Sony action camera!!

Μια φωτογραφία είναι 1000 λέξεις.Ενα βίντεο πόσες λέξεις είναι ?
xrhstos94
Ονοματεπώνυμο: xrhstos filhs

Re: Sony action camera!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xrhstos94 » Δευ 01 Αύγ 2016, 22:15

Μια ερώτηση και από εμένα.
Έχω την Sony HDR-ΑΣ100V εδώ και ένα χρόνο και έχω ένα θέμα με housing ( MPKAS3 ) που μου παίρνει νερά. Πριν αποφασίσω να το αντικαταστήσω με καινούργιο θέλω να δοκιμάσω να αλλάξω το υπάρχον Ο-ρινκ.
Γνωρίζει κάποιος από που μπορώ να προμηθευτώ ένα??

χρησταρας
Ονοματεπώνυμο: Σομαλης χρηστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από χρησταρας » Δευ 01 Αύγ 2016, 22:53

Φιλε καλησπερα.το χαουσινγκ αυτο εμενα μου εβαζε νερα απο το πορτακι.ετσι επνιξα την πρωτη καμερα..συγκεκριμενα απο το σφουγκαρακι που υπαρχει αναμεσα στο γυαλι κ στο πλαστικο του πορτακιου...εγω το ξεκολλησα εβγαλα το σφουγγαρακι κ εβαλα κολλα κ τα κολησα προσεκτικα για να μην τρεξει κολλα στο κεντρο του τζαμιου.το γεμισα χαρτι κουζινας το κατεβασα στα 50μ για σιγουρια χωρις την καμερα μεσα κ για ενα χρονο τουλαχιστον ηταν τζαμι μεχρι που μου κλεψανε την σημαδουρα που ειχα κ την καμερα πανω.αυτα...καλη τυχη κανε οτι σε φωτισει ο θεος

Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS
Ονοματεπώνυμο: ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TSAKYS.KOS » Παρ 05 Αύγ 2016, 17:11

Αγόρασα την sony as 50 κ ήθελα να ρωτήσω όσοι την έχουν σε τι format δουλεύουν το video σε mp4 ή xavc; Έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα εικόνας λόγω του μεγαλύτερου bitrate κ πόση μείωση στην κατανάλωση μπαταρίας; :hello:
Μια εκπνοή μια εισπνοή και το όνειρο αρχίζει......

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 05 Αύγ 2016, 17:16

TSAKYS.KOS έγραψε:Αγόρασα την sony as 50 κ ήθελα να ρωτήσω όσοι την έχουν σε τι format δουλεύουν το video σε mp4 ή xavc; Έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα εικόνας λόγω του μεγαλύτερου bitrate κ πόση μείωση στην κατανάλωση μπαταρίας; :hello:
Ηξαρτάται απ τα πσάρια! Αν είναι μεγάλα, κατά κανόνα πριν τη βολή, τελειώνει η μπαταρία :tease: :tease: :tease:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Παρ 05 Αύγ 2016, 18:18

TSAKYS.KOS έγραψε:Αγόρασα την sony as 50 κ ήθελα να ρωτήσω όσοι την έχουν σε τι format δουλεύουν το video σε mp4 ή xavc; Έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα εικόνας λόγω του μεγαλύτερου bitrate κ πόση μείωση στην κατανάλωση μπαταρίας; :hello:
Την δουλευω σε mp4 είναι μια χαρα ( πολύ λιγο χανεις σε ποιοτητα ) και πολύ πιο ευχρηστο, οσο για την καταναλωση μπαταριας το εχω γραψει και πιο πανω εγω την θεωρω πολύ καλη :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
Νίκος Λαζάρου
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Λ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Λαζάρου » Παρ 05 Αύγ 2016, 18:31

Αγαπητέ TSAKYS.KOS,

Αγόρασα πρόσφατα την ΑΣ-50 με κάποια συμμετοχή απο την σόνυ, λόγω εγγύησης, καθώς η προηγούμενη μου η ΑΣ30 σε ένα ψάρεμα μου είχε γεμίσει νερό μέχρι τα μπούνια, μάλλον λόγω του ο-ρινγκ. Εϊμαι αρκετά ευχαριστημένος με την κάμερα και την ποιότητα εγγραφής, ό ήχος θα μπορούσε να είναι καλύτερος θεωρώ. Τα βίντεο τα μετατρέπω σε mp4 καθώς μου είναι σαφώς πιο έυχρηστο απο τον xavc, όπως προαναφέρει κ ο φίλος silverdiver. Παράδειγμα μιας μετατροπής σε mp4 που έκανα μπορείς να δεις εδώ στην φουλ HD εκδοχή: https://www.youtube.com/watch?v=tIEaoVMXHmc . Ελπίζω να σε βοήθησα.

Καλό απόγευμα.

Άβαταρ μέλους
Νίκος Λαζάρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Λαζάρου » Παρ 05 Αύγ 2016, 19:58

Ξεχασα να σου πω πως η μπαταρία της κρατάει πάρα πολύ στην μέγιστη αναλυση που την έχω ρυθμίσει να τραβάει. ΠΧ έγραφε συνεχόμενα για 2ώρες (την είχα ξεχάσει ανοιχτή) κ είχε φτάσει στη μέση η ενδειξη διάρκειας της μπαταρίας.

Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TSAKYS.KOS » Παρ 05 Αύγ 2016, 21:21

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις. Βρήκα κ μπαταρία εξτρα με 13€. Τώρα μένει ο πειραματισμός με τις βάσεις. :hello:

Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TSAKYS.KOS » Σάβ 06 Αύγ 2016, 02:05

Μια ακόμη διευκρίνηση παίδες. Στη ρυθμιση 1080 κ 60p όταν η σταθεροποιηση ειναι ενεργη εμφανιζεται γκρι η επιλογή narrow. Αυτό σημαίνει οτι κλειδωνει εκει κ δεν είναι ευρυγωνιος ο φακός; Ή για να τον κάνεις ευρύ ή όχι πρέπει να βγάλεις τη σταθεροποίηση; Πάντως σαν ποιότητα εικόνας είναι πολύ καλή σε σχέση με την contour που είχα αλλά ο φακός φαίνεται να παραμορφώνει πολύ. :-k

Άβαταρ μέλους
Νίκος Λαζάρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Λαζάρου » Σάβ 06 Αύγ 2016, 09:44

Ναι φίλε μου έτσι όπως τα γράφεις είναι. Αλλά με τη διαφορά ότι δεν είχα καθόλου παραμόρφωση στο φακό στη ρύθμιση αυτή. Ισως όμως η διαφορά αυτή να οφείλεται σε άλλες ρυθμίσεις: Εχω 1080, 60π, σταθεροποιηση ενεργή, narrow, μεγένθυση εκτος, rotation off, το βιβιντ ον, την επιλογή ψαρι ενεργοποιημενη (SCN), τον ήχο ον, την μειωση του ηχου του αερα οff πληροφοριακά, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο την ποιότητα της εικόνας (όχι όμως τους ήχου, αλλα σιγά το πράγμα γι' αυτό που κάνουμε - le monde du silence, Jacques Cousteau).

Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλές αναδύσεις, παω για ψάρεμα τώρα!

Άβαταρ μέλους
Νίκος Λαζάρου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Λαζάρου » Σάβ 06 Αύγ 2016, 09:49

Και κάτι άλλο σε αυτά που γράφεις (τώρα είδα το παραπάνω μηνυμά σου), απο βάση εχω αυτή της σόνυ, για ΑΣ30. Τη φοράω στο κεφάλι, εχει ενα δίσκο που γυρίζει στη θέση που επιθυμείς και κλειδώνει. Δεν την έχω σε θέση παράλληλη με τον οριζόντιο άξονα, αλλα σε μια γωνία περίπου 20 μοιρών χαμηλότερα απο αυτόν. Αν δε σφίξεις καλά τη βάση η καμερα κοπανάει λίγο και κάνει θόρυβο, οπότε βεβαιώσου ότι είναι καλά σφιγμένη και όταν ταλαντεύεται στο λουρί δεν εχει περιθώριο να χτυπάει το πλαστικό κομμάτι της βάσης και να σου κάνει θόρυβο. Αυτά!

nikosnodas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikosnodas » Κυρ 07 Αύγ 2016, 10:13

Eιχα και εγω προβλημα με το πορτακι της καμερας.καποια στιγμη αρχισε να βαζει νερα σιγα σιγα απο τον φακο...εκει αυτο το σφουγγαρακι που εχει γυρω γυρω δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει και δεν το κολλαγανε μονιμα να τελειωνουν.αν ειχε καποιος το ιδιο προβλημα και του το αντικατεστησαν ας μου στειλει ενα πμ παρακαλω γιατι αντιμετωπιζω προβληματα με την εγγυηση

Profane
Ονοματεπώνυμο: Dimitris S

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Profane » Δευ 26 Σεπ 2016, 00:24

Καλησπερα. Να κανω μια ερωτηση. Αν παρεις μια action cam sony πχ as200 για housing τι κανεις? αλλαζεις το μπροστα καπακι στο υπαρχον και γινεται αδιαβροχο ή πρεπει να αγορασεις καινούργιο?
Πηρα την sony as50 βεβαια που δεν χρειαζεται να κανω κατι, αλλα θα μπορουσα να επαιρνα και την as200 με το remote control σε παρα πολυ καλη τιμη αλλα δεν ηξερα τι παιζει με το housing.
Ο κοσμος ειναι στα π@π@ρι@ του
και το Αιγαιο ανηκει μοναχα στα ψαρια του

Άβαταρ μέλους
Νίκος Ευθυμίου
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Ευθυμίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Ευθυμίου » Τρί 02 Μάιος 2017, 11:37

Για την χρήση που θέλουμε,οι 170 μοίρες του φακού που έχουν οι περισσότερες κάμερες δεν μας εξυπηρετουν.
Ασφαλώς και υπάρχει η ρύθμιση για 120 μοίρες ή και λιγο λιγότερες σε καινουρια μοντελα.Αυτο ομως υποβιβάζει την ποιότητα της εικόνας μια που απλώς ''κόβει'' την περιοχη του σένσορα-κάτι σαν ψηφιακό ζούμ...
Η λύση είναι να αλλάξουμε φακο,κάτι που στις sony γίνεται σχετικά εύκολα(as-15 στην περιπτωσή μου).
Ετσι λοιπόν αλλαξα τον φακο!(ας είναι καλά ο Trelos που μου τον έδωσε!)
Το επόμενο πρόβλημα είναι με το καπάκι του housing...
Κάποια στιγμή το σφουγγαράκι που στεγανοποιεί το φακο τα ''φτύνει'' και το σύστημα βάζει νερα...
Μπορούμε όμως να αλλάξουμε το dome που έχει από τη ''μάνα'' της (χωρίς να χρειαστεί να αγοράσουμε το τεράστιο μπροστινό καπάκι που τραβάει στις 170 μοίρες,μια που δεν το χρειαζόμαστε).
Αφαιρούμε με πίεση το dome,και αφού καθαρίσουμε την περιοχη,κολλάμε με εποξική ενα επίπεδο κρύσταλλο.Εγώ προτίμησα ενα κρύσταλλο απο ρολόι 30χιλ.
Το αποτέλεσμα θα το δείτε στο βίντεο.

[video][https://www.youtube.com/watch?v=RGbJn_Modxc]

https://www.youtube.com/watch?v=RGbJn_Modxc

Εχουμε ένα μήνα για μαστορέματα...

vaggelakis
Ονοματεπώνυμο: vaggelis zervos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vaggelakis » Τρί 02 Μάιος 2017, 11:55

Νίκος Ευθυμίου έγραψε:Για την χρήση που θέλουμε,οι 170 μοίρες του φακού που έχουν οι περισσότερες κάμερες δεν μας εξυπηρετουν.
Ασφαλώς και υπάρχει η ρύθμιση για 120 μοίρες ή και λιγο λιγότερες σε καινουρια μοντελα.Αυτο ομως υποβιβάζει την ποιότητα της εικόνας μια που απλώς ''κόβει'' την περιοχη του σένσορα-κάτι σαν ψηφιακό ζούμ...
Η λύση είναι να αλλάξουμε φακο,κάτι που στις sony γίνεται σχετικά εύκολα(as-15 στην περιπτωσή μου).
Ετσι λοιπόν αλλαξα τον φακο!(ας είναι καλά ο Trelos που μου τον έδωσε!)
Το επόμενο πρόβλημα είναι με το καπάκι του housing...
Κάποια στιγμή το σφουγγαράκι που στεγανοποιεί το φακο τα ''φτύνει'' και το σύστημα βάζει νερα...
Μπορούμε όμως να αλλάξουμε το dome που έχει από τη ''μάνα'' της (χωρίς να χρειαστεί να αγοράσουμε το τεράστιο μπροστινό καπάκι που τραβάει στις 170 μοίρες,μια που δεν το χρειαζόμαστε).
Αφαιρούμε με πίεση το dome,και αφού καθαρίσουμε την περιοχη,κολλάμε με εποξική ενα επίπεδο κρύσταλλο.Εγώ προτίμησα ενα κρύσταλλο απο ρολόι 30χιλ.
Το αποτέλεσμα θα το δείτε στο βίντεο.

[video][https://www.youtube.com/watch?v=RGbJn_Modxc]

https://www.youtube.com/watch?v=RGbJn_Modxc

Εχουμε ένα μήνα για μαστορέματα...
Που μπορούμε να βρούμε τέτοιο φακό? πόσο κοστίζει? και πόσο εύκολα μπορεί να γίνει από εμάς η αλλαγή ? Υπάρχει και σε άλλες μοίρες διαθέσιμος?
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea