Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Re: Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 17 Φεβ 2020, 15:40

Ζάχο ...................................... όλοι δικαιούμαστε ............................................................

Αλλά δεν μπορώ να έχω τον τίτλο του μανάβη ( παρά του ότι πολύ παλιά μια άλλη εποχή έχω δώσει ψάρια και δε το κρύβω ) η του ματαιόδοξου αν βγώ χωρίς ψάρι .....................................................

Είμαι 56 και καλός η κακός είμαι στη θάλασσα από τα 15 ...................................... έμαθα να ψαρεύω με φακό και είναι κάτι το οποίο είχα έχω και θα έχω .................................. άσχετα αν πλέων η χρήση του είναι ελάχιστη .............................................

Πολλές φορές έχω βγεί ............. βγούμε ατουφέκιστοι και δε μας έχει πειράξει καθόλου ( θεωρώ ότι τα ψάρια που μου αναλογούν τα έχω πιάσει ) .............................................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Δευ 17 Φεβ 2020, 16:10

Παιδιά, με καλή θέληση και πρόθεση, όλα λύνονται.

Δεν καταλαβαίνω πως ένας υποτιμητικός όρος όπως η ματαιοδοξία μπήκε στη συζήτηση απ την πίσω πόρτα.
Εγώ απ αυτό που διάβασα κατάλαβα
Α) τους μαναβηδες
Β) αυτούς που φοβουνται την αψαρια και θελουν το φακό γιατι έχουν μια παραπάνω πιθανοτητα να την αποφύγουν.

Τέλος παντων εσείς ξέρετε τι πρέπει ή τι θέλετε ν αντιληφθείτε από ένα κείμενο.

Εγώ καλύφθηκα απ το - εξαφανισμένο- σχόλιο του τζιμυ που ήθελα να κουοταρω που έλεγε ότι σαφώς και δικαιούμαστε να έχουμε προσωπική άποψη αλλά αυτό πρέπει να αποσαφηνιζεται και να δεχόμαστε τις αντιδράσεις αυτής.

Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
jimmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Δευ 17 Φεβ 2020, 16:41

Ναι το έσβησα γιατί αρχικά είχα αγνοήσει το «Προσωπικά». O τρόπος που τοποθετήθηκε o Johnkokk ήταν απαράδεκτος και με εκνεύρισε αλλά προσπάθησα να δώσω μια πιο ήπια απάντηση.
Σε κάθε περίπτωση, αν τα μέλη δε μπορούν να χαρακτηρίζουν τους υπόλοιπους, οι διαχειριστές θα έπρεπε να προσέχουν περισσότερο με αυτά που λένε!
Και φυσικά εννοείτε ότι συμφωνώ απόλυτα με skopdolfin και CARPENTER.

Όσο για το εξαφανισμένο σχόλιο, εξήγησα πιο πάνω γιατί το αφαίρεσα.
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2020

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Δευ 17 Φεβ 2020, 18:05

Τότε Προκύπτει ένα θέμα μιας και ενα διεγραμέννο σχόλιο θεωρείται ως μη γενομενο σχόλιο.
Και ενημέρωσε με κάπως, αν θες να σβήσω και την αναφορά μου σ αυτό.

Τελικά πόσο μας εκνευρίζει η - έστω απόλυτη και αμετακινητη-προσωπική γνώμη του άλλου; Έστω και αν δεν εμπεριέχει κανέναν χαρακτηρισμο.Αν δε μπορεί να τη λέει όπως θα θέλαμε.
Η ελευθερία της έκφρασης είναι δύσκολη περίπτωση. Για όλους μας...

Τελικά τι ακριβώς δικαιούμαστε;
Να τη λέμε
Αλλά Να προσέχουμε περισσότερο στη διατύπωσή της μην αφήνοντας ετσι περιθώριο να ερμηνευτεί κατά το δοκούν και συσχετιστει με υποτιμητικους όρους;
Τρέχα γύρευε..
Σε λίγο θα ζητηθεί οι διαχειριστές να τετραγωνισουν το κύκλο.

Σκοπ, σε εκτιμώ και θα περίμενα επαναξιολογηση από σένα της κίνησής σου να μπασεις μεσα το "ματαιόδοξος"

Εγώ λέω (μπορεί να κάνω λάθος) ότι τα πράγματα είναι απλά. Ας πει ο καθένας κόσμια (χωρίς χαρακτηρισμο δηλαδή) την άποψη του.
Η απαξίωση (γιατί εκεί είναι η ρίζα του "κακού" ) δε
μπορεί να είναι μεμπτη.
Και τι έγινε αν κάποιος λέει ότι τα ρηχά είναι για μικρά παιδιά;
Και τι έγινε αν κάποιος λέει ότι το γοφαρι είναι για πέταμα και δε τρωγεται;
Και τι έγινε αν κάποιος λέει ότι ο φακός είναι γι αυτούς που δε μπορούν;
κ.ο.κ

Η αδιαφορία ή Μία απάντηση με την αντίθετη άποψη χωρίς καν να αναφερόμαστε προσωπικά και να Μην ξεψειριζουμε την απαξία για να βρουμε προσβολή, είναι κατά τη γνώμη μου οι πιο σωστες κίνησεις.
Μιλάμε για επίπεδο....βεβαια και συλλογική προσπαθεια
Αν όμως αναλογιστουμε πως συμπεριφερομασταν παλιά εδώ και πως τώρα, δε μοιάζει ακατόρθωτο.

Καποιος που στηρίζει την ορθότητά του στην απαξίωση της αντίθετης άποψης,
πιθανόν το κάνει από κακό χαρακτήρα για να προκαλέσει,
Πιθανόν να το κάνει γιατί έτσι νομίζει πως δε χρειάζεται να θεμελιώσει τη δική του
Η μπορεί όντως γι αυτόν η δική του άποψη να αποτελεί μια αδιαπραγματευτη αληθεια.
Οπότε και δεν την αλλάζει.

Αυτά και σορρυ αν σας κούρασα, απλά είχα αυτές τις σκέψεις που στην ουσία δημιουργήθηκαν από τις φιλικές συστάσεις και συμβουλές ανθρώπων από εδώ μέσα και τις έγραψα για να τις διαβάσω πρώτος εγώ.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Δευ 17 Φεβ 2020, 18:15

Καταρχάς αν κάποιοι παρεξηγηθήκτε ζητώ συγγνώμη, αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός.

Δεν είπα κανένα μανάβη συγκεκριμένα, ούτε είχα κάποιον στο νου μου.

Τη δεύτερη κατηγορία, την ερμηνεύσατε ως "ματαιοδοξία" εντελώς αυθαίρετα.Ούτε αυτή την πρόθεση είχε, ούτε έβγαινε αυτό ως νόημα.

Απορώ που το βρήκατε.

Η δεύτερη κατηγορία στην ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου κατάταξη είναι άνθρωποι που απλά στεναχωριούνται (αναίτια κατ' εμε) αν δεν βγάλουν ψάρι, οπότε η χρήση φακού επιτρέπει, να βγούν ψάρια για να μη "χαθεί" η εξόρμηση, κάτι που δεν είναι της φιλοσοφίας μου, διότι για μένα καμία εξόρμηση δεν είναι χαμένη, εφόσον είμαστε στη θάλασσα.Τώρα πως ολο αυτό κάποιοι το ερμήνευσαν ως "ματαιοδοξία", αδυνατώ να το καταλάβω.

Η ερμηνεία του ματαιόδοξου ειναι "το να νοιάζεται κανείς και να επιδιώκει πράγματα μάταια, ασήμαντα, και να τα επιδεικνύει".
Εγω δεν ανέφερα για επιδείξεις, κλπ.

Τέλος αν κάποιοι εκνευριστήκατε, κρίμα.

Ζητώ συγγνώμη για την παρεξήγηση, αναιρώ ολα οσα είπα και καλή τύχη στο forum και σε όλους σας.
Καλή σας συνέχεια.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Δευ 17 Φεβ 2020, 18:19

Αγαπημένοι φίλοι,

ας κάνουμε υπομονή 15-20 χρόνια και ο φακός δεν θα υπάρχει ως βοηθητικό μέσο αλιείας.
Ή επειδή θα τον πετάξουν και οι τελευταίοι χρήστες...
Ή επειδή θα απαγορεύεται το ψαροντούφεκο...

Αντιλαμβάνομαι πλήρως την αγάπη κάποιων φίλων να ψαρεύουν με αυτόν τον τρόπο.
Και τους σεβομαι ως ανθρώπους με τις αδυναμίες τους.
Όπως έχω και εγώ τις δικές μου.

Πάρα ταύτα παραμένει ένα ανήθικο μέσο στα δικά μου μάτια.

Όπως ανήθικη βρίσκω τα τελευταία χρόνια και την χρήση υπερόπλων!!!
Η κατάσταση ξέφυγε και εκεί, και φτάσαμε να κυνηγάμε 3κιλα ψάρια με τουφέκια των 1.000 ευρώ και με δυνατότητες εξωπραγματικές.

Όπως ανήθικη θεωρώ και την χρήση των εναλλασόμενων βαρών.
Τα περί ασφάλειας τα προσπερνάω...

Το ψαροντουφεκο όσο πιο απλό είναι στην εφαρμογή του, τόσο πιο όμορφα νιώθει ο ψαράς!

Σέβομαι την άποψη του Γιώργου που λέει πως με σύνεση δεν βλάπτει κανένα μέσο!
Και την έχω ζήσει πολλά και κρίσιμα χρόνια αυτή τη σύνεση!!!
Την έχω δει με τα μάτια μου σε εποχές αφθονίας.Αφθονία που μόνο όσοι βουτούσαν σε ακριτικούς τόπους το 1985 μπορούν να με καταλάβουν.

Και μέσα σε αυτό το πλαίσιο θα μπορούσα να δικαιολογήσω και το νυχτερινό και τις μπουκάλες.

Χωρίς να τα εξισώνσω με την χρήση του φακού την ημέρα και χωρίς να θέλω να λαϊκίσω.

Αλλά το θέμα,φίλοι μου καλοί,δεν είναι να κρυφτούμε ούτε πίσω απο το νόμο ούτε πίσω απο το δάχτυλό μας.
Το θέμα είναι να αφήσουμε μεγαλύτερα περιθώρια επιβίωσης στα ψάρια!!!

Και αν δεν μας νοιάζουν τα ίδια τα ψάρια ως έμβια όντα και σε δεύτερη μοίρα οι συνάνθρωποί μας και οι επόμενες γενιες,
ε ας το δούμε εντελώς εγωκεντρικά και ας μας νοιάξει το ίδιο μας το ψαρευτικό μέλλον...

Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
Trelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Δευ 17 Φεβ 2020, 18:30

Johnkokk έγραψε: Η δεύτερη κατηγορία στην ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου κατάταξη είναι άνθρωποι που απλά στεναχωριούνται (αναίτια κατ' εμε) αν δεν βγάλουν ψάρι, οπότε η χρήση φακού επιτρέπει, να βγούν ψάρια για να μη "χαθεί" η εξόρμηση, κάτι που δεν είναι της φιλοσοφίας μου, διότι για μένα καμία εξόρμηση δεν είναι χαμένη, εφόσον είμαστε στη θάλασσα.Τώρα πως ολο αυτό κάποιοι το ερμήνευσαν ως "ματαιοδοξία", αδυνατώ να το καταλάβω.
εδώ ακριβώς βλέπουμε το πρόβλημα για αυτό δε θα υπάρχει συνενόηση σε αυτό το θέμα. πολύ γουστάρουν το ψαχτήρι σα τεχνική. δε έχει σχέση με την αψαρια κτλπ. Κι στο ψαχτήρι υπάρχει αψαρια. το ψαχτήρι, δε γίνεται χωρίς φακό .-
Στη μια τεχνική περιμένεις το ψάρι στη άλλη τεχνική πας στο ψάρι. κι οι δυο τεχνικές έχουν δυσκολίες αν θες να βγάλεις καλά ψάρια το 2020. :)

Όποιος θέλει να το παίξει ηθικός εκτός τρύπας, ας ψαρεψη με μονολάστιχο 100ari, όχι πολύσπαστο, ρόλερ τριλαστιχο κτλπ
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Δευ 17 Φεβ 2020, 18:51

Θα συμφωνησω με mojo. Πολυ ευκολα θιγομαστε ρε παιδια τωρα τελευταια. Εγω ψαρευω με εναλλασομενα γιατι στη χειμερινη στολη φοραω 9 κιλα στη ζωνη και δεν μπορω να κατεβω στα 18 θελω παραπανω κιλα. Για ρηχο Λαβρακοτο ουτε να φανταστω ποσα θελω. Φακο εχω τον χρησιμοποιω ελαχιστα και προθαλαμμο μονο σε σημειο που ουτως ή αλλος εβλεπα το ψαρι. Υπεροπλο εχω ενα Ραπτορ 115 αν θεωρηθει τετοιο το οποιο κραταω στο χερι συνηθως. Αν καποιος το θεωρει ανηθικο το ψαρεμα που κανω ας το θεωρει. Εγω ξερω οτι 9 στις δεκα φορες βγαινω αψαρος γιατι δεν θελω να παρω μικρα ψαρια γιατι θελω κατι καλο γιατι γιατι.. Εγω ειμαι καλα με.τον ευατο μου προσπαθω να βελτιωθω σαν ανθρωπος και σαν ψαρας και το οικολογικο μου αποτυπωμα ειναι ελαχιστο. Οποτε μπορει ο καθενας να εχει την αποψη του και ολα καλα δεν μπορουμε να.συμφωνουμε με ολους.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Δευ 17 Φεβ 2020, 19:07

Και μιας και μπλέξαμε 2 θέματα σε αυτήν την συζήτηση:

Όσον αφορά τον αν μπορεί να έχει άποψη ένας διαχειριστής και πως θα την εκφράζει.
Εννοείται πως μπορεί και πρέπει να έχει άποψη!!!
Και μάλιστα να την διατυπώνει όπως και πριν.

Η διπλή σκέψη που ανέφερα στο άλλο θέμα είναι προς όφελος του διαχειριστή και όχι για προστασία των μελών ή του φόρουμ.

Ο Ζάχος διατύπωσε την άποψη του όπως θα το έκανε και ως μέλος.
Ο Γιώργος-όπως ένιωθα και εγώ παλαιότερα πριν γίνω διαχειριστής και ζήσω και την απέναντι πλευρά- την διάβασε και και την μέτεφρασε και ως παρατήρηση.
Διοτί έχουμε συνδυάσει την έννοια του διαχεριστή με την έννοια του αστυνόμου.
Απόψεις-μετά γνώσεως πάντα- πρέπει να έχουμε όλοι μας.
Κόσμιες πρέπει να είναι απόψεις όλων μας.
Είτε είμαστε παλιά μέλη, είτε νέα, είτε διαχείρες.

Προχωράμε λεβέντες!
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
Ούτις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ούτις » Δευ 17 Φεβ 2020, 19:38

Το εύστοχο σχόλιο του Γιώργου μου δίνει αφορμή να εκφράσω μιάν σκέψη.

Το ψαροντούφεκο έχει ένα στόχο και ένα σκοπό.
Όπως καθετι στην ζωή.
Για παράδειγμα η δουλειά . Έχες στόχο να τελειοπηθείς σε αυτήν
και σκοπό να πάς μπροστά την ζωή σου. Στον βαθμό που σε ενδιαφέρει
και στον βαθμό που το κυνηγάς .

Στο ψαροντούφεκο ο στόχος είναι να φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο την οξυγόνωση
και μαζί της την βαθειά ελεύθερη κατάδυση ώστε το ψάρι να έρχεται στην ενέδρα ήρεμο και σίγουρο
και να το παίρνεις με ένα απλό κατοστάρι.
Στον σκοπό του δεν θα αναφερθώ.

Ο φακός , τα μακρυά δυνατά ντουφέκια , η χρήση έρματος
απομακρύνουν τον ψαρά απο την επίτευξη του στόχου.

Αυτό φαίνεται πεντακάθαρα στην αποστροφή που ολοένα αναπτύσετε στον σκεπτόμενο
πυρήνα του χώρου γύρω απο την αναθεώρηση των παραπάνω μέσων
γιατί κάτι δεν πάει καλά.
Έτσι επιστρέφει η κουβέντα στην πρωτογενή μορφή του ψαροντούφεκου
ψάχνοντας την χαμένη του ομορφιά .
Δεν είναι άλλη απο αυτό που ανέφερε η Γιώργος :
Η απλότητα.

Δέχομαι επίσης ώς απόλυτα ανθρώπινο
τα παραπάνω να μην θεωρούνται κέρδη και ζημιές από
πολλούς του χώρου μας .
qui tacet consentire videtur

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 17 Φεβ 2020, 20:10

Καλησπέρα σε όλους για ακόμα μία φορα.
Θα γραψω πολλά , αν βαριεστε βάλτε MEGA , εχει το ρετιρέ σε επανάληψη :P

Δέν προσπαθω να γινω ισσοροπιστης των πάντων και ούτε θα πάρω κάποια θέση για το θέμα φακομάχοι και φακολάτρες (Βλ εικονομαχιες Βυζαντιο σχ. λινκ https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE ... E%AF%CE%B1 ) .

Αν κάτσω και γραψω οτι ο φακός ειναι παρανομος και μή ηθικος , αυτόματα ξέρω θα υπάρχουν δεκάδες απαντησεις που θα γράφουν για τα κακόμοιρα σχισμενα ψαρια που θα χαθούν...για το μαυρο που θα βραχωσει επιπόλαια και δέ θα μπορω να το ξεβραχώσω , και στο τέλος ο αντίλογος θα ειναι η στολή που φοραμε και μας δίνει ανήθικο πλεονεκτημα σε σχεση με τα ψαρια στο φυσικο τους περιβαλλον!(Για τα οπλα με προλαβε ο Trelos και το εβαλε με εντονα γραμματα ).

τα δέχομαι ΟΛΑ σαν επιχειρηματα!!
Δέν υπάρχει άσπρο - μαυρο σε αυτο το θεμα που να συζηταμε 30 χρόνια!!
Σε άλλες χωρες επιτρεπεται , στην Ελλαδα απαγορευεται με ότι σημαινει αυτο ,τόσο απλά!
Το μέλλον δείχνει οτι σιγα σιγα θα μπει στο χρονοντουλαπο , οχι γτ κανει κακό άπλα γιατι θα ξεπεραστει απο την εποχή του.ΒΛ σχετικο λινκ απαντηση dimak (σελ 3 http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 4&start=30 )

Το πρόβλημα που δέν σκεφτεστε και θα δημιουργήσει μελλοντικα σοβαρά θεματα ειναι ΕΝΑ:
Τί κάνουμε για να προστατευσουμε την ερασιτεχνική υποβρύχια αλιεία????

Θα τρωγόμαστε μεταξύ μας καθημερινά?
Τα ΜΒ απο δεδομενα που χαλάμε για αυτες τις συζητησεις ΜΗΠΩΣ θα ηταν καλυτερα να τα χρησιμοποιησουμε για καποιες ΠΡΑΞΕΙΣ δημιουργικες? ( βλ προσφατο ποστ που πηγε απατο: http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 20&t=66277 )Για το Θεο σχολιασαν μόνο 4 ατομα !!!Ντροπη μας όταν για μία κόντρα γεμίσαμε 10 σελιδες!!!

Το είπα και σε ενα πόστ του Ρομποκοπ , όταν αναρωτηθηκε άν ανεβαζε μία φωτογραφια με τα ψαρια του βιντεο , οπου ολοι βαρεσαμε "παλαμακια" , ΑΝ θα του καναμε Bullying! ( βλ.σχετικο λινκ http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 6&start=45 )

Δυστυχως είμαστε στην Ελλαδα και δέν θα μας προστατεύσει ΚΑΝΕΙΣ ,οταν αρχισουν οι απαγορευσεις.
http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 83#p136569
http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 83#p160128

(και ναι , δεν ειναι τυχαια τα μέλη που σχολιαζουν για το Θερμαικο και ας εχουν σταματησει να ποσταρουν εδω μεσα λόγο γκρινιας και δέ ξερω γω τί αλλο!!! )

Εχει μεινει το spearfishingforum ως σημειο αναφορας πλεον , γνωστο φορουμ σε φιρμες και μή και ένα σημειο αναφορας για τους παλιους και τους νέους στο χωρο.
Πριν 2 μηνες κλαιγομασταν να μή κλεισει , και τωρα τρωγομαστε σαν να μήν υπαρχει αυριο!

Η΄θα κοιταξουμε να γίνει κάτι παραπάνω απο ενα απλό φορουμ ( όπως κάτι αντιστοιχο πέτυχαν με τις δράσεις τους απλά μέλη βλ. https://allforblue.org/?lang=el και αρκετοι ακόμα )

Ή θα φτιαξουμε το δικό μας καταθλιπτικο ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ και θα τρώμε τις σαρκες μας προσπαθώντας να αποδείξουμε ο ενας στον άλλο ποιος τον έχει μεγαλυτερο!!!( βλ σχετικο λινκ : http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... it=HARISKA )
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Δευ 17 Φεβ 2020, 20:27

Ρε παίδες τα πράγματα είναι απλά. Ο φακός απαγορεύεται... Δεν θα μπω στην διαδικασία κακώς ή καλώς...
Ένας ψαροτούφεκας με φακό που θα πάρει 1 ροφό κ 2 σαργούς κάνει περισσότερο ζημιά από έναν που ψαρεύει καρτέρι κ χτυπά 8-20 λαυράκια ;
Φυσικά θα πει κάποιος τα Λαυράκια είναι περαστικά κ ο ροφός τοπικό ψάρι κ δείνει ζωή στο μέρος Κτλ...
Άκρη λοιπόν δεν βγαίνει...
Ας ψαρεύει ο καθένας με ή χωρίς φακό κ ας κάνει μόνος του κρητική κ διαχείριση...
Το να κράζω εγώ τον τάδε επειδή χτύπησε ψάρια παραπάνω ή με φακό μόνο γκρίνια θα φέρει...
Μεγάλα μωρά είμαστε , ξέρουμε τι επιτρέπεται κ τι όχι ... Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του...

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Δευ 17 Φεβ 2020, 21:02

Χάθηκε η μπάλα πάλι, δυστυχώς.
Ας τοποθετηθώ και γω λοιπόν για το θέμα.
Αρχικά να πω ότι είχα φακό (σπάνια ψάρευα με αυτόν) μέχρι πριν 10 – 12 χρόνια περίπου.
Από τότε δεν έχω φακό, αλλά αν το εκαστοτε ζευγάρι μου έχει, δεν τον παρεξηγώ, απλά αν έχω άνεση μαζί του τον βρίζω… :mrgreen:
Πλέον πιστεύω ότι το θαλάμι του ψαριού (εκεί που δεν φτάνει το φυσικό φώς) πρέπει να είναι το καταφύγιο του, και εγώ το σέβομαι.
Κατανοώ όμως, ως ένα σημείο τους συναδέλφους που χρησιμοποιούν φακό, και την αγωνία τους για της συγκεκριμένη τεχνική ψαρέματος που τον απαιτεί (μιλώ βεβαία μόνο για όσους βλέπουμε το ψαροντούφεκο μόνο ερασιτεχνικά, έτσι?)
Δεν μπορούμε να είμαστε μηδενιστές.
Όλοι από κει ξεκινήσαμε, άλλοι πήγαν κάπου αλλού, άλλοι εξακολουθούν να το προτιμούν, άλλοι να συνδυάζουν τεχνικές.
Ας πάμε λοιπόν λίγο παρακάτω.
Ο φακός απαγορεύεται με νόμο. Με νόμο που οι λιμενικοί σε όλη την Ελλάδα τον εφαρμόζουν.
Αν με πετύχουν με φακό θα με γράψουν.
Το λέω αυτό γιατί θα ήθελα να μην πετάξουμε την μπάλα στην κερκίδα λέγοντας και για άλλους νόμους που υπάρχουν αλλά στην ουσία δεν εφαρμόζονται σχεδόν ποτέ (π.χ τα 10 μέτρα)
Πέρσι στην Τζια έπεσε το λιμενικό σκάφος με φόρα πάνω μας, ενώ το ζευγάρι μου ήταν σε βουτιά και έκανα ασφάλεια(τους πάτησα κάτι φωνές να κάνουν πίσω, μέχρι την Κύθνο πρέπει να ακούστηκα)
Όταν αναδύθηκε λοιπόν ο άλλος και πλησίασαν το πρώτο που ρώτησαν, ήταν που έχουμε τον φακό.
Δεν είχαμε τους τα ψαλα και για την ασχετοσύνη τους να πέσουν πάνω μας με τα χίλια και έφυγαν.
Έχουμε στην πλάτη μας και τους οικολόγους (με τα δίκια και τα άδικα τους) τους επαγγελματίες που θεωρούν την θάλασσα τσιφλίκι τους, τους πολιτικούς που για μια ψήφο πουλάνε και την μάνα τους (αυτοί μας αξίζουν δυστυχώς), και μείς καθόμαστε και τρωγόμαστε μεταξύ μας.
Ρωτώ λοιπόν και γω ρε παιδιά μήπως θα ήταν δόκιμο να μην το διατυμπανίζουμε τουλάχιστον για αρχή?
Να μην ανεβάζουμε βίντεο και Φώτο με φακό ειδικά εδώ μέσα?
Σίγουρα μας αφήνει έκθετους απέναντι στο νόμο, αλλά και σε όποιον θέλει να μας προσάψει πράγματα.
Ακόμα, ακόμα, αυτός ο ¨κανένας¨ που αποφάσισε να προσπαθήσει να κρατήσει επάνω αυτόν τον χώρο, δεν αξίζει λίγο σεβασμό όχι γενικά, αλλά έστω μόνο σε κομμάτια που μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένος?
Θα έγραφα παραπάνω αλλά μόλις μπήκα και διάβασα την δημοσίευση του Κώστα, και καλύφθηκα. :hello: :hello:

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 17 Φεβ 2020, 21:37

Λοιπόν.......θυμήθηκα ένα ανέκδοτο

Τι είναι 1000 ΜΛ ΚΚΕ?
Ένα λίτρο ΚΚΕ

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Δευ 17 Φεβ 2020, 21:58

Το θέμα το άνοιξε ο Καπετάνιος για να μας μονιάσει και εμείς το μαμήσαμε.
Να μαζευτούμε λίγο,το χρωστάμε στον Κάπτεν.

Γιάννη,
Μην κάνεις καμία βλακεία,...έχεις μάχες να δώσεις.

Trelos έγραψε:...........πολύ γουστάρουν το ψαχτήρι σα τεχνική. δε έχει σχέση με την αψαρια κτλπ. Κι στο ψαχτήρι υπάρχει αψαρια. το ψαχτήρι, δε γίνεται χωρίς φακό .-
Πόσα έχεις να μάθεις ακόμη. :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Επιστροφή στο “Χαλαρά”