Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
Trelos

Re: Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Τρί 18 Φεβ 2020, 14:17

matador23 έγραψε:
Trelos έγραψε:
matador23 έγραψε:
Trelos έγραψε:ψάρεμα κάτω από 10m είναι παράνομο..
Για εμενα αυτος ο νομος ειναι οσο παραλογος ο Φακος αλλα μερικη επιμένετε να διαλέγετε τους νόμους που σας συμφέρουν, πχ μην δείχνετε το φακό αλλά βίντεο με βουτιές κάτω από 10m είναι οκ...
Τες πα όρεξη έχετε να γράφετε.
μα δέν σου απαγορευσε κανεις να ανεβασεις βιντεο με Φακο.Συζητηση κανουμε να ακουστουν επιχειρηματα.

Το θεμα ειναι εσυ προσωπικα , θεωρεις οτι θα κάνει καλό αν το προωθησουμε το βιντεο με το φακο στο χομπυ μας ή οτι θα κανει κακο στο μέλλον?
Αν θες , απαντησε μου σε αυτο το προβληματισμο.Γιατι παλι διυλιζουμε το κωνωπα.Ολοι εχουμε τα επιχειρηματα μας χωρις να κοιταμε το δάσος.

Δές πχ σχετικες απαντησεις μελών:
έτσι φάνηκε να εννοηθεί, ότι δε είναι οκ να αναιβάζουμε βίντεο η φωτο με φακό .

Προσωπική μου άποψη είναι όλα τα βίντεο και όλες οι φωτο με ψάρια μόνο κακό κάνουν κι ας είναι νόμιμη ψάρια. Ωραίο είναι να μοιραζεσε φωτο με φίλους κι γνωστούς, αλλά δυστυχώς καλό δε κάνει. :)

Οπότε για εμένα φωτο η βίντεο με 1-2 συναγρίδες η ένα ροφό πιασμένα στο καρτέρι το ίδιο κακό κάνει με φωτο με 5 σαργούς με φακό δίπλα.
Κι ο λόγος είναι γιατί τα ψάρια είναι ελάχιστα πλέον, κι κοιτάνε πολλά μάτια :roll:
θα το συνεχισουμε στο κουτι , αλλα δέν το θεωρω απαντηση αυτο που εγραψες.
Δλδ να καταργησουμε και το ιντερνετ να μήν φαινομαστε?
να γεινει πριβέ. να μην μπορεί να δει τίποτα κάποιος που δε είναι μέλος.
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 18 Φεβ 2020, 15:00

PanEx έγραψε:Αφού δεν χαλάμε το θέμα,ας μιλήσουμε για τα αυτονόητα.

Αυτό που δεν μπορούμε να καταλάβουμε είναι πως υπάρχει ένα όριο.
Μία γραμμή.
Την πέρασες;;
Είσαι οφσάιντ.
ΤΕ ΛΟΣ!
Δεν έχει είμαι ένα εκατοστό ή δέκα,..
Είμαι οφσάιντ.Τέλος.
Το να λέμε:
Κοίτα τις τράτες.
Κοίτα τις μπουκάλες.
Στην προηγούμενη φάση δεν μου έδωσες πέναλτι.

Είναι δικαιολογίες να μειώσουμε την ενοχή μας.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι ψαρεύοντας με φακό έχουμε περάσει στην άλλη πλευρά της γραμμής
και είμαστε απέναντι από το αγνό πλην όμως τίμιο ψαροτουφεκάκι. :)

Αν δεν κάνουμε εμείς οι ίδιοι ξεκάθαρα τα όρια θα μπλέκουμε όλο και περισσότερο την κατάσταση.
καλυτερα δεν θα μπορουσα με τιποτα να το εγραφα και ας ανήκω στην ομάδα του ψαχτηρίου διότι αυτό έμαθα αυτό μαρεσει με τον φακό να παίζει φίφτι φίφτι παλιά και μάλιστα όσο παίρνανε τα χρόνια τόσο το ποσοστό δίχως φακό αυξάνει με αποτέλεσμα σχεδόν να μην τον χρησιμοποιώ πια(ψαρεύεις και πολύ πολύ ποιο άνετα ) .Η ένσταση μου πάντα εντός φόρουμ (ίσως και έντονες κάποιες φορές )ήταν η υπερψαριεσ και μόνον και η διάφορες δικαιολογίες που εφευρίσκοντο περί υπερψαριών και διαχείρισης και δε από φτασμένα άτομα μεγάλων επιδόσεων και πολύ συχνών εβδομαδαίων ψαρεμάτων .
:hello: για την καλύτερη απάντηση μέχρι τώρα
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 18 Φεβ 2020, 15:02

thanos5180 έγραψε:Καλημέρα σας, σίγουρα το φόρουμ έχει την τύχη να φιλοξενεί ανθρώπους που χαίρεσαι να τους διαβάσεις. Δυστυχώς εγώ δεν είμαι απο αυτούς 8-[ .

Σαν λαός έχουμε την τάση να αμφισβητούμε τους νόμους, να τους παραβαίνουμε και φυσικά να διαθέτουμε και ένα σωρό βολικά επιχειρήματα για να δικαιολογήσουμε τις πράξεις μας. Παραδείγματα άπειρα στην κοινωνία μας, απο τον αντικαπνιστικό νόμο μέχρι και τον Κ.Ο.Κ.
Φυσικά αυτό οδηγεί σε ατελείωτες συζητήσεις, που θα ζήλευε και το μεσανατολικό. Δεν λέω πως είναι κακό να κουβεντιάζουμε για τους κανόνες. αλλοίμονο , όμως πολλές φορές η βάση των συζητήσεων είναι η δικαιόλογηση της παραβατηκότητας με ποικίλα επιχειρήματα.

Η παραβατικότητα ,ειτε μας αρέσει, είτε δε μας αρέσει, χαλάει το παιχνίδι. Δημιουργούνται ακαθόριστες προσωπικές γραμμές, ο καθένας ερμηνεύει και δίνει δικές του ανοχές στην παραβίαση των κανόνων και βέβαια όλα αυτά με την ασφάλεια της απουσίας ελεγκτικού μηχανισμού.
Χάος με λίγα λόγια. Ο καθένας κάνει ότι Γουστάρει και μέσα σε αυτό το Χαος , κάποιοι Λίγοι δυστυχώς , που για κάποιο λόγο έμαθαν να σέβονται τους κανόνες και προσαρμόστηκαν σε συμφωνία με αυτούς, να είναι οι Μεγάλοι Χαμένοι.

Προφανώς και δεν συμβαίνει μόνο στο ψ\τ αυτό το Χάος, αλλά το βλεπουμε και στην κοινωνία μας σχεδόν σε όλους τους τομείς. Προσωπικά θα προτιμούσα να άκουγα κάποιον να παραδέχεται ότι το προσωπικό συμφέρον είναι αυτό που τον οδηγεί στην παραβατικότητα και πως είναι παραβάτης και φυσικά να μην απαιτεί από τους άλλους να αλλάξουν προς το καλύτερο. Αντίθετα δυστυχώς είμαστε λαός που θέλουμε να αλλάξουν όλοι γύρω μας , εκτός απο τους εαυτούς μας.

Γνωρίζω ότι θα υπάρξουν διαφωνίες, εδώ ακόμα διαφωνούμε αν πρέπει να καπνίζουμε στη μούρη ενός παιδιού, μια εγκύου ή οποιουδήπουτε, ωστόσο τα αποτελέσματα στην Έλλαδα είναι περισσότερο πια από ορατά, βγάζουν μάτια.

Υ.Γ Μόλις διάβασα και του Panex την άποψη απο πάνω που με βρίσκει 100% σύμφωνο ( ούτε 99% αλλά ου΄τε 101) :) . Αν κατι είναι παράνομο είναι παράνομο. Τίποτα λιγότερο Τίποτα περισσότερο. Τέλος της ιστορίας , ούτε σεντόνια ούτε δράματα.
:hello: :hello: :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 18 Φεβ 2020, 15:10

Trelos έγραψε:
matador23 έγραψε:
Trelos έγραψε:[
Προσωπική μου άποψη είναι όλα τα βίντεο και όλες οι φωτο με ψάρια μόνο κακό κάνουν κι ας είναι νόμιμη ψάρια. Ωραίο είναι να μοιραζεσε φωτο με φίλους κι γνωστούς, αλλά δυστυχώς καλό δε κάνει. :)[/b][/size]

Οπότε για εμένα φωτο η βίντεο με 1-2 συναγρίδες η ένα ροφό πιασμένα στο καρτέρι το ίδιο κακό κάνει με φωτο με 5 σαργούς με φακό δίπλα.
Κι ο λόγος είναι γιατί τα ψάρια είναι ελάχιστα πλέον, κι κοιτάνε πολλά μάτια :roll
:

εδώ και αρκετά χρόνια και δική μου άποψη διότι θεωρώ ότι γυρνάει μπούμερανγκ εναντίον μας (έχει γυρίσει όχι γυρνάει )

Άβαταρ μέλους
Ούτις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ούτις » Τρί 18 Φεβ 2020, 18:30

Ο Πάνεξ τα είπε όλα.

Ασημένιε δύτη κολακευτική η προσφώνηση.
Όσο και αν είναι λάθος.

Η επίτευξη του στόχου έχει δύο σκέλη.
Παρακάτω θα πούμε για το πρώτο .Το πνευματικό.
Το δεύτερο είναι το τεχνικό μέρος .

Σημασία έχει να μπεί στο νού σου
η ελεύθερη κατάδυση.

Για να γίνει αυτό πρέπει να ελευθερωθεί ο χώρος.

Να φύγει δηλαδή το ψάρι.

Ο φακός , η δύναμη στο χέρι , το έρμα στα βαθειά και στα ρηχά
φωνάζουν ψάρι.

Τα άλλα είναι αθώα.
Μπήκες ;

Πάμε πίσω στην δουλειά.

Αν την κάνεις για τα λεφτά
όσο καλός και να είσαι σε αυτήν
θα μετατραπείς σιγά σιγά σε κλέφτη.

Αν την κάνεις για την χαρά της δημιουργίας
όλα θα γίνουν και θα ζήσεις καλύτερα.

Είναι θέμα επιλογής .

Κάνε την σύνδεση με το σπόρ.
Και ένα κλειδί : Άραγε τα ψάρια μας ανήκουν ;
qui tacet consentire videtur

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τρί 18 Φεβ 2020, 18:47

Ούτις έγραψε:Ο Πάνεξ τα είπε όλα.

Ασημένιε δύτη κολακευτική η προσφώνηση.
Όσο και αν είναι λάθος.

Η επίτευξη του στόχου έχει δύο σκέλη.
Παρακάτω θα πούμε για το πρώτο .
Το πνευματικό. Το δεύτερο είναι το τεχνικό μέρος .

Σημασία έχει να μπεί στο νού σου
η ελεύθερη κατάδυση.

Για να γίνει αυτό πρέπει να ελευθερωθεί ο χώρος.

Να φύγει δηλαδή το ψάρι.

Ο φακός , η δύναμη στο χέρι , το έρμα στα βαθειά και στα ρηχά
φωνάζουν ψάρι.

Τα άλλα είναι αθώα.
Μπήκες ;

Πάμε πίσω στην δουλειά.

Αν την κάνεις για τα λεφτά
όσο καλός και να γίνεις σε αυτήν
θα μετατραπείς σιγά σιγά σε κλέφτη.

Αν την κάνεις για την χαρά της δημιουργίας
όλα θα γίνουν και θα ζήσεις καλύτερα.

Κάνε την σύνδεση με το σπόρ.

Είναι θέμα επιλογής .
Σε ρωτησα πιο πανω για το μουλινε που φερει το οπλο σου και σε βοηθαει να μαζεψεις την συναγριδα και δεν μου απαντησες… επισης το "ψευτικο δερμα" που φορας για ζεστασιά καμια σχεση και αυτο με απλοτητα όπως και ουτε τα μακρια πεδιλα αλλα και ουτε το ερμα που εχεις και εσυ στην ζωνη και πολλα αλλα… Αλλα κρινεις τους υπολοιπους όπως παντα εκανες και θες να μας δειξεις ότι εχεις φτασει καπου ψηλα, για μενα όμως φιλε Νικητα που δεν κρινω…. ψηλα εχει φτασει μονο αυτος ο κυριος και οι ομοιοι του :
71iYKFAJkbL._SX300aaaa.jpg
όταν φτασεις εκει και γινεις απατσι στην ουσια και όχι στα λογια τοτε θα σε ακουσω :hello:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
Ούτις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ούτις » Τρί 18 Φεβ 2020, 18:54

Αγαπητέ Γιώργο.
Δεν έχω φτάσει πουθενά.
Κάθε βουτιά είναι χάλια , απλώς καλύτερη απο την χτεσινή.
Θέλει πάρα πολύ χρόνο αυτό που συζητάμε και αγώνα.

Ποιός είμαι αλήθεια εγώ να κρίνω τον άγνωστο άλλον ;

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω την σκέψη σου .
Να κατανοήσεις.
Ο εξοπλισμός που ανέφερες εξυπηρετεί την ελεύθερη κατάδυση
στις ξεχωριστές φάσεις της : Χαλάρωση εισπνοή οξυγόνωση , κατάδυση χρόνος βυθού , ανάδυση.

Το μουλινέ εκτός απο την εκτόνωση της φυγής του ψαριού
εξυπηρετεί την ανάδυση .

Σε θεωρώ γνώστη.
Συζητάμε την άλφα βήτα για ότι καλό μπορούν να ρουφήξουν οι νεότεροι.
Νέοι δεν σημαίνει ηλικιακά αυστηρά .
έχει να κάνει με τα χρόνια της εμπειρίας και την εισδοχή στο σπόρ

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Τρί 18 Φεβ 2020, 19:15

Αυτά τα συμπεράσματα οτι έχουν μειωθεί οι συναγρίδες ,οι ροφοί κτλ κτλ μαζί με το ότι θα απαγορευτεί το ψαροντουφεκο είναι τουλάχιστον άτοπα
Δεν υπάρχει καμία μελέτη επίσημη που να μας λέει πόσοι ήταν οι ροφοί ,πόσοι έχουν απομείνε,που οφείλετε ,πως διορθώνετε κτλ κτλ κτλ
Βγαίνει κάποιος οποίος έχει συμφέροντα ,λέει μια χαζομάρα και απλά την αναπαράγουμε μέχρι να γίνει πράξη .Φαινόμενο της αυτό προφητείας

Τα σέβη μου :hello:
Follow me in

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τρί 18 Φεβ 2020, 19:16

Ούτις έγραψε:Αγαπητέ Γιώργο.
Δεν έχω φτάσει πουθενά.
Κάθε βουτιά είναι χάλια , απλώς καλύτερη απο την χτεσινή.
Θέλει πάρα πολύ χρόνο αυτό που συζητάμε και αγώνα.

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω την σκέψη σου .
Να κατανοήσεις.
Ο εξοπλισμός που ανέφερες εξυπηρετεί την ελεύθερη κατάδυση
στις ξεχωριστές φάσεις της : Χαλάρωση εισπνοή οξυγόνωση , κατάδυση χρόνος βυθού , ανάδυση.

Το μουλινέ εκτός απο την εκτόνωση της φυγής του ψαριού
εξυπηρετεί την ανάδυση .

Σε θεωρώ γνώστη.
Συζητάμε την άλφα βήτα για ότι καλό μπορούν να ρουφήξουν οι νεότεροι.
Νέοι δεν σημαίνει ηλικιακά αυστηρά .
έχει να κάνει με τα χρόνια της εμπειρίας και την εισδοχή στο σπόρ
Η σκεψη μου φιλε Νικητα δεν χρειαζεται βοηθεια, οι νεοι όπως γραφεις που εισερχονται στο σπορ και παλι δεν χρειαζεται να βρουν την διεξοδο τους στο βαθυ υποβρυχιο κυνηγι (μεταξυ μας είναι και επικυνδυνο), γιατι κανουν ψαρντουφεκο από χομπι και ψαρια μεγαλα υπαρχουν και στα ρηχα.. Αυτή την γνωση πρεπει να ρουφηξουν και να κρατησουν και εκει πρεπει να μεινουν για αρκετο καιρο και να σπουδασουν, πριν πανε όπως λες (και αν θελουν εννοείται) εκει που τους τραβας, δεν είναι ελευθεροι δυτες για να νοιαζονται και να κυνηγάνε μετρα… Εσυ κυνηγας βαθια γιατι ετσι γουστάρεις και καλα κανεις , οποτε εχεις προσαρμοσει τον εξοπλισμο σου στις ανάγκες σου, ο κάθε ενας μας που εξασκεί το υποβρυχιο κυνηγι χρησιμοποιει και τα αναλογα εργαλεία φιλε μου και είναι και ελευθερος να το κανει.. Οποτε σου ξαναλεω όπως ο ρηχος καρτερακιας χρειαζεται το βαριδι πλατης ετσι και εσυ χρειαζεσαι το μουλινε και τα μακρια σου πεδιλα… ο άλλος δρομος που δεν χρειαζεται τιποτα γιατι όπως εχεις πει στο παρελθον εχει "πνευμονι λαστιχο" είναι αυτος της φωτο! :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
Ούτις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ούτις » Τρί 18 Φεβ 2020, 22:42

Όλο για ψάρια μιλάς Γιώργη.
Το καταλαβαίνεις ;

Στο νού σου αυτά μάλλον έχεις και προσπαθείς να τα πιάσεις.
Θέλεις δηλαδή να είσαι ένας καλός υποβρύχιος ψαράς .
Να είσαι καλά να το επιτυγχάνεις .

Απο την άλλη μεριά υπάρχουν και αυτοί που τα βγάλανε απο το νού.
Αυτοί κανόνισαν τους λογαριασμούς τους με την θάλασσα .
Μαζί πετάξανε όπλα , φακούς ,(τα) σκάφη , ατελείωτες εξορμήσεις , έξοδα.
Παραμένουν ψαράδες μόνο για ένα ψάρι , άντε δύο.

Το εργαλείο τους είναι η ελεύθερη κατάδυση.
Εκεί ποντάρανε τα ρέστα τους .
Τα χρόνια της βουτιάς , της προπόνησης , της σκέψης .
Επένδυση << χρήματος >> που δεν λείπει απο πουθενά
άρα δεν χρειάζεται χρηματοδότηση .
Επένδυση αργή , πολύ αργή που γεμίζει όμως την ψυχούλα
απο την πρώτη στιγμή
έχει δεν έχει ψάρι στο καρφί.

Τι νομίζεις . Είκοσι βουτιές και τέρμα . Άντε εικοσιπέντε .
Απο την δεύτερη - τρίτη ξεκινάνε οι καλές καθώς δουλεύει το εργαλείο .
Λίγο ; Λίγο . Ο άνθρωπος μόνο το λίγο αφομοιώνει .

Η αίσθηση του καλά είναι δω στα καρτέρια είναι ανεπανάληπτη
και αξίζει τον αγώνα.
Η ηρεμία , οι χαμηλοί παλμοί , η αδιόρατη παρατήρηση του ψιλού
και του ρέματος λειτουργούν θεραπευτικά στην ψυχή .

Ποιά μέτρα καλέ μου φίλε . Τα δευτερόλεπτα , ο χρόνος βυθού
σαν μετατρέπεται σε ύπνο σπάζοντας τα φράγματα του χρόνου .

Ας είναι μόνο
για την εικόνα μιάς σιλουέτας στον ορίζοντα.

Καμιά φορά έρχεται και το όνειρο ...

Υ.Γ-1 Εκμαυλίζω εγώ κανέναν ;
Υ.Γ-2 Θεωρώ πως συμβάλω στην επικοινωνία .
Αν κουράζω , σας ζητώ συγνώμη .

MTA
Ονοματεπώνυμο: ΜΕΛΕΤΛΙΔΗΣ ΘΩΜΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MTA » Τρί 18 Φεβ 2020, 23:27

:hello:
thanos5180 έγραψε:Καλημέρα σας, σίγουρα το φόρουμ έχει την τύχη να φιλοξενεί ανθρώπους που χαίρεσαι να τους διαβάσεις. Δυστυχώς εγώ δεν είμαι απο αυτούς 8-[ .

Σαν λαός έχουμε την τάση να αμφισβητούμε τους νόμους, να τους παραβαίνουμε και φυσικά να διαθέτουμε και ένα σωρό βολικά επιχειρήματα για να δικαιολογήσουμε τις πράξεις μας. Παραδείγματα άπειρα στην κοινωνία μας, απο τον αντικαπνιστικό νόμο μέχρι και τον Κ.Ο.Κ.
Φυσικά αυτό οδηγεί σε ατελείωτες συζητήσεις, που θα ζήλευε και το μεσανατολικό. Δεν λέω πως είναι κακό να κουβεντιάζουμε για τους κανόνες. αλλοίμονο , όμως πολλές φορές η βάση των συζητήσεων είναι η δικαιόλογηση της παραβατηκότητας με ποικίλα επιχειρήματα.

Η παραβατικότητα ,ειτε μας αρέσει, είτε δε μας αρέσει, χαλάει το παιχνίδι. Δημιουργούνται ακαθόριστες προσωπικές γραμμές, ο καθένας ερμηνεύει και δίνει δικές του ανοχές στην παραβίαση των κανόνων και βέβαια όλα αυτά με την ασφάλεια της απουσίας ελεγκτικού μηχανισμού.
Χάος με λίγα λόγια. Ο καθένας κάνει ότι Γουστάρει και μέσα σε αυτό το Χαος , κάποιοι Λίγοι δυστυχώς , που για κάποιο λόγο έμαθαν να σέβονται τους κανόνες και προσαρμόστηκαν σε συμφωνία με αυτούς, να είναι οι Μεγάλοι Χαμένοι.

Προφανώς και δεν συμβαίνει μόνο στο ψ\τ αυτό το Χάος, αλλά το βλεπουμε και στην κοινωνία μας σχεδόν σε όλους τους τομείς. Προσωπικά θα προτιμούσα να άκουγα κάποιον να παραδέχεται ότι το προσωπικό συμφέρον είναι αυτό που τον οδηγεί στην παραβατικότητα και πως είναι παραβάτης και φυσικά να μην απαιτεί από τους άλλους να αλλάξουν προς το καλύτερο. Αντίθετα δυστυχώς είμαστε λαός που θέλουμε να αλλάξουν όλοι γύρω μας , εκτός απο τους εαυτούς μας.

Γνωρίζω ότι θα υπάρξουν διαφωνίες, εδώ ακόμα διαφωνούμε αν πρέπει να καπνίζουμε στη μούρη ενός παιδιού, μια εγκύου ή οποιουδήπουτε, ωστόσο τα αποτελέσματα στην Έλλαδα είναι περισσότερο πια από ορατά, βγάζουν μάτια.

Υ.Γ Μόλις διάβασα και του Panex την άποψη απο πάνω που με βρίσκει 100% σύμφωνο ( ούτε 99% αλλά ου΄τε 101) :) . Αν κατι είναι παράνομο είναι παράνομο. Τίποτα λιγότερο Τίποτα περισσότερο. Τέλος της ιστορίας , ούτε σεντόνια ούτε δράματα.

Άβαταρ μέλους
Αερικό
Ονοματεπώνυμο: Λεονάρδος Στεφάνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αερικό » Τετ 19 Φεβ 2020, 10:15

AntoniEesti έγραψε:Αυτά τα συμπεράσματα οτι έχουν μειωθεί οι συναγρίδες ,οι ροφοί κτλ κτλ μαζί με το ότι θα απαγορευτεί το ψαροντουφεκο είναι τουλάχιστον άτοπα
Δεν υπάρχει καμία μελέτη επίσημη που να μας λέει πόσοι ήταν οι ροφοί ,πόσοι έχουν απομείνε,που οφείλετε ,πως διορθώνετε κτλ κτλ κτλ
Βγαίνει κάποιος οποίος έχει συμφέροντα ,λέει μια χαζομάρα και απλά την αναπαράγουμε μέχρι να γίνει πράξη .Φαινόμενο της αυτό προφητείας

Αυτή είναι η πικρή αλήθεια, κανείς τους δεν έχει στοιχεία να αποδείξει κάτι για τα ψάρια με επιστημονικό τρόπο, όλοι βασίζονται σε υποθέσεις, και όταν βασίζονται σε υποθέσεις και αερολογίες για να μπορέσουν να πείσουν και αυτόυς που πέρνουν τις αποφάσεις και βάζουν τις υπογραφές (υπουργοί κλπ που δεν έχουν την παραμικρή ιδέα) τότε χρησημοποιούν το παιχνίδι των εντυπώσεων και τις φωτογραφίες.
Ήταν και ένας που είπε σε κάποια φάση ότι έκανε μελέτη για τους πληθυσμούς των ψαριών με βάση την εμφάνιση των είδων σε φωτογραφίες, από επιστημονικής αποψής μόνο για χαρτί τουαλέτας κάνει αυτό το πόνιμα γιατί μελέτη δεν θα είναι, δεν πατάει πουθενά. Δεν μπορείς να ξέρεις βασικά στοιχεία όπως ο χρόνος ο τόπος από μια φωτόγραφία.
Από πλευράς αποτελεσμάτων τώρα τι να πώ, ανάλογά με τα συμφαίροντα. Αν δεν βρεθεί κάποιος να του την πετάξει στη μούρη ώς απαράδεκτη, είτε αυτό είναι από την επιστημονική κοινοτητα (συνεδριο κλπ) είτε κάποιος οργανωμένος φορέας που τον ενδιαφέρει, τότε θα έχουμε πρόβλημα, γιατί θα βρεθεί κάποιος που θα υιοθετήσει τα αποτελεσματα του. Ποίος όμως θα τα παρακολουθήσει ιδιωτικά ;;; κανείς γιατί έχουν έξοδα και θέλουν χρόνο και γνώσεις εξειδικευμένες.
Αυτά μόνο μέσω συλλόγων γίνονται ή ακόμα ανώτερων οργανόσεων όπως μια ομοσπονδία κλπ, μου φαίνεταί ότι τα ίδια πρέπει να ξαναγραφα γύρω στο 2004-5, και όχι συλλόγους του τύπου που έχουμε που είναι απλά αθλητικοί και ασχολούνται μόνο με αγώνες σεμηνάρια κλπ. πρέπει να έχουν εξειδικευμένο προσωπικό και να ασχολούνται με την εκπρωσώπιση μας προς όλους τους φορείς.
Για το φακό δεν έγραψα !!! :lol: :lol:
Εγώ δεν θα θίξω αυτό απλά θα πώ ότι στην Ελλάδα έχουμε τους πιο αυστηρούς ρυθμιστικούς νόμους από όλη την Ευρώπη, χωρίς όμως να έχουμε τον ελεγκτικό μηχανισμό που απαιτείται για την εφαρμογή τους.
Η απαγόρευση του φακού έγινε από σπόντα, για μένα είναι δευτερεύον μέσο, αν έχει ο χρήστης του πόρου την παιδεία να κάνει σωστή διαχείριση, και υπάρχει και ο μηχανισμός ελεγχου που θα ξεσκονίζει τα μεγέθη, τις ψαριές από πλευράς κιλών, και την τελική κατάληξη των αλιευμάτων τότε δε θα συζητούσαμε για το φακό ως την πηγή του κακού.
Αυτό που διαπιστώνω είναι ελλειμα στην παιδεία και την εκπαίδευση του χρήστη, αυτό είναι μεριμνα του κράτους και πρέπει να γίνεται πριν δωθεί η άδεια χρήσης για οποιονδηποτε πόρο, (εδώ αδεια είχαμε και την καταργήσαμε). το κενό αυτό έρχονται να το καλύψουν μορφές όπως οι σύλλογοι και τα φόρουμ κλπ, και ελλειμα στον έλεγχο που αφορά την σωστή διαχείριση.

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 19 Φεβ 2020, 12:03

AntoniEesti έγραψε:Αυτά τα συμπεράσματα οτι έχουν μειωθεί οι συναγρίδες ,οι ροφοί κτλ κτλ μαζί με το ότι θα απαγορευτεί το ψαροντουφεκο είναι τουλάχιστον άτοπα

Αερικό έγραψε:

Αυτή είναι η πικρή αλήθεια, κανείς τους δεν έχει στοιχεία να αποδείξει κάτι για τα ψάρια με επιστημονικό τρόπο, όλοι βασίζονται σε υποθέσεις, και όταν βασίζονται σε υποθέσεις και αερολογίες για να μπορέσουν να πείσουν και αυτόυς που πέρνουν τις αποφάσεις και βάζουν τις υπογραφές (υπουργοί κλπ που δεν έχουν την παραμικρή ιδέα) τότε χρησημοποιούν το παιχνίδι των εντυπώσεων και τις φωτογραφίες.
Ήταν και ένας που είπε σε κάποια φάση ότι έκανε μελέτη για τους πληθυσμούς των ψαριών με βάση την εμφάνιση των είδων σε φωτογραφίες, από επιστημονικής αποψής μόνο για χαρτί τουαλέτας κάνει αυτό το πόνιμα γιατί μελέτη δεν θα είναι, δεν πατάει πουθενά. Δεν μπορείς να ξέρεις βασικά στοιχεία όπως ο χρόνος ο τόπος από μια φωτόγραφία.
Από πλευράς αποτελεσμάτων τώρα τι να πώ, ανάλογά με τα συμφαίροντα. Αν δεν βρεθεί κάποιος να του την πετάξει στη μούρη ώς απαράδεκτη, είτε αυτό είναι από την επιστημονική κοινοτητα (συνεδριο κλπ) είτε κάποιος οργανωμένος φορέας που τον ενδιαφέρει, τότε θα έχουμε πρόβλημα, γιατί θα βρεθεί κάποιος που θα υιοθετήσει τα αποτελεσματα του. Ποίος όμως θα τα παρακολουθήσει ιδιωτικά ;;; κανείς γιατί έχουν έξοδα και θέλουν χρόνο και γνώσεις εξειδικευμένες.
Αυτά μόνο μέσω συλλόγων γίνονται ή ακόμα ανώτερων οργανόσεων όπως μια ομοσπονδία κλπ, μου φαίνεταί ότι τα ίδια πρέπει να ξαναγραφα γύρω στο 2004-5, και όχι συλλόγους του τύπου που έχουμε που είναι απλά αθλητικοί και ασχολούνται μόνο με αγώνες σεμηνάρια κλπ. πρέπει να έχουν εξειδικευμένο προσωπικό και να ασχολούνται με την εκπρωσώπιση μας προς όλους τους φορείς.
Για το φακό δεν έγραψα !!! :lol: :lol:
Εγώ δεν θα θίξω αυτό απλά θα πώ ότι στην Ελλάδα έχουμε τους πιο αυστηρούς ρυθμιστικούς νόμους από όλη την Ευρώπη, χωρίς όμως να έχουμε τον ελεγκτικό μηχανισμό που απαιτείται για την εφαρμογή τους.
Η απαγόρευση του φακού έγινε από σπόντα, για μένα είναι δευτερεύον μέσο, αν έχει ο χρήστης του πόρου την παιδεία να κάνει σωστή διαχείριση, και υπάρχει και ο μηχανισμός ελεγχου που θα ξεσκονίζει τα μεγέθη, τις ψαριές από πλευράς κιλών, και την τελική κατάληξη των αλιευμάτων τότε δε θα συζητούσαμε για το φακό ως την πηγή του κακού.
Αυτό που διαπιστώνω είναι ελλειμα στην παιδεία και την εκπαίδευση του χρήστη, αυτό είναι μεριμνα του κράτους και πρέπει να γίνεται πριν δωθεί η άδεια χρήσης για οποιονδηποτε πόρο, (εδώ αδεια είχαμε και την καταργήσαμε). το κενό αυτό έρχονται να το καλύψουν μορφές όπως οι σύλλογοι και τα φόρουμ κλπ, και ελλειμα στον έλεγχο που αφορά την σωστή διαχείριση.
Με κάλυψε ο Λεό.

Αντωνη, δεν κινδυνολογω , απλα ειμαι ρεαλιστης.
Σε οποιαδήποτε συζήτηση έχω κάτσει με επαγγελματιες, η πιπίλα που μου λενε συνεχεια ειναι: "Οκ κανουμε και εμεις ζημια, αλλα τη περισσοτερη τη κανετε εσεις που δεν εχετε αφησει ροφο για ροφο στη θαλασσα! "

Τωρα θα μου πεις άν στεκει αυτό σαν παραδειγμα?
Αν εχουν επιστημονικα στοιχεια?

Τιποτα δέν εχουν, αλλα έχει περασει στη κοινη γνωμη , οτι οι ψαροτουφεκαδες φταινε για την υπεραλιεια ροφοειδων στη θαλσσα.Και σαν παραδειγμα δειχνουν φωτο απο σοσιαλ μιντια.lol!
Πιασε το αυγο και κουρευτο δλδ...λες και ο κάθε νομοθέτης στην Ελλαδα , θα κατσει να κανει εμπεριστατωμενη ερευνα για να αποδείξει τα πραγματικά αίτια..

Απλα, προσπαθουμε να προστατευσουμε το χομπυ μας.Αυτο μπορουμε να το κάνουμε!Και πρεπει να το κανουμε!Μέχρι εκει δλδ...όλα τα αλλα τα αναλυσε ο Λεο. :hello:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τετ 19 Φεβ 2020, 13:20

Ρε παιδιά , χρειάζεται εμπεριστατωμένη μελέτη για να στοιχειοθετηθεί η μείωση των ψαριών?? Ματάκια δεν έχουμε , τουλάχιστον εμείς που έχουμε στην πλάτη μας καμιά 35αριά χρόνια ψαροτούφεκου??
Το ποιός φταίει περισσότερο ή λιγώτερο , είναι άλλη κουβέντα. Νομίζω όμως ότι όταν ισχυριζόμαστε ότι δεν υπάρχει μείωση , γιατί δεν υπάρχει αξιόπιστη μελέτη που να το αποδεικνύει , κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας!!
Κάποια στιγμή , θα επαναξιολογηθεί όλο το σύστημα περιορισμών και απαγορεύσεων , είτε γιατί θα βρεθεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος στο υπουργείο , είτε γιατί θα μας επιβληθεί από την ΕΕ και τότε τα επιχειρήματά μας θα πρέπει να είναι σοβαρά και τεκμηριωμένα!!

Άβαταρ μέλους
Αερικό
Ονοματεπώνυμο: Λεονάρδος Στεφάνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αερικό » Τετ 19 Φεβ 2020, 13:55

michalis1958 έγραψε:Ρε παιδιά , χρειάζεται εμπεριστατωμένη μελέτη για να στοιχειοθετηθεί η μείωση των ψαριών?? Ματάκια δεν έχουμε , τουλάχιστον εμείς που έχουμε στην πλάτη μας καμιά 35αριά χρόνια ψαροτούφεκου??
Το ποιός φταίει περισσότερο ή λιγώτερο , είναι άλλη κουβέντα. Νομίζω όμως ότι όταν ισχυριζόμαστε ότι δεν υπάρχει μείωση , γιατί δεν υπάρχει αξιόπιστη μελέτη που να το αποδεικνύει , κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας!!
Κάποια στιγμή , θα επαναξιολογηθεί όλο το σύστημα περιορισμών και απαγορεύσεων , είτε γιατί θα βρεθεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος στο υπουργείο , είτε γιατί θα μας επιβληθεί από την ΕΕ και τότε τα επιχειρήματά μας θα πρέπει να είναι σοβαρά και τεκμηριωμένα!!
Μιχάλη δεν είναι το θέμα αν υπάρχεί μέιωση... μια χαρά το γράφεις, το πρόβλημα είναι το πόση είναι ! πού, σε ποιά είδη, ποιός την έκαμε την μέτρηση, τι μέτρα θα πρωτείνει για την βελτίωση της κατάστασης, αλλά και ποίος τον πλήρωσε να την κάνει και τι σκοπό έχει αυτός, γιατί κανείς δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του και κανείς δεν πάει με το σταυρό στο χέρι πλέον. Πολλοί βλέπουν πολλά λεφτά στο περιβάλλον και στη θάλασσα και εμείς είμαστε απλά ή μύγα στο γάλα που τους χαλάμε την κρούστα και δεν μας θέλουν στα πόδια τους. Το θέμα είναι να μην μας αφαιρέσουν τα δικαιωματα μας στην χρήση ενός πόρου όπως η θάλασσα επικαλούμενοι ψευδή ή κατασκευασμένα στοιχεία. Η συζήτηση αφορά, το κατά πόσο εμεις δίνουμε λαβές είς βάρος μας τελικά και το κατά ποσο η χρήση του φακού και η προβολή του στα μέσα δυκτίωσης επιρρεάζει αυτή την είκόνα, προς το αρνητικό πάντά.
Σκοπός είναι να μην βγαίνουν μερικοί καλοθελητές και επιβάλλουν με το έτσι θέλω, απόφασεις εις βάρος μας με γιαλαντζι μελέτες για δικαιολόγιση, και ποίος είναι τελικά αυτός που ελέγχει τα καμώματά τους.
Και όταν όπως είπες έρθει ή ώρα τις επαναξιολόγησης του συστήματος να έχουμε μάτια και φωνή που θα μας υποστηρίξουν για να μή γίνουν τέρατα εις βάρος μας για άλλη μιά φορά προς όφελος κάποιών.

Επιστροφή στο “Χαλαρά”