SpearFishingForum 2017! Πού πάμε?

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
PARAS
Ονοματεπώνυμο: xristos paraskeuas

Re: SpearFishingForum 2017! Πού πάμε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PARAS » Κυρ 30 Ιούλ 2017, 22:26

αχχχχχχ αυτη η δημοκρατια [-( [-(
Τους εξυπνους που το παιζουνε χαζοι τους γουσταρω

Τους χαζους που πανε να το παιξουνε εξυπνοι τους γλενταω

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Τρί 01 Αύγ 2017, 03:37

Που παμε; μα ειναι απλο. Ο καθενας δημοσιευει υτο που θελει για το λογο που θελει. Χωριςπεριοροσμους χωρις κανονες αρκει ν μην θιγεί αλλα μέλη.

Ειναι πολυ απλο. Σε εν καφενειο υπαρχουν πολλοι τυποι. Αλλοθ ασχετοι, αλλοι αμόρφωτοι, αλλοι καφρη, μαναβιδες, παπαγαλακια, μαγαζακια. Σε εν καφενειο ομως υπαρχουν και αυτοι που θελουν κατι να πουν, κατι να δειξουν, κατι να πουν απο την δικη τους οπρικη και κριτική. Και μεσα σε αυτόν τον χαμο πεταγινται και τρομερα μαργαριτάρια γνωσης τεχνικης και προσφορας.
ι να πει κανεις για τοσα και τοσα θεματα. Ποσοι ανθρωποι δεν βοηθηιηκαν να κανουν κατι σωστα η να μαθουν κατι σωστα. σο σωστα μπορει να μαθει καποιος απο θεωρια..... αλλα κατι ειναοι και αυτο.

Το μεγαλητερο ομως πλεονεκτημα ειναι η διαδικτιακη γνωριμια με ανθρωπους απο καθε γωνια της ελλαδας και οχι μονο. Οχι απλα με ενα ψευδώνυμό. Οταν κανεις ψαροντουφεκο γινεσε κυνηγος κατι κατι που σε ευχαριστει και εκδηλωνει τον πραγματικο σου εαυτο.....εναν εαυτο που δεν κριβεται πισω απο οποιοδηποτε ψευδώνυμό.
Προσωπικά ομως μεσα απο εδω καταλαβα οτι τελικα οι αποψεις μου για το ψαροντουφεκο ηταν κοινες και σε αλλους. Η λογικη του φακου, του μαυρου, του ψαχτηριου, η λογικη του μοναδικου καρτερισιου τροπαιου, η λογικη της απολαυσης να βρισκεσε απλα να κολυπμας οπουδηποτε και οχι ο αυτοσκοπος των ψαριων ηταν πραγματα που ξαφνικα καταλαβα οτι δεν ειμουν μονος.
Το κυριοτερο γνωρισα απο κοντα ανθρωπους που δεν χρει στηκε να πουμε καν πολλα. Με εναν αυτοματο τροπο ειχαμε άψογη συνεργασια εντος και εκτος νερου..... τονα ανδρεα, τον σπυρο, τον κωστα, τον νικητα, τον στελιο, τον δημο τον γιωργο, ......και τελικα μεσα απο τον φορουμ μεχρι και τον ξαδελφι γνωρισα....που δεν ηξερα καν.....οι παυεραδες μας μεγαλωσαν στην ιδια αυλη του χωριου στην δυσκολη και σκληρη ζωη της μεταπολεμικης ορεινης ναξου.....κοιτα να δεις που μεσα απο το φορουμ αρεψα με εναν ανθρωπο που τελικα αποδεοχιηκε κατι παραπανω ο εναν καλο και αξιο ψαρα....

Τελος παντον να μην πολυλογουμε......το φορουμ δεν ειναι τα ψαρια , τα οπλα, τα σκαφη. Για μενα ειναι η ωραια παρεα......ακαι αυτο θα παραμεινει.
Οπως σε ενα καφενειο επιλεγεις μς πια παρεα θα κατσεις....ετσι και εδω αυτο που θα πεις και αυτο που θα συδητησεις και με ποιον ειναι δικη σου επιλογη. Και αυτο φαινετε. Φαινομενα χατζηδημητριου...κλπ....απλα απομονοθηκαν. Και οταν σε ενα καφενειο καποιος απομονονεται και μιλαει μονος στον αερα απλα ψεν ξαναμπαίνει. Αρα η επι@ογη για το τι υπαρχει και τοη τι διαβαζουμε ειναι τελικα δικη μας και μονο δικη μας

Το κουμπι δημοσιευση. Ειναι πολυ συμαντικο και πρεπει να σκεφτομαστε καλα πριν το πατησουμε.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τρί 01 Αύγ 2017, 09:41

Σ΄αυτό το Θέμα, τέθηκε εξ Αρχής ένα Ερώτημα; Πού πάμε;...

Μέσα στην συνηθισμένη Καλοκαιρινή Απουσία μου, αναγκάστηκα Χθές Δευτέρα να έρθω για δυό τρείς Μέρες στην Θεσσαλονίκη για κάποιους Λόγους...
Βρήκα μία Γειτονιά και μιά Πόλη γενικότερα, Αδεια απο Κόσμο, λόγω Διακοπών...
Ετσι γίνεται κάθε Καλοκαίρι, έτσι ακριβώς γίνεται πάντα...

Κι όπως είναι φυσικό, κάτι ανάλογο και αντίστοιχο,
ώς προς την Συμμετοχή και την Επισκεψημότητα,
πιστεύω οτι είναι αναμενόμενο να συμβαίνει κι εδώ...

Καλοκαίρι είναι, θα περάσει...
Κι όπως Ολα τα Καλοκαίρια, περνάνε δυστυχώς τόσο γρήγορα...

Πάλι θα ξαναμαζευτούμε...Ολοι...
Συστάσεις δέν θα χρειαστούν, αφού γνωριζόμαστε ήδη καλά...
Ο Καθένας απο Εμάς, γνωρίζει καλά,
Τί έχει δώσει, αλλά κυρίως και Τί έχει πάρει απο το Φόρουμ μας...

Εύχομαι καλή Συνέχεια και καλό Υπόλοιπο Καλοκαιριού σε Ολους...
Να είσαστε Ολοι καλά, με πολύ Υγεία και καλή Διάθεση...

Με τους Χαιρετισμούς μου

:hello:

Άβαταρ μέλους
VIPER
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Τετ 02 Αύγ 2017, 12:20

Psarogiatros έγραψε:
mojo έγραψε: Πιστευω οτι κατα παρεκκλιση τετοια ατομα εχουν αναγκη την προστασια του φορουμ, γιατι τετοια ατομα ειναι που δινουν πρωτη υλη στο φορουμ να διατηρει τον αμιγως ψαρευτικο του χαρακτηρα.Αυτοι επισης προσφερουν και γνωση κ βοηθεια.Στο τοπικ πχ του Μανου εξηγειται η επιδραση του θερμοκλινους, στα κυνηγιαρικα.ο Χρηστακος μας ειχε δωσει εκεινο το παραμυθενιο βιντεο στο λειβαδι με 20 σφυριδες να βολταρουν. Ενας ακομα ειναι κ ο φακοφ που και αυτος τοσα εχει δωσει,εχει παραπονα απο τη διαχειριση.Ο Αλκηβιάδης γιατι δε γραφει πια αραγε;
Απλα λεμε τωρα..
Μηπως τελικα πρεπει να ξαναεστιασουμε το μεγαλυτερο κομματι στο ψαρεμα καθ αυτο.
Χρυσοστομο επρεπε να σε λενε.

ΥΓ. Το Χρηστακο καλα του καναμε. Εχει μπλε ματια και ματιαζει. Εκτος απ' αυτο ομως δεν δημιουργησε ποτε καμια φασαρια. Βαρεθηκε να του ζαλιζουμε τα φρυδια, τα μαζεψε οσο πιο διακριτικα γινεται και πηγε σε αλλη παραλια. Και πολλα αλλα παιδια που ειχαν να δωσουν εκαναν το ιδιο.

Καποιοι απεχουν χωρις να τους εκραξε κανεις. Τους ενοχλησε πιθανα το περιβαλλον.

Το ποστ "Για το φορουμακι ρε παιδι μου" δεν το ανεβασα τυχαια. Πιστευω οτι τη στιγμη που το ανεβασα, τετοιο πατο δεν ειχαμε πιασει ποτε. Οσο γρηγοροτερα το καταλαβουμε τοσο πιο γρηγορα θα ξαναζωντανεψει και ισως καποια ατομα επιστρεψουν.

Πιστευω παντως οτι το ποστ του Τσαουν εδωσε ευκαιρια σε ωραιες τοποθετησεις και ζυμωσεις. Οι γνωστοι αγνωστοι ομως, λαλιστατοι υπο αλλες συνθηκες, που δεν εχουν καλο λογο για κανενα, τωρα κανουν τους μουγκους.
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ!!ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΤΥΠΩΣΕΣ......ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

sbr
Ονοματεπώνυμο: Σωτήρης A. M.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sbr » Τετ 02 Αύγ 2017, 15:37

Αναρωτιόμουν που να γράψω, αφού το θέμα του Κορινθιακού επίσης με τσίγκλαγε. Μικρή η διαφορά. Λοιπόν:

Μέσω του φόρουμ εξελίχθηκα, άνοιξα τα μάτια μου, απέκτησα στόχους στο ψάρεμα, πούλησα εξοπλισμό, βοηθήθηκα για τον εξοπλισμό μου. Όλα αυτά είναι εξαιρετικά σημαντικά, αφού με βοηθούν στο πιο σημαντικό πράγμα που κάνω για τον εαυτό μου, το ψαροτούφεκο.
Κάθε μέρα (εκτός άδειας) θα μπω και θα ψάξω τι έχει γραφτεί, να δω βιντεάκια, ψάρια, τεχνικές, αν υπάρχει κάτι που με ενδιαφέρει, αν υπάρχει κάποια όμορφη καταχώρηση. Θα προσπαθήσω να κερδίσω κάτι από αυτά που διαβάζω ή βλέπω Σχεδόν κάθε μέρα που έχω άδεια θα πάω στη θάλασσα. Συνήθως την ώρα που η οικογένεια θα κοιμάται ή θα ξεκουράζεται.
Παρότι 49 πλέον, θαυμάζω μερικούς ανθρώπους που διαβάζω εδώ, όχι τόσο για τα ψάρια τους, αλλά για τη στάση τους, την προσωπικότητά τους.
Ομως, επειδή είμαι σε πολύ μεγάλο βαθμό άνθρωπος του μέτρου, δυσκολεύομαι να δω με καλό μάτι ότι δεν έχει μέτρο. Οι υπερψαρίες, η πώληση ψαριών και η υπεράσπιση αυτών με υποτιθέμενα "λογικά" επιχειρήματα, με βγάζουν από τα ρούχα μου. Τι να γράψω εδώ όταν ο απέναντι σου λέει ότι 1+1 δεν κάνει 2?

Έχω ξαναγράψει ότι θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο ψαροτουφεκά. Έχω δει ζωντανά ή σε βιντεάκια κάποιους καλούς, οπότε δεν είναι μετριοφροσύνη, είναι ρεαλισμός. Συζητούσα με φίλο για τα τελευταία ψαρέματα. Η συναγρίδα που χτύπησα την Πέμπτη στην πρώτη μου βουτιά στο τοπάκι έμεινε στον τόπο. Θα μπορούσα ίσως να συνεχίσω. Ο φίλος με ρώτησε γιατί δε χτύπησα κι άλλη. Δεν την χρειαζόμουν. Η χαρά να ταΐσω την οικογένειά μου, και ιδιαίτερα την 7χρονη κορούλα μου, ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο. Επίσης η χαρά να περιγράψω στον αδερφό μου τη βουτιά, τι είδα, τι συνέβη, όλες τις λεπτομέρειες. Χρειάζομαι περισσότερο τις εικόνες και την δυνατότητα να ξαναπηγαίνω για ψάρεμα. Αν απαγορευτεί ο Κορινθιακός, αυτό θα το χάσω. Δεν έχω σκάφος, οπότε θα χάσω την πλειοψηφία των ψαρεμάτων μου. Δεν αντέχω λοιπόν όποιον κάνει υπερψαρίες, πουλάει ψάρια, και συμπεριφέρεται στη θάλασσα σα να είναι το χωράφι του που το σπέρνει και το θερίζει την ίδια μέρα και κάθε μέρα, αν έχει συμβάλλει έστω και 1% στην απαγόρευση. Μπορεί να είναι καλά παιδιά, σίγουρα θα είναι καλοί ψαράδες, σίγουρα θα έχουν να πουν πολλά αξιόλογα, αλλά είναι κατάπτυστοι για μένα. Κάνουν περισσότερο κακό, παρά καλό. Το ίδιο και όσοι γράφουν εδώ πολύ όμορφα λογίδρια και από πίσω πουλούν ψάρια μέχρι και με το ταχυδρομείο. Το ίδιο και τους μεγαλομαγαζάτορες που πουλούν ψάρια πίσω από τους πάγκους των ταμείων τους. Ναι, δεν έχω συμμετάσχει στα κοινά του ψαροτούφεκου για να παλέψω για αυτό. Εχω άλλη θεώρηση. Προσπαθώ να είμαι κύριος απέναντι στη θάλασσα και στο ψαροτούφεκο και αυτό το βλέπουν όλοι γύρω μου, όχι μόνο αυτοί που ψαρεύουν επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά. Και έτσι έχω πράγματι το δικαίωμα να έχω απαιτήσεις από τους άλλους, επαγγελματίες, ερασιτέχνες, πολιτικούς.

Ο χώρος μας είναι πολύ δύσκολος, όπως και οι περισσότεροι χώροι. Γράφουν πολλά παιδιά να οργανωθούμε, να, να, να… ΟΚ, γράφτηκα σε αυτήν την ομάδα του fb (παρότι στην πληροφορική, το fb και τα social media δε με συγκινούν και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα). Τι άλλο να κάνω? Να κατέβω στο δρόμο δίπλα – δίπλα με τον μανάβη? Να πολεμήσω για αυτόν? (Απορία της στιγμής: οι μανάβηδες ασχολούνται με τέτοια θέματα, ή έτσι και αλλιώς θα παρανομήσουν αφού είναι συνηθισμένοι?) Ή μήπως δεν τους ενδιαφέρει, αφού έχουν σούπερ σκαφάρες και πάνε όπου γουστάρουν? Να πολεμήσω δίπλα με τον κάθε παράνομο που θα πιάσει μικρά ή/και πολλά ψάρια στην επόμενη βουτιά του, επειδή δεν πήγε όλη την εβδομάδα για ψάρεμα? Ή να πολεμήσω δίπλα με όσους υπερασπίζονται τους παραπάνω? Τι συμφέρον έχουν? Είναι φιλαράκια και αυτό συγχωρεί τα πάντα? Πραγματικά νιώθω πολύ μόνος (ίσως άτυχος?) στο ψαροτούφεκο, γιατί σχεδόν όλοι που γνωρίζω θα μου μιλήσουν για πώληση ψαριών. Οπότε βλέπω με πολύ καχυποψία υπερψαρίες και λοιπά. Και είναι το μόνο που μπορώ να προσάψω στην Ο.Δ., ότι δηλαδή δεν εκδιώχνει αυτόματα αυτούς.

Για συμβουλέψτε με ρε παιδιά.

ΜΑΝΟΛΗΣ 1982
Ονοματεπώνυμο: ΜΑΝΟΣ ΜΑΘΙΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΝΟΛΗΣ 1982 » Τετ 02 Αύγ 2017, 16:28

sbr έγραψε:Αναρωτιόμουν που να γράψω, αφού το θέμα του Κορινθιακού επίσης με τσίγκλαγε. Μικρή η διαφορά. Λοιπόν:

Μέσω του φόρουμ εξελίχθηκα, άνοιξα τα μάτια μου, απέκτησα στόχους στο ψάρεμα, πούλησα εξοπλισμό, βοηθήθηκα για τον εξοπλισμό μου. Όλα αυτά είναι εξαιρετικά σημαντικά, αφού με βοηθούν στο πιο σημαντικό πράγμα που κάνω για τον εαυτό μου, το ψαροτούφεκο.
Κάθε μέρα (εκτός άδειας) θα μπω και θα ψάξω τι έχει γραφτεί, να δω βιντεάκια, ψάρια, τεχνικές, αν υπάρχει κάτι που με ενδιαφέρει, αν υπάρχει κάποια όμορφη καταχώρηση. Θα προσπαθήσω να κερδίσω κάτι από αυτά που διαβάζω ή βλέπω Σχεδόν κάθε μέρα που έχω άδεια θα πάω στη θάλασσα. Συνήθως την ώρα που η οικογένεια θα κοιμάται ή θα ξεκουράζεται.
Παρότι 49 πλέον, θαυμάζω μερικούς ανθρώπους που διαβάζω εδώ, όχι τόσο για τα ψάρια τους, αλλά για τη στάση τους, την προσωπικότητά τους.
Ομως, επειδή είμαι σε πολύ μεγάλο βαθμό άνθρωπος του μέτρου, δυσκολεύομαι να δω με καλό μάτι ότι δεν έχει μέτρο. Οι υπερψαρίες, η πώληση ψαριών και η υπεράσπιση αυτών με υποτιθέμενα "λογικά" επιχειρήματα, με βγάζουν από τα ρούχα μου. Τι να γράψω εδώ όταν ο απέναντι σου λέει ότι 1+1 δεν κάνει 2?

Έχω ξαναγράψει ότι θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο ψαροτουφεκά. Έχω δει ζωντανά ή σε βιντεάκια κάποιους καλούς, οπότε δεν είναι μετριοφροσύνη, είναι ρεαλισμός. Συζητούσα με φίλο για τα τελευταία ψαρέματα. Η συναγρίδα που χτύπησα την Πέμπτη στην πρώτη μου βουτιά στο τοπάκι έμεινε στον τόπο. Θα μπορούσα ίσως να συνεχίσω. Ο φίλος με ρώτησε γιατί δε χτύπησα κι άλλη. Δεν την χρειαζόμουν. Η χαρά να ταΐσω την οικογένειά μου, και ιδιαίτερα την 7χρονη κορούλα μου, ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο. Επίσης η χαρά να περιγράψω στον αδερφό μου τη βουτιά, τι είδα, τι συνέβη, όλες τις λεπτομέρειες. Χρειάζομαι περισσότερο τις εικόνες και την δυνατότητα να ξαναπηγαίνω για ψάρεμα. Αν απαγορευτεί ο Κορινθιακός, αυτό θα το χάσω. Δεν έχω σκάφος, οπότε θα χάσω την πλειοψηφία των ψαρεμάτων μου. Δεν αντέχω λοιπόν όποιον κάνει υπερψαρίες, πουλάει ψάρια, και συμπεριφέρεται στη θάλασσα σα να είναι το χωράφι του που το σπέρνει και το θερίζει την ίδια μέρα και κάθε μέρα, αν έχει συμβάλλει έστω και 1% στην απαγόρευση. Μπορεί να είναι καλά παιδιά, σίγουρα θα είναι καλοί ψαράδες, σίγουρα θα έχουν να πουν πολλά αξιόλογα, αλλά είναι κατάπτυστοι για μένα. Κάνουν περισσότερο κακό, παρά καλό. Το ίδιο και όσοι γράφουν εδώ πολύ όμορφα λογίδρια και από πίσω πουλούν ψάρια μέχρι και με το ταχυδρομείο. Το ίδιο και τους μεγαλομαγαζάτορες που πουλούν ψάρια πίσω από τους πάγκους των ταμείων τους. Ναι, δεν έχω συμμετάσχει στα κοινά του ψαροτούφεκου για να παλέψω για αυτό. Εχω άλλη θεώρηση. Προσπαθώ να είμαι κύριος απέναντι στη θάλασσα και στο ψαροτούφεκο και αυτό το βλέπουν όλοι γύρω μου, όχι μόνο αυτοί που ψαρεύουν επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά. Και έτσι έχω πράγματι το δικαίωμα να έχω απαιτήσεις από τους άλλους, επαγγελματίες, ερασιτέχνες, πολιτικούς.

Ο χώρος μας είναι πολύ δύσκολος, όπως και οι περισσότεροι χώροι. Γράφουν πολλά παιδιά να οργανωθούμε, να, να, να… ΟΚ, γράφτηκα σε αυτήν την ομάδα του fb (παρότι στην πληροφορική, το fb και τα social media δε με συγκινούν και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα). Τι άλλο να κάνω? Να κατέβω στο δρόμο δίπλα – δίπλα με τον μανάβη? Να πολεμήσω για αυτόν? (Απορία της στιγμής: οι μανάβηδες ασχολούνται με τέτοια θέματα, ή έτσι και αλλιώς θα παρανομήσουν αφού είναι συνηθισμένοι?) Ή μήπως δεν τους ενδιαφέρει, αφού έχουν σούπερ σκαφάρες και πάνε όπου γουστάρουν? Να πολεμήσω δίπλα με τον κάθε παράνομο που θα πιάσει μικρά ή/και πολλά ψάρια στην επόμενη βουτιά του, επειδή δεν πήγε όλη την εβδομάδα για ψάρεμα? Ή να πολεμήσω δίπλα με όσους υπερασπίζονται τους παραπάνω? Τι συμφέρον έχουν? Είναι φιλαράκια και αυτό συγχωρεί τα πάντα? Πραγματικά νιώθω πολύ μόνος (ίσως άτυχος?) στο ψαροτούφεκο, γιατί σχεδόν όλοι που γνωρίζω θα μου μιλήσουν για πώληση ψαριών. Οπότε βλέπω με πολύ καχυποψία υπερψαρίες και λοιπά. Και είναι το μόνο που μπορώ να προσάψω στην Ο.Δ., ότι δηλαδή δεν εκδιώχνει αυτόματα αυτούς.

Για συμβουλέψτε με ρε παιδιά.

Καλά τα λες αγορίνα συμφωνώ και επαυξάνω.
Αλλά μια φορά μαναβης πάντα μαναβης.
Και για υπερψαριες έχεις δίκιο βγάλαμε μόνοι μας τα μάτια μας πόσα και πόσα ποστ εδώ μέσα με φωτογραφίες από δάυτους και πόσοι να τους στηρίζουν από κάτω. Για αυτό δεν θα βγω στους δρόμους και εγώ με κανέναν από αυτούς.

Απο την άλλη βέβαια δεν φταίμε εμείς οι ερασιτέχνες σε όλα. Αλλά στο τέλος εμείς την πληρώνουμε π.χ Θερμαϊκός

sbr
Ονοματεπώνυμο: Σωτήρης A. M.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sbr » Τετ 02 Αύγ 2017, 18:48

ΜΑΝΟΛΗΣ 1982 έγραψε: Καλά τα λες αγορίνα συμφωνώ και επαυξάνω.
Αλλά μια φορά μαναβης πάντα μαναβης.
Και για υπερψαριες έχεις δίκιο βγάλαμε μόνοι μας τα μάτια μας πόσα και πόσα ποστ εδώ μέσα με φωτογραφίες από δάυτους και πόσοι να τους στηρίζουν από κάτω. Για αυτό δεν θα βγω στους δρόμους και εγώ με κανέναν από αυτούς.

Απο την άλλη βέβαια δεν φταίμε εμείς οι ερασιτέχνες σε όλα. Αλλά στο τέλος εμείς την πληρώνουμε π.χ Θερμαϊκός
Εννοείται ότι η συμβολή μας στα περισσότερα των ειδών είναι αμελητέα σε σχέση με επαγγελματίες. Ομως δεν είμαστε όπως οι κυνηγοί. Οι κυνηγοί δεν κυνηγούν κατσίκια και μοσχάρια για να νιώθουν ανταγωνισμό οι κτηνοτρόφοι. Οι ψαράδες όμως μας νιώθουν. Κυνηγάμε τα ίδια (σχεδόν). Και έχουμε το πλεονέκτημα να βλέπουμε τι γίνεται κάτω από το νερό.

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 07 Αύγ 2018, 22:40

Καλησπέρα παίδες. Ειμαι γραμμένος στο φόρουμ από το 2013 όπου αποφάσισα να κάνω πιο οργανωμένα το χόμπυ ψαροτουφεκο. Το φόρουμ το ανακάλυψα πολύ απλά γκουγκλαρωντας και εντελώς τυχαία γράφτηκα σε αυτό αντί σε κάποιο άλλο. Από τότε έχω μάθει πάρα πάρα πολλά πράγματα από εδώ και θεωρώ πως είναι θησαυρός για όσους θέλουν να ασχοληθούν αλλά δεν έχουν κάποιον έμπειρο μαζί τους, σας ευχαριστώ όλους γι αυτό! Ο λόγος που γράφω είναι γιατί τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει το φόρουμ πεσμένο, νομίζω έχει χάσει την ποιότητα του σε σχέση με παλιότερα κ γι αυτό ευθυνόμαστε όλοι. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό? Μήπως είναι απλά ιδέα μου? Μήπως αλλάζει γενικά η κοινωνία κ με τα τελευταία άσχημα γεγονότα δεν υπάρχει όρεξη?
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τετ 08 Αύγ 2018, 10:40

αυγουστος και εχουν παρει ολοι τις παραλιες και τις αποχες! Απο σεπτεμβρη που θα γυρισουν να δεις υλικο!!! Θα κρασαρει το youtube!!!

Άβαταρ μέλους
minasevoix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τετ 08 Αύγ 2018, 11:48

miker έγραψε:αυγουστος και εχουν παρει ολοι τις παραλιες και τις αποχες!
Μακάρι φίλε μου!

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Τετ 08 Αύγ 2018, 17:51

Τι θα γινοταν αραγε αν στην ''ζωη'' του ψαροτουφεκου δεν υπηρχαν βιντεο στο youtube δεν υπηρχαν ηλεκτρονικα μεσα να το διαδίδουν δεν ακουγοταν γενικοτερα ...αν δεν υπηρχαν φιρμες ανν δεν υπηρχαν ΣΤΆΡΣΣΣ αν δεν υπηρχαν εντυπα που να ασχολουντε μαζι του αν δεν υπηρχαν DVD αν δεν υπηρχαν πρωταθλητες κυπελα αγωνες αν,αν,αννν περιοριζοταν το ψαροτουφεκο στον σακο ενός ψαροτουφεκα που ηταν στην αποθήκη αφημενος και περιμενε να ερθει το σ/κ .....για να βραχει.πως θα ηταν το ψαροτουφεκο τοτε αραγε......καλύτερο για τους πολλους ή για τους λιγους .:?:
Υ.Γ. για να μην βιαστείτε καποιοι....το ερωτημα δεν είναι ρητορικο...

gismo2008
Ονοματεπώνυμο: κουλουρακης γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gismo2008 » Τετ 08 Αύγ 2018, 22:05

Ολα καλυτερα.Αλλα εχει πολυ χαρτι για μερικους.Εκμεταλευτες του χομπυ.
TRY NOT TO BE A CUNT .

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Πέμ 09 Αύγ 2018, 00:08

κι ομως καποτε ετσι ηταν! Δεν ειχε την αιγλη που εχει τωρα! Τωρα θες να το "φωναξεις" οτι εισαι ψαροντουφεκας (μπλουζακια καπελα ακομα και τατουαζ εχω δει)! Δεν ειναι απαραίτητα κακο ωστοσο οταν γινετε αυτοσκοπος (και οτι αλλο ειναι αυτο) τοτε κλαίετα!

Άβαταρ μέλους
minasevoix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Πέμ 09 Αύγ 2018, 10:31

pelekan , από την μία θα μου άρεσε η απλότητα και η εξερεύνηση του ψαροτούφεκου πριν γίνει ευρέως γνωστό super ουάου - extreme sport - in - κ.τ.λ. Από την άλλη η προβολή αυτή με έχει βοηθήσει να εξελιχθώ πολύ πιο γρήγορα , να βουτάω με το μυαλό μου πρώτα στην ασφάλεια και μετά στο ψάρι, επίσης έχω δει βίντεο φίλων και έχω ' φτιαχτεί ' που λέμε να πάω για βουτιά ενώ διαφορετικά δεν θα πήγαινα. Τέλος υπάρχουν ολόκληρες επιχειρήσεις και οικογένειες που ζουν από αυτό πλέον ( δεν εννοώ την πώληση ψαριών φυσικά). Είναι στο χέρι του καθενός πως θα διαχειριστεί τα ερεθίσματα που δέχεται.
Πιστεύω πως θα ψαρεύαμε τουλάχιστον οι μισοί αν δεν είχε τέτοια εξέλιξη, από την άλλη όμως θεωρώ πως δεν ευθύνεται αυτό για την εικόνα του βυθού μας πλέον. Αν υπήρχε τρόπος να τηρούνται οι νόμοι και τα όρια θα ήταν όλα διαφορετικά. Αν σε κάθε βίντεο τηρούνταν οι κανονισμοί, θα είχα διδακτικό χαρακτήρα περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Πέμ 09 Αύγ 2018, 12:34

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:Που παμε; μα ειναι απλο. Ο καθενας δημοσιευει υτο που θελει για το λογο που θελει. Χωριςπεριοροσμους χωρις κανονες αρκει ν μην θιγεί αλλα μέλη.

Ειναι πολυ απλο. Σε εν καφενειο υπαρχουν πολλοι τυποι. Αλλοθ ασχετοι, αλλοι αμόρφωτοι, αλλοι καφρη, μαναβιδες, παπαγαλακια, μαγαζακια. Σε εν καφενειο ομως υπαρχουν και αυτοι που θελουν κατι να πουν, κατι να δειξουν, κατι να πουν απο την δικη τους οπρικη και κριτική. Και μεσα σε αυτόν τον χαμο πεταγινται και τρομερα μαργαριτάρια γνωσης τεχνικης και προσφορας.
ι να πει κανεις για τοσα και τοσα θεματα. Ποσοι ανθρωποι δεν βοηθηιηκαν να κανουν κατι σωστα η να μαθουν κατι σωστα. σο σωστα μπορει να μαθει καποιος απο θεωρια..... αλλα κατι ειναοι και αυτο.

Το μεγαλητερο ομως πλεονεκτημα ειναι η διαδικτιακη γνωριμια με ανθρωπους απο καθε γωνια της ελλαδας και οχι μονο. Οχι απλα με ενα ψευδώνυμό. Οταν κανεις ψαροντουφεκο γινεσε κυνηγος κατι κατι που σε ευχαριστει και εκδηλωνει τον πραγματικο σου εαυτο.....εναν εαυτο που δεν κριβεται πισω απο οποιοδηποτε ψευδώνυμό.
Προσωπικά ομως μεσα απο εδω καταλαβα οτι τελικα οι αποψεις μου για το ψαροντουφεκο ηταν κοινες και σε αλλους. Η λογικη του φακου, του μαυρου, του ψαχτηριου, η λογικη του μοναδικου καρτερισιου τροπαιου, η λογικη της απολαυσης να βρισκεσε απλα να κολυπμας οπουδηποτε και οχι ο αυτοσκοπος των ψαριων ηταν πραγματα που ξαφνικα καταλαβα οτι δεν ειμουν μονος.
Το κυριοτερο γνωρισα απο κοντα ανθρωπους που δεν χρει στηκε να πουμε καν πολλα. Με εναν αυτοματο τροπο ειχαμε άψογη συνεργασια εντος και εκτος νερου..... τονα ανδρεα, τον σπυρο, τον κωστα, τον νικητα, τον στελιο, τον δημο τον γιωργο, ......και τελικα μεσα απο τον φορουμ μεχρι και τον ξαδελφι γνωρισα....που δεν ηξερα καν.....οι παυεραδες μας μεγαλωσαν στην ιδια αυλη του χωριου στην δυσκολη και σκληρη ζωη της μεταπολεμικης ορεινης ναξου.....κοιτα να δεις που μεσα απο το φορουμ αρεψα με εναν ανθρωπο που τελικα αποδεοχιηκε κατι παραπανω ο εναν καλο και αξιο ψαρα....

Τελος παντον να μην πολυλογουμε......το φορουμ δεν ειναι τα ψαρια , τα οπλα, τα σκαφη. Για μενα ειναι η ωραια παρεα......ακαι αυτο θα παραμεινει.
Οπως σε ενα καφενειο επιλεγεις μς πια παρεα θα κατσεις....ετσι και εδω αυτο που θα πεις και αυτο που θα συδητησεις και με ποιον ειναι δικη σου επιλογη. Και αυτο φαινετε. Φαινομενα χατζηδημητριου...κλπ....απλα απομονοθηκαν. Και οταν σε ενα καφενειο καποιος απομονονεται και μιλαει μονος στον αερα απλα ψεν ξαναμπαίνει. Αρα η επι@ογη για το τι υπαρχει και τοη τι διαβαζουμε ειναι τελικα δικη μας και μονο δικη μας

Το κουμπι δημοσιευση. Ειναι πολυ συμαντικο και πρεπει να σκεφτομαστε καλα πριν το πατησουμε.
Α, ρε ξαδερφάκι...
περσινή δημοσίευση κ πάντα επίκαιρη!
Τα είπες φίνα κ σταράτα, αν κ τελείως ανορθόγραφα πανάθεμά σε... :lol:

Σαλπάρω για το χωριό ρεε ΑΚΟΥΣ? :)
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Επιστροφή στο “Χαλαρά”