να απαγορεύουν και Σεπτέμβρη και Δεκέμβρη για παράδειγμα για να ηρεμεί ο τόπος. Απαγόρευση κάθε είδους αλιείας από ερασιτέχνες. Από την άλλη αν γινόντουσαν έλεγχοι και πέφταν τα πρόστιμα βροχή , δεν θα υπήρχε η ανάγκη της απαγόρευσης για να ανασάνει το σύστημα.
Υ.Γ. Εκτός από το ψαροτούφεκο απαγορεύουν και τα παραγάδια τον Μάιο
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 19 Μάιος 2020, 14:03

Η ουσία είναι ότι η απαγόρευση αυτή, όπως και πολλές άλλες δεν έχει κανένα απολύτως νόημα ιδιαίτερα δε όπως σωστά επισημάνθηκε από την στιγμή που επιτρέπονται ελεύθερα άλλα είδη ψαρέματος. Τι να πει κανείς όταν μέχρι πρότινος ίσχυε η απαγόρευση ελεύθερης κατάδυσης άνω των δέκα μέτρων? Όλα πρόχειρα, όλα στο πόδι, από τεχνοκράτες παντελώς άσχετους με την θάλασσα. Το κάθε είδος ψαριού έχει διαφορετικούς αναπαραγωγικούς κύκλους, πχ μαύρα ζευγαρώνουν και έχουν αυγά, τους μήνες Αύγουστο - Σεπτέμβριο, ενώ και με την γενικότερη κλιματική αλλαγή έχουν αλλάξει άρδην και οι συνθήκες στην θάλασσα. Ο νόμος αυτός λοιπόν είναι επιστημονικά παράλογος (όπως και πολλοί άλλοι νόμοι), αλλά είναι νόμος του κράτους και δεν μπορεί να κατηγορήσεις τον λιμενικό που θα κληθεί να τον εφαρμόσει. Οι παράλογοι νόμοι σε μία ευνομούμενη πολιτεία δεν παραβιάζονται, απλά καταργούνται και ψηφίζονται άλλοι πιο δίκαιοι. Και ο Σωκράτης καταδικάστηκε σε θάνατο βάσει του τότε νόμου περί διαφθοράς των νέων, αλλά το κόνιο το ήπιε, αν και μπορούσε να φυγαδευτεί!

GoRaN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τρί 19 Μάιος 2020, 14:32

Δηλαδή ρε παιδιά οι συναγρίδες που το φετινό Μάϊο είναι αυγομένες , τουλάχιστον όσα ψάρια έχω δεί στις προπονήσεις μου , οι περισσότεροι από εσάς εδώ μέσα μου λέτε ότι η απαγόρευση είναι παράλογη.
Συγγνώμη αν ανέβασα ένα ποστ που ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου , δεν θα ξανά επαναληφθεί.

Επίσης παρακαλώ τη διαχείριση του φόρουμ για την διαγραφή μου, δεν θέλω να ανήκω σε μια ομάδα που δεν με εκφράζει....

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 19 Μάιος 2020, 14:40

GoRaN έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 14:32
Δηλαδή ρε παιδιά οι συναγρίδες που το φετινό Μάϊο είναι αυγομένες , τουλάχιστον όσα ψάρια έχω δεί στις προπονήσεις μου , οι περισσότεροι από εσάς εδώ μέσα μου λέτε ότι η απαγόρευση είναι παράλογη.
Συγγνώμη αν ανέβασα ένα ποστ που ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου , δεν θα ξανά επαναληφθεί.

Επίσης παρακαλώ τη διαχείριση του φόρουμ για την διαγραφή μου, δεν θέλω να ανήκω σε μια ομάδα που δεν με εκφράζει....

Καλησπερα Γιωργο.
Συζητηση γινεται περι του θεματος και καλως ξεκινησες αυτο το θεμα.

Διαβαζοντας αρκετες τοποθετησεις, βγαινουν και καλυτερα συμπερασματα.

Στη τηρηση του νομου , νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε.
Δέν τιθεται θεμα ,ειδικα εδω μεσα , να μιλησουμε για μή εφαρμογη των νομων!!

Στο άν υπαρχει αντιπροταση για την απαγορευση ή αντιθετη άποψη αυτο νομιζω οτι ειναι κατι φυσιολογικο να γινεται σε μία δημοσια συζητηση. :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 19 Μάιος 2020, 15:54

GoRaN έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 14:32

Θεωρείς ότι δεν είναι παράλογη αφού υπάρχουν αυγωμένες συναγρίδες τον Μάιο και δεν θα δεχτούν πίεση από εμάς σαν ψάρεμα.
Τα λαβράκια?
Οι ροφοί?
Οι σαργοί?
Τα γοφάρια?
Όλα τα αλλά είδη αναπαράγονται και είναι αυγωμένα τώρα?
Αυτό λέμε,για να υπάρχει λόγος να απαγορευθεί τον Μάιο πρέπει να στο τεκμηριώσουν και ότι τα ψάρια αναπαράγονται τώρα προφανώς δεν είναι επιχείρημα γιατί το αντικρούει η ιχθυολογία σαν επιστήμη.
Αν όντως θέλουν να νομοθετήσουν απαγόρευση για την προστασία των αποθεμάτων να το κάνουν αλλά με τεκμήρια επιστημονικά.
Απαγόρευση αλιείας του κάθε είδους για κάποιο διάστημα στην περίοδο αναπαραγωγής του.
Και το βασικό η απαγόρευση θα πρέπει να είναι καθολική.
Μην μου πεις ότι είναι λογικό το ψαροντούφεκο να απαγορεύεται και όλα τα αλλά ερασιτεχνικα να επιτρέπονται πέρα από το παραγάδι(αφήνω τους επαγγελματίες έξω γιατί είναι μεγάλη κουβέντα).
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Επιστροφή στο “Χαλαρά”