αλλα χομπυ- ΚΑλλιεργιεα απο σπορους

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: αλλα χομπυ- ΚΑλλιεργιεα απο σπορους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 01 Μάιος 2017, 22:38

jimys έγραψε:χαχα νασαι καλα

μην απογοητεύεσαι όμως και για να παρεις κουραγιο σου λεω πως φετος σε εντελβαις που πειραματιστηκα από τα 100 μονο 2 βγηκαν χαχα.
η επιτυχια κρυβεται μεσα στο κουτι του πεισματος προχωρα και σου στελνω πμ το φωνι ότι θελεις παρε

αααα μην ξεχασω και μου λες μετα δεν στο ειπα η ριγανη που θα φυτεψεις δεν θα εχει καμμια σχεση και αρωμα με την αγρια. απο τα σπορια θα σου βγει λαιτ φυσικα
είναι μια παρηγοριά αυτό το 2 από 100 :)

αλλά με την άγρια που γράφεις εδώ αλλάζει το θέμα :D
άμα βάλουμε να βάλουμε την κορυφή βεβαίως βεβαίως ,μισές δουλιές δεν κάνω,φουλ έξτρα εγώ και λάιτ ρίγανη πάει ???δεν πάει :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

jimys
Ονοματεπώνυμο: μητσος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Δευ 01 Μάιος 2017, 22:46

thalassa50 έγραψε:

μην απογοητεύεσαι όμως και για να παρεις κουραγιο σου λεω πως φετος σε εντελβαις που πειραματιστηκα από τα 100 μονο 2 βγηκαν χαχα.
η επιτυχια κρυβεται μεσα στο κουτι του πεισματος προχωρα και σου στελνω πμ το φωνι ότι θελεις παρε

αααα μην ξεχασω και μου λες μετα δεν στο ειπα η ριγανη που θα φυτεψεις δεν θα εχει καμμια σχεση και αρωμα με την αγρια. απο τα σπορια θα σου βγει λαιτ φυσικα

άμα βάλουμε να βάλουμε την κορυφή βεβαίως βεβαίως ,μισές δουλιές δεν κάνω,φουλ έξτρα εγώ και λάιτ ρίγανη πάει ???δεν πάει :D
επιμενω ριγανη όπως και για το τσαι μονο μοσχεύματα για να βγαινει αντιγραφο του μητρικου φυτου
Όποιος ξεχνά την ιστορία του ειναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει.

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 01 Μάιος 2017, 23:01

jimys έγραψε:ναι φυσικα και μπορεις το χωμα μεσα στο μπουκαλι να είναι παντα νωπο ουτε λασπη ουτε ξερο.
επειδή τα περισσοτερα μπουκαλια είναι διαφανα θα δεις τις καινούριες ριζες να φαινονται περιμετρικα στα τοιχώματα του μπουκαλιου
:hello: ευχαριστω
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

veteriarian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από veteriarian » Δευ 01 Μάιος 2017, 23:18

gabrielb έγραψε:Πολύ ωραίο θέμα ανοίχτηκε για τον Μάιο!
Ας συνεισφέρω και εγώ λίγο.
Μιας και με τα δέντρα τους σπόρους και τα μπόλια δεν βγάζεις εύκολα άκρη ο πιο σίγουρος και οικονομικός τρόπος που έχω βρει και δουλεύει σε όλα τα φυτά είναι ο παρακάτω.
Διαλέγεις το φυτό που θέλεις να αντιγράψεις. Καθαρίζεις το κλαρί που θέλεις να πιάσεις από φύλλα. Παίρνεις ένα πλαστικό μπουκάλι , του κόβεις τον πάτο και του αφαιρείς το καπάκι. Όσο πιο χοντρό στόμιο έχει τόσο μεγαλύτερο φυτό θα μπορείς να πιάσεις. Περνάς το κλαρί όπως δείχνει στο σχέδιο και μετά το γεμίζεις χώμα. Αυτό με τον καιρό θα αρχίσει να ριζώνει. Όταν ριζώσει το κόβουμε στο σημείο που είναι το στόμιο του μπουκαλιού. Αφαιρούμε το μπουκάλι και το φυτεύουμε. Η διαδικασία καλό θα ήταν να ξεκινήσει το φθινόπωρο. Έτσι θα πάρεις ένα έτοιμο ήμερο φυτό στο μέγεθος που θέλεις, προσαρμοσμένο στην περιοχή που έγινε η διαδικασία. Αν το ποτίζεις η διαδικασία θα γίνει αρκετά σύντομα. Για παράδειγμα οι ελιές που θέλουν αρκετό χρόνο, αν δεν ποτίζονται τα μπουκάλια θέλουν 1,5 χρόνο αν ποτίζονται 5-6 μήνες. Τα ξινά , λεμονιές, πορτοκαλιές μανταρινιές και λοιπά θέλουν 2-3 μήνες. Τα Ροδώδη, αχλαδιές, μηλιές θέλουν 4-5. Οι ροδιές θέλουν 3-6 μήνες. Με το μπουκάλι του γάλακτος που έχει χοντρό στόμια μπορείς να πιάσεις ένα δέντρο με κορμό 2,5 δάχτυλα σε πάχος και 1,5μ σε ύψος. Αν το ξεκινούσατε από σπόρο θα ήθελε 3 χρόνια τουλάχιστον για να γίνει και αν το αγοράζατε από 8-15 ευρώ στην Αθήνα 4-6 στην επαρχία.
Έφτιαξα και ένα σχεδιάκι για να βοηθήσω , να είστε επιεικής!
Εικόνα
ΡΙΣΠΈΚΤ τόσο απλό τόσο αζτνόητο αλλά δεν το σκέφτηκε κανένας. μπράβο

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 01 Μάιος 2017, 23:26

jimys έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

επιμενω ριγανη όπως και για το τσαι μονο μοσχεύματα για να βγαινει αντιγραφο του μητρικου φυτου
θανκς
θα μιλησουμε

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 02 Μάιος 2017, 09:47

ρε Γιαννη ! εκει που αλωνιζεις τα βουνα,παρε ενα φτυαρακι μαζι σου ,βρες ενα φυτο μικρο ,σκαψε γυρω το φυτο και βγαλτο με το χωμα του! μεσα στη σακουλα,ριχτο και λιγο νερακι και πας σπιτι το φυτευεις οπου θες ! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 02 Μάιος 2017, 10:40

KOSTAS STI έγραψε:ρε Γιαννη ! εκει που αλωνιζεις τα βουνα,παρε ενα φτυαρακι μαζι σου ,βρες ενα φυτο μικρο ,σκαψε γυρω το φυτο και βγαλτο με το χωμα του! μεσα στη σακουλα,ριχτο και λιγο νερακι και πας σπιτι το φυτευεις οπου θες ! :grin:
Αυτό έκαναν μάλλον άλλοι πριν από εμένα και δεν έχει μείνει ούτε δείγμα εδώ στα βουνά Κώστα μου ,ούτε δείγμα
Έχω εξερευνήσει ορος Αιγάλεω,ποικίλο όρος και δεν υπάρχει τίποτα
Έχει μπεί στο πρόγραμμα η Πάρνηθα και εδώ πάνω από τα Μέγαρα αλλά δίχως ελπίδα
Απλά δεν υπάρχει εδώ ,μόνο Εύβοια έχω βρει αλλά δεν θέλω να ξεριζωσω και εγώ τίποτα ,απλά να μάζευα
Για αυτό θέλω την δικιά μου στην βεράντα αλλά να μην βγάλω και εγώ τίποτα από τα βουνά μας
Και το τοπικ αυτό είναι ότι πρέπει για τον Μάιο και για να μάθουμε εμείς κάποια πράγματα :)

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 02 Μάιος 2017, 10:47

gabrielb έγραψε:Πολύ ωραίο θέμα ανοίχτηκε για τον Μάιο!
Ας συνεισφέρω και εγώ λίγο.
Μιας και με τα δέντρα τους σπόρους και τα μπόλια δεν βγάζεις εύκολα άκρη ο πιο σίγουρος και οικονομικός τρόπος που έχω βρει και δουλεύει σε όλα τα φυτά είναι ο παρακάτω.
Διαλέγεις το φυτό που θέλεις να αντιγράψεις. Καθαρίζεις το κλαρί που θέλεις να πιάσεις από φύλλα. Παίρνεις ένα πλαστικό μπουκάλι , του κόβεις τον πάτο και του αφαιρείς το καπάκι. Όσο πιο χοντρό στόμιο έχει τόσο μεγαλύτερο φυτό θα μπορείς να πιάσεις. Περνάς το κλαρί όπως δείχνει στο σχέδιο και μετά το γεμίζεις χώμα. Αυτό με τον καιρό θα αρχίσει να ριζώνει. Όταν ριζώσει το κόβουμε στο σημείο που είναι το στόμιο του μπουκαλιού. Αφαιρούμε το μπουκάλι και το φυτεύουμε. Η διαδικασία καλό θα ήταν να ξεκινήσει το φθινόπωρο. Έτσι θα πάρεις ένα έτοιμο ήμερο φυτό στο μέγεθος που θέλεις, προσαρμοσμένο στην περιοχή που έγινε η διαδικασία. Αν το ποτίζεις η διαδικασία θα γίνει αρκετά σύντομα. Για παράδειγμα οι ελιές που θέλουν αρκετό χρόνο, αν δεν ποτίζονται τα μπουκάλια θέλουν 1,5 χρόνο αν ποτίζονται 5-6 μήνες. Τα ξινά , λεμονιές, πορτοκαλιές μανταρινιές και λοιπά θέλουν 2-3 μήνες. Τα Ροδώδη, αχλαδιές, μηλιές θέλουν 4-5. Οι ροδιές θέλουν 3-6 μήνες. Με το μπουκάλι του γάλακτος που έχει χοντρό στόμια μπορείς να πιάσεις ένα δέντρο με κορμό 2,5 δάχτυλα σε πάχος και 1,5μ σε ύψος. Αν το ξεκινούσατε από σπόρο θα ήθελε 3 χρόνια τουλάχιστον για να γίνει και αν το αγοράζατε από 8-15 ευρώ στην Αθήνα 4-6 στην επαρχία.
Έφτιαξα και ένα σχεδιάκι για να βοηθήσω , να είστε επιεικής!
Εικόνα
Fantastic

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Τρί 02 Μάιος 2017, 11:29

thalassa50 έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:ρε Γιαννη ! εκει που αλωνιζεις τα βουνα,παρε ενα φτυαρακι μαζι σου ,βρες ενα φυτο μικρο ,σκαψε γυρω το φυτο και βγαλτο με το χωμα του! μεσα στη σακουλα,ριχτο και λιγο νερακι και πας σπιτι το φυτευεις οπου θες ! :grin:
Αυτό έκαναν μάλλον άλλοι πριν από εμένα και δεν έχει μείνει ούτε δείγμα εδώ στα βουνά Κώστα μου ,ούτε δείγμα
Απλά δεν υπάρχει εδώ ,μόνο Εύβοια έχω βρει αλλά δεν θέλω να ξεριζωσω και εγώ τίποτα ,απλά να μάζευα
Για αυτό θέλω την δικιά μου στην βεράντα αλλά να μην βγάλω και εγώ τίποτα από τα βουνά μας
Και το τοπικ αυτό είναι ότι πρέπει για τον Μάιο και για να μάθουμε εμείς κάποια πράγματα :)
οντως αυτό είναι η πικρη αληθεια
την εποχη της συγκομιδης μαζεύονται χιλιαδες τσουβαλια από τα βουνα τονοι στην κυριολεξια γιατι είναι πιο ευκολο και γρηγορο να την ξεριζώσεις παρα να μαζεψεις της κορφες που αυτές αλλωστε πανε για εκμεταλευση ετσι κι αλλιως.
μου εχει τυχη να συναντησω πολλους από δαυτους στα βουνα ανα την ελλαδα όταν εγω μαζευω ΜΟΝΟ κορυφες μια μια με το ψαλιδακι ναι καλα διαβαζετε με το ψαλιδακι
τους εχω ρωτησει καλα ρε σαινια τα ξεριζώσατε του χρονου τι θα μαζεψετε ??? απαντηση ελα μωρε η ελλαδα ολο βουνα εχει θα παμε σε άλλο βουνο και θα βρουμε .... εμεινα μαλ@κ@ς... :shock: :shock: :shock:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 02 Μάιος 2017, 16:08

jimys έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
την εποχη της συγκομιδης μαζεύονται χιλιαδες τσουβαλια από τα βουνα τονοι στην κυριολεξια γιατι είναι πιο ευκολο και γρηγορο να την ξεριζώσεις παρα να μαζεψεις της κορφες που αυτές αλλωστε πανε για εκμεταλευση ετσι κι αλλιως.
μου εχει τυχη να συναντησω πολλους από δαυτους στα βουνα ανα την ελλαδα όταν εγω μαζευω ΜΟΝΟ κορυφες μια μια με το ψαλιδακι ναι καλα διαβαζετε με το ψαλιδακι
τους εχω ρωτησει καλα ρε σαινια τα ξεριζώσατε του χρονου τι θα μαζεψετε ??? απαντηση ελα μωρε η ελλαδα ολο βουνα εχει θα παμε σε άλλο βουνο και θα βρουμε .... εμεινα μαλ@κ@ς... :shock: :shock: :shock:
εκεί θέλει τηλ.δασαρχείο άμεσα ,γιατί έτσι όπως πάμε θα τα βλέπουμε σε φωτο όπως τα ψάρια σε λίγο ,ήδη η καταστροφή στα βουνά μας είναι πολύ μεγάλη από παράνομη συγκομιδή εκατοντάδων κιλών από πολλούς ενώ επιτρέπετε μόνον μισό κιλό ανά άτομο ανά ημέρα .Ταύγετος έχουν μαμησι το τσάι και την ρίγανη ,στα βουνά της βόρειας ελλάδας το ίδιο και δε από αλβανούς ,έτσι και αττική που το έχω ψάξει στο νετ
αλλά και εμείς πρέπει πλέον να καταλάβουμε ότι δεν είναι ρουφιανιά αυτό το να αγαπάς την χώρα σου και να θες να την προστατέψεις.καταγγέλοντας της παρανομίες (γενικά μιλάω μην παρεξηγηθώ )

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Τρί 02 Μάιος 2017, 16:58

thalassa50 έγραψε:
jimys έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
εκεί θέλει τηλ.δασαρχείο άμεσα ,γιατί έτσι όπως πάμε θα τα βλέπουμε σε φωτο όπως τα ψάρια σε λίγο ,ήδη η καταστροφή στα βουνά μας είναι πολύ μεγάλη από παράνομη συγκομιδή εκατοντάδων κιλών από πολλούς ενώ επιτρέπετε μόνον μισό κιλό ανά άτομο ανά ημέρα .Ταύγετος έχουν μαμησι το τσάι και την ρίγανη ,στα βουνά της βόρειας ελλάδας το ίδιο και δε από αλβανούς ,έτσι και αττική που το έχω ψάξει στο νετ
αλλά και εμείς πρέπει πλέον να καταλάβουμε ότι δεν είναι ρουφιανιά αυτό το να αγαπάς την χώρα σου και να θες να την προστατέψεις.καταγγέλοντας της παρανομίες (γενικά μιλάω μην παρεξηγηθώ )
ετσι ακριβως ειναι...
τεσπα...εγω πηρα απο πελατη μου γεωπονο-φυτωριο, ριγανη σε ενα γλαστρακι οπως επισης θυμαρι,μεντα και ματζουρανα.εσκαψα και τα εβαλα σε ενα μικρο χωρο στο εξοχικο,το ενα διπλα στο αλλο.εμενα μου ειπαν να μην τα πολυποτιζω,εγω ομως τα μαμησα στο νερο.το αποτελεσμα ηταν μια υπεροχη μεγαλη φουντωτη ριγανη και μεντα,τα οποια καταπιαν κατευθειαν τη ματζουρανα,και το τωρα πολεμανε να φανε και το θυμαρι.εχω μεινει πολυ μεινει πολυ ευχαριστημενος απ'αυτα και εκανα και το χατηρι της συζηγου.
απο γευση -αρωμα τι να πω...επειδη ειμαι πρωταρης τα τελευταια 2-3 χροονια δεν μεχω αποψη.παντως και τα δυο μου φαινονται πολυ εντονα στο φαγητο(ριγανη-θυμαρι) και σε κατι πραγματα που βραζει η συζηγος(μεντα)... τι ναπω ισως ηταν τυχη...
παντως να προσθεσω οτι δινουν ολο το χρονο
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

str148996
Ονοματεπώνυμο: Stratos Tzirtzilakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από str148996 » Τρί 02 Μάιος 2017, 18:41

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑνγκο, Αβοκαντο και Μπανάνα είναι φυτά τροπικού-υποτροπικού κλίματος ευδοκιμούν μόνο Κρήτη. ειδικά το αβοκάντο ευδοκιμεί σε ασβεστουχα εδάφη και μόνο στο νομό χανιών
ολα τα δένδρα από σπόρο θέλουν μπόλιασμα.
προτιμήστε σπόρους από τοπικές ποικιλίες η τοπικο φυτώριο. η ντοματια τσι κρητης δε καμει για πελοπονησο.
αρα αγορές σπορον από εβαυ είναι αγορά κου-του-ρου

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 02 Μάιος 2017, 19:29

Φέτος μιας και με είχε φάει η μάνα πήγα για πρώτη φορά να μαζέψω και εγώ ρίγανη.
Εκεί κάτω έχουμε αρκετή μιας και επαρχεία,τα βουνά είναι γεμάτα.
Από την αρχή μου έδωσε η μάνα ένα ψαλιδάκι και μου είπε μόνο τις κορυφές,να μην την ξεβλαστήσεις γιατί δεν θα έχουμε να μαζέψουμε του χρόνου(μετά από λίγο την μάζευα με το χέρι γιατί το ψαλιδάκι παραήταν μικρό και μου έκοβε το αίμα :D )
Μαζέψαμε συνολικά μια μισή σακούλα σκουπιδιών σε μιάμιση ωρίτσα(την κλασσική όχι εκείνα τα θεριά που έχουν για εστίαση)και φτάνει για τρία σπίτια άνετα,μαζί με μισή σακούλα από το supermarket θυμάρι και είμαστε πλήρης και κάναμε και την βόλτα μας στα βουνά.
Και σε εμάς ειδικά λίγο πιο απόμακρα,μαζεύουν φουλ και κατεβαίνουν στην λαϊκή που γίνεται και την πουλάνε ή σε χοντρέμπορους αλλά όντας λιγότερος πληθυσμός εδώ δεν φαίνεται το κακό που αναμφισβήτητα γίνεται.
Με βάλατε σε σκέψεις,αν θα βγάλω ένα κοτσανάκι μαζί με την ρίζα του και το βάλω σε μια γλάστρα στο μπαλκόνι θα πιάσει?
Όσο για το ξερίζωμα πόσο αρπακωλιά και νοητική υστέρηση μαζί.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Τρί 02 Μάιος 2017, 19:37

ετσι είναι γιατι τα φυτα από μοσχεύματα που φτιαχνουμε στα φυτωρια εχουν προσαρμοστει πλεον στις συνθήκες της πολης δηλαδή πιο θερμο κλιμα από το βουνο γιαυτο ειπα ότι κανεις καντο από μόσχευμα και όχι από σπορο.
ο σπορος είναι ενας ζωντανος οργανισμος που καταγραφει τα παντα στην μνημη του δηλαδή αν μαζεψεις σπορο ντοματας νωρις οι ντοματιες σου του χρονου που θα σπυρεις θα είναι πρωιμες αν μαζεψεις αργα το καλοκαιρι θα είναι οψιμες.
οοοολοι οι σποροι μπαινουν στο ψυγειο για την καλυτερη συντηρηση τους αλλα και να προσομοιασουμε τον χειμωνα ώστε όταν τους φυτεψουμε την ανοιξη να καταλαβουν από την ανοδο της θερμοκρασίας ότι ηρθε η ωρα να μας προσφερουν σε ολους αυτό που θελουμε την χαρα της δημιουργιας της τροφης αλλα και του βιοπορισμου.

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Τρί 02 Μάιος 2017, 19:41

xareas έγραψε:Φέτος μιας και με είχε φάει η μάνα πήγα για πρώτη φορά να μαζέψω και εγώ ρίγανη.
Εκεί κάτω έχουμε αρκετή μιας και επαρχεία,τα βουνά είναι γεμάτα.
Από την αρχή μου έδωσε η μάνα ένα ψαλιδάκι και μου είπε μόνο τις κορυφές,να μην την ξεβλαστήσεις γιατί δεν θα έχουμε να μαζέψουμε του χρόνου(μετά από λίγο την μάζευα με το χέρι γιατί το ψαλιδάκι παραήταν μικρό και μου έκοβε το αίμα :D )
Μαζέψαμε συνολικά μια μισή σακούλα σκουπιδιών σε μιάμιση ωρίτσα(την κλασσική όχι εκείνα τα θεριά που έχουν για εστίαση)και φτάνει για τρία σπίτια άνετα,μαζί με μισή σακούλα από το supermarket θυμάρι και είμαστε πλήρης και κάναμε και την βόλτα μας στα βουνά.
Και σε εμάς ειδικά λίγο πιο απόμακρα,μαζεύουν φουλ και κατεβαίνουν στην λαϊκή που γίνεται και την πουλάνε ή σε χοντρέμπορους αλλά όντας λιγότερος πληθυσμός εδώ δεν φαίνεται το κακό που αναμφισβήτητα γίνεται.
Με βάλατε σε σκέψεις,αν θα βγάλω ένα κοτσανάκι μαζί με την ρίζα του και το βάλω σε μια γλάστρα στο μπαλκόνι θα πιάσει?
Όσο για το ξερίζωμα πόσο αρπακωλιά και νοητική υστέρηση μαζί.
δυσκολα θα πιασει πολύ δυσκολα

Επιστροφή στο “Χαλαρά”