κροκόδειλος...

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.
Άβαταρ μέλους
panagis
Ονοματεπώνυμο: Παναγής Αραβαντινός

Re: κροκόδειλος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Τρί 08 Δεκ 2015, 12:49

GTP έγραψε:Και φοβήθηκα πως θα μας πόσταρες κανα κροκόδειλο κ θα έλεγες πως τον βάρεσες με το σούπερ ντούπερ ρόλλερ σου.... εδώ δράκους έχεις βαρέσει να μου πεις, στον κροκόδειλο θα κολλούσες?!?! :lol: :lol: :lol:
αγαπητέ GTP και κροκόδειλο έχουμε πιάσει, καταπράσινο με κίτρινα μάτια, αλλά παρ' ότι ήταν σχεδόν 170 μήκος, ήτανε πούπουλο ο κερατάς... Τον πιάσαμε εύκολα με τα χέρια τέλος Ιουλίου φέτος και δυστυχώς δεν χρειάστηκε τουφεκιά...
για δες, μιας και δεν σου αρέσουν οι δράκοι, μπας και σε βολέψει το αμφίβιο...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
to the deepest limits...

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τρί 08 Δεκ 2015, 14:05

:D

Άβαταρ μέλους
heisenberg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από heisenberg » Τρί 08 Δεκ 2015, 14:23

=D> :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
Margaritis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Margaritis » Τρί 08 Δεκ 2015, 15:19

Φανταζομαι προκειται για το ιδιο ειδος , η ουρα ηταν ακριβως οπως της δικιας σας . Την εκοψα ροδελες και την εριξα στο τηγανι , αρκετα νοστιμη αλλα απο διπλα ειχα μπαρμπουνομανες ...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Μη ρωτάς ποιος θα σώσει τον κόσμο
Να λες ότι είναι δική σου ευθύνη να σωθεί
Ν. Καζαντζάκης
http://www.youtube.com/user/freediverGr

Άβαταρ μέλους
fckof
Ονοματεπώνυμο: Αδαμης Δημοσθενης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fckof » Τρί 08 Δεκ 2015, 15:24

panagis έγραψε:
GTP έγραψε:Και φοβήθηκα πως θα μας πόσταρες κανα κροκόδειλο κ θα έλεγες πως τον βάρεσες με το σούπερ ντούπερ ρόλλερ σου.... εδώ δράκους έχεις βαρέσει να μου πεις, στον κροκόδειλο θα κολλούσες?!?! :lol: :lol: :lol:
αγαπητέ GTP και κροκόδειλο έχουμε πιάσει, καταπράσινο με κίτρινα μάτια, αλλά παρ' ότι ήταν σχεδόν 170 μήκος, ήτανε πούπουλο ο κερατάς... Τον πιάσαμε εύκολα με τα χέρια τέλος Ιουλίου φέτος και δυστυχώς δεν χρειάστηκε τουφεκιά...
για δες, μιας και δεν σου αρέσουν οι δράκοι, μπας και σε βολέψει το αμφίβιο...
Ωραίο ψυγείο Παναγη!!
Παραλίγο να χωρέσει και τον κροκοδειλο!!! :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
dicentrarchus
Ονοματεπώνυμο: αλεξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dicentrarchus » Τρί 08 Δεκ 2015, 15:59

λοιπον Παναγή να σε προλάβω πριν την μαγειρέψετε...
να έχετε και άλλα ψάρια στο τραπέζι.
έπιασα μια 1,5 κιλό τον Ιούλιο.
Είναι κάτι ξενέρια που βγαίνουν σαν προέκταση της ακτής σε αμμώδη ρηχό βυθό.
Εκεί κάθε Ιούλιο μάλλον μαζεύονται χωρίς να ξέρω τον ακριβή λόγο (σίγουρα πάντως τρώνε για τα καλά).
είμουν 15 χρονών παιδάκι όταν τις πρωτοείδα και είχα αστοχήσει παταγωδώς.
Από τότε μου είχαν μείνει αποθημένο.
Φέτος (μετα από 8-9 χρόνια) πήγα και τουφέκισα λοιπόν αυτή την 1,5άρα. Την ξαιμάτωσα προσεκτικά και νηστικός όλη μέρα περίμενα πως και πως να την ψήσω το βράδυ με το κορίτσι.
Μόλις δοκίμασα λίγο, παραγγείλαμε σουβλάκια. Ο πατέρας μου που τρώει ψημένο μαγιάτικο 5 ημερών στο ψυγείο ούτε που την άγγιξε. Μόνο οι γάτες την έφαγαν.
Γι' αυτό σου λέω, ωραίο ψάρι, κούκλα από κοντά, τραβάει και λίγο μουλινέ, αλλά μέχρι εκεί :mrgreen: :mrgreen:
Αλεξανδρος Ν.

Άβαταρ μέλους
dicentrarchus
Ονοματεπώνυμο: αλεξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dicentrarchus » Τρί 08 Δεκ 2015, 16:00

Α και με τον τίτλο αδικείς τον κροκόδειλο τον πραγματικό που έχει πολύ καλύτερο κρέας :mrgreen: :mrgreen: :grin:
Αλεξανδρος Ν.

Άβαταρ μέλους
kosmas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kosmas » Τρί 08 Δεκ 2015, 16:33

Και από την άλλη πλευρά του κόλπου κάνει θραύση φέτος το φθινόπωρο το είδος :) Στις αρχές Νοεμβρίου πέτυχα μάλιστα και μεγάλη συγκέντρωση του είδους προς αναπαραγωγή, φυσικά γύρω από ξενέρια κοντά στην ακτή.Πήρα δύο και σκίστηκε ακόμα μία και τις άφησα στην ησυχία τους. Στην περίπτωση αυτή ήταν πολύ εύκολες στο καρτέρι και επρόκειτο για ψάρια λίγο πολύ ισομεγέθη, γύρω στο μέτρο.Ήταν γεμάτες αυγά καθ' όλο σχεδόν το μήκος τους και είχαν μαζέψει και αρκετό λίπος. Μου φάνηκαν προσωπικά νοστιμότατες στο γκριλ.

Σε συναντήσεις μου τις τελευταίες μέρες τις βλέπω να κινούνται πλέον σε ανομοιογενή κοπαδάκια με ποικιλία μεγεθών, από 40 πόντους έως σχεδόν ένα μέτρο μήκος, γεγονός που με οδηγεί να πιστέψω πως μάλλον η περίοδος αναπαραγωγής τους έληξε.Κυνηγούν φυσικά αθερίνα και έχουν γίνει και πάλι γενικά επιφυλακτικές στο καρτέρι.

Το ψάρι το πετυχαίνω συχνά εδώ και χρόνια σε παράκτια ξένερια, αλλά και στους Βαρδιάνους μεσοπέλαγα. Μέχρι τώρα είχα πάρει λίγα κομμάτια με συρτό και μέχρι να τις πετύχω φέτος σε οίστρο είχα οδηγηθεί στο να πιστέψω ότι μάλλον είναι επιφυλακτικές στα καρτέρια μας.

Ρε παιδιά, σίγουρα δεν είναι μεσογειακές ενήλικες ζαργάνες :scratch: :write: ?Μέχρι και σήμερα αυτό πίστευα ...

Επιστροφή στο “Βιβλιοθήκη ψαριών”