Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Τι λέει ο νομοθέτης.
aglimanos
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 06 Ιούλ 2016, 11:55
Ονοματεπώνυμο: Λαμπρος

Ερώτηση για Άδεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aglimanos » Τρί 07 Ιούλ 2020, 12:12

Ερώτηση, δε ξέρω αν είναι το σωστό θρεντ αλλά πρόκειται περι νομικού περιεχομένου.

Τι διαδικασία χρειάζεται για την άδεια μου για ψαροντόυφεκο? Βλέπω στα σαιτ κατι για μειλ και ιστορίες και δε ξερω τι γίνεται.
Επίσης, πως κουβαλάτε την άδεια μαζί πάνω στη φούσκα?

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 07 Ιούλ 2020, 12:22

Πρώτον η άδεια έχει καταργηθεί,αυτό είναι το βασικό.Και δεύτερον,παλιότερα που ίσχυε,ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ την κουβαλαγες μαζί σου αδιαβροχοποιημενη (στη φούσκα :D )...δεν το έκανα ποτέ .
Το υποχρεωτικό ήταν να την έχεις μαζί σου στα πράγματα σου στην ξηρά.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Τρί 06 Νοέμ 2012, 19:38
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος
Τοποθεσία: Μεσολόγγι - Πόρτο Ράφτη

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Πέμ 03 Σεπ 2020, 17:31

Καλησπέρα!
Προστέθηκε στην αρχική ανάρτηση, λινκ που παραπέμπει στο αρμόδιο υπουργείο της Κυπριακής Δημοκρατίας, απ όπου οι Κύπριοι (συν)άδελφοί μας θα μπορούν να ενημερωθούν για την ισχύουσα νομοθεσία που διέπει την υποβρύχια αλιεία στην ΚΥΠΡΟ

Οι διαφορές με την αντίστοιχη Ελληνική νομοθεσία είναι τεράστιες όπως πχ
1) η υποχρέωση για έκδοση και κατοχή ερασιτεχνικής άδειας,
2) η κατάργηση της απαγόρευσης του μήνα Μαΐου
3) το υποχρεωτικό ψαλίδισμα του άνω πτερυγίου της ουράς ψαριών που προέρχονται από Ερασ. Αλιεία
4) η επιβολή μεγάλων προστίμων σε διαχωρισμενες (με τροποποιητικους νόμους) καταστροφικες παράνομες και ανήθικες πρακτικές αλιείας.


Ενα πρόσφατο :
Από 8500€ πρόστιμο σε κάθε "μπουκαλάκια", ολοκληρωτικη κατάσχεση εξοπλισμού, εργαλείων και αλιευματων.
https://www.sigmalive.com/news/local/66 ... akama-pics

Μπράβο στην Κύπρο που κάνει βαθιές τομές
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 03 Σεπ 2020, 18:01

mojo έγραψε:
Πέμ 03 Σεπ 2020, 17:31
Καλησπέρα!
Προστέθηκε στην αρχική ανάρτηση, λινκ που παραπέμπει στο αρμόδιο υπουργείο της Κυπριακής Δημοκρατίας, απ όπου οι Κύπριοι (συν)άδελφοί μας θα μπορούν να ενημερωθούν για την ισχύουσα νομοθεσία που διέπει την υποβρύχια αλιεία στην ΚΥΠΡΟ

Οι διαφορές με την αντίστοιχη Ελληνική νομοθεσία είναι τεράστιες όπως πχ
1) η υποχρέωση για έκδοση και κατοχή ερασιτεχνικής άδειας,
2) η κατάργηση της απαγόρευσης του μήνα Μαΐου
3) το υποχρεωτικό ψαλίδισμα του άνω πτερυγίου της ουράς ψαριών που προέρχονται από Ερασ. Αλιεία
4) η επιβολή μεγάλων προστίμων σε διαχωρισμενες (με τροποποιητικους νόμους) καταστροφικες παράνομες και ανήθικες πρακτικές αλιείας.


Ενα πρόσφατο :
Από 8500€ πρόστιμο σε κάθε "μπουκαλάκια", ολοκληρωτικη κατάσχεση εξοπλισμού, εργαλείων και αλιευματων.
https://www.sigmalive.com/news/local/66 ... akama-pics

Μπράβο στην Κύπρο που κάνει βαθιές τομές
Βλέπω ότι όπως και σε όλους τους υπόλοιπους τομείς οι Κύπριοι φίλοι μας είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς.
1 Ξεχωρίζω τα μεγάλα πρόστιμα για τις καταστροφικές πρακτικές αλιείας. Εαν ο παράνομος γνωρίζει ότι όχι μόνο δεν θα κερδίσει αλλά θα έχει ζημιά το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα επιχειρήσει την παρανομία. Τώρα υπολογίζουν και την περίπτωση να συλληφθούν, αλλά και πάλι κέρδος έχουν, οπότε δεν τους νοιάζει. Σε πρόσφατο ταξίδι μου στο Ντουμπαϊ παρατήρησα μετ' εκπλήξεως ότι κανένας δεν φοβάται τις κλοπές. Αφήνουν πανάκριβα κινητά και πάνε μέσα να πληρώσουν, αυτοκίνητα ανοιχτά κλπ, κλπ. Εκεί κόβουν χέρια όμως..... (προς θεού δεν προτείνω αυτό)
2. Ερασιτεχνική άδεια αλιείας. Κατά την γνώμη μου απαραίτητη. Η ύπαρξη ορίων και κανόνων, μόνο οφέλη μπορεί να έχει για εμάς τους νόμιμους. Θα το πήγαινα και πάρα πέρα και θα έβαζα μία μορφής point system για κάθε άδεια, (ώστε οι παράνομοι να είναι φακελομένοι), αν ήξερα ότι έχω να κάνω με ένα πραγματικά αδιάφθορο και ευνομούμενο κράτος. Για όποιον ψάρευε άνευ αδείας, βαρύτατα πρόστιμα.
3. Πολύ σωστό επίσης το μέτρο του ψαλιδίσματος της ουράς. Ας έρθει μετά ο ταβερνιάρης να δικαιολογήσει γιατί είναι κομμένη η ουρά του ροφού.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 03 Σεπ 2020, 18:18

mojo έγραψε:
Πέμ 03 Σεπ 2020, 17:31
Καλησπέρα!
Προστέθηκε στην αρχική ανάρτηση, λινκ που παραπέμπει στο αρμόδιο υπουργείο της Κυπριακής Δημοκρατίας, απ όπου οι Κύπριοι (συν)άδελφοί μας θα μπορούν να ενημερωθούν για την ισχύουσα νομοθεσία που διέπει την υποβρύχια αλιεία στην ΚΥΠΡΟ

Οι διαφορές με την αντίστοιχη Ελληνική νομοθεσία είναι τεράστιες όπως πχ
1) η υποχρέωση για έκδοση και κατοχή ερασιτεχνικής άδειας,
2) η κατάργηση της απαγόρευσης του μήνα Μαΐου
3) το υποχρεωτικό ψαλίδισμα του άνω πτερυγίου της ουράς ψαριών που προέρχονται από Ερασ. Αλιεία
4) η επιβολή μεγάλων προστίμων σε διαχωρισμενες (με τροποποιητικους νόμους) καταστροφικες παράνομες και ανήθικες πρακτικές αλιείας.


Ενα πρόσφατο :
Από 8500€ πρόστιμο σε κάθε "μπουκαλάκια", ολοκληρωτικη κατάσχεση εξοπλισμού, εργαλείων και αλιευματων.
https://www.sigmalive.com/news/local/66 ... akama-pics

Μπράβο στην Κύπρο που κάνει βαθιές τομές
Καπου καποτε διαβασα ενα αρθρο για την τεραστια διαφορα κρατους (συστημα λειτουργιας κτλ. ) ελλαδας κυπρου ,η απαντηση ενος ειδικου ηταν το οτι η ελλαδα ηταν 400 χρονια υπο τουρκικη κατοχη και πηρε το τουρκικο συστημα (το γνωστο λαδωμα -μπαχτσισι- 4-4-2 της εφοριας και πολλα αλλα :rotfl: και η μεν κυπρος που ηταν υπο αγγλικη κατοχη πηρε το αγγλικο συστημα εξου και ειναι ετη- δεκαετιες πολλες μπροστα απο την ελλαδα σαν κρατος και σύστημα αυτου :)
Αυτα διαβασα και θεωρω οτι εχουν καποια βαση ,αποδειξη 8500 ευρω προστιμο σε μπουκαλακια και οχι 800 ευρω οπως εδω ,με 8500 δυσκολα ξαναπας ,με 800 ????με ποσα ψαρεματα μαυρον η ποσες βουτιες σε οστρακοτροφεια κανεις αποσβεση ωστε να ξαναπας για βουτια ??
Και πολλα αλλα βεβαια που συζηταμε χρονια εδω μεσα
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

gioxan
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ 05 Φεβ 2016, 13:00

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gioxan » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 13:14

Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα για την ερώτηση μου, σε αυτό το lockdown ισχύει πάλι η απαγόρευση για το ψαροτούφεκο ή δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη οπότε μπορούμε να βρούμε κανένα παραθυράκι; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 13:19

gioxan έγραψε:
Πέμ 05 Νοέμ 2020, 13:14
Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα για την ερώτηση μου, σε αυτό το lockdown ισχύει πάλι η απαγόρευση για το ψαροτούφεκο ή δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη οπότε μπορούμε να βρούμε κανένα παραθυράκι; Ευχαριστώ
Καλημερα.
Θα περιμενουμε αναλυτικα το απογευμα το Χαρδαλια για τις λεπτομέρειες .

Αναμενουμε λοιπον....
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

gioxan
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ 05 Φεβ 2016, 13:00

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gioxan » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 13:20

Κατάλαβα, αναμονή λοιπόν με καλά νέα ελπίζω

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 15:19

Νομίζω ότι το ερώτημα είναι αν η υποβρύχια αλιεία μπορεί να ενταχθεί στην εν γένει έννοια της "σωματικής άσκησης", και έχω την εντύπωση ότι τα λιμενικά όργανα μάλλον θα το ερμηνεύουν συσταλτικά. Δηλαδή άντε πάρε το αυτοκίνητο να πας στην θάλασσα, άντε να εξηγείς σε μπλόκο τι πας να κάνεις και αν αυτό δικαιολογείται.... Για μας εδώ στην Αθήνα ακούγεται άπιαστο όνειρο. Για κάποιον όμως που είναι σ' ένα νησάκι ή παραθαλάσσιο μέρος, λογικά θα είναι οκ.

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Δημοσιεύσεις: 6846
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2010, 23:13
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Τοποθεσία: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΗΛΟΣ

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 15:49

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 05 Νοέμ 2020, 15:19
Νομίζω ότι το ερώτημα είναι αν η υποβρύχια αλιεία μπορεί να ενταχθεί στην εν γένει έννοια της "σωματικής άσκησης", και έχω την εντύπωση ότι τα λιμενικά όργανα μάλλον θα το ερμηνεύουν συσταλτικά. Δηλαδή άντε πάρε το αυτοκίνητο να πας στην θάλασσα, άντε να εξηγείς σε μπλόκο τι πας να κάνεις και αν αυτό δικαιολογείται.... Για μας εδώ στην Αθήνα ακούγεται άπιαστο όνειρο. Για κάποιον όμως που είναι σ' ένα νησάκι ή παραθαλάσσιο μέρος, λογικά θα είναι οκ.
Στην αρχική κατάσταση το ΜΆΡΤΙΟ ΑΠΡΙΛΙΟ ........................... το σπίτι του κουμπάρου μου στο νησί είναι 4 σκαλιά πάνω από τη θάλασσα .......................... 3 φορές την ημέρα πέρναγε το λιμεναρχείο ( που είναι 12 χλμ μακριά ) και 1-2 η αστυνομία ....................................

Τώρα θα δούμε ..........................αλλά δε το βλέπω .............................


:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 16:13

CARPENTER έγραψε:
Πέμ 05 Νοέμ 2020, 15:49
dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 05 Νοέμ 2020, 15:19
Νομίζω ότι το ερώτημα είναι αν η υποβρύχια αλιεία μπορεί να ενταχθεί στην εν γένει έννοια της "σωματικής άσκησης", και έχω την εντύπωση ότι τα λιμενικά όργανα μάλλον θα το ερμηνεύουν συσταλτικά. Δηλαδή άντε πάρε το αυτοκίνητο να πας στην θάλασσα, άντε να εξηγείς σε μπλόκο τι πας να κάνεις και αν αυτό δικαιολογείται.... Για μας εδώ στην Αθήνα ακούγεται άπιαστο όνειρο. Για κάποιον όμως που είναι σ' ένα νησάκι ή παραθαλάσσιο μέρος, λογικά θα είναι οκ.
Στην αρχική κατάσταση το ΜΆΡΤΙΟ ΑΠΡΙΛΙΟ ........................... το σπίτι του κουμπάρου μου στο νησί είναι 4 σκαλιά πάνω από τη θάλασσα .......................... 3 φορές την ημέρα πέρναγε το λιμεναρχείο ( που είναι 12 χλμ μακριά ) και 1-2 η αστυνομία ....................................

Τώρα θα δούμε ..........................αλλά δε το βλέπω .............................


:hello:
Tι να πω, όταν ο άνθρωπος είναι κομπλεξικός δεν βγάζεις άκρη...... Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει, αλλά θα πρέπει να υπάρχει και μία λογική τόσο στον νόμο, όσο και σ' αυτούς που καλούνται να τον εφαρμόσουν. Δεν καταλαβαίνω δηλαδή πραγματικά τι κίνδυνος από κάποιον που κατεβαίνει 4 σκαλιά έξω απ' το σπίτι του για να κάνει μια βουτιά. Κακή άσκηση εξουσίας είναι όλο αυτό, κατά το ο "αστυφύλαξ" του παρελθόντος.
Επίσης η χρήση μάσκας και στους εξωτερικούς χώρους μου φαίνεται εντελώς παράλογη, σε καμία χώρα που έχει επιβληθεί lock down δεν υπάρχει τέτοια απαγόρευση....

Pavlos.l
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:18
Ονοματεπώνυμο: Pavlos.l

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pavlos.l » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 18:57

Αν ρωτησει καποιος το λιμεναρχειο δεν εχουν υποχρεωση να πουν αν επιτρέπεται η οχι και βαση πιανου νομου ?
Ολα στο φλου περνανε πριν 1 μηνα εχω φωτο που δεν εβρισκα μερος να βουτηξω απο τον κοσμο σε καθε παραλια του νησιου και τωρα που το κοντινοτερο σε ανθρωπο στην ακτη ειναι κατι γλαροί αν επιτραπεί πρεπει να παω με μασκα,με sms και αν επιτραπει :beee:
Να στειλουμε κανενα μήνυμα στην προεδρο της δημοκρατιας αν ειναι δημοκρατικο αυτο γιατι αν δεν υπαρχει κινδυνος μεταδοσης του ιου με επιστημονικη τεκμηριωση πχ ο ροφος μεταφερει τον ιο στον ανθρωπο ειναι παραλογο !

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 19:09

Και την άνοιξη ήταν τελείως παράλογο και κουφό αλλά το επέβαλλαν.
Τώρα ο Χαρδαλιάς δεν αναφερε τίποτα.
Λογικά θα πρέπει να γίνει συμπληρωματική δήλωση από το αρχηγείο λιμενικού σώματος..
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

gioxan
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ 05 Φεβ 2016, 13:00

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gioxan » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 19:24

Εν τω μεταξύ εάν καλέσω αύριο το λιμεναρχείο για να ρωτήσω είμαι σίγουρος θα μου πουν δεν επιτρέπεται για να μην ψαχτούν

Pavlos.l
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:18
Ονοματεπώνυμο: Pavlos.l

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pavlos.l » Πέμ 05 Νοέμ 2020, 20:02

Δεν πρεπει να πουν και βαση πιανου φεκ δεν επιτρέπεται?
Πρεπει να πουν οτι βαση του νομου ταδε και οχι βαση τι ειπε ο καθενας στην τηλεόραση γιατι ολα τα μετρα που λενε υποστηρίζονται απο προεδρικα διαταγματα,νομους,φεκ κατι γραπτο δεν ειμαι και νομικος

Επιστροφή στο “Νομικά”