Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Τι λέει ο νομοθέτης.
dimitrikotz

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 18 Μάιος 2020, 12:28

Λοιπόν Κώστα, χρήσιμη αυτή η κουβέντα και φλέγον το ζήτημα, αν και πρέπει να ομολογήσω ότι περιμένω και εγώ πως και πως την άρση της απαγόρευσης. Πήγα χτες κοντά στο Λαύριο για προπόνηση και είδα πάρα πολλά μαύρα κυρίως ψάρια. Ροφό κανένα, αλλά πολλές και καλές στήρες και υπήρχαν και αρκετοί σαργο-σηκιοί. Η πρώτη εξόρμηση προγραμματίζεται για Κύθηρα, και ήδη η φαντασία μου οργιάζει!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 18 Μάιος 2020, 12:54

KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 12:16
dimitrikotz έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 12:02
KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 10:37
dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 20:27
..... Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό, όσο να βλέπουμε ψάρια στις ελληνικές θάλασσες για πολλά ακόμα χρόνια, και αν το τίμημα είναι να πιάνουμε λιγότερα, είμαι διατεθειμένος να το πληρώσω.
:-k ......σιγουρα εισαι ψ/τ ας ? :-k ........
εγω το ερμηνευω ετσι! θα πρεπει να ακριβωπληρωνουμε στους τραταδες τα κτυπημενα ψαρια που μας πασαρουν και οι πλουσιοι να μπορουν να κανουν το χομπυ τους ανενοχλητοι ,αφου αυτοι θα μπορουν να πληρωνουν οσο και να στοιχιζει !!!! :this:
Ισως και να' χεις δίκιο, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είμαι. Το σίγουρο είναι ότι μ' αρέσει να βουτάω και μ' αρέσει να βλέπω ζωντανούς βυθούς γεμάτους με ψάρια. Ως προς το αμιγώς ψαρευτικό κοΆπειρες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να διστάζει να πατήσει την σκανδάλη σ' ένα ροφό λουφαγμένο στην τρύπα του και να σε κοιτάει έντρομος περιμένοντας τα χειρότερα. "Απειρες φορές έχω αφήσει χταπόδια, απλά επειδή δεν βλέπω να έχουν καμία άμυνα, και προτιμώ να τους χαρίσω την ζωή. Ωστόσο ένα δύσκολο ψάρι, θα προσπαθήσω να το πιάσω,μμάτι έχω μία αμφιθυμία. αλλά κι αυτό τις περισσότερες φορές ανεπιτυχώς! Εκεί μόνο εμφανίζεται ένα ψήγμα κυνηγετικού ενστίκτου. Για να σου πω την αλήθεια, είμαι από αυτούς (ίσως και ο μοναδικός εδώ πέρα) που πιστεύουν ότι το κυνήγι του ροφού πρέπει να απαγορευτεί εντελώς, και το λέω γνωρίζοντας ότι θα γίνω persona non grata στο φόρουμ. Υπό αυτή την έννοια λοιπόν σωστά το επισημαίνεις, καταλαβαίνω κι εγώ ότι ίσως δεν ανήκω εδώ.
υπ'αυτη την εννοια δεν εχουμε προβλημα! αλλα απ'αυτην.......και αν το τίμημα είναι να πιάνουμε λιγότερα, είμαι διατεθειμένος να το πληρώσω.........!!!!
παραπεμπεις εμμεσως σε επαγγελματια που ζητα να σταματησει η ερασιτεχνικη αλιεια και ν'αγοραζουμε ολοι τα ψαρια απ'αυτους!
οπως λεει η εκφραση, βουτυρο στο ψωμι τους ! :this:
νομιζω οτι πρεπει να σταματησουμε να τους βαζουμε ιδεες! κατεβαζουν πολλες και απο μονοι τους !!! :evil:
σωστός ο κωστής :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 18 Μάιος 2020, 18:16

Όσον αφορά το ροφό,εισα
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 18 Μάιος 2020, 18:18

stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 18:16
Όσον αφορά το ροφό,εισαι πολύ σωστός...μάλλον ως κυνηγός στο οικοσύστημα πρέπει να επαναπροσδιοριστεις,μιας και στη σχέση θηρευτή-θηραματος δεν έχει θέση το συναίσθημα...
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 18 Μάιος 2020, 21:59

Όσον αφορά το ροφό,εισαι πολύ σωστός...μάλλον ως κυνηγός στο οικοσύστημα πρέπει να επαναπροσδιοριστεις,μιας και στη σχέση θηρευτή-θηραματος δεν έχει θέση το συναίσθημα...

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 18 Μάιος 2020, 22:01

stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 18:18
stelarasA'MAK έγραψε:
Στελάρα συμφωνώ απολύτως με αυτό που γράφεις, πράγματι δεν έχει θέση το συναίσθημα και εγώ μπερδεύομαι τρομερά μ' αυτό το θέμα. Πρόπερσι είχαμε κάνει μία εξόρμηση στην Σέριφο, και εκεί που ψάρευα κάπου στα νότια έτυχε να χτυπήσω ένα μεγάλο ροφό, γύρω στα δέκα έξι κιλά. Ομολογώ εντελώς τυχαία, καθώς είδα κίνηση από κάποιους καλούς σαργούς και μπήκα στην τρύπα έχοντας ευθυγραμμίσει το όπλο με την πορεία μου. Μέσα στο σκοτάδι αντιλήφθηκα ακριβώς μπροστά μου κάτι πολύ μεγάλο, μάλιστα νομίζω τα μάτια του πρέπει να φωσφόριζαν στο σκοτάδι, ή έτσι μου φάνηκε. Εριξα ασυναίσθητα χωρίς να το σκεφτώ καθόλου, και τράβηξα αμέσως την πετονιά. Το ψάρι με ακολούθησε έξω απ' το βράχο χωρίς καμία αντίσταση, και όταν είδα το μέγεθος του δεν πίστευα στα μάτια μου. Είχε χτυπηθεί καλά στο κεφάλι, αλλά στην επιφάνεια ταλαιπωθήκα τόσο εγώ, όσο και αυτό. Με λίγα λόγια, ήταν τέτοιο το μέγεθος του, που δεν σου έδινε την εντύπωση ψαριού, ήταν ζωντανό το έβλεπα όπως και με έβλεπε και εκείνο με ένα τρομερά εκφραστικό βλέμμα, λες και επρόκειτο για σκύλο ή φώκια. Μου πήρε πολύ ώρα να το σκοτώσω και η όλη διαδικασία μπορώ να σου πω ότι μου άφησε τραυματική εμπειρία. Από τότε γενικά έχω μία απροθυμία να χτυπάω ροφούς ξέροντος κιόλας την σημασία που έχει η παρουσία του στο οικοσύστημα. Έτσι έχω καταλήξει να στοχεύω περισσότερο στήρες, όσο ακόμα μπορώ δηλαδή γιατί δυστυχώς μεγαλώνω...

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 18 Μάιος 2020, 22:02

Επιτέλους,κατάφερα να απαντήσω όπως ήθελα.. :D :D

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 18 Μάιος 2020, 22:14

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 22:01
stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 18:18
stelarasA'MAK έγραψε:
Στελάρα συμφωνώ απολύτως με αυτό που γράφεις, πράγματι δεν έχει θέση το συναίσθημα και εγώ μπερδεύομαι τρομερά μ' αυτό το θέμα. Πρόπερσι είχαμε κάνει μία εξόρμηση στην Σέριφο, και εκεί που ψάρευα κάπου στα νότια έτυχε να χτυπήσω ένα μεγάλο ροφό, γύρω στα δέκα έξι κιλά. Ομολογώ εντελώς τυχαία, καθώς είδα κίνηση από κάποιους καλούς σαργούς και μπήκα στην τρύπα έχοντας ευθυγραμμίσει το όπλο με την πορεία μου. Μέσα στο σκοτάδι αντιλήφθηκα ακριβώς μπροστά μου κάτι πολύ μεγάλο, μάλιστα νομίζω τα μάτια του πρέπει να φωσφόριζαν στο σκοτάδι, ή έτσι μου φάνηκε. Εριξα ασυναίσθητα χωρίς να το σκεφτώ καθόλου, και τράβηξα αμέσως την πετονιά. Το ψάρι με ακολούθησε έξω απ' το βράχο χωρίς καμία αντίσταση, και όταν είδα το μέγεθος του δεν πίστευα στα μάτια μου. Είχε χτυπηθεί καλά στο κεφάλι, αλλά στην επιφάνεια ταλαιπωθήκα τόσο εγώ, όσο και αυτό. Με λίγα λόγια, ήταν τέτοιο το μέγεθος του, που δεν σου έδινε την εντύπωση ψαριού, ήταν ζωντανό το έβλεπα όπως και με έβλεπε και εκείνο με ένα τρομερά εκφραστικό βλέμμα, λες και επρόκειτο για σκύλο ή φώκια. Μου πήρε πολύ ώρα να το σκοτώσω και η όλη διαδικασία μπορώ να σου πω ότι μου άφησε τραυματική εμπειρία. Από τότε γενικά έχω μία απροθυμία να χτυπάω ροφούς ξέροντος κιόλας την σημασία που έχει η παρουσία του στο οικοσύστημα. Έτσι έχω καταλήξει να στοχεύω περισσότερο στήρες, όσο ακόμα μπορώ δηλαδή γιατί δυστυχώς μεγαλώνω...
Πολλοί ψαροκυνηγοι φτάνουν σε αυτή τη συμφιλίωση με το ροφό,μετά βέβαια από πολλά χρόνια και πολλούς ροφούς στην ψαροβελονα..
Θυμάμαι το μακαρίτη τον Κόλλια που του είχε περάσει η σκέψη ,σύμφωνα με τα γραφόμενα του,να.. συμφιλιωθεί με ένα ροφό που έβλεπε σε ένα μέρος,και μετά σκεφτηκε"Μα είναι δυνατόν?? Ψάρι είναι!!!"
Ο ίδιος δε,απέδωσε αυτές τις σκέψεις στον σύγχρονο αστικό τρόπο ζωής...
Οπότε, πιστεύω έχει νόημα σάν σκέψη,μόνο με το σκεπτικό της προστασίας και της διαχειρισης ενός ψαρότοπου...
Ο δε Β.Ζωνομεσης κάπου έγραφε ότι όχι μόνο δεν κυνηγά πια ροφούς,αλλά αν δει κανένα μεγάλο "χαλαρό" τον τρομάζει με μια επίτηδες άστοχη τουφεκιά...να χει να θυμάται...

d&s-divers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από d&s-divers » Τρί 19 Μάιος 2020, 20:20

Οσοι έγραφαν μην χτυπάτε τα μικρά ροφάκια, ήταν ενίοτε οι δολοφόνοι τους!
Ακολούθως όσοι γράφαν να...μην βαράμε ροφούς, τους πετσόκοβαν όπου τους έβρισκαν+ότι πήγαιναν επανειλλημένα σε σταμπαρισμένα ψάρια μπας και τους κάτσει... :banghead:
Ακολουθήστε το ένστικτό σας
Προσωπικά ο μεγάλος ροφός είναι ευκαιρία για γιορτή με τους φίλους και την οικογένειά μου.
Ακόμα κι αν εγέρασα...
[image]https://i.postimg.cc/rs467vrF/ALHU8040.jpg[/image]
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 20 Μάιος 2020, 20:09

d&s-divers έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 20:20
Οσοι έγραφαν μην χτυπάτε τα μικρά ροφάκια, ήταν ενίοτε οι δολοφόνοι τους!
Ακολούθως όσοι γράφαν να...μην βαράμε ροφούς, τους πετσόκοβαν όπου τους έβρισκαν+ότι πήγαιναν επανειλλημένα σε σταμπαρισμένα ψάρια μπας και τους κάτσει... :banghead:
Ακολουθήστε το ένστικτό σας
Προσωπικά ο μεγάλος ροφός είναι ευκαιρία για γιορτή με τους φίλους και την οικογένειά μου.
Ακόμα κι αν εγέρασα...
[image]https://i.postimg.cc/rs467vrF/ALHU8040.jpg[/image]
Εχεις δικιο θα ελεγα,απλα καποιοι οταν ξεκινησαν πριν δεκαετιες πολλες δεν γνωριζαν αλλα εμαθαν (θεμα προς μεγαλη συζητηση ) καποιοι σημερα ομολογο δικαιολογημενα να συνεχιζουν να μην γνωριζουν ακομα (μια αιτια ειναι οτι δεν γνωριζουν το φορουμ μας και σαφεστατα στην ελλαδα ζουμε οπου αγοραζεις ψαροτουφεκο και κανεις δεν σε ενημερωνει ποτε για το τι ισχυει ??ακομα και τα μαγαζια του ειδους ??? :) )
Καποιοι που γνωριζουν πολυ καλα και συμβουλευουν τους νεους και μη με διαφορους τροπους κανουν ακριβως αυτα που γραφεις και οχι μονον στους ροφους ,αλλα και σε αλιευματα τα οποια ειναι προστατευομενα η απαγορευμενα :) αλλα εκει που συμβουλευουν το παιζουν αγιοι πατερες :grin:
Καποιοι συνεχιζουν να πλουτιζουν απο τους ροφους και αλλα μαυροψαρα εξου εχουν εξαφανιστει τα μαυροψαρα εως τρια κιλα ,καποιοι παλι συζητανε για την προστασια του ροφου λογο οτι φερνει αλλα ψαρια διπλα του παντα και οχι για την προστασια του ειδους .
Το μεγα θεμα ομως κατ εμε δεν ειναι ο ροφος αποκλειστικα ,το θεμα ειναι οτι η θαλασσα αδιαζει ακομα και απο περκες χανους και λοιπα μικροψαρα οπου καποτε εβγαζες καποια καλα κομματια ??σημερα δεν βλεπεις πια ουτε χανους και περκες 6-7 εκατοστων που απλα τα χαζευαμε και συμβουλευαμε τα νεα παιδια που γνωριζαμε και απο εδω μεσα και ψαρευαμε μαζι να μην τα βαρανε (οχι παντα με αποτελεσματα δυστυχως )?????????????????????????????????????????αφηστε τα χταποδια ,αυτα τα βγαζουν και 50-100 γραμμαρια
Αγαπητε (πραγματι)φιλε d&s-divers :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 20 Μάιος 2020, 20:20

Ρε Θάλασσα,που πέφτεις και δε βλέπεις ούτε... πέρκες????
Λες για αυτούς που ψαρεύουν στην .. Πειραϊκή,μάλλον κι εσύ εκεί πέφτεις.... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 20 Μάιος 2020, 20:56

stelarasA'MAK έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 20:20
Ρε Θάλασσα,που πέφτεις και δε βλέπεις ούτε... πέρκες????
Λες για αυτούς που ψαρεύουν στην .. Πειραϊκή,μάλλον κι εσύ εκεί πέφτεις.... :mrgreen:
Ρε στελαρα δεν διαβασες τι γραφω ???
αντιγραφω για να μην κανεις τον κοπο :mrgreen:
<<σημερα δεν βλεπεις πια ουτε χανους και περκες 6-7 εκατοστων>>
μου θυμίζεις καποιους πχ στο φατσομπουκο που απαντουν σε τιτλους μη διαβαζωντας ολο το αρθρο :D
υγ.ουτε στη πειραικη πια εχει περκες πανω απο 5 εκατοστα :D
υγ 2.Αλλα τι εννοεις με τ οτι πεφτω στην πειραικη ???κανε το λιανα πλιζ να το καταλαβω :)

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 20 Μάιος 2020, 21:09

Τι πιο λιανα να κάνω,δε φταίω που δεν μπορείς να καταλάβεις την πλάκα... εννοείται το διάβασα αυτό που έγραψες,και θεωρώ ότι ,ως συνήθως,τραγικοποιεις τα πράγματα....

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Μάιος 2020, 00:12

stelarasA'MAK έγραψε:
Τετ 20 Μάιος 2020, 21:09
Τι πιο λιανα να κάνω,δε φταίω που δεν μπορείς να καταλάβεις την πλάκα... εννοείται το διάβασα αυτό που έγραψες,και θεωρώ ότι ,ως συνήθως,τραγικοποιεις τα πράγματα....
συμπαθαμε , δεν με εχεις συνηθίσει σε πλακες και ηθελα μια διευκρίνηση :grin:
απο την αλλη ο καθενας καταθετει της αποψεις του ,το αν της βρισκεις ως συνήθως τραγικοποιημενες, ειναι η αποψη σου και σεβαστη πραγματι
η δικη μου αποψη και γνωμη των 42 χρονων στο χομπυ σε αυτα που εχουν δει τα ματια μου εντος θαλασσας απο αλιευματα και την μειωσει αυτον καθε χρονο που παρατηρω στους ψαροτοπους μου και μη εναι αυτη παραπανω ,τωρα αν την βρισκεις τραγικοποιημενη ??ειναι δικο σου θεμα :)

Άβαταρ μέλους
seadragon
Ονοματεπώνυμο: Σπυρος Ευσταθιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seadragon » Σάβ 06 Ιουν 2020, 08:39

Δεν απαγορευεται να ψαρευεις μονος. Η συσταση εχει συμβουλευτικο χαρακτηρα και δεν ειναι παραβαση.
Οσο για τους ροφους, καθολικη απαγορευση. Οπως επισης για τα μικρα μαγιατικα, τονακια,ξιφιοπουλα. Αν θελουμε να βλεπουμε ψαρια. Για ολους ομως,οχι μονο για τους ερασιτεχνες. Πιο αυστηρες ποινες για οσους σκοτωνουν φωκιες,χελωνες η κοβουν τα πτερυγια με μαχαιρι στα δελφινια και τα ριχνουν μεσα ξανα για να πνιγουν. Καποιες παραβασεις να γινουν κακουργηματα.

Επιστροφή στο “Νομικά”