★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Συζητήσεις, προτάσεις και διαβουλεύσεις για το παρόν και το μέλλον της ΕΥΑ.

Συμφωνείτε με το σύνολο των περιεχομένων στη διακύρηξη;

Συμφωνώ
208
93%
Διαφωνώ
15
7%

Σύνολο ψήφων: 223

dimak
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Μακρέας

Re: ★ Διακήρυξη ΕΥΑ ★

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimak » Δευ 28 Σεπ 2020, 19:23

Υπάρχει μια τεράστια συγκίνηση σε όλο αυτό που γίνεται.
Είναι σαν το παιδί που γίνεται ενήλικας και ενώ μεγαλώνει κρατάει όλη την ορμή , την αφέλεια και την τρυφερότητα των παιδικών του χρόνων, ενώ ταυτόχρονα η ενστικτώδης αντίληψη του γίνεται δομικό στοιχείο του χαρακτήρα του, δημιουργεί ένα πολιτισμικό κεκτημένο.
Και όσο το παιδί μεγαλώνει τόσο περισσότερο το γουστάρουμε εμείς οι μεσήλικες. Το βλέπουμε και καμαρώνουμε ίσως και γαιτί σεάλλες εποχές κρατήσαμε ζωντανή μια συζήτηση, προβάλαμε κι ένα διαφορετικό παράδειγμα.
Χαίρομαι που συμμετέχω, έστω και καθυστερημένα σε αυτή τη συζήτηση!

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Δευ 28 Σεπ 2020, 20:11

Και εμείς χαιρόμαστε που συμμετέχεις Δημήτρη!
Μας έλειψες!

Και χαιρόμαστε που συμμετέχουν και οι υπόλοιποι φίλοι!

Και χαιρόμαστε που συμμετέχουμε και εμείς οι ίδιοι!

Η ισχύς εν τη ενώσει!!!

:hello:
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Γιώργος Χ.
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Χαλκιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Χ. » Τρί 29 Σεπ 2020, 00:03

Πολλά συγχαρητήρια στους συντάκτες της εν λόγω διακήρυξης.
Με βρίσκει σύμφωνο στο πλείστον παρ 'ολο τις μικροενστάσεις που θα μπορούσα να έχω.

Θα ήθελα να σταθώ στο παρακάτω μέρος της διακήρυξης:
5. Εντατικοποίηση της αστυνόμευσης τυχόν λαθραλιείας προς όλες τις κατευθύνσεις (επαγγελματική και ερασιτεχνική αλιεία). Επίσης θα πρέπει να εντατικοποιηθούν οι
έλεγχοι σε όλα τα σημεία υποδοχής παράνομων αλιευμάτων (αγορά, εστιατόρια, κ.λπ.) και να προβλέπονται αυστηρές κυρώσεις στους παρανομούντες.
Η θάλασσές μας εκπέμπουν SOS εδώ και πολλά χρόνια. Οσοι αλιεύουν παραπάνω απο 25 χρόνια θα βλέπουν τη διαφορά με γυμνό μάτι. Τέλεση επιστημονικής μελέτης για το θέμα θα ήταν χρήσιμη μεν, σίγουρο το αποτέλεσμά της δε.
Ο πόρος δεν είναι ανεξάντλητος και το γνωρίζουμε όλοι.

Τουλάχιστον όσο αφορά το κομμάτι πίεσης των αλιευτικών αποθεμάτων γίνεται αρχικά με εντατικοποίηση των ελέγχων και μετά απο κάποια χρόνια περνά στην συνείδηση ως κάτι το δεδομένο κπλ.

Για να εφαρμοστεί χρειάζεται ΔΟΥΛΕΙΑ και πιθανών περαιτέρω επάνδρωση των λιμενικών αρχών.

Στην μακρινή Αυστραλία όταν ανελκύσεις το σκάφος σου σε ελέγχουν επί τόπου, απλά τα πράγματα.

Η αλήθεια είναι ότι ξεφεύγω απο την ολιστική ουσία της διακήρυξης, στοχεύοντας μονάχα το παραπάνω κομμάτι, απλά είναι η βασική μου ένσταση όχι προς την διακήρυξη, αλλά προς τους εκάστοτε κυβερνήτες μας, το ότι κλασικά οι νόμοι μπορεί ήδη να υπάρχουν, αλλά δεν εφαρμοζονται, συνεπώς μπανανία το θέμα.

Βλέπω στις λαϊκές αγορές μπακαλιαράκια μεγέθους σαρδέλας και άλλα διάφορα που δεν θα αναφέρω διότι ίσως έχω κουράσει ήδη.

Φυσικά ψηφίζω ναί!

Άβαταρ μέλους
space
Ονοματεπώνυμο: Tassos Karteris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από space » Τρί 29 Σεπ 2020, 09:50

Εξαιρετική Διακήρυξη. Προσυπογράφω και είμαι εδώ για οποιαδήποτε στήριξη χρειαστείτε.
ΤΚ

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 29 Σεπ 2020, 09:51

Γιώργος Χ. έγραψε:
Τρί 29 Σεπ 2020, 00:03
Πολλά συγχαρητήρια στους συντάκτες της εν λόγω διακήρυξης.
Με βρίσκει σύμφωνο στο πλείστον παρ 'ολο τις μικροενστάσεις που θα μπορούσα να έχω.

Θα ήθελα να σταθώ στο παρακάτω μέρος της διακήρυξης:
5. Εντατικοποίηση της αστυνόμευσης τυχόν λαθραλιείας προς όλες τις κατευθύνσεις (επαγγελματική και ερασιτεχνική αλιεία). Επίσης θα πρέπει να εντατικοποιηθούν οι
έλεγχοι σε όλα τα σημεία υποδοχής παράνομων αλιευμάτων (αγορά, εστιατόρια, κ.λπ.) και να προβλέπονται αυστηρές κυρώσεις στους παρανομούντες.
Η θάλασσές μας εκπέμπουν SOS εδώ και πολλά χρόνια. Οσοι αλιεύουν παραπάνω απο 25 χρόνια θα βλέπουν τη διαφορά με γυμνό μάτι. Τέλεση επιστημονικής μελέτης για το θέμα θα ήταν χρήσιμη μεν, σίγουρο το αποτέλεσμά της δε.
Ο πόρος δεν είναι ανεξάντλητος και το γνωρίζουμε όλοι.

Τουλάχιστον όσο αφορά το κομμάτι πίεσης των αλιευτικών αποθεμάτων γίνεται αρχικά με εντατικοποίηση των ελέγχων και μετά απο κάποια χρόνια περνά στην συνείδηση ως κάτι το δεδομένο κπλ.

Για να εφαρμοστεί χρειάζεται ΔΟΥΛΕΙΑ και πιθανών περαιτέρω επάνδρωση των λιμενικών αρχών.

Στην μακρινή Αυστραλία όταν ανελκύσεις το σκάφος σου σε ελέγχουν επί τόπου, απλά τα πράγματα.

Η αλήθεια είναι ότι ξεφεύγω απο την ολιστική ουσία της διακήρυξης, στοχεύοντας μονάχα το παραπάνω κομμάτι, απλά είναι η βασική μου ένσταση όχι προς την διακήρυξη, αλλά προς τους εκάστοτε κυβερνήτες μας, το ότι κλασικά οι νόμοι μπορεί ήδη να υπάρχουν, αλλά δεν εφαρμοζονται, συνεπώς μπανανία το θέμα.

Βλέπω στις λαϊκές αγορές μπακαλιαράκια μεγέθους σαρδέλας και άλλα διάφορα που δεν θα αναφέρω διότι ίσως έχω κουράσει ήδη.

Φυσικά ψηφίζω ναί!
Εδώ είναι όλο το ζουμί ,πως να κάνεις τον έλεγχο να δουλέψει επιτέλους ???και σωστά ???
Η ιστορία με τον covid απέδειξε ότι με εντολές άνωθεν η αστυνομία δουλεύει κάπως έστω και αν διαμαρτύρεται ,αλλά δουλεύει (σε ότι αφορά τον covid και μόνον :cool: )
Το ίδιο θα πρέπει να γίνει και με το λιμενικό σε ότι αφορά τα θέματα μας κ;ι εκεί θα πρέπει να εστιάσει πρωτίστως νομίζω η διακήρυξη μας και όλον τον σωματείον της ερασιτεχνικής αλιείας διότι δίχως αυτόν ????

:good:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 29 Σεπ 2020, 11:20

Πρέπει να κοιτάμε τι μπορούμε να κάνει ο καθένας ξεχωριστά και να μην αφήνουμε την αδράνεια των άλλων να μας παρασύρει.
Ο καθένας μπορεί να προσπαθήσει και να κάνει το καλύτερο που πιστεύει αυτός.
Όταν μαζευτούν πολλοί που έχουν κοινή γραμμή η επιρροή θα μεγαλώσει.
Αναγκαστικά θα ακουστούν.
Μπορεί όχι αμέσως,αλλά θα ακουστούν.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

MrOptimum
Ονοματεπώνυμο: Σιαδήμας Λάμπρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MrOptimum » Τρί 29 Σεπ 2020, 16:05

Ωραία όλα αυτά και είμαι σίγουρος το 99% απο όλους μας (υποβρύχιους αλιείς) συμφωνεί.. όμως δίνω ένα 100% να μήν είναι εφαρμόσιμα για το λόγο του οτι το κράτος αυτό με τη θεσμοθέτηση γενικά εδω και περίπου 800 χρόνια κυριολεκτικά πάει κατα διαόλου.. καλό είναι να ονειρευόμαστε (γιατι περι ονείρων ειναι στο δικό μου μυαλό) οτι κάποια στιγμή θα ζήσουμε αλλαγές, προς το παρόν και μέλλον πάντως εγώ προσωπικά δίνω βάση στη παιδεία και να βοηθάω ο κύκλος μου έστω να λειτουργεί οπως τα λέτε ολοι παραπάνω, προτείνω το ίδιο σε ολους μας..
Καλές θάλασσες σε ολους

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 29 Σεπ 2020, 17:57

MrOptimum έγραψε:
Τρί 29 Σεπ 2020, 16:05
Ωραία όλα αυτά και είμαι σίγουρος το 99% απο όλους μας (υποβρύχιους αλιείς) συμφωνεί.. όμως δίνω ένα 100% να μήν είναι εφαρμόσιμα για το λόγο του οτι το κράτος αυτό με τη θεσμοθέτηση γενικά εδω και περίπου 800 χρόνια κυριολεκτικά πάει κατα διαόλου.. καλό είναι να ονειρευόμαστε (γιατι περι ονείρων ειναι στο δικό μου μυαλό) οτι κάποια στιγμή θα ζήσουμε αλλαγές, προς το παρόν και μέλλον πάντως εγώ προσωπικά δίνω βάση στη παιδεία και να βοηθάω ο κύκλος μου έστω να λειτουργεί οπως τα λέτε ολοι παραπάνω, προτείνω το ίδιο σε ολους μας..
Καλές θάλασσες σε ολους
Αν παρακολουθείς το φόρουμ αρκετό καιρό θα δεις ότι όλα τα μέλη πλέον προωθούν,όσο μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι,το αμιγώς ερασιτεχνικό χομπίστικο ψαροντούφεκο.
Η πορεία του καθένα,η άποψη και η διαχείριση που κάνει στο ψάρεμά του είναι ένας τρόπος παιδείας,ψαρευτικός σε αυτή την περίπτωση.
Δεν μπορούμε να καλύψουμε κενά άλλων δυνατών κοινωνικών δεσμών όπως οικογένεια και σχολείο.
Φαντάσου να γνωριστούν και να αποκτήσουν φωνή κύκλοι με τα ίδια πιστεύω που αν δεν υπήρχε το φόρουμ δεν θα βρίσκονταν ποτέ.

Το θέμα καταλήγει στην προσπάθεια,έστω κάτι να μείνει ή κάτι να αρχίσει από δικιά μας πρωτοβουλία θα είναι σαν να έχω πιάσει το 30άρι λαβράκι προσωπικά.
Το κράτος-κυβέρνηση όταν δει πολλά νούμερα να φωνάζουν θα αναγκαστεί να κάνει κάτι έστω για τα μάτια του κόσμου και εκεί θα έχουμε μια μικρή αλλά την πρώτη νίκη μας.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 29 Σεπ 2020, 18:50

Μέχρι τώρα διάβασα θετικά σχόλια για το κείμενο , στην ψηφοφορία όμως , ένα 10% περίπου , ψηφίζει αρνητικά.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και θα συνέβαλε θετικά , άν εκτός από την αρνητική ψήφο , οι συνάδελφοι κατέθεταν και τις απόψεις τους.
Να υποθέσω ότι το κείμενο που έχει τεθεί προς ψήφιση , δεν είναι του τύπου take it or leave it , αλλά επιδέχεται επεμβάσεων κατόπιν διαλόγου.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τρί 29 Σεπ 2020, 19:33

Το ποσοστό 82 ψήφων σίγουρα δεν μπορεί ακόμα να αντιπροσωπεύει ένα αποτέλεσμα για ένα τόσο σοβαρό θέμα.
Μου κάνει εντύπωση πως με τόσο κόσμο στο forum , έχουν ψηφίσει μόνο 82 άτομα από τη στιγμή που κατατέθηκε!
Δηλαδή μόνο αυτή η μερίδα ανθρώπων ενδιαφέρεται πραγματικά για την τύχη της ερασιτεχνικής υποβρύχιας αλιείας;
.... ή είναι πολύ νωρίς ακόμα και είμαι εγώ ο βιαστικός;...... ή μήπως συμβαίνει αυτό που συμβαίνει πλέον και στην πολιτική να ψηφίζουν οι 25 για την τύχη των 75;
Μόνο που στην περίπτωσή μας δεν είναι ακριβώς έτσι.
Χρειάζεται κόσμο η πρόταση αυτή για να δυναμώσει και να μετρήσει την ώρα που θα χρειαστεί.
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 29 Σεπ 2020, 20:03

GoRaN έγραψε:
Τρί 29 Σεπ 2020, 19:33
Το ποσοστό 82 ψήφων σίγουρα δεν μπορεί ακόμα να αντιπροσωπεύει ένα αποτέλεσμα για ένα τόσο σοβαρό θέμα.
Μου κάνει εντύπωση πως με τόσο κόσμο στο forum , έχουν ψηφίσει μόνο 82 άτομα από τη στιγμή που κατατέθηκε!
Δηλαδή μόνο αυτή η μερίδα ανθρώπων ενδιαφέρεται πραγματικά για την τύχη της ερασιτεχνικής υποβρύχιας αλιείας;
.... ή είναι πολύ νωρίς ακόμα και είμαι εγώ ο βιαστικός;...... ή μήπως συμβαίνει αυτό που συμβαίνει πλέον και στην πολιτική να ψηφίζουν οι 25 για την τύχη των 75;
Μόνο που στην περίπτωσή μας δεν είναι ακριβώς έτσι.
Χρειάζεται κόσμο η πρόταση αυτή για να δυναμώσει και να μετρήσει την ώρα που θα χρειαστεί.
Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ αλλά προσωπικά είπα να.περιμενω δύο τρεις βδομάδες να δω συμμετοχή για ένα ασφαλές συμπέρασμα
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Dr. George

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr. George » Τρί 29 Σεπ 2020, 20:56

Ας πω κι εγώ μια γνώμη αφού μου επιτρέπει το φιλόξενο φορουμακι...και ευχαριστώ γι αυτό. :)

Τούτη λοιπόν την προσπάθεια, νομίζω ότι δεν πρέπει να την βλέπουμε σαν κάτι που θα φέρει άμεσα αποτελέσματα.... Αλλά είναι η αρχή για κάτι που μπορεί μια ομάδα ανθρώπων να παλέψει συλλογικά και οργανωμένα... Μπορεί να έρθουν στην αρχή αποτυχίες και απογοητευσεις εκεί είναι που θα μετρηθούμε στην αντοχή και στην θέληση...
Μπορεί να είναι μια μικρή επιτυχία σε ένα μικρό ζήτημα το πρώτο χρόνο, τίποτα απολύτως τον δεύτερο,το θέμα είναι η σπίθα να μένει πάντα αναμμένη... Να μπορεί η επόμενη γενιά να βρει κάτι να εμπνευστεί και να το παλέψει.....
Είναι μικρό το φορουμακι;
Είναι λίγοι εκείνοι που ψήφησαν;
Ενδεχομένως να είναι ακόμα πιο λίγοι αυτοί που πραγματικά θέλουν να το παλέψουν...!
Αυτό δεν σημαίνει ότι η προσπάθεια δεν πρέπει να ξεκινήσει και είναι στο χέρι της Δ.Ο. και το φόρουμ να μεγαλώσει και να εμάς να οργανώσει ώστε να δουλέψουμε μαζί της προς αυτή το στόχο....
Δεν υπάρχει πουθενά κανένα μαγικό ραβδάκι που κάποιος απλά θα το κάνει πέρα δώθε και θα λυθούν όλα τα ζητήματα και η διακυριξη δεν είναι το μαγικό ραβδακι....
Τέλος κανένας δεν μας εμποδίζει αυτή την διακυριξη μια φορά το χρόνο ή και περισσότερο να την βάζουμε ξανά στο τραπέζι της συζήτησης και να την επίκαιρο πιούμε αν αυτό πιστεύουμε ότι χρειάζεται με βάση τα δεδομένα κάθε φορά.....

Λίγο σκόρπιες οι σκέψεις...... Ζητώ συγνώμη γι αυτό...
Να είμαστε όλοι καλά και να το προσέχουμε το φορουμακι μας..... :hello:
Το τσίπουρο πρέπει να έχει 1,60 με μεζέ...!

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τρί 29 Σεπ 2020, 21:33

Συνάδελφοι, η διακήρυξη αυτή δεν συντάχθηκε για να μαζέψει υπογραφές και να σταλεί κάπου ώστε Ν αλλάξουν όλα ως δια μαγείας. Άσε που τέτοιες κινήσεις είναι φωτοβολίδες και για εντυπωσιασμο. ..
Είπαμε και πριν ότι θέλουμε όλοι κατ αρχήν να επιβαιβεωσουμε οτι βλέπουμε πια, ουσιαστικά και κρίσιμα θέματα που αφορούν την ΕΥΑ, από την ίδια σκοπιά. Αυτό έχει τεράστια σημασια.

Ένα ένα τα βήματα. Το κείμενο θα μείνει (πρέπει να μείνει) στα ενεργά για λιγο διάστημα, ώστε πολλά μέλη που δε μπαίνουν καθημερινά να το δουν.
Δεν έχει τόση σημασία αν αυτοί που θα ψηφίσουν είναι 100 200 η 300. Μη τρελαίνεστε με τις ψήφους. Δώστε λίγο χρόνο . Κάθε μέρα όλο και κάποιοι το πρώτο βλέπουν
Σημασία έχει, όσοι τελικά ψηφίσουν να είναι ενεργοί και να συμμετέχουν, να βοηθήσουν στο επόμενο βήμα. Στη δημιουργία του συλλόγου και στο έργο του.

Υπάρχουν πολλές ιδέες από πολλά μέλη.
Μπορούμε και θέλουμε όλοι να να παράγουμε έργο.
Να οργανωθούμε πρώτα μεταξύ μας ισότιμα, αξιοποιώντας και το φόρουμ.
Μετά θα έρθουμε σε συνεννόηση και με άλλους συλλόγους (με όσους συνεννοούμαστε δηλ. Και έχουμε κοινό οραμα) σε μια συντονισμένη προσπάθεια.

Εμένα αυτό που με χαροποιεί ιδιαίτερα δεν είναι μόνο η αποδοχή. Είναι που βλέπω στα σχόλια από πολλούς να παραμεριζουν τις επιμέρους ενστάσεις-διαφωνίες και να κοιτάνε το σύνολο της διακήρυξης και το μέλλον της ΕΥΑ.

Edit: με πρόλαβε σε πολλά ο από πάνω.. :D
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 29 Σεπ 2020, 22:29

michalis1958 έγραψε:
Τρί 29 Σεπ 2020, 18:50
Μέχρι τώρα διάβασα θετικά σχόλια για το κείμενο , στην ψηφοφορία όμως , ένα 10% περίπου , ψηφίζει αρνητικά.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και θα συνέβαλε θετικά , άν εκτός από την αρνητική ψήφο , οι συνάδελφοι κατέθεταν και τις απόψεις τους.
Να υποθέσω ότι το κείμενο που έχει τεθεί προς ψήφιση , δεν είναι του τύπου take it or leave it , αλλά επιδέχεται επεμβάσεων κατόπιν διαλόγου.

Συμφωνώ 100% φίλε Μιχάλη!

Θέλουμε τις θέσεις αυτών που διαφωνούν!
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 30 Σεπ 2020, 00:19

Dr. George έγραψε:
Τρί 29 Σεπ 2020, 20:56
Ας πω κι εγώ μια γνώμη αφού μου επιτρέπει το φιλόξενο φορουμακι...και ευχαριστώ γι αυτό. :)

Τούτη λοιπόν την προσπάθεια, νομίζω ότι δεν πρέπει να την βλέπουμε σαν κάτι που θα φέρει άμεσα αποτελέσματα.... Αλλά είναι η αρχή για κάτι που μπορεί μια ομάδα ανθρώπων να παλέψει συλλογικά και οργανωμένα... Μπορεί να έρθουν στην αρχή αποτυχίες και απογοητευσεις εκεί είναι που θα μετρηθούμε στην αντοχή και στην θέληση...
Μπορεί να είναι μια μικρή επιτυχία σε ένα μικρό ζήτημα το πρώτο χρόνο, τίποτα απολύτως τον δεύτερο,το θέμα είναι η σπίθα να μένει πάντα αναμμένη... Να μπορεί η επόμενη γενιά να βρει κάτι να εμπνευστεί και να το παλέψει.....
Είναι μικρό το φορουμακι;
Είναι λίγοι εκείνοι που ψήφησαν;
Ενδεχομένως να είναι ακόμα πιο λίγοι αυτοί που πραγματικά θέλουν να το παλέψουν...!
Αυτό δεν σημαίνει ότι η προσπάθεια δεν πρέπει να ξεκινήσει και είναι στο χέρι της Δ.Ο. και το φόρουμ να μεγαλώσει και να εμάς να οργανώσει ώστε να δουλέψουμε μαζί της προς αυτή το στόχο....
Δεν υπάρχει πουθενά κανένα μαγικό ραβδάκι που κάποιος απλά θα το κάνει πέρα δώθε και θα λυθούν όλα τα ζητήματα και η διακυριξη δεν είναι το μαγικό ραβδακι....
Τέλος κανένας δεν μας εμποδίζει αυτή την διακυριξη μια φορά το χρόνο ή και περισσότερο να την βάζουμε ξανά στο τραπέζι της συζήτησης και να την επίκαιρο πιούμε αν αυτό πιστεύουμε ότι χρειάζεται με βάση τα δεδομένα κάθε φορά.....

Λίγο σκόρπιες οι σκέψεις...... Ζητώ συγνώμη γι αυτό...
Να είμαστε όλοι καλά και να το προσέχουμε το φορουμακι μας..... :hello:
ωραία τοποθέτηση

Επιστροφή στο “✰ Ερασιτεχνικη Υποβρύχια Αλιεία ✰”