Νέος - παλιός

Είστε καινούργιοι στην παρέα μας ;
Eλάτε εδω να γνωριστούμε.
dimitrikotz

Re: Νέος - παλιός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 04 Μάιος 2020, 21:15

Φίλε seadragon πόσο δίκιο έχεις! Κι εγώ έχω καταλήξει στο ίδιο ακριβώς συμπέρασμα ότι τώρα κάνω τα καλύτερα ψαρέματα της ζωής μου, ίσως γιατί αισθάνομαι ότι δεν χρειάζεται να επιβεβαιώνομαι μέσω κάποιου ψαριού τροπαίου, ή με κάποια επί πλέον μέτρα βάθους που αυτάρεσκα θα επιδεικνύω στο ρολοϊ μου. Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι σημαντικά στις τεχνικές, το σίγουρο ωστόσο είναι ότι η βουτιά γίνεται με πολύ πιό ώριμο τρόπο, η κάθε βουτιά που κάνω είναι για μένα πηγή χαράς, γίνεται σαν να είναι η τελευταία ανεξαρτήτως του ψαριού που θα πιαστεί η θα ξεφύγει. Καταλαβαίνω ότι είμαι πλέον έμπειρος όχι λόγω των ψαριών που πιάνω, αλλά περισσότερο λόγω των ψαριών που δεν πιάνω, ή που αφήνω επειδή έχω αμφιβολίες ως προς το μέγεθος τους ή προς την δυσκολία και την ταλαιπωρία που προύποθέτει η σύλληψη τους. Η εμπειρία μου είναι αυτή που με αποτρέπει στην διάπραξη μικρών εγκλημάτων που και εγώ έχω κάνει στο παρελθόν, και στην αναζήτηση ποιοτικότερων θηραμάτων. Υπό αυτήν την έννοια, ναι με την πάροδο του χρόνου γινόμαστε καλύτεροι ψαράδες. Και μιά που βλέπω ότι είσαι από την Σάμο, θυμάμαι τους καταπληκτικούς βυθούς με πολλά μαύρα ψάρια στα δυτικά εκεί βλέπεις Ικαρία, μία μεγάλη συναγρίδα στην Σαμιοπούλα, αλλά πολλά χρόνια πριν. Φούρνοι και Ικαρία, άλλο ξεχωριστό κεφάλαιο στο ψαρευτικό ημερολόγιο!

Άβαταρ μέλους
seadragon
Ονοματεπώνυμο: Σπυρος Ευσταθιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seadragon » Τρί 05 Μάιος 2020, 22:58

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 04 Μάιος 2020, 21:15
Φίλε seadragon πόσο δίκιο έχεις! Κι εγώ έχω καταλήξει στο ίδιο ακριβώς συμπέρασμα ότι τώρα κάνω τα καλύτερα ψαρέματα της ζωής μου, ίσως γιατί αισθάνομαι ότι δεν χρειάζεται να επιβεβαιώνομαι μέσω κάποιου ψαριού τροπαίου, ή με κάποια επί πλέον μέτρα βάθους που αυτάρεσκα θα επιδεικνύω στο ρολοϊ μου. Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι σημαντικά στις τεχνικές, το σίγουρο ωστόσο είναι ότι η βουτιά γίνεται με πολύ πιό ώριμο τρόπο, η κάθε βουτιά που κάνω είναι για μένα πηγή χαράς, γίνεται σαν να είναι η τελευταία ανεξαρτήτως του ψαριού που θα πιαστεί η θα ξεφύγει. Καταλαβαίνω ότι είμαι πλέον έμπειρος όχι λόγω των ψαριών που πιάνω, αλλά περισσότερο λόγω των ψαριών που δεν πιάνω, ή που αφήνω επειδή έχω αμφιβολίες ως προς το μέγεθος τους ή προς την δυσκολία και την ταλαιπωρία που προύποθέτει η σύλληψη τους. Η εμπειρία μου είναι αυτή που με αποτρέπει στην διάπραξη μικρών εγκλημάτων που και εγώ έχω κάνει στο παρελθόν, και στην αναζήτηση ποιοτικότερων θηραμάτων. Υπό αυτήν την έννοια, ναι με την πάροδο του χρόνου γινόμαστε καλύτεροι ψαράδες. Και μιά που βλέπω ότι είσαι από την Σάμο, θυμάμαι τους καταπληκτικούς βυθούς με πολλά μαύρα ψάρια στα δυτικά εκεί βλέπεις Ικαρία, μία μεγάλη συναγρίδα στην Σαμιοπούλα, αλλά πολλά χρόνια πριν. Φούρνοι και Ικαρία, άλλο ξεχωριστό κεφάλαιο στο ψαρευτικό ημερολόγιο!
καποτε υπηρχαν αυτα τα ψαρια στη σαμο και απο ιστοριες που εχω ακουσει απο φιλους εδω ηταν παραδεισος. δεν ειμαι σαμιωτης αλλα μενω εδω 25 χρονια. δεν προλαβα αυτες τις εποχες. αλλα σκανε μυτη κατι πελαγισια ,που δεν εχουν ξαναδει ανθρωπο και πληρωνουν την περιεργεια τους ακριβα. τα πιο πολλα, οχι ολα. τωρα δεν υπαρχει τιποτα. πολυ δυσκολα κατι πραγματικα καλο. μονο αν ερθει απο βαθια. οι 'επαγγελματιες' τα εχουν ξεσκισει. οι ερασιτεχνες που βλεπουν τα βιντεο με τις ψαριες στο ιντερνετ προσπαθουν να κανουν τα ιδια. δεν τα καταφερνουν και την πληρωνουν ακομα και τα χταποδακια των 100 γραμ. .
συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι αντιλαμβανεσαι την εμπειρια σου οχι απο αυτα που πιανεις αλλα απο αυτα που δεν πιανεις. η ηλικια και ο χρονος μας κανουν επιλεκτικους.η πρωτη σκεωη μου οταν βλεπω ψαρι ειναι "αξιζει να ξαναοπλισω?" η σκεψη αυτη γινεται αυτοματα και ακαριαια. στη σαμιοπουλα δεν εχω πεσει ακομα αλλα που θα μου παει... :duel:

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τετ 06 Μάιος 2020, 12:52

Καλώς ήρθες συνάδελφε... :hello:

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τετ 06 Μάιος 2020, 15:38

KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 04 Μάιος 2020, 12:42
καλως το παιδι !!!
εσυ στα 56 θεωρεις τον εαυτο σου σχεδον γερο?
δηλαδη εγω που σε 17 μερες θα γινω 31 ....για δευτερη φορα :-" ,τι με θεωρεις? ραμολι ? :club:
Καλά ρε,
δε σου τό 'πανε εσένα ότι στην ονομαστική σου γιορτή δεν μεγαλώνεις;
Τα κεράκια είναι για τα γενέθλια. =;

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 06 Μάιος 2020, 19:25

hariska έγραψε:
Τετ 06 Μάιος 2020, 15:38
KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 04 Μάιος 2020, 12:42
καλως το παιδι !!!
εσυ στα 56 θεωρεις τον εαυτο σου σχεδον γερο?
δηλαδη εγω που σε 17 μερες θα γινω 31 ....για δευτερη φορα :-" ,τι με θεωρεις? ραμολι ? :club:
Καλά ρε,
δε σου τό 'πανε εσένα ότι στην ονομαστική σου γιορτή δεν μεγαλώνεις;
Τα κεράκια είναι για τα γενέθλια. =;
εγω παντως τα γενεθλια μου γιορταζω μονο !! :beee:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 07 Μάιος 2020, 10:29

Καλώς ήρθες :)

Άβαταρ μέλους
VIPER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Κυρ 10 Μάιος 2020, 22:49

Καλησπέρα και καλώς όρισες :hello: ......τωρα δλδ είσαι 56 χρονών γέρος....δλδ σε τρια χρόνια απο τωρα θα είμαι γέρος......πωωωωω.....Εχουμε ακόμη αρκετό μέλον για να γεράσουμε.Να σαι καλά καλώς ήρθες και καλές θάλασσες.
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

Επιστροφή στο “Καλώς ήρθατε”