παραβαση απο λιμεναρχειο Σκιαθου

Τι λέει ο νομοθέτης.
Άβαταρ μέλους
Διβριωτης
Ονοματεπώνυμο: Διβριωτης Γιαννης

παραβαση απο λιμεναρχειο Σκιαθου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διβριωτης » Παρ 05 Ιουν 2020, 09:38

Καλημερα παιδια!!!!! χθες ψαρευα στην περιοχη του Κατηγιωργη και με εκανε ελεγχο το Λιμεναρχειο Σκιαθου.Βρεθηκα σε ολα νομιμος αλλα με βεβαιωσανε παραβαση επειδη ψαρευα μονος.Τους ενημερωσα οτι ο συγκεκριμενος νομος εχει καταργηθει με προεδρικο διαταγμα.Ηταν αμετανοητοι και επιμενανε οτι ισχυει η παραβαση και φυγανε.Συγκεκριμενα στην περιοχη την ιδια χρονικη στιγμη γραψανε αλλα 4 παιδια συμωνα με τα λεγομενα των ιδιων των λιμενικων.Που μπορω να βρω το καινουριο ΦΕΚ για την απολογια μου???

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: παραβαση απο λιμεναρχειο Σκιαθου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 05 Ιουν 2020, 10:03

Διβριωτης έγραψε:
Παρ 05 Ιουν 2020, 09:38
Καλημερα παιδια!!!!! χθες ψαρευα στην περιοχη του Κατηγιωργη και με εκανε ελεγχο το Λιμεναρχειο Σκιαθου.Βρεθηκα σε ολα νομιμος αλλα με βεβαιωσανε παραβαση επειδη ψαρευα μονος.Τους ενημερωσα οτι ο συγκεκριμενος νομος εχει καταργηθει με προεδρικο διαταγμα.Ηταν αμετανοητοι και επιμενανε οτι ισχυει η παραβαση και φυγανε.Συγκεκριμενα στην περιοχη την ιδια χρονικη στιγμη γραψανε αλλα 4 παιδια συμωνα με τα λεγομενα των ιδιων των λιμενικων.Που μπορω να βρω το καινουριο ΦΕΚ για την απολογια μου???
https://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=5&t=66665 ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
Διβριωτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διβριωτης » Παρ 05 Ιουν 2020, 10:15

αυτο ειναι 1985 υπαρχει ποι προσφατο διαταγμα

Άβαταρ μέλους
spearsaras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearsaras » Παρ 05 Ιουν 2020, 10:32

Καλημέρα.
Η παράβαση που σου βεβαίωσαν προβλέπεται μόνο από τον Γενικό Κανονισμό Λιμένα και στα Λιμεναρχεία
υπάρχει σχετική διαταγή από την αρμόδια Διεύθυνση Αλιείας του Υπουργείου Ναυτιλίας ότι όσον αφορά στην ερασιτεχνική αλιεία
και στην υποβρύχια αλιεία πρέπει να εφαρμόζεται το Π.Δ. 373/85 ως πιο εξειδικευμένο, νεότερο και ισχυρότερο από νομικής απόψεως.
Εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να σου βεβαιώσουν παράβαση και εάν το έκαναν δεν έχει καμία νομική βάση.
Θα ήθελα μόνο να μας διευκρινήσεις εάν την παράβαση στην βεβαίωσαν επιτόπου και εάν υπέγραψες οποιοδήποτε χαρτί.

Άβαταρ μέλους
Διβριωτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διβριωτης » Παρ 05 Ιουν 2020, 10:42

φιλε τα στιχια μου πιραν

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Παρ 05 Ιουν 2020, 11:04

Υπάρχει σχετική δικαστική απόφαση η οποία δικαίωσε τον συνάδελφο που ψάρευε μόνος:
Capture.JPG
Την έχω ολόκληρη, αν θες στην στέλνω με e-mail. Θα σου πρότεινα είτε να τους την πας είτε να μιλήσεις με τον λιμενάρχη και να τους τη στείλεις ώστε να μη σου βεβαιώσουν καν τη παράβαση. Αν σου έρθει χαρτί μετά θα πρέπει πιθανότατα να πας δικαστικώς. Θα δικαιωθείς σίγουρα αφού υπάρχει δεδικασμένο αλλά άντε πλήρωνε δικηγόρους.

Ξέρω σίγουρα ότι έχει βγει και εγκύκλιος (ή κάτι τέτοιο) του λιμενικού σώματος προς τα λιμεναρχεία ώστε να αποφεύγεται η βεβαίωση της συγκεκριμένης "παράβασης". Δυστυχώς δε μπορώ να τη βρω τώρα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Διβριωτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διβριωτης » Παρ 05 Ιουν 2020, 11:24

gsim έγραψε:
Παρ 05 Ιουν 2020, 11:04
Υπάρχει σχετική δικαστική απόφαση η οποία δικαίωσε τον συνάδελφο που ψάρευε μόνος:
Capture.JPG

Την έχω ολόκληρη, αν θες στην στέλνω με e-mail. Θα σου πρότεινα είτε να τους την πας είτε να μιλήσεις με τον λιμενάρχη και να τους τη στείλεις ώστε να μη σου βεβαιώσουν καν τη παράβαση. Αν σου έρθει χαρτί μετά θα πρέπει πιθανότατα να πας δικαστικώς. Θα δικαιωθείς σίγουρα αφού υπάρχει δεδικασμένο αλλά άντε πλήρωνε δικηγόρους.

Ξέρω σίγουρα ότι έχει βγει και εγκύκλιος (ή κάτι τέτοιο) του λιμενικού σώματος προς τα λιμεναρχεία ώστε να αποφεύγεται η βεβαίωση της συγκεκριμένης "παράβασης". Δυστυχώς δε μπορώ να τη βρω τώρα.
ευχαριστο φιλε να παρο τηλ θα με ακουσουν η θα μου πουνε γραψτα στην απολογια

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Παρ 05 Ιουν 2020, 12:17

Θα σου έλεγα να πάρεις πρώτα τηλέφωνο και να τη στείλεις αν σε αφήσουν, μπας και αποφασίσουν να μη στείλουν καν κλήση σε απολογία. Μας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο, σε άλλο λιμεναρχείο και για άλλη υποτιθέμενη παράβαση (μια σημαδούρα για δύο ψαροτουφεκάδες... :-({|= )

Αν δε πειστούν, την βάζεις στην απολογία σου. Ελπίζω μέχρι τότε να έχουμε βρει και το χαρτί του λιμενικού σώματος.

Δοκίμασα να σου στείλω την απόφαση στο e-mail που έχεις δηλώσει στο φόρουμ αλλά μάλλον δε παίζει πια. Αν θες γράψε μου μια διεύθυνση σε ισχύ για στη στείλω.

Άβαταρ μέλους
Διβριωτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διβριωτης » Παρ 05 Ιουν 2020, 12:33

gsim έγραψε:
Παρ 05 Ιουν 2020, 12:17
Θα σου έλεγα να πάρεις πρώτα τηλέφωνο και να τη στείλεις αν σε αφήσουν, μπας και αποφασίσουν να μη στείλουν καν κλήση σε απολογία. Μας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο, σε άλλο λιμεναρχείο και για άλλη υποτιθέμενη παράβαση (μια σημαδούρα για δύο ψαροτουφεκάδες... :-({|= )

Αν δε πειστούν, την βάζεις στην απολογία σου. Ελπίζω μέχρι τότε να έχουμε βρει και το χαρτί του λιμενικού σώματος.

Δοκίμασα να σου στείλω την απόφαση στο e-mail που έχεις δηλώσει στο φόρουμ αλλά μάλλον δε παίζει πια. Αν θες γράψε μου μια διεύθυνση σε ισχύ για στη στείλω.
divriotis .giannis@gmail .com ή αν εχεις βαιπερ το τηλ ειναι 6972250834

Άβαταρ μέλους
Διβριωτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διβριωτης » Παρ 05 Ιουν 2020, 12:40

KOSTAS STI έγραψε:
Παρ 05 Ιουν 2020, 10:03
Διβριωτης έγραψε:
Παρ 05 Ιουν 2020, 09:38
https://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=5&t=66665 ;)
Η παραγραφος που αναφερεται στην ασφαλη διενεργεια υποβρυχιας ερασιτεχνικης αλιειας που αναγραφεται????? γιατι μπαινω στο προεδρικο διαταγμα και δεν βρισκω καμμια αναφορα

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 05 Ιουν 2020, 13:00

θα ηταν ωραιο να εμπαινε αυτη η παραγραφος εδω στο φορουμ καπου οπου θα ειναι ορατη παντα ωστε να μπορουν να κανουν χρηση ολα τα μελη σε περιπτωση αναγκης :)
υγ.καλο ξεμπερδεμα φιλε μου :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Παρ 05 Ιουν 2020, 13:11

Από το αρχηγείο του λιμενικού σώματος ( http://www.hcg.gr/node/3284 ):

2. Στα άτομα που αλιεύουν με ψαροντούφεκο, συστήνεται να τηρούν τα παρακάτω:

α) Να βουτούν ανά δύο (02) τουλάχιστον άτομα, αποφεύγοντας τις μεμονομένες καταδύσεις.

β) Να υπάρχει διαρκής οπτική επαφή και επιτήρηση μεταξύ των υποβρύχιων αλιέων.

Μιλάμε ξεκάθαρα για σύσταση και όχι υποχρέωση. Στείλε τους και αυτό Γιάννη.

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Παρ 05 Ιουν 2020, 13:13

Έχε υπ' όψιν ότι η λεπτομερής απολογία δεν είναι υποχρεωτική, ασχέτως του τι θα επικαλεστούν. Μπορεί να σε γλιτώσει μπορεί και όχι. Επιπλέον, σε περίπτωση δικαστηρίου τους προετοιμάζεις για το τι θα ισχυριστείς, αλλά και για το τι θα γράψουν αυτοί εν συνεχεία. Δεν λέω να μην απολογηθείς, απλά πρώτα κάλεσε έναν σχετικό δικηγόρο. Ακόμα και για απλή επικοινωνία και αποστολή εγγράφων ας την κάνει ο δικηγόρος σου, έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα και ψυχολογική επίπτωση ειδικά εφόσον παρατυπησαν. Παράτυπησαν υπό το βάρος της στολής τους και στην ανώτερη και ανώτατη διοίκηση αυτό δεν άρεσει καθόλου. Ειδικά αν κάτι πάρει και δημοσιότητα (γι αυτό κάμερα πάντα μαζί να γραφει). Κράτα το αυτό για μετά.

Σε περίπτωση φίλου για παντελώς ηλίθιο και παρατυπο πρόστιμο το οποίο σφράγισε βλακωδώς και ο λιμεναρχης λιμεναρχείου πλησίον της περιοχής που ήσουν, ο δικηγόρος συνέστησε να μην απολογηθεί (να παρουσιάστει και να πει ότι δεν έχει να δηλώσει τιποτα), να γράψουν ότι θέλουν και μετά να τρέχουν όπως και έγινε και έτρεχαν και παρακάλαγαν και λέγαν ότι εχουν παιδιά και οικογένειες και ένα λαθάκι έγινε και αλλά τέτοια δειλά. Δεν μπορώ να θίξω ονόματα και καταστάσεις αλλά πρόκειται για γνωστό βλάκα που άφησε εποχή σε κοντινό λιμεναρχείο με τις αυθαίρετες ερμηνείες του νόμου και οι ντόπιοι ψαράδες έχουν ακόμα να λένε. Κάποιοι εδω μέσα πιθανώς να γνωριζουν και να θυμουνται. Το κακό είναι ότι για τα περισσότερα τη γλίτωνε, επειδη κανεις δεν ασχολήθηκε ποτέ σοβαρά (ελα μωρέ που να μπλέκεις τώρα με δικηγόρους κτλ), έπαιρνε περισσότερο θάρρος και έκανε και αλλά, μέχρι που βρήκε το δάσκαλό του. Με δικηγόρο βέβαια και ζυγισμενες κινήσεις.

Συνεπώς οι ιντερνετικες συμβουλές ωχριούν μπροστά στους ειδικούς. Καλώς ή κακώς ένας καλός λογιστής και δικηγορος είναι πάντα απαραίτητος, σε συνδυασμό με την οποία διαδικτυακή η όποιου είδους έρευνα κάνεις, εννοείται.

Τέλος έχω ξανάγραψει και πιο πάνω και παλιότερα, πως ότι κάνουν τα σώματα ασφαλείας το κάνουν πάντα υπό το βάρος της στολής και της υπηρεσίας. Επειδή δεν είμαστε βασιλευομενη μπανανια της ανατολής (όχι παντού τουλάχιστον) όταν δείξουν υπερβάλλων ζήλο ή αποδεδειγμένα προβούν σε παράτυπες ενέργειες (δηλαδή συντάξουν και υπογράψουν αυτό που δεν έπρεπε, ή μια κάμερα τους καταγράψει να παραβιάζουν ή να αγνοούν το νόμο) , υπάρχει ο νόμιμος με δικηγόρο τρόπος να το μετανιώσουν πολύ πικρά και το βασικότερο να μετράνε τις επόμενες ενέργειές τους πολύ πιο προσεκτικά.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 05 Ιουν 2020, 14:40

Επειδή τα πράγματα έχουν λιγο έως εντελώς όπως τα γράφει ο φίλος ο Paranoia, ακόμη μια φορά, διαπιστώνεται η ανάγκη ύπαρξης συλλογικής εκπροσώπησης των ερασιτεχνών, που μεταξύ άλλων θα αντιμετωπίζει τέτοια φαινόμενα και θα συνετίζει τέτοια ΄΄ταλέντα΄΄...

Ο ΄΄ΈΝΑΣ΄΄ είναι μόνος και δύσκολα μπαίνει σε διαδικασία αντιπαράθεσης είτε με είτε χωρίς δικηγόρο, δεδομένου οτι το σύστημα είναι στημένο έτσι ώστε να αποτρέπει τις αντιδράσεις με τη χρονοβόρα και κοστσοβόρα διαδικασία του...

Υποστηρικτικά τω παραπάνω, συνάδελφος που δικαιώθηκε σε ανάλογη περίπτωση -νομικός και ο ίδιος- χρειάστηκε περίπου 10 χρόνια για να δικαιωθεί!

Αν και όταν τα καταφέρουμε να έχουμε νομική εκπροσώπηση ως οργανωμένη συλλγικότητα (Σύλλογος, Ομοσπονδία κλπ), αυτά τα φαινόμενα θα...πατάσσονται εν τη γενέσει τους΄΄ :mrgreen: , όπως πρέπει...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
dim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim » Σάβ 06 Ιουν 2020, 07:07

:hello: τα "πες ολα :hello:
αν ...και ....αν ...μακαρη :-({|=
αν αποκτησουμε συλογικοτητα....
Λευτερια στους Ελληνες

Επιστροφή στο “Νομικά”