Υποβρύχια κάμερα.Boήθεια για επιλογή κάμερας,....

Μια φωτογραφία είναι 1000 λέξεις.Ενα βίντεο πόσες λέξεις είναι ?
Άβαταρ μέλους
esasos
Ονοματεπώνυμο: Alexandros A.

Re: Υποβρύχια κάμερα.Boήθεια για επιλογή κάμερας,....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Κυρ 17 Ιαν 2016, 19:27

learner έγραψε: Επισης ενα καλο blog για καμερες
Thanks learner, πολύ σωστό λίνκ! Δεν το ειχα βρει.
thalassa50 έγραψε: ας μελετήσουμε καλά ώστε να δούμε τη ακριβώς θέλουμε και ποιο είναι το value for money αν και με βλέπω στο τέλος για xiaomi αφού chip και sensor είναι sony :)
thalassa50 κοιταξε να δείς, εγω την πήρα την απόφαση μου και θα παραγκείλω την xiaomi.

Είχε για μένα εξαρχής το προβάδισμα λόγω της τεράστιας εξτρα μπαταρίας με 20ε αλλα τώρα με τα script-ακια που κυκλοφορούν πιστεύω έγινε ασυναγώνιστη.
Δε λεω πως γράφει καλύτερα απο gopro -αλίμονο, απλά δεν έδινα τόσα λεφτα για gopro για τόσο μικρή διαφορά στην εικόνα που στην τελική ίσως να φτιάχνεται με script. Άλλο ένα πολύ σημαντικό θέμα είναι πως αμα τύχει και χαλάσει το housing την ώρα της βουτιάς (διόλου απίθανο :cray: ) δεν υπάρχει γυρισμός και γι'αυτο η κάμερα μέσα στο housing, κατα την γνώμη μου, πρέπει να είναι εύκολα αντικαταστάσιμη.
Δεν ξαναδίνεις ευκολα 300ε, ενω 60 ναι.

Όσον αφορά τωρα τις άλλες κάμερες που αναφέρεις, ο λόγος που δεν τις προτίμησα είναι ένας. Δεν έχουν τοσο μεγάλο κοινό όσο οι xiaomi.
Και εξηγώ:
Μπορεί να υπάρχουν κάμερες που ίσως να γράφουν καλύτερα απο την xiaomi (όπως υποψιαζομαι η git2) αλλα τα περιφεριακά που κυκλοφορούν για την xiaomi,επειδή ακριβώς έχει μεγαλύτερο κοινό, δεν υπάρχουν και ούτε υποθέτω θα υπάρξουν ποτέ για την git2 ή όποια άλλη κάμερα της κατηγορίας.

Τέλος, επειδή έτυχε να πάρω πριν λίγο καιρό την κάμερα δώρο στον πατέρα μου και να την πάρω μαζί σε ένα 7ημερο ταξίδι στο εξωτερικό, ξέρω απο πρώτο χέρι την απροβλημάτιστη λειτουργία της και την εξαιρετική εικόνα (ακόμη και μαμά όταν είναι) την οποία καταγράφει.

Αυτά με βοήθησαν να αποφασίσω εμένα και ελπίζω να βοηθήσουν και εσένα.
Όπως και να'χει εύχομαι με όποια κάμερα επιλέξεις να πάρεις, να γράψεις πολλά και καλά πλάνα και πάνω απ'ολα να την ευχαριστηθείς! :hello:
Τα ψαρέματα μου στο -> :)

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 17 Ιαν 2016, 20:00

esasos έγραψε:
learner έγραψε: Επισης ενα καλο blog για καμερες
Thanks learner, πολύ σωστό λίνκ! Δεν το ειχα βρει.
thalassa50 έγραψε: ας μελετήσουμε καλά ώστε να δούμε τη ακριβώς θέλουμε και ποιο είναι το value for money αν και με βλέπω στο τέλος για xiaomi αφού chip και sensor είναι sony :)
thalassa50 κοιταξε να δείς, εγω την πήρα την απόφαση μου και θα παραγκείλω την xiaomi.

Είχε για μένα εξαρχής το προβάδισμα λόγω της τεράστιας εξτρα μπαταρίας με 20ε αλλα τώρα με τα script-ακια που κυκλοφορούν πιστεύω έγινε ασυναγώνιστη.
Δε λεω πως γράφει καλύτερα απο gopro -αλίμονο, απλά δεν έδινα τόσα λεφτα για gopro για τόσο μικρή διαφορά στην εικόνα που στην τελική ίσως να φτιάχνεται με script. Άλλο ένα πολύ σημαντικό θέμα είναι πως αμα τύχει και χαλάσει το housing την ώρα της βουτιάς (διόλου απίθανο :cray: ) δεν υπάρχει γυρισμός και γι'αυτο η κάμερα μέσα στο housing, κατα την γνώμη μου, πρέπει να είναι εύκολα αντικαταστάσιμη.
Δεν ξαναδίνεις ευκολα 300ε, ενω 60 ναι.

Όσον αφορά τωρα τις άλλες κάμερες που αναφέρεις, ο λόγος που δεν τις προτίμησα είναι ένας. Δεν έχουν τοσο μεγάλο κοινό όσο οι xiaomi.
Και εξηγώ:
Μπορεί να υπάρχουν κάμερες που ίσως να γράφουν καλύτερα απο την xiaomi (όπως υποψιαζομαι η git2) αλλα τα περιφεριακά που κυκλοφορούν για την xiaomi,επειδή ακριβώς έχει μεγαλύτερο κοινό, δεν υπάρχουν και ούτε υποθέτω θα υπάρξουν ποτέ για την git2 ή όποια άλλη κάμερα της κατηγορίας.

Τέλος, επειδή έτυχε να πάρω πριν λίγο καιρό την κάμερα δώρο στον πατέρα μου και να την πάρω μαζί σε ένα 7ημερο ταξίδι στο εξωτερικό, ξέρω απο πρώτο χέρι την απροβλημάτιστη λειτουργία της και την εξαιρετική εικόνα (ακόμη και μαμά όταν είναι) την οποία καταγράφει.

Αυτά με βοήθησαν να αποφασίσω εμένα και ελπίζω να βοηθήσουν και εσένα.
Όπως και να'χει εύχομαι με όποια κάμερα επιλέξεις να πάρεις, να γράψεις πολλά και καλά πλάνα και πάνω απ'ολα να την ευχαριστηθείς! :hello:
εκεί με βλέπω και εμένα στο τέλος για ξιάομι μιας και μέχρι τώρα έχει την καλύτερη εικόνα και φωτο και 2k τώρα ,αλλά το housing θα το βουτήξω από το φουσκωτάκη μόνο του κενό δηλ στο 40-50m να δω και μετά με εμένα να δω και για διαροη στους διακόπτες και μετά θα μπει η camera :D
υγ.το θέμα είναι ποιο site china έχει το τελευταίο μοντέλο ???νομίζω πρέπει να είναι η Xiaomi Yi Xiaoyi Z23L και όχι η σκέτο XiaoMi Yi
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 17 Ιαν 2016, 20:01

xaeron έγραψε:Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι δεν έχει στοκ σε Ευρώπη κάποιες κάμερες και ο χρόνος παράδοσης αυξάνεται τρομερά. :-k
υπολόγισε κανα μήνα περίπου
τόσο έκανε να έρθει το κινητό από κίνα

ochocinco

Re: ACTION CAM

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ochocinco » Κυρ 17 Ιαν 2016, 20:29

kontarinis έγραψε:Καλησπερα την καμερα την ρυθμιζεις απο κινητο ταβλετ κτλ.... υπαρχει και ο τροπος με σκριπτ που εμενα με εχει βολεψει πολυ.
Πλεον γραφω σε 1080 60 π και την εχω κανει να αναβει και να γραφει αμεσως με 1 κουμπι .
τα υπολοιπα βιντεο στο καναλι μου ειναι με contour roam 2 και xtc - 300

εδω ειναι 1 βιντεο με επεργασια στο adobe premiere , μπορειτε να δειτε οτι στο slow motion δεν αλλοιωνει καθολου την εικ.
https://www.youtube.com/watch?v=JyScjsi2rvw.
και ακομα 1 απο το ζευγαρι μου
https://www.youtube.com/watch?v=WwT_9COWggs

εαν παντως καποιος την παρει απο ολα τα housing αυτο μου εχει βγει το καλυτερο. το εχω παει εως -41 και αντεξε

http://www.gearbest.com/action-cameras- ... 03821.html
Καλησπερα φιλε μου.Εχεις πειραξει καθολου το focus του φακου χειροκινητα η μονο τις ρυθμισεις με script? Πολλα μοντελα ειχαν ενα θεμα με το φοκους απο το εργοστασιο και ηθελαν 1-2 χιλιοστα να στριψει ο φακος. Πολυ καθαρη εικονα και χρωματα. :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
xaeron

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xaeron » Δευ 18 Ιαν 2016, 00:54

thalassa50 έγραψε:
xaeron έγραψε:Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι δεν έχει στοκ σε Ευρώπη κάποιες κάμερες και ο χρόνος παράδοσης αυξάνεται τρομερά. :-k
Δυστυχώς τόσο χρειάζεται! Και στα μεγάλα κόστοι υπάρχει και ο φόβος του τελωνείου... Εκτός κι αν είναι χαρακτηρισμένο κάτι σαν gift κτλ. Σκέφτομαι να πάρω την Eken H9 . Αλλά η μπαταρία δεν κρατάει πολύ...και είναι θέμα αυτό.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιαν 2016, 11:52

xaeron έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
Δυστυχώς τόσο χρειάζεται! Και στα μεγάλα κόστοι υπάρχει και ο φόβος του τελωνείου... Εκτός κι αν είναι χαρακτηρισμένο κάτι σαν gift κτλ. Σκέφτομαι να πάρω την Eken H9 . Αλλά η μπαταρία δεν κρατάει πολύ...και είναι θέμα αυτό.
να σου πω
τι 80 min τι 100min 120min
όταν κοστίζει 45 ευρώ η camera :) .

Άβαταρ μέλους
xaeron

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xaeron » Πέμ 21 Ιαν 2016, 12:39

60 λεπτά λέει ότι κρατάει. Και σίγουρα άλλο 60 και άλλο 120 λεπτά. Απλώς, σε μερικές περιπτώσεις ίσως είναι καλύτερα να δώσεις 20-30€ παραπάνω και να κρατάει τον διπλάσιο χρόνο.
Για το δικό μας άθλημα/χόμπυ, μία ώρα διάρκεια θα έλεγα ότι είναι κάπως μικρή διάρκεια, δεδομένου ότι δεν μπορείς να αλλάξεις και να βάλεις άλλη μπαταρία εκείνη τη στιγμή.
Αλλά 45€ είναι 45€ όπως λες κι εσύ! :D :D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιαν 2016, 15:02

xaeron έγραψε:60 λεπτά λέει ότι κρατάει. Και σίγουρα άλλο 60 και άλλο 120 λεπτά. Απλώς, σε μερικές περιπτώσεις ίσως είναι καλύτερα να δώσεις 20-30€ παραπάνω και να κρατάει τον διπλάσιο χρόνο.
Για το δικό μας άθλημα/χόμπυ, μία ώρα διάρκεια θα έλεγα ότι είναι κάπως μικρή διάρκεια, δεδομένου ότι δεν μπορείς να αλλάξεις και να βάλεις άλλη μπαταρία εκείνη τη στιγμή.
Αλλά 45€ είναι 45€ όπως λες κι εσύ! :D :D :D :D :D
Δες και εδώ http://m.igogo.es/product356329.html. 38,72 ευρώ ή eken
Αυτό το σάιτ έχει και άλλες σε πολύ καλές τιμές αν βρεις μεταφραση :D
Αλλά δεν γνωρίζω τι παίζει σαν κατάστημα

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 21 Ιαν 2016, 15:17

με μικρη διαρκεια βρισκεις και δω φτηνες ! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιαν 2016, 15:40

KOSTAS STI έγραψε:με μικρη διαρκεια βρισκεις και δω φτηνες ! ;)
4Κ με 39 ευρώ ????
Πες που να πάρω χτες κιόλας ;)

Άβαταρ μέλους
Geronimo
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γεωργίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Geronimo » Πέμ 21 Ιαν 2016, 15:46

Εγώ πάντως νομίζω ότι η πέρνεις κάμερα σοβαρή=αρκετά ευρώ...η δεν πέρνεις....εκτός αν θες κάτι...σαν κάμερα=χάλια βίντεο-κουνιμενη εικόνα-χάλια σέρβις-μικρη ζωή.....δηλαδή τζάμπα λεφτά.....
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!

Άβαταρ μέλους
Geronimo
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γεωργίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Geronimo » Πέμ 21 Ιαν 2016, 15:49

Υ.Γ.Κοινός τίμιο καμερακι για μένα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...Εκτός αν θες καμερακι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geronimo την Πέμ 21 Ιαν 2016, 15:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 21 Ιαν 2016, 15:53

thalassa50 έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:με μικρη διαρκεια βρισκεις και δω φτηνες ! ;)
4Κ με 39 ευρώ ????
Πες που να πάρω χτες κιόλας ;)
γιατι 39 ε θα σου βγει απο ισπανια? :)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιαν 2016, 15:58

Geronimo έγραψε:Εγώ πάντως νομίζω ότι η πέρνεις κάμερα σοβαρή=αρκετά ευρώ...η δεν πέρνεις....εκτός αν θες κάτι...σαν κάμερα=χάλια βίντεο-κουνιμενη εικόνα-χάλια σέρβις-μικρη ζωή.....δηλαδή τζάμπα λεφτά.....
XIAOMI :)
Nομιζω τιμιοτατη για τα λεφτά της ,αλλά και αυτές ή φτηνές εφοσον της θέλουμε μόνο για υποβρύχια λήψη ,τουλάχιστον κάτι EKEN και sooco και ιμιτατιον SJ -F60 -Q3 είναι μια χαρά για υποβρύχια λήψη στα 1080 60 frames και σε άριστη τιμή :)

Άβαταρ μέλους
esasos
Ονοματεπώνυμο: Alexandros A.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Πέμ 21 Ιαν 2016, 16:39

http://i.imgur.com/upgPF0l.png

Η παραγγελία μου σήμερα απεστάλη απο το Μάλμε της Σουηδίας :grin: :yahoo:
Σύνολο για όλα όσα βλέπετε 105ε με μηδενικά μεταφορικά και πληρωμή απο την απλή κάρτα ανάληψης της Πειραιώς απροβλημάτιστα.

Εφόσον κάποιος έχει ακόμη ενδοιασμούς μπορεί να περιμένει λίγο καιρό να μου έρθει καθως θα ανεβάσω το επόμενο βίντεο στο κανάλι μου στο youtube με βίντεο απο αυτήν. Πιστεύω θα δει αν του κάνει η όχι!
Τα ψαρέματα μου στο -> :)

Επιστροφή στο “Video & Eξοπλισμός βίντεο”