Συνταγές για ζαργάνα;

Γευστικές προτάσεις και τρόποι μαγειρέματος θηραμάτων
Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Συνταγές για ζαργάνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Δευ 26 Οκτ 2020, 21:06

Στο τελευταίο ψάρεμα του Σαββάτου δεν είχα τις συναντήσεις που θα ήθελα τα μαγιατικά ήταν μικρά το ίδιο και οι ελάχιστες συναγρίδες που είδα. Προς το τέλος έκανα μερικές ανόρεκτες βολές στα συνήθη εξιλαστήρια θύματα (σκάροι σαργοί) ενώ το μοναδικό highlight του ψαρέματος ήταν μια ωραία μακρινή βολή σε μια ζαργάνα αρκετά μεγάλη. Πριν την έξοδο χτύπησα και ένα λιονταρόψαρο μπαμπάτσικο σχεδόν μισό κιλό από τα πολλά που είχα δει και το ξεψάρισα με την άνεση μου στη στεριά. Τις ζαργάνες τις κόβω συνήθως ροδέλες και τις τηγανίζω, ενώ επίσης πολύ καλό ήταν το αποτέλεσμα στην κλασσική λύση του κάρβουνου. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει όμως και κάποια άλλη καλή συνταγή αν έχει υπόψη του κανείς κάτι. Το ψάρι ήταν μεγαλούτσικο γύρω στα 1700γρ και μήκος πάνω από 1 μέτρο.

Το λιονταρόψαρο το καθάρισα και το έβαλα κατάψυξη ως συμπλήρωμα σε σούπα ή κακαβιά αν είναι σαν το σκορπίδι όπως λένε τότε θα είναι ότι πρέπει. Μια ερώτηση σχετική έκοψα τα δηλητηριώδη αγκάθια με ψαλίδι πριν το καθάρισμα αλλά λόγω βιασύνης και ατζαμοσύνης ένα μικρό μέρος από τα κομμένα αγκάθια (ραχιαία) εξείχε αν ένα τέτοιο κομμένο αγκάθι με τρυπούσε θα είχα πρόβλημα; Εγώ νομίζω πως ναι.
ζαργάνα.jpg
λιονταρόψαρο.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
labrax7
Ονοματεπώνυμο: Αλέξανδρος Ζορζοβίλης

Re: Συνταγές για ζαργάνα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από labrax7 » Δευ 26 Οκτ 2020, 23:30

Φοβερό κομμάτι η ζαργάνα!

Για το λιονταρόψαρο δες εδώ:
Εικόνα

Πηγή:
https://lionfish.co/lionfish-faq/

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τρί 27 Οκτ 2020, 10:18

rsz_p9050336.jpg
rsz_p9050331.jpg
Ασφαλώς και είναι ένα εξαιρετικά Γευστικό Ψάρι,
με μεγάλο Πλεονέκτημα την παντελή Ελλειψη Αγκαθιών...
Η πιό απλή κι εύκολη Συνταγή είναι Τηγανιτό...
Κομμένο ανά 10 cm , και τηγανισμένο, είναι πολύ εκλεκτός Μεζές
για όλα τα Γούστα...

Υ.Γ. Οταν έχεις, έστω μία Ζαργάνα, κρεμασμένη στο Σύρμα σου,
ή στην Σημαδούρα σου, αυτό είναι το καλύτερο Κάλεσμα,
για να έρθουν κοντά σου οι Κυνηγοί, που τυχόν υπάρχουν στην Περιοχή...

:hello:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τρί 27 Οκτ 2020, 21:12

Τελικά την έκανα τηγάνι σαν ψαρομπουκιές το ένα μέρος και το άλλο στο φούρνο με πατάτες, μέτριο αποτέλεσμα και στις 2 εκτελέσεις. Δηλαδή οι ψαρομπουκιές της ζαργάνας είναι αρκετά κατώτερες από ψαρομπουκιές λούτσου, στο φούρνο το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό αλλά όχι και να ξετρελαθείς.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 28 Οκτ 2020, 14:13

gpet78 έγραψε:
Τρί 27 Οκτ 2020, 21:12
Τελικά την έκανα τηγάνι σαν ψαρομπουκιές το ένα μέρος και το άλλο στο φούρνο με πατάτες, μέτριο αποτέλεσμα και στις 2 εκτελέσεις. Δηλαδή οι ψαρομπουκιές της ζαργάνας είναι αρκετά κατώτερες από ψαρομπουκιές λούτσου, στο φούρνο το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό αλλά όχι και να ξετρελαθείς.
Πολύ περίεργο γιατί εγώ που το είχα φάει μιά φορά τηγανητό το είχα βρει εξαιρετικό, ίσως καλύτερο και από λούτσο που λες, αλλά γούστα είναι αυτά. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μας πεις για τα λεοντόψαρα γιατί έχω αρχίσει κι εγώ να βλέπω αρκετά πλέον και καλό είναι να τα πιάνουμε. Είναι της οικογενείας του σκορπιού, και εαν έστω κατ' ελάχιστον έχει την νοστιμιά της σκορπίνας, τότε ίσως και ν' αξίζει τον κόπο. (Τώρα το πως τα ξεψαρίζεις είναι μία άλλη ιστορία)

alexaras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexaras » Πέμ 29 Οκτ 2020, 22:04

μικροτερες τις εχω φαει αχνιστες με μουσταρδα και ειχαν ενδιαφερον

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Παρ 30 Οκτ 2020, 16:52

Ε, όχι και να πλησιάζει τη γεύση της σκορπινας το λεοντοψαρα βρε, ήμαρτον.

Τώρα που το λέτε, σαργανα στο τηγανι θα τα σπάει τα κοντέρ! Με τρέξε ένα σαλακι. :)
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το πιάσει, είναι εύκολο θαρρώ...

Επιστροφή στο “Μαγειρική - Συνταγές”