Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
Trelos

Re: Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Δευ 17 Φεβ 2020, 22:49

PanEx έγραψε:
Trelos έγραψε:...........πολύ γουστάρουν το ψαχτήρι σα τεχνική. δε έχει σχέση με την αψαρια κτλπ. Κι στο ψαχτήρι υπάρχει αψαρια. το ψαχτήρι, δε γίνεται χωρίς φακό .-
Πόσα έχεις να μάθεις ακόμη. :)
Πριτς :beee:
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τρί 18 Φεβ 2020, 00:53

Από μάτι πήγα... Σάββατο και μετά γρίπη και 39αρια, λοιπόν όσο και να συζητήσουμε άκρη δεν θα βγει στο θεμα του φακού, εν το μεταξύ πως είστε τόσο σίγουροι ότι θα καταργηθεί για παντα.... Είμαστε αν όχι η μόνη τότε μέσα στις λίγες χώρες που απαγορεύεται, στην Αμερική από την άλλη επιτρέπεται μέχρι και η μπουκάλα αλλά για δείτε διαχείριση αλιευμάτων!!!... Η μόνη διαφορά είναι η παιδεία και οι νόμοι!! Συμφωνώ ότι εδώ στην Ελλάδα δεν μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας( βλεπε φόρουμ ) για να αποκτήσουμε κοινή φωνή και να οργανωθούμε οπότε τι λέω βραδιάτικα.... Αυτά πρέπει να αλλάξουν στην χώρα μας και εδώ σε αυτό το ποστ ενώ όλοι λέμε ότι θελουμε να τα βρούμε κατά βάθος,στο τέλος προσπαθεί ο κάθε ένας μας να περάσει την προσωπική του άποψη παίδες, πιο πολύ θα συμφωνήσω με Κώστα... Υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα από το πώς ψαρεύει ο κάθε ένας μας... Τώρα κάτι τελευταίο...παράβαση έχω ξαναγράψει ότι πέρα από τα βίντεο με φακό ( που λέω εγώ τώρα ξέρουμε ότι είναι Ελλάδα και δεν ήμουνα ταξίδι Ιταλια) έχουν και τα πολλά κιλα, τα μικρά μαυρα, τα δυο μαύρα φωτό από έναν...οπότε τι ψάχνουμε... ο νομοθέτης θέλει να μας πετάξει έξω από την θάλασσα γιατί δεν είμαστε συσπειρωμενοι σαν γροθιά και δεν αγαπάμε ο ένας τον άλλον.. Στην Ελλάδα τον συμφερόντων που καποιοι άσχετοι αποφασίζουν για εμας... εμείς τρωγομαστε ακόμα για "βραχιόλια" , "τριλαστιχα" και "πνευμονια λάστιχα"... Καπετάνιο πήρε ενδιαφέρουσα τροπή το ποστ σου και δεν θέλω να στο χαλάσω άλλο, καληνύχτα σε ολους :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 18 Φεβ 2020, 07:24

Πώς χαλάμε το ποστ του Καπετάνιου όταν συζητάμε τόσο ωραία?

Γράφετε ρε παίδες τις απόψεις σας!

Περαστικά Γιώργο!!
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τρί 18 Φεβ 2020, 07:45

Καλημέρα κύριοι συνάδελφοι...........................

Όταν η κουβέντα είναι σχετικά κόσμια δεν χαλάμε κάτι..

Ίσα ίσα απ το πολύ το λέγε λέγε κάτι σωστό βγαίνει κάτι μένει και δίνει τροφή για σκέψη και αυτοκριτικη............................

Καπετάνιο μου............... Και σε όλη τη παρέα................

Καλημέρα.............. τα σέβη μου και καλή δουλειά......................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τρί 18 Φεβ 2020, 09:42

silverdiver έγραψε: ...
...
... ο νομοθέτης θέλει να μας πετάξει έξω από την θάλασσα γιατί δεν είμαστε συσπειρωμενοι σαν γροθιά και δεν αγαπάμε ο ένας τον άλλον.. Στην Ελλάδα τον συμφερόντων που καποιοι άσχετοι αποφασίζουν για εμας... εμείς τρωγομαστε ακόμα για "βραχιόλια" , "τριλαστιχα" και "πνευμονια λάστιχα"... Καπετάνιο πήρε ενδιαφέρουσα τροπή το ποστ σου και δεν θέλω να στο χαλάσω άλλο, καληνύχτα σε ολους :hello:

Φίλε μου Γιώργο,
οι όμορφες Συζητήσεις μας, ήταν κι είναι πάντα το Ζητούμενο...
Ποτέ δεν ενόχλησαν οι όμορφες Συζητήσεις...
Πρίν από λίγο Καιρό, όταν αγωνιούσαμε για την Τύχη του Φόρουμ,
αυτό ακριβώς παρακαλούσαμε, να μπορούμε να συζητάμε,
μέσα στο ανοιχτό, ζωντανό κι ελεύθερο Φόρουμ μας...

Περαστικά σου Φίλε μου Γιώργο και να είσαι πάντα καλά...

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
VIPER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Τρί 18 Φεβ 2020, 10:25

Φακός......ένα νόμισμα με δυο όψεις......Πρακτικά στην τεχνική του ψαχτηριού δεν υπάρχει νόημα να μην κρατάς φακό!
Όσο αφορά την τεχνική του καρτεριού ......και κει κάποιες φορές είναι χρήσιμος γιατι είναι κρίμα και άδικο ένα τραυματισμένο ψάρι που χώθηκε κάτω από μια πλάκα να πεθάνει άδοξα......
Και οι δυο τεχνικές δίνουν συγκινήσεις και αξιόλογα θηράματα έτσι για να μην παρεξηγηθώ.
Στη θάλασσα χωράμε όλοι αρκεί να βασιλέψει η λογική και η σύνεση. Βάλτε το καλά στο μυαλό σας πως αν δεν ενωθούμε σαν γροθιά θα μας πετάξουν έξω και σύντομα μάλιστα.......Το μόνο που θα μας έχει μείνει τότε θα είναι οι αναμνήσεις και οι μικρότητες!
ΥΓ
Κάπτεν μου αρέσει πολύ ο τρόπος γραφής σου!
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τρί 18 Φεβ 2020, 10:29

VIPER έγραψε:Φακός......ένα νόμισμα με δυο όψεις......Πρακτικά στην τεχνική του ψαχτηριού δεν υπάρχει νόημα να μην κρατάς φακό!
Όσο αφορά την τεχνική του καρτεριού ......και κει κάποιες φορές είναι χρήσιμος γιατι είναι κρίμα και άδικο ένα τραυματισμένο ψάρι που χώθηκε κάτω από μια πλάκα να πεθάνει άδοξα......
Στη θάλασσα χωράμε όλοι αρκεί να βασιλέψει η λογική και η σύνεση. Βάλτε το καλά στο μυαλό σας πως αν δεν ενωθούμε σαν γροθιά θα μας πετάξουν έξω και σύντομα μάλιστα.......Το μόνο που θα μας έχει μείνει τότε θα είναι οι αναμνήσεις και οι μικρότητες!
ΥΓ

Κι εμένα Φίλε Αλέξανδρε μου αρέσουν πολύ τα όμορφα Ψαρέματά σου...

Το Σχόλιό σου εξαιρετικό και σε ευχαριστώ πολύ για Όλα...

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τρί 18 Φεβ 2020, 11:24

Αφού δεν χαλάμε το θέμα,ας μιλήσουμε για τα αυτονόητα.

Αυτό που δεν μπορούμε να καταλάβουμε είναι πως υπάρχει ένα όριο.
Μία γραμμή.
Την πέρασες;;
Είσαι οφσάιντ.
ΤΕ ΛΟΣ!
Δεν έχει είμαι ένα εκατοστό ή δέκα,..
Είμαι οφσάιντ.Τέλος.
Το να λέμε:
Κοίτα τις τράτες.
Κοίτα τις μπουκάλες.
Στην προηγούμενη φάση δεν μου έδωσες πέναλτι.

Είναι δικαιολογίες να μειώσουμε την ενοχή μας.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι ψαρεύοντας με φακό έχουμε περάσει στην άλλη πλευρά της γραμμής
και είμαστε απέναντι από το αγνό πλην όμως τίμιο ψαροτουφεκάκι. :)

Αν δεν κάνουμε εμείς οι ίδιοι ξεκάθαρα τα όρια θα μπλέκουμε όλο και περισσότερο την κατάσταση.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Τρί 18 Φεβ 2020, 12:00

Καλημέρα σας, σίγουρα το φόρουμ έχει την τύχη να φιλοξενεί ανθρώπους που χαίρεσαι να τους διαβάσεις. Δυστυχώς εγώ δεν είμαι απο αυτούς 8-[ .

Σαν λαός έχουμε την τάση να αμφισβητούμε τους νόμους, να τους παραβαίνουμε και φυσικά να διαθέτουμε και ένα σωρό βολικά επιχειρήματα για να δικαιολογήσουμε τις πράξεις μας. Παραδείγματα άπειρα στην κοινωνία μας, απο τον αντικαπνιστικό νόμο μέχρι και τον Κ.Ο.Κ.
Φυσικά αυτό οδηγεί σε ατελείωτες συζητήσεις, που θα ζήλευε και το μεσανατολικό. Δεν λέω πως είναι κακό να κουβεντιάζουμε για τους κανόνες. αλλοίμονο , όμως πολλές φορές η βάση των συζητήσεων είναι η δικαιόλογηση της παραβατηκότητας με ποικίλα επιχειρήματα.

Η παραβατικότητα ,ειτε μας αρέσει, είτε δε μας αρέσει, χαλάει το παιχνίδι. Δημιουργούνται ακαθόριστες προσωπικές γραμμές, ο καθένας ερμηνεύει και δίνει δικές του ανοχές στην παραβίαση των κανόνων και βέβαια όλα αυτά με την ασφάλεια της απουσίας ελεγκτικού μηχανισμού.
Χάος με λίγα λόγια. Ο καθένας κάνει ότι Γουστάρει και μέσα σε αυτό το Χαος , κάποιοι Λίγοι δυστυχώς , που για κάποιο λόγο έμαθαν να σέβονται τους κανόνες και προσαρμόστηκαν σε συμφωνία με αυτούς, να είναι οι Μεγάλοι Χαμένοι.

Προφανώς και δεν συμβαίνει μόνο στο ψ\τ αυτό το Χάος, αλλά το βλεπουμε και στην κοινωνία μας σχεδόν σε όλους τους τομείς. Προσωπικά θα προτιμούσα να άκουγα κάποιον να παραδέχεται ότι το προσωπικό συμφέρον είναι αυτό που τον οδηγεί στην παραβατικότητα και πως είναι παραβάτης και φυσικά να μην απαιτεί από τους άλλους να αλλάξουν προς το καλύτερο. Αντίθετα δυστυχώς είμαστε λαός που θέλουμε να αλλάξουν όλοι γύρω μας , εκτός απο τους εαυτούς μας.

Γνωρίζω ότι θα υπάρξουν διαφωνίες, εδώ ακόμα διαφωνούμε αν πρέπει να καπνίζουμε στη μούρη ενός παιδιού, μια εγκύου ή οποιουδήπουτε, ωστόσο τα αποτελέσματα στην Έλλαδα είναι περισσότερο πια από ορατά, βγάζουν μάτια.

Υ.Γ Μόλις διάβασα και του Panex την άποψη απο πάνω που με βρίσκει 100% σύμφωνο ( ούτε 99% αλλά ου΄τε 101) :) . Αν κατι είναι παράνομο είναι παράνομο. Τίποτα λιγότερο Τίποτα περισσότερο. Τέλος της ιστορίας , ούτε σεντόνια ούτε δράματα.

Άβαταρ μέλους
Trelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Τρί 18 Φεβ 2020, 12:16

ψάρεμα κάτω από 10m είναι παράνομο..
Για εμενα αυτος ο νομος ειναι οσο παραλογος ο Φακος αλλα μερικη επιμένετε να διαλέγετε τους νόμους που σας συμφέρουν, πχ μην δείχνετε το φακό αλλά βίντεο με βουτιές κάτω από 10m είναι οκ...
Τες πα όρεξη έχετε να γράφετε. :roll:
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τρί 18 Φεβ 2020, 12:48

Ούτις έγραψε:Το εύστοχο σχόλιο του Γιώργου μου δίνει αφορμή να εκφράσω μιάν σκέψη.

Το ψαροντούφεκο έχει ένα στόχο και ένα σκοπό.
Όπως καθετι στην ζωή.
Για παράδειγμα η δουλειά . Έχες στόχο να τελειοπηθείς σε αυτήν
και σκοπό να πάς μπροστά την ζωή σου. Στον βαθμό που σε ενδιαφέρει
και στον βαθμό που το κυνηγάς .

Στο ψαροντούφεκο ο στόχος είναι να φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο την οξυγόνωση
και μαζί της την βαθειά ελεύθερη κατάδυση ώστε το ψάρι να έρχεται στην ενέδρα ήρεμο και σίγουρο
και να το παίρνεις με ένα απλό κατοστάρι.
Στον σκοπό του δεν θα αναφερθώ.

Ο φακός , τα μακρυά δυνατά ντουφέκια , η χρήση έρματος
απομακρύνουν τον ψαρά απο την επίτευξη του στόχου.

Αυτό φαίνεται πεντακάθαρα στην αποστροφή που ολοένα αναπτύσετε στον σκεπτόμενο
πυρήνα του χώρου γύρω απο την αναθεώρηση των παραπάνω μέσων
γιατί κάτι δεν πάει καλά.
Έτσι επιστρέφει η κουβέντα στην πρωτογενή μορφή του ψαροντούφεκου
ψάχνοντας την χαμένη του ομορφιά .
Δεν είναι άλλη απο αυτό που ανέφερε η Γιώργος :
Η απλότητα.

Δέχομαι επίσης ώς απόλυτα ανθρώπινο
τα παραπάνω να μην θεωρούνται κέρδη και ζημιές από
πολλούς του χώρου μας .
Σενσει το μουλινε σε ποια κατηγορία ανήκει?
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 18 Φεβ 2020, 12:51

silverdiver έγραψε:.. ο νομοθέτης θέλει να μας πετάξει έξω από την θάλασσα γιατί δεν είμαστε συσπειρωμενοι σαν γροθιά και δεν αγαπάμε ο ένας τον άλλον.. Στην Ελλάδα τον συμφερόντων που καποιοι άσχετοι αποφασίζουν για εμας... εμείς τρωγομαστε ακόμα για "βραχιόλια" , "τριλαστιχα" και "πνευμονια λάστιχα"... Καπετάνιο πήρε ενδιαφέρουσα τροπή το ποστ σου και δεν θέλω να στο χαλάσω άλλο, καληνύχτα σε ολους :hello:
δυστυχως τοχω ξαναπει!
κοιταμε τα λιγα που μας χωριζουν απο τον διπλανο μας και οχι τα πολλα που μας ενωνουν!
κοιταμε την καταστροφη ενος χορτου(και την αναδεικνυουμε) ,ενω διπλα καταστρεφεται ολοκληρο το δασος και εθελοτυφλουμε! ειναι αυτο που λεω για τον ελληνα! οελληνας ποτε δεν κωλωνει στα πολλα ! στα λιγα κωλωνει! τον σακατευεις λεμε !!
αυτη την νοοτροπια εχουμε ανεκαθεν! φυσικα τοχουν μαθει ολοι οι ξενοι και βιωνουμε τα επακολουθα !!!
ολο το πολιτικο και κατ'επεκτασιν και το νομικο ,προσπαθει παντα να ευνοησει τα λαμογια και τους απατεωνες!
οσοι δεν μπορουν να γινουν ,τους τιμωρουν! πολλω δε μαλλον οταν δεν υπαρχει αντιδραση! Η ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ !!!
ΟΣΟ ΕΜΕΙς ΘΑ ΤΡΩΓΟΜΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ,ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ !!!!!!! :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 18 Φεβ 2020, 13:38

Trelos έγραψε:ψάρεμα κάτω από 10m είναι παράνομο..
Για εμενα αυτος ο νομος ειναι οσο παραλογος ο Φακος αλλα μερικη επιμένετε να διαλέγετε τους νόμους που σας συμφέρουν, πχ μην δείχνετε το φακό αλλά βίντεο με βουτιές κάτω από 10m είναι οκ...
Τες πα όρεξη έχετε να γράφετε.
μα δέν σου απαγορευσε κανεις να ανεβασεις βιντεο με Φακο.Συζητηση κανουμε να ακουστουν επιχειρηματα.

Το θεμα ειναι εσυ προσωπικα , θεωρεις οτι θα κάνει καλό αν το προωθησουμε το βιντεο με το φακο στο χομπυ μας ή οτι θα κανει κακο στο μέλλον?
Αν θες , απαντησε μου σε αυτο το προβληματισμο.Γιατι παλι διυλιζουμε το κωνωπα.Ολοι εχουμε τα επιχειρηματα μας χωρις να κοιταμε το δάσος.

Δές πχ σχετικες απαντησεις μελών:
KOSTAS STI έγραψε:
silverdiver έγραψε:.. ο νομοθέτης θέλει να μας πετάξει έξω από την θάλασσα γιατί δεν είμαστε συσπειρωμενοι σαν γροθιά και δεν αγαπάμε ο ένας τον άλλον.. Στην Ελλάδα τον συμφερόντων που καποιοι άσχετοι αποφασίζουν για εμας... εμείς τρωγομαστε ακόμα για "βραχιόλια" , "τριλαστιχα" και "πνευμονια λάστιχα"... Καπετάνιο πήρε ενδιαφέρουσα τροπή το ποστ σου και δεν θέλω να στο χαλάσω άλλο, καληνύχτα σε ολους :hello:
δυστυχως τοχω ξαναπει!
κοιταμε τα λιγα που μας χωριζουν απο τον διπλανο μας και οχι τα πολλα που μας ενωνουν!
κοιταμε την καταστροφη ενος χορτου(και την αναδεικνυουμε) ,ενω διπλα καταστρεφεται ολοκληρο το δασος και εθελοτυφλουμε! ειναι αυτο που λεω για τον ελληνα! οελληνας ποτε δεν κωλωνει στα πολλα ! στα λιγα κωλωνει! τον σακατευεις λεμε !!
αυτη την νοοτροπια εχουμε ανεκαθεν! φυσικα τοχουν μαθει ολοι οι ξενοι και βιωνουμε τα επακολουθα !!!
ολο το πολιτικο και κατ'επεκτασιν και το νομικο ,προσπαθει παντα να ευνοησει τα λαμογια και τους απατεωνες!
οσοι δεν μπορουν να γινουν ,τους τιμωρουν! πολλω δε μαλλον οταν δεν υπαρχει αντιδραση! Η ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ !!!
ΟΣΟ ΕΜΕΙς ΘΑ ΤΡΩΓΟΜΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ,ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ !!!!!!!
thanos5180 έγραψε:Καλημέρα σας, σίγουρα το φόρουμ έχει την τύχη να φιλοξενεί ανθρώπους που χαίρεσαι να τους διαβάσεις. Δυστυχώς εγώ δεν είμαι απο αυτούς

Σαν λαός έχουμε την τάση να αμφισβητούμε τους νόμους, να τους παραβαίνουμε και φυσικά να διαθέτουμε και ένα σωρό βολικά επιχειρήματα για να δικαιολογήσουμε τις πράξεις μας. Παραδείγματα άπειρα στην κοινωνία μας, απο τον αντικαπνιστικό νόμο μέχρι και τον Κ.Ο.Κ.
Φυσικά αυτό οδηγεί σε ατελείωτες συζητήσεις, που θα ζήλευε και το μεσανατολικό. Δεν λέω πως είναι κακό να κουβεντιάζουμε για τους κανόνες. αλλοίμονο , όμως πολλές φορές η βάση των συζητήσεων είναι η δικαιόλογηση της παραβατηκότητας με ποικίλα επιχειρήματα.

Η παραβατικότητα ,ειτε μας αρέσει, είτε δε μας αρέσει, χαλάει το παιχνίδι. Δημιουργούνται ακαθόριστες προσωπικές γραμμές, ο καθένας ερμηνεύει και δίνει δικές του ανοχές στην παραβίαση των κανόνων και βέβαια όλα αυτά με την ασφάλεια της απουσίας ελεγκτικού μηχανισμού.
Χάος με λίγα λόγια. Ο καθένας κάνει ότι Γουστάρει και μέσα σε αυτό το Χαος , κάποιοι Λίγοι δυστυχώς , που για κάποιο λόγο έμαθαν να σέβονται τους κανόνες και προσαρμόστηκαν σε συμφωνία με αυτούς, να είναι οι Μεγάλοι Χαμένοι.

Προφανώς και δεν συμβαίνει μόνο στο ψ\τ αυτό το Χάος, αλλά το βλεπουμε και στην κοινωνία μας σχεδόν σε όλους τους τομείς. Προσωπικά θα προτιμούσα να άκουγα κάποιον να παραδέχεται ότι το προσωπικό συμφέρον είναι αυτό που τον οδηγεί στην παραβατικότητα και πως είναι παραβάτης και φυσικά να μην απαιτεί από τους άλλους να αλλάξουν προς το καλύτερο. Αντίθετα δυστυχώς είμαστε λαός που θέλουμε να αλλάξουν όλοι γύρω μας , εκτός απο τους εαυτούς μας.

Γνωρίζω ότι θα υπάρξουν διαφωνίες, εδώ ακόμα διαφωνούμε αν πρέπει να καπνίζουμε στη μούρη ενός παιδιού, μια εγκύου ή οποιουδήπουτε, ωστόσο τα αποτελέσματα στην Έλλαδα είναι περισσότερο πια από ορατά, βγάζουν μάτια.

Υ.Γ Μόλις διάβασα και του Panex την άποψη απο πάνω που με βρίσκει 100% σύμφωνο ( ούτε 99% αλλά ου΄τε 101) . Αν κατι είναι παράνομο είναι παράνομο. Τίποτα λιγότερο Τίποτα περισσότερο. Τέλος της ιστορίας , ούτε σεντόνια ούτε δράματα.
PanEx έγραψε:Αφού δεν χαλάμε το θέμα,ας μιλήσουμε για τα αυτονόητα.

Αυτό που δεν μπορούμε να καταλάβουμε είναι πως υπάρχει ένα όριο.
Μία γραμμή.
Την πέρασες;;
Είσαι οφσάιντ.
ΤΕ ΛΟΣ!
Δεν έχει είμαι ένα εκατοστό ή δέκα,..
Είμαι οφσάιντ.Τέλος.
Το να λέμε:
Κοίτα τις τράτες.
Κοίτα τις μπουκάλες.
Στην προηγούμενη φάση δεν μου έδωσες πέναλτι.

Είναι δικαιολογίες να μειώσουμε την ενοχή μας.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι ψαρεύοντας με φακό έχουμε περάσει στην άλλη πλευρά της γραμμής
και είμαστε απέναντι από το αγνό πλην όμως τίμιο ψαροτουφεκάκι. :)

Αν δεν κάνουμε εμείς οι ίδιοι ξεκάθαρα τα όρια θα μπλέκουμε όλο και περισσότερο την κατάσταση.
CapetanThomas έγραψε:
VIPER έγραψε:Φακός......ένα νόμισμα με δυο όψεις......Πρακτικά στην τεχνική του ψαχτηριού δεν υπάρχει νόημα να μην κρατάς φακό!
ΥΓ

Κι εμένα Φίλε Αλέξανδρε μου αρέσουν πολύ τα όμορφα Ψαρέματά σου...

Το Σχόλιό σου εξαιρετικό και σε ευχαριστώ πολύ για Όλα...

peskandritsas έγραψε:Χάθηκε η μπάλα πάλι, δυστυχώς.
Ας τοποθετηθώ και γω λοιπόν για το θέμα.
Αρχικά να πω ότι είχα φακό (σπάνια ψάρευα με αυτόν) μέχρι πριν 10 – 12 χρόνια περίπου.
Από τότε δεν έχω φακό, αλλά αν το εκαστοτε ζευγάρι μου έχει, δεν τον παρεξηγώ, απλά αν έχω άνεση μαζί του τον βρίζω…
Πλέον πιστεύω ότι το θαλάμι του ψαριού (εκεί που δεν φτάνει το φυσικό φώς) πρέπει να είναι το καταφύγιο του, και εγώ το σέβομαι.
Κατανοώ όμως, ως ένα σημείο τους συναδέλφους που χρησιμοποιούν φακό, και την αγωνία τους για της συγκεκριμένη τεχνική ψαρέματος που τον απαιτεί (μιλώ βεβαία μόνο για όσους βλέπουμε το ψαροντούφεκο μόνο ερασιτεχνικά, έτσι?)
Δεν μπορούμε να είμαστε μηδενιστές.
Όλοι από κει ξεκινήσαμε, άλλοι πήγαν κάπου αλλού, άλλοι εξακολουθούν να το προτιμούν, άλλοι να συνδυάζουν τεχνικές.
Ας πάμε λοιπόν λίγο παρακάτω.
Ο φακός απαγορεύεται με νόμο. Με νόμο που οι λιμενικοί σε όλη την Ελλάδα τον εφαρμόζουν.
Αν με πετύχουν με φακό θα με γράψουν.
Το λέω αυτό γιατί θα ήθελα να μην πετάξουμε την μπάλα στην κερκίδα λέγοντας και για άλλους νόμους που υπάρχουν αλλά στην ουσία δεν εφαρμόζονται σχεδόν ποτέ (π.χ τα 10 μέτρα)
Πέρσι στην Τζια έπεσε το λιμενικό σκάφος με φόρα πάνω μας, ενώ το ζευγάρι μου ήταν σε βουτιά και έκανα ασφάλεια(τους πάτησα κάτι φωνές να κάνουν πίσω, μέχρι την Κύθνο πρέπει να ακούστηκα)
Όταν αναδύθηκε λοιπόν ο άλλος και πλησίασαν το πρώτο που ρώτησαν, ήταν που έχουμε τον φακό.
Δεν είχαμε τους τα ψαλα και για την ασχετοσύνη τους να πέσουν πάνω μας με τα χίλια και έφυγαν.
Έχουμε στην πλάτη μας και τους οικολόγους (με τα δίκια και τα άδικα τους) τους επαγγελματίες που θεωρούν την θάλασσα τσιφλίκι τους, τους πολιτικούς που για μια ψήφο πουλάνε και την μάνα τους (αυτοί μας αξίζουν δυστυχώς), και μείς καθόμαστε και τρωγόμαστε μεταξύ μας.
Ρωτώ λοιπόν και γω ρε παιδιά μήπως θα ήταν δόκιμο να μην το διατυμπανίζουμε τουλάχιστον για αρχή?
Να μην ανεβάζουμε βίντεο και Φώτο με φακό ειδικά εδώ μέσα?
Σίγουρα μας αφήνει έκθετους απέναντι στο νόμο, αλλά και σε όποιον θέλει να μας προσάψει πράγματα.
Ακόμα, ακόμα, αυτός ο ¨κανένας¨ που αποφάσισε να προσπαθήσει να κρατήσει επάνω αυτόν τον χώρο, δεν αξίζει λίγο σεβασμό όχι γενικά, αλλά έστω μόνο σε κομμάτια που μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένος?
Θα έγραφα παραπάνω αλλά μόλις μπήκα και διάβασα την δημοσίευση του Κώστα, και καλύφθηκα.

Και ξαναλεω, γιατι δέ θελω να είμαι μάντης κακών, αλλα ΟΤΑΝ θα προτεινουν τις απαγορευσεις , θα τις στηριξουν στις υπερψαριες και τη χρηση φακου , ή στο οτι ψαρευουμε κάτω απο 10 μετρα και με πολύσπαστο?
Επισης τί ρωτάει πρώτα ενας λιμενικος στον έλεγχο? Σημαδουρες-φακο και δειξε μου τα ψαρια σου .

Και Γιαννη , πιστεψε με μιλαω σαν Κωστας , που μεχρι πριν 3 μηνες ,που επνιξα το φακο-ναι το καταφερα και αυτο :mrgreen: , τον ειχα παντα μαζι , και πλέον έχω προβληματιστεί αρκετα και προσπαθω να μήν αγορασω άλλο!
Δέν βγαζω την ουρα μου απεξω.Απλα κοιταω το ΣΥΝΟΛΟ , οχι τον εαυτο μου .

Όλα είναι στο τραπεζι αυτη τη στιγμη και πιστεψε με μας διαβαζουν πολλοι περισσοτεροι απο οτι φανταζομαστε. Και οχι σου συναφιου μας. Και όχι με καλό σκοπο !
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
Trelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Τρί 18 Φεβ 2020, 13:48

matador23 έγραψε:
μα δέν σου απαγορευσε κανεις να ανεβασεις βιντεο με Φακο.Συζητηση κανουμε να ακουστουν επιχειρηματα.

Το θεμα ειναι εσυ προσωπικα , θεωρεις οτι θα κάνει καλό αν το προωθησουμε το βιντεο με το φακο στο χομπυ μας ή οτι θα κανει κακο στο μέλλον?
Αν θες , απαντησε μου σε αυτο το προβληματισμο.Γιατι παλι διυλιζουμε το κωνωπα.Ολοι εχουμε τα επιχειρηματα μας χωρις να κοιταμε το δάσος.

έτσι φάνηκε να εννοηθεί, ότι δε είναι οκ να αναιβάζουμε βίντεο η φωτο με φακό .

Προσωπική μου άποψη είναι όλα τα βίντεο και όλες οι φωτο με ψάρια μόνο κακό κάνουν κι ας είναι νόμιμη ψάρια. Ωραίο είναι να μοιραζεσε φωτο με φίλους κι γνωστούς, αλλά δυστυχώς καλό δε κάνει. :)

Οπότε για εμένα φωτο η βίντεο με 1-2 συναγρίδες η ένα ροφό πιασμένα στο καρτέρι το ίδιο κακό κάνει με φωτο με 5 σαργούς με φακό δίπλα.
Κι ο λόγος είναι γιατί τα ψάρια είναι ελάχιστα πλέον, κι κοιτάνε πολλά μάτια :roll:
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 18 Φεβ 2020, 14:10

Trelos έγραψε:
matador23 έγραψε:

έτσι φάνηκε να εννοηθεί, ότι δε είναι οκ να αναιβάζουμε βίντεο η φωτο με φακό .

Προσωπική μου άποψη είναι όλα τα βίντεο και όλες οι φωτο με ψάρια μόνο κακό κάνουν κι ας είναι νόμιμη ψάρια. Ωραίο είναι να μοιραζεσε φωτο με φίλους κι γνωστούς, αλλά δυστυχώς καλό δε κάνει. :)

Οπότε για εμένα φωτο η βίντεο με 1-2 συναγρίδες η ένα ροφό πιασμένα στο καρτέρι το ίδιο κακό κάνει με φωτο με 5 σαργούς με φακό δίπλα.
Κι ο λόγος είναι γιατί τα ψάρια είναι ελάχιστα πλέον, κι κοιτάνε πολλά μάτια :roll:
θα το συνεχισουμε στο κουτι , αλλα δέν το θεωρω απαντηση αυτο που εγραψες.
Δλδ να καταργησουμε και το ιντερνετ να μήν φαινομαστε?
Παμε σε λογικη βαση. Αν θελουμε να βαλουμε ενα λιθαρακι , ολοι μας δημιουργικα, ή αν απλα θελουμε να κοντραριζομαστε.

Παραδειγμα μεταλλαξης του φορουμ χειροπιαστο:Παλια γινοτανε χαμος απο ΥΠΕΡΨΑΡΙΕΣ , μπορω να κανω ταγκ χιλιαδες διαμαχες...
Και τότε , καποιοι γραφανε ακριβως τα ιδια επιχειρηματα που διαβαζω τωρα.

Γιατι τα 4 μαυρα τα φαινονται ασχημα και όχι ο φακος ή τα 10 μετρα?

Το αποτελεσμα νομιζω ηταν το καλυτερο δυνατο για το φορουμ και για το χομπυ μας.
Πλεον οι υπερψαριες απλα δέν ανεβαινουν δημοσια και άν παρελπιδα ξεπεταχτει καμια , τότε το ΣΥΝΟΛΟ τψν μελών το αποβαλλει δια της συνολικης αρνητικης αντιμετωπισης!

Δευτερο παραδειγμα:καθαρισμος πχ μιας παραλιας.Παλια αν το ανεβαζε κανενας , πιστευω θα ηταν γραφικος,τουλαχιστον.
Πλεον όμως βρεηκε μιμητες και κατι καλο κάνουμε ολοι μας!

Το θέμα ειναι να προοδευουμε αλλα και να ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΜΑΣΤΕ στις αναγκες ή στους κινδύνους κάθε ΕΠΟΧΗΣ!!
Αν δεν αποκτησουμε ευελεξια στην εξελιξη μας και φοβηθουμε να σπασουμε ΑΥΓΑ , πιστεψε με το αποτελεσμα θα ειναι κακο για όλους.

(Ιστορικα ότι δέν προσαρμοστηκε , εξαφανιστηκε βλεπε σχετικα : . εξελιξη των ειδων και θεωρια Δαρβινου )
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Επιστροφή στο “Χαλαρά”