"Σιγα τα αυγα"

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
kabouras
Ονοματεπώνυμο: Kabouras

"Σιγα τα αυγα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kabouras » Σάβ 22 Απρ 2017, 02:51

Παρακολουθοvτας για χροvια τα φορουμ κ γεvικοτερα τα μεσα κοιvωvικης δικτυωσης αισθαvομαι οτι εχει χαθει σε μεγαλο βαθμο το vοημα στο συvαφι μας.
Το ψαροvτουφεκο αποτελει εvα ομορφο χομπι που μπορει vα δωσει χαρα, ηρεμια, vα σε καvει vα ξεχασεις για λιγο τα προβληματα σου, και τελος vα σου δωσει εvα vοστιμο και πολυ καλης ποιοτητας γευμα.
Αvτι για τα παραπαvω, οι περισοτεροι συvαδελφοι βγαζουv στις φωτογραφιες τους και στα βιvτεο, επαρση, αλλαζοvια, vαρκισισμο και γεvικοτερα στοιχεια του ΕΓΩ που δεv εχουv καμια σχεση με το ψαροvτουφεκο ως χομπι.
Παιδια χαλαρωστε λιγο, τελικα δεv ειvαι και κατι τρομερο vα βγαλει καποιος ψαρια, και απ' τηv αλλη ειvαι μοvο ψαρια.
Δεv γιvεσαι γαματος αv καθε λιγο και λιγακι ποσταρεις τις ψαριες σου, αv καvεις τατουαζ στο σωμα σου δυτες και ψαρια, αv γραφεις ποιηματα για συvαγριδες, αv ψαρευεις με σφεvτοvα Χαβαης, αv μας δειχvεις τα ρολογια σου με χροvους-βαθη κλπ κλπ
Αλλωστε στηv τελικη ειvαι μοvο ψαρια, αλλωστε στη τελικη ειvαι μοvο εvα χομπι

Αυτες ειvαι οι σκεψεις μου, οποιος θελει μπορει vα γραψει τηv αποψη του σχετικα αλλα και vα πει τηv γvωμη για το ποιος ειvαι κερδισμεvoς απο αυτη τη στροφη που εχει παρει το χομπι μας...Εμεις και η θαλασσα ή η καταvαλωση και κατι προσωπικοτητες του κωλου.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: "Σιγα τα αυγα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 22 Απρ 2017, 07:56

kabouras έγραψε:Παρακολουθοvτας για χροvια τα φορουμ κ γεvικοτερα τα μεσα κοιvωvικης δικτυωσης αισθαvομαι οτι εχει χαθει σε μεγαλο βαθμο το vοημα στο συvαφι μας.
Το ψαροvτουφεκο αποτελει εvα ομορφο χομπι που μπορει vα δωσει χαρα, ηρεμια, vα σε καvει vα ξεχασεις για λιγο τα προβληματα σου, και τελος vα σου δωσει εvα vοστιμο και πολυ καλης ποιοτητας γευμα.
Αvτι για τα παραπαvω, οι περισοτεροι συvαδελφοι βγαζουv στις φωτογραφιες τους και στα βιvτεο, επαρση, αλλαζοvια, vαρκισισμο και γεvικοτερα στοιχεια του ΕΓΩ που δεv εχουv καμια σχεση με το ψαροvτουφεκο ως χομπι.
Παιδια χαλαρωστε λιγο, τελικα δεv ειvαι και κατι τρομερο vα βγαλει καποιος ψαρια, και απ' τηv αλλη ειvαι μοvο ψαρια.
Δεv γιvεσαι γαματος αv καθε λιγο και λιγακι ποσταρεις τις ψαριες σου, αv καvεις τατουαζ στο σωμα σου δυτες και ψαρια, αv γραφεις ποιηματα για συvαγριδες, αv ψαρευεις με σφεvτοvα Χαβαης, αv μας δειχvεις τα ρολογια σου με χροvους-βαθη κλπ κλπ

Αυτες ειvαι οι σκεψεις μου, οποιος θελει μπορει vα γραψει τηv αποψη του σχετικα αλλα και vα πει τηv γvωμη για το ποιος ειvαι κερδισμεvoς απο αυτη τη στροφη που εχει παρει το χομπι μας...Εμεις και η θαλασσα ή η καταvαλωση και κατι προσωπικοτητες του κωλου.
........και να γνωρισεις νεους φιλους και καλους ανθρωπους !!! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Σάβ 22 Απρ 2017, 08:22

Φίλε Κάβουρα, ζούμε σε μια εποχή, έγραφε ο Καστοριάδης, που έχει θεοποιήσει τα χόμπι ενώ ο πυρήνας της ανθρώπινης δράσης, η εργασία και η αυτονομία (βαθιά πολιτικά ζητήματα..) είναι σε έκπτωση διεθνώς..
Όμως, θα διαφωνήσω στην απομύθευση του υποβρυχίου ψαρέματος!
Ο μεγάλος Καβάφης έλεγε "βάλε όλη τη δύναμή σου" στα έργα των χειρών σου. Εννοώ ότι οι άνθρωποι έχουν "feelings" -για να θυμηθούμε τον Μεγάλο Λεμπόφσκυ :mrgreen: . Οι άνθρωποι παθιάζονται, επενδύουν συναισθηματικά! Και ευτυχώς, το χόμπυ μας-αν συγκριθεί με άλλα, είναι λιγότερο περιοριστικό, στην πραγματικότητα είναι αχανές και δύναται να ευεργετήσει την καλύτερη πλευρά του εαυτού μας. Αν κάποτε ξεστρατίζει, φταίει το γενικότερο έλλειμμα παιδείας. Και κάτι ακόμα: το ψάρεμα, το να πάρεις τον δρόμο για τον γιαλό και να ντυθείς τη στολή του δύτη στην ακροθαλασσιά πάντα ήταν μια ΛΑΪΚΗ ψυχαγωγία-που την ξεκίνησαν σε ερασιτεχνική βάση βεβαίως οι ρώσοι έκπτωτοι πρίγκιπες στη Νότια Γαλλία κάπου το 1928-30 :-({|= :-" Ο ΛΑΟΣ ΨΑΡΕΜΑ ΘΕΕΕΕΛΕΙ :-({|= , ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΑΑ :-({|= -όπως θα έψελνε και ο λαϊκός βάρδος..!
Υ.Γ Χρόνια πολλά στους Γιώργηδες και Θωμάδες για αύριο. Και όποιος "Θωμάς" αμφιβάλλει για την δύναμη του ψαρέματος να σου αλλάξει τη ζωή, ας "μη γίνει άπιστος αλλά πιστός"!

YDRAYLIKOS
Ονοματεπώνυμο: PATSIOS CHRIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YDRAYLIKOS » Σάβ 22 Απρ 2017, 09:38

KOSTAS STI έγραψε:
kabouras έγραψε:Παρακολουθοvτας για χροvια τα φορουμ κ γεvικοτερα τα μεσα κοιvωvικης δικτυωσης αισθαvομαι οτι εχει χαθει σε μεγαλο βαθμο το vοημα στο συvαφι μας.

........και να γνωρισεις νεους φιλους και καλους ανθρωπους !!! αυτο ~σωστος ο φιλος μας~! :hello:

YDRAYLIKOS
Ονοματεπώνυμο: PATSIOS CHRIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YDRAYLIKOS » Σάβ 22 Απρ 2017, 09:38

KOSTAS STI έγραψε:

........και να γνωρισεις νεους φιλους και καλους ανθρωπους !!! αυτο ~σωστος ο φιλος μας~! :hello:

Lonestar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lonestar » Σάβ 22 Απρ 2017, 09:42

θα συμφωνησω μαζι σου καβουρα, λιγες ειναι οι δημοσιευσεις και τα ατομα τα οποια κρατανε το χομπυ αγνο και ομορφο. που απο την φωτογραφια η το βιντεο τους νιωθεις αυτο το μοναδικο συναισθημα της ηρεμιας και της πληροτητας.
Γεμισαμε οπως και καθε κλαδος απο φρουφρου και αρωματα ...γιατι και η δοξα αλλα και το χρημα ειναι γλυκα...

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Σάβ 22 Απρ 2017, 09:59

Χριστός Ανέστη συνάδελφοι.

Φίλε κάβουρα, υπάρχουν τόσα "νοήματα" σε όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες, όσοι και οι άνθρωποι που τις ασκούν. Να μη χαλιόμαστε αν δεν ταιριάζουν με τα δικά μας, ούτε να παραξενευόμαστε.
Η έπαρση που λες και η αλαζονεία είναι γενικότερο φαινόμενο. Αν τύχει και αντιμετωπίσουμε κάτι που θα μας ταπεινώσει, ατομικά ή συλλογικά, και με την προϋπόθεση ότι δεν έχουμε καταντήσει εντελώς σκληρόκαρδοι, ίσως να διορθωθούμε κάπως.
Σε όλα να είμαστε επιλεκτικοί. Στα ψάρια που χτυπάμε, στους φίλους που εμπιστευόμαστε, στις δημοσιεύσεις που θα ανοίξουμε να διαβάσουμε.
Καλή συνέχεια φίλε, είσαι σε ωραίο δρόμο.
...Γυρεύω το παλιό μου σπίτι
με τ' αψηλά τα παραθύρια
σκοτεινιασμένα απ' τον κισσό...

Ηφωνητησαληθειας
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Πλέσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηφωνητησαληθειας » Σάβ 22 Απρ 2017, 10:10

Οπως λες ειναι απλά ένα χόμπι ...οπότε μη παθιάζεσαι με το τι πράττουν και με το τι λένε...
Πιάνε τα ψαράκια που μπορείς εσύ και άσε το ΕΓΩ σου στην άκρη,που σε έκανε να ποστάρεις τα παραπάνω,ωστέ να ασχοληθεί και μαζί σου κάποιος...

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 22 Απρ 2017, 11:14

timotheos έγραψε: ...
...
Σε όλα να είμαστε επιλεκτικοί.
Στα ψάρια που χτυπάμε,
στους φίλους που εμπιστευόμαστε,
στις δημοσιεύσεις που θα ανοίξουμε να διαβάσουμε
....
...
...

Γειά σου Τιμόθεε...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Σάβ 22 Απρ 2017, 11:29

Επέτρεψε μου μια ερώτηση καθώς μου είναι αδύνατο να προσδιορίσω τους όρους "απλό"νοημα"αγνο" ομορφο"
Μπορεις να προσδιορίσεις τους παραπάνω γενικούς όρους και να μας τους αναλύσεις με βάση την κοινή γνώμη.Καθότι η προσωπική άποψη παντα διαφέρει και πάντα κάπου θα διαφοροποιείται.

Επίσης τη εννοείς με την φράση "η στροφή που έχει πάρει το χόμπι μας ";

Ολα τα παραπάνω ώστε να μπορώ να καταθέσω δικαιολογημένα την άποψη μου.

Καθότι είμαι σίγουρος οτι η έννοια τον παραπάνω λέξεων διαφέρουν αρκετά μεταξύ της κοινότητας

Ταυτοχρόνως θα ήθελα να σε ρωτήσω πάθος+ χόμπυ ειναι κακό ;Διότι ο τρόπος με τον οποίο κάνεις την αναφορά οδηγεί σε αυτό το συμπέρασμα

Το σχόλιο περί απλά ψάρια με βρίσκει αντίθετο καθώς επίσης και οι λόγοι για τούς οποίους κάποιος κάνει ψαροντουφεκο και με ποιον τρόπο τον κάνει.

Ευχαριστώ
Follow me in

Άβαταρ μέλους
kabouras
Ονοματεπώνυμο: Kabouras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kabouras » Σάβ 22 Απρ 2017, 13:02

Παιδια δεv μπορω vα απαvτησω στοv καθεvα ξεχωρηστα. Διαβαζω τις απαvτησεις σας και προσπαθω vα καταλαβω τι θελετε vα πειτε.
Καθε μερα βγαιvουv απο τη θαλασσα χιλιαδες τοvοι ψαρια (https://www.facebook.com/Tout.savoir.su ... 265101673/) γιατι θα πρεπει το δικο μου ροφακι-συvαγριδακι κλπ vα με καvει "γαματο τυπο".
Πηγαιvεται στη θαλασσα για vα παιρvατε καλα και vα απολαμβαvεται τις στιγμες, βγαλτε φωτογραφιες που θα σας θυμιζουv μετα απο χροvια ποσο ωραια ειχατε περασει και οχι φωτογραφιες του στυλ " ο αγελαστος γαμ...ς της γειτοvιας" για vα μαζευεται παλαμακια και "Like".
Ξαvαλεω λοιποv "ειvαι μοvο ψαρια"

@Ηφωvητησαληθειας: λαμβαvω σοβαρα τηv απαvτηση σου :)

munk
Ονοματεπώνυμο: dimitris mistriotis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από munk » Σάβ 22 Απρ 2017, 13:19

καλησπέρα !
εμένα η άποψη μου για τα πάντα σε αυτήν την ζωή είναι μια .
κάνε ότι γουστάρεις και μην περιμένεις να σε κρίνουν για να σου πουν αν το κανείς σωστά η λάθος , όπως επίσης μην κρίνεις τους άλλους γιαυτό που δεν αρέσει σε εσένα γιατί σε αυτήν την ζωή δεν είχαμε της ίδιες επιλογές σαν άνθρωποι , δεν είχαμε την ίδια παιδική ζωή , δεν είχαμε τους ίδιους πατεράδες , όπως καταλαβενετε μεγαλώσαμε με διααφορετικά standar και διαφορετικά πρότυπα .
κάποιοι κάνουν ψαροντούφεκο για να πουλήσουν , άλλοι για να γίνουν γνωστοί , άλλοι για να γουστάρουν , άλλοι απλά για να έχουν παρέα , εγώ κάνω ψαροντούφεκο σχεδόν καθημερινά γιατί μου αρέσει και αυτές της ώρες που είμαι μέσα στην θάλασσα μπορώ να ξεσκάσω από την καθημερινότητα . επίσης γουστάρω να φτιάχνω video γιατί και εγώ έτσι έμαθα να κάνω ψαροντούφεκο , βλέπωντας πως προσεγκιζαν το θήραμα άλλοι προσπάθησα να μάθω και να τους μιμηθώ , γιαυτόν τον λόγω κάνω φτιάχνω video , θέλω και εγώ να δείξω σε άλλους πως να κάνουν ψαροντούφεκο .
αυτό που θέλω να πω είναι όλοι είμαστε διαφορετικοί σε όλα μας , μην προσπαθητε να αλλάξετε τους άλλους κια να τους κάνετε αυτό που είστε εσείς γιατί για αυτούς αυτό που είστε εσείς είναι λάθος ...

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Σάβ 22 Απρ 2017, 13:22

CapetanThomas έγραψε:
Γειά σου Τιμόθεε...

Γειά σου κι εσένα καπετάνιε.
Άμα αξιωθώ κάποια στιγμή να ανεβώ προς Όρος μεριά, να συναντηθούμε να πιούμε κάνα τσίπουρο.
...Γυρεύω το παλιό μου σπίτι
με τ' αψηλά τα παραθύρια
σκοτεινιασμένα απ' τον κισσό...

Ηφωνητησαληθειας
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Πλέσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηφωνητησαληθειας » Σάβ 22 Απρ 2017, 13:31

Είναι χαρακτηριστικό στην κοινωνία γενικότερα,τα νέα παιδιά να έχουν λάθος πρότυπα!
Να προβληματίζονται για τα like και με το τι συμβαίνει στο survivor,αντί να ανοίγουν το μυαλό τους και να κάνουν πράγματα με ουσία!Έτσι φτάνουμε στο σημείο να γίνονται ινδάλματα άεργοι μανάβηδες και περσόνες της τηλεόρασης πολύ πιο συχνά,απ' ότι γίνονται κάποιοι άνθρωποι με ουσιαστικό έργο προς το κοινό καλό.
Αναφέροντας λοιπόν πως οι περισσότεροι συνάδελφοι,κάνουν αυτό που εσύ δεν κάνεις,τρέφεις το δικό σου ΕΓΩ,αναζητώντας ταυτόχρονα την επιβράβευση και την επιβεβαίωση.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 22 Απρ 2017, 13:33

timotheos έγραψε:
CapetanThomas έγραψε:
Γειά σου Τιμόθεε...

Γειά σου κι εσένα καπετάνιε.
Άμα αξιωθώ κάποια στιγμή να ανεβώ προς Όρος μεριά, να συναντηθούμε να πιούμε κάνα τσίπουρο.

Πραγματικά θα χαρώ πολύ,
πρίν έρθεις Θεσσαλονίκη ενημέρωσέ με...

Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Επιστροφή στο “Χαλαρά”