Καλώς σας βρήκα! Νέο αίμα

Είστε καινούργιοι στην παρέα μας ;
Eλάτε εδω να γνωριστούμε.
Άβαταρ μέλους
BloodLine
Ονοματεπώνυμο: Νικόλαος Γκίνης

Καλώς σας βρήκα! Νέο αίμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BloodLine » Παρ 08 Ιαν 2021, 12:11

Καλημέρα σε όλους!
Καλή χρονιά με σωματική και ψυχική υγεία. Με λένε Νίκο και ασχολούμε απο μικρός με το ψαρντούφεκο. Κλασσικά Εικονογραφημένα, το καλοκαίρι μαζί με τον πατερά μου πιτσιρίκας πηγαίναμε και σαρώναμε ερημικές παράλιες. Ξεκίνησα με καμάκι όπου παραδόξως για την τότε ηλικία μου έκανα καταπληκτική δουλειά στα ρηχά τύπου 2-3 μετρά. Όταν μεγάλωσα και με εμπιστευόταν στον χειρισμό ο πατέρας μου, μπήκα και εγώ στον χορό και ξεκίνησα με ένα αεροβόλο. Δυστυχώς λόγο περιοχής και άλλων υποχρεώσεων δεν μπορούσα να πηγαίνω και αξιώθηκα τα τελευταία 4 χρονιά να εξασκώ το άθλημα (Μόνο καλοκαίρι, μαζί με λίγη γυναικεία μουρμούρα) κάποια μέρα θα την πείσω*.
Αυτή ήταν η μικρή μου ιστορία έως και σήμερα.
Ευελπιστώ με την άρση του εγκλεισμού, την άνοιξη να καταφέρω να πάω. Αλλά για αυτό θα χρειαστώ στολή. Τι μου προτείνετε να αγοράσω ώστε να βγάλω αρχές Μάιου μέχρι τέλη Οκτώβρη. Όπως και γραφώ στον εξοπλισμό είμαι φαν μπόι της Mares από μικρό παιδί.
Επίσης συμφωνείτε για Mares Sniper Pro 110;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!
Εξοπλισμός: Mares Viper Pro DS 120cm(50m 2mm)/ Mares Sniper 45/Mares Razor Pro Fins/Mares Viper Mask & Dual Basic/Cressi Borg.

Άβαταρ μέλους
VIPER
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος

Re: Καλώς σας βρήκα! Νέο αίμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Παρ 08 Ιαν 2021, 13:04

Καλώς όρισες. :hello:
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 08 Ιαν 2021, 13:15

καλως ηρθες!
Ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε και στη πορεια προεκυψε και η μουρμουρα.

Το ξεπερναμε με φρεσκο ψαρακι για τα παιδια και προχωραμε :mrgreen:

Τωρα σαν ενημερωση , το Μαιο απαγορευεται το ψαροτουφεκο.
Ετσι λεει ο νομοθετης , οποτε ετσι πραττουμε .

Αρα μιλαμε για ψαρεμα απο Ιουνιο μεχρι Οκτωβριο.

Ζεστους σχετικα μηνες.
Απαιτησεις για στολη περισσοτερο για προστασια απο τον ηλιο- βραχια-αχινους κτλ κτλ κτλ.

Μπορεις να ψαξεις για καποια μεταχειρισμενη έως 5 mm .

Αν τωρα ψαρευεις και ρηχα, ακομα λιγοτερες οι απαιτησεις σε θερμομονωση.

Καλως ηρθες και οτι χρειαστεις ρωτας :hello:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Παρ 08 Ιαν 2021, 13:54

Καλώς ήρθες και καλές αναρτήσεις και αναδυσεις.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 08 Ιαν 2021, 19:44

Καλώς τον. Η ιστορία σου λίγο πολύ είναι η ιστορία όλων μας εδώ μέσα! Τώρα ως προς την ερώτηση σου κατ' αρχήν όπως σου είπε κι ο Κώστας θα πρέπει να βγάλεις εκτός υπολογισμών τον Μαϊο που το ψάρεμα απαγορεύεται, οπότε υποθέτω θα θες να ξεκινήσεις την Άνοιξη Μάρτιο - Απρίλιο. Σ' αυτή την περίπτωση θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου ότι η κατά του μήνες αυτούς η θερμοκρασία της θάλασσας είναι πολύ χαμηλή (για την ακρίβεια η πιο χαμηλή του χρόνου), ενώ σταδιακά ανεβαίνει για να γίνει πραγματικά ζεστή από τα μέσα Ιουλίου μέχρι και τον Οκτώβριο. Μεγάλη σημασία παίζουν οι τόποι που θες να ψαρέψεις, τα ρεύματα, καθώς και το βάθος που βουτάς, καθώς σ' αυτούς το μήνες θα υπάρχει το λεγόμενο θερμοκλινές (μία ζώνη που διαχωρίζει τα θερμά από ψυχρά ύδατα). Με βάση όλα τα παραπάνω εγώ θα σου πρότεινα δύο στολές, μία καλοκαιρινή τριάρα και μία χειμερινή 6mm σακκάκι και 5mm παντελόνι. Καλύτερα φόδρα εξωτερικά, ξυρισμένες εσωτερικά και καλύτερα να μην πας σε μεταχειρισμένες, δεν αξίζει. Μία στολή έχει συγκεκριμένη διάρκεια ζωής και όταν την πάρεις μεταχειρισμένη σημαίνει ότι έχει φάει κάποιο χρόνο απ΄ την ζωή της με αποτέλεσμα και μικρότερη θερμομόνωση να σου προσφέρει, και χειρότερη απόδοση στην βουτιά να έχει. Θεωρώ επίσης ότι είναι καθαρά "προσωπικό" αξεσουάρ δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα ούτε θα φορούσα την στολή κάποιου άλλου. Όσο για την γκρίνια, εγώ την έχω φάει με του κουτάλι! Καλές και ασφαλείς βουτές εύχομαι!!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 08 Ιαν 2021, 19:51

Καλώς τον και καλή αρχή :)
Αρκεί να μην βιάζεσαι και να απολαμβάνεις κάθε σου ΄΄βήμα΄΄ στον κόσμο της θάλασσας κι εκείνη θα σε ανταμείψει με εμπειρίες απίστευτες και στιγμές αξέχαστες... :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Σάβ 09 Ιαν 2021, 07:52

Καλώς ήρθες στοκ καφενέ που έχει απ όλα τα φρούτα...................

Θα βρεις ότι σε ενδιαφέρει για την μούρλια μας εδώ .........................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 09 Ιαν 2021, 09:17

Καλως ηρθες νικο :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Σάβ 09 Ιαν 2021, 09:33

Καλώς όρισες φίλε..
Real eyes,realize,real lies..

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Σάβ 09 Ιαν 2021, 16:40

BloodLine έγραψε:
Παρ 08 Ιαν 2021, 12:11
Τι μου προτείνετε να αγοράσω ώστε να βγάλω αρχές Μάιου μέχρι τέλη Οκτώβρη.
Οι περισσότεροι προτείνουν φόδρα έξω / ξυρισμένη μέσα γιατί συνδυάζει καλή θερμομόνωση με ανθεκτικότητα.

Για το πάχος, είναι 100% προσωπική σου επιλογή. Εξαρτάται κυρίως από τη θερμοκρασία του νερού στην περιοχή σου και τη δική σου ευαισθησία στο κρύο. Πχ στη Βραυρώνα Αττικής, η θερμοκρασία αμέσως κάτω από την επιφάνεια είναι 17 βαθμοί αυτές τις μέρες. Βόρεια, στη Μακρύαμμο της Θάσου είναι στους 15 βαθμούς. Νότια, στην Αγια Ρούμελη Χανίων είναι στους 19 βαθμούς. Σημαντικές διαφορές...

Ανεξαρτήτως της περιοχής πάντως, στις ελληνικές θάλασσες υπάρχουν 4 "εποχές" με βάση τη θερμοκρασία του νερού (εκτός ο Μάιος):
α) Ιούλιος-Σεπτέμβριος: ζεστά νερά
β) Ιούνιος και Οκτώβριος: μέτρια νερά
γ) Νοέμβριος- Δεκέμβριος: σχετικά κρύα νερά
δ) Ιανουάριος-Απρίλιος: ο χεινώνας του νερού

Μετράει και ο τύπος ψαρέματος που κάνεις αλλά και το πόσα βάρη θέλεις να κουβαλάς. Αυτονόητο βέβαια είναι να επιλέξεις το νούμερο που σου ταιριάζει, αλλιώς θα έχεις απώλειες θερμομόνωσης.

Εγώ με μια σχετικά καινούρια 3αρα (Pathos Onyx) σε πρόσφατο 3ωρο ψάρεμα δεν είχα κανένα θέμα με το κρύο (18.5 βαθμοί τώρα στην περιοχή μου), παρά μόνο όταν αποφάσισα να βγω έξω να ουρήσω, οπότε και μπήκε λίγο νερό μέσα. Άρα μια 5αρα σε αυτή την περίοδο θα με επιβάρυνε χωρίς λόγο. Ίσως για αργότερα να χρειαστεί. Για κάποιον άλλο όμως η 3άρα μπορεί να είναι ακατάλληλη τώρα! Δε βγάζεις άκρη...

Τέλος, εκτός από την καλή κατάσταση της στολής, σημαντικό ρόλο παίζουν και τα γάντια, καθώς αν έχουν τρύπες σε εκθέτουν στο κρύο εύκολα.

Καλή επιλογή!

Άβαταρ μέλους
BloodLine
Ονοματεπώνυμο: Νικόλαος Γκίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BloodLine » Σάβ 09 Ιαν 2021, 20:55

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για το θερμό καλωσόρισμα. Επίσης ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, ασχέτως εάν άργησα να τις διαβάσω λόγο εργασιακού φόρτου. Ναι πολύ σωστά όχι Μάιο (Αλλά μάλλον εκεί θα μας βγάλουν έξω από το μαντρί) για αυτό και το έγραψα. Όσο αφορά μεταχειρισμένη στολή που αναφέρει ο φίλος
matador23
πιο πάνω θα προτιμούσα να την αποφύγω λόγω υγιεινής. Βλέπω πως οι περισσότεροι με καθοδηγείτε προς 2 στολές και συμφωνώ. Απλά τους χειμερινούς μήνες δεν εχω ζευγάρι ούτε κάποιον έξω στην στεριά να με παρατηρεί σε περίπτωση στραβής. Όσο για το καλοκαίρι επειδή κάθομαι αρκετές ώρες και τα μέρη που συχνάζω συνήθως αναβλύζουν παγωμένα νερά πχ. Αγ. Νικολά Άσπρα Σπίτια, είναι αρκετές φορές που δεν αντέχω λόγω κρύου όπως και εχω παρατηρήσει μειωμένη άπνοια. Σε περίπτωση που βρω ζευγάρι για τους χειμερινούς μήνες ευκολά θα αγόραζα δεύτερη στολή. Το βάθος που κινούμαι είναι 3 με οριακά 20μ και ευελπιστώ να πάω φέτος να κάνω μαθήματα ελεύθερης κατάδυσης ώστε να είμαι πιο ασφαλής.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους, δεν κάνω στον καθένα παραπομπή γιατί θα πήξει το κείμενο.
Εξοπλισμός: Mares Viper Pro DS 120cm(50m 2mm)/ Mares Sniper 45/Mares Razor Pro Fins/Mares Viper Mask & Dual Basic/Cressi Borg.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Κυρ 10 Ιαν 2021, 15:53

Καλώς όρισες φίλε.
Πάνω κάτω σου τα είπαν καλά όλα τα παιδιά.

Για το ζευγάρι έχε υπ όψιν σου ότι πολλοί από εμάς βρήκαμε ζευγάρι/α από την αντίστοιχη ενότητα του φόρουμ , οι οποίοι εξελίχθηκαν και σε πολύ δυνατούς φίλους.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 10 Ιαν 2021, 16:52

Καλώς ήρθες φίλε!

Takis Karagiannis
Ονοματεπώνυμο: Takis Karagiannis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Takis Karagiannis » Πέμ 18 Φεβ 2021, 17:59

Γεια σου @BloodLine με το ωραίο avatar που ο χρησιμοποιώ στη δουλειά :)

Σε παραλίες της Αττικής που βουτάω συνήθως, η θερμοκρασία μέχρι πριν μια εβδομάδα ήταν 16.3-17.1 βαθμούς. Με 5άρα στολή είμαι άνετα. Το ζευγάρι μου βουτάει με 3.5άρα και είναι επίσης ΟΚ για 2 ώρες. Είναι ανάλογα τι αντοχές έχεις, πόσο ευαίσθητος είσαι και πόσο καλή είναι η στολή πάνω σου. Προσωπικά σου προτείνω να πάρεις μία από 5-7 για τα κρύα (Ιανουάριος-Ιούνιος) και μια πιο απλή (και ίσως όχι τόσο ακριβή) 3-3.5 για το καλοκαίρι. Εγώ αυτό έκανα, έραψα μια στα μέτρα μου και αγόρασα μια απλή για καλοκαίρι απλά για προστασία (ήλιος, περισσότερη ώρα στο νερό κλπ).

Καλύτερα να ψαχτείς καλά και να πληρώσεις μια και καλή έναν καλό εξοπλισμό, παρά μπαλώματα μετά.

Επιστροφή στο “Καλώς ήρθατε”