Μηχανικοι αυτοκινητων & ιδιοκτητες ....

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep
Ονοματεπώνυμο: sakis v.

Μηχανικοι αυτοκινητων & ιδιοκτητες ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Deep_για_Deep » Δευ 30 Δεκ 2013, 20:57

........τα φωτα σας παρακαλω!!
Ειμαι σε φαση αλλαγης αυτοκινητου λογω οτι μεγαλωσε η οικογενεια & θα χρειαστω τους παραπανω χωρους & θελω τις αποψεις ολων των εμπειροτερων μηχανικων αλλα & ιδιοκτητων !
Εχω βρει ενδιαφερόμενο να του πουλησω το αμαξι μου , ενα Ford Fiesta του 10/2002 στα 1600cc & 125.000km . Και επισης εχω βρει να αγοράσω ενα Audi A4 05/2002 παλι στα 1600cc & στα 127.000km , με μια οικονομική διάφορα από μέρους μου των 1.500 € .
Το Audi είναι ένα αμάξι που με καλύπτει στiς ανάγκες μου σε χώρους & σίγουρα είναι πιο ποιοτικό & φινετσάτο & πιο ασφαλές !!!
-Όμως πόσο κοστίζει ένα ετήσιο σέρβις για το Audi ?
- βγάζει ζημιές το συγκεκριμένο μοντέλο ?
- από κατανάλωση έχει μεγάλη ?
- Θα με συμβουλεύατε να κάνω την ανταλλαγή αυτή ή καλύτερα να κρατήσω το δικό μου & να του βάλω μια μπαγαζιερα ??? :-k

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων !!! :hello:
<< Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η θάλασσα για σένα , αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη θάλασσα. >>

Άβαταρ μέλους
Japos

Re: Μηχανικοι αυτοκινητων & ιδιοκτητες ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japos » Δευ 30 Δεκ 2013, 22:59

Deep_για_Deep έγραψε:........τα φωτα σας παρακαλω!!
Ειμαι σε φαση αλλαγης αυτοκινητου λογω οτι μεγαλωσε η οικογενεια & θα χρειαστω τους παραπανω χωρους & θελω τις αποψεις ολων των εμπειροτερων μηχανικων αλλα & ιδιοκτητων !
Εχω βρει ενδιαφερόμενο να του πουλησω το αμαξι μου , ενα Ford Fiesta του 10/2002 στα 1600cc & 125.000km . Και επισης εχω βρει να αγοράσω ενα Audi A4 05/2002 παλι στα 1600cc & στα 127.000km , με μια οικονομική διάφορα από μέρους μου των 1.500 € .
Το Audi είναι ένα αμάξι που με καλύπτει στiς ανάγκες μου σε χώρους & σίγουρα είναι πιο ποιοτικό & φινετσάτο & πιο ασφαλές !!!
-Όμως πόσο κοστίζει ένα ετήσιο σέρβις για το Audi ?
- βγάζει ζημιές το συγκεκριμένο μοντέλο ?
- από κατανάλωση έχει μεγάλη ?
- Θα με συμβουλεύατε να κάνω την ανταλλαγή αυτή ή καλύτερα να κρατήσω το δικό μου & να του βάλω μια μπαγαζιερα ??? :-k

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων !!! :hello:
Στο A4 oλα είναι ακριβότερα σε σχέση με το Fiesta. Απο κατανάλωση (λόγω βάρους), ανταλλακτικά,service. Yπολόγισε στα συν του τη φινέτσα οπως λες, τους χώρους,την άριστη ηχομόνωση και την αξιοπιστία (πολύ σημαντικό) Αν το σηκώνει η τσέπη σου πάρτο. Αφου προορίζεται για τετραμελή οικογένεια νομίζω είναι οτι πρέπει. Σ'αυτό θα νιώθουν ευρύχωρα, ασφαλείς και ευτυχισμένα τα αγγελούδια σου :grin:

Άβαταρ μέλους
Stelios....
Ονοματεπώνυμο: Stelios D.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stelios.... » Δευ 30 Δεκ 2013, 23:10

Το audi του 2002 το ειχαμε χρονια στην οικογενεια...
Καλη επιλογη απο αποψης χωρων,ποιοτητας κυλισης και συναρμογης...
Ομως δεν παυει να ειναι αυτοκινητο 12ετιας με 127.000 χλμ αγνωστης συντηρησης...

Το δικο μας μετα τα 100.000χλμ αρχισε να βγαζει ηλιθια θεματα που ομως εγιναν αιτια να φυγει...Ηλεκτρολογικα κυριως(παραθυρα οδηγου συνοδηγου και κλιματισμος) αλλα και αντλια βενζινης(2 φορες)
Οδηγικα 2 σκαλες πανω απο το fiesta,αλλα η καταναλωση του τσιμπημενη...Η δυναμη του περιορισμενη επισης,πραγμα που συντελει στην αυξημενη καταναλωση...

Τα σερβις του γινονταν σε ΜΗ εξουσιοδοτημενο οποτε ερχονταν φθηνοτερα...Παρολα αυτα ηταν αρκετα ακριβα(αν και παιζουν για τα παντα ιμιτασιον ανταλλακτικα στην μιση τιμη(και ποιοτητα)....)

Εγω θα το εψαχνα λιγο περισσοτερο για κατι νεοτερο σε ηλικια(ισως και λιγο δυνατοτερο)...
Το fiesta ειναι μεν μικρο,αλλα αν το εχεις συντηρισει καλα,δεν θα παθει τιποτα...Μια μπαγκαζιερα οροφης θα παρει 2 πλασια πραγματα απο το πορμπαγκαζ του audi...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 30 Δεκ 2013, 23:21

η σωστή λύση είναι καινούργιο σε ντίζελ η άλλη λύση είναι ένα πολύ καλομεταχειρισμένο το πολύ 3 -4 ετών με λίγα χιλιόμετρα (-40 000km ) και τρίτη λύση :) μπαγκαζιέρα οροφής στο δικό σου :)
αλλαγή για μεγαλύτερο ηλικίας 12 ετών και 125000 +χιλιομέτρων ???? no no no [-X
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dim.toni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim.toni » Τρί 31 Δεκ 2013, 00:55

:hello: λίγα μ φαίνονται αυτά Audi A4 05/2002 παλι στα 1600cc & στα 127.000km

τα χλμ για κρήτη ψ αξε το

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 31 Δεκ 2013, 08:37

αξιοπιστο μονο γιαπωνεζικο ! οχι φιρμα αλλα κατασκευη !!
στα ευρωπαικα ειναι λαχειο ! και ειδικα τα βενζινοκινητα!
τα χιουνται ειναι πιο αξιοπιστα .
τωρα αν καποιος θελει το αυτοκινητο για την ηχομονωση και για το <<καλης ποιοτητας πλαστικο(τι διαλο ! θα το φαμε? :scratch: ) ,οπως γραφουν στα περιοδικα τοτε μπορει να πληρωσει και μερτσεντες !!! :mrgreen:
:wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
miltos10
Ονοματεπώνυμο: Μιλτος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miltos10 » Τρί 31 Δεκ 2013, 09:30

μην το σκεφτεσαι καθολου! VW group και 12ετηας, σε 5χρονια θα το εχεις πληρωσει καινουριο απο τις βλαβες +οτι καινε λαδια. (ο κατασκευαστης δινει 200 - 500ml /5000km) οποτε θα σου προτεινα και εγω οπως και ο θαλασσα50 να πας απο τωρα σε καινουριο και ή δυνατον ντιζελ για οικονομια καυσιμου και μικροτερο κοστος σερβις!
ΥΓ. μην εντυποσιαζεσε απο αυτοματισμους (αυτοματα φωτα,υαλοκαθαριστηρες, παραθυρα, κα) γιατι και αυτα μηχανιματα ειναι και χαλανε, και οταν αυτο συμβει...
οοώιιιι μανουλα μ !!!!!!

Άβαταρ μέλους
Japos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japos » Τρί 31 Δεκ 2013, 10:32

Ρε παιδιά όλα είναι σχετικά.. Ο άνθρωπος ζήτησε γνώμες για αυτά τα δυο. Εννοείτε οτι αν υπήρχε η δυνατότητα θα πήγαινε σε diesel καινούριο(θέλω να πιστεύω)
και δεν θα ρωτούσε . Γνώμη μου είναι να το πάρει με την προυπόθεση να εχει περάσει απο εξονυχιστικό έλεγχο και εννοείτε με το βιβλίο service κομπλέ ώστε να ξέρει το ιστορικό του. Με εναν έμπειρο μηχανικό και φαναρτζή της εμπειστοσύνης του μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα. Μετα τα 100.000 χλμ ολα τα αυτοκίνητα αρχίζουν και ζητάνε το θέμα είναι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τι συντήρηση του εχει κάνει. Πόσο το πρόσεχε.
Απο την αλλη το fiesta ειναι μικρό για οικογένεια και μάλιστα 2πορτο αλλα πιο οικονομικό απο το Α4 σε ολους τους τομείς(πλην τέλη).Πλεονέκτημα βασικό ειναι οτι το ξέρει το αυτοκίνητο (τι και πως)γιατι αυτός το εχει δουλέψει. Η λύση της μπαγαζιέρας καλή και κουραστική μαζί.

Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Deep_για_Deep » Τρί 07 Ιαν 2014, 21:47

...... παίζει και ένα ford focus c - max στα 1600 cc βενζίνη , με 70000χλμ , μοντέλο του 2006 στα 4500 ευρώ !

:-k :-k :-k
<< Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η θάλασσα για σένα , αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη θάλασσα. >>

Άβαταρ μέλους
lixsys
Ονοματεπώνυμο: nikos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lixsys » Τρί 07 Ιαν 2014, 22:39

Καλό το audi, ενεργοβόρο όμως αυτοκίνητο και με χαζοβλάβες ηλεκτρικές....που σ'αφήνουν και στο δρόμο. Το μοντέλο που κοιτάς βέβαια είναι λίγο παλαιό, οπότε στερείται των υπερβολικών εγκεφάλων που εξοπλίζονται τα νεότερα αδέρφια του και που έχουν κάνει τους τεχνικούς να ξύνουν τα κεφάλια τους και τους ιδιοκτήτες να αγανακτούν. Θα το έπαιρνα συνειδητά λόγω του πολύ δυνατού πλαισίου που διαθέτει και τις άριστης ποιότητας κύλησης που τα χαρακτηρίζει. Κατά τα άλλα, ούτε προσπέραση δε βγάζει χωρίς να ιδρώσεις και συ κι αυτό, τα silent-block, ακρόμπαρα κτλ πάνε στον βρόντο ανά 2 έτη (αν θες να τσουλάει σαν audi) και γενικά σου τρώει χρήμα σε "αναλώσιμα" που δεν τα συναντάς σε ταπεινά αμαξάκια. Αν σου περισσεύει υπομονή και σε φτιάχνει στο μάτι, πάρ΄το...
..με την 8άρα νιώθω πολύ καλύτερα

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 07 Ιαν 2014, 22:48

Μην το δίνεις το fiestaki....
Ούτε πολλά προβλήματα βγάζει, ούτε ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις έχει. :hello:
Πάρε μια μπαγκαζιέρα να κάνεις τη δουλειά σου, γιατί αν αρχίσει να βγάζει το audi και το άλλο το c-max... κλάφτα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Stelios....
Ονοματεπώνυμο: Stelios D.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stelios.... » Τρί 07 Ιαν 2014, 23:26

Το cmax θα σου βγαλει αντλια βενζινης σιγουρα και αν εχει cruise προσεχε το γιατι κολλανε συχνα με αποτελεσμα να μπαινει το αμαξι σε safe Mode εν κινησει...
Εχει ομως σαφως λιγοτερα χλμ και θα βγαλει λιγοτερα προβληματα...
Αργο και αυτο,αλλα καλυτερο του audi σαν επιλογη...

Μπορεις να βρεις Mk2 cmax και με λιγοτερα απο 4500

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 12 Ιαν 2014, 15:20

Εντάξει φίλε,
λες και κάνα ευχαριστώ άμα λάχει.
Οι συνάδελφοι προσπάθησαν να σε εξυπηρετήσουν, μέχρι και φωτογραφίες έψαξαν να σε ανεβάσουν.
Όχι μόνο παζάρια και χατίρια να ζητάμε...

kanenas
Ονοματεπώνυμο: ΜΠΑΓΑΝΑΣ ΑΒΡΑΑΜ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kanenas » Κυρ 12 Ιαν 2014, 17:24

Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Deep_για_Deep » Τρί 14 Ιαν 2014, 19:13

hariska έγραψε:Μην το δίνεις το fiestaki....
Ούτε πολλά προβλήματα βγάζει, ούτε ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις έχει. :hello:
Πάρε μια μπαγκαζιέρα να κάνεις τη δουλειά σου, γιατί αν αρχίσει να βγάζει το audi και το άλλο το c-max... κλάφτα...
Den μου λες εσύ ? Πολύ σηκωμένη δεν την έχεις εσύ ???!!! Την μπαγαζιερα !!! :D

Επιστροφή στο “Χαλαρά”