Καινούριος

Είστε καινούργιοι στην παρέα μας ;
Eλάτε εδω να γνωριστούμε.
Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Re: Καινούριος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 10 Δεκ 2021, 14:39

Εγώ είχα πάει Λίμνη γύρω στο 1999, μέρος πανέμορφο (τότε), τώρα δεν θέλω να σκέφτομαι. Είχαμε πάει με σκηνές όπως είναι το χωριό, αριστερά (ανατολικά) σ' ένα χωματόδρομο που κατέληγε σε μία παραλία με πεύκα, ονειρεμένα. Είχαμε τότε ένα μικρό φουσκωτό και πηγαίναμε σε κάτι κόλπους πιο κάτω ανατολικά. Μέρος βαθύ, αλλά με καταπληκτική διαμόρφωση, κατρακύλια και μπλόκια. Σαργοί και σηκιοί μεγάλου μεγέθους και συναγρίδες αρκετές αλλά βαθιά και δύσκολα.... Είχα κατά νου να ξανακάνω καμιά εκδρομή στα μέρη αυτά αλλά με αποκαρδιώσατε..

Γιώργος Έβρος
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κακαλής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Έβρος » Παρ 10 Δεκ 2021, 22:20

Δημήτρη να την κάνεις την εκδρομή. Η Λίμνη παραμένει πανέμορφη και όντως 2μιση ώρες από Αθήνα ενδείκνυται και για μονοήμερη.Δεν έχει σίγουρα το πράσινο που θυμάσαι αλλά δεν παύει να μαγεύει ακόμα.
Η θάλασσές στις όπως τις θυμάσαι. Βαθιές με πολύ ενδιαφέρον παρότι δεν έχουν πια τη ζωή που είχες δει.
Τουλάχιστον στα μέτρα που ψαρεύω εγω έτσι?
Τώρα εσύ, αν είσαι υποβρύχιο και κατεβαίνεις 25 30 35
μετρα και κάθεσαι και κάνα δίλεπτο κάτω ε του π....η!!! δε μπορεί κάτι θα βρεις.
Κιαν κάποια στιγμή καταφέρεις και ανέβεις, ρίξε ένα μήνυμα που ξέρεις, μπορεί να είμαι εκεί και ρίξουμε και καμιά βουτιά μαζί. 👍

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 10 Δεκ 2021, 22:56

Πολύ ευχαρίστως, και μαζί με τον mitsosub που τον ξέρει καλά τον τόπο :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Δευ 13 Δεκ 2021, 08:32

[/quote]
καλώς ήρθες!!! εγώ που είμαι απ τα Ηλια και ψαρεύω όλο αυτο το κομμάτι που λες και βουτάω σχετικά βαθύτερα, αν εξαιρέσεις 5 μ ε 6 κομμάτια που κρατάνε συναγρίδες
κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες
τα υπόλοιπα έιναι τραγικά άδεια ...
απο έβρο που είσαι; έμενα 6 χρόνια ορεστιάδα και Νέα Βυσσα
[/quote]
Δημήτρη έχεις ανέβει στα Αγια χώματα? Χαίρομαι 👌
Είμαι από τα Λαγυνα ένα χωριουδάκι ούτε 5 λεπτά πριν το Σουφλί. Πιθανόν και να το ξέρεις εάν έχεις πάει για ψαράκι από την Μαριτσα!!!!! 6 χρόνια εισουνα πάνω πιστεύω καταλαβαίνεις τι εννοώ στην ταβέρνα του φίλου και αδελφού Θοδωρή...
Βυσσα... μπόλικο σκορδακι ε? 😁
Εγώ Λίμνη ψαρεύω πολύ συχνά (σογαμπρος) ξέρεις προς τα που αφού είσαι και από κει και όπως είπα και παραπάνω υπάρχει όντως πολύ νεκρα.
Παρεμπιπτόντως στα Ίλια έχω πιάσει το μεγαλύτερο μου ψάρι και όχι σε μεγάλο βάθος... Ούτε 5 μέτρα.
Ξέρεις εκεί στην κατηφοριτσα από τον κεντρικό μόλις κατέβεις προς τα αριστερά που βγάζει και ιαματικά νερά το βουνό και είναι όλα μέσα στη θάλασσα καφέ. 😉.
Πας καθόλου τώρα Ίλια? Πάντως βαθειά νερά...
Επίσης και η ταβερνουλα εκεί στην κορυφουλα έχει ωραίο ψαράκι 👍
[/quote]
καλημέρα ο Πατέρας μου ηταν στρατιωτικός (τώρα συνταξιούχος) απ τους προνομιούχους (Καβύλη Εβρου 2 -3 ετίες ,κ.Νευροκόπι , Λήμνο, Λαμία ,9 μήνες Θεσσαλονίκη ,Τρίπολη
Κάλυμνο και όταν ήταν να γίνει Στρατηγός τον στέλνανε Ιωάννινα οπότε τους είπε αλόχα κ την έκανε....)
Η νονά του αδερφούμου είναι απο σουφλί ...
Εκεί που βούτηξες λέγεται Θερμά τι ακριβώς έπιασες στα 5 μέτρα ; έχει ψαράκια εκεί ακριβώς στην μύτη κάνει κομμάτι μετα τα πρώτα κάτρακύλια αλλά είναι στα 27..
Πάω συνέχεια εγω όποτε είναι να κατέβεις στείλε μου
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Επιστροφή στο “Καλώς ήρθατε”