Αγορά καινούριου στρώματος (ύπνου)

Relax time.......off topic!!
tripialos

Αγορά καινούριου στρώματος (ύπνου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tripialos » Πέμ 10 Ιούλ 2014, 17:22

Καλησπέρα παιδιά

θα ήθελα την γνώμη σας όσο αναφορά την αγορά στρώματος. Αρκετά χρονια ταλαιπωρούμαι με τον ύπνο μου (ξυπνάς και νιώθεις πτώμα) και ύστερα από ερκετη συζήτηση και ερευνα κατέληξα ότι 99% ευθύνεται το στρώμα, το οποιο δεν ξέρω τι μάρκα είναι και ούτε ενδιαφερθικα ποτε μου γενικός με τα στρώματα.

Είπα λοιπόν ότι δεν θα λυπηθώ τα χρήματα και θα κάνω μια επένδυση ώστε να μπορώ να κοιμάμαι και να ξεκουράζομαι σαν τον άθρωπο και για να το κάνω αυτό ήθελα να έχω μια πλήρη άποψη και γνώση για το τι γίνετε με τα στρώματα. Αφού θα τα "σκάσω που θα τα σκάσω" ας μην πάνε χαμένα. Να είναι εύστοχη η αγορά και να τα αξίζει και τα λεφτά του.

Γύρισα λοιπόν αρκετά μαγαζιά:

cocomat: δεν είχε στρώμα με ελατήρια. Μου έδειξαν μια νέα σειρά με φυτικά υλικά με latex ..blah blah blah στα 1600 ++ euro. Μου φάνηκε πολύ σκληρο, κατ εμε, το στρώμα.

Linea: Καλούτσικα αν και σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες δεν μου πολυάρεσε η σκληρότητα και αυτό το φρενάρισμα που ένιωθες όταν ξάπλωνες.

mediastrom: Εκεί έπαθα την πλακα μου. Τα στρώματα τους ήταν μέτριο προς μαλακό με πολύ ωραία αίσθηση ,(τουλάχιστον για εμενα) και ωραία στήριξη. Το στρώμα στο οποιο και κατέληξα ότι θα πάρω είναι το Gold ii το οποιο έχει δυο σειρές ελατηρίων και αλλα καλούδια στα 1400.

Το θέμα μου είναι ότι σήμερα μιλούσα με έναν μαγαζάτορα που πουλάει στρώματα και με τούμπαρε λίγο όσο αφορα την τελική μου απόφαση.

Μου είπε ότι με τα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω κάτι κλάσης ανώτερο σε σχέση με το Gold ii τις media. Με ενημέρωσε για ένα μοντέλο τις candia-strom το οποιο μου διαφεύγει (θα παv αύριο να κοιτάξω και από candia-strom) με καλύτερα υλικά αλλα αυτό που με φρέναρε πολύ ήταν ότι η media ναι μεν είναι παρα πολύ καλή εταιρία όμως έχει αλλάξει χωρα προελεύσεως πρώτης ύλης για τα στρώματα τους από γερμανία σε τουρκια. Moυ είπε πως έχει πέσει η ποιότητα αλλα η τιμές παραμένουν ίδιες. Επίσης ότι στην τιμή πληρώνεις και κάνα 100 euro το όνομα. Προσοχή εδώ ο άνθρωπος αυτός δεν είχε αντιπροσωπεία συγκεκριμένης εταιρίας. Στο μαγαζί του είχε και στρώματα από όλες τις μάρκες οποτε δεν ήθελε να μου πουλήσει κάτι συγκεκριμένο.

Εκεί που είχα κατάληξη λοιπόν κάπου, ξανά πάλι από την αρχή. Γενικά πάντως θα ήθελα να πάρω κάτι από κάποιες εταιρίες η οποιες έχουν εμπειρία και καλο όνομα στην αγορά όπως πχ. mediastrom, candia, cocomat.

Κάποιος ο οποιος έχει ασχοληθεί πρόσφατα μπορεί μήπως να σχολιάσει σχετικά με τις τιμές και την ποιότητα τον εταιριών αυτών?
Να προτείνει κάτι?
Κάποι παρατήρηση?

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
giannis1981
Ονοματεπώνυμο: Γιαννακακης Ιωαννης

Re: Αγορά καινούριου στρώματος (ύπνου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis1981 » Πέμ 10 Ιούλ 2014, 17:30

Αυτο που ξερω σιγουρα λογω σχετικα προσφατης αγορας στρωματος ειναι οτι cantia και media ειναι ποιοτικα τα ιδια με μια μικρη διαφορα στην τιμη απο πλευρας candia στο οποιο κατεληξα κι'ολας βεβαια το τι θα παρεις ειναι το τι θα σε βολεψει στην μεση-σωμα (σκληροτητα κυριως)στην δοκιμη.Αυτο επισης που θα σου πω με σιγουρια ειναι οτι το στρωμα ειναι το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ σε θεμα υπνου.

Kafr85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kafr85 » Πέμ 10 Ιούλ 2014, 17:37

Να ξέρεις πάντως ότι δεν υπάρχει ένα στρώμα που να είναι καλό για όλους. Έχει σχέση με τα κιλά σου τον τρόπο που προτιμάς να κοιμάσαι κτλ κτλ. Από τις εταιρίες που είπες δοκίμασα μόνο της linea και δεν εντυπωσιάστικα. Προσωπικά αγόρασα στρώμα απο μια τοπική επιχείρηση (Imperial strom) κι έμεινα πολύ ευχαριστημένος (και σε αρκετά χαμηλότερη τιμή). (και κάτι τελείως προσωπικό ,μου φάνηκε λίγο σκληρό στην αρχή αλλά αποδείχτηκε πολυ πιο ξεκούραστο από άλλης εταιρίας πολύ πιο ακριβό που βούλιαζες μεσα).

Άβαταρ μέλους
mezger
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mezger » Πέμ 10 Ιούλ 2014, 18:02

Έχω στο ένα παιδί greco strom μεσαίo, στο άλλο παιδί relax strom μεσαίο / σκληρό, και στο διπλό κρεβάτι πάλι relax strom σκληρό με κοκοφοίνικα και κοιμάμαι σε όλα πολύ καλά. Το καλύτερο για μένα είναι το σκληρό. Το είχα πάρει περ 300 ευρώ το διπλό με παράδοση στο σπίτι, μαζί με το άλλο παιδικό relaxstrom 120 ευρώ περίπου, πριν από 6 χρόνια. Το παιδικό greco strom πέρισυ γύρω στα 300, δεν θυμάμαι ακριβώς..

πάντως καμία σχέση οι τιμές με αυτά που λέτε

karafon
Ονοματεπώνυμο: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από karafon » Πέμ 10 Ιούλ 2014, 18:11

Καλησπέρα,εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα υλικά που έχει μέσα το κάθε στρώμα και σε τι ποσότητα,πχ.πάχος στρώσεων,
γιατί μπορεί με τα μισά χρήματα από τα 1400€ να πάρεις ένα στρώμα 10 φορές καλύτερο αλλά όχι τόσο επώνυμο!!!Άλλο να κοιμάσαι πάνω στο κοκοφοίνικα,στο latex και στο βαμβάκι και άλλο να κοιμάσαι πάνω στο αφρολέξ!!!Ξέρω τι σου λέω...η δουλειά μου είναι!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karafon την Πέμ 10 Ιούλ 2014, 18:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
gef1979
Ονοματεπώνυμο: ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gef1979 » Πέμ 10 Ιούλ 2014, 18:24

http://www.dreamstrom.gr/
Δεν ξερω αν μπορεις να βρεις για δοκιμη κατι από εδώ αλλα τα στρωματα είναι κορυφη..

tripialos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tripialos » Πέμ 10 Ιούλ 2014, 18:25

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας

όντως και εγώ τώρα πρόσφατα έμαθα ποσο σημαντικό είναι το στρώμα όσο αφορά τον ύπνο και για αυτό τον λόγο είμαι έτσι λίγο προβληματισμένος με το τι να πάρω.
karafon έγραψε:Καλησπέρα,εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα υλικά που έχει μέσα το κάθε στρώμα γιατί μπορεί με τα μισά χρήματα από τα 1400€ να πάρεις ένα στρώμα 10 φορές καλύτερο αλλά όχι τόσο επώνυμο!!!Άλλο να κοιμάσαι πάνω στο κοκοφοίνικα,στο latex και στο βαμβάκι και άλλο να κοιμάσαι πάνω στο αφρολέξ!!!Ξέρω τι σου λέω...η δουλειά μου είναι!!!
Έχεις να προτείνεις κάτι? Τα "κοκοματ" με κοκοφοίνικα και latex μου φάνηκαν λίγο σκληρά και παρα πολύ ακριβά. Αλλα αυτό προσπαθώ να αποφύγω. Να μην δώσω χρήματα και να μην πάρω κάτι που όντως να αξίζει αυτά τα χρήματα.

Σήμερα θα παω και από candia-strom και θα ρωτήσω και τι υλικά παίζουνε.

xeiloudakas-jim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xeiloudakas-jim » Πέμ 10 Ιούλ 2014, 18:38

Ρίξε μια ματια σε αυτα και δοκίμασε τα αν μπορείς σε κάποιο κατάστημα...http://www.dunlopillo.gr/?lang=ελ

;) :hello:

tripialos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tripialos » Παρ 11 Ιούλ 2014, 11:20

Πήγα και candiastrom εχθές και στην ίδια τιμή περίπου είχαν ένα στρώμα ανάλογο του gold ii.

Μου φάνηκε ποιο σκληρό σε σχέση με αυτό τις "mediastrom". Ήταν μέτριο προς το μαλακό.

Μου είπε η κυρια εκεί ότι δεν είναι καλο το στρώμα να είναι πολύ μαλακό διότι βουλιάζει η λεκανι με αποτέλεσμα να μην έχει σωστή στάση το σώμα.

Εγώ αισθάνθηκα ποιο άνετα και ξεκούραστα σε μαλακα στρώματα μέχρι στιγμής.

Άβαταρ μέλους
mitridi_g
Ονοματεπώνυμο: Dimitris G

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitridi_g » Παρ 11 Ιούλ 2014, 11:29

αμα δεν κοιμηθείς σε cocomat, δεν μπορεις να καταλάβεις τί σημαίνει ήσυχος ύπνος στα πουπουλα.
Όλα τα άλλα είναι μπαρμπουτσαλα.

εγω εχω το cocomat πρωτέας και απλά γαμάει...
μαζί όμως και το επιστρωμα, που κάνει την διαφορα.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Παρ 11 Ιούλ 2014, 13:34

Καλησπέρα φίλε.
Λόγω προβλήματος με τη μέση μου( κήλη-καθίζηση Ο3 Ο4),πρίν 11 χρόνια ακριβώς, αγοράσαμε ένα στρώμα cocomat.
To μοντέλο ΝΕΦΕΛΗ, αν θυμάμαι καλά, στα 1.200 ευρώ περίπου.
Το αποτέλεσμα ηταν απλά εκπληκτικό...
Δεν μετάνιωσαμε στιγμή τα λεφτά που δώσαμε.
Το στρώμα ακόμα και σήμερα είναι σε πάρα πολύ κατάσταση.
Βέβαια η αλήθεια είναι πως τώρα υπάρχουν και άλλες πολύ καλές επιλογές.
Τότε η cocomat ήταν μονόδρομος σε ποιοτικά-πρωτοποριακά στρώματα.

Αν σκεφτείς οτι περίπου το 1/3 της ζωής μας το περνάμε στο κρεβάτι, πάρε οτι καλύτερο βρείς χωρις να λυπηθείς τα χρήματα.

Και κάτι πολύ βασικό.Διάλεξε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μαλακό στρώμα.Η κυρία μάλλον ήταν παντελώς άσχετη με το αντικείμενο!
Εικόνα
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

nickthecreep
Ονοματεπώνυμο: kazantzakis nikos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nickthecreep » Παρ 11 Ιούλ 2014, 14:53

Γειά σου, επειδή σαν γυμναστής έχω συναντήσει πολλές περιπτώσεις σαν τη δική σου, που ουδεμία σχέση μπορεί να έχει με τις άλλες, (μόνο από σύμπτωση) οφείλω να σε ενημερώσω ότι δεν ισχύει τίποτα από όσα γενικά και αόριστα ακούγονται, είτε αφορά την σκληρότητα, είτε την ξεκούραση. Το στρώμα είναι καθαρά προσωπική σου υπόθεση, και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ( εφόσον δεν έχει κάποιος κοντινός φίλος ή συγγενής να δοκιμάσεις ) να δοκιμάσεις όσα μπορείς στα μαγαζιά. Φυσικά δεν μπορείς να κοιμηθείς στη βιτρίνα, αυτό τους ρώτησα και εγώ όταν έψαχνα για στρώμα πριν από μερικά χρόνια, αλλά βλέπεις εάν υποστηρίζει σωστά τα σημεία που σ'ενοχλούν και αυτό σε σχέση με τον τρόπο που κοιμάσαι, όχι μόνο ανάσκελα. Τώρα ένα καλό στρώμα πρέπει να υποστηρίζει τις καμπύλες της σπονδυλικής στήλης είτε είσαι ανάσκελα, είτε πλάγια κλπ..εδώ παίζει ρόλο και το μαξιλάρι που πρέπει να καλύπτει τα κενά του αυχένα και όχι να σηκώνει ψηλά το κεφάλι γιατί αλλάζει το σχήμα ολόκληρης της σπ.στήλης κλπ.. Αυτό λοιπόν που μπορείς να εξασφαλίσεις είναι : υποστήριξη σωστή και έπειτα κατά την γνώμη μου να απευθυνθείς σε μια εταιρεία που έχει το περιθώριο και αναλαμβάνει να διορθώσει τυχόν ατέλειες ή προτιμήσεις ( είναι συχνό φαινόμενο η επιστροφή και διόρθωση εάν δεν σου ταιριάζει ) Π.χ. χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση ( άλλωστε πάνε και χρόνια από τότε ) η media είχε το περιθώριο με διάφορα επιστρώματα να αλλάξει το βαθμό σκληρότητας πολύ εύκολα ή και να σου φτιάξει στρώμα από την μια πλευρά πιο σκληρό και από κάτω πιο μαλακό έτσι ώστε να έχεις δυνατότητα επιλογής, πιθανότατα και άλλες εταιρίες να κάνουν το ίδιο. Πάντως είναι σίγουρο ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι πανάκριβο το στρώμα ( συχνά πελάτες μου έχουν κάνει παράπονα για τα λεφτά που έδωσαν και δεν είδαν αποτέλεσμα ) μπορεί ένα φτηνό αλλά καλό, να σε ξεκουράζει καλύτερα και μην μπερδεύεις τους υπόλοιπους παράγοντες π.χ. τα οικολογικά υλικά με την ξεκούραση ,άλλο το ένα άλλο το άλλο, φυσικά εάν θες πάρτο και με νερό και ψάρια μέσα.

Amaretos
Ονοματεπώνυμο: Aris Mar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Amaretos » Παρ 11 Ιούλ 2014, 15:04

Οπως λενε τα παιδια πηγαινε να δοκιμάσεις. Πηγα και εγω πριν 1 εβδομαδα Media Strom και κατέληξα στο platinum το οποιο ειναι απλα υπέροχο. Εχουν και εκπτωση τωρα νομιζω στο 25% στα διπλά στρωματα γυρω στο 1500 βγαινει

dimak
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Μακρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimak » Παρ 11 Ιούλ 2014, 18:44

Πολύ πρόσφατα ασχολήθηκα κι εγώ με το στρώμα και γύρισα αρκετά στα Χανιά ,μικρά και μεγαλύτερα ονόματα.
τελικά κατέληξα στο στρώμα που παραθέτω.
Το κυριότερο είναι ότι η αίσθηση μετά από ένα μήνα είναι καταπληκτική, γατί ακόμα και ένα βράδυ να κοιμηθείς δεν μπορείς να έχεις ξεκάθαρη γνώμη.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι επειδή κοιμάμαι κάποια βράδυα στο Κέντρο Υγείας (εφημερία) ξαπλώνω στο δικό μου και νιώθω αγαλίαση...
Το μεγάλο θετικό είναι ότι η παχιά στρώση βισκόζης, υποχωρεί ακριβώς όσο τις ασκείτε δύναμη και όχι μα μια καθορισμένη πίεση με αποτέλεσμα να έχεις άνεση και την αίσθηση μαλακού υλικού, αλλά και στήριξη.
Το δεύτερο θετικό η τιμή, 640 για στρώμα 200 *160 !!
Αν μπορείς να βρεις κάτι αρνητικό είναι ότι είναι μονής όψης, αν και δεν είναι πρόβλημα κατά τη γνώμη μου.
Επίσης είναι πολύ ελαφρύ.

http://www.neostrom.gr/index.php/stroma ... visco-foam

tripialos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tripialos » Σάβ 12 Ιούλ 2014, 15:30

ευχαριστώ όλα τα παιδιά γιατί της συμβουλές . πραγματικά με βοήθησαν πάρα πολύ. Κατέληξα τελικά σε candia -strom onar plus με ανωστρομα σατ 1000 ευρώ .

Επιστροφή στο “Χαλαρά”