Kαλησπέρα!Την βοήθεια σας εχω μερικές απορίες!

Είστε καινούργιοι στην παρέα μας ;
Eλάτε εδω να γνωριστούμε.
Zacg
Ονοματεπώνυμο: Zac Giorgos

Kαλησπέρα!Την βοήθεια σας εχω μερικές απορίες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Δευ 27 Απρ 2020, 15:40

Καλησπέρα σας νεος στο χομπυ και θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας
Ξεκινησα περσυ το χομπυ δυστακτικα οποτε αγορασα ψαροντουφεκο μάρες syrano 55 (αεροβολο) & mares syrano 75 (αεροβολο),σημαδουρες μασκες βατραχοπεδιλα κτλπ αλλα οχι στολη.Ψαρευω 6-8 μέτρα κυριως ψαχτηρι(φετος εχω σκοπο να βελτιωσω την αναπνοη μου για καρτερι) παντα με ζευγαρι.

1.Θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα το παχος της στολης (θελω ψηρισμενη μεσα) να παρω 5αρα η 3,5? και σαν μαρκα σκευτομαι mares.Μιλαμε για τα νερα της Ροδου και για να ξεκινησω και καμια προπονηση μεσα στον Μαιο ωστε να βελτιωσω την αναπνοη μου.

2.πιστευετε οτι θα πρεπει να παρω αλλο οπλο καποιο λαστιχοβολο ενδεχομενος?και αν ναι ποιο?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μην παραλειψα κατι

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: Kαλησπέρα!Την βοήθεια σας εχω μερικές απορίες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 27 Απρ 2020, 15:58

Zacg έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 15:40
Ξεκινησα περσυ το χομπυ δυστακτικα οποτε αγορασα ψαροντουφεκο μάρες syrano 55 (αεροβολο) & mares syrano 75 (αεροβολο),σημαδουρες μασκες βατραχοπεδιλα κτλπ αλλα οχι στολη.Ψαρευω 6-8 μέτρα κυριως ψαχτηρι(φετος εχω σκοπο να βελτιωσω την αναπνοη μου για καρτερι) παντα με ζευγαρι.

1.Θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα το παχος της στολης (θελω ψηρισμενη μεσα) να παρω 5αρα η 3,5? και σαν μαρκα σκευτομαι mares.Μιλαμε για τα νερα της Ροδου και για να ξεκινησω και καμια προπονηση μεσα στον Μαιο ωστε να βελτιωσω την αναπνοη μου.

2.πιστευετε οτι θα πρεπει να παρω αλλο οπλο καποιο λαστιχοβολο ενδεχομενος?και αν ναι ποιο?

Καλησπερα και καλως ηρθες!

Για τη στολη , αν μιλαμε για καλοκαιρινα ψαρεματα και στα βαθη που αναφερεις , σιγουρα 3.5 ή γενικα μία λεπτη στολη η οποια θα σε προστατευει απο τον ηλιο και επαφες με βραχια, τσουχτρες,αχινους κτλ κτλ κτλ...ειναι οτι πρεπει.

Για το οπλο , περι ορεξεως...Αν σε βολευει το αερικο ,μενεις σε αυτο που εχεις μεχρι να εξελιχθεις σαν ψαροτουφεκας και να δεις τί αναγκες θα εχεις τοτε!
Ενα λαστιχοβολο, απλα σου δινει την ευκολια σεταρισματος-ρυθμισεων σε μεγαλυτερο βαθμο απο ενα αεροβολο και εχει επισης το πλεονεκτημα της ευκολης επιδιορθωσης οταν εισαι στη θαλασσα.(ψιλα γραμματα για την ωρα)

Σου ευχομαι να το αγαπησεις και να ασχοληθεις μόνιμα πλεον με αυτο το χομπι απο πολλες αποψεις!
Στο φορουμ , απο το μενου της αναζητησης πανω δεξια μπορεις να ψαξεις για οποιαδηποτε απορια εχεις "με λογικη google" ή κανεις ενα ποστ και σου απανταμε !

Χρονια πολλα και για το ονομα σου Γιωργο.

ΜΦΧ
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 27 Απρ 2020, 16:05

Καλώς ήρθες
Σωστά μιλάει ο Κώστας

Αν έχεις οικονομική δυνατότητα αγοράζεις 3 στολές ανά εποχή(3-5-7) με την χειμερινή πάντα επί μέτρο

Αν όχι ο καλύτερος συνδυασμός για μένα είναι 5.5 σακάκι με 3.5 παντελόνι

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Δευ 27 Απρ 2020, 16:11

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου και για το ενδιαφερον σου.
θα ηθελα και χειμωνα να ασχοληθω ή εστω να το αφηνω 1-2 μηνες που θα ειναι ο καλος χειμωνας...Να ρωτησω για Απιλιο (Μαιο εξασκηση) Ιουνιο-Νοεμβριο-Δεκεμβριο θα χρειαζομουν 5αρα?και για παραδειγμα Ιουλιο Αυγουστο Σεπτεβριο Οκτωβριο 3,5? Η για χειμωνιατικη θα χρειαζομουν κατι πιο χοντρο?(ξεχασα να σημειωσω για 2-3 ωρες ψαρεμα παντα)

Γενικα το αεροβολο με βολευει στην οπλιση αλλα οχι τοσο στην αποσταση που μπορω να χτυπησω ψαρι...ετσι τουλαχιστον το νιωθω....οποτε ειναι ενδειξει οτι χρειαζομαι κατι σε πιο μακρι οπλο?

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Δευ 27 Απρ 2020, 16:19

sparos έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 16:05
Καλώς ήρθες
Σωστά μιλάει ο Κώστας

Αν έχεις οικονομική δυνατότητα αγοράζεις 3 στολές ανά εποχή(3-5-7) με την χειμερινή πάντα επί μέτρο

Αν όχι ο καλύτερος συνδυασμός για μένα είναι 5.5 σακάκι με 3.5 παντελόνι

χειμερινη εννουμε την 7αρα μονο ετσι?

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Δευ 27 Απρ 2020, 16:20

matador23 έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 15:58
Zacg έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 15:40

Καλησπερα και καλως ηρθες!

Για τη στολη , αν μιλαμε για καλοκαιρινα ψαρεματα και στα βαθη που αναφερεις , σιγουρα 3.5 ή γενικα μία λεπτη στολη η οποια θα σε προστατευει απο τον ηλιο και επαφες με βραχια, τσουχτρες,αχινους κτλ κτλ κτλ...ειναι οτι πρεπει.

Για το οπλο , περι ορεξεως...Αν σε βολευει το αερικο ,μενεις σε αυτο που εχεις μεχρι να εξελιχθεις σαν ψαροτουφεκας και να δεις τί αναγκες θα εχεις τοτε!
Ενα λαστιχοβολο, απλα σου δινει την ευκολια σεταρισματος-ρυθμισεων σε μεγαλυτερο βαθμο απο ενα αεροβολο και εχει επισης το πλεονεκτημα της ευκολης επιδιορθωσης οταν εισαι στη θαλασσα.(ψιλα γραμματα για την ωρα)

Σου ευχομαι να το αγαπησεις και να ασχοληθεις μόνιμα πλεον με αυτο το χομπι απο πολλες αποψεις!
Στο φορουμ , απο το μενου της αναζητησης πανω δεξια μπορεις να ψαξεις για οποιαδηποτε απορια εχεις "με λογικη google" ή κανεις ενα ποστ και σου απανταμε !

Χρονια πολλα και για το ονομα σου Γιωργο.

ΜΦΧ

Σε ευχαριστω για τις ευχες και για την αμεση απαντηση σου και για το ενδιαφερον σου.
θα ηθελα και χειμωνα να ασχοληθω ή εστω να το αφηνω 1-2 μηνες που θα ειναι ο καλος χειμωνας...Να ρωτησω για Απιλιο (Μαιο εξασκηση) Ιουνιο-Νοεμβριο-Δεκεμβριο θα χρειαζομουν 5αρα?και για παραδειγμα Ιουλιο Αυγουστο Σεπτεβριο Οκτωβριο 3,5? Η για χειμωνιατικη θα χρειαζομουν κατι πιο χοντρο?(ξεχασα να σημειωσω για 2-3 ωρες ψαρεμα παντα)

Γενικα το αεροβολο με βολευει στην οπλιση αλλα οχι τοσο στην αποσταση που μπορω να χτυπησω ψαρι...ετσι τουλαχιστον το νιωθω....οποτε ειναι ενδειξει οτι χρειαζομαι κατι σε πιο μακρυ οπλο?

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 27 Απρ 2020, 16:36

Χοντρικά
Μάιο. Ιούνιο.οκτώβριο .Νοέμβρη. Δεκέμβρη χιλιοστά 5
Ιούλιο.αύγουστο.σεπτεμβριο χιλιοστά 3
Ιανουαρίου έως Απρίλη χιλιοστά 7

Εγώ βουτάω και Αύγουστο με 5-3 Αλλά μου αρέσει η ζέστη

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Δευ 27 Απρ 2020, 16:51

sparos έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 16:36
Χοντρικά
Μάιο. Ιούνιο.οκτώβριο .Νοέμβρη. Δεκέμβρη χιλιοστά 5
Ιούλιο.αύγουστο.σεπτεμβριο χιλιοστά 3
Ιανουαρίου έως Απρίλη χιλιοστά 7

Εγώ βουτάω και Αύγουστο με 5-3 Αλλά μου αρέσει η ζέστη
οποτε αν ξεκινησω τωρα για Μαιο Ιουνιο με μια 5αρα ειμαι οκ και μετα Ιουλιο αγοραζω μια 3αρα....τωρα για Ιανουαριο εως Απριλιο δεν ξερω αν εχω και τα κουραγια να μπω με το κρυο...πολυ χρησιμη η συμβουλη σου...

Να σε ρωτησω επειδη ειμαι κ επαρχεια και δεν εχω και πολλες επιλογες ωστε να δοκιμασω..Για την mares illusion camo 5mm εχεις καποια ιδεα?και επισης αν εχεις καμια ιδεα για το pathos 90 pro θα με βοηθουσε πολυ.

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 27 Απρ 2020, 16:56

Για το όπλο είναι να σου κάτσει στο χέρι
Όλα σκοτώνουν

Εγώ έχω και πάθος βασικά και blue
Το 90 πολύ καλό θα προτείνα 18 ή 19αρι με 6.5

Στολές κοίτα και ελληνικές φίρμες
Έχουμε πολύ καλούς κατασκευαστές

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Δευ 27 Απρ 2020, 17:03

sparos έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 16:56
Για το όπλο είναι να σου κάτσει στο χέρι
Όλα σκοτώνουν

Εγώ έχω και πάθος βασικά και blue
Το 90 πολύ καλό θα προτείνα 18 ή 19αρι με 6.5

Στολές κοίτα και ελληνικές φίρμες
Έχουμε πολύ καλούς κατασκευαστές
οποτε λες με το που το παρω να αλλαξω λαστιχα? γιατι νομιζω εχει 16αρια... αλλα βεργαεχει 6,5νομιζω οποτε την αφηνω...να βαλω μουλινε ειναι πιο ευκολο στο μαζεμα απο το να δενω το σχοινι?

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 27 Απρ 2020, 17:15

Τα ψάρια θα έρθουν με
Το καιρό .
Όλοι στην αρχή πιστεύαμε ότι το καλύτερο όπλο θα μας δώσει εύκολα ψάρι .
Δεν ισχύει .
Το πρώτο που πρέπει να μάθεις καλά είναι ο τόπος που ψαρεύεις .
Εποχές που ψαρεύεις και τι ψάρια έρχονται στα ρηχά
Επίσης στα ρηχά πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν αθόρυβος στο νερό και στις βουτιές σου.

Απλά αν μπεις από τώρα σε πολλές λεπτομέρειες θα αγχωθείς και θα χάσεις τη μαγεία του ψαροτουφεκο !

Στα βασικά :
Όπως είπε και ο σπάρος , ένα 90 αρι όπλο λαστιχοβολο θα το έχεις μια ζωή !
Σε ότι στυλ και να ψαρεύεις !

Σε στολές για χειμώνα εφόσον είσαι και σε νησί , πίστεψε με είναι η καλύτερη εποχή !
Ήρεμες θάλασσες
Περισσότερα ψάρια λόγο εποχής στη ρηχή ζώνη
Μια 7 άρα είναι ότι πρέπει , αλλά και με
5,5 βγάζεις αρκετό χειμώνα και στα πολλά κρύα βάζεις και ένα γιλέκο .
Όλα είναι θέμα οικονομικό !
Αν αντέχεις παίρνεις στολές για κάθε εποχή .
Αν δεν αντέχεις βρίσκεις τρόπο .
Υπάρχει τρόπος .
Όλα γίνονται αρκεί να έχεις όρεξη ! :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Δευ 27 Απρ 2020, 17:30

Καλώς ηρθε φίλε μου στην όμορφη παρέα μας,
να πω ότι στα περισσότερα με κάλυψαν τα παιδιά πιο πάνω. Να σε ενημερώσω απλά ότι επειδή σχεδόν κάθε καλοκαίρι είμαι στην Ρόδο μιας και είμαι κατά το ήμισυ Ροδίτης,
αν χρειστείς κάποια βοήθεια πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω.Και για τόπους αν θες, γιατί η Ανατολική πλευρά είναι πολύ πιεσμένη αλιευτικά .... :hello: :hello:

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Δευ 27 Απρ 2020, 17:43

matador23 έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 17:15
Τα ψάρια θα έρθουν με
Το καιρό .
Δεν ισχύει .
Επίσης στα ρηχά πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν αθόρυβος στο νερό και στις βουτιές σου.

Απλά αν μπεις από τώρα σε πολλές λεπτομέρειες θα αγχωθείς και θα χάσεις τη μαγεία του ψαροτουφεκο !

Στα βασικά :

Σε στολές για χειμώνα εφόσον είσαι και σε νησί , πίστεψε με είναι η καλύτερη εποχή !
Ήρεμες θάλασσες
Υπάρχει τρόπος .
Κοιτα για αρχαριος δεν ειχα παραπονο δεν ειχα και ποτε και τρελες βλεψεις κατι εβγαζα λιγα σκαρακια καμια τρομπετα τα χταποδια μου κανενα σαργος που και που αλλα κυριως περνουσα ομορφα μεσα στην θαλασσα που ειναι και το βασικο.
Κοιτα για δυο στολες το βλεπω και αντεχω ευτυχως στο θεμα οικονομικό σκευτομαι μια 3,5 για καλοκαιρι και την αλλη ποια η γνωμη σου 5,5 ή 7αρα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zacg την Δευ 27 Απρ 2020, 17:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Δευ 27 Απρ 2020, 17:46

X.A έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 17:30
Καλώς ηρθε φίλε μου στην όμορφη παρέα μας,
να πω ότι στα περισσότερα με κάλυψαν τα παιδιά πιο πάνω. Να σε ενημερώσω απλά ότι επειδή σχεδόν κάθε καλοκαίρι είμαι στην Ρόδο μιας και είμαι κατά το ήμισυ Ροδίτης,
αν χρειστείς κάποια βοήθεια πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω.Και για τόπους αν θες, γιατί η Ανατολική πλευρά είναι πολύ πιεσμένη αλιευτικά .... :hello: :hello:
Καλησπέρα ροδίτη :D :D αν θες να μου πεις κανεναν τοπο ειναι ευπροσδεκτος!και οταν ερθεις με το καλο και θελεις παμε και κανενα ψαρεμα μαζι :)

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 27 Απρ 2020, 17:50

Zacg έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 17:43
matador23 έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 17:15
Τα ψάρια θα έρθουν με
Το καιρό .
Δεν ισχύει .

Στα βασικά :

Ήρεμες θάλασσες
Υπάρχει τρόπος .
Κοιτα αρχαριος δεν ειχα παραπονο δεν ειχα και ποτε και τρελες βλεψεις κατι εβγαζα λιγα σκαρακια καμια τρομπετα τα χταποδια μου κανενα σαργος που και που αλλα κυριως περνουσα ομορφα μεσα στην θαλασσα που ειναι και το βασικο.
Κοιτα για δυο στολες το βλεπω και αντεχω ευτυχως στο θεμα οικονομικό σκευτομαι μια 3,5 για καλοκαιρι και την αλλη ποια η γνωμη σου 5,5 ή 7αρα;
Αν ψαρευεις αποκλειστικα Ροδο, νομιζω ο Ανδρεας Χ.Α , ειναι αρμοδιος να σου απαντησει.

Αρκετα χρονια ψαρευα με 5αρα φοδρα/ξυριρισμενη και στο βαρυ κρυο με γιλεκο 3αρι εξτρα.
Ελεγα μεσα μου και σε κοσμο εδω στο φορουμ οτι ειμαι οκ.
Αντεχεται.
Ψαρευεις...

ΑΛΛΑ

Πριν 2 χρονια εραψα επι μετρο 7αρα λεια/ξυρισμενη και πραγματικα ειδα τεράστια διαφορα ( εννοειται προς το καλυτερο).
Αναθεωρησα!

Την εχω ευχαριστηθει και αν με ρωτησεις θα σου ελεγα χειμωνα ραψε μια πανω σου!
Αυτο προτεινω σαν Κωστας.

Αλλα ψαξτο.κατσε να σου γραψουν και άλλα μελη .παρε ιδεες. :hello:

Επιστροφή στο “Καλώς ήρθατε”