αλλα χομπυ- ΚΑλλιεργιεα απο σπορους

Relax time.......off topic!!
veteriarian

αλλα χομπυ- ΚΑλλιεργιεα απο σπορους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από veteriarian » Δευ 01 Μάιος 2017, 09:41

Καλημερα παιδες.
Καλη πρωτομαγια.
Ωντας νεος εδω και εχοντας κολλησει το μικροβιο του ψαρεματος σχετικα προσφατα (4 χρονια).
μιας και αρχισε ο Μαης και δεν μπορειτε να ψαρεψετε (εγω στα ξενα περιμενω ουτως η αλλως το καλοκαιρακι)
ειπα να σας δειξω ενα νεο παθος που βρηκα. Ισως καποιοι απο εσας να ενδιαφερθειτε....και να το δειτε σαν χομπυ.
ΠΟτε δεν μου αρεσαν οι δουλεις του χωραφιου.
Αλλα απο τοτε που ηρθα εξωτερικο μου λειπουν αυτου του ειδους οι δουλειες. Εχοντας πρηξει τον πατεραε μ να βαλει στο κτημα δεντρα που μ αρεσουν κ εμενα εκτος απο τα κλασικα π θελει αυτος...και μιας και τα δεντρα αυτα κοστιζουν αποφασισα να τα παραγω μονος και δωρεαν.

Αντι να αγορασω δεντρα αγοραζεις τον σπορο και τον καλιεργεις.
ετσι λοιπον εγω θα αρχισω με ΜΑνγκο, Αβοκαντο και Μπανανα.

ΜΑγκο , αβοκαντο και ολα τα αλλα φυτα που εχουν σπορους (απο ελιες μεχρι και ροδια) ---> απλα αγοραστε φρουτα απο το Σμαρκετ φατε τα και φυλαξτε το σπορο.
Για μπανανες που ειναι ο μεγαλος μ καημος πρεπει να αγορασετε σπορους απο το ιντερνετ μιας και οι μπανανες που τρωμε οι στειρες!
Εδω θα βαλω λιγα βιντεακια που εχω βρει και ειναι τελεια για αρχαριους. Οταν εχω αποτελεμσατα θα ποσταρω το update .
Καντε και εσεις το ιδιο αν θελετε.

Φιλικα.
phpBB [video]

phpBB [video]

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: αλλα χομπυ- ΚΑλλιεργιεα απο σπορους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 01 Μάιος 2017, 10:14

μπραβο σου ! ομορφο και δημιουργικο ! :thumbsup:
τωρα για να μαθεις !! οι σποροι που ειναι απο φυτο αγριο ,θα βγαλουν το ιδιο φυτο ακριβως !!
οι σποροι ομως που ειναι απο ποικιλια εμβολιασμενη,θα βγαλουν φυτο αγριο !!
και φυσικα εχουμε και την κατοχυρωση ποικιλιας ! οποιος εχει λεφτα ,κατοχυρωνει οτι θελει ! δυστυχως !!!! :evil:
π.χ. για τη ροδια που ανεφερες,αντι για σπορο μπορεις να το κανεις με κλαδακι τον χειμωνα οπως κανω εγω στο φυτωριο και αρχες καλοκαιριου απο φρεσκο αλλα ψημενο κλαδακι(κατα προτιμηση απο παραφυαδες).φυσικα μπορει να γινει και με αλλα φυτα!η διαφορα ειναι οτι το αγριο φυτο ειναι πιο ανθεκτικο !!! ;)
και μια ιδεα αφου σ,αρεσει με τους σπορους.βρες τις παλιες τοπικες ποικιλιες και δημιουργησε μια τραπεζα σπορων!
μπορεις να βρεις σπορους απο την τραπεζα σπορων <<Πελιτι>> στη Δραμα. θα σε δωσουν,αλλα θα πρεπει να τους επιστρεψεις σπορους απο τους δικου σου ,για να μεγαλωσουν την τραπεζα τους !!
:wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

jimys
Ονοματεπώνυμο: μητσος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Δευ 01 Μάιος 2017, 10:18

καλημερα πατριδα
επειδή είμαι επαγγελματιας και χωρις να θελω να σε απογοητευσω θα σου πω ότι τα δεντρα από κουκουτσι θελουν κεντρωμα εκτος από καποια πχ βυσινιες.
αυτό που θα ηθελα να σε ρωτησω είναι αν θα σε ενδιεφερε η pawlonia σαν εκμεταλευση ξυλειας γιατι τυγχανει να είμαι ενας από τους παραγωγους στην ελλαδα και βλεπω ότι σιγα σιγα ο κοσμος ενδιαφέρεται ολο και πιο πολύ.
φυσικα ότι θελετε να ρωτήσετε εδώ είμαι να σας λυσω τις οποιες αποριες εχετε.
ααααα και κατι που σκεφτηκα τωρα επειδή βαζω παααρα πολλα και καποιες φορες μενουν καποια και επειδή είναι κριμα να πανε στον καδο εχω πολύ κολοκυθι κομποκολοκυθο που λεμε οποιος συνχομπυστας θελει και είναι κοντα στην ναυπακτο πολύ ευχάριστος να του δωσω δωρεαν εννοείται.
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.
Όποιος ξεχνά την ιστορία του ειναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει.

veteriarian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από veteriarian » Δευ 01 Μάιος 2017, 10:22

ευχαριστω για τις συμβουλες κωστα.
αγορασα αυτες τις μπανανες.
http://www.ebay.de/itm/152435491183?_tr ... EBIDX%3AIT
http://www.ebay.de/itm/251940432367?_tr ... EBIDX%3AIT
http://www.ebay.de/itm/201780147365?_tr ... EBIDX%3AIT

δεν θα βγαλουν καρπο φαγωσιμο λες? θα ειναι γεματος σπορο οπως οι αγριοι???

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 01 Μάιος 2017, 10:52

κοκκινη μπανανα?
αμα εχει τροποποιηθει γενετικα για να περασει και στο σπορο ,τοτε θα κανεις κοκκινες μπανανες για τους <<γαυρους>> :rotfl: :rotfl:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

veteriarian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από veteriarian » Δευ 01 Μάιος 2017, 10:59

Αστούς τους κακομοιρους τους γαυρους.... τουςετσουξε ο αραουχο.... Ρε τι παθανε πασχαλιατικο.

παντως αυτη την μπανανα την εφαγα και ειανι πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ πιο νοστιμη απο την κιτρινη.
και πιο ακριβη δυστυχως.
2 χ τιμη
ΤΟ ΟΤΙ ΣΟΣΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ (30 εγινα) ΤΟΣΟ Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΜΟΝΑΧΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ> ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΕΡΝΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ???????????????????????????????? :( :( :(
KOSTAS STI έγραψε:κοκκινη μπανανα?
αμα εχει τροποποιηθει γενετικα για να περασει και στο σπορο ,τοτε θα κανεις κοκκινες μπανανες για τους <<γαυρους>> :rotfl: :rotfl:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 01 Μάιος 2017, 13:32

πρώτη φορά βλέπω κόκκινη μπανάνα :)
Φίλε μου ,ωραίο ποστ άνοιξες
εγώ ψάχνομαι με την ρίγανη σε γλάστρες και στο βουνό αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έχει πετύχει κάτι ,δηλ.πήρα σπόρους σε φακελάκι πέρσι και φύτεψα στο βουνό σε τρία σημεία μυστικά τους σπόρους αλλά και σε μια μεγάλη τσιμεντέκια γλάστρα ,αλλά μάλλον κάτι έκανα λάθος και δεν φύτρωσε τίποτα ,άσε που είναι και μικροσκοπικοί και γράφει ανά τριάντα πόντους ??αλλά αν λέει έναν σπόρο ???που να τον δεις ??μικροσκόπιο θέλει,σαν αλάτι είναι αλλά μαύροι :D
χτες ξαναέβαλα νέους σπόρους στο βουνό και σε γλάστρα και περιμένω να δω τι μέλη γίνεσθε ???σε δέκα μέρες γράφει θα πρέπει να βγουν φυλαράκια ,για να δω :)
δώστε τα φώτα σας βρε παιδιά
τώρα σκέφτομαι μπας βάλω καμία λεμόνια μικρή σε μεγάλη τσιμεντένια γλάστρα αν θα πετύχει ???και αν θα βγάλει λεμόνια ???
η μπανάνες σίγουρα θέλουν άπλα και κήπο έτσι ??
υγ.έχω οργώσει όρος αιγάλεω -ποικίλο-και εκεί μετά τον ασπρόπυργο μπας βρω ρίγανη αλλά γιοκ ,τι στο διάολο την έχουν εξαφανίσει από τα βουνά εδώ τριγύρω ???
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Δευ 01 Μάιος 2017, 14:38

την ριγανη όπως και το τσαι δεν βαζω σπορους αλλα με μοσχεύματα για να παιρνω αντιγραφα από τα μαμα φυτα που επιλεγω και για να εχω 98% επιτυχια ριζοβολιας.
τα μοσχεύματα αυτά δεν θελουν πολύ νερο για να ριζοβολησουν τωρα να φτιαξεις μοσχεύματα μονος σου σε αυτά τα ειδη λιγουλάκι δυσκολο οσο αφορα συνθήκες, ορμονες,ποτισμα.
θα σου προτεινα να μου πεις ποση ριγανη φυτα θελεις και να σου τα φτιαξω εγω χωρις καποια χρεωση περα την παραλαβη τους που θα κανονισεις εσυ το πως θα τα παρεις.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 01 Μάιος 2017, 15:36

jimys έγραψε:την ριγανη όπως και το τσαι δεν βαζω σπορους αλλα με μοσχεύματα για να παιρνω αντιγραφα από τα μαμα φυτα που επιλεγω και για να εχω 98% επιτυχια ριζοβολιας.
τα μοσχεύματα αυτά δεν θελουν πολύ νερο για να ριζοβολησουν τωρα να φτιαξεις μοσχεύματα μονος σου σε αυτά τα ειδη λιγουλάκι δυσκολο οσο αφορα συνθήκες, ορμονες,ποτισμα.
θα σου προτεινα να μου πεις ποση ριγανη φυτα θελεις και να σου τα φτιαξω εγω χωρις καποια χρεωση περα την παραλαβη τους που θα κανονισεις εσυ το πως θα τα παρεις.
είναι για το μαμότο που λένε και το πείσμα που σε πιάνει και λες γιατί όχι σε εμένα :) εδώ έτοιμα σε γλάστρες που αγόρασα και τα έβαλα μετά στις δύο μεγάλες τσιμεντένιες που έχω ξεράθηκαν , βέβαια να πω ότι είμαι παντελώς άσχετος με δαύτα και κάτι που μου είπε ένα ξαδελφάκι το αν έχουν τρύπες από κάτω όταν του είπα ότι ξεράθηκαν με έβαλε σε σκέψεις και με έκανε να θέλω να της αδιάσω από χώμα μιας από αυτές της μέρες του μαΐου για να δω αν έχουν ???τους σπόρους τους έβαλα σε μεγάλη πλαστική γλάστρα με τρύπες από κάτω (αυτή τη φορά )και μόνο μισό πόντο κάτω από το χώμα όπως έγραφε στις οδηγίες και είμαι περίεργος να δω τι θα κάνω,τι θα βγει :) Αλλά στις οδηγίες δεν γράφει αν μέχρι της δέκα μέρες που υποτιθετε θα πετάξει φυλαράκια θέλει και πότισμα ???? μιας και η ρίγανη ξέρω δεν αγαπάει το νερό και πολύ,και ψάχνω στο νετ τώρα μπας διαβάσω κάτι γιατί πέρα από το να βγάζω την ρίγανη της χρονιάς δεν χρειαζομε κάτι παραπάνω .Απλά μετά της αποτυχίες το έχω πάρει πεισματικά και προσωπικά το θέμα :D
ευχαριστώ παρά πολύ για την προσφορά σου ,επιφυλάσομαι πρώτα να δω τι θα κατασκευάσω εγώ και αν είναι τα ξαναλέμε
απλά πες μου αν θέλη πότισμα ο σπόρος αυτές της πρώτες δέκα μέρες και πόσο περίπου ??
και πάλι ευχαριστώ φίλε :good:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Δευ 01 Μάιος 2017, 16:04

χαχα νασαι καλα
λοιπον για τις τσιμεντενιες δεν χρειαζεται να τις αδειασεις με ένα καθρεφτακι θα φανει αν εχουν τρυπες αλλα και όταν ποτιζεις με αρκετο νερο θα βλέπεις νερο κατω.
σποροφυτα λοιπον παμε μαθημα θα βαλεις τον σπορο μαζι με το σακουλακι στο ψυγειο για μια εβδομαδα και γενικος όλα τα σπορια χρειαζονται ψυγειο .θα βαλεις σε ένα γλαστρακι χωμα απλο χωρις βελτιωτικα απλος το ph να μην είναι κατω από 5 ριξε τους σπορους σου μεσα σπαρτους γυρω γυρω και τριψε ελαχιστο χωμα με τα 2 σου χερια ιιιισα να καλυψεις την επιφανεια .
ΨΕΚΑΖΕΙΣ με ψεκαστηρι χειρος την επιφανεια της γλαστρας και την σκεπαζεις με μια διαφανη σακουλα ΜΕΣΑ στο σπιτι σε φωτεινο μερος για 5 εως 7 ημερες και μετα αφαιρεις την σακουλα από εδώ και περα όμως θα ψεκάζεις τοσο ώστε να μην στεγνωσει τελειως το χωμα και θα πεταχτουν λιαν σύντομος.
αυτά δυστυχως πρεπει να κανεις στο χειροκινητο σπορειο .
μην απογοητεύεσαι όμως και για να παρεις κουραγιο σου λεω πως φετος σε εντελβαις που πειραματιστηκα από τα 100 μονο 2 βγηκαν χαχα.
η επιτυχια κρυβεται μεσα στο κουτι του πεισματος προχωρα και σου στελνω πμ το φωνι ότι θελεις παρε

αααα μην ξεχασω και μου λες μετα δεν στο ειπα η ριγανη που θα φυτεψεις δεν θα εχει καμμια σχεση και αρωμα με την αγρια. απο τα σπορια θα σου βγει λαιτ φυσικα

veteriarian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από veteriarian » Δευ 01 Μάιος 2017, 19:25

apla den γίνεται να σώζει ξερενετε η ριγανη. ειναι το μονο φυτο που πιανει παντου και παντα.
τωρα με τους σπορους δεν ξερω...
ξεριζωσε λιγο απο καποιον που εχει και φυτεψε το. θα πιασει δεν μπορει .

Άβαταρ μέλους
gabrielb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Δευ 01 Μάιος 2017, 20:16

Πολύ ωραίο θέμα ανοίχτηκε για τον Μάιο!
Ας συνεισφέρω και εγώ λίγο.
Μιας και με τα δέντρα τους σπόρους και τα μπόλια δεν βγάζεις εύκολα άκρη ο πιο σίγουρος και οικονομικός τρόπος που έχω βρει και δουλεύει σε όλα τα φυτά είναι ο παρακάτω.
Διαλέγεις το φυτό που θέλεις να αντιγράψεις. Καθαρίζεις το κλαρί που θέλεις να πιάσεις από φύλλα. Παίρνεις ένα πλαστικό μπουκάλι , του κόβεις τον πάτο και του αφαιρείς το καπάκι. Όσο πιο χοντρό στόμιο έχει τόσο μεγαλύτερο φυτό θα μπορείς να πιάσεις. Περνάς το κλαρί όπως δείχνει στο σχέδιο και μετά το γεμίζεις χώμα. Αυτό με τον καιρό θα αρχίσει να ριζώνει. Όταν ριζώσει το κόβουμε στο σημείο που είναι το στόμιο του μπουκαλιού. Αφαιρούμε το μπουκάλι και το φυτεύουμε. Η διαδικασία καλό θα ήταν να ξεκινήσει το φθινόπωρο. Έτσι θα πάρεις ένα έτοιμο ήμερο φυτό στο μέγεθος που θέλεις, προσαρμοσμένο στην περιοχή που έγινε η διαδικασία. Αν το ποτίζεις η διαδικασία θα γίνει αρκετά σύντομα. Για παράδειγμα οι ελιές που θέλουν αρκετό χρόνο, αν δεν ποτίζονται τα μπουκάλια θέλουν 1,5 χρόνο αν ποτίζονται 5-6 μήνες. Τα ξινά , λεμονιές, πορτοκαλιές μανταρινιές και λοιπά θέλουν 2-3 μήνες. Τα Ροδώδη, αχλαδιές, μηλιές θέλουν 4-5. Οι ροδιές θέλουν 3-6 μήνες. Με το μπουκάλι του γάλακτος που έχει χοντρό στόμια μπορείς να πιάσεις ένα δέντρο με κορμό 2,5 δάχτυλα σε πάχος και 1,5μ σε ύψος. Αν το ξεκινούσατε από σπόρο θα ήθελε 3 χρόνια τουλάχιστον για να γίνει και αν το αγοράζατε από 8-15 ευρώ στην Αθήνα 4-6 στην επαρχία.
Έφτιαξα και ένα σχεδιάκι για να βοηθήσω , να είστε επιεικής!
Εικόνα
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Δευ 01 Μάιος 2017, 20:26

εναερια καταβολαδα
γινεται και σε λουλούδια με ξυλοδη κορμο

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 01 Μάιος 2017, 21:32

gabrielb έγραψε:Πολύ ωραίο θέμα ανοίχτηκε για τον Μάιο!
Ας συνεισφέρω και εγώ λίγο.
Μιας και με τα δέντρα τους σπόρους και τα μπόλια δεν βγάζεις εύκολα άκρη ο πιο σίγουρος και οικονομικός τρόπος που έχω βρει και δουλεύει σε όλα τα φυτά είναι ο παρακάτω.
Διαλέγεις το φυτό που θέλεις να αντιγράψεις. Καθαρίζεις το κλαρί που θέλεις να πιάσεις από φύλλα. Παίρνεις ένα πλαστικό μπουκάλι , του κόβεις τον πάτο και του αφαιρείς το καπάκι. Όσο πιο χοντρό στόμιο έχει τόσο μεγαλύτερο φυτό θα μπορείς να πιάσεις. Περνάς το κλαρί όπως δείχνει στο σχέδιο και μετά το γεμίζεις χώμα. Αυτό με τον καιρό θα αρχίσει να ριζώνει. Όταν ριζώσει το κόβουμε στο σημείο που είναι το στόμιο του μπουκαλιού. Αφαιρούμε το μπουκάλι και το φυτεύουμε. Η διαδικασία καλό θα ήταν να ξεκινήσει το φθινόπωρο. Έτσι θα πάρεις ένα έτοιμο ήμερο φυτό στο μέγεθος που θέλεις, προσαρμοσμένο στην περιοχή που έγινε η διαδικασία. Αν το ποτίζεις η διαδικασία θα γίνει αρκετά σύντομα. Για παράδειγμα οι ελιές που θέλουν αρκετό χρόνο, αν δεν ποτίζονται τα μπουκάλια θέλουν 1,5 χρόνο αν ποτίζονται 5-6 μήνες. Τα ξινά , λεμονιές, πορτοκαλιές μανταρινιές και λοιπά θέλουν 2-3 μήνες. Τα Ροδώδη, αχλαδιές, μηλιές θέλουν 4-5. Οι ροδιές θέλουν 3-6 μήνες. Με το μπουκάλι του γάλακτος που έχει χοντρό στόμια μπορείς να πιάσεις ένα δέντρο με κορμό 2,5 δάχτυλα σε πάχος και 1,5μ σε ύψος. Αν το ξεκινούσατε από σπόρο θα ήθελε 3 χρόνια τουλάχιστον για να γίνει και αν το αγοράζατε από 8-15 ευρώ στην Αθήνα 4-6 στην επαρχία.
Έφτιαξα και ένα σχεδιάκι για να βοηθήσω , να είστε επιεικής!
Εικόνα
πολυ σε ευχαριστω!δειχνει τρομερη πατεντα.
εαν επιτρεπεται 1-2 ερωτησεις
εχω μια τρελη λεμονια,την εφυτεψε ο πατερας μου το 82 - 83 και δε σταματα να δινει λεμονια ολο το χρονο.μπορω να το κανω σε αυτη?το χωμα στο μπουκαλι καθε ποτε το ποτιζω?πως θα καταλαβω οτι ειναι ετοιμο το κλαρι για να το φυτεψω?
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Δευ 01 Μάιος 2017, 22:34

ναι φυσικα και μπορεις το χωμα μεσα στο μπουκαλι να είναι παντα νωπο ουτε λασπη ουτε ξερο.
επειδή τα περισσοτερα μπουκαλια είναι διαφανα θα δεις τις καινούριες ριζες να φαινονται περιμετρικα στα τοιχώματα του μπουκαλιου

Επιστροφή στο “Χαλαρά”