Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 19 Φεβ 2020, 14:43

Αερικό έγραψε:
michalis1958 έγραψε:Ρε παιδιά , χρειάζεται εμπεριστατωμένη μελέτη για να στοιχειοθετηθεί η μείωση των ψαριών?? Ματάκια δεν έχουμε , τουλάχιστον εμείς που έχουμε στην πλάτη μας καμιά 35αριά χρόνια ψαροτούφεκου??
Το ποιός φταίει περισσότερο ή λιγώτερο , είναι άλλη κουβέντα. Νομίζω όμως ότι όταν ισχυριζόμαστε ότι δεν υπάρχει μείωση , γιατί δεν υπάρχει αξιόπιστη μελέτη που να το αποδεικνύει , κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας!!
Κάποια στιγμή , θα επαναξιολογηθεί όλο το σύστημα περιορισμών και απαγορεύσεων , είτε γιατί θα βρεθεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος στο υπουργείο , είτε γιατί θα μας επιβληθεί από την ΕΕ και τότε τα επιχειρήματά μας θα πρέπει να είναι σοβαρά και τεκμηριωμένα!!
Μιχάλη δεν είναι το θέμα αν υπάρχεί μέιωση... μια χαρά το γράφεις, το πρόβλημα είναι το πόση είναι ! πού, σε ποιά είδη, ποιός την έκαμε την μέτρηση, τι μέτρα θα πρωτείνει για την βελτίωση της κατάστασης, αλλά και ποίος τον πλήρωσε να την κάνει και τι σκοπό έχει αυτός, γιατί κανείς δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του και κανείς δεν πάει με το σταυρό στο χέρι πλέον. Πολλοί βλέπουν πολλά λεφτά στο περιβάλλον και στη θάλασσα και εμείς είμαστε απλά ή μύγα στο γάλα που τους χαλάμε την κρούστα και δεν μας θέλουν στα πόδια τους. Το θέμα είναι να μην μας αφαιρέσουν τα δικαιωματα μας στην χρήση ενός πόρου όπως η θάλασσα επικαλούμενοι ψευδή ή κατασκευασμένα στοιχεία. Η συζήτηση αφορά, το κατά πόσο εμεις δίνουμε λαβές είς βάρος μας ( και λέω εγώ τώρα ότι το πως το ξέρουμε όλοι και το έγραψε και ο matadori παραπάνω)τελικά και το κατά ποσο η χρήση του φακού και η προβολή του στα μέσα δυκτίωσης επιρρεάζει αυτή την είκόνα, προς το αρνητικό πάντά.
Σκοπός είναι να μην βγαίνουν μερικοί καλοθελητές και επιβάλλουν με το έτσι θέλω, απόφασεις εις βάρος μας με γιαλαντζι μελέτες για δικαιολόγιση, και ποίος είναι τελικά αυτός που ελέγχει τα καμώματά τους.
Και όταν όπως είπες έρθει ή ώρα τις επαναξιολόγησης του συστήματος να έχουμε μάτια και φωνή που θα μας υποστηρίξουν για να μή γίνουν τέρατα εις βάρος μας για άλλη μιά φορά προς όφελος κάποιών.
Σωστοί και η δύο σας
Μόνον που δυστυχώς είμαι παρά πολύ απαισιόδοξος ότι θα αλλάξει ποτέ κάτι σε αυτή τη χώρα
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 19 Φεβ 2020, 14:55

Ούτις έγραψε:Όλο για ψάρια μιλάς Γιώργη.
Το καταλαβαίνεις ;

Στο νού σου αυτά μάλλον έχεις και προσπαθείς να τα πιάσεις.
Θέλεις δηλαδή να είσαι ένας καλός υποβρύχιος ψαράς .
Να είσαι καλά να το επιτυγχάνεις .

Απο την άλλη μεριά υπάρχουν και αυτοί που τα βγάλανε απο το νού.
Αυτοί κανόνισαν τους λογαριασμούς τους με την θάλασσα .
Μαζί πετάξανε όπλα , φακούς ,(τα) σκάφη , ατελείωτες εξορμήσεις , έξοδα.
Παραμένουν ψαράδες μόνο για ένα ψάρι , άντε δύο.

Το εργαλείο τους είναι η ελεύθερη κατάδυση.
Εκεί ποντάρανε τα ρέστα τους .
Τα χρόνια της βουτιάς , της προπόνησης , της σκέψης .
Επένδυση << χρήματος >> που δεν λείπει απο πουθενά
άρα δεν χρειάζεται χρηματοδότηση .
Επένδυση αργή , πολύ αργή που γεμίζει όμως την ψυχούλα
απο την πρώτη στιγμή
έχει δεν έχει ψάρι στο καρφί.

Τι νομίζεις . Είκοσι βουτιές και τέρμα . Άντε εικοσιπέντε .
Απο την δεύτερη - τρίτη ξεκινάνε οι καλές καθώς δουλεύει το εργαλείο .
Λίγο ; Λίγο . Ο άνθρωπος μόνο το λίγο αφομοιώνει .

Η αίσθηση του καλά είναι δω στα καρτέρια είναι ανεπανάληπτη
και αξίζει τον αγώνα.
Η ηρεμία , οι χαμηλοί παλμοί , η αδιόρατη παρατήρηση του ψιλού
και του ρέματος λειτουργούν θεραπευτικά στην ψυχή .

Ποιά μέτρα καλέ μου φίλε . Τα δευτερόλεπτα , ο χρόνος βυθού
σαν μετατρέπεται σε ύπνο σπάζοντας τα φράγματα του χρόνου .

Ας είναι μόνο
για την εικόνα μιάς σιλουέτας στον ορίζοντα.

Καμιά φορά έρχεται και το όνειρο ...

Υ.Γ-1 Εκμαυλίζω εγώ κανέναν ;
Υ.Γ-2 Θεωρώ πως συμβάλω στην επικοινωνία .
Αν κουράζω , σας ζητώ συγνώμη .
σε ευχαριστω πολύ για αυτην σου την απαντηση, ειμαστε πιο κοντα από οσο νομιζα τελικα :hello: :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 19 Φεβ 2020, 15:27

Πολύ ωραιες αποψεις ! Υπαρχει μειωση και σιγουρα μεριδιο ευθύνης εχουΝε και αυτοι (οι κακοι επαγγελματιες του χωρου μας) που δεν αγαπανε το υποβρυχιο κυνηγι παρα μονο τα φραγκα, όταν βλέπεις ότι σε στιγματα κοντα στα 30 δεν εχει πια ψαρια και πρεπει να πας σε 10 θαλαμια για να βρεις και αν.... μαυρο αξιολογο τοτε υπαρχει πρόβλημα.. Όταν επισης εχουν αποδεκατιστεί τα μαυρα κατω του κιλου η κοντα (δεν λεμε ένα για να φας η από λαθος εκτιμηση) λεμε για σκουπα και αυξανετε η ζητηση τους συνεχως τοτε ναι εχουΝε συμβαλει εντονα σε αυτο… Βεβαια παρανομοι παντα θα υπαρχουν που θα δρουν καιροσκοπικα σε ολες τις μορφες αλιειας και δεν εχουν σχεση με εμας που αγαπάμε την θαλασσα και νοιαζομαστε γι αυτην! Πριν χρονια δεν υπηρχε τοση εξαρση του τζιγκινγκ και της συρτης.. μετα αρχισε και αυτό να ¨κοβει¨ τα ψαρια από τις βαθυτερες ζωνες και να μην τα αφηνει να ανεβουν πιο ρηχα… ετσι τωρα η ζωνη των 25 κοντα στις μεγαλουπολεις θα δινει παρα μονο στα ανεβάσματα συνηθως… Από την αλλοι οι επαγγελματιες παντα θα μας βλεπουν σαν αντιπαλους γιατι θεωρουν την θαλασσα τσιφλικι τους.. τα εργαλεία τους δυχτια συρομενα αλλα και παραγάδια δεν προαγουν την επιλλεκτηκοτητα… και οι καταστροφες που κανουν κατά γενικη ομολογια τοσο στον βυθο οσο και στον γονο είναι ανυπολόγιστες! Λιμενικο δεν τους αγγιζει συνηθως γιατι εχουν γερα δοντια και ελεγχοι σε αυτους δεν γινονται! Τωρα να μην μιλησω για τους μπουκαλακιδες και τους ναργιλετζιδες στα καϊκια… εχω δει μεχρι και καικι με δαυτους από κοντα στην Τζια μαλιστα.... Οποτε συνοψιζοντας σε μια Ελλαδα που γινονται παρκα για να ψαρευουν οι λιγοι, που παρανομουν οι δυνατοι και την πληρωνουν οι αδυνατοι και που εμεις όπως εγραψα τσακωνομαστε για τον φακο του συναδερφου και για το ένα ψαρι παραπανω αγνοώντας το τεραστιο πρόβλημα... πιστευω ότι θα επρεπε να συσπειρωθούμε και να γινουμε ένα τουλάχιστον μεσα εδώ σε αυτό το φορουμ και να δουμε την γενικοτερη εικονα! Τελος όπως λεει και ο Αντώνης αλλα και ο Λεοναρδος το κρατος αν ηθελε θα μπορουσε με αυστηρούς ελεγχους τοσο στα λιμανια οσο και στις ψαροταβέρνες και στις ιχθυόσκαλες λεω εγω τωρα.. να ειχε λυσει κατά πολύ το θεμα της παράνομης αλιειας… Γι αυτό μιλησα για Αμερικη πιο πανω.. ανταυτου όμως επιβαλλει αστείους νομους χωρις λογικη , μιας και δεν υπαρχει εμπειρο κλιμακιο από καταρτισμένους επιστήμονες που με πραγματικα στοιχεια θα σκυψουν στην ριζα του κακου και θα πουν τι και ποιος (φταιει) και θα βρουν λυση!
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τετ 19 Φεβ 2020, 16:34

michalis1958 έγραψε:Νομίζω όμως ότι όταν ισχυριζόμαστε ότι δεν υπάρχει μείωση , γιατί δεν υπάρχει αξιόπιστη μελέτη που να το αποδεικνύει , κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας!!
....
Κάποια στιγμή , θα επαναξιολογηθεί όλο το σύστημα περιορισμών και απαγορεύσεων , είτε γιατί θα βρεθεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος στο υπουργείο , είτε γιατί θα μας επιβληθεί από την ΕΕ και τότε τα επιχειρήματά μας θα πρέπει να είναι σοβαρά και τεκμηριωμένα!!
Συμφωνω

Το κράτος φαίνεται κι αυτό να πιστεύει στην αυτορυθμιση.
Αδυνατεί να ελέγξει και δεν έχει πρόθεση να το παραδεχτεί δημόσια ποτέ.
Τη στιγμή που - προσπαθεί αλλα- αδυνατεί ακομα να ελέγξει το παράνομο πετρέλαιο με αποτέλεσμα να ζημιωνεται - ζημιωνομαστε- εκατομμύρια ευρώ, δε ξέρω κατά πόσο είναι έξυπνο να ζητάμε έλεγχο στον κάθε ψ/κα που θα ανέβει τα κατσαβραχα η θα βουτά στη μεσοπελαγα ξερά.

Πέρα από τους κανόνες που θέσπισε και μας επιβαλλει στηρίζεται στην δική μας καλή θέληση, παιδεία, νοημοσύνη , καταγγελία...

Αερικό έγραψε: . Η συζήτηση αφορά, το κατά πόσο εμεις δίνουμε λαβές είς βάρος μας τελικά και το κατά ποσο η χρήση του φακού και η προβολή του στα μέσα δυκτίωσης επιρρεάζει αυτή την είκόνα, προς το αρνητικό πάντά.
Ακριβώς αυτό είναι το ερωτημα φίλε λεοναρδε.

Θα μπορούσε να απαντηθεί με μια σφιγμομετρηση. Εδώ στη κοινότητά μας.
Χωρίς το αποτελεσμα να εγκυμονει αποφάσεις.
Θα υπήρχε μεγάλη συμμετοχή αφού δε κάνει κόπο να πατήσεις αθεατα ένα ναι η ένα οχι
Να μας λυθεί και η απορία για το τι πιστεύει το σύνολο.
Αλλά υπάρχει ο υπαρκτός φόβος... πάλι κάποιοι θα παρερμηνευσουν, θα χουμε δράματα.
Οπότε με την απορία θα μεινουμε
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τετ 19 Φεβ 2020, 16:41

mojo έγραψε: Θα μπορούσε να απαντηθεί με μια σφιγμομετρηση. Εδώ στη κοινότητά μας.
Χωρίς το αποτελεσμα να εγκυμονει αποφάσεις.
Θα υπήρχε μεγάλη συμμετοχή αφού δε κάνει κόπο να πατήσεις αθεατα ένα ναι η ένα οχι
Να μας λυθεί και η απορία για το τι πιστεύει το σύνολο.
Αλλά υπάρχει ο υπαρκτός φόβος... πάλι κάποιοι θα παρερμηνευσουν, θα χουμε δράματα.
Οπότε με την απορία θα μεινουμε
Την είχα κι εγώ αυτή την ιδέα-απορία, αλλά όντως θα καταλήξει σε δράματα, αποχωρήσεις, στρατόπεδα κλπ..

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Τετ 19 Φεβ 2020, 17:27

Στα τριαντα χρονια που ψαρευω εχω παρει με φακο μια αρμαθια σκαστες τσιπουρες στο β. Εβοικο, δυο σαργους απο το ιδιο χαρακι στο Μεζαπο κι ενα χταποδι κοντα στο Γυθειο! (Μη αναμαρτητος)
Εχω βρει εναν (φανταστικο οντως) tusa στη θαλασσα και τον χρησιμοποιω για να κλεινω τις κοτες το βραδυ :lol:
Εδω και δεκα χρονια περιπου εχω παρει εναν (αριθμητικως 1) ροφο! Κι αυτον επειδη λιαζοταν στα ρηχα!
Δεν το παιζω οικολογος, απλα δεν βρισκω αξιολογους στα μονοψηφια μετρα που κινουμαι!
Μηπως τελικα και η απαγορευση των 10 μετρων εχει καποιο νοημα; :-k

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 19 Φεβ 2020, 18:43

mojo έγραψε:

Το κράτος φαίνεται κι αυτό να πιστεύει στην αυτορυθμιση.
Αδυνατεί να ελέγξει και δεν έχει πρόθεση να το παραδεχτεί δημόσια ποτέ.
Τη στιγμή που - προσπαθεί αλλα- αδυνατεί ακομα να ελέγξει το παράνομο πετρέλαιο με αποτέλεσμα να ζημιωνεται - ζημιωνομαστε- εκατομμύρια ευρώ, δε ξέρω κατά πόσο είναι έξυπνο να ζητάμε έλεγχο στον κάθε ψ/κα που θα ανέβει τα κατσαβραχα η θα βουτά στη μεσοπελαγα ξερά.

Πέρα από τους κανόνες που θέσπισε και μας επιβαλλει στηρίζεται στην δική μας καλή θέληση, παιδεία, νουμοσυνη, καταγγελία...

Ζαχο μου συγνωμη,αλλα θεωρω τουλαχιστον αφελεια ,να πιστευει καποιος οτι το κρατος αδυνατει να ελεγξει!
ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ !!!!
και φυσικα για συγκεκριμενους λογους!
για τα καυσιμα που λες ,πολυ απλα θα ηταν κλειδωμενα τα φρεατια των δεξαμενων και τα κλειδια θα τα εχει ο οδηγος της εταιρειας εμποριας.τα καυσιμα θα πληρωνονται βασει των πωλησεων του ηλεκτρονικου συστηματος.ετσι ο πρατηριουχος δεν θα παραβιασει τις δεξαμενες να βαλει κλεμενα η νοθευμενα καυσιμα ,αφου θα τα πληρωσει για κανονικα ! ετσι ομως δεν μπορει να ξεφυγει κανενα λιτρο !οποτε πως θα γεμισουν οι τσεπες τ του κυκλωματος? το ιδιο ισχυει και για το (κακιστης ποιοτητας
0πετρελαιο θερμανσης! γιατι να υπαρχει? μα για να γινονται οι νοθειες και καποιοι να τα οικονομανε!
γιατι δεν απαγορευουν τις τρατες στην Ελλαδα οπως στην Ε.Ε. και πληρωνουμε προστιμα στην ε.ε. γι'αυτο?
μα για να τα οικονομανε καποιοι!
γιατι δεν εφαρμοζουν ενα απλο φορολογικο συστημα? μα για να μην πληρωνουν καποιοι φορους!
θα μπορουσαν απλα να να ειναι ολοι οι φορολογουμενοι με εσοδα-εξοδα.ετσι ολοι θα ζητανε παραστατικα !
ναι ομως! ετσι θα πληρωνουν ολοι φορους και αυτο ειναι που θελουν ν'αποφυγουν!
και ενα σωρο ακομη παραδειγματα! εγω πηρα στο λιμενικο για τονακια ΔΩΔΕΚΑ ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΨΑΡΑΔΙΚΟ ! μη ρωτησεις τι εγινε ! τον ειπα οτι κλεινω γιατι θα τον βρισω!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ ! ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !!!

οποτε ειναι , τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια!
αν οι κυβερνωντες μας βρουν λασκα,θα μας πηδηξουν! δεν υπαρχει περιπτωση! η αιτιολογια δεν θαχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα ,αφου και το δικαστικο συστημα κανει τα κεφια των πολιτικων ,για δικα της ωφελη !
βλεπε προεδρος δημοκρατιας !!! ποιος? αυτη που εβγζε παρανομη καθε απεργια,νομιμο καθε φορο κ.λ.π. :rotfl:

αντε και με τις υγειες μας !!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Τετ 19 Φεβ 2020, 20:15

1 Η ΕΕ δεν θα απαγορεύσει το Υ/Κ, παρά μόνο μετά από πρόταση του κράτους-μέλους=Ελλάδα
2 Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα απαγορευθεί, αλλά θα εισαχθεί υποχρεωτικό μητρώο ερασιτεχνικής αλιείας για όλους.
3 Ο Θερμαϊκός είναι πονεμένη ιστορία. Πιάστε τη μαύρη βίβλο των Ελλήνων πολιτικών. Τα όρια της απαγόρευσης όλως τυχαίως συμπίπτουν ακριβώς με φιλέτο-οικόπεδο μεγάλης πετρελαϊκής εταιρίας. Γιατί μόνο εκεί; Διότι είναι ρηχαδούρα όλος ο κόλπος και δεν μπορεί να σουλατσάρουν ανενόχλητοι πέρα-δώθε οι υποβρύχιοι.....
4 Έγινε κάποια προσπάθεια συσπείρωσης και σύναψης εγγράφου πριν κάποιο καιρό, αλλά η προσπάθεια στο δρόμο απεβίωσε από αδύνατη κράση.

Ας ανάψουμε ένα φακό, έπεσε νύχτα με βαθύ σκοτάδι

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Πέμ 20 Φεβ 2020, 10:06

spearjgeo7 έγραψε:Στα τριαντα χρονια που ψαρευω εχω παρει με φακο μια αρμαθια σκαστες τσιπουρες στο β. Εβοικο, δυο σαργους απο το ιδιο χαρακι στο Μεζαπο κι ενα χταποδι κοντα στο Γυθειο! (Μη αναμαρτητος)
Εχω βρει εναν (φανταστικο οντως) tusa στη θαλασσα και τον χρησιμοποιω για να κλεινω τις κοτες το βραδυ :lol:
Εδω και δεκα χρονια περιπου εχω παρει εναν (αριθμητικως 1) ροφο! Κι αυτον επειδη λιαζοταν στα ρηχα!
Δεν το παιζω οικολογος, απλα δεν βρισκω αξιολογους στα μονοψηφια μετρα που κινουμαι!
Μηπως τελικα και η απαγορευση των 10 μετρων εχει καποιο νοημα; :-k

Ισως κι αυτο ...
Οποιος ψαρευει πολλα χρονια υποβρυχια και δεν εχει παρατηρησει μειωση κυριως στα μαυρα (τα οποια ειναι και τα πιο ηλιθια και την πληρωσαν )
τοτε δε ξερω τι κοιταει στο βυθο οταν βουταει....
Μια συζητηση να γινει με γεροντες ψαροντουφεκαδες (ναι αυτους με τις τριαινες που εβγαζαν τα μαυρα στη λουτσα στα νησακια στο ενα μετρο νερο)
θα καταλαβει -μαθει πολλα ....
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Πέμ 20 Φεβ 2020, 12:37

ichthyologist έγραψε:1 Η ΕΕ δεν θα απαγορεύσει το Υ/Κ, παρά μόνο μετά από πρόταση του κράτους-μέλους=Ελλάδα
2 Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα απαγορευθεί, αλλά θα εισαχθεί υποχρεωτικό μητρώο ερασιτεχνικής αλιείας για όλους.
3 Ο Θερμαϊκός είναι πονεμένη ιστορία. Πιάστε τη μαύρη βίβλο των Ελλήνων πολιτικών. Τα όρια της απαγόρευσης όλως τυχαίως συμπίπτουν ακριβώς με φιλέτο-οικόπεδο μεγάλης πετρελαϊκής εταιρίας. Γιατί μόνο εκεί; Διότι είναι ρηχαδούρα όλος ο κόλπος και δεν μπορεί να σουλατσάρουν ανενόχλητοι πέρα-δώθε οι υποβρύχιοι.....
4 Έγινε κάποια προσπάθεια συσπείρωσης και σύναψης εγγράφου πριν κάποιο καιρό, αλλά η προσπάθεια στο δρόμο απεβίωσε από αδύνατη κράση.

Ας ανάψουμε ένα φακό, έπεσε νύχτα με βαθύ σκοτάδι

Χωρίς Αμφιβολία, και για πάρα πολλά Θέματα,
νομίζω ότι ο Φίλος μου Αποστόλης θα έπρεπε να μιλάει εδώ μέσα,
συχνότερα και δυνατότερα...
Συχνότερα και δυνατότερα...

Με Εκτίμηση...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Πέμ 20 Φεβ 2020, 21:50

Ένα κεράκι μόνο ας ανάψουμε μέσα μας...
https://terrapapers.com/i-apolyti-schizofreneia/
Με ακόμη μεγαλύτερη εκτίμηση, αλλά και συγνώμη για την ως συνήθως παρεκτροπή :hello:

Άβαταρ μέλους
fireman
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Πέμ 20 Φεβ 2020, 23:36

gpet78 έγραψε: Δείτε το παρακάτω βίντεο......αδίκησε τον εαυτό του με την επιλογή του φακού.
https://www.youtube.com/watch?v=zzT2aE7Z4fI
phpBB [video]
ωωω ρε φίλε τι εργαλείο είναι αυτό, του έκαψε τα εγκεφαλικά κύτταρα, τυφλώθηκα απ την αντανάκλαση.Ξέρεις κανείς μονδέλο;
robocop000 έγραψε:Ρε παίδες τα πράγματα είναι απλά. Ο φακός απαγορεύεται... Δεν θα μπω στην διαδικασία κακώς ή καλώς...
Εδω είναι όλη η ουσία. Αν οι έλεγχοι ήταν όπως σε κάποιες χώρες του εξωτερικού δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση ,όλοι θα προσαρμόζονταν στο τι λεει ο νόμος (και εγώ) . Τα περί ηθικής τα ακούω βερεσέ. Η ηθική είναι πολύ ελαστική και ταιριάζει στα μέτρα όλων. Απο μπουστάκι γίνεται φούστα μπλούζα εύκολα.
Και κάτι τελευταίο, μη χαλιέστε με τις συζητήσεις στο ίντερνετ, γιατί είναι αυτό ακριβώς το πράγμα, συζητήσεις στο ίντερνετ :hello:
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Παρ 21 Φεβ 2020, 10:01

Αυτή ακριβώς είναι η ουσία.
Δεν χρειάζεται εσωτερικό φως για σωστούς νόμους και σωστή τήρηση;
Συμφωνούμε, όπως πριν κάτι χρόνια (;) όπου έλαβε μέρος ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ στιχομυθία από μέρους μας. Κάπου θα υπάρχει στα αρχεία.....
Και για πιο ελαφρές βάρδιες από μέρους σου το ίδιο φαντάζομαι, λίγο μυαλό περισσότερο στην κοινωνία....
Όλα τα άλλα είναι βερεσέ.... :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 21 Φεβ 2020, 11:26

fireman έγραψε:
gpet78 έγραψε: Δείτε το παρακάτω βίντεο......αδίκησε τον εαυτό του με την επιλογή του φακού.
https://www.youtube.com/watch?v=zzT2aE7Z4fI
phpBB [video]
ωωω ρε φίλε τι εργαλείο είναι αυτό, του έκαψε τα εγκεφαλικά κύτταρα, τυφλώθηκα απ την αντανάκλαση.Ξέρεις κανείς μονδέλο;
robocop000 έγραψε:Ρε παίδες τα πράγματα είναι απλά. Ο φακός απαγορεύεται... Δεν θα μπω στην διαδικασία κακώς ή καλώς...
Εδω είναι όλη η ουσία. Αν οι έλεγχοι ήταν όπως σε κάποιες χώρες του εξωτερικού δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση ,όλοι θα προσαρμόζονταν στο τι λεει ο νόμος (και εγώ) . Τα περί ηθικής τα ακούω βερεσέ. Η ηθική είναι πολύ ελαστική και ταιριάζει στα μέτρα όλων. Απο μπουστάκι γίνεται φούστα μπλούζα εύκολα.
Και κάτι τελευταίο, μη χαλιέστε με τις συζητήσεις στο ίντερνετ, γιατί είναι αυτό ακριβώς το πράγμα, συζητήσεις στο ίντερνετ :hello:
Πώς το λέμε ???μάγκες στο ελλαντα κότες στο εξωτερικό να το πω κάπως χιουμοριστικά
Και βέβαια ως συνήθως ξαναγυρνάμε στον κύριο υπεύθυνο και υπαίτιο ,το ελληνικό κράτος και τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του και βέβαια την παιδεία που λαμβάνει κάποιος από το σπίτι η οποία βοηθείται από την αυστηρωτατη τήρηση τον νόμον από το ξένο κράτος .
Υγ.απλα για το πώς λειτουργεί ένα σοβαρό κράτος
Χτες έφτασα μεσημέρι Γερμανία και το απόγευμα έβγαλα το σκυλί της κόρης μου βόλτα , φτάνοντας περίπου δέκα μέτρα από μια διάβαση πεζών δίχως φανάρι και δίχως να δω δείξει ότι θέλω να την διαβώ βλέπω όλα τα ιχ να σταματάνε και η οδηγοί να με κοιτάνε αν θα περάσω η όχι ???
Στο καταράμενο ελλάντα ακόμα και με πράσινο στην διάβαση τσακωνεσε με τους οδηγούς
Διάφορα ελεγκτικών μηχανισμών και παιδείας ???και εμείς συζητάμε όπως σωστά γράφεις για τον φακό ????
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
fireman
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Παρ 21 Φεβ 2020, 11:37

ichthyologist έγραψε:Αυτή ακριβώς είναι η ουσία.
Δεν χρειάζεται εσωτερικό φως για σωστούς νόμους και σωστή τήρηση;
Συμφωνούμε, όπως πριν κάτι χρόνια (;) όπου έλαβε μέρος ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ στιχομυθία από μέρους μας. Κάπου θα υπάρχει στα αρχεία.....
Και για πιο ελαφρές βάρδιες από μέρους σου το ίδιο φαντάζομαι, λίγο μυαλό περισσότερο στην κοινωνία....
Όλα τα άλλα είναι βερεσέ.... :hello:
Όλα αυτά είναι αλληλένδετα, ο πολίτης διαμορφώνει τη πολιτεία και η πολιτεία τον πολίτη. Ο πολίτης διαμορφώνει την πολιτεία ,με τις απόψεις του με την στάση του με τη ψήφο. Η πολιτεία διαμορφώνει τον πολίτη με τους νόμους της και την εφαρμογή-επιβολή τους. Εδώ αρχίζουν οι στρεβλώσεις. Ο πολίτης με τη στάση του δείχνει στη πολιτεία οτι δε επιθυμεί και πολύ την απαρέγκλιτη εφαρμογή των νόμων και η πολιτεία ακούγοντας τις επιθυμίες των Πελατών (δυστυχώς ) της, το κάνει πράξη. Αν βάλεις και στην εξίσωση την διάχυτη πεποίθηση στη κοινωνία μας οτι η καταγγελία είναι ρουφιανιά, τότε φτάνουμε στο σημείο ο καθένας να κάνει οτι τον προστάζει η συνείδηση του. Ελα όμως που κάπου εδώ εμφανίζεται το σύνδρομο του Μαλάκα και ακόμα και ευσυνείδητος ο πολίτης δεν μπορεί να ακολουθήσει τη συνείδηση του. Ξέρεις ,αυτό που λέει " καλά όλοι γύρω μου θα κάνουν οτι γουστάρουν και εγώ θα είμαι ο μ@λ@κ@ς;".
phpBB [video]

Να εγώ κάπου εδώ είμαι, παλεύω με τον μαλάκα μέσα μου. Έχω κατασταλάξει στο να ακολουθώ τη σοβρακοφανέλα συνείδηση μου,αλλά ταυτόχρονα επιθυμώ και διεκδικώ μια πολιτεία που θα κάνει τη δουλειά της. Θα φτιάχνει σωστούς νόμους ,θα τους εφαρμόζει απαρέγκλιτα χωρίς εξαιρέσεις και θα διαπαιδαγωγεί τους πολίτες
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Επιστροφή στο “Χαλαρά”