Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Relax time.......off topic!!
dimak
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Μακρέας

Re: Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimak » Κυρ 16 Φεβ 2020, 11:17

Ο φακός είναι πάντα μια δύσκολη συζήτηση για την κοινότητα των ψαροντουφεκάδων.
Όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με τη μετατόπιση της αλιευτικής κουλτούρας είναι δύσκολα, γιατί η απαίτηση για μια νέα "κανονικότητα" υποχρεωτικά συγκρούεται με την παλιά.
Βεβαίως έχουν γίνει βήματα προς μια νέα κατεύθυνση. Πριν είκοσι χρόνια δεν υπήρχε καν η συζήτηση για τη χρήση του φακού ,απλούστατα γιατί θεωρούνταν αυτονόητο ότι το ψαροντούφεκο γινόταν με χρήση φακού. Οι ψαράδες που δε χρησιμοποιούσαν ήταν ελάχιστοι και η χρήση του δε συνιστούσε απαξία.
Όπως και η απάντηση στο "πόσα ψάρια", ήταν "όσα περισσότερα μπορούμε".
Με τα χρόνια αναπτύχθηκαν αρκετοί προβληματισμοί , αναπτύχθηκαν -όχι μόνο στη θεωρία- τεχνικές και ψαράδες που έδωσαν εκπληκτικής ομορφιάς και ψαρευτικής αξίας εικόνες και μηνύματα ,χωρίς τη χρήση φακού.
Πιθανώς σε δέκα χρόνια η συζήτηση να μην υπάρχει και ο φακός να ανήκει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Όσο οι ψαράδες που δεν κάνουν χρήση φακού αυξάνονται δημιουργείται μια "νέα κανονικότητα" που δεν περιλαμβάνει το φακό. Όταν έχουμε προσεγγίσει την "κανονικότητα" μπορούμε να συζητήσουμε και για τις εξαιρέσεις. Η εξαίρεση θα μπορούσε να είναι η επιλεκτική σύλληψη περιορισμένου αριθμού θηραμάτων με φακό από έναν ψαρά με σύνεση και σεβασμό.
Νομίζω ότι ακόμα και στη συνείδηση των ψαράδων που συστηματικά ψαρεύουν με φακό ,η σύλληψη στο ανοιχτό νερό, χωρίς φακό, έχει άλλη σημασία και γοητεία.
Βεβαίως αν το ζητούμενο δεν είναι τα δευτερογενή (και πρωτογενή) οφέλη της σύλληψης , το ζήτημα εξακολουθεί να είναι τα κιλά. Αυτή όμως είναι μια άλλη συζήτηση.
Προσωπικά είμαι τους ανθρώπους που έκανα χρήση φακού στο παρελθόν. Με τα χρόνια ο φακός κρεμάστηκε στη σημαδούρα και πλέον δεν υπάρχει καν στον εξοπλισμό μου. Την περίοδο που χρησιμοποιούσα δεν είχα την αίσθηση ότι κάνω κάτι κακό. Η αίσθηση αυτή άλλαξε με τα χρόνια μαζί με τη βεβαιότητα ότι χωρίς φακό ήμουν πολύ πιο ήρεμος και ήσυχος με την αλιευτική μου συνείδηση.
Η κατάργηση του φακού ήρθε με την εμπειρία και την υιοθέτηση του παραδείγματος ανθρώπων που θαυμάζω και αισθάνομαι κοντά, ακόμα κι αν δεν τους γνωρίζω.
Καλές συζητήσεις να έχουμε και δημιουργικές εντάσεις!

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Κυρ 16 Φεβ 2020, 13:05

Όπως σωστά έγραψε ο Ζάχος τίποτα δεν είναι άσπρο -μαυρο ... Ίσως να μην το ξέρεις Καπετάνιο μου αλλά έχουμε πολλά κοινά με τον Ζαχο, όπως την αγάπη για το λαβράκι και το ρηχό καρτέρι, τις μουσικές επιλογές και τα καλλιτεχνικά ( εγώ δεν κάνω γλυπτική) αλλά άλλα... Μάλιστα σε κάθε σχ δον μάζωξη γινόμαστε παρεάκι και κάνουμε χαβαλε.. όλα λοιπόν ήταν μια άτυχη στιγμή μια παρεξήγηση και σε ευχαριστώ που και εσύ και κάποιοι άλλοι συνεβαλαν με καθαρό μυαλό να λυθεί... Τώρα θέλω να σου ζητήσω συγνώμη αλλά να πω κάτι τελευταίο στο θέμα για τον φακό, εκει έχω ακόμα την πεποίθηση ότι αν χρησιμοποιηθεί σωστά μπορεί να γίνει μέσο για να πάρει ο υποβρύχιος κυνηγός μονο όσα χρειάζεται και όχι μέσο που προάγει την παραβατικότητα, γιατί το ψαχτηρι είναι απλά μια όμορφη τεχνική όπως οι άλλες , αυτός που τις εκτελεί πρέπει να έχει την σύνεση, "μια Ferrari στα χέρια τα λάθος παίρνει ζωές" Τελος τα πλάνα στο ανοικτό νερό δεν συγκρίνονται και για αυτό επιλέγω προσωπικά να ψαρεύω περισσότερο έτσι, αλλά πρέπει να βλέπουμε όλη την εικόνα! :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Κυρ 16 Φεβ 2020, 13:11

[quote="dimak"][/quote]
Δεν γίνεται να μη δώσω και 'δω συγχαρητήρια!!!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Κυρ 16 Φεβ 2020, 13:13

[quote="silverdiver"][/quote]
:hello:

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Κυρ 16 Φεβ 2020, 13:14

dimak έγραψε:Ο φακός είναι πάντα μια δύσκολη συζήτηση για την κοινότητα των ψαροντουφεκάδων.
Όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με τη μετατόπιση της αλιευτικής κουλτούρας είναι δύσκολα, γιατί η απαίτηση για μια νέα "κανονικότητα" υποχρεωτικά συγκρούεται με την παλιά.
Βεβαίως έχουν γίνει βήματα προς μια νέα κατεύθυνση. Πριν είκοσι χρόνια δεν υπήρχε καν η συζήτηση για τη χρήση του φακού ,απλούστατα γιατί θεωρούνταν αυτονόητο ότι το ψαροντούφεκο γινόταν με χρήση φακού. Οι ψαράδες που δε χρησιμοποιούσαν ήταν ελάχιστοι και η χρήση του δε συνιστούσε απαξία.
Όπως και η απάντηση στο "πόσα ψάρια", ήταν "όσα περισσότερα μπορούμε".
Με τα χρόνια αναπτύχθηκαν αρκετοί προβληματισμοί , αναπτύχθηκαν -όχι μόνο στη θεωρία- τεχνικές και ψαράδες που έδωσαν εκπληκτικής ομορφιάς και ψαρευτικής αξίας εικόνες και μηνύματα ,χωρίς τη χρήση φακού.
Πιθανώς σε δέκα χρόνια η συζήτηση να μην υπάρχει και ο φακός να ανήκει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Όσο οι ψαράδες που δεν κάνουν χρήση φακού αυξάνονται δημιουργείται μια "νέα κανονικότητα" που δεν περιλαμβάνει το φακό. Όταν έχουμε προσεγγίσει την "κανονικότητα" μπορούμε να συζητήσουμε και για τις εξαιρέσεις. Η εξαίρεση θα μπορούσε να είναι η επιλεκτική σύλληψη περιορισμένου αριθμού θηραμάτων με φακό από έναν ψαρά με σύνεση και σεβασμό.
Νομίζω ότι ακόμα και στη συνείδηση των ψαράδων που συστηματικά ψαρεύουν με φακό ,η σύλληψη στο ανοιχτό νερό, χωρίς φακό, έχει άλλη σημασία και γοητεία.
Βεβαίως αν το ζητούμενο δεν είναι τα δευτερογενή (και πρωτογενή) οφέλη της σύλληψης , το ζήτημα εξακολουθεί να είναι τα κιλά. Αυτή όμως είναι μια άλλη συζήτηση.
Προσωπικά είμαι τους ανθρώπους που έκανα χρήση φακού στο παρελθόν. Με τα χρόνια ο φακός κρεμάστηκε στη σημαδούρα και πλέον δεν υπάρχει καν στον εξοπλισμό μου. Την περίοδο που χρησιμοποιούσα δεν είχα την αίσθηση ότι κάνω κάτι κακό. Η αίσθηση αυτή άλλαξε με τα χρόνια μαζί με τη βεβαιότητα ότι χωρίς φακό ήμουν πολύ πιο ήρεμος και ήσυχος με την αλιευτική μου συνείδηση.
Η κατάργηση του φακού ήρθε με την εμπειρία και την υιοθέτηση του παραδείγματος ανθρώπων που θαυμάζω και αισθάνομαι κοντά, ακόμα κι αν δεν τους γνωρίζω.
Καλές συζητήσεις να έχουμε και δημιουργικές εντάσεις!
Η τέλεια ανάλυση επι του θέματος !! :hello:
Διαβάστε το ΟΛΟΙ για να αποφύγουμε μελλοντικές εντάσεις για το φακό !!

Προχωράμε !!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 16 Φεβ 2020, 19:23

dimak έγραψε:
Γιατρέ μου όπως πάντα Δίκαιος, Σωστός κι Αποτελεσματικός...
Η Παρουσία κι η Συμβολή σου Καίρια και Καθοριστική για Ολους μας...
Τα Λόγια σου Μεστά και Μετρημένα έχουν πάντα μεγάλη Βαρύτητα...
Ένα πολύ μεγάλο Ευχαριστώ για την Σοφή Παρέμβασή σου...
Να είσαι πάντα καλά...

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 16 Φεβ 2020, 20:45

silverdiver έγραψε:Όπως σωστά έγραψε ο Ζάχος τίποτα δεν είναι άσπρο -μαυρο ... Ίσως να μην το ξέρεις Καπετάνιο μου αλλά έχουμε πολλά κοινά με τον Ζαχο, όπως την αγάπη για το λαβράκι και το ρηχό καρτέρι, τις μουσικές επιλογές και τα καλλιτεχνικά ( εγώ δεν κάνω γλυπτική) αλλά άλλα... Μάλιστα σε κάθε σχ δον μάζωξη γινόμαστε παρεάκι και κάνουμε χαβαλε.. όλα λοιπόν ήταν μια άτυχη στιγμή μια παρεξήγηση και σε ευχαριστώ που και εσύ και κάποιοι άλλοι συνεβαλαν με καθαρό μυαλό να λυθεί... Τώρα θέλω να σου ζητήσω συγνώμη αλλά να πω κάτι τελευταίο στο θέμα για τον φακό, εκει έχω ακόμα την πεποίθηση ότι αν χρησιμοποιηθεί σωστά μπορεί να γίνει μέσο για να πάρει ο υποβρύχιος κυνηγός μονο όσα χρειάζεται και όχι μέσο που προάγει την παραβατικότητα, γιατί το ψαχτηρι είναι απλά μια όμορφη τεχνική όπως οι άλλες , αυτός που τις εκτελεί πρέπει να έχει την σύνεση, "μια Ferrari στα χέρια τα λάθος παίρνει ζωές" Τελος τα πλάνα στο ανοικτό νερό δεν συγκρίνονται και για αυτό επιλέγω προσωπικά να ψαρεύω περισσότερο έτσι, αλλά πρέπει να βλέπουμε όλη την εικόνα! :hello:

Φίλε μου Γιώργο...
Ούτε προς Στιγμήν δεν αμφέβαλα ότι,
όλα όσα πίστευα κι όλα όσα έγραψα, ήταν η απλή κι άδολη Αλήθεια μου...
Είχα να κάνω με Αδαμάντινους Χαρακτήρες, κι αυτό αποδείχθηκε περίτρανα...
Ολοι μας οι Εμπλεκόμενοι σε αυτή την ατυχή Ιστορία,
που Εμείς οι ίδιοι την κάναμε αρκετά Δύσκολη χωρίς να είναι,
πιστεύω ότι έχουμε την Συνείδησή μας Καθαρή κι Ελεύθερη,
ακριβώς επειδή δεν αδιαφορήσαμε, κι αγωνιστήκαμε στον βασικό μας Στόχο,
που ήταν να λειτουργήσουμε πάσει Θυσία και με Πάθος,
για το σφιχτό Εμείς, αφήνοντας στην απώτερη Ακρη το ψυχρό Εγώ μας...

Από όλη αυτή την Ιστορία, ευελπιστώ και θέλω να πιστεύω ότι,
βγήκε απόλυτα Κερδισμένο το αγαπημένο μας Φόρουμ...

Τους δύο βασικούς Πρωταγωνιστές αυτής της Ιστορίας μας,
τους αγαπημένους Φίλους μου, Εσάς,
τους περιέβαλα με την πλέον απόλυτη Εκτίμηση κι Εμπιστοσύνη μου,
την οποία χωρίς καμία Αμφιβολία και κανέναν Ενδοιασμό,
μπορώ να πώ ότι την αξίζατε απόλυτα...

Ένα πολύ μεγάλο ολόκαρδο Ευχαριστώ...

Κι αν ίσως κάπου σας στεναχώρησα
και τυχόν σας έφερα σε δύσκολη Θέση,
σας ζητώ ταπεινά μία ειλικρινή Συγνώμη Ολους σας
...

Να είσαι πάντα καλά Φίλε μου...
Καλές και γαληνεμένες Θάλασσες...

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Κυρ 16 Φεβ 2020, 21:32

Προσωπικά είμαι απόλυτα κατα της χρήσης φακού.
Θεωρώ οτι το ψάρι πρέπει να έχει κι αυτό ενα μέρος που να μπορεί να γλιτώσει.

Ενα μέρος που να μπορεί αυτό να "νικήσει" κι εμείς να "χάσουμε" την όποια μονομαχία.

Και ο φακός του το στερεί αυτό.

Νομίζω οτι φακό χρησιμοποιούν πλέον 2 κατηγορίες ψαράδων.

Α) Τα μαναβάκια για προφανείς λόγους
Β) Αυτοί που δεν είναι μανάβηδες αλλα αισθάνονται άσχημα για κάποιο λόγο να βγούν χωρίς ψάρι, ενω δεν θα έπρεπε.

Οι πρώτοι είναι ούτως ή άλλως προβληματικές καταστάσεις, οι δεύτεροι έχουν ακόμα περιθώριο σωτηρίας :)
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 16 Φεβ 2020, 22:26

Γενικά δεν χρησιμοποιώ φακό. Υπάρχει όμως στο αυτοκίνητο για την περίπτωση κάποιου καλοκαιρινού βραχωμενου ψαριού. Ομολογώ λοιπόν οτι κάποιες φορές Είμαι παραβάτης.
Στο παρελθόν έχουν ανέβει πολλα βιντεο με φακό. Τα σχόλια διαφορά από επαινετικα μεχρι άκρως απαξιωτικά, ανάλογα και με το ποιος χρησιμοποιεί το φακό. Σε έναν αναγνωρισμένο κυνηγό τα σχόλια εστιαζουν περισσότερο στα ψαρια και αγνοούν τον φακό η αν δεν τον αγνοήσουν είναι πολύ ήπια. Σε ένα καθημερινό ψαρά μπορεί να είναι Μέχρι και προσβλητικά. Τώρα για το καλό του forum είναι καλό να ξεκαθαρίσει το ζητημα.
Η απαγορεύεται τελείως ο φακός και όποιο βίντεο η φωτογραφία ανεβαίνει θα κλειδώνεται άμεσα η αφήνεται στην κριση κάθε μέλους πως θα ανεβάσει τα ποστ του. Φυσικά σε αυτή τη περίπτωση όποιος ανεβάσει βίντεο με φακό θα πρέπει να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και τη σκληρή κριτική και οτιδηποτε αλλο συνεπαγεται αυτο.
Απλά καλό είναι να ξεκαθαρίσει το ζήτημα, ώστε να μην προκύψουν άλλα λυπηρά φαινόμενα στο μέλλον.

Άβαταρ μέλους
jimmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Δευ 17 Φεβ 2020, 12:48

Johnkokk έγραψε:Προσωπικά είμαι απόλυτα κατα της χρήσης φακού.

Ενα μέρος που να μπορεί αυτό να "νικήσει" κι εμείς να "χάσουμε" την όποια μονομαχία.

Β) Αυτοί που δεν είναι μανάβηδες αλλα αισθάνονται άσχημα για κάποιο λόγο να βγούν χωρίς ψάρι, ενω δεν θα έπρεπε.

Οι πρώτοι είναι ούτως ή άλλως προβληματικές καταστάσεις, οι δεύτεροι έχουν ακόμα περιθώριο σωτηρίας :)
Κάνεις λάθος. Δεν είναι άσπρο μαύρο, το έγραψα και ποιο πάνω. Δεν αισθάνονται(μαι) άσχημα να βγουν(ω) ατουφέκιστοι(ος) γιατί απλά δε βαράνε(ω) ότι να ‘ναι. Απλά τους (μας) αρέσει να πσαρέβουν(ω) KAI ΕΤΣΙ! :hello:
tas έγραψε:Γενικά δεν χρησιμοποιώ φακό. Υπάρχει όμως στο αυτοκίνητο για την περίπτωση κάποιου καλοκαιρινού βραχωμενου ψαριού. Ομολογώ λοιπόν οτι κάποιες φορές Είμαι παραβάτης.
Στο παρελθόν έχουν ανέβει πολλα βιντεο με φακό. Τα σχόλια διαφορά από επαινετικα μεχρι άκρως απαξιωτικά, ανάλογα και με το ποιος χρησιμοποιεί το φακό. Σε έναν αναγνωρισμένο κυνηγό τα σχόλια εστιαζουν περισσότερο στα ψαρια και αγνοούν τον φακό η αν δεν τον αγνοήσουν είναι πολύ ήπια. Σε ένα καθημερινό ψαρά μπορεί να είναι Μέχρι και προσβλητικά. Τώρα για το καλό του forum είναι καλό να ξεκαθαρίσει το ζητημα.
Η απαγορεύεται τελείως ο φακός και όποιο βίντεο η φωτογραφία ανεβαίνει θα κλειδώνεται άμεσα η αφήνεται στην κριση κάθε μέλους πως θα ανεβάσει τα ποστ του. Φυσικά σε αυτή τη περίπτωση όποιος ανεβάσει βίντεο με φακό θα πρέπει να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και τη σκληρή κριτική και οτιδηποτε αλλο συνεπαγεται αυτο.
Απλά καλό είναι να ξεκαθαρίσει το ζήτημα, ώστε να μην προκύψουν άλλα λυπηρά φαινόμενα στο μέλλον.
Έχει απαντηθεί η απορία σου στην προηγούμενη σελίδα. :hello:
mojo έγραψε:Καπετάνιε δύο λόγια κ από μένα γιατί είμαι βέβαιος πως τα περιμένεις και θα χαρείς να τα δεις.
Φυσικά και η επιθυμία σου έπαιξε καταλυτικό ρολο. Μαζί με του Βαγγέλη και όλων των παιδιών.

Δεν έχω ούτε διάθεση να κάνω τον πολλα βαρύ ούτε είμαι εξάλλου. Πιστεύω ότι ήταν λογικό να μου πάρει λίγο χρόνο να βρω τα πατήματά μου και το ποσό νερό χρειάζεται το κρασί μου.
Αντιλήφθηκα ότι πλέον απ αυτην την ιδιότητα οι κινήσεις και οι τοποθετήσεις πρέπει να είναι πολύ περιορισμένες και προσεκτικες. Όλοι ξέρουν τόσα χρόνια πια τις πεποιθήσεις μου. Και το να τις επαναλαμβάνω ως κόκκινος μοιάζει με διδασκαλία και αυταρχισμό.
Κανω την αυτοκριτική μου. Δεν είμαι όλο λόγια και δε μετάνιωσα ποτέ για κάτι που έκρινα και κατεκρινα. Οπως είναι και η χρήση του φακού. Δεν είμαι τύπος που φοβάμαι να κρίνω για να μην κριθω μετά. Η μαγεία της ψαρευτικής δεινότητας στο ανοιχτό νερο πρέπει να ανακαλυφθεί και να αγαπηθεί.
Για οσους το θέλουν και το μπορούν.
Δεν πρέπει να επιβληθεί.

Ως άνθρωπος και ως καλλιτέχνης πιστεύω στην ελευθερία της έκφρασης και στο ότι πουθενά δεν υπάρχει μόνο άσπρο Μαύρο. Χωρις όμως αυτό να σημαίνει ότι θα επιδοκιμάσω ένα έργο που είναι μέτριο ή κακό και παρουσιάζεται ως καλό ή αριστούργημα.
Τελος,μπάλα παίζουν τα μέλη εδώ όχι εμείς.
Καλη συνέχεια
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2020

Άβαταρ μέλους
skopdolfin
Ονοματεπώνυμο: Μανώλης-Άρης Αλεξίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skopdolfin » Δευ 17 Φεβ 2020, 13:47

Καλησπέρα,

λίγο ''άκομψη'' κατά τη γνώμη μου και αυτή η τοποθέτηση της Διαχείρισης.

Ή Μανάβης δηλαδή ή Ματαιόδοξος ??

Επειδή εγώ ούτε Μανάβης υπήρξα/είμαι, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου ματαιόδοξο, τουλάχιστον όχι περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο, απλά θα ήθελα να μάθω την επίσημη γραμμή της καινούργιας διαχείρισης σχετικά με τους ''επικηρυγμένους'' ψαχτηράκηδες.

Άλλο κρίνω (σεβαστό) κάποια πρακτική (π.χ. φακός) και άλλο χαρακτηρίζω αυτόν που την ασκεί...Μανάβη ή Ματαιόδοξο.

Johnkokk έγραψε:Προσωπικά είμαι απόλυτα κατα της χρήσης φακού.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skopdolfin την Δευ 17 Φεβ 2020, 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).

Άβαταρ μέλους
jimmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Δευ 17 Φεβ 2020, 14:00

Η απάντηση βρίσκεται ακριβώς πάνω από την δημοσίευσή σου. :hello:
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2020

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Δευ 17 Φεβ 2020, 15:19

Η αποψη ειναι προσωπική, οχι της διαχείρησης.Να γίνει σαφές αυτό.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Δευ 17 Φεβ 2020, 15:24

Αφού ξεκαθαρίσαμε τα περί ισότιμης ελευθερίας της έκφρασης των μελών, μήπως να ξεκαθαρισουμε και το θεμα ελευθερία έκφρασης των διαχειριστών;

Όταν όπως στην περίπτωση αυτή γίνεται επί γενικού και όχι επί ειδικού;
Δικαιούμαστε να έχουμε δημόσια άποψη η όχι;
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
skopdolfin
Ονοματεπώνυμο: Μανώλης-Άρης Αλεξίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skopdolfin » Δευ 17 Φεβ 2020, 15:35

Αν θεωρείται ότι στην ελευθερία έκφρασης/άποψης οποιουδήποτε (μέλος, διαχειριστής ή συντονιστής), περιλαμβάνεται και η ελευθερία χαρακτηρισμού κάποιου/ων, προσωπικά τουλάχιστον έχω θέμα.
Το γράφω ξεκάθαρα νομίζω........
skopdolfin έγραψε:Άλλο κρίνω (σεβαστό) κάποια πρακτική (π.χ. φακός) και άλλο χαρακτηρίζω αυτόν που την ασκεί...Μανάβη ή Ματαιόδοξο.
Και όσον αφορά τα περί γενικού και ειδικού, στο forum που είσαστε Διαχειριστές, από όσο γνωρίζω τουλάχιστον, 3-4-5 άτομα δηλώνουμε ευθέως (παρά το κράξιμο), ότι μας αρέσει να ψαρεύουμε με ψαχτήρι.
Αν έχει υποπέσει στην αντίληψη σας, ότι με τα όποια topic έχει ποστάρει ο καθένας μας, όλα αυτά τα χρόνια, προάγουμε και διαφημίζουμε την Μαναβίκη.........τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, θα ήθελα να μου το υποδείξετε.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skopdolfin την Δευ 17 Φεβ 2020, 15:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).

Επιστροφή στο “Χαλαρά”