Μήπως είναι φιάσκο ;;

Relax time.......off topic!!
Lonestar

Μήπως είναι φιάσκο ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lonestar » Πέμ 02 Απρ 2020, 17:39

https://www.alphanews.live/health/covid ... ona-βίντεο

αυτά γιατί δεν μας τα λένε ?
αρχίζω να φοβάμαι ότι πρόκειται για τρελό φιάσκο... και μας έχουν κλεισμένους μέσα για άλλους λογούς....
δεν γίνεται να πηγαίνουμε καλύτερα και να σκληραίνουν τα μετρά... αρχίζει να μου βρωμάει η όλη κατάσταση όταν ειδικά βλέπω και σε τι μέτρα προχωράνε σε χώρες όπως η Κίνα.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Μήπως είναι φιάσκο ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 02 Απρ 2020, 18:03

ξαναβαλτο γιατι δεν το βγαζει!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
ph64

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ph64 » Πέμ 02 Απρ 2020, 18:25

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 02 Απρ 2020, 19:12

αμα αναλογιστουμε ποσα κρουσματα και θανατους ειχαμε απο την γριπη φετος,αυτος ο ιος ειναι πταισμα!
οι 7 στους 10 (μη πω και παραπανω) λεγαν οτι ειχαν ιωση εδω στην περιοχη μου! καντε το σε ποσοστο η και σε αριθμο και δειτε ποσοι ειναι! εννοειτε οτι ο καθηγητης εχει δικιο ως προς τον αριθμο των προσβλημενων ,μια και και μονο τα σοβαρα περιστατικα φαινονται! τα υπολοιπα ποσα ειναι? το ξερει καποιο απ'τα σαινια ? μηπως ξερανε και για τις υπολοιπες ιωσεις? αφου δεν γινεται καποιο τεστ σε πληθυσμο για να βγει καποιο ποσοστο! ετσι τα μεσα μαζικης αποβλακωσης εχουν βρει τη χαρα τους(11 εκ ειναι αυτα!),λεγοντας τα ιδια και τα ιδια και ενα σωρο μ@λ@κιες σε σημειο που αναρωτιεμαι αν αυτα που λενε και ρωτανε οι κατ'ευφημισμον δημοσιογραφοι ειναι δικα τους λογια η ειναι κατεθυνομενα απο καποιους !και αν ειναι φυσικα κανεις δεν εχει ιχνος ντροπης και υπερηφανειας για να πει στον αερα ,οτι λεει οτι του υπαγορευουν ! π.χ. ποιο καναλι ειπε για την περιπτωση του γονου γνωστης εφοπλιστικης οικογενειας?
ειχε κανεις τα κακαλα να το πει? :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Lonestar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lonestar » Πέμ 02 Απρ 2020, 19:53

Κώστα δεν ξέρω τι να πιστέψω ρε φίλε.... μας μάντρωσαν μέσα και λέμε και μπράβο... και τα νούμερα είναι αστεία....
και κάτι ακόμη... τώρα θα γεμίσουμε τα νοσοκομεία μας με λαθρομετανάστες και εισβολείς... βόμβα!

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Πέμ 02 Απρ 2020, 20:30

Εγώ να δεχθώ ότι είμαι σανοφάγος και δέχομαι αδιαμαρτύρητα την καραντίνα. Βλέπω όμως τί γίνεται σε χώρες όπως η Ιταλία , η Ισπανία , οι ΗΠΑ κλπ , βλέπω να μετατίθενται , με τεράστιο κόστος , για το επόμενο έτος οι Ολυμπιακοί Αγώνες , να σταματάνε διοργανώσεις που τζιράρουν δισ ευρώ και δολάρια . Προσωπικά πιστεύω ότι είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου , που το ελληνικό κράτος γίνεται παράδειγμα προς μίμηση κι όχι προς αποφυγή.
Έχω και μάνα 92 ετών και ίσως αυτό με κάνει να είμαι πολύ επιφυλακτικός με την άποψη ότι η καραντίνα θα μπορούσε ή έπρεπε να αποφευχθεί!!

Lonestar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lonestar » Πέμ 02 Απρ 2020, 21:24

φίλε Μιχάλη όλοι έχουμε γέρους ανθρώπους... αλλά ο κόσμος δεν σταματά ... η γη γυρίζει ακόμη... ας τους κρατήσουμε μέσα και ας τους προστατεύσουμε. το βίντεο το είδες? άκουσες πόσοι πεθαίνουν απο γρίπη και τσιγάρο ? εκει γιατι δεν ειμαστε τοσο σκληροι ? εξηγει τα παντα στο βιντεο.

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Πέμ 02 Απρ 2020, 21:33

Νομίζω ότι οι υπέρμαχοι στο θέμα της καραντίνας , εστιάζουν κυρίως στην μεγάλη μεταδοτικότητα. Γρίπη υπάρχει κάθε χρόνο , 800 και 900 νεκροί την ημέρα όχι , απόδειξη είναι το γεγονός ότι ουσιαστικά έχουν φθάσει στα όριά τους τα συστήματα υγείας σε χώρες όπου αυτό το σύστημα είναι καλύτερα οργανωμένο από το δικό μας. Πέρα απ' αυτό , εδώ ίσως ισχύει το "κάλιο γαιδουρόδενε , παρά γαιδουρογύρευε".

Lonestar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lonestar » Πέμ 02 Απρ 2020, 21:38

ξανα λεω. αν δεις το βιντεο θα καταλαβεις τι εγινε στην Ιταλια π.χ. γεμισαν τα νοσοκομεια με λαθος κοσμο. και δες τους συνολικους νεκρους. πολλοι λιγοτεροι απο την απλη... καθημερινη γριπουλα.
τεσπα τι να πω... εγω ξερω πως μετα απο αυτο τα πραγματα θα ειναι πολυ χειροτερα για ολους μας. μονο τις δουλειες μας να σκεφτεις...

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Πέμ 02 Απρ 2020, 21:59

Lonestar έγραψε:
Πέμ 02 Απρ 2020, 21:38
... εγω ξερω πως μετα απο αυτο τα πραγματα θα ειναι πολυ χειροτερα για ολους μας. μονο τις δουλειες μας να σκεφτεις...
Εδώ δυστυχώς θα συμφωνήσω. Η επόμενη μέρα θα είναι πολύ δύσκολη.
Το ότι έγιναν πολλά λάθη σε κάποιες χώρες , το παραδέχονται και οι ίδιοι που τα έκαναν. Γιατρός δεν είμαι και δεν μπαίνω στον πειρασμό να κρίνω . Γενικά είμαι της άποψης , όταν ακούω μια θεωρία πάνω σε ένα ζήτημα , να περιμένω να ακούσω πρώτα τον αντίλογο και μετά να (προσπαθήσω να) κρίνω. Πολλές φορές μια θεωρία φαίνεται σωστή και λογική και καταρρέει σαν πύργος από τραπουλόχαρτα , όταν απαντηθεί από κάποιο γνώστη του αντικειμένου. Στην δική μου επιστήμη (οικονομικά) έχει την μορφή επιδημίας!!

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Πέμ 02 Απρ 2020, 22:09

Οποιος νομιζει οτι ειναι φιασκο μπορει να παρακολουθει τα νουμερα εδω
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Σ ενα μηνα εχουν πεθανει 50.000 ανθρωποι. Η αυξηση των θανατων ειναι εκθετικη. Οι θανατοι καθε 10 μερες περιπου τριπλασιανζονται. Αυτο σημαινει οτι σε 10 μερες απο τωρα θα ειναι 150.000 κ σε 20 θα ειναι μισο εκατομμυριο.. Αυτο προσπαθουν να σταματησουν με τα μετρα... Στην Ιταλια δεν χωρανε στην εντατικη και διαλεγουν ποιοι θα διασωληνωθουν κ ποιοι θα πεθανουν αναλογα με το προσδοκιμο ζωης. Τον ιο τον κηρυξε πανδημια ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας. Ολος ο πλανητης εχει κλεισει συνορα κ εχει περιορισει τον κοσμο οσο περισσοτερο γινεται... Δηλαδη ολος ο πλανητης εχει φαει τον παππα κ ολοι οι επιδημιολογοι που συμβουλευουν για περιορισμο των ανθρωπων με ολεθριες συνεπειες για την παγκοσμια οικονομια κανουν λαθος?

Lonestar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lonestar » Πέμ 02 Απρ 2020, 22:24

jimskeet έγραψε:
Πέμ 02 Απρ 2020, 22:09
Οποιος νομιζει οτι ειναι φιασκο μπορει να παρακολουθει τα νουμερα εδω
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Σ ενα μηνα εχουν πεθανει 50.000 ανθρωποι. Η αυξηση των θανατων ειναι εκθετικη. Οι θανατοι καθε 10 μερες περιπου τριπλασιανζονται. Αυτο σημαινει οτι σε 10 μερες απο τωρα θα ειναι 150.000 κ σε 20 θα ειναι μισο εκατομμυριο.. Αυτο προσπαθουν να σταματησουν με τα μετρα... Στην Ιταλια δεν χωρανε στην εντατικη και διαλεγουν ποιοι θα διασωληνωθουν κ ποιοι θα πεθανουν αναλογα με το προσδοκιμο ζωης. Τον ιο τον κηρυξε πανδημια ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας. Ολος ο πλανητης εχει κλεισει συνορα κ εχει περιορισει τον κοσμο οσο περισσοτερο γινεται... Δηλαδη ολος ο πλανητης εχει φαει τον παππα κ ολοι οι επιδημιολογοι που συμβουλευουν για περιορισμο των ανθρωπων με ολεθριες συνεπειες για την παγκοσμια οικονομια κανουν λαθος?
απο αυτο δεν θα παθουν τιποτα τα μεγαλα κεφαλια του πλανητη... ολοι οι υπολοιποι θα παθουν.... και επισης αυτη τη στιγμη βλεπω οτι προσπαθουν να κανουν τον κοσμο να μην σκεφτεται καν. απλα δινουν εντολες και πρεπει να εκτελουνται. και τα στατιστικα στην τελικη ειναι νουμερα...αν παρω παραδειγμα απο το 2000 τα ειχαμε μαγειρεψει... και αργοτερα παλι... ειμαστε καλοι σε αυτα.
και ενα ακομη βιντεο! εδω τι παιζει ?
https://www.youtube.com/watch?v=hol2dNQ ... e=youtu.be

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Πέμ 02 Απρ 2020, 22:56

Κοιτα απο θεωριες συνομωσιας εχουνε βουηξει τα social media αυτες τις μερες... Ειναι τοσες πολλες που φτιαχνεις ταινιες για την επομενη δεκαετια... Το θεμα ειναι πως επιλεγεις να φιλτραρεις πληροφοριες τις οποιες δεν μπορεις απο μονος σου να εξακριβωσεις... Και συνηθως ο ανθρωπος ειναι προδιαθετημενος να πιστεψει μια θεωρια συνομωσιας παρα να πιστεψει αυτο που υποστηριζει η παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα.
Εγω δεν μπορω με τιποτα να δεχτω οτι Παγκοσμιος οργανισμος υγειας και επιδημιολογοι σε ολη τη γη που προτεινουν τα μετρα που ειναι σε ισχυ αυτες τις μερες, κανουν λαθος, Μπορει να κανω και λαθος αλλα η λογικη μου αυτο μου λεει.
Εδω ενα βιντεο που αναλυει για το πως πιθανοτατα ξεκινησε ο ιος.
phpBB [video]

Επισης τα μεγαλα κεφαλια της παγκοσμιας οικονομιας στηριζονται στην αγοραστικη δυναμη του λαου για να ειναι μεγαλες. Πχ η wv για να πουλαει αμαξια πρεπει να μπορει ο κοσμος να τα αγοραζει. Αν η οικονομια καταστραφει κ ο μεσος ανθρωπος δεν εχει φραγκο, ποιος θα αγοραζει τα αμαξια? Ποιος θα αγοραζει τα iphone? κλπ κλπ.

Το τι θα γινει αφου λυθει το προβλημα με την πανδημια ειναι πιστευω ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο... Θα παιξει πολυ μεγαλο ρολο ποσο καιρο θα διαρκεσει η πανδημια. Και θα πρεπει με καποιο τροπο να παρει μπρος η οικονομια..

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Πέμ 02 Απρ 2020, 22:57

Lonestar έγραψε:
Πέμ 02 Απρ 2020, 22:24

https://www.youtube.com/watch?v=hol2dNQ ... e=youtu.be
Άν θέλεις την γνώμη μου , είναι άλλο πράγμα το πως ενέσκηψε η πανδημία και άλλο τα μέτρα για τον περιορισμό της.
Στο πρώτο , έχουν ειπωθεί πολλά και φαντάζομαι ότι θα ακούσουμε περισσότερα.
Στο δεύτερο , η απομόνωση φαίνεται να είναι η μόνη λύση προς το παρόν. Μέχρι δλδ να βρεθεί αξιόπιστο φάρμακο!!

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Πέμ 02 Απρ 2020, 22:59

[image]
IMG-d18b1faef23d29dd13f281acad009e65-V.jpg
[/image]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Επιστροφή στο “Χαλαρά”