φιλικα manicity22

Relax time.......off topic!!
veteriarian

φιλικα manicity22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από veteriarian » Κυρ 07 Μάιος 2017, 22:33

φίλε μάνο εχω δει πολλα βιντεακια σου και μ αρεσει το ψαρεμα σ.
Οφειλω ομως να σου πω καποια πραγματα τελειως φιλικα.

πρωτον: δεν ξερω αν η απαγορευση της υπερψαριας βασιζεται σε επιστημονικα δεδομενα και δεν ξερω το ποσο κακο κανει στο περιβαλλον. Τι εννοω? οι τρατες κανουν την μεγαλη ζημια. Αλλα αν επιστημονικα δενδομενα λενε οτι και το ψαροντουφεκο με ψαριες παν ω των επιτρεπομενων κανει κακο τοτε επρεπε να το σεβαστουμε. Τωρα αν το σκεφτηκε το οριο κανενας γραβατομενος σε κανενα γραφειο διχως υποβαθρο..τοτε πασο. Σιγουρα δεν εισαι τρατα...που δεν αφηνει χριστο πισω του,.αλλα το παρακανες..νομιζω.
Οτανβαραςμμια 10 λιτσα..Τι αλλο θες???και συνεχιζεις? αν απαγορευεται? εκτος και αν κανω λαθος.

και κατι δευτερο.
Ρε αδερφε μονος σου πας και ψαρευεις ??? δεν σε λυπασαι? κριμα. παρε ενα φιλο και πανε παρεα.ημαρτον δηλαδη.

στα λεω εδω γιατι κλειδωθηκε το τοπικ σου
αυτα απο μενα.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: φιλικα manicity22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 08 Μάιος 2017, 01:03

και εγώ φιλικά θα το γράψω και με πολύ αγάπη
θεωρώ χάιδεμα αυτιών το κλείδωμα και μόνον τοπικ με παράνομες ψαριές ,θα έπρεπε να διαγράφονται απευθείας και δια πάντως τα μέλη αυτά
:hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
giannis deep blue
Ονοματεπώνυμο: Μαυρομμάτης Ιωάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis deep blue » Δευ 08 Μάιος 2017, 07:55

Απο τα βίντεο του Μανώλη αυτό καταλαβες?Οτι δε σέβεται τη θάλασσα?Γιατι εγω εχω καταλάβει το αντίθετο..Εχεις δει τα ζευγαρωματα των ψαριων που εχει πετύχει και ενω θα μπορουσε να παρει 1 καταψύκτη παίρνει 2 ψάρια??
Τωρα πριν την (παραλογη)απαγορευση του Μαι πήρε και 2 ψαρια δεν έγινε και κάτι..

Καλύτερα 2 μεγάλα ψαρια παρα 10 μικρα μαναλια συνολικά 5 κιλά....
;) ;) Καλημέρες..
Μαυρομματης Ιωαννης

veteriarian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από veteriarian » Δευ 08 Μάιος 2017, 10:11

giannis deep blue έγραψε:Απο τα βίντεο του Μανώλη αυτό καταλαβες?Οτι δε σέβεται τη θάλασσα?Γιατι εγω εχω καταλάβει το αντίθετο..Εχεις δει τα ζευγαρωματα των ψαριων που εχει πετύχει και ενω θα μπορουσε να παρει 1 καταψύκτη παίρνει 2 ψάρια??
Τωρα πριν την (παραλογη)απαγορευση του Μαι πήρε και 2 ψαρια δεν έγινε και κάτι..

;) ;) Καλημέρες..
προς Θεου δεν καταλαβα οτι δεν σεβεται τη θαλασσα. Για αυτο και οπως ειδες του μιλαω σαν ανθρωπος και οχι σα ζωο. καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες με τα 2 δεκακιλα.ουτε ειπα οτι ο φιλος καταστρεφει το περιβαλλον, αυτο δεν το ξερω. αφησα και αμφιβολια για την επιστημονικη βαση του 5ακιλου επιτρεπτου.
Εγω ηθελα να του γραψω οτι ειναι μαλακια που ψαρευει μονος του.... και μετα θυμηθηκα οτι εκανε υπερψαρια....και την κουβεντα στο αλλο τοπικ περι παρανοιων κτλ κτλ κτλ.... Ε για να ειμαστε σωστοι ο μανωλης παρανομησε και επερεπε να το θιξω. ή ειμαστε με ολους σωστοι ή οχι.

το οτι 2 δεκακιλα ψαρια δεν ευθυνονται για το οτι δεν υπαρχει ουτε λεπι το καταλαβαινω. το ξερει ομως και επρεπε να σταματησει.

προσωπικα πιστευω οτι αυτος ο κανονας της υπερψαριας εχει κενα και το βιντεο αυτο τα δειχνει. Ο φιλος ουτε φακο χρησιμοποιησε ουτε τιποτα. απλα πηρε τρια ψαρια. προφανως 5 μονοκιλα ειναι μεγαλυτερη καταστροφη. αλλα τθ να κανουμε τωρα?

manocity22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manocity22 » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:27

Ωραία. Πάμε να τα δούμε ένα ένα.

1. Το βίντεο μου κλειδώθηκε γιατί αν και έγινε 30 Απρίλη η ψαριά, τώρα είναι Μάιος, κι όχι επειδή είναι παράνομη η ψαριά,
τουλάχιστον αυτό μου είπε ο διαχειριστής.
2. Ενσυνείδητα επιλέγω στους ρηχούς ψαρότοπους που έχω, κάτω από 10 μέτρα, να πηγαίνω μόνος μου για ρηχά καρτέρια. Το διασκεδάζω καλύτερα.
Είναι επιλογή μου και μου φαίνεται αστείο να ανεβάζετε ποστ στο φορουμ για το καλό μου. Προστάτες δε χρειάζομαι, ευχαριστώ.
Πήρα όλο το μέτρο, τη σύνεση και τη συνείδηση που χρειάζομαι από τους εξαίρετους γονείς μου στην ηλικία που έπρεπε. Μην ασχολείστε με την ασφάλειά
μου. Ευχαριστώ. Στα παιδιά σας οι συμβουλές να τα κάνετε σωστούς ανθρώπους.
3. Μιας και δεν πουλάω τα ψάρια μου, αυτά μοιράστηκαν σε αρκετούς φίλους οι οποίοι σε άλλη περίπτωση θα αγόραζαν φθηνά ψάρια της αγοράς. Τα μικρά
μαγιατικάκια του κιλού αυτή την εποχή κοστίζουν κάνα 8άρι ευρώ το κιλό και είναι αρκετά δελεαστικά. Κάνε τα μαθηματικά τι είναι καλύτερο.
4. Τα υπόλοιπα φιλέτα τα κράτησα για την οικογένειά μου για να τρώω όλο το Μάιο, γιατί ναι μεν πιστεύω ότι είναι παράλογη η απαγόρευση, αλλά δεν
ψαρεύω δε. Οπότε για εμένα που το ψάρι είναι πολύ σημαντικό στοιχείο στη διατροφή μου, μιας και τα βρήκα τα ψάρια στο σημείο αυτό δεν υπήρχε περίπτωση
να τα άφηνα και να τρέχω στη λαϊκή να αγοράζω τσιπούρα ιχθυοτροφείου. Ας πούμε ότι έπιασα τα ψάρια που θα έπιανα το Μαίο σε ένα απόγευμα.
5. Έχω τύχει στο παρελθόν σε αναπαραγωγή σφυρίδων και ροφών όπου θα μπορούσα να έχω μαζέψει 5 και 6 μεγάλα ψάρια. Αυτά που οι άλλοι λένε
"ανέβασμα" ενώ στην πραγματικότητα είναι μάζεμα στα ρηχότερα για προετοιμασία παραγωγής. Σε αφήνω να μαντέψεις πόσα ψάρια πήρα. Το ίδιο συνέβη
παλαιότερα σε αναπαραγωγή λαβρακιών και κεφάλων. Τα μαγιάτικα εν προκειμένω κυνηγούσαν.
6. Σε βάζω να σκεφτείς. Είναι 30 Απριλίου και 30 μέρες απαγορεύεται το ψάρεμα. Πρώτη βουτιά πιάνεις τη λίτσα. Και 4η βουτιά το 4κιλο. Φεύγεις ξέροντας ότι
δεν θα ξαναψαρέψεις ένα μήνα? Σε καλύπτουν 4 βουτιές. Ή πας για μια πέμπτη? Και στην Πέμπτη μπαίνει ένα 15άρι μαγιάτικο, το θαυμάζεις και δεν
του ρίχνεις? Ας σοβαρευτούμε φίλε μου. Ας είμαστε ρεαλιστές.
7. Δεν είναι manicity22 είναι manocity22 και βγαίνει από το Μανώλης και το Πόλη, δηλαδή ότι ψαρεύω εδώ κοντά. Βρες τα εδώ κοντά αυτά τα ψάρια και άσ' τα.

ΥΓ. Κάθε άλλος ξέρεις τι θα σου είχε απαντήσει? "Όσα δε φτάνει η αλεπού..." κλπες μ@λ@κίες.
Αντιθέτως εγώ σέβομαι την κριτική και πιστεύω πως μία σοβαρή απάντηση την αξίζουν όλοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manocity22 την Δευ 08 Μάιος 2017, 11:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:36

ωραία ψάρια, ωραίες βολές. το σημείο κάνει μπαμ ότι είναι πέρασμα πελαγίσιων. κάποιοι λόγοι σπρώχνουν τα ψάρια σε τέτοια μέρη. :hello:

manocity22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manocity22 » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:39

giannis deep blue έγραψε:Απο τα βίντεο του Μανώλη αυτό καταλαβες?Οτι δε σέβεται τη θάλασσα?Γιατι εγω εχω καταλάβει το αντίθετο..Εχεις δει τα ζευγαρωματα των ψαριων που εχει πετύχει και ενω θα μπορουσε να παρει 1 καταψύκτη παίρνει 2 ψάρια??

;) ;) Καλημέρες..
γεια σου Γιαννάκο μου,
ένα κρασί να κανονίσουμε να φάμε λίγο μαγιάτικο! :grin:

manocity22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manocity22 » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:42

Αγαπητέ διαχειριστά ο thalassa50 λέει να με διαγράψετε.
Εγώ από τη μεριά μου δεν έχω πρόβλημα.
Μετά χαράς αν το επιθυμούν κι άλλα μέλη.

Άβαταρ μέλους
Νικήτας
Ονοματεπώνυμο: Νικήτας Δημητρόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικήτας » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:43

Ο φίλος με την τεκμηριωμένη απαντησή του
σε αναγκάζει να δεχτείς την επιχειρηματολογία
και να συμφωνήσεις μαζί του.

Μόνο και μόνο απο την τρόπο
που μεταδίδει την θέση του μας υποχρεώνει σε θαυμασμό.
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται

veteriarian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από veteriarian » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:46

manocity22 έγραψε:Αγαπητέ διαχειριστά ο thalassa50 λέει να με διαγράψετε.

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ.
ενα ποστ εκανα για θεμα συζητησης για να καλυτερευσουν ολοι.... με σα απο αυτο και αμεσως αρχισαν οι διαγραφες και οι παροπιδες. Βλακεια ειπε ο ΘΑΛΑΣΣΑ βλακεια καο ΜΑΝΟΣ. Δηλαδη η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ δεν υπαρχει στο λεξικο σας???

κριμα.

ας διαγραφει το τοπικ μ τοτε να μην υπαρχει προβλημα.

προφανως και δεν πρεπει να διαγραφει ο μανος. ουτε ηταν αυτος ο σκοπος μ. σκοπος ηταν η αυτοκριτικη.
και αν διαγραφει τι??? θα διαγραψουμε εναν καλο ψαροντουφεκα (που δεν χρησιμοποιει μπουκαλες , ουτε παει βραδυ κτλ κτλ... ) και χεστηκε η φοραδα. οι αλλοι θα συνεχιζουν ανενοχλητοι.

ΜΑΓΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣ ΛΕΓΕΤΕ. ΣΤΙ΅ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΤΕ??? ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΡΩΕΙ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΠΕΤΙΕΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.????

ALEX1981
Ονοματεπώνυμο: ela nte??

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ALEX1981 » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:53

manocity22 έγραψε: 7. Δεν είναι manicity22 είναι manocity22 και βγαίνει από το Μανώλης και το Πόλη, δηλαδή ότι ψαρεύω εδώ κοντά. Βρες τα εδώ κοντά αυτά τα ψάρια και άς τα.
Και το 22???
Είναι τα λεπτά που χρειάζεσαι να πας στην θάλασσα από το σπίτι σου ??
Απάντησε μας επιτέλους !!
Μιλάς με γρίφους γέροντα. ...

veteriarian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από veteriarian » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:53

manocity22 έγραψε:Ωραία. Πάμε να τα δούμε ένα ένα.

1. Το βίντεο μου κλειδώθηκε γιατί αν και έγινε 30 Απρίλη η ψαριά, τώρα είναι Μάιος, κι όχι επειδή είναι παράνομη η ψαριά,
τουλάχιστον αυτό μου είπε ο διαχειριστής.
2. Ενσυνείδητα επιλέγω στους ρηχούς ψαρότοπους που έχω, κάτω από 10 μέτρα, να πηγαίνω μόνος μου για ρηχά καρτέρια. Το διασκεδάζω καλύτερα.
Είναι επιλογή μου και μου φαίνεται αστείο να ανεβάζετε ποστ στο φορουμ για το καλό μου. Προστάτες δε χρειάζομαι, ευχαριστώ.
Πήρα όλο το μέτρο, τη σύνεση και τη συνείδηση που χρειάζομαι από τους εξαίρετους γονείς μου στην ηλικία που έπρεπε. Μην ασχολείστε με την ασφάλειά
μου. Ευχαριστώ. Στα παιδιά σας οι συμβουλές να τα κάνετε σωστούς ανθρώπους.

3. Μιας και δεν πουλάω τα ψάρια μου, αυτά μοιράστηκαν σε αρκετούς φίλους οι οποίοι σε άλλη περίπτωση θα αγόραζαν φθηνά ψάρια της αγοράς. Τα μικρά
μαγιατικάκια του κιλού αυτή την εποχή κοστίζουν κάνα 8άρι ευρώ το κιλό και είναι αρκετά δελεαστικά. Κάνε τα μαθηματικά τι είναι καλύτερο.
4. Τα υπόλοιπα φιλέτα τα κράτησα για την οικογένειά μου για να τρώω όλο το Μάιο, γιατί ναι μεν πιστεύω ότι είναι παράλογη η απαγόρευση, αλλά δεν
ψαρεύω δε. Οπότε για εμένα που το ψάρι είναι πολύ σημαντικό στοιχείο στη διατροφή μου, μιας και τα βρήκα τα ψάρια στο σημείο αυτό δεν υπήρχε περίπτωση
να τα άφηνα και να τρέχω στη λαϊκή να αγοράζω τσιπούρα ιχθυοτροφείου. Ας πούμε ότι έπιασα τα ψάρια που θα έπιανα το Μαίο σε ένα απόγευμα.
5. Έχω τύχει στο παρελθόν σε αναπαραγωγή σφυρίδων και ροφών όπου θα μπορούσα να έχω μαζέψει 5 και 6 μεγάλα ψάρια. Αυτά που οι άλλοι λένε
"ανέβασμα" ενώ στην πραγματικότητα είναι μάζεμα στα ρηχότερα για προετοιμασία παραγωγής. Σε αφήνω να μαντέψεις πόσα ψάρια πήρα. Το ίδιο συνέβη
παλαιότερα σε αναπαραγωγή λαβρακιών και κεφάλων. Τα μαγιάτικα εν προκειμένω κυνηγούσαν.
6. Σε βάζω να σκεφτείς. Είναι 30 Απριλίου και 30 μέρες απαγορεύεται το ψάρεμα. Πρώτη βουτιά πιάνεις τη λίτσα. Και 4η βουτιά το 4κιλο. Φεύγεις ξέροντας ότι
δεν θα ξαναψαρέψεις ένα μήνα? Σε καλύπτουν 4 βουτιές. Ή πας για μια πέμπτη? Και στην Πέμπτη μπαίνει ένα 15άρι μαγιάτικο, το θαυμάζεις και δεν
του ρίχνεις? Ας σοβαρευτούμε φίλε μου. Ας είμαστε ρεαλιστές.
7. Δεν είναι manicity22 είναι manocity22 και βγαίνει από το Μανώλης και το Πόλη, δηλαδή ότι ψαρεύω εδώ κοντά. Βρες τα εδώ κοντά αυτά τα ψάρια και άς τα.

ΥΓ. Κάθε άλλος ξέρεις τι θα σου είχε απαντήσει? "Όσα δε φτάνει η αλεπού..." κλπες μ@λ@κίες.
Αντιθέτως εγώ σέβομαι την κριτική και πιστεύω πως μία σοβαρή απάντηση την αξίζουν όλοι.

Αυτο το πραγμα τωρα το ειδα. Κριμα φιλε...γιατι ναι μεν ξερεις και τοποθετησαι ψυχραιμα και σωστα... παρολα αυτα εχεςι για καποιο λογο υψωσει μια ασπιδα...και δεν ακους τιποτα... και κανεις και ειρωνίες για το manis και όχι μάνος. προσυπικά χέστηκα αν θα σε κλαίμε σε κανένα ποστ μετά από μήνες. εγβ πραγματικά για το καλό σου το είπα. και συγχρωνος ανέφερα ότι ίσως έπρεπε στο πρώτο ψάρι να σταματήσεις.

Αλλά είπαμε ΣΤΟ ΕΛΛΆΝΤΑ απαγορεύονται οι συμβουλίων ασφαλείας και να δειχνεύω σε κάποιον ότι διαφωνείς (πχ εδώ στο μέγεθος της ψαριας του) .

καλές αναδύσεις φίλε με. να διαγραφεί το ποστ παρακαλώ . δεν έχει νόημα.
η βλακεία είναι ανίκητη.

ΥΓ> περί όσα δεν φτάνει η αλεπού κτλ τκλ κτλ.... δεν είπα ποτέ ότι μπορώ να χτυπήσω τέτοια ψάρια. στο λεεω από τώρα και δεν ντρέπομαι... δεν μπορώ ούτε το 1 100sto από αυτό που κάνεισ εσύ να κάνω. νταξ? ηρεμησες?

manocity22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manocity22 » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:57

veteriarian έγραψε:
manocity22 έγραψε:Αγαπητέ διαχειριστά ο thalassa50 λέει να με διαγράψετε.

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ.
ενα ποστ εκανα για θεμα συζητησης για να καλυτερευσουν ολοι.... με σα απο αυτο και αμεσως αρχισαν οι διαγραφες και οι παροπιδες. Βλακεια ειπε ο ΘΑΛΑΣΣΑ βλακεια καο ΜΑΝΟΣ. Δηλαδη η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ δεν υπαρχει στο λεξικο σας???

κριμα.

ας διαγραφει το τοπικ μ τοτε να μην υπαρχει προβλημα.

προφανως και δεν πρεπει να διαγραφει ο μανος. ουτε ηταν αυτος ο σκοπος μ. σκοπος ηταν η αυτοκριτικη.
και αν διαγραφει τι??? θα διαγραψουμε εναν καλο ψαροντουφεκα (που δεν χρησιμοποιει μπουκαλες , ουτε παει βραδυ κτλ κτλ... ) και χεστηκε η φοραδα. οι αλλοι θα συνεχιζουν ανενοχλητοι.

ΜΑΓΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣ ΛΕΓΕΤΕ. ΣΤΙ΅ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΤΕ??? ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΡΩΕΙ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΠΕΤΙΕΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.????
Νομίζω ότι εγώ σου απάντησα σε κλίμα συζήτησης. Αν θες πες τα στον θάλασσα 50.
Ή αν θες να συνεχίσεις τη συζήτηση, απάντησε μου σε αυτά που σου έγραψα εγώ κι όχι στον 50

manocity22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manocity22 » Δευ 08 Μάιος 2017, 11:58

ALEX1981 έγραψε:
manocity22 έγραψε: 7. Δεν είναι manicity22 είναι manocity22 και βγαίνει από το Μανώλης και το Πόλη, δηλαδή ότι ψαρεύω εδώ κοντά. Βρες τα εδώ κοντά αυτά τα ψάρια και άς τα.
Και το 22???
Είναι τα λεπτά που χρειάζεσαι να πας στην θάλασσα από το σπίτι σου ??
Απάντησε μας επιτέλους !!
Μιλάς με γρίφους γέροντα. ...
Είναι τα γενέθλια μου. Ορίστε, σας εβγαλα από το σκότος

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Δευ 08 Μάιος 2017, 12:00

Πολύχρονος λοιπόν!! :)

Επιστροφή στο “Χαλαρά”