ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ

Τι λέει ο νομοθέτης.
Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 11 Ιουν 2020, 14:45

Εντέλει όλοι η μακακες ίδιοι είναι μιας και εγώ ακριβώς τα ίδια άκουσα πριν χρόνια στην κακία σκάλα και 15 μέτρα από τα βράχια από έναν συρταδορο και την γλυτωσα με μια στραβή βεργα και ήταν και καινούρια. Με την σημαδουρα 15 μέτρα πίσω μου.Εκτοτε ορκιστικα ότι θα ρίξω στην μηχανή απευθείας μήπως σταματήσει και μετά....... Στην ερώτηση σου, απαγορεύεται να πλησιάζει κάτω από 50 μέτρα από την σημαδουρα.. Μην δίνεται και πολύ βάση στο 108 διότι η λεβεντες στο τηλ.απλα μεταφέρουν το αίτημα σου, αλλά τους νόμους πιθανών να μην γνωρίζουν όπως πολύ λιμενικοι άλλωστε
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 11 Ιουν 2020, 14:48

Zacg έγραψε:
Πέμ 11 Ιουν 2020, 14:36
ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΨΑΡΙΑ :taunt: ΟΧΙ ΑΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΡΘΟΥΝ ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ.ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΚΤΛΠ ΚΤΛΠ.
Αν είσαι νόμιμος και ξέρεις την νομοθεσία δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Εξαρτάται από τον κάθε υπάλληλο,όπως για όλα στη ζωή υπάρχει ο καλός και ο κακός.
Προσωπικά όσες φορές με έχουν ελέγξει είτε εν πλω είτε στην γλίστρα ήταν πάντα τυπικοί και ευγενικοί.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 11 Ιουν 2020, 14:51

thalassa50 έγραψε:
Πέμ 11 Ιουν 2020, 14:45
Εντέλει όλοι η μακακες ίδιοι είναι μιας και εγώ ακριβώς τα ίδια άκουσα πριν χρόνια στην κακία σκάλα και 15 μέτρα από τα βράχια από έναν συρταδορο και την γλυτωσα με μια στραβή βεργα και ήταν και καινούρια. Με την σημαδουρα 15 μέτρα πίσω μου.Εκτοτε ορκιστικα ότι θα ρίξω στην μηχανή απευθείας μήπως σταματήσει και μετά....... Στην ερώτηση σου, απαγορεύεται να πλησιάζει κάτω από 50 μέτρα από την σημαδουρα.. Μην δίνεται και πολύ βάση στο 108 διότι η λεβεντες στο τηλ.απλα μεταφέρουν το αίτημα σου, αλλά τους νόμους πιθανών να μην γνωρίζουν όπως πολύ λιμενικοι άλλωστε
Γιάννη από να πάρει στο τοπικό λιμεναρχείο και να το κάνουν αβαβά ή να το διαχειριστούν όπως θέλουν και όχι όπως προβλέπεται καλύτερα στο 108.
Δεν είναι πανάκεια αλλά κάπως πιο "επίσημο".

nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Πέμ 11 Ιουν 2020, 15:05

Μια φορά πολύ γυαλο 20 μέτρα από τα βράχια άρχισε ένας να ρίχνει δίχτυ στα 5 μέτρα από εμένα έβγαλα το όπλο πάνω του λέω θες να με σκοτώσεις? Πήγε καμία εκατοστή μέτρα πιο μέσα και συνέχισε

Άκρη δεν βγάζεις
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

Zacg
Ονοματεπώνυμο: Zac Giorgos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Πέμ 11 Ιουν 2020, 15:21

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ Η ΒΕΡΓΑ ΕΙΧΕ ΜΑΓΚΩΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΒΡΑΧΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΗΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΕ Η ΓΡΑΜΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 11 Ιουν 2020, 15:29

Παίδες το 108 έχει πολύ μεγαλύτερο ειδικό βάρος από οποιοδήποτε κατά τόπους λιμεναρχείο γιατί απλούστατα η κλήσεις ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ υποχρεωτικώς, επομένως δεν μπορούν να κάνουν τα στραβά μάτια. Αν σε αγνοήσουν μπορείς άνετα να υποβάλεις μήνυση για ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ ΄δια της παραλείψεως'. Αυτά τα βασικά τα ξέρουν και οπωσδήποτε ως προς το τυπικό μέρος θα ενεργήσουν. Ως προς το ουσιαστικό μέρος το πιθανότερο είναι ότι δεν θα γίνει τίποτα, και γιαυτό τον λόγο ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΑΣ. Θεωρείστε δεδομένο ότι όποιο σκάφος κινείται στα μέρη θα έρθει πάνω σας, και λάβετε τα μέτρα σας. Καλύτερα "κότα" στα πολύ ρηχά για κανένα χταπόδι, παρά "μάγκας" στα βαθιά και μακαριστός.

Όσες φορές με έχουν ελέγξει εμένα, ήταν τυπικοί και σωστοί, αλλά βέβαια φαίνομαι μεγάλος και υποθέτω ότι παίζει και αυτό τον ρόλο του. Σε μία μόνο περίπτωση μου ήρθε μία λιμενικίνα για έλεγχο, και νομίζω δεν είχα σωστό αριθμό σωσιβίων στην βάρκα. Της έκανα ένα ψιλοκαμακάκι, κολακεύτηκε ως γυναίκα (δεν ήταν και άσχημη) και την έβγαλα καθαρή!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 11 Ιουν 2020, 15:46

xareas έγραψε:
Πέμ 11 Ιουν 2020, 14:51
thalassa50 έγραψε:
Πέμ 11 Ιουν 2020, 14:45
Γιάννη από να πάρει στο τοπικό λιμεναρχείο και να το κάνουν αβαβά ή να το διαχειριστούν όπως θέλουν και όχι όπως προβλέπεται καλύτερα στο 108.
Δεν είναι πανάκεια αλλά κάπως πιο "επίσημο".
σαφως και ειναι πολυ καλυτερα το να στραφεις εκει για καποια καταγγελεια και μονον εκει ,απλα εννοούσα για τα θεματα που καποιος θελει να κανει ερωτηση για καποιο θεμα ψαρεματος :)

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 11 Ιουν 2020, 17:39

thalassa50 έγραψε:
Πέμ 11 Ιουν 2020, 15:46
απλα εννοούσα για τα θεματα που καποιος θελει να κανει ερωτηση για καποιο θεμα ψαρεματος :)
Αν λες για απαγορεύσεις κτλ κτλ εννοείται στο τοπικό λιμεναρχείο το τηλέφωνο μην έχεις άλλα.

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Πέμ 11 Ιουν 2020, 19:58

Zacg έγραψε:
Πέμ 11 Ιουν 2020, 13:40
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 11 Ιουν 2020, 13:30
Προεχει η ασφάλεια μας και η προστασια της σωματικης μας ακεραιοτητας. Αρκετα συνηθισμενο περιστατικο καθως αλλος εχει πληρη αγνοια του τι ειναι, τι δηλωνει και σε τι τον υποχρεωνει ο πλωτος σημαντηρας με την καταδυτικη σημαια ενω αλλοι ειναι απλα καγκουρομαγκες και θελουν να ειναι προσωπικο τους τσιφλικι η θαλασσα...
Και για τις δυο κατηγοριες απαραδεκτων, ενα ειναι το...μήνυμα:
1.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΑΔΟΥΡΑ ΜΟΥ?
2. ΠΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙ ΒΑΡΚΕΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ?
3.ΠΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΔΟΥΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΒΑΡΚΑ?
Α.50 μέτρα λέει ο νόμος.
Γ.150 μέτρα το ελάχιστο, πρέπει να περνάνε οι βάρκες απ τη σημαδούρα σου.

Βέβαια πολλές φορές, καλό είναι να λειτουργούμε με βάση το άισθημα αυτοσυντήρησης κι οχι με το δικαίωμα του νόμου, γιατί αν φάμε την προπελιά, το δικαίωμα του νόμου δεν θα μας φανεί και πολύ χρήσιμο.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 11 Ιουν 2020, 20:26

Zacg έγραψε:
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Προεχει η ασφάλεια μας και η προστασια της σωματικης μας ακεραιοτητας. Αρκετα συνηθισμενο περιστατικο καθως αλλος εχει πληρη αγνοια του τι ειναι, τι δηλωνει και σε τι τον υποχρεωνει ο πλωτος σημαντηρας με την καταδυτικη σημαια ενω αλλοι ειναι απλα καγκουρομαγκες και θελουν να ειναι προσωπικο τους τσιφλικι η θαλασσα...
1. Μπορεις να απομακρύνεσαι το πολυ 50μ από των πλωτήρα σου. Συμβουλή μου: μην απομακρύνεσαι πάνω από 20.
2. Αυτό εξαρτάται από την περιοχή, εάν είναι παραλία με λουόμενους, αν υπάρχουν σημαδούρες κλπ
3. Αυτό δεν θα έπρεπε να το ρωτάς :mrgreen: , είναι από την αλφαβήτα μας. Το ΟΠΟΙΟ σκάφος πρέπει να περάσει 150 μέτρα το λιγότερο από τον πλωτήρα με την καταδυτική σημαία.

Πέραν των παραπάνω, πάντα να θυμάσαι οτι ο πλωτήρας μας είναι απλά ένα μπαλονάκι και ΔΕΝ προσφέρει πραγματική προστασία από τον απρόσεκτο, ή χαζό ή πιωμένο κλπ χειριστή σκάφους. Πάντα να επιδιώκεις αποκατάσταση οπτικής επαφής και να βεβαιώνεσαι οτι σε είδαν από το σκάφος που έρχεται :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 11 Ιουν 2020, 21:10

ειναι πααααρα πολλοι αυτοι η καπεταναιοι του γλυκου νερου,ειναι χιλιαδες και αυτο λογο νομοθεσιας αυτου του ......ντελου κρατους που αφηνει τον καθε ασχετο να παιρνει ενα ταχυπλοο με μια 30αρα μηχανη ΔΙΧΩΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ταχυπλοου αρα και διχως καμια γνωση και σαφεστατα οποιον παρει ο χαρος μετα ,ασε που καταφερνουν και σκοτωνονται η αυτοτραυματιζονται μονοι τους ριχνοντας απλες βαρκες στα βραχια :)
Οποτε οπως γραφουν και τα παιδια ,μην βασιζεσε μονο στην σημαδουρα αλλα τα ματια παντα καθε λιγα δευτερολεπτα εξω απο το νερο και τον νου σου για σκαφος που βλεπεις πολυ πολυ μακρυα αλλα με πορεια προς εσενα απλα δεν ξαναβαζεις κεφαλι μες στο νερο μεχρι να σε περασει ,ειναι απιστευτο σε ποσο λιγο χρονο σε εχει φτασει ενω εσυ νομιζεις οτι θα κανει κανα 15λεπτο η 20λεπτο :) δεν το πιστευα νεος μεχρι που το διαπιστωσα μονος μου

ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ » Πέμ 11 Ιουν 2020, 21:57

Kαλησπερα.Με αφορμη τη περιπετεια του Zacg να πω οτι πριν δυο χρονιά οταν περασα σε νησακι απεναντι απο ακτη,στη πισω πλευρά υπηρχαν ανα 50μ ξεκινώντας απο τα βραχια της ακτης 5 δίχτυα εως 20μ μηκος και σε βαθος τα πεντε μετρα. Οταν βγηκα με περίμενε το λιμενικό στο αυτοκινητο και μου εκανε ελενχο τους ειπα για τα δυχτια και αν ειναι ΝΟΜΙΜΑ? Ο ενας λιμενικος κλείνοντας το ματι μου ειπε οτι όλα ειναι ΟΚ ρωτησε αν ειχαν ψαρια επανω και μου ειπε οτι καλα εκανα και εφυγα.

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Πέμ 11 Ιουν 2020, 22:21

Johnkokk έγραψε:
Πέμ 11 Ιουν 2020, 19:58
Zacg έγραψε:
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Α.50 μέτρα λέει ο νόμος.
Γ.150 μέτρα το ελάχιστο, πρέπει να περνάνε οι βάρκες απ τη σημαδούρα σου.

Βέβαια πολλές φορές, καλό είναι να λειτουργούμε με βάση το άισθημα αυτοσυντήρησης κι οχι με το δικαίωμα του νόμου, γιατί αν φάμε την προπελιά, το δικαίωμα του νόμου δεν θα μας φανεί και πολύ χρήσιμο.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ Κ ΕΜΑΣ.

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Πέμ 11 Ιουν 2020, 22:23

ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ έγραψε:
Πέμ 11 Ιουν 2020, 21:57
Kαλησπερα.Με αφορμη τη περιπετεια του Zacg να πω οτι πριν δυο χρονιά οταν περασα σε νησακι απεναντι απο ακτη,στη πισω πλευρά υπηρχαν ανα 50μ ξεκινώντας απο τα βραχια της ακτης 5 δίχτυα εως 20μ μηκος και σε βαθος τα πεντε μετρα. Οταν βγηκα με περίμενε το λιμενικό στο αυτοκινητο και μου εκανε ελενχο τους ειπα για τα δυχτια και αν ειναι ΝΟΜΙΜΑ? Ο ενας λιμενικος κλείνοντας το ματι μου ειπε οτι όλα ειναι ΟΚ ρωτησε αν ειχαν ψαρια επανω και μου ειπε οτι καλα εκανα και εφυγα.

ΜΕΤΑ ΦΤΑΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ Κ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙΣ ΟΛΑ;

furbygr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από furbygr » Πέμ 11 Ιουν 2020, 22:29

Mια φορα Χαλκιδικη θυμαμαι ηταν ενας με καικι. Ψάρευα 200 μέτρα μακρυα του με φιλο λιμενικό.
Την άλλη μερα έσκασε στο λιμεναρχείο. Αραδιασε ενα σωρο βλακείες, οτι ψαρευαν δυο άτομα λεει, βραδυ με φακό, του χάλασαν τα δίχτυα κλπ.
Ενας αλλος του αρεσε οπου βλεπει σημαδουρα να τρεχει καρφί επάνω. Αναγκάστηκα να βγω στο ενα μετρο νερο για να σταματησει. Σε καποια φάση εμβολισε το φουσκωτο του φίλου μου. Οταν εκείνος ανέβηκε στο φουσκωτο κι έβγαλε την κουκούλα ο ψαράς χλωμιασε. " ελα το βραδυ στο λιμεναρχείο να σου πω δυο λογάκια" του ειπε ο φίλος .

Επιστροφή στο “Νομικά”