υπολογιστης περαστων ελαστικων του spearfishing assistant

Άβαταρ μέλους
skarofonias

υπολογιστης περαστων ελαστικων του spearfishing assistant

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skarofonias » Σάβ 07 Σεπ 2013, 22:14

καλησπερα στο φορουμ!
εχω μπερδευτη λιγο με τον υπολογιστη ελαστικων,ισως βεβαια και να κανω εγω το λαθος αλλα να σας πω τι γινεται να μου πειτε τη γνωμη σας.
εχω ενα μηκος οπλισης 100 εκατοστα,καμπανες και λοιπα 10 εκατοστα στο νεκρο μηκος και συντελεστη 3.3
για να βγει το μηκος του λαστιχου πολαπλασιαζουμε το μηκος οπλισης επι 2 ,αφαιρουμε το νεκρο μηκος και διαιρουμε με τον συντελεστη(αν δεν ειναι ετσι το σωστο εχω κανει γκαφα)
αν λοιπον κανουμε τις πραξεις αυτες το αποτελεσμα ειναι 57,5 εαν το κανουμε στον υπολογιστη περαστων ελαστικων το αποτελεσμα ειναι 54,4
ποιο ειναι λοιπον το λαθος μου? :rules:
ΤΟ ΖΟΡΙ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΣΑΡΓΟ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ

fontass
Ονοματεπώνυμο: ΦΩΝΤΑΣ Π

Re: υπολογιστης περαστων ελαστικων του spearfishing assistant

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fontass » Σάβ 07 Σεπ 2013, 22:26

ο τυπος ειναι 100 - 10 = 90 / 3 ,3 = 27 , 27272 χ 2 = 54 , 54 σωστα το εκανες αλλα δεν εβαλες τα νουμερα μετα την υποδιαστολη

Άβαταρ μέλους
skarofonias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skarofonias » Σάβ 07 Σεπ 2013, 22:43

fontass έγραψε:ο τυπος ειναι 100 - 10 = 90 / 3 ,3 = 27 , 27272 χ 2 = 54 , 54 σωστα το εκανες αλλα δεν εβαλες τα νουμερα μετα την υποδιαστολη
καλησπερα φοντα.
νομιζω οτι το κανω διαφορετικα απο οτι εσυ,δηλαδη εγω λεω 100 χ 2 = 200 - 10 =190 / 3 .3 = 57 .57
η διαφορα στους δυο υπολογισμους ειναι το νεκρο μηκος με το δικο σου τροπο(και προφανος ετσι το υπολογιζη και ο υπολογιστης) βγαινει 20 εκατοστα αρα αν ειμαι σωστος κατι παει λαθος στο προγραμα,νομιζω :-k

fontass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fontass » Κυρ 08 Σεπ 2013, 02:09

γεια σου φιλε
σκεφτομενοι με την κοινη λογικη υπολογιζουμε οτι το μηκος οπλισης ειναι σταθερο δηλ αυτο που μετρησες και το βρηκες 100 εκ.
το νεκρο σημειο και αυτο σταθερο το μετρησες στα 10 εκ (αν και τωρα που το καλοσκεφτομαι μου φαινεται πολυ) κακως, αν χρησιμοποιεις τοσο μεγαλη καμπανα ή μηπως ειναι 5 εκ και το διπλασιασες?
ο συντελεστης που θελεις ειναι στανταρ 3 ,3
το μονο που χρειαζεται να διπλασαστει ειναι το λαστιχο επειδη ειναι περαστο, ενω αν ειχες κλειστη κεφαλη δεν θα χρειαζονταν ο διπλασιασμος.και θα εκοβες σ αυτη την αποσταση 2 μονα
οσον αφορα τη διαφορα των χιλιοστων που βγαζει το προγραμμα σε σχεση με τον υπολογισμο το δικο μου, ειναι γιατι εγω χρησιμοποιησα 3 δεκαδικα μετα την υποδιαστολη ενω το προγραμμα χρησιμοποιει μονο ενα

Άβαταρ μέλους
puzucci
Ονοματεπώνυμο: Koutsoukis Georgios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από puzucci » Κυρ 08 Σεπ 2013, 10:59

...κι εγώ θα συμφωνήσω με τους υπολογισμούς του skarofonias. Το νεκρό μήκος για κάθε πλευρά του λάστιχου είναι το μισό του συνολικού λογικά (με το άλλο μισό στην άλλη πλευρά)... Δηλαδή απ'το μήκος όπλισης, σε κάθε πλευρά για να δεις πόσες φορές θα επιμηκυνθεί το λάστιχο από την θέση ηρεμίας του, πρέπει να αφαιρέσεις το μισό νεκρό μήκος. Έστω μήκος 100, συντελεστής 3.3 και καμπάνα 10, όταν οπλίσει σε κάθε μεριά του όπλου θα υπάρχει ένα τεντωμένο λάστιχο 3.3 φορές το αρχικό του μήκος, και 5cm καμπάνα. Οπότε 100-5 = 95, 95/3.3 = 28.7878cm, οπότε το συνολικό μήκος είναι 2*28.7878=57.5757 (57.6) για συντελεστή 3.3!... Ίσως να το κάνω και εγώ λάθος βέβαια! :hello:
Laissez faire mi amour c'est la vie, should I return to shore or swim back out to sea....

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Κυρ 08 Σεπ 2013, 20:14

Ελπίζω να λαμβάνετε υπόψιν σας τα ίδια νεκρά μήκη.

Στο πρόγραμμα, έβαλα μια παράμετρο για νεκρό μήκος κι εκεί βάζουμε το άθροισμα ολων των νεκρών μηκών.

Π.χ. 2 εκ καμπάνα+(1+1) δεσίματα=4 εκ. νεκρά μήκη.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

fontass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fontass » Κυρ 08 Σεπ 2013, 22:01

οπως και να εχει το πραγμα, ο συντελεστης επιμηκυνσης δεν δινει τοσο δυνατες και γρηγορες βολες, αυτο που δινει τη γρηγορη βολη και φυσικα τη διατρηση και την οσο το δυνατον μικροτερη απολκιση της βεργας σε μακρινες βολες κατα την αποψη μου ειναι η χρηση διπλων ελαστικων με τις οποιες παρενεργειες μπορει να εχει, αστοχιες απο τη δυνατη ανακρουση κτλπ

Άβαταρ μέλους
skarofonias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skarofonias » Κυρ 08 Σεπ 2013, 22:35

puzucci έγραψε:...κι εγώ θα συμφωνήσω με τους υπολογισμούς του skarofonias. Το νεκρό μήκος για κάθε πλευρά του λάστιχου είναι το μισό του συνολικού λογικά (με το άλλο μισό στην άλλη πλευρά)... Δηλαδή απ'το μήκος όπλισης, σε κάθε πλευρά για να δεις πόσες φορές θα επιμηκυνθεί το λάστιχο από την θέση ηρεμίας του, πρέπει να αφαιρέσεις το μισό νεκρό μήκος. Έστω μήκος 100, συντελεστής 3.3 και καμπάνα 10, όταν οπλίσει σε κάθε μεριά του όπλου θα υπάρχει ένα τεντωμένο λάστιχο 3.3 φορές το αρχικό του μήκος, και 5cm καμπάνα. Οπότε 100-5 = 95, 95/3.3 = 28.7878cm, οπότε το συνολικό μήκος είναι 2*28.7878=57.5757 (57.6) για συντελεστή 3.3!... Ίσως να το κάνω και εγώ λάθος βέβαια! :hello:
ακριβος ετσι το σκευτομαι κι εγω
Johnkokk έγραψε:Ελπίζω να λαμβάνετε υπόψιν σας τα ίδια νεκρά μήκη.

Στο πρόγραμμα, έβαλα μια παράμετρο για νεκρό μήκος κι εκεί βάζουμε το άθροισμα ολων των νεκρών μηκών.

Π.χ. 2 εκ καμπάνα+(1+1) δεσίματα=4 εκ. νεκρά μήκη.
ενοειται οτι τα δεκα εκατοστα που λεω ειναι το συνολικο(μετρημενο οπως στο παραδειγμα/φωτογραφια του προγραματος)
fontass έγραψε:οπως και να εχει το πραγμα, ο συντελεστης επιμηκυνσης δεν δινει τοσο δυνατες και γρηγορες βολες, αυτο που δινει τη γρηγορη βολη και φυσικα τη διατρηση και την οσο το δυνατον μικροτερη απολκιση της βεργας σε μακρινες βολες κατα την αποψη μου ειναι η χρηση διπλων ελαστικων με τις οποιες παρενεργειες μπορει να εχει, αστοχιες απο τη δυνατη ανακρουση κτλπ
μα το ποστ το εκανα για να δω που κανω το λαθος γιατι τα δετα απο εδω εμαθα να τα υπολογιζω

Άβαταρ μέλους
skarofonias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skarofonias » Δευ 09 Σεπ 2013, 21:51

μα καλα!9 ,500 μελη εχει το φορουμ,μονο τεσσερα ατομα φτιαχνουν μονοι τους δετα λαστιχα?οι υπολοιποι?

σημειωση προς διαχειριστες:καντε κατι με τους αριθμους που βγαινουν γραματα...

Άβαταρ μέλους
Japos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japos » Δευ 09 Σεπ 2013, 21:57

Για τους αριθμούς που βγάζουν γράμματα απενεργοποιείς το φίλτρο Greeklish ( πανω αριστερά στον πίνακα που γράφεις) :hello:

Άβαταρ μέλους
skarofonias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skarofonias » Δευ 09 Σεπ 2013, 22:03

Japos έγραψε:Για τους αριθμούς που βγάζουν γράμματα απενεργοποιείς το φίλτρο Greeklish ( πανω αριστερά στον πίνακα που γράφεις) :hello:
56684375239612834 πςςςςςςςςςςς ωραιος! =D>

Επιστροφή στο “Παρατηρήσεις-Ερωτήσεις για Spearfishing Assistant”