Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: Σχετικά με τον Φακό του Φίλου μου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 21 Φεβ 2020, 11:42

thalassa50 έγραψε:
fireman έγραψε:
gpet78 έγραψε: Δείτε το παρακάτω βίντεο......αδίκησε τον εαυτό του με την επιλογή του φακού.
https://www.youtube.com/watch?v=zzT2aE7Z4fI
phpBB [video]
ωωω ρε φίλε τι εργαλείο είναι αυτό, του έκαψε τα εγκεφαλικά κύτταρα, τυφλώθηκα απ την αντανάκλαση.Ξέρεις κανείς μονδέλο;
robocop000 έγραψε:Ρε παίδες τα πράγματα είναι απλά. Ο φακός απαγορεύεται... Δεν θα μπω στην διαδικασία κακώς ή καλώς...
Εδω είναι όλη η ουσία. Αν οι έλεγχοι ήταν όπως σε κάποιες χώρες του εξωτερικού δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση ,όλοι θα προσαρμόζονταν στο τι λεει ο νόμος (και εγώ) . Τα περί ηθικής τα ακούω βερεσέ. Η ηθική είναι πολύ ελαστική και ταιριάζει στα μέτρα όλων. Απο μπουστάκι γίνεται φούστα μπλούζα εύκολα.
Και κάτι τελευταίο, μη χαλιέστε με τις συζητήσεις στο ίντερνετ, γιατί είναι αυτό ακριβώς το πράγμα, συζητήσεις στο ίντερνετ :hello:
Πώς το λέμε ???μάγκες στο ελλαντα κότες στο εξωτερικό να το πω κάπως χιουμοριστικά
Και βέβαια ως συνήθως ξαναγυρνάμε στον κύριο υπεύθυνο και υπαίτιο ,το ελληνικό κράτος και τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του και βέβαια την παιδεία που λαμβάνει κάποιος από το σπίτι η οποία βοηθείται από την αυστηρωτατη τήρηση τον νόμον από το ξένο κράτος .
Υγ.απλα για το πώς λειτουργεί ένα σοβαρό κράτος
Χτες έφτασα μεσημέρι Γερμανία και το απόγευμα έβγαλα το σκυλί της κόρης μου βόλτα , φτάνοντας περίπου δέκα μέτρα από μια διάβαση πεζών δίχως φανάρι και δίχως να δω δείξει ότι θέλω να την διαβώ βλέπω όλα τα ιχ να σταματάνε και η οδηγοί να με κοιτάνε αν θα περάσω η όχι ???
Στο καταράμενο ελλάντα ακόμα και με πράσινο στην διάβαση τσακωνεσε με τους οδηγούς
Διάφορα ελεγκτικών μηχανισμών και παιδείας ???και εμείς συζητάμε όπως σωστά γράφεις για τον φακό ????
Λέμε ακριβως το ιδιο πραγμα.
Αν μπουμε ομως στη διαδικασια να δούμε τί ΔΕΝ κανουν οι άλλοι και βαλουμε κάτω απο το χαλακι το τί κανουμε εμεις λαθος, παλι το ιδιο αποτελεσμα θα εχουμε!!

Εγω ξαναλεω:
Να κοιταξουμε εμεις να δωσουμε το ΚΑΛΟ παραδειγμα!

Δεν ξερω ΑΝ θα αλλαξει κατι.
Δεν ξερω ΑΝ μας ακουσει -δει κανεις.

Αλλα να ειμαστε εμεις που θα σταματαμε να περασουν οι πεζοι!(δεν ειναι δυσκολο να το κανουμε)
Εμεις που θα μαζεψουμε ενα πλαστικο μπουκαλι που πεταξε καποιος αλλος. (δεν ειναι δυσκολο)
Εμεις ,που στη παρουσα φαση μας πιεζουν σαν ερασιτεχνες, να δειχνουμε οτι προσπαθουμε να τηρουμε τους νομους ,ασχετα αν συμφωνουμε ή οχι και να μην προκαλουμε!

Εχουμε την ευκαιρια να ειμαστε πρωτοποροι.Οχι αποκλειστικα για το φακο.Το ξαναλεω σε ολους!
Δεν κανουμε φακομαχιες εδω μεσα!Ακουγονται ολα.Δειχνονται ολα.

Αλλα μας βλεπουν πολλοι , μας βλεπουν νεοι που θα "τσιμπησουν" κατιτις απο μας...

Εστω και ΕΝΑΣ να μαθει να σεβεται και να λειτουργει σωστα , πιστεψε με το κερδος ειναι φοβερο.

Δειτε τη γενικη εικονα για μία φορα.
Και διαβασα κατι ωραιο εχτες :

(( ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ))

μήν αρπαζεστε με καποια αστοχη εκφραση ή ενα υπερβολικο χειρισμο της ελληνικης γλωσσας.
Ολοι κανουμε λαθη.
Ειδα πολλες συγνωμες αυτες τις μερες, αλλα γενικα ειδα και ποστ που διψανε για αιμα.
Ολοι απο την ΙΔΙΑ μερια του ποταμιου ειμαστε συναδελφοι.Δεν ειμαστε αντιπαλοι :hello:

επιτελους και μια σελιδα :mrgreen:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Παρ 21 Φεβ 2020, 12:06

Αφού αρκετοί δεν έχουμε πνίξει το μαλάκα μέσα μας καλά αρμενίζουμε :)

Άβαταρ μέλους
Ούτις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ούτις » Παρ 21 Φεβ 2020, 12:10

Η υπακοή στην συνείδηση δεν γίνεται χωρίς θυσία.
βλέπε Λευκό ρόδο - πάνω απο τον αγαπητό & πανέξυπνο.
qui tacet consentire videtur

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 22 Φεβ 2020, 00:15

matador23 έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
fireman έγραψε:
gpet78 έγραψε: Δείτε το παρακάτω βίντεο......αδίκησε τον εαυτό του με την επιλογή του φακού.
https://www.youtube.com/watch?v=zzT2aE7Z4fI
phpBB [video]
ωωω ρε φίλε τι εργαλείο είναι αυτό, του έκαψε τα εγκεφαλικά κύτταρα, τυφλώθηκα απ την αντανάκλαση.Ξέρεις κανείς μονδέλο;
robocop000 έγραψε:Ρε παίδες τα πράγματα είναι απλά. Ο φακός απαγορεύεται... Δεν θα μπω στην διαδικασία κακώς ή καλώς...
Εδω είναι όλη η ουσία. Αν οι έλεγχοι ήταν όπως σε κάποιες χώρες του εξωτερικού δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση ,όλοι θα προσαρμόζονταν στο τι λεει ο νόμος (και εγώ) . Τα περί ηθικής τα ακούω βερεσέ. Η ηθική είναι πολύ ελαστική και ταιριάζει στα μέτρα όλων. Απο μπουστάκι γίνεται φούστα μπλούζα εύκολα.
Και κάτι τελευταίο, μη χαλιέστε με τις συζητήσεις στο ίντερνετ, γιατί είναι αυτό ακριβώς το πράγμα, συζητήσεις στο ίντερνετ :hello:
Πώς το λέμε ???μάγκες στο ελλαντα κότες στο εξωτερικό να το πω κάπως χιουμοριστικά
Και βέβαια ως συνήθως ξαναγυρνάμε στον κύριο υπεύθυνο και υπαίτιο ,το ελληνικό κράτος και τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του και βέβαια την παιδεία που λαμβάνει κάποιος από το σπίτι η οποία βοηθείται από την αυστηρωτατη τήρηση τον νόμον από το ξένο κράτος .
Υγ.απλα για το πώς λειτουργεί ένα σοβαρό κράτος
Χτες έφτασα μεσημέρι Γερμανία και το απόγευμα έβγαλα το σκυλί της κόρης μου βόλτα , φτάνοντας περίπου δέκα μέτρα από μια διάβαση πεζών δίχως φανάρι και δίχως να δω δείξει ότι θέλω να την διαβώ βλέπω όλα τα ιχ να σταματάνε και η οδηγοί να με κοιτάνε αν θα περάσω η όχι ???
Στο καταράμενο ελλάντα ακόμα και με πράσινο στην διάβαση τσακωνεσε με τους οδηγούς
Διάφορα ελεγκτικών μηχανισμών και παιδείας ???και εμείς συζητάμε όπως σωστά γράφεις για τον φακό ????
Λέμε ακριβως το ιδιο πραγμα.
Αν μπουμε ομως στη διαδικασια να δούμε τί ΔΕΝ κανουν οι άλλοι και βαλουμε κάτω απο το χαλακι το τί κανουμε εμεις λαθος, παλι το ιδιο αποτελεσμα θα εχουμε!!

Εγω ξαναλεω:
Να κοιταξουμε εμεις να δωσουμε το ΚΑΛΟ παραδειγμα!

Δεν ξερω ΑΝ θα αλλαξει κατι.
Δεν ξερω ΑΝ μας ακουσει -δει κανεις.

Αλλα να ειμαστε εμεις που θα σταματαμε να περασουν οι πεζοι!(δεν ειναι δυσκολο να το κανουμε)
Εμεις που θα μαζεψουμε ενα πλαστικο μπουκαλι που πεταξε καποιος αλλος. (δεν ειναι δυσκολο)
Εμεις ,που στη παρουσα φαση μας πιεζουν σαν ερασιτεχνες, να δειχνουμε οτι προσπαθουμε να τηρουμε τους νομους ,ασχετα αν συμφωνουμε ή οχι και να μην προκαλουμε!

Εχουμε την ευκαιρια να ειμαστε πρωτοποροι.Οχι αποκλειστικα για το φακο.Το ξαναλεω σε ολους!
Δεν κανουμε φακομαχιες εδω μεσα!Ακουγονται ολα.Δειχνονται ολα.

Αλλα μας βλεπουν πολλοι , μας βλεπουν νεοι που θα "τσιμπησουν" κατιτις απο μας...

Εστω και ΕΝΑΣ να μαθει να σεβεται και να λειτουργει σωστα , πιστεψε με το κερδος ειναι φοβερο.

Δειτε τη γενικη εικονα για μία φορα.
Και διαβασα κατι ωραιο εχτες :

(( ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ))

μήν αρπαζεστε με καποια αστοχη εκφραση ή ενα υπερβολικο χειρισμο της ελληνικης γλωσσας.
Ολοι κανουμε λαθη.
Ειδα πολλες συγνωμες αυτες τις μερες, αλλα γενικα ειδα και ποστ που διψανε για αιμα.
Ολοι απο την ΙΔΙΑ μερια του ποταμιου ειμαστε συναδελφοι.Δεν ειμαστε αντιπαλοι :hello:

επιτελους και μια σελιδα :mrgreen:
λεμε το ιδιο πραγμα παντα μια χουφτα ανθρωποι εδω μεσα από το 2008 που είμαι στο φόρουμ ,αλλά δεν θα αλλάξουμε εμείς τον έλληνα πίστεψε με μόνοι μας διότι θα αλλάξουμε μια χούφτα νεαρούς σε δεκαετία η βάθος χρόνου ενώ ο αυστηρός έλεγχος του νόμου (δίχως επιείκεια του τύπου άντε δεν θα σε γράψω ότι έτρεξες με 180 αλλά με 130 ως συνηθίζετε λειτουργεί αντίστροφα )μόνον η άμεση αυστηρή ποινή θα έχει άμεσα αποτελέσματα ,αμεσότατα μάλιστα διότι όταν ξέρεις ότι αν σε δουν την έβαψες αυτομάτως αποκτάς παιδεία ,είμαι σήμερα στην δεύτερη ημέρα διαμονής εδώ στην γερμανία και με αυτά που βλέπω δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βαθειά θλίβομαι για τους πατριώτες μου στην ελλάδα αλλά και το κράτος μας με τους μηχανισμούς του,όχι ότι δεν τα γνώριζα ,αλλά έλειπα πάνω από 35 χρόνια από εδώ και βλέπω ότι τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα από πριν .Σορρυ φίλοι μου αλλά θα επιμείνω σε αυτά που γράφω χρόνια τώρα εγώ ,γράφει και ο φίλος firman και βέβαια ο STI :) δεν θα χρειαζόταν καν να συζητάμε τώρα για τον φακό αν είχαμε ελεγκτικό μηχανισμό σωστό επαγγελματικού τύπου όπως στο εξωτερικό ,αν είχαμε κάποιους που θελαν να τιμούν τον μισθό τους από τον ποιο χαμηλό μέχρι τον ποιο υψηλόβαθμο δεν έχουμε όμως (μόνον στα μισθολόγια έχουμε διότι κάποτε πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι δυστυχώς που δεν προκειτε να αλλάξει ποτέ,κάθε μέρα που περνάει μου το επιβεβαιώνει αυτό )δεν έχουμε διότι όπως είπαμε εδώ κυριαρχεί η νοοτροπία του αήμνηστου μιμή φωτοπούλου τέλεια και παύλα
αντιγράφω από το ποστ του κάπτεν μας
Ότι μπορούσαμε, αυτό ήταν το Επιτρεπτό…
Κι όλες οι Επιλογές μας, ήταν Αυθόρμητες, Ενστικτώδεις και Παρορμητικές…
Άλλες Σωστές, κι άλλες Λάθος…
Κι ίσως τα περισσότερα να τα μαθαίναμε Λάθος…
Ποιος να το έκρινε, Ποιος να το διόρθωνε

και λέω ::::έλα μου ντε ,ποιος ?????
θα σταματήσουμε στην διάβαση μόνον όταν ξέρουμε ότι ίσως μα πάρει πορτρέτο η κάμερα η μας δει κάνας αστυνομικός και πληρώσουμε τα μάλια της κεφαλής μας (για αυτούς που έχουν μαλλιά ,η άλλοι θα πληρώνουν της τρίχες από το μούσι τους :D )
Δεν θα πετάξουμε ούτε οδοντογλυφίδα αν ξέρουμε ότι αν μας δουν την βάψαμε
Θα τηρούσαμε τους νόμους αν ξέραμε ότι θα είχαμε τσουχτερό πρόστιμο η και αφαίρεση διπλώματος αν κάναμε παράβαση
Όταν όμως ξέρω ότι ο δίας που πίνει fredo esspreso στο πεζοδρόμιο με της μηχανές πάνω στο πεζοδρόμιο ??( sic εεε η μπάτσοι να δίνουν το παράδειγμα του παρανομήστε )δεν μας γράφει και ας είμαστε δίχως κράνος η κυκλοφορούμε με της μότο πάνω στο πεζοδρόμιο.
Όταν ξέρουμε ότι το περιπολικό που είναι περικυκλωμένο από δικυκλιστές δίχως κράνος δεν ασχολείται με αυτές της μικρολεπτομέριες γενικά είναι ζαμανφού .
Όταν ο πατέρας και η μητέρα δείχνουν στο παιδί πως να φτάσει με ποδήλατο ποιο γρήγορα στο σπίτι και ας πηγαίνει ανάποδα τους μονόδρομους μαζί με τους γονείς βεβαίως βεβαίως και περνάνε και με κόκκινο βεβαίως βεβαίως ,εσείς περιμένετε παιδεία η τήρηση τον νόμων ??????????
Ίσως μετά από μερικές ζωές :) αν και αμφιβάλω πολύ και σε αυτό
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Σάβ 22 Φεβ 2020, 01:11

Το μνημόνιο (μετά από μαγκιες και κωλοτουμπες, βεβαίως βεβαίως ) έδειξε ότι όλα μπορούν να περάσουν και να εφαρμοστουν, εφόσον υπάρχει πολιτική βούληση. Απλά δεν έχουν βάλει προτεραιότητα κάποια "θετική " ατζέντα για το ψάρεμα, οπότε δεν αλλάζει κάτι σε αυτό το επίπεδο. Η αλλαγή μόνο από εμάς θα μπορούσε να έρθει, αλλά ο ελληνας είναι ατομιστης, οπότε δεν ΑΝαμενω κάτι.... ΚουβέντΑ Να γίνεται λοιπόν :this:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Σάβ 22 Φεβ 2020, 01:57

αγαπητοί συμφορουμίτες,
μία παρατήρηση μόνο: επειδή το είδα να αναφέρεται αρκετές φορές, ΔΕΝ είναι παράνομο να βουτάμε κάτω από 10 μέτρα.

Η παρανόηση πηγάζει από ένα κανονισμό λιμένων που έχει πλέον καταργηθεί...

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Σάβ 22 Φεβ 2020, 07:24

pillius έγραψε:αγαπητοί συμφορουμίτες,
μία παρατήρηση μόνο: επειδή το είδα να αναφέρεται αρκετές φορές, ΔΕΝ είναι παράνομο να βουτάμε κάτω από 10 μέτρα.

Η παρανόηση πηγάζει από ένα κανονισμό λιμένων που έχει πλέον καταργηθεί...
Καλημερα φιλε μου!
Και σε ολους τους φιλους!
Επειδη κι εγω το ανεφερα, χωρις να ξερω οτι δεν ισχυει, δεν εννοουσα οτι το τηρω... Αλιμονο! Αλλωστε δεν εχω ρολογια κλπ και δεν μετραω βουτιες, επιδοσεις και "τροπαια"
Απλα δεν χρειαζομαι το βαθος για να βγαλω σωστα ψαρακια.
Ετσι ομως αποφευγω και τη συλληψη μαυρων που φερνουν ζωη στα κομματια...
Αυτο εννοουσα! Μηπως να χαλαρωναμε λιγο με το κυνηγι των επιδοσεων;
Προς οφελος μας θα ειναι!
Σε νομους, μηχανισμους ελεγχου κλπ μακρυα κι αγαπημενοι γιατι μονο "μαρουλι" μεσω ανουσιων προστιμων επιδιωκουν! Σιγα μην ενδιαφερονται να σωσουν κανα δελφινι οπως στη διαφημιση!
(Μην παρεξηγηθω, δεν μιλαω για τα παιδια του λιμενικου αλλα για την "κεντρικη βουληση") :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 22 Φεβ 2020, 12:44

fireman έγραψε:
ichthyologist έγραψε:Αυτή ακριβώς είναι η ουσία.
Δεν χρειάζεται εσωτερικό φως για σωστούς νόμους και σωστή τήρηση;
Συμφωνούμε, όπως πριν κάτι χρόνια (;) όπου έλαβε μέρος ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ στιχομυθία από μέρους μας. Κάπου θα υπάρχει στα αρχεία.....
Και για πιο ελαφρές βάρδιες από μέρους σου το ίδιο φαντάζομαι, λίγο μυαλό περισσότερο στην κοινωνία....
Όλα τα άλλα είναι βερεσέ.... :hello:
Όλα αυτά είναι αλληλένδετα, ο πολίτης διαμορφώνει τη πολιτεία και η πολιτεία τον πολίτη. Ο πολίτης διαμορφώνει την πολιτεία ,με τις απόψεις του με την στάση του με τη ψήφο. Η πολιτεία διαμορφώνει τον πολίτη με τους νόμους της και την εφαρμογή-επιβολή τους. Εδώ αρχίζουν οι στρεβλώσεις. Ο πολίτης με τη στάση του δείχνει στη πολιτεία οτι δε επιθυμεί και πολύ την απαρέγκλιτη εφαρμογή των νόμων και η πολιτεία ακούγοντας τις επιθυμίες των Πελατών (δυστυχώς ) της, το κάνει πράξη. Αν βάλεις και στην εξίσωση την διάχυτη πεποίθηση στη κοινωνία μας οτι η καταγγελία είναι ρουφιανιά, τότε φτάνουμε στο σημείο ο καθένας να κάνει οτι τον προστάζει η συνείδηση του. Ελα όμως που κάπου εδώ εμφανίζεται το σύνδρομο του Μαλάκα και ακόμα και ευσυνείδητος ο πολίτης δεν μπορεί να ακολουθήσει τη συνείδηση του. Ξέρεις ,αυτό που λέει " καλά όλοι γύρω μου θα κάνουν οτι γουστάρουν και εγώ θα είμαι ο μ@λ@κ@ς;".
phpBB [video]

Να εγώ κάπου εδώ είμαι, παλεύω με τον μαλάκα μέσα μου. Έχω κατασταλάξει στο να ακολουθώ τη σοβρακοφανέλα συνείδηση μου,αλλά ταυτόχρονα επιθυμώ και διεκδικώ μια πολιτεία που θα κάνει τη δουλειά της. Θα φτιάχνει σωστούς νόμους ,θα τους εφαρμόζει απαρέγκλιτα χωρίς εξαιρέσεις και θα διαπαιδαγωγεί τους πολίτες
παρά πολύ ωραία τα γράφεις και με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο και δε στο τελευταίο :hello: :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Χαλαρά”