Σαλάχι,..

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.
Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Σαλάχι,..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Δευ 11 Αύγ 2014, 23:48

Ειδα ενα καμια 15 κιλα με κοντη ουρα και ειδα ενα πριν 2 μερες με μεγαλη ουρα αλλα ηταν μικρο καμια 3-4 κιλα..
Η απορια μου ειναι, ποιο απ τα δυο εχει κεντρι γιατι καποια στιγμη αν βρω κανα μεγαλο θελω να του ριξω καμια κ αλλοι μου ειπαν κεφαλι, αλλοι λενε στο φτερο κ οτι δεν θα μπορει να το κουνησει κ θα κανει σβουρες.... Για πειτε τιποτα ρε παιδια...... [-o<

Άβαταρ μέλους
Prwtaris
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Να μη σε νoιάζογλου

Re: Σαλαχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prwtaris » Τρί 12 Αύγ 2014, 09:24

Καλημέρα Πανο. Εάν ο λόγος που θέλεις να το χτυπήσεις είναι η περιέργειά σου να το γευτείς απλώς να σε ενημερώσω οτι είναι ψιλοάγευστο. Θυμίζει λίγο το παγκάσιους που πουλάνε στα κατεψυγμένα. Για να γίνει ωραίο θέλει ένα πικάντικο κουρκούτι και τηγάνισμα σε ψιλό λάδι (και μία ελαφρυά σκορδαλιά). Είναι και ταλαιπωρία το καθάρισμα και το γδάρσιμο. Το στενάχωρο είναι οτι απο το όλο ψάρι τρώγεται το 1 /4 του βάρους του και το άλλο το πετάς. Έτυχε να το φάω γιατί μου το φτιάξανε. Δέν ήταν καθόλου κακό . Δεν θα έμπαινα όμως σε όλη αυτή τη διαδικασία νομίζω . Απο την άλλη απο 15 κιλά τεμάχιον βγαίνουν 3.5 με 4 κιλά φαί ! Φέρνεις τα φιλαράκια σπίτι, βγάζεις τα τσίπουρα και κάνετε πάρτυ !!
Δεν γνωρίζω ποιά είναι αυτά που έχουν κεντρί αλλά προσωπικά θα έριχνα στο κεφάλι. Σε ένα ζωντανό που παίζει να χτυπάει με το κεντρί του οι σβούρες θα με άγχωναν!!!

:good: :hello:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Τρί 12 Αύγ 2014, 09:48

Ναι η περιεργια μου ειναι η γευση του και αν δω κανα μεγαλο λεω να το βαρεσω. Εμενα μου εχουν πει οτι παιρνεις τα φτερα του και πετας κορμο και κεφαλι. Οσον αφορα τη γευση... ενας φιλος που εφαγε σε ταβερνα στην Καβαλα βατο αχνιστο και ηταν υπεροχος λεει. Μου ταξε οταν παω Καβαλα να παμε να φαμε. Γι αυτο θελω να δοκιμασω σαλαχι. Απ την αλλη εσυ μου λες οτι ειναι μετριο.... προβληματιστηκα τωρα.... :-k

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 12 Αύγ 2014, 09:54

ολα ειναι υποκειμενικα.Δε μπορεις να βασιστεις στην αποψη καποιων για την γευση αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος.
Αν ειναι μεγαλο και αξιζει το κοπο , ριχνεις.
Απλα ισχυει οτι σχεδον το 1/4 απο ολο το ψαρι σου αφηνει κρεας.Αρα ειναι κριμα να βαρεσεις καποιο μικρο.
¨.Εχω φαει τηγανιτο βουτηγμενο πριν σε κουρκουτι.Δε μπορω να πω οτι ηταν και αδιαφορο στη γευση.Φαγωθηκε ευχαριστα.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
Prwtaris
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Να μη σε νoιάζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prwtaris » Τρί 12 Αύγ 2014, 10:13

Ο βάτος έχει διαφορά στη γεύση . Είχα δοκιμάσει σε μία ταβέρνα αχνιστό με μία μουσταρδοσκορδάτη σάλτσα σάν αυτή που κάνουμε τα μύδια αχνιστά. Ήταν νόστιμο αλλά θεωρώ οτι ήταν λόγω της σάλτσας και των μυρωδικών !

Αμα δεν δοκιμάσεις ο ίδιος όμως μήν βγάζεις απόφθεγμα απ αυτά που λέω εγώ ή ο φίλος σου. Στην τελική οι γευστικές απολήξεις στην γλώσσα του καθενός είναι διαφορετικές. Να δοκιμάσεις και να μας πείς την δικιά σου άποψη να γουστάρουμε ! Να βάλεις την δική σου πινελιά στη συνταγή ! :)
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Fanouris
Ονοματεπώνυμο: Fanouris Kritikos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanouris » Τρί 12 Αύγ 2014, 10:20

Η γεύση καλή, πρωσοπικά μου αρέσει τηγανιτό με σκορδαλιά ένας φίλος το κάνει βραστό (όχι σούπα) εμένα δεν μου αρέσει έτσι.
Περίπου το μισό σε βάρος τρώγεται. Τώρα αν έχεις όρεξη να το τραβάς ειδικά αν είναι μεγάλο και είσαι κολυμπητός και μετά να το γδάρεις βάρα το. Γδέρνεται πιο έυκολα αν το ζεματίσεις.
Για την ουρά που ρωτάς, όλα τα σαλάχια έχουν κεντρί γι αυτό πολύ προσοχή καλό είναι να το δευτερώσεις με τετράενα ή πεντάενα στο κεφάλι για σίγουρα και παλί ίσως χρειαστεί καμιά μαχαιριά.
Στη φωτο φαίνεται το ένα με μακρυά ουρά το άλλο με κοντί παρότι είναι ακριβός το ίδιο είδος και μέγεθος απλός το ένα με την κοντή ουρά χρειαστικέ προφανώς να αμυνθεί σε κάτι μεγάλο και την έχασε.
https://imageshack.com/a/vNIz/1

Άβαταρ μέλους
costas82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από costas82 » Τρί 12 Αύγ 2014, 10:23

Το καφέ σαλάχι εμείς το λέμε Ράζα και θεωρείται πιο νόστιμο.
Το έχω δοκιμάσει τηγανητό και ήταν απίθανο.
Κανονικά μπορείς να πάρεις και κρέας από το κορμό άλλα είναι τόση η φασαρία που δεν αξίζει.
Κόβεις τα φτερά , τα γδέρνεις με δυο τανάλιες και τηγάνισμα.

Όσο για το κεντρί μακριά του και προσοχή στο σκάφος γιατί μπορεί να σου τρυπήσει και κανένα μπαλόνι.

Για συνταγές τώρα υπάρχει ο ειδικός στη συζήτηση :D
"The Sea, once it casts its spell, holds one in its net of wonder forever."
-Jacques Yves Cousteau

Άβαταρ μέλους
sargofahs
Ονοματεπώνυμο: sargofahs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sargofahs » Τρί 12 Αύγ 2014, 10:24

Στο κεφάλι μόνο και ευχήσου να ψοφήσει! Αλλιώς έχει μεγάλη επιφάνεια και δυνατά φτερά ικανά να σε ταλαιπωρήσουν για πολύ ώρα! Ακόμα και να κάνουν επικίνδυνο το ψάρεμα του από το τράβηγμα αν δεν είσαι καλά προετοιμασμένος! Να έχεις μπόλικα μέτρα στο μουλινέ γιατί θα τα χρειαστείς!! Και πρόσεχε το κεντρί τους!!!
Αυτά που έχουν πιο κοντή και χοντρή ουρά λέγονται ρίνες ή μουδιάστρες! Ψάξε στο ίντερνετ τις διαφορές τους ώστε να τα ξεχωρίζεις! Αυτές παράγουν ηλεκτρική εκκένωση στο δέρμα τους και είναι σαν να σε χτυπάνε αρκετά βολτ! Δεν ξέρω τι ζημιά μπορούν να σου κάνουν, αλλά προσωπικά δεν θα ήθελα να μάθω για πρώτη φορά κάτω από το νερό κρατώντας την ανάσα μου!
Γενικά πάρε να φας αν θες αλλά να είσαι προετοιμασμένος σαν να πήγαινες να βγάλεις μεγάλη σμέρνα! Και τα 2 θα κάνουν τα πάντα για να αμυνθουν...
Γαμ_με, δε γαμ_με,...για ψαροτουφεκο θα ΠΑΜΕ!!!!!!!!!

Fanouris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanouris » Τρί 12 Αύγ 2014, 10:51

Ιδιαίτερη προσοχή στα σαλάχια αετούς δεν θα καταλάβεις πότε άδιασε το μουλινέ, φίλος που χτήπησε ένα μεγάλο έχασε το όλπο.
Το χαρακτηριστικό του είναι το κεφάλι του που εξέχει απ το σώμα.
https://www.google.gr/search?q=eagle+ra ... 66&bih=677

https://www.google.gr/search?q=%CF%83%C ... 66&bih=677

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Τρί 12 Αύγ 2014, 11:30

Τελικα αετος ηταν το μικρο σαλαχι που ειδα πριν 2 μερες και ηταν σε μεγεθος σαν αυτο που εχεις στη φωτο σου fanouris αντε λιγο πιο μικρο. Ποσο ζυγισε ετσι ενδεικτικα γιατι δεν εχω βαρεσει ποτε για να ξερω το βαρος του...
Αυτο εδω δεν ειναι αετος ε?? Παντως δυνατο το βλεπω...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8_uB2HopX4o[/youtube]

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Τρί 12 Αύγ 2014, 11:34

Το λοιπον.... βρηκα αυτο που ειναι για καθαριμα δερματος απο σαλαχι κ μ' αρεσε :thumbsup:

Fanouris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanouris » Τρί 12 Αύγ 2014, 22:16

panos_xanthi έγραψε:Τελικα αετος ηταν το μικρο σαλαχι που ειδα πριν 2 μερες και ηταν σε μεγεθος σαν αυτο που εχεις στη φωτο σου fanouris αντε λιγο πιο μικρο. Ποσο ζυγισε ετσι ενδεικτικα γιατι δεν εχω βαρεσει ποτε για να ξερω το βαρος του...
Αυτο εδω δεν ειναι αετος ε?? Παντως δυνατο το βλεπω...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8_uB2HopX4o[/youtube]
Περίπου 12 - 13 κιλά ήταν το καθένα . Αυτό στο βίντεο είναι ίδια ράτσα με αυτά στη φωτο, το κοινό σαλάχι. Αυτό δεν δεν έχει την συνήθεια να τραβάει αλλά είναι κουραστικό να το τραβάς.

phantom giannis
Ονοματεπώνυμο: γίαννης ρουμπ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phantom giannis » Τρί 12 Αύγ 2014, 22:40

Ρε παιδες ξερει κανεις,αν κρατησεις και το σωμα και το κανεις σουπα με αλλα πετροψαρα, τρωγεται ή δεν κανει να το φαςμπαςμκαι εχει τιποτα οξεα ή δεν ξερω κ εγω τι...
What ever you do, do it with safety...

phantom giannis
Ονοματεπώνυμο: γίαννης ρουμπ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phantom giannis » Τρί 12 Αύγ 2014, 22:41

Ρε παιδες ξερει κανεις,αν κρατησεις και το σωμα και το κανεις σουπα με αλλα πετροψαρα, τρωγεται ή δεν κανει να το φαςμπαςμκαι εχει τιποτα οξεα ή δεν ξερω κ εγω τι...
What ever you do, do it with safety...

Άβαταρ μέλους
Omnius
Ονοματεπώνυμο: Apo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Omnius » Τρί 12 Αύγ 2014, 22:59

Ε όχι ρε συ !!!!!! τρελάθηκα τώρα που είδα το video με το καθάρισμα, μόλις τελείωσα το καθάρισμα από ένα 20 κιλό αετό σαν αυτόν στις foto και πραγματικά μου έβγαλε την Παναγία για να το καθαρίσω. :banghead:

Επιστροφή στο “Βιβλιοθήκη ψαριών”