Εμπειρία με λεοντόψαρα και λαγοκέφαλους

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.
chrissfak

Εμπειρία με λεοντόψαρα και λαγοκέφαλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Κυρ 23 Μάιος 2021, 23:17

Καλησπέρα σε όλους,

θέλωντας να βρω μια (ας το πούμε) διέξοδο στην απαγόρευση Μαΐου, αποφάσισα να πάω για λεοντόψαρα.

Μην έχοντας ειδικευμένο εξοπλισμό (παρά μόνο μαχαίρι και τουφέκι), χρησιμοποιώ ένα 13άρι λάστιχο, το βάζω στο βοηθητικό καρχαριάκι, και ξεκινάω να ψάχνω...

Το πρώτο κομμάτι βγήκε και μάλιστα γεματούλι (30 πόντοι). Με το που ετοιμάζομαι να καθαρίσω το 2ο με το μαχαίρι, λίγο απροσεξία, λίγο το κύμα, με τσιμπάει με τα αγκάθια της ράχης στον αντίχειρα. Ο πόνος άρχισε να αυξάνεται και σε 5 λεπτά άρχισα να βλέπω ότι έχει πρηστεί το χέρι... Χωρίς να πανικοβληθώ, αλλά και μη θέλοντας να εγκαταλείψω το ψάρεμα, περίμενα περίπου 20 λεπτά...Ο πόνος άρχισε να υποχωρεί, αφήνοντας μόνο το οίδημα.

Εν συνεχεία έβγαλα άλλα 2 κομμάτια και άρχισα να αισθάνομαι ηρεμία και ικανοποίηση για την ψαριά...Καθώς επέστρεφα στη "βάση", χτύπησα άλλο 1, το τελευταίο μωρέ! Και εκεί άρχισε το πάρτυ! Ξαφνικά, 5-6 μεγάλοι λαγοκέφαλοι εμφανίζονται από το πουθενά...Αρχικά, δείλιαζαν να πλησιάσουν την ψαροβελόνα...Όταν όμως άρχισα να sprintάρω για την έξοδο, και ενώ το τελευταίο λεοντόψαρο ήταν ακόμα στη βέργα, τα λαγόψαρα άρχισαν να κατασπαράζουν τα ψάρια στη σημαδούρα. Πάνω στα ζόρια, κρατώντας στο ένα χέρι τη βέργα με το ψάρι και στο άλλο το σχοινί της σημαδούρας, το λεοντόψαρο βρήκε το δεξί μου γόνατο...

Κατάφερα να βγω έξω (τα λαγόψαρα ακολούθησαν μέχρι την αμμουδιά), αλλά ο πόνος στο γόνατο ήταν άλλου επιπέδου. Όντας μόνος, ο ήλιος βαρύς και το αμάξι μακριά, υπέμεινα 1 ώρα πόνου όταν άρχισε να υποχωρεί και εγώ να μπορώ να σταθώ όρθιος.

Αξέχαστη εμπειρία, το τσίμπημα του λεοντόχαρου είναι οδυνηρό αλλά ευτυχώς όχι θανατηφόρο...

Οι λαγοκέφαλοι πλέον είναι πιράνχας στις θάλασσες. Ανησυχητικό και απογοητευτικό...Οι σμέρνες είναι Παναγίες μπροστά τους για μένα...Κάτι πρέπει να γίνει, πριν είναι αργά...Πιστεύω κάποια στιγμή θα πάρουν χαμπάρι ότι μας "έχουν" κάτω από το νερό, και τότε θα κλαίνε μανάδες...

giaspyr
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης

Re: Εμπειρία με λεοντόψαρα και λαγοκέφαλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giaspyr » Δευ 24 Μάιος 2021, 12:52

Τα λεοντόψαρα είναι πολύ νόστιμα αλλά καλό είναι όταν αποφασίζουμε να τα ψαρέψουμε να χρησιμοποιούμε τον ανάλογο εξοπλισμό όπως πλαστικό σωλήνα αντί για ψαροβελόνα και παραλύτη αντί για ταϊτιέν ή τρίαινα.
Δες εδώ τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείται https://youtu.be/ewW7EnAc5Rc

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Τρί 25 Μάιος 2021, 09:35

Έτσι είναι, ο εξοπλισμός αυτός βοηθάει πολύ για τα λεοντόψαρα...Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση για τους λαγοκέφαλους όμως, ακόμα...Διάβασα ότι μόνο οι καρχαρίες τίγρεις τους τρώνε, οπότε καλά μας κρασιά!

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Δευ 21 Ιουν 2021, 23:07

Σήμερα το ψάρεμα τελείωσε στα 15 λεπτά πάλι λόγω λαγοκέφαλων. Συνέλαβα ένα γεματούλη σαργό στα 8 μέτρα, τον αφήνω στη βελόνα στη σημαδούρα και μέχρι να οπλίσω και να τσεκάρω το περιβάλλον, βλέπω τη πετονιά κομμένη και τόσο το ψάρι όσο και τη βελόνα άφαντα. Το κόψιμο της πετονιάς ήταν πεντακάθαρο, σμέρνα δε μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Μετά από 5 λεπτά, βλέπω 2 λαγοκέφαλους γύρω στους 70πόντους να σιγογυρίζουν στα ελαφρώς θολωμένα νερά...

Αποφάσισα να μείνω και να κάνω ψευτοκαρτέρια για να δω τη συμπεριφορά τους. Δεν πλησιάζουν αν δεν υπάρχει λεία στο τραπέζι. Έφευγαν γοργά αν προσπαθούσα να τα πλησιάσω. Πρέπει να μυρίζουν πολύ καλά γιατί ο σαργός θανατώθηκε σχεδόν αναίμακτα. Οι λαρυγγισμοί επίσης τους ελκύουν. Δυστυχώς πρέπει να τους αποδεχτούμε αν θέλουμε να συνεχίσουμε τη δραστηριότητά μας στα νότια. Πλέον οι πληθυσμοί είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Επίσης, διάβασα σε επίσημη μελέτη ότι μπορούν να γίνουν εξαιρετικά επιθετικοί αν νιώσουν απειλή. Άρα σίγουρα το ψαροτούφεκο δεν ενδείκνυται για την καταπολέμησή τους.

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Δευ 26 Ιούλ 2021, 21:30

Σήμερα ήρθε πάλι ένας λαγοκέφαλος όταν ετοιμάζόμουν να φύγω άδειος (1 μπαρμπούνι, 1 άσπρη αγριόσαλπα) το απόγευμα. Αφού πήρε τα 2 ψαράκια, ήρθε 1.5 μέτρο από το όπλο, που ήταν φουλ οπλισμένο. Αυτή τη φορά δε δίστασα, μιας που ήταν σχεδόν ακίνητος. Η σαγιονάρα είναι Νο 44 :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Απρόθυμος
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Μανούσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απρόθυμος » Τρί 27 Ιούλ 2021, 09:56

chrissfak έγραψε:
Τρί 25 Μάιος 2021, 09:35
Έτσι είναι, ο εξοπλισμός αυτός βοηθάει πολύ για τα λεοντόψαρα...Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση για τους λαγοκέφαλους όμως, ακόμα...Διάβασα ότι μόνο οι καρχαρίες τίγρεις τους τρώνε, οπότε καλά μας κρασιά!
Καλημέρα
Τελευταίες έρευνες δείχνουν πως εκτός απο τον καρχαρία , η Ζαργάνα και ο Κυνηγός ( mahi mahi ) επιτίθενται και τρώνε τους λαγοκέφαλους.
Αν κοιτάξεις για πολλή ώρα την άβυσσο, στο τέλος και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα.
~Φ. Νίτσε~

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Τρί 27 Ιούλ 2021, 11:46

Απρόθυμος έγραψε:
Τρί 27 Ιούλ 2021, 09:56
chrissfak έγραψε:
Καλημέρα
Τελευταίες έρευνες δείχνουν πως εκτός απο τον καρχαρία , η Ζαργάνα και ο Κυνηγός ( mahi mahi ) επιτίθενται και τρώνε τους λαγοκέφαλους.
Καλημέρα, όντως το είδα και 'γώ στον οδηγό που είχες μοιραστεί στο forum. Βέβαια εκεί αναφέρει μικρούς λαγοκέφαλους. Υπάρχουν όντως και πολλοί που δε μεγαλώνουν πάνω από 15 πόντους. Αυτός εδώ ήταν περίπου 65 πόντοι και ο μεγαλύτερος που έχω πετύχει. Θεωρητικά, μεγαλώνουν και πάνω από μέτρο.

Άβαταρ μέλους
Απρόθυμος
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Μανούσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απρόθυμος » Τρί 27 Ιούλ 2021, 11:56

chrissfak έγραψε:
Τρί 27 Ιούλ 2021, 11:46
Απρόθυμος έγραψε:
Τρί 27 Ιούλ 2021, 09:56
chrissfak έγραψε:
Καλημέρα
Καλημέρα, όντως το είδα και 'γώ στον οδηγό που είχες μοιραστεί στο forum. Βέβαια εκεί αναφέρει μικρούς λαγοκέφαλους. Υπάρχουν όντως και πολλοί που δε μεγαλώνουν πάνω από 15 πόντους. Αυτός εδώ ήταν περίπου 65 πόντοι και ο μεγαλύτερος που έχω πετύχει. Θεωρητικά, μεγαλώνουν και πάνω από μέτρο.
Σίγουρα , δεν αντιλέγω . Απλώς θα μπορούσε ίσως η σκόπιμη απαγόρευση αλίευσης και προστασία των συγκεκριμένων ειδών να ελαττώσει τα πλήθη των εν λόγω ψαριών πρίν καν ακόμη αυτά φτάσουν στο μέγεθος που αναφέρεις.
Αν κοιτάξεις για πολλή ώρα την άβυσσο, στο τέλος και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα.
~Φ. Νίτσε~

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 27 Ιούλ 2021, 17:39

δεν ξερω απο τσιμπιμα λαγοψαρου??αλλα απο μεγαλη δρακαινα το θυμαμαι ακομα αφου με εστειλε στο νοσοκομειο κυθηρων καποτε στα νιατα μου απο πρήξιμο του μπρατσου μου και φοβο της συζηγου :D
Δυστυχως δεν εχω δει ακομα εδω σαρωνικο κανενα (καλα εχω κανει και μονον τρια ψαρεματα τον τελευταιο χρονο :D )
Αλλα το οτι θα ηταν και τοσο μεγαλα δεν θα το φανταζομουν ποτε βρε φιλε
Τωρα δεν εχω ενδιαφερθει να μαθω αν τρώγονται η οχι,αλλα αν ειναι τοσο κακο για την θαλασσα μας???ποιος ο λογος να μην τα εξολοθρευουμε οποτε τα βλεπουμε αφηνωντας τα στον πατο βεβαια??
Υγ.διαβασα καλα οτι πηγες μαιο ????
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Τρί 27 Ιούλ 2021, 20:52

thalassa50 έγραψε:
Τρί 27 Ιούλ 2021, 17:39
δεν ξερω απο τσιμπιμα λαγοψαρου??αλλα απο μεγαλη δρακαινα το θυμαμαι ακομα αφου με εστειλε στο νοσοκομειο κυθηρων καποτε στα νιατα μου απο πρήξιμο του μπρατσου μου και φοβο της συζηγου :D
Δυστυχως δεν εχω δει ακομα εδω σαρωνικο κανενα (καλα εχω κανει και μονον τρια ψαρεματα τον τελευταιο χρονο :D )
Αλλα το οτι θα ηταν και τοσο μεγαλα δεν θα το φανταζομουν ποτε βρε φιλε
Τωρα δεν εχω ενδιαφερθει να μαθω αν τρώγονται η οχι,αλλα αν ειναι τοσο κακο για την θαλασσα μας???ποιος ο λογος να μην τα εξολοθρευουμε οποτε τα βλεπουμε αφηνωντας τα στον πατο βεβαια??
Υγ.διαβασα καλα οτι πηγες μαιο ????
Οι δράκαινες τσιμπάνε και σίγορα πονάει, όπως και τα λεοντόψαρα. Οι λαγοκέφαλοι δαγκώνουν όσο θέλουν και δεν τρώγονται δυστυχώς φίλε...Η τετροδοτοξίνη που έχει ένας μεγάλος αρκεί να πάρει 30 ενήλικα άτομα...Επίσης, το βράσιμο δεν την καταπολεμά. Πολλοί λένε ότι αν αφαιρέσεις κάποια μέρη με υψηλή συγκέντρωση δεν υπάρχει ρίσκο, αλλά αυτά τα ψάρια έχουν μικροσκοπικά αγκάθια σχεδόν σε όλο το σώμα που εκκρίνουν ποσότητες. Ακόμα και τη βέργα την έπλυνα μετά πριν την ξαναχρησιμοπποήσω. Αυτό το ψάρι σίγουρα θα με είχε ματώσει αν ήθελε και σίγουρα νόμιζε ότι κουβαλούσα κάτι πάνω μου και έκανε γύρους στα 2 μέτρα. Όταν έκανα τη βουτιά, ήρθε και κατάπιε τα ψαράκια χωρίς να πάρω χαμπάρι...Έχω μάθει πλέον και δε βάζω πετονιά στην ψαροβελόνα, αλλά κλωστή, για να μην την κόβουν. Το λαγόψάρο αυτό το χτύπησα χθες...Το Μάιο είχα βγει έξω γκαζάτος :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 27 Ιούλ 2021, 22:05

για πια περιοχη γραφεις που εχει αυτα τα τερατακια σε μεγεθος???? :shock:

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Τετ 28 Ιούλ 2021, 10:14

thalassa50 έγραψε:
Τρί 27 Ιούλ 2021, 22:05
Κρήτη, αλλά έχουν αρχίσει να εξαπλώνονται και πιο πάνω απ' όσο ακούω

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 28 Ιούλ 2021, 10:57

chrissfak έγραψε:
Τετ 28 Ιούλ 2021, 10:14
thalassa50 έγραψε:
Τρί 27 Ιούλ 2021, 22:05
Κρήτη, αλλά έχουν αρχίσει να εξαπλώνονται και πιο πάνω απ' όσο ακούω
τα περιμενο :mrgreen: :mrgreen:

Επιστροφή στο “Βιβλιοθήκη ψαριών”