τονος με μονολαστιχο

Μια φωτογραφία είναι 1000 λέξεις.Ενα βίντεο πόσες λέξεις είναι ?
Άβαταρ μέλους
Astakos
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σόμπολος

Re: τονος με μονολαστιχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Astakos » Πέμ 05 Μάιος 2011, 18:58

firezoomis έγραψε:Σαν να λεμε δηλαδη: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Τωρα το καταλαβα... :good: :hello:
Όχι όπως το λέω δεν το πιστεύω!!!το ψάρι είναι μεγάλο για να το περάσει μονολάστιχο από την άλλη. να το έβγαλε με μονολάστιχο είναι απίστευτο. άλλωστε άλλο όπλο έχεθι στη βολή άλλο μετά τη στη φωτό. Εδω τριλάστιχα με 8αρεσ και 7αρες και δεν τα περνάνε αυτά τα ψάρια!!!απλά είμαι δύσπιστος γιατί έχω προσωπική εμπειρία από αυτά τα πλάσματα. (Να μιλήσει ο Jimapos axaxaxax)
Τη θάλασσα δεν την κληρονομήσαμε από τους πατεράδες μας,
απλά τη δανειζόμαστε από τα παιδιά μας...

Άβαταρ μέλους
GeorgeLarissa
Ονοματεπώνυμο: Τσιτσιγιάννης Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GeorgeLarissa » Πέμ 05 Μάιος 2011, 21:22

Τύχη χρειάζεται και μεγάλα ψάρια 125 Kg(σαν αυτό απ' τα φιλαράκια μου) έρχονται στην επιφάνεια και με απλά συμβατικά όπλα.......

Εικόνα

Εικόνα

Δεν σημαίνει αυτό όμως ότι σε ψάρια αυτού του είδους και κιλών βαράμε χωρίς ώριμη σκέψη…..το αντίθετο μάλλον.
Το πιο πιθανό είναι να "χαλάσουμε" ένα όμορφο ψάρι........
Μες του Αιγαίου τα νησιά Αγγέλοι φτερουγίζουν...
Τσιτσιγιάννης Γιώργος

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Πέμ 05 Μάιος 2011, 21:50

Ολο ακουω θα χαλασουμε το ψαρι κλπ Συμφωνοι και γω μαζι σας αλλα κανεις δεν λεει αμα γινει η στραβη σε κανα ντεμαραζ που κανει το ψαρι και μπλεξει κανα σχοινακι πανω μας τη εχει να γινει..Δεν ειναι μονο το ψαρι που χαλαμε κινδυνευουμε και μεις και πολυ μαλιστα...Χωρις να εχω εμπειρια απο αυτα που εχω δει και ακουσει ο τονος ειναι ωμη δυναμη.Το ψαρι ειναι τουρμπισμενο απο το εργοστασιο..Εχει ενισχυμενο κυκλοφοριακο συστημα ωστε να στελνει περισσοτερο οξυγονο στους μυς του εχει 36% μεγαλυτερα βραγχια αναλογικα με τα αλλα ψαρια!!!Ακομα και με ενα αντιστοιχου μεγεθους αλλο ψαρι ειναι πολυ πιο δυνατο...Οποτε ισως να το σκεφτομαστε καλυτερα το θεμα της βολης..
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
Trelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Πέμ 05 Μάιος 2011, 22:04

ωραίο βίντεο αλλά θα έπρεπε να είχε ρίξει στη μπάφα! :mrgreen:
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
firezoomis
Ονοματεπώνυμο: Πετρος Ζουμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από firezoomis » Πέμ 05 Μάιος 2011, 23:05

giodem έγραψε:
firezoomis έγραψε:
AntonisT έγραψε:το θέμα κάποιες φορές δεν είναι πόσο βαθειά θα σε πάει (μπορεί να είναι και πολύ βαθύτερα από 15μ) αλλά πόσο ΓΡΗΓΟΡΑ θα σε πάει εκεί (και μπορεί να είναι ακαριαία η ταχύτητα αν είναι μεγάλο και κακοχτυπημένο το ψάρι), γιατί πολύ απλά αν δεν προλάβεις να εξισώσεις την πίεση με τα αυτιά σου, το ελάχιστο με το οποίο θα την γλυτώσεις είναι σπασμένα τύμπανα... και που να το σκεφτείς αυτό εκείνη την στιγμή που η αδρεναλίνη χτυπάει κόκκινα και κρατάς το όπλο και με τα 2 χέρια (άρα με ποιό θα εξισώσεις? :blink: ) για να μην στο πάρει μαζί του το θεριό που τραβάει για κάτω...
:confused: :-k Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ενοεις.Εχεις σπασει ποτε τυμπανα και λες οτι ειναι το ελαχιστω?Ρε παιδια μην λεει ο καθενας οτι του κατεβει γιατι το λες την αποψη σου εχεις καθε δικαιωμα,το να μην ξερεις ομως τι λες ειναι αλλο.Απο οτι γραφεις παντως φιλε μου δεν συμφωνω σε τπτ.Αν δεν εχεις την προσωπικη εμπειρια τουλαχιστων διαβασε και τιποτα.
Ο Αντώνης λέει ότι αν κρατάς με τα δύο χέρια το όπλο που σε τραβάει κατά κάτω με ένα ψάρι 150 κιλών στην άλλη άκρη του σχοινιού, μπορεί παρά τον πόνο στα αυτιά να μην μπορείς να εξισώσεις γιατί έχεις και τα δύο σου χέρια απασχολημένα. Δεν λέει τίποτα ακαταλαβίστικο. Υπάρχει περίπτωση λοιπόν όταν όλο σου το είναι είναι στραμένο στο θεριό και να μην χάσεις και το όπλο μαζί του να πάθεις διάρρηξη τυμπάνου από έλειψη εξίσωσης κατά αρκετά μέτρα.
Που είναι αυτό που σε πείραξε δεν κατάλαβα?
Δεν μπορεί να το πάθει ο οποιοσδήποτε δηλαδή κάτω από τέτοιο στρες?
Δεν σπάει το τύμπανο χωρίς εξίσωση μέχρι τα 15?
Τι είναι αυτό που σε κάνει να διαφωνείς με τέτοιο τρόπο?
Καταλαβα παρα πολυ καλα τι ειπε ο Αντωνης οπως και αυτο που λες και εσυ φιλε Γιωργο και πραγματικα μου κανει εντυπωση που συμφωνεις με τον φιλο Αντωνη.Οσο γρηγορα η αργα και να σε τραβαει ενα μεγαλο ψαρι γιατι θα πρεπει να κραταω το οπλο με τα δυο χερια συνεχεια και γιατι οχι με το ενα.Το να παθεις ριξη τυμπανου αν τουλαχιστων εισουν ενημερωμενος μπορει να ειναι απο απλο μεχρι και πολυ συνθετο που μπορει να σου επιφερει μονιμη βλαβη στο εσω αυτι(βουτιες τελος) ελαφρια απολεια ακοης ή βαρια και το καλυτερο να πνειγεις με μια λυποθιμια ενα αστραπιαιο εμετο ή αν κανεις αυτονομη ,εληψη προσανατολισμου,πανικος,νοσος ή πνιγμος.Αν ολα αυτα ειναι το ελαχιστο η το λιγοτερο πες εσυ το περισσοτερο.Τωρα για τα 15 μετρα που μου λες μια και νομιζω οτι με εχεις περασει για αρχαριο η κουκου αν την βουτια την κανω εγω χωρις εξισωση θα σπασουν τα τυμπανα μου στα 5 μετρα μια και μετα απο 2 ριξεις στο καθε αυτι εχω μονιμη ευαισθησια και εξισωνω απο επιφανεια.Μετα απο ριξη τυμπανου στο σημειο της ρωγμης και αφου γινει η επουλωση αντι για παχος 3 που εχει η μεμβρανη του τυμπανου εκει εχει παχος 1.Σε καλυψα ή οχι? :hello:
Να κολυμπω στην αγγαλια σου και μες τα βαθη της καρδιας σου,γεματος δεος να κοιτω με διχως σκεψη το μυαλο μου μια λεξη μονο ψιθηριζω...Παραδησος

Άβαταρ μέλους
AntonisT

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntonisT » Παρ 06 Μάιος 2011, 08:58

φιρεζοομη πραγματικά δεν καταλαβαίνω την αντίρρηση, και ΚΑΘΟΛΟΥ τον τρόπο σου... Γνωριζόμαστε?

Αλλά αν και σου απαντήσαν άλλοι πρίν από εμένα (δεν μπαίνω το απόγευμα-βράδυ) άκου λοιπόν 5-10 γραμμές και από εμένα. Τα 15μ τα ανέφερα γιατί είχαν αναφερθεί ως νούμερο στο προηγούμενο από το δικό μου πόστ, για να συνεχίσω την συζήτηση. Φυσικά και από τα 7-10 μέτρα θα έχεις σπάσει τα τύμπανα μιας και ο ρυθμός αύξησης πίεσης στα πρώτα 10 μέτρα είναι πολύ μεγαλύτερος από τον ρυθμό στα 10-20 και στα 20-30 και πάει λέγοντας. Αλλά αυτό είναι άσχετο με την ροή της συζήτησης μέχρι εκείνο το σημείο.

Το "απλά να σπάσουν τα τύμπανα" ναι είναι μικρό (ελάχιστο) σε σχέση με το να έχει μπλεχτεί στο πόδι σου το σχοινί του μουλινέ και ο τόνος να πάρει για κάτω σε κοφτά νερά που πατώνουν στα 400-500μ, γιατί σε έχει πνήξει για ΠΛΑΚΑ (γνωρίζω συγκεκριμένη περίπτωση). Άρα και εδώ πάλι δεν βλέπω την αντίρησση σου. Το να κρατάς το όπλο που σου κόστισε 1000+ ευρώ (σχεδόν 2 μηνιάτικα για κάποιους - γιατί τόσο κοστίζουν αυτά που προορίζονται αποκλειστηκά για ψάρεμα στο μπλέ) και με τα 2 χέρια γιατί το σχοινί του μουλινέ τελείωσε ή γιατί μπλόκαρε (ή στράβωσε το μεταλικό του τύμπανο - και τέτοια περίπτωση γνωρίζω που έτυχε σε ΠΟΛΥ έμπειρο τονοκυνηγό, κλπ κλπ...) το μουλινέ από την ταχύτητά του φευγιού του ψαριού και άφησε μόνο 10-15μ σχοινί να είσαι σίγουρος ότι πολλά παιδιά θα το κάνουν πάνω στον πανικό εκείνης της στιγμής. Και θα το κάνουν γιατί με το ένα ίσως σε απότομο ντεμαράζ του ψαριού να τους φύγει, ή γιατί το άλλο (το αριστερό συνήθως) τους κάικε (αφού τα γάντια έγιναν φυτίλια) στις κλειδώσεις από το ξέφρενο ρυθμό που ξετυλίχτικε το σχοινί στο πρώτο φευγιό του τόνου και αιμορραγεί. Όσο ακραία και αν ακούγονται αυτά, είναι λίγα μπροστά σε αυτά που έχουν ζήσει αυτοί που ασχολούνται συστηματικά (σχεδόν κάθε μέρα στο νερό στην εποχή τους) με το κυνήγι στο ΜΠΛΕ (εγώ λόγω επαγγέλματος δεν μπορώ να το κάνω, αν και θα το ήθελα).

Ο σκοπός λοιπόν που έγραψα τα παραπάνω δεν είναι για να το παίξω έξυπνος ή έμπειρος (όπως εσύ), δεν το έχω ανάγκη, όσοι με γνωρίζουν το ξέρουν καλά. Το έκανα για να πώ στα νέα παιδιά να βάλουν στο πίσω του μυαλού τους, ότι αν βρεθούν σε τέτοια φάση, σαν μια λύση πρέπει να έχουν να αφήσουν το όπλο. ΟΣΟ και να κοστίζει δεν είναι τίποτα μποστά στην ζημιά που μπορεί να πάθουν, και σίγουρα τίποτα μπροστά στην ίδια τους την ζωή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonisT την Παρ 06 Μάιος 2011, 09:12, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΣΠΥΡΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΣΠΥΡΟΣ » Παρ 06 Μάιος 2011, 09:08

Εγώ ρε παιδιά να θέσω και ένα άλλο ενδεχόμενο .Αφήστε το surf :D ...Ας πούμε εγκεφαλική βολη ακαριαίο θάνατο του ψαριού ...Εχει σκεφτεί κανείς απλά να του "κρεμάσει" απλά ένα έρμα 150-200 κγρ σε βάθος 30-40m ....?? Αντε να ψάχνει βίντσι .Ωρε πατητεεεεεές....
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΜΗΝ ΤΗ ΣΠΑΤΑΛΑΣ ΣΕ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΧΡΩΜΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΟΣΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

Άβαταρ μέλους
AntonisT

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntonisT » Παρ 06 Μάιος 2011, 09:11

με εγκεφαλική βολή στο τρίγωνο του, το παίρνεις χωρίς να βγάλει ΚΙΧ και στα 2 μέτρα νερό με 75άρι χωρίς μουλινέ! Το έκανε πρίν 2-3 χρόνια ο ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ σε ένα τόνο 70-80 κιλά που καρτέρευε ακίνητος στα 2-3 μέτρα βάθος ανάμεσα από 2 μονόπετρα αν θυμάμαι καλά. Είναι αυτό που λέμε "και αν σου κάτσει?" :yahoo:

Άβαταρ μέλους
ftsamp
Ονοματεπώνυμο: ΤΣΑΜΠΑΡΛΗΣ ΦΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ftsamp » Παρ 06 Μάιος 2011, 10:21

Navaho έγραψε:Ολο ακουω θα χαλασουμε το ψαρι κλπ Συμφωνοι και γω μαζι σας αλλα κανεις δεν λεει αμα γινει η στραβη σε κανα ντεμαραζ που κανει το ψαρι και μπλεξει κανα σχοινακι πανω μας τη εχει να γινει..Δεν ειναι μονο το ψαρι που χαλαμε κινδυνευουμε και μεις και πολυ μαλιστα...Χωρις να εχω εμπειρια απο αυτα που εχω δει και ακουσει ο τονος ειναι ωμη δυναμη.Το ψαρι ειναι τουρμπισμενο απο το εργοστασιο..Εχει ενισχυμενο κυκλοφοριακο συστημα ωστε να στελνει περισσοτερο οξυγονο στους μυς του εχει 36% μεγαλυτερα βραγχια αναλογικα με τα αλλα ψαρια!!!Ακομα και με ενα αντιστοιχου μεγεθους αλλο ψαρι ειναι πολυ πιο δυνατο...Οποτε ισως να το σκεφτομαστε καλυτερα το θεμα της βολης..
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με το φίλο Navaho!

Υ.Γ. George καμμιά μεγαλύτερη φωτο? Τι ψαρούκλα είναι αυτη?????? :shock:
"Ψαρεύοντας έρχεται η θάλασσα"

Άβαταρ μέλους
jimapos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimapos » Παρ 06 Μάιος 2011, 11:37

Astakos έγραψε:
firezoomis έγραψε:Σαν να λεμε δηλαδη: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Τωρα το καταλαβα... :good: :hello:
Όχι όπως το λέω δεν το πιστεύω!!!το ψάρι είναι μεγάλο για να το περάσει μονολάστιχο από την άλλη. να το έβγαλε με μονολάστιχο είναι απίστευτο. άλλωστε άλλο όπλο έχεθι στη βολή άλλο μετά τη στη φωτό. Εδω τριλάστιχα με 8αρεσ και 7αρες και δεν τα περνάνε αυτά τα ψάρια!!!απλά είμαι δύσπιστος γιατί έχω προσωπική εμπειρία από αυτά τα πλάσματα. (Να μιλήσει ο Jimapos axaxaxax)
Δεν συμμετέχω….είναι φρέσκια η πληγή…...Πάντως δεν τρυπάνε εύκολα….αααααααααααααχ ](*,)
Paron kai o Jimapos!

Άβαταρ μέλους
fckof
Ονοματεπώνυμο: Αδαμης Δημοσθενης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fckof » Παρ 06 Μάιος 2011, 11:40

jimapos έγραψε:Πάντως δεν τρυπάνε εύκολα….αααααααααααααχ ](*,)
Πες τα...! :thumbsup: :banghead: :banghead:

Άβαταρ μέλους
argirosnikos
Ονοματεπώνυμο: Aργυρού Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argirosnikos » Παρ 06 Μάιος 2011, 12:57

AntonisT έγραψε:με εγκεφαλική βολή στο τρίγωνο του, το παίρνεις χωρίς να βγάλει ΚΙΧ και στα 2 μέτρα νερό με 75άρι χωρίς μουλινέ! Το έκανε πρίν 2-3 χρόνια ο ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ σε ένα τόνο 70-80 κιλά που καρτέρευε ακίνητος στα 2-3 μέτρα βάθος ανάμεσα από 2 μονόπετρα αν θυμάμαι καλά. Είναι αυτό που λέμε "και αν σου κάτσει?" :yahoo:
Αντώνη συμφωνώ μαζί σου, αν κα δεν έχω ιδιαίτερες εμπειρίες από αυτό το είδος ψαρέματος, εκτός μιας βολής που έκανα πέρσυ σε ένα ψάρι γύρω στα 20-30 κιλά και δεν το πέρασε η βέργα λόγω απόστασης. Όσον αφορά τον τόνο που πήρε ο Κυριάκος, υποθέτω ότι κάτι άλλο έπαιζε με το ψάρι (ίσως θέμα υγείας). Τόνος που ...να καρτερεύει... ανάμεσα σε μονόπετρα... ακίνητος ...και στα 2 μέτρα...δεν υπάρχει! Όπως και να χει του έκατσε βέβαα :D !

Η εγκεφαλική βολή λοιπόν σε αυτά τα ψάρια , κατά τη γνώμη μου είναι συγκυρία και σχεδόν τυχαίο γεγονός για εμάς τους πολλούς τουλάχιστον. Μεγάλη προσοχή σε όλους μας και αυτοσυγκράτηση.

ΨΑΡΟΚΟΣΤΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΩΣΤΑΣ ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΨΑΡΟΚΟΣΤΑΣ » Παρ 06 Μάιος 2011, 14:06

ΨΑΡΟΚΟΣΤΑΣ έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:Το έχει κάνει και ο Νταπιραν,αλλα παντως μια δοση κωλοφαρδιας χρειαζεται...Ηλια οχι και ανοστος ο τοννος!..
αυτο που ειπες με τον νταπιραν το εχω δη σε dvd οπου ειχε ενα 100αρι μαλων δεν θιμαμε καλα με 6αρα βεργα :scratch: και ενα λαστιχο και το ψαρι το ειχε χτηπισει στο κεντρο του σοματο και η βεργα ισα που προλαβε να μπει το φτερακι στο δερμα του το οπιο φτερακη ανηξε στην πετσα του ψαριου και το ψαρι κρατιοτανε απο το φτερακι , μετα εδεσε το οπλο στη βαρκα και ο τονος τραβαγε τι βαρκα ανετα και με μια δευτερη βολη αφου σταματισε ο τονος να τραβαει τη βαργα τον εφερε στην επιφακια
http://www.youtube.com/watch?v=lTA6-qMUvUc

να και το βιντεακι οχι ολο αλα ξεχοριζει η βεργα που ειναι καρφομενη στο κεντο του ψαριου που τον κραταει το φτερακι

ΨΑΡΟΚΟΣΤΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΩΣΤΑΣ ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΨΑΡΟΚΟΣΤΑΣ » Παρ 06 Μάιος 2011, 14:09

http://www.youtube.com/watch?v=P-8gnW39 ... er&list=UL

και ενα βιντεακι ακομα για το ψαρεμα του τονου

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Παρ 06 Μάιος 2011, 14:14

Από ψάρεμα τόνου είμαι άσχετος.

Αλλά αναρωτιέμαι όμως όταν δίνεις 1000+ ευρώ για τονοτούφεκο δεν αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα ακόμη για να έχεις σωστό εξοπλισμό;;
Μια βέργα με ice-pick,bungie,σημαδούρες κλπ;;;

Πάς για τον πρώτο σου τόνο με μουλινέ;;
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Επιστροφή στο “Video & Eξοπλισμός βίντεο”