ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και ΣΥΜΒΟΥΛΗ

Τι λέει ο νομοθέτης.
dim_pap1

ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και ΣΥΜΒΟΥΛΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim_pap1 » Δευ 21 Σεπ 2020, 21:12

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να μπω με πλήρη εξοπλισμο (όχι οπλισμένο) από παραλια που υπάρχουν άνθρωποι ώστε να ψαρέψω προφανώς σε απόσταση 200 μετρων απο την ακρη της παραλιας? .Και κατι ακόμα ,σαν συμβολή, οντας νέος στο άθλημα θεωρείτε επικίνδυνο να παω για κολυμπητο μονος μου ,χωρις καρτερια, αντε καμια βουτια μεχρι 5 μετρα να δω καμια τρυπα και αν!? Ευχαριστω πολυ.(νέος στο φόρουμ και ίσως έκανα σε λάθος κομμάτι το ποστ).

dim_pap1

Re: ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και ΣΥΜΒΟΥΛΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim_pap1 » Δευ 21 Σεπ 2020, 21:22

Επειδη μπορει ο ορος κολυμπητο να ηταν λαθος εννοω επιφανειακο .

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 21 Σεπ 2020, 21:49

Καλησπέρα και καλώς ήρθες τη παρέα !
Πολλοί έχουν ρωτήσει στο παρελθόν και συχνά οι διαφωνίες ήταν μεγάλες .

Εγώ πάλι μπορώ να σου απαντήσω φιλικά και με καλή πρόθεση με παραδείγματα :

Στο κομμάτι ψάρεμα μόνος στα 0-5 .θεωρείται ασφαλές λόγο βάθους .

Παράδειγμα : πχ οδηγάω μηχανάκι .πετάγομαι μέχρι το περίπτερο να πάρω τσιγάρα . Δεν φοράω κράνος.Έλα μωρέ 500 μέτρα είναι δεν το φοράω .( νομίζω κατάλαβες . Μπορεί να τύχει οπουδήποτε κάτι άσχημο . Συστήνεται λοιπόν και προτείνεται να ψαρεύουμε με παρέα . Δεν είναι παράνομο το μοναχικό ! Απλά το προτιμάμε ;)

Τώρα στο κομμάτι ( βουτάω από παραλία με κόσμο για να πάω στο κομμάτι να ψαρέψω ).

Ο νομοθέτης το απαγορεύει .
Άρα εφόσον απαγορεύεται κάνε το κόπο , και πέσε από ένα σημείο που επιτρέπεται !
Δεν υπάρχει ολίγον έγκυος ή ολίγον παράνομος .
Αν μπούμε στη διαδικασία να αξιολογήσουμε την ορθότητα του νόμου , αυτό πίστεψε με δεν θα αλλάξει κάτι επι της παρούσης .Αν κάποιος καλέσει το λιμενικό και σε καταγγείλει απλά θα σου κόψουν πρόστιμο .θα σου χαλάσει το ψάρεμα και θα σε πονέσει οικονομικά .

Πάντως πρόλαβες με ένα ποστ και έθιξες 2 ωραία θέματα σχετικά με το ψαροτουφεκο !

Καλές αναδυσεις σου εύχομαι !
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 21 Σεπ 2020, 21:57

Μια χαρά στα είπε ο Κώστας παραπάνω :)
Καλά είναι να μην δίνουμε δικαιώματα, είτε στους λουόμενους, είτε στο Λιμενικό :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dim_pap1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim_pap1 » Δευ 21 Σεπ 2020, 22:05

Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim_pap1 την Δευ 21 Σεπ 2020, 22:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Δευ 21 Σεπ 2020, 22:14

Κοιταξε τι γινεται οσον αφορα τον κοσμο. Αν μπεις και ερθει στραβοξυλο λιμενικος θα σε γραψει. Εγω εχω μπει αρκετες φορες απο παραλια με κοσμο αλλα. Τα οπλα κρεμασμενα στη σημαδουρα και στο εμπα και στο εβγα ουτε καν στο χερι. Επιλεγω να μπω απο μια ακρη μακρυα απο τον κοσμο και σε ωρες οχι φουλ αιχμης. Απαγορευεται να ψαρευεις τωρα ολη η Ελλαδα μια παραλια ειναι μπορει να ερθει καποιος να αραξει στα κατσαβραχα. Απο καπου πρεπει να μπεις και συ στη θαλασσα ομως. Οσον αφορα το ρηχο θα συμφωνησω οτι ειναι σαν το μηχανακι στο περιπτερο. Εγω δυο φορες κινδυνεψα η μια στα 26 μετρα η αλλη στα 4...
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

dim_pap1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim_pap1 » Δευ 21 Σεπ 2020, 22:16

Navaho έγραψε:
Δευ 21 Σεπ 2020, 22:14
Κοιταξε τι γινεται οσον αφορα τον κοσμο. Αν μπεις και ερθει στραβοξυλο λιμενικος θα σε γραψει. Εγω εχω μπει αρκετες φορες απο παραλια με κοσμο αλλα. Τα οπλα κρεμασμενα στη σημαδουρα και στο εμπα και στο εβγα ουτε καν στο χερι. Επιλεγω να μπω απο μια ακρη μακρυα απο τον κοσμο και σε ωρες οχι φουλ αιχμης. Απαγορευεται να ψαρευεις τωρα ολη η Ελλαδα μια παραλια ειναι μπορει να ερθει καποιος να αραξει στα κατσαβραχα. Απο καπου πρεπει να μπεις και συ στη θαλασσα ομως. Οσον αφορα το ρηχο θα συμφωνησω οτι ειναι σαν το μηχανακι στο περιπτερο. Εγω δυο φορες κινδυνεψα η μια στα 26 μετρα η αλλη στα 4...
Στα 4 τι εγινε αν θες μας λες. Ευχαριστω για την απαντηση.

dim_pap1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim_pap1 » Δευ 21 Σεπ 2020, 22:18

matador23 έγραψε:
Δευ 21 Σεπ 2020, 21:49
Καλησπέρα και καλώς ήρθες τη παρέα !
Πολλοί έχουν ρωτήσει στο παρελθόν και συχνά οι διαφωνίες ήταν μεγάλες .

Εγώ πάλι μπορώ να σου απαντήσω φιλικά και με καλή πρόθεση με παραδείγματα :

Στο κομμάτι ψάρεμα μόνος στα 0-5 .θεωρείται ασφαλές λόγο βάθους .

Παράδειγμα : πχ οδηγάω μηχανάκι .πετάγομαι μέχρι το περίπτερο να πάρω τσιγάρα . Δεν φοράω κράνος.Έλα μωρέ 500 μέτρα είναι δεν το φοράω .( νομίζω κατάλαβες . Μπορεί να τύχει οπουδήποτε κάτι άσχημο . Συστήνεται λοιπόν και προτείνεται να ψαρεύουμε με παρέα . Δεν είναι παράνομο το μοναχικό ! Απλά το προτιμάμε ;)

Τώρα στο κομμάτι ( βουτάω από παραλία με κόσμο για να πάω στο κομμάτι να ψαρέψω ).

Ο νομοθέτης το απαγορεύει .
Άρα εφόσον απαγορεύεται κάνε το κόπο , και πέσε από ένα σημείο που επιτρέπεται !
Δεν υπάρχει ολίγον έγκυος ή ολίγον παράνομος .
Αν μπούμε στη διαδικασία να αξιολογήσουμε την ορθότητα του νόμου , αυτό πίστεψε με δεν θα αλλάξει κάτι επι της παρούσης .Αν κάποιος καλέσει το λιμενικό και σε καταγγείλει απλά θα σου κόψουν πρόστιμο .θα σου χαλάσει το ψάρεμα και θα σε πονέσει οικονομικά .

Πάντως πρόλαβες με ένα ποστ και έθιξες 2 ωραία θέματα σχετικά με το ψαροτουφεκο !

Καλές αναδυσεις σου εύχομαι !
Γεια σου φιλε Κωστα. Πρωτα απο ολα σε ευχαριστω που απαντησες , εβλεπα ατομα να μπαινουν αλλα καμια απαντηση. Το θεμα ειναι οτι εχω ενα φιλαρακι που παμε μαζι αλλα τελευταια δεν βρισκουμε ωρες κοινες, και πραγματικα το ευχαριστιέμαι να πηγαινω εστω για το κολυμπι και αν βρω κατι αξιολογο για να φερω σπιτι εχει καλως. Οποτε αν δεν βρω καποιο ζευγαρι μεσω του φορουμ (λογικα θα γινει ποστ για το σκ που ερχεται) θα παω βραχο βραχο με προσοχη και επιφανειακά . Τωρα το θεμα με την παραλια ειναι για εμασ τους νεους που δεν θελουμε να πιεσουμε βουτιες και απνοιες κατι ρηχο και αξιολογο χωρις καποιον να κανει μπανιο δυσκολα (πιστευω). Λογικα με βλεπω παλι να τρεχω μεσα απο φρυγανα στα βουνα για να βγω σε καποιο σημειο. Ευχαριστω πολυ και παλι!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 21 Σεπ 2020, 22:27

Navaho έγραψε:
Δευ 21 Σεπ 2020, 22:14
Σωστός.
Έχει τύχει να μπω ακόμα και από άκρη άκρη παραλίας (είχε και βραχάκια)...η πρώτη σειρά ξαπλώστρες 20€ το πάγιο,χωρια αυτά που θα παραγγείλεις... :D
Τα όπλα δεμένα στη σημαδούρα,καμμια φορά,αν ο ήλιος δεν καίει πολύ,δε φοράω καν το σακάκι μου,μάσκα το ίδιο,ποιος θα σε κατηγορήσει ότι ψαρεύεις μέσα στον κόσμο????Άσε που όντως :blush: μια φορά ,χωρίς να το πολυαντιληφθω έκανα κάτι καρτερια 50-60 μέτρα,κοντά σε κάτι γριές,αυτές... φοβούμενες ότι θα τις πάρουν τα... σκάγια έσπευσαν να καλέσουν το ΛΣ και στην ερώτηση μου προς το όργανο"και από πού θα μπω-βγω,είναι παντού αλλού κατσαβραχα...."τότε μου είπε να...αλλάξω γρήγορα και να την κάνω για να μην τον ζαλίζουν άλλο οι γριές :D ....
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 21 Σεπ 2020, 23:07

Λοιπόν ως προς το θέμα το παραλιών με κόσμο, είναι σαφές ότι είναι παράνομο. Τώρα αν πας να μπεις από τον Αστέρα της Βουλιαγμένης, εκεί είναι σίγουρο ότι όχι μόνο θα σε γράψουν αλλά θα σε πάρουν και με τις πέτρες. Αν μπεις όμως από τις Αποθήκες της Άνδρου που έχει μεν κόσμο, αλλά είναι απομακρυσμένη, και είσαι διακριτικός, δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί κανένας μαζί σου. Πας στην άκρη, εκεί που αρχίζουν τα βράχια, όπλα εννοείται στην σημαδούρα, ντύνεσαι στην θάλασσα και έφυγες.

Πάμε στο άλλο θέμα. Αν εννοείς το 0-5 θεωρώ ότι είσαι ΟΚ. Ξέρω ότι οι άλλοι διαφωνούν, αλλά και που θα βγείς έξω από το σπίτι και πας να περάσεις απέναντι στον δρόμο, μπορεί να σε πατήσει αυτοκίνητο. Ρίσκο υπάρχει πάντα και παντού, αλλά θεωρώ ότι το να πας στα πέντε μέτρα να πιάσεις ένα μπαρμπούνι δεν θα σε κάνει και υποψήφιο για τις "Επικίνδυνες Αποστολές"! Εντάξει παιδιά είπαμε, αλλά μην κάνουμε και την τρίχα τριχιά. :scratch:

dim_pap1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim_pap1 » Δευ 21 Σεπ 2020, 23:12

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 21 Σεπ 2020, 23:07
Λοιπόν ως προς το θέμα το παραλιών με κόσμο, είναι σαφές ότι είναι παράνομο. Τώρα αν πας να μπεις από τον Αστέρα της Βουλιαγμένης, εκεί είναι σίγουρο ότι όχι μόνο θα σε γράψουν αλλά θα σε πάρουν και με τις πέτρες. Αν μπεις όμως από τις Αποθήκες της Άνδρου που έχει μεν κόσμο, αλλά είναι απομακρυσμένη, και είσαι διακριτικός, δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί κανένας μαζί σου. Πας στην άκρη, εκεί που αρχίζουν τα βράχια, όπλα εννοείται στην σημαδούρα, ντύνεσαι στην θάλασσα και έφυγες.

Πάμε στο άλλο θέμα. Αν εννοείς το 0-5 θεωρώ ότι είσαι ΟΚ. Ξέρω ότι οι άλλοι διαφωνούν, αλλά και που θα βγείς έξω από το σπίτι και πας να περάσεις απέναντι στον δρόμο, μπορεί να σε πατήσει αυτοκίνητο. Ρίσκο υπάρχει πάντα και παντού, αλλά θεωρώ ότι το να πας στα πέντε μέτρα να πιάσεις ένα μπαρμπούνι δεν θα σε κάνει και υποψήφιο για τις "Επικίνδυνες Αποστολές"! Εντάξει παιδιά είπαμε, αλλά μην κάνουμε και την τρίχα τριχιά. :scratch:
Συμφωνω και με τις 2 απαντησεις σου ,και σε ευχαριστω για τον χρονο σου. Σχετικα με την παραλια εχω σκοπο να παω να ψαρεψω κοντα σε γνωστη παραλια αττικης οποτε αναγκαστικα βραχια αν και 7 8 το πρωι δεν νομιζω να εχει κοσμο. Σχετικα με το ψαρεμα τωρα , ναι μιλαω ξεκαθαρα για επιφανεια και αν χρειαστει βουτια θα ειναι μεχρι τα 5( για ελαχιστο χρονο κατω απο το νερο) για στοχευμενη βολη και οχι καρτερια. Συμφωνω οτι το ζευγαρι πρεπει να υπαρχει αλλα αν υπαρχει μετρο και συνεση μπορεις να κανεις κατι που σου αρεσει χωρις να βασιζεσαι σε αλλους.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 21 Σεπ 2020, 23:17

Φίλε μου με πολλή προσοχή και σεβασμό στην θάλασσα όμως. Καλές βουτιές!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 22 Σεπ 2020, 01:01

Λοιπον ,βαση νομου (καπου καποτε το ειχα διαβασει) και βαση λιμενικου οργανου(μου το ειπε εμενα αρχηγος λιμενικου στην σαλαμινα πριν πολλα χρονια )μπορεις να πεσεις απο παραλια με κοσμο και να απομακρυνθεις αμεσα εχοντας ομως το οπλο στο χερι αλλα ΟΧΙ οπλισμενο εννοητε ,οπλιζεις οταν εισαι μακρυα πλεον .
Το μεγαλο θεμα ομως φιλε μου ειναι οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ καποιος αλλος λιμενικος ισως μπορει να σε γραψει αν σε δει με το μη οπλισμενο οπλο στο χερι,αλλος μπορει να σε γραψει και με ολα τα οπλα στην σημαδουρα διοτι απλα πεφτεις απο παραλια ,αλλος διοτι οπως εγραψε και ο στελλιος καποια γιαγια κολυμπαει κοντα στα βραχια 500 μετρα μακρυα απο την παραλια η γιατι καποιος γερος ειναι πανω στον βραχο??ναι ναι το ακουσα στο λιμεναρχειο κερατσινιου να μου το λεει λιμενικος και πολλα αλλα κουφα :D :D

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thalassa50 την Τρί 22 Σεπ 2020, 01:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 22 Σεπ 2020, 01:05

matador23 έγραψε:
Δευ 21 Σεπ 2020, 21:49

Ο νομοθέτης το απαγορεύει
.
!
κωστα ,εγω γνωριζω(μου ειπαν ) οτι δεν απαγορευεται αλλα πανε χρονια αρκετα απο τοτε που μου το ειπε ο διοικητης της σαλαμινας ,εχει αλλαξει κατι ???εχεις κατι γραπτο ωστε να το σιγουρεψω μην την παθω καμια φορα :D ????
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dim_pap1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim_pap1 » Τρί 22 Σεπ 2020, 09:19

thalassa50 έγραψε:
Τρί 22 Σεπ 2020, 01:01
Λοιπον ,βαση νομου (καπου καποτε το ειχα διαβασει) και βαση λιμενικου οργανου(μου το ειπε εμενα αρχηγος λιμενικου στην σαλαμινα πριν πολλα χρονια )μπορεις να πεσεις απο παραλια με κοσμο και να απομακρυνθεις αμεσα εχοντας ομως το οπλο στο χερι αλλα ΟΧΙ οπλισμενο εννοητε ,οπλιζεις οταν εισαι μακρυα πλεον .
Το μεγαλο θεμα ομως φιλε μου ειναι οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ καποιος αλλος λιμενικος ισως μπορει να σε γραψει αν σε δει με το μη οπλισμενο οπλο στο χερι,αλλος μπορει να σε γραψει και με ολα τα οπλα στην σημαδουρα διοτι απλα πεφτεις απο παραλια ,αλλος διοτι οπως εγραψε και ο στελλιος καποια γιαγια κολυμπαει κοντα στα βραχια 500 μετρα μακρυα απο την παραλια η γιατι καποιος γερος ειναι πανω στον βραχο??ναι ναι το ακουσα στο λιμεναρχειο κερατσινιου να μου το λεει λιμενικος και πολλα αλλα κουφα :D :D

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα :D
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα παω απο βραχια και ελπιζω οτι 22/9 θα εχει βαλει αρκετο κρυο για τις περιεργες γιαγιαδες που φυτρωνουν στις πιο απάτητες παραλιες . :lol: :lol:

Επιστροφή στο “Νομικά”