Xiaomi Yi

Μια φωτογραφία είναι 1000 λέξεις.Ενα βίντεο πόσες λέξεις είναι ?
Demka7
Ονοματεπώνυμο: Tasos gewrgiou

Re: Xiaomi YI 4K Action Camera II 2.19" Retina Screen Ambarella

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demka7 » Σάβ 21 Μάιος 2016, 16:22

Ποια Sony αδερφέ?

JOHNBAKK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JOHNBAKK » Σάβ 21 Μάιος 2016, 16:51

Για αυτο υπαρχουν τα Battery back up.Εγω με ενα τετοιο σε gopro hero 3+ black γραφω σε 1080/30 για πεντε ωρες.

Άβαταρ μέλους
esasos
Ονοματεπώνυμο: Alexandros A.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Σάβ 21 Μάιος 2016, 19:00

Μετα κόπων και βασάνων και αρκετού ρίσκου κατάφερα να κάνω την πρώτη xiaomi που βγήκε να ταιριάξει γάντι στις ανάγκες μου. Την παίρνω στο κυνήγι, στο ψάρεμα αλλα και σε ταξίδια. Άλλαξα φακό, μπαταρία (back pack) και housing με κόστος περίπου 100-120 ευρώ συνολικά. Αν το μπάτζετ είναι τόσο, αξίζει μόνο εφόσον ξέρεις να ασχοληθείς και το κάνεις βεβαίως!

Για τη νέα τώρα, βλέπω η τιμή είναι απαγορευτική για κινέζικο μηχάνημα, ειδικά τη στιγμή που σίγουρα θα χρειαστεί "πείραγμα" για να κάνει για ψαροτουφεκο.Χώρια τα έξτρα λεφτα για backpack κλπ...

Με αυτό το μπατζετ κι εγω θα έπαιρνα μια sony να τελειώνει η ιστορία.
Τα ψαρέματα μου στο -> :)

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Κυρ 22 Μάιος 2016, 13:40

fckof έγραψε:
pda έγραψε:Δυχτυχώς η καλυτερη καμερα του κόσμου να ειναι με τα καλύτερα χαρακτηριστικά....αμα δεν φτουράει απο μπαταρία ενα μεγάλο ΔΕΝ !!!!! Ειτε λέγεται GoPro ειτε Xiaomi ειτε noname

Μεχρι τωρα σε 2 κάμερες που είχα σε 1080p me 60fps η μπαταρία εχει αναψει κόκκινο πριν καν τελειώσεις το ζέσταμα!!!
Παρε sony να βρεις την υγεια σου...
Δήμο την SONY AS20 έχεις; Απο τα βιντεο σου εχω δει οτι γραφει απίστευτα καλά. Αν κρατάει και απο μπαταρία ειναι best επωνυμο value for money.

Πηρα την Xiaomi Yi γραφει πολύ καλά αλλά η μπαταρία δυστυχως δεν ειναι κατι το ιδαίτερο.

Άβαταρ μέλους
esasos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Κυρ 22 Μάιος 2016, 13:50

pda έγραψε: Πηρα την Xiaomi Yi γραφει πολύ καλά αλλά η μπαταρία δυστυχως δεν ειναι κατι το ιδαίτερο.
Πάρε αυτό και θα σωθείς! Δεν έχω καταφέρει να την τελειώσω σε ψάρεμα.

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Δευ 23 Μάιος 2016, 01:44

esasos έγραψε:
pda έγραψε: Πηρα την Xiaomi Yi γραφει πολύ καλά αλλά η μπαταρία δυστυχως δεν ειναι κατι το ιδαίτερο.
Πάρε αυτό και θα σωθείς! Δεν έχω καταφέρει να την τελειώσω σε ψάρεμα.
:yahoo: :yahoo: =D> =D> =D>

kinigare
Ονοματεπώνυμο: kostis

Xiaomi Yi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kinigare » Κυρ 12 Ιουν 2016, 18:07

Έπειτα απο σχετικο ψάξιμο για αναζήτησή πρώτης κάμερας εχω καταλήξει σε αυτη του τίτλου. Ωστοσο επειδη οπως ειπα ειναι και η πρωτη θα ηθελα να μου πουν κάποιοι κάτοχοι αν ειναι ικανοποιημένοι και γενικα αν πιστεύουν πως ειναι μια καλη αγορα για να εχω μερικά πλάνα υποβρύχιας ζωής μιας και συλλήψεων ψαριών δεν το βλεπω :Ρ να σημειώσω ότι γνωρίζω πως σιγουρα δε συγκρίνεται με κάποια με πολλαπλάσια ευρώ πλην ομως τα οικονομικά μου ως εκει φτάνουν. Επισης ψάχνοντας εχω δει διάφορα housing ανάλογα με μέτρα κτλ μιας και δεν πρόκειται να περάσω τα 10μ ποιο να παρω; Οποίος μπορεί ας βάλει και ενα link αν πήρε κάποιο και ειναι ευχαριστημένος(μην παρει νερά και την πρωτη μερα).

Άβαταρ μέλους
esasos

Re: Xiaomi Yi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Κυρ 12 Ιουν 2016, 18:39

Δες στο κανάλι μου τα τελευταία βίντεο, είναι όλα με αυτή την κάμερα.

Housing παρε αυτό που έρχεται μαζί με την έξτρα μπαταρία την μεγάλη, είμαι ευχαριστημένος με αυτό.
Βάζεις και ένα script για καλύτερη ποιότητα και... συγκρίνεται ΑΝΕΤΑ με gopro όχι όμως sony.
Μεγάλο + ο σταθεροποιητής εικόνας στην sony αλλα το πληρώνεις.

JOHNBAKK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JOHNBAKK » Κυρ 12 Ιουν 2016, 19:24

Θες να πεις οτι η sony ειναι καλυτερη απο την gopro αυτο απο που το βγαζεις?Για ποια gopro λες και ποια sony?

Άβαταρ μέλους
esasos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Κυρ 12 Ιουν 2016, 19:36

Ναι φίλε Γιάννη, καθαρά οπτικά απο τα βίντεο που έχω δει θεωρώ πως για το ψαροντούφεκο δεν υπάρχει καλύτερη κάμερα απο την sony. Έχω δει (υποβρύχιο πάντα) βίντεο απο την hero 4 αλλα και την HDR-AS20 (παλαιότερο μοντέλο της sony) και μου άρεσε περισσότερο η εικόνα της sony παρόλο που έχει τα μισά ή και λιγότερα χρήματα απο την gopro! Ίσως ο αισθητήρας της sony να εκλαμβάνει το χρώμα κλπ πιο κοντά στη δική μου άποψη του ωραίου απ'οτι η gopro και ας μην έχει τις ίδιες δυνατότητες σε ανάλυση ή fps.

Προσοχή μιλάω για το τι αρέσει σε εμένα σαν εικόνα, δεν το στηρίζω σε κάποιο δεδομένο των καμερών! Ίσως σε κάποιον άλλο να αρέσουν τα αντίθετα!

JOHNBAKK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JOHNBAKK » Κυρ 12 Ιουν 2016, 22:22

:good:
esasos έγραψε:Ναι φίλε Γιάννη, καθαρά οπτικά απο τα βίντεο που έχω δει θεωρώ πως για το ψαροντούφεκο δεν υπάρχει καλύτερη κάμερα απο την sony. Έχω δει (υποβρύχιο πάντα) βίντεο απο την hero 4 αλλα και την HDR-AS20 (παλαιότερο μοντέλο της sony) και μου άρεσε περισσότερο η εικόνα της sony παρόλο που έχει τα μισά ή και λιγότερα χρήματα απο την gopro! Ίσως ο αισθητήρας της sony να εκλαμβάνει το χρώμα κλπ πιο κοντά στη δική μου άποψη του ωραίου απ'οτι η gopro και ας μην έχει τις ίδιες δυνατότητες σε ανάλυση ή fps.

Προσοχή μιλάω για το τι αρέσει σε εμένα σαν εικόνα, δεν το στηρίζω σε κάποιο δεδομένο των καμερών! Ίσως σε κάποιον άλλο να αρέσουν τα αντίθετα!

Επιστροφή στο “Video & Eξοπλισμός βίντεο”