★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Συζητήσεις, προτάσεις και διαβουλεύσεις για το παρόν και το μέλλον της ΕΥΑ.

Συμφωνείτε με το σύνολο των περιεχομένων στη διακύρηξη;

Συμφωνώ
228
93%
Διαφωνώ
16
7%
 
Σύνολο ψήφων: 244

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 12 Οκτ 2020, 17:03

geotron έγραψε:
Κυρ 11 Οκτ 2020, 15:26
Αντιλαμβάνομαι την δυσαρέσκεια και την απογοήτευση όλων αναφορικά με το έλλειμμα ελέγχων και της ασυδοσίας των καταστημάτων, των ψαρεμπορων, των μαναβηδων κτλ.
Όλοι μας καθημερινά παρατηρούμε και γινόμαστε μάρτυρες του "ανύπαρκτου" κράτους, των πολιτών "δύο ταχυτήτων" , οι πολλοί που πληρώνουν και οι λίγοι που την σκαπουλαρουν. κ.α. Είναι αναρίθμητα τα παραδείγματα....
Το διακυδευμα όμως στην εν λόγω κουβέντα είναι άλλο:
Εσύ τι κάνεις? Όχι οι άλλοι, όχι το κράτος. ΕΣΥ. Σε ατομικό επίπεδο.
προσπαθω χρονια τωρα να κανω το κρατος να δουλεψει εφοσον για αυτο τον λογο το πληρωνω -πληρωνουμε ,αλλα ενας κουκος -δυο τρεις τεσσερεις δεν φερνουν την ανοιξη ουτε αλλαζουν την εργασιακη νοοτροπια του δημοσιου και εκει πονταρουν για να βαρεθεις -βαρεθουμε και τους αφησουμε στην ησυχια τους . ΑΜ ΔΕ ,ατυχησανε :)



Η τρύπα στο ψάρι από την βέργα είναι ένα αναπόφευκτο σημάδι του τρόπου που ψαρευεις. Του χόμπι σου. Αλλά το να κόψεις την ουρά από το θήραμα σου ειναι μια κίνηση που υποδηλώνει κάτι. Ότι νοιάζεσαι. Ότι η συμβολική (ή μη) κίνηση αυτή ισως να πιάσει τόπο.
Δεν καταλαβα ???απο ποιον να πιασει τοπο???απο εμενα ??εσενα ???τον αλλον φιλο ψαροτουφεκα?????Εδω τα βλεπουν και δεν ασχολουνται η υπευθυνοι(αποδεδηγμενο αυτο και στο φορουμ ).
Μηπως αντι να αρχιζουμε και κοβουμε ουρες ξεκινησουμε με το καλο να ενωθουμε ολοι και να πιεσουμε το κρατος να βγαινει να δουλευει οπως πρεπει ??μηπως λεω ??διοτι αν δεν το κανουμε τοτε μαζι με τους τρυπημενους ροφους και καρχαριοειδει και πετροσωληνες και τονους απλα θα προστεθει και η κομμενη ουρα στα μαγαζια και στα ΜΜΕ και εμεις εδω θα ψαχνουμε αλλον τροπο


Όταν φτάσουμε, αν φτάσουμε ποτέ, τα πολλά εγώ να γίνουν ΕΜΕΙΣ, τότε μόνο θα έρθει η αλλαγή προς την επιθυμητή κατεύθυνση.
εδω συμφωνουμε φιλε μου
Ημουνα νιος και γερασα αλλα η νοοτροπια του δημοσιου στην χωρα αυτη ποτε,οπως και του ελλην πολιτη κατα 99% εξου και αυτα τα φαινομενα :hello:
Ειμαι 12 χρονια στο φορουμ,μετα απο 12 χρονια βαζω στοιχημα (αν ζω) οτι παλι τα ιδια θα συζηταμε :rotfl:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 12 Οκτ 2020, 20:41

Να κάνω μία παρατήρηση που μπορεί να είναι και βλακώδης γιατί δεν έχω στοιχειώδεις τεχνικές γνώσεις. Ξέρω ότι υπάρχει ένα σύστημα ηλεκτρονικού εντοπισμού των πλοίων, (ships' tracking) και μάλιστα είναι γνωστό το site marinetraffic.com από το οποίο μπορείς να εντοπίσεις όλα τα πλοία που κινούνται σε μια περιοχή. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για τα μικρότερα σκάφη, αλλά με την εξέλιξη της τεχνολογίας, και με την βοήθεια δορυφόρων, φαντάζομαι θα υπάρχει. Γιατί λοιπόν οι αρμόδιες λιμενικές αρχές να μην είναι όλες εφοδιασμένες μ' ένα τέτοιο σύστημα, και να μπορούν σε 24/7 βάση να παρακολουθούν στις θαλάσσιες περιοχές ευθύνης τους? Δηλαδή, αν ένα σκάφος βγαίνει νύχτα και πηγαίνει σ' ένα συγκεκριμένο σημείο να εντοπίζεται και να ελέγχεται, η εαν κάποιος πάει με μπουκάλες να μπορεί real time να εντοπίζεται από δορυφόρο και να ελέγχεται επίσης. Επαναλαμβάνω ότι μπορεί όλα αυτά που λέω να είναι χαζομάρες, αλλά φαντάζομαι στο μέλλον κάπως έτσι θα γίνονται τα πράγματα...

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Δημοσιεύσεις: 6846
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2010, 23:13
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Τοποθεσία: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΗΛΟΣ

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 12 Οκτ 2020, 21:34

thalassa50 έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 17:03
geotron έγραψε:
Κυρ 11 Οκτ 2020, 15:26
Αντιλαμβάνομαι την δυσαρέσκεια και την απογοήτευση όλων αναφορικά με το έλλειμμα ελέγχων και της ασυδοσίας των καταστημάτων, των ψαρεμπορων, των μαναβηδων κτλ.
Όλοι μας καθημερινά παρατηρούμε και γινόμαστε μάρτυρες του "ανύπαρκτου" κράτους, των πολιτών "δύο ταχυτήτων" , οι πολλοί που πληρώνουν και οι λίγοι που την σκαπουλαρουν. κ.α. Είναι αναρίθμητα τα παραδείγματα....
Το διακυδευμα όμως στην εν λόγω κουβέντα είναι άλλο:
Εσύ τι κάνεις? Όχι οι άλλοι, όχι το κράτος. ΕΣΥ. Σε ατομικό επίπεδο.
προσπαθω χρονια τωρα να κανω το κρατος να δουλεψει εφοσον για αυτο τον λογο το πληρωνω -πληρωνουμε ,αλλα ενας κουκος -δυο τρεις τεσσερεις δεν φερνουν την ανοιξη ουτε αλλαζουν την εργασιακη νοοτροπια του δημοσιου και εκει πονταρουν για να βαρεθεις -βαρεθουμε και τους αφησουμε στην ησυχια τους . ΑΜ ΔΕ ,ατυχησανε :)



Η τρύπα στο ψάρι από την βέργα είναι ένα αναπόφευκτο σημάδι του τρόπου που ψαρευεις. Του χόμπι σου. Αλλά το να κόψεις την ουρά από το θήραμα σου ειναι μια κίνηση που υποδηλώνει κάτι. Ότι νοιάζεσαι. Ότι η συμβολική (ή μη) κίνηση αυτή ισως να πιάσει τόπο.
Δεν καταλαβα ???απο ποιον να πιασει τοπο???απο εμενα ??εσενα ???τον αλλον φιλο ψαροτουφεκα?????Εδω τα βλεπουν και δεν ασχολουνται η υπευθυνοι(αποδεδηγμενο αυτο και στο φορουμ ).
Μηπως αντι να αρχιζουμε και κοβουμε ουρες ξεκινησουμε με το καλο να ενωθουμε ολοι και να πιεσουμε το κρατος να βγαινει να δουλευει οπως πρεπει ??μηπως λεω ??διοτι αν δεν το κανουμε τοτε μαζι με τους τρυπημενους ροφους και καρχαριοειδει και πετροσωληνες και τονους απλα θα προστεθει και η κομμενη ουρα στα μαγαζια και στα ΜΜΕ και εμεις εδω θα ψαχνουμε αλλον τροπο




Όταν φτάσουμε, αν φτάσουμε ποτέ, τα πολλά εγώ να γίνουν ΕΜΕΙΣ, τότε μόνο θα έρθει η αλλαγή προς την επιθυμητή κατεύθυνση.
εδω συμφωνουμε φιλε μου
Ημουνα νιος και γερασα αλλα η νοοτροπια του δημοσιου στην χωρα αυτη ποτε,οπως και του ελλην πολιτη κατα 99% εξου και αυτα τα φαινομενα :hello:
Ειμαι 12 χρονια στο φορουμ,μετα απο 12 χρονια βαζω στοιχημα (αν ζω) οτι παλι τα ιδια θα συζηταμε :rotfl:
Αυτό λέμε ρε Γιάννη ...................................

Ότι πρώτα εμείς πρέπει να είμαστε εντάξει και να πάρουμε τη σωστή πορεία και αν ξεφεύγουμε να ξέρουμε ότι ο πέλεκυς θα είναι βαρύς ..............

Βέβαια και αυτό με τη λειτουργεία των θεσμών είναι μεγάλο θέμα .........................................

Αλλά ας αρχίσουμε από εμάς ...........................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Δημοσιεύσεις: 13110
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 13:53
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 12 Οκτ 2020, 21:37

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 20:41
Να κάνω μία παρατήρηση που μπορεί να είναι και βλακώδης γιατί δεν έχω στοιχειώδεις τεχνικές γνώσεις. Ξέρω ότι υπάρχει ένα σύστημα ηλεκτρονικού εντοπισμού των πλοίων, (ships' tracking) και μάλιστα είναι γνωστό το site marinetraffic.com από το οποίο μπορείς να εντοπίσεις όλα τα πλοία που κινούνται σε μια περιοχή. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για τα μικρότερα σκάφη, αλλά με την εξέλιξη της τεχνολογίας, και με την βοήθεια δορυφόρων, φαντάζομαι θα υπάρχει. Γιατί λοιπόν οι αρμόδιες λιμενικές αρχές να μην είναι όλες εφοδιασμένες μ' ένα τέτοιο σύστημα, και να μπορούν σε 24/7 βάση να παρακολουθούν στις θαλάσσιες περιοχές ευθύνης τους? Δηλαδή, αν ένα σκάφος βγαίνει νύχτα και πηγαίνει σ' ένα συγκεκριμένο σημείο να εντοπίζεται και να ελέγχεται, η εαν κάποιος πάει με μπουκάλες να μπορεί real time να εντοπίζεται από δορυφόρο και να ελέγχεται επίσης. Επαναλαμβάνω ότι μπορεί όλα αυτά που λέω να είναι χαζομάρες, αλλά φαντάζομαι στο μέλλον κάπως έτσι θα γίνονται τα πράγματα...
απ'οσο ξερω,ολα τα αλιευτικα εχουν συστημα εντοπισμου!βλεπεις να τα παρακολοθθουν? :evil: :evil:
αν βαλουν και στα μικρα ερασιτεχνικα σκαφη λες να τους πιασει το φιλοτιμο? :-"
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 12 Οκτ 2020, 21:45

KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 21:37
dimitrikotz έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 20:41
Να κάνω μία παρατήρηση που μπορεί να είναι και βλακώδης γιατί δεν έχω στοιχειώδεις τεχνικές γνώσεις. Ξέρω ότι υπάρχει ένα σύστημα ηλεκτρονικού εντοπισμού των πλοίων, (ships' tracking) και μάλιστα είναι γνωστό το site marinetraffic.com από το οποίο μπορείς να εντοπίσεις όλα τα πλοία που κινούνται σε μια περιοχή. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για τα μικρότερα σκάφη, αλλά με την εξέλιξη της τεχνολογίας, και με την βοήθεια δορυφόρων, φαντάζομαι θα υπάρχει. Γιατί λοιπόν οι αρμόδιες λιμενικές αρχές να μην είναι όλες εφοδιασμένες μ' ένα τέτοιο σύστημα, και να μπορούν σε 24/7 βάση να παρακολουθούν στις θαλάσσιες περιοχές ευθύνης τους? Δηλαδή, αν ένα σκάφος βγαίνει νύχτα και πηγαίνει σ' ένα συγκεκριμένο σημείο να εντοπίζεται και να ελέγχεται, η εαν κάποιος πάει με μπουκάλες να μπορεί real time να εντοπίζεται από δορυφόρο και να ελέγχεται επίσης. Επαναλαμβάνω ότι μπορεί όλα αυτά που λέω να είναι χαζομάρες, αλλά φαντάζομαι στο μέλλον κάπως έτσι θα γίνονται τα πράγματα...
απ'οσο ξερω,ολα τα αλιευτικα εχουν συστημα εντοπισμου!βλεπεις να τα παρακολοθθουν? :evil: :evil:
αν βαλουν και στα μικρα ερασιτεχνικα σκαφη λες να τους πιασει το φιλοτιμο? :-"
Δεν έχεις άδικο, αλλά τεχνικά γίνεται! Τουλάχιστον οι βαριές παραβάσεις να μπορούν εντοπίζονται.. :rules:

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Δημοσιεύσεις: 6846
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2010, 23:13
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Τοποθεσία: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΗΛΟΣ

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 12 Οκτ 2020, 22:34

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 21:45
KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 21:37
dimitrikotz έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 20:41
Να κάνω μία παρατήρηση που μπορεί να είναι και βλακώδης γιατί δεν έχω στοιχειώδεις τεχνικές γνώσεις. Ξέρω ότι υπάρχει ένα σύστημα ηλεκτρονικού εντοπισμού των πλοίων, (ships' tracking) και μάλιστα είναι γνωστό το site marinetraffic.com από το οποίο μπορείς να εντοπίσεις όλα τα πλοία που κινούνται σε μια περιοχή. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για τα μικρότερα σκάφη, αλλά με την εξέλιξη της τεχνολογίας, και με την βοήθεια δορυφόρων, φαντάζομαι θα υπάρχει. Γιατί λοιπόν οι αρμόδιες λιμενικές αρχές να μην είναι όλες εφοδιασμένες μ' ένα τέτοιο σύστημα, και να μπορούν σε 24/7 βάση να παρακολουθούν στις θαλάσσιες περιοχές ευθύνης τους? Δηλαδή, αν ένα σκάφος βγαίνει νύχτα και πηγαίνει σ' ένα συγκεκριμένο σημείο να εντοπίζεται και να ελέγχεται, η εαν κάποιος πάει με μπουκάλες να μπορεί real time να εντοπίζεται από δορυφόρο και να ελέγχεται επίσης. Επαναλαμβάνω ότι μπορεί όλα αυτά που λέω να είναι χαζομάρες, αλλά φαντάζομαι στο μέλλον κάπως έτσι θα γίνονται τα πράγματα...
απ'οσο ξερω,ολα τα αλιευτικα εχουν συστημα εντοπισμου!βλεπεις να τα παρακολοθθουν? :evil: :evil:
αν βαλουν και στα μικρα ερασιτεχνικα σκαφη λες να τους πιασει το φιλοτιμο? :-"
Δεν έχεις άδικο, αλλά τεχνικά γίνεται! Τουλάχιστον οι βαριές παραβάσεις να μπορούν εντοπίζονται.. :rules:
Μπά ........................... το σύστημα αυτό βασίζεται σε ένα λαπ τοπ που πρέπει να έχουν μέσα στο καίκι ................................ το οποίο δεν έχουν σχεδόν ποτέ ............................................................

Δηλώνουν ότι θέλουν μετά απ το σπίτι ...................................................


Αν μπούν άλλα δεδομένα και υπάρξει τρόπος ελέγχου ίσως ..........................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 13 Οκτ 2020, 11:28

CARPENTER έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 21:34
thalassa50 έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 17:03
geotron έγραψε:
Κυρ 11 Οκτ 2020, 15:26
Αντιλαμβάνομαι την δυσαρέσκεια και την απογοήτευση όλων αναφορικά με το έλλειμμα ελέγχων και της ασυδοσίας των καταστημάτων, των ψαρεμπορων, των μαναβηδων κτλ.
Όλοι μας καθημερινά παρατηρούμε και γινόμαστε μάρτυρες του "ανύπαρκτου" κράτους, των πολιτών "δύο ταχυτήτων" , οι πολλοί που πληρώνουν και οι λίγοι που την σκαπουλαρουν. κ.α. Είναι αναρίθμητα τα παραδείγματα....
Το διακυδευμα όμως στην εν λόγω κουβέντα είναι άλλο:
Εσύ τι κάνεις? Όχι οι άλλοι, όχι το κράτος. ΕΣΥ. Σε ατομικό επίπεδο.
προσπαθω χρονια τωρα να κανω το κρατος να δουλεψει εφοσον για αυτο τον λογο το πληρωνω -πληρωνουμε ,αλλα ενας κουκος -δυο τρεις τεσσερεις δεν φερνουν την ανοιξη ουτε αλλαζουν την εργασιακη νοοτροπια του δημοσιου και εκει πονταρουν για να βαρεθεις -βαρεθουμε και τους αφησουμε στην ησυχια τους . ΑΜ ΔΕ ,ατυχησανε :)



Η τρύπα στο ψάρι από την βέργα είναι ένα αναπόφευκτο σημάδι του τρόπου που ψαρευεις. Του χόμπι σου. Αλλά το να κόψεις την ουρά από το θήραμα σου ειναι μια κίνηση που υποδηλώνει κάτι. Ότι νοιάζεσαι. Ότι η συμβολική (ή μη) κίνηση αυτή ισως να πιάσει τόπο.
Δεν καταλαβα ???απο ποιον να πιασει τοπο???απο εμενα ??εσενα ???τον αλλον φιλο ψαροτουφεκα?????Εδω τα βλεπουν και δεν ασχολουνται η υπευθυνοι(αποδεδηγμενο αυτο και στο φορουμ ).
Μηπως αντι να αρχιζουμε και κοβουμε ουρες ξεκινησουμε με το καλο να ενωθουμε ολοι και να πιεσουμε το κρατος να βγαινει να δουλευει οπως πρεπει ??μηπως λεω ??διοτι αν δεν το κανουμε τοτε μαζι με τους τρυπημενους ροφους και καρχαριοειδει και πετροσωληνες και τονους απλα θα προστεθει και η κομμενη ουρα στα μαγαζια και στα ΜΜΕ και εμεις εδω θα ψαχνουμε αλλον τροπο




Όταν φτάσουμε, αν φτάσουμε ποτέ, τα πολλά εγώ να γίνουν ΕΜΕΙΣ, τότε μόνο θα έρθει η αλλαγή προς την επιθυμητή κατεύθυνση.
εδω συμφωνουμε φιλε μου
Ημουνα νιος και γερασα αλλα η νοοτροπια του δημοσιου στην χωρα αυτη ποτε,οπως και του ελλην πολιτη κατα 99% εξου και αυτα τα φαινομενα :hello:
Ειμαι 12 χρονια στο φορουμ,μετα απο 12 χρονια βαζω στοιχημα (αν ζω) οτι παλι τα ιδια θα συζηταμε :rotfl:
Αυτό λέμε ρε Γιάννη ...................................

Ότι πρώτα εμείς πρέπει να είμαστε εντάξει και να πάρουμε τη σωστή πορεία και αν ξεφεύγουμε να ξέρουμε ότι ο πέλεκυς θα είναι βαρύς ..............

Βέβαια και αυτό με τη λειτουργεία των θεσμών είναι μεγάλο θέμα .
........................................

Αλλά ας αρχίσουμε από εμάς ...........................

:hello:
:hello:
Υγ.οταν ξέρω ότι θα πέσει πέλεκυς αλλάζω όπως αλλαζουν και η Έλληνες οδηγοί όταν πάνε εξωτερικό και γίνονται νομοταγείς και ότι λέει η ταμπέλα ,όταν ξέρω ξέρεις ξέρουν ότι δεν υπάρχει πέλεκυς???το γράφεις και παρακάτω ,δηλώνουν ότι θέλουν από το σπίτι εν έτη 2020
Δυστυχώς μόνοι μας δεν είμαστε ικανοί να ξεκινήσουμε θεωρώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thalassa50 την Τρί 13 Οκτ 2020, 11:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 13 Οκτ 2020, 11:34

KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 21:37
dimitrikotz έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 20:41
Να κάνω μία παρατήρηση που μπορεί να είναι και βλακώδης γιατί δεν έχω στοιχειώδεις τεχνικές γνώσεις. Ξέρω ότι υπάρχει ένα σύστημα ηλεκτρονικού εντοπισμού των πλοίων, (ships' tracking) και μάλιστα είναι γνωστό το site marinetraffic.com από το οποίο μπορείς να εντοπίσεις όλα τα πλοία που κινούνται σε μια περιοχή. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για τα μικρότερα σκάφη, αλλά με την εξέλιξη της τεχνολογίας, και με την βοήθεια δορυφόρων, φαντάζομαι θα υπάρχει. Γιατί λοιπόν οι αρμόδιες λιμενικές αρχές να μην είναι όλες εφοδιασμένες μ' ένα τέτοιο σύστημα, και να μπορούν σε 24/7 βάση να παρακολουθούν στις θαλάσσιες περιοχές ευθύνης τους? Δηλαδή, αν ένα σκάφος βγαίνει νύχτα και πηγαίνει σ' ένα συγκεκριμένο σημείο να εντοπίζεται και να ελέγχεται, η εαν κάποιος πάει με μπουκάλες να μπορεί real time να εντοπίζεται από δορυφόρο και να ελέγχεται επίσης. Επαναλαμβάνω ότι μπορεί όλα αυτά που λέω να είναι χαζομάρες, αλλά φαντάζομαι στο μέλλον κάπως έτσι θα γίνονται τα πράγματα...
απ'οσο ξερω,ολα τα αλιευτικα εχουν συστημα εντοπισμου!βλεπεις να τα παρακολοθθουν? :evil: :evil:
αν βαλουν και στα μικρα ερασιτεχνικα σκαφη λες να τους πιασει το φιλοτιμο? :-"
:hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 14 Οκτ 2020, 12:46

thalassa50 έγραψε:
Τρί 13 Οκτ 2020, 11:28
CARPENTER έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 21:34
thalassa50 έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 17:03
geotron έγραψε:
Κυρ 11 Οκτ 2020, 15:26
Αντιλαμβάνομαι την δυσαρέσκεια και την απογοήτευση όλων αναφορικά με το έλλειμμα ελέγχων και της ασυδοσίας των καταστημάτων, των ψαρεμπορων, των μαναβηδων κτλ.
Όλοι μας καθημερινά παρατηρούμε και γινόμαστε μάρτυρες του "ανύπαρκτου" κράτους, των πολιτών "δύο ταχυτήτων" , οι πολλοί που πληρώνουν και οι λίγοι που την σκαπουλαρουν. κ.α. Είναι αναρίθμητα τα παραδείγματα....
Το διακυδευμα όμως στην εν λόγω κουβέντα είναι άλλο:
Εσύ τι κάνεις? Όχι οι άλλοι, όχι το κράτος. ΕΣΥ. Σε ατομικό επίπεδο.
προσπαθω χρονια τωρα να κανω το κρατος να δουλεψει εφοσον για αυτο τον λογο το πληρωνω -πληρωνουμε ,αλλα ενας κουκος -δυο τρεις τεσσερεις δεν φερνουν την ανοιξη ουτε αλλαζουν την εργασιακη νοοτροπια του δημοσιου και εκει πονταρουν για να βαρεθεις -βαρεθουμε και τους αφησουμε στην ησυχια τους . ΑΜ ΔΕ ,ατυχησανε :)



Η τρύπα στο ψάρι από την βέργα είναι ένα αναπόφευκτο σημάδι του τρόπου που ψαρευεις. Του χόμπι σου. Αλλά το να κόψεις την ουρά από το θήραμα σου ειναι μια κίνηση που υποδηλώνει κάτι. Ότι νοιάζεσαι. Ότι η συμβολική (ή μη) κίνηση αυτή ισως να πιάσει τόπο.
Δεν καταλαβα ???απο ποιον να πιασει τοπο???απο εμενα ??εσενα ???τον αλλον φιλο ψαροτουφεκα?????Εδω τα βλεπουν και δεν ασχολουνται η υπευθυνοι(αποδεδηγμενο αυτο και στο φορουμ ).
Μηπως αντι να αρχιζουμε και κοβουμε ουρες ξεκινησουμε με το καλο να ενωθουμε ολοι και να πιεσουμε το κρατος να βγαινει να δουλευει οπως πρεπει ??μηπως λεω ??διοτι αν δεν το κανουμε τοτε μαζι με τους τρυπημενους ροφους και καρχαριοειδει και πετροσωληνες και τονους απλα θα προστεθει και η κομμενη ουρα στα μαγαζια και στα ΜΜΕ και εμεις εδω θα ψαχνουμε αλλον τροπο




Όταν φτάσουμε, αν φτάσουμε ποτέ, τα πολλά εγώ να γίνουν ΕΜΕΙΣ, τότε μόνο θα έρθει η αλλαγή προς την επιθυμητή κατεύθυνση.
εδω συμφωνουμε φιλε μου
Ημουνα νιος και γερασα αλλα η νοοτροπια του δημοσιου στην χωρα αυτη ποτε,οπως και του ελλην πολιτη κατα 99% εξου και αυτα τα φαινομενα :hello:
Ειμαι 12 χρονια στο φορουμ,μετα απο 12 χρονια βαζω στοιχημα (αν ζω) οτι παλι τα ιδια θα συζηταμε :rotfl:
Αυτό λέμε ρε Γιάννη ...................................

Ότι πρώτα εμείς πρέπει να είμαστε εντάξει και να πάρουμε τη σωστή πορεία και αν ξεφεύγουμε να ξέρουμε ότι ο πέλεκυς θα είναι βαρύς ..............

Βέβαια και αυτό με τη λειτουργεία των θεσμών είναι μεγάλο θέμα .
........................................

Αλλά ας αρχίσουμε από εμάς ...........................

:hello:
:hello:
Υγ.οταν ξέρω ότι θα πέσει πέλεκυς αλλάζω όπως αλλαζουν και η Έλληνες οδηγοί όταν πάνε εξωτερικό και γίνονται νομοταγείς και ότι λέει η ταμπέλα ,όταν ξέρω ξέρεις ξέρουν ότι δεν υπάρχει πέλεκυς???το γράφεις και παρακάτω ,δηλώνουν ότι θέλουν από το σπίτι εν έτη 2020
Δυστυχώς μόνοι μας δεν είμαστε ικανοί να ξεκινήσουμε θεωρώ
Γιαννη , ας ξεκινησουμε τη προσπαθεια.
Αυτο μετραει πανω απο ολα.
Τοσο καιρο μεταξυ μας τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.
Οκ , ας τα πουμε και παραεξω πλεον , οργανωμενα.

Θελει δουλεια.
Δεν ξέρω αν θα αλλαξουμε το κοσμο, αλλα τουλαχιστον θα ξεκινησουμε κάτι !

το μελλον θα δειξει ;)
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
gpet78
Δημοσιεύσεις: 708
Εγγραφή: Τετ 13 Φεβ 2008, 22:06
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.
Τοποθεσία: XANIA

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τρί 20 Οκτ 2020, 18:35

Κάτι παραπάνω από ένας μήνας πέρασε από τη σύνταξη της διακήρυξης και αυτό που βλέπω από την συμμετοχή στη δημοσίευση αλλά κυρίως από το πόσοι ψήφισαν είναι άκρως θλιβερό. Από 15172(πολλά μέλη μπορεί να είναι ανενεργά) μέλη του φόρουμ ψήφισαν μόλις 213. Οι αριθμοί είναι συντριπτικοί, για αυτό το πολύ ενδιαφέρον κείμενο (για το οποίο έλαβαν ειδοποίηση όλα τα μέλη) που σκοπό είχε να μας ενώσει, να επαναπροσδιορίσουμε την ταυτότητα μας και να βγει έξω προς την κοινωνία (αν ήταν δυνατό) μια άλλη εικόνα για τον ερασιτέχνη ψαροντουφεκά. Ήμουν και είμαι θετικός και υποστηρίζω αυτή την προσπάθεια, αλλά και στην πρώτη τοποθέτηση μου εξέφρασα την απαισιοδοξία μου για το όλο εγχείρημα. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές αναγνώσεις της πολύ μικρής συμμετοχής των μελών σε αυτό το δημοψήφισμα δεν έχω όμως σκεφτεί κάποια που να έχει θετική χροιά ή να αφήνει περιθώριο αισιοδοξίας. Όσοι πιστεύουμε / συμφωνούμε με την διακήρυξη μάλλον είμαστε μια θλιβερή μειοψηφία και ο μέσος ψαροντουφεκάς είναι αυτό που βλέπουμε να κυριαρχεί στα group του facebook (πρόσφατα διέγραψε των εαυτό μου από όλα τα σχετικά group στο facebook εκτός από το τοπικό Χανιώτικο, γιατί δεν άντεχα την τοξικότητα και την καφρίλα που κυκλοφορούσε). Αυτό εξηγεί και σε κάποιο βαθμό την “πτωτική” πορεία του φόρουμ παρόλο που έγινε μια σοβαρή προσπάθεια ανανέωσης, οι αρχές που έχει θέσει η διαχείριση για τη λειτουργία του φόρουμ δε βρίσκουν σύμφωνους τη μεγάλη πλειοψηφία των ψαροντουφεκάδων, παρολαυτά χαίρομαι που υπάρχουν αυτές οι αρχές και που λειτουργεί το φόρουμ με τον τρόπο που λειτουργεί για μένα προσωπικά είναι μια όαση για υγιή και ποιοτική ψαροντουφεκάδική συζήτηση στο χάος του διαδικτύου.

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Δημοσιεύσεις: 6846
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2010, 23:13
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Τοποθεσία: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΗΛΟΣ

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τρί 20 Οκτ 2020, 21:19

gpet78 έγραψε:
Τρί 20 Οκτ 2020, 18:35
Κάτι παραπάνω από ένας μήνας πέρασε από τη σύνταξη της διακήρυξης και αυτό που βλέπω από την συμμετοχή στη δημοσίευση αλλά κυρίως από το πόσοι ψήφισαν είναι άκρως θλιβερό. Από 15172(πολλά μέλη μπορεί να είναι ανενεργά) μέλη του φόρουμ ψήφισαν μόλις 213. Οι αριθμοί είναι συντριπτικοί, για αυτό το πολύ ενδιαφέρον κείμενο (για το οποίο έλαβαν ειδοποίηση όλα τα μέλη) που σκοπό είχε να μας ενώσει, να επαναπροσδιορίσουμε την ταυτότητα μας και να βγει έξω προς την κοινωνία (αν ήταν δυνατό) μια άλλη εικόνα για τον ερασιτέχνη ψαροντουφεκά. Ήμουν και είμαι θετικός και υποστηρίζω αυτή την προσπάθεια, αλλά και στην πρώτη τοποθέτηση μου εξέφρασα την απαισιοδοξία μου για το όλο εγχείρημα. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές αναγνώσεις της πολύ μικρής συμμετοχής των μελών σε αυτό το δημοψήφισμα δεν έχω όμως σκεφτεί κάποια που να έχει θετική χροιά ή να αφήνει περιθώριο αισιοδοξίας. Όσοι πιστεύουμε / συμφωνούμε με την διακήρυξη μάλλον είμαστε μια θλιβερή μειοψηφία και ο μέσος ψαροντουφεκάς είναι αυτό που βλέπουμε να κυριαρχεί στα group του facebook (πρόσφατα διέγραψε των εαυτό μου από όλα τα σχετικά group στο facebook εκτός από το τοπικό Χανιώτικο, γιατί δεν άντεχα την τοξικότητα και την καφρίλα που κυκλοφορούσε). Αυτό εξηγεί και σε κάποιο βαθμό την “πτωτική” πορεία του φόρουμ παρόλο που έγινε μια σοβαρή προσπάθεια ανανέωσης, οι αρχές που έχει θέσει η διαχείριση για τη λειτουργία του φόρουμ δε βρίσκουν σύμφωνους τη μεγάλη πλειοψηφία των ψαροντουφεκάδων, παρολαυτά χαίρομαι που υπάρχουν αυτές οι αρχές και που λειτουργεί το φόρουμ με τον τρόπο που λειτουργεί για μένα προσωπικά είναι μια όαση για υγιή και ποιοτική ψαροντουφεκάδική συζήτηση στο χάος του διαδικτύου.
Κάπως έτσι είναι δυστυχώς ...................................

Ακόμη μετράει το πόσα ψάρια πιάσαμε και μας ενδιαφέρει μόνο αυτό και αφού τα δείξουμε τα πόσα παλαμάκια -λάικ θα μαζέψουμε ......................

Έκανα ένα ΠΟΣΤ όπως κάθε χρόνο μετά το τέλος του Καλοκαιριού με παρότρυνση να κάνουμε ΠΟΣΤ χωρίς πολλά η έστω με ένα ψάρι μόνο και μόνο για να αλλάξουμε αυτό που δείχνουμε προς τα έξω ..........................................

Αλλά αυτό δε πουλάει με τα λόγια της πιάτσας ........................................................

Πάντως όσοι είμαστε παρόντες ................ εδώ θα είμαστε και θα προσπαθούμε για μια αλλαγή και στηρίζουμε την κάθε καλή προσπάθεια για αυτό ...........................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Dr. George
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ 02 Σεπ 2020, 17:11

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr. George » Τρί 20 Οκτ 2020, 21:43

Κάποια στιγμή σε μια συνέντευξη ο Ζωνο είχε πει ότι οι σύλλογοι αντικατασταθηκαν από τα φόρουμ... και τα φόρουμ από τις ομάδες στο f.b....(καπως έτσι τέλος πάντων το είχε πει ή κάπως έτσι το κατάλαβα εγώ..)
Κατά την γνώμη μου πρέπει να πάμε προς τα πίσω.......
Το τσίπουρο πρέπει να έχει 1,60 με μεζέ...!

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 20 Οκτ 2020, 22:24

Δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω με τον gpet78 αν και θα προτιμούσα να εκφέρω αντίλογο. Φυσικά και τα ενεργά μέλη είναι πολύ λιγότερα από τα εμφανιζόμενα, όμως και πάλι δεν υπάρχει αμφιβολία ότι όλη αυτή η προσπάθεια εκπορεύεται και στηρίζεται από μία ισχνή μειοψηφία. Αυτή η μειοψηφία είναι που προσεγγίζει το υποβρύχιο ψάρεμα από μία άλλη οπτική γωνία, ίσως πιο ρομαντική αλλά ταυτόχρονα και πιο ουτοπική. Γι' αυτήν η σύλληψη του ψαριού δεν είναι αυτοσκοπός, δεν είναι επιβεβαίωση δεν είναι "μαγκιά". Γι' αυτήν δεν έχει τόση σημασία τα ψάρια που θα βγουν για φωτογράφιση, αλλά πολύ περισσότερο ο τρόπος που αυτά πιάστηκαν και ακόμα περισσότερο η επαφή με το υγρό στοιχείο και η μοναδικές στιγμές που προσφέρει αυτό το χόμπυ. Αυτή η μειοψηφία είναι ευαίσθητη, ανήσυχη, δυναμική και ακριβώς λόγο αυτών των χαρακτηριστικών της πασχίσει να διακηρύξει κάποιες στοιχειώδεις ηθικές αρχές δίκην μάλλον ευχολογίου παρά γιατί περιμένει να βγεί κάτι απ' αυτό. Δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι η πλειοψηφία των ψαροντουφεκάδων έχουν εντελώς διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων, πιο κυνική, πιο ωφελιμιστική, πιο υστερόβουλη. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να πιάσουν όσο το δυνατόν περισσότερα ψάρια μπορούν, με οποιονδήποτε τρόπο, είτε για να τα πουλήσουν, είτε για να προβληθούν και μέσω αυτών να επιβεβαιώσουν το εγώ τους. Τα βλέπω και είμαι σίγουρος ότι τα βλέπετε κι εσείς. Δυστυχώς αυτή είναι και η μεγάλη αδυναμία της δημοκρατίας, ότι οι σκάρτες πλειοψηφίες (γιατί έτσι είναι οι πλειοψηφιες) αποφασίζουν και εν τέλει κυβερνούν. Ένα πράγμα μόνο με κάνει αισιόδοξο: Η μεγάλες αλλαγές στον κόσμο, οι μεγάλες ανατροπές έγιναν από λίγους φωτισμένους ανθρώπους και όχι από τον όχλο. Ίσως έτσι κι εδώ.

thodoris981
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 13:22

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τετ 21 Οκτ 2020, 00:27

Αγαπητοι φιλοι μην απογοητευεστε.
Αυτη η διακηρυξη αποτελει ενα κεκτημενο των ψαροντουφεκαδων που συζητανε ,σκεπτονται και αναζητουν για χρονια.
Ειναι προϊον ατερμονων συζητησεων σε βαρκες ,ταβερνες ,αμαξια ,φορουμς,φεισμουκς κτλ κτλ.
Ειναι καποιες ανησυχιες που προκυπτουν απο την πραγματικοτητα που βιωνουμε.
Μα πανω απ ολα ειναι πολιτικη.
Εχει να κανει με νομους,με το κρατος ,με τον πολιτη σε σχεση με την κοινωνια κ τη φυση και πολλα αλλα.
Η πολιτικη ,και οι διαδικασιες της δεν φημηζονται για την απηχηση τους στο κοινωνικο συνολο(ηδη καποιοι θα χουν σταματησει να διαβαζουν αυτο το μηνυμα απο τις πρωτες γραμμες).
Για πολλους ειναι βαρετη ,για αλλους κοκκινη γραμμη.
Μην περιμενετε ξαφνικα να ξεφυτρωσουν τιποτα χιλιαδες μελη και να σκοτωνονται ποτε θα οργανωθουμε.
Τετοια εγχειρηματα απαιτουν υπομονη ,χρονο και αφοσιωση.
Το οτι υπαρχει αυτο το ενδιαφερον κατ αρχας για μενα ειναι σημαντικο.
Το να κρατηθει αυτο το ενδιαφερον και να ερθουν αποτελεσματα ειναι ακομα πιο σσημαντικο.
Ξαναλεω κι επιμενω.
Η διαδικασιες αυτες για καποιους συναδελφους δεν εχουν καμια σχεση στο μυαλο τους με το χομπι.
Το οποιο μπορει να τελειωνει στη θαλασσα.
Για καποιους αλλους αυτες οι διαδικασιες που θελει να κινησει η διακηρυξη ειναι απαραιτητες.
Ο καθενας με τον τροπο του.
Εγω επιλεγω το δευτερο κι ας ειμαι με τους λιγους μου αρκει.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 21 Οκτ 2020, 11:11

gpet78 έγραψε:
Τρί 20 Οκτ 2020, 18:35
Κάτι παραπάνω από ένας μήνας πέρασε από τη σύνταξη της διακήρυξης και αυτό που βλέπω από την συμμετοχή στη δημοσίευση αλλά κυρίως από το πόσοι ψήφισαν είναι άκρως θλιβερό. Από 15172(πολλά μέλη μπορεί να είναι ανενεργά) μέλη του φόρουμ ψήφισαν μόλις 213. Οι αριθμοί είναι συντριπτικοί, για αυτό το πολύ ενδιαφέρον κείμενο (για το οποίο έλαβαν ειδοποίηση όλα τα μέλη) που σκοπό είχε να μας ενώσει, να επαναπροσδιορίσουμε την ταυτότητα μας και να βγει έξω προς την κοινωνία (αν ήταν δυνατό) μια άλλη εικόνα για τον ερασιτέχνη ψαροντουφεκά. Ήμουν και είμαι θετικός και υποστηρίζω αυτή την προσπάθεια, αλλά και στην πρώτη τοποθέτηση μου εξέφρασα την απαισιοδοξία μου για το όλο εγχείρημα. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές αναγνώσεις της πολύ μικρής συμμετοχής των μελών σε αυτό το δημοψήφισμα δεν έχω όμως σκεφτεί κάποια που να έχει θετική χροιά ή να αφήνει περιθώριο αισιοδοξίας. Όσοι πιστεύουμε / συμφωνούμε με την διακήρυξη μάλλον είμαστε μια θλιβερή μειοψηφία και ο μέσος ψαροντουφεκάς είναι αυτό που βλέπουμε να κυριαρχεί στα group του facebook (πρόσφατα διέγραψε των εαυτό μου από όλα τα σχετικά group στο facebook εκτός από το τοπικό Χανιώτικο, γιατί δεν άντεχα την τοξικότητα και την καφρίλα που κυκλοφορούσε). Αυτό εξηγεί και σε κάποιο βαθμό την “πτωτική” πορεία του φόρουμ παρόλο που έγινε μια σοβαρή προσπάθεια ανανέωσης, οι αρχές που έχει θέσει η διαχείριση για τη λειτουργία του φόρουμ δε βρίσκουν σύμφωνους τη μεγάλη πλειοψηφία των ψαροντουφεκάδων, παρολαυτά χαίρομαι που υπάρχουν αυτές οι αρχές και που λειτουργεί το φόρουμ με τον τρόπο που λειτουργεί για μένα προσωπικά είναι μια όαση για υγιή και ποιοτική ψαροντουφεκάδική συζήτηση στο χάος του διαδικτύου.
Καλήμερα !
Ο συγκεκριμένος χώρος που δημιουργήθηκε απο το Panex , σε πείσμα των καιρών και της μόδας των σοσιαλ , εχει κρατηθεί ζωντανός και θα παραμείνει ζωντανος με τη βοήθεια των ατόμων που μπήκαν μπροστά για να μείνει ανοιχτός ο καφενές αλλά και των μελών του!
Ο χώρος του ψαροτουφεκου ανανεώνεται.

Νέοι ξεκινάνε το χόμπι και οποιαδήποτε αναζήτηση γίνεται στο Google , το spearfishingforum ειναι πάντα πρώτο στα αποτελέσματα.
Εδω θα βρουν όλη τη πληροφορια που χρειαζονται .
Παλαμακια και Like προφανως ειναι ξεπερασμενα .

Εγω ειμαι αισιοδοξος.
Φαινεται ηδη η αλλαγη .Στο τελος θα επικρατησει.Οχι γιατι γινεται εδω , θα επικρατησει γιατι ειτε μας αρεσει ειτε όχι αυτος ειναι ο ΣΩΣΤΟΣ και νομιμος τροπος στο ψαροτουφεκο!!
((Χασαμε το δρομο στο παρελθον.
Αφησαμε πολλες φορες τον εγωισμο μας να ξεπερασει τα ηθικα και νομιμα ορια!))

Οκ συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.
Ξεπεραστηκε και αυτος ο κάβος.

Προχωραμε...

... και γινεται πλεον και μια οργανωμενη προσπαθεια για ενα συλλογο. :hello:
dimitrikotz έγραψε:
Τρί 20 Οκτ 2020, 22:24
Δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω με τον gpet78 αν και θα προτιμούσα να εκφέρω αντίλογο. Φυσικά και τα ενεργά μέλη είναι πολύ λιγότερα από τα εμφανιζόμενα, όμως και πάλι δεν υπάρχει αμφιβολία ότι όλη αυτή η προσπάθεια εκπορεύεται και στηρίζεται από μία ισχνή μειοψηφία. Αυτή η μειοψηφία είναι που προσεγγίζει το υποβρύχιο ψάρεμα από μία άλλη οπτική γωνία, ίσως πιο ρομαντική αλλά ταυτόχρονα και πιο ουτοπική. Γι' αυτήν η σύλληψη του ψαριού δεν είναι αυτοσκοπός, δεν είναι επιβεβαίωση δεν είναι "μαγκιά". Γι' αυτήν δεν έχει τόση σημασία τα ψάρια που θα βγουν για φωτογράφιση, αλλά πολύ περισσότερο ο τρόπος που αυτά πιάστηκαν και ακόμα περισσότερο η επαφή με το υγρό στοιχείο και η μοναδικές στιγμές που προσφέρει αυτό το χόμπυ. Αυτή η μειοψηφία είναι ευαίσθητη, ανήσυχη, δυναμική και ακριβώς λόγο αυτών των χαρακτηριστικών της πασχίσει να διακηρύξει κάποιες στοιχειώδεις ηθικές αρχές δίκην μάλλον ευχολογίου παρά γιατί περιμένει να βγεί κάτι απ' αυτό. Δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι η πλειοψηφία των ψαροντουφεκάδων έχουν εντελώς διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων, πιο κυνική, πιο ωφελιμιστική, πιο υστερόβουλη. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να πιάσουν όσο το δυνατόν περισσότερα ψάρια μπορούν, με οποιονδήποτε τρόπο, είτε για να τα πουλήσουν, είτε για να προβληθούν και μέσω αυτών να επιβεβαιώσουν το εγώ τους. Τα βλέπω και είμαι σίγουρος ότι τα βλέπετε κι εσείς. Δυστυχώς αυτή είναι και η μεγάλη αδυναμία της δημοκρατίας, ότι οι σκάρτες πλειοψηφίες (γιατί έτσι είναι οι πλειοψηφιες) αποφασίζουν και εν τέλει κυβερνούν. Ένα πράγμα μόνο με κάνει αισιόδοξο: Η μεγάλες αλλαγές στον κόσμο, οι μεγάλες ανατροπές έγιναν από λίγους φωτισμένους ανθρώπους και όχι από τον όχλο. Ίσως έτσι κι εδώ.
Δημητρη γιαυτο σε συμπαθω ιδιαιτερα!
Αρκετα συχνα γραφεις ακριβως αυτο που σκεφτομαι.
Και χειριζεσαι το γραπτο λόγο αρκετα καλυτερα! :hello:

thodoris981 έγραψε:
Τετ 21 Οκτ 2020, 00:27
Αγαπητοι φιλοι μην απογοητευεστε.
Αυτη η διακηρυξη αποτελει ενα κεκτημενο των ψαροντουφεκαδων που συζητανε ,σκεπτονται και αναζητουν για χρονια.
Ειναι προϊον ατερμονων συζητησεων σε βαρκες ,ταβερνες ,αμαξια ,φορουμς,φεισμουκς κτλ κτλ.
Ειναι καποιες ανησυχιες που προκυπτουν απο την πραγματικοτητα που βιωνουμε.
Μα πανω απ ολα ειναι πολιτικη.
Εχει να κανει με νομους,με το κρατος ,με τον πολιτη σε σχεση με την κοινωνια κ τη φυση και πολλα αλλα.
Η πολιτικη ,και οι διαδικασιες της δεν φημηζονται για την απηχηση τους στο κοινωνικο συνολο(ηδη καποιοι θα χουν σταματησει να διαβαζουν αυτο το μηνυμα απο τις πρωτες γραμμες).
Για πολλους ειναι βαρετη ,για αλλους κοκκινη γραμμη.
Μην περιμενετε ξαφνικα να ξεφυτρωσουν τιποτα χιλιαδες μελη και να σκοτωνονται ποτε θα οργανωθουμε.
Τετοια εγχειρηματα απαιτουν υπομονη ,χρονο και αφοσιωση.
Το οτι υπαρχει αυτο το ενδιαφερον κατ αρχας για μενα ειναι σημαντικο.
Το να κρατηθει αυτο το ενδιαφερον και να ερθουν αποτελεσματα ειναι ακομα πιο σσημαντικο.
Ξαναλεω κι επιμενω.
Η διαδικασιες αυτες για καποιους συναδελφους δεν εχουν καμια σχεση στο μυαλο τους με το χομπι.
Το οποιο μπορει να τελειωνει στη θαλασσα.
Για καποιους αλλους αυτες οι διαδικασιες που θελει να κινησει η διακηρυξη ειναι απαραιτητες.
Ο καθενας με τον τροπο του.
Εγω επιλεγω το δευτερο κι ας ειμαι με τους λιγους μου αρκει.
έχω ακουσει τα καλυτερα λογια για εσενα!
Καθε φορα που διαβαζω τις απαντησεις που δινεις, πιστευω οτι και λίγα μου έχουν πει !
Πραγματικα διαμαντι εισαι!
Ευχομαι καποια στιγμη να βρεθουμε είτε ψαρευτικα είτε σε ενα καφενε να πιουμε και να τα πουμε! :hello:
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Επιστροφή στο “✰ Ερασιτεχνικη Υποβρύχια Αλιεία ✰”